DONDERDAG 7 APRIL 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT RUSLAND "SPANJE POLEN AMERIKA. BINNENLAND. UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Gemeld wordt, dat Ex-Keizer Karl van 'de regeering-Horthy 3 concessies ver langde en verkreeg. Ie. Vol jaargeld zooals vroeger, tien niillioen Hongaarscke kronen. 2e. Schriftelijke verklaring dat hij als [wettig apostolisch Ivoning van Honga rije blijft bevestigd en thans verzocht jrordt -wegens buitonlandsche politieke verhoudingen het land te verlaten en voor- loopig af te zien van de uitoefening ,van zijn heerschersrechten. 3e. Aan Keizer ICarl wordt onmiddellijk een grooto som overhandigd. De reis van ex-keizer Karei. .WE EN EN, 6 April. (Wolff.) Na ouder handelingen met de arbeiders van Bruclt heeft de extra-trein, waarin Karei zich bevond, de reis naar Pronleiten in den vroegen morgen voort kunnen zetten. I BOEDAPEST, 5 April. (H. C. B.) Voor het vertrek van Karei verzamelden zich in het paleis van den bisschop te Steina- manger een aantal leidende persoonlijk heden uit West-Hongarije om Karei goede reis te wensehen. Vanwege de arbeiders .werd een adres overhandigd. De school jeugd stond op straat in het gelid en wierp bloemen. Op het station kwamen de com mandant van de gendarmerie en van de .troepen hun opwachting maken bij Karei, die na hartelijke woorden van afscheid in den trein stapte en het teeken tot vertrek gaf. -i De minister-president Telcki heeft in de nationale vergadering medegedeeld, dat ex- keizer-koning Karei Stein-am-Anger Dins dagochtend ta 11 jiur 5 minuten heeft verlaten. (Het vertrek, dat eerst op Woensdag bepaald was, is dus blijkbaar 24 uur ver vroegd. Bed.) Voorbarige troonaanspraken. Een Orient-telegram uit Kopenhagen vertelt dat de Russische ex-keizerin moe der, Maria Feodorowna, in een interview verklaarde naar aanleiding van de gebeur tenissen in Rusland, dat in geval van een herstel van het monarchistisch regime in Rusland de eenige wettige troonpretendent zou zijn Michael Alexandrowitsj (de broe der van den vermoorden Tsaar) of diens zoon uit het morganistisch huwelijk met gi avin Brasow. Dankbare bolsjewikit Blijkens een draadloos bericht uit Mos- oou, heeft de bevelhebber van het Noorde lijke roode leger, Kasanski, tot belooning voor de diensten, welke hij heeft beween bij 'de inneming van Kroonstad, een gou den degen ontvangen. Kasanski, die sedert 1917 communist is, heeft reeds tweemaal de orde van de roode vaan gekregen. Hij is een boer, af komstig uit het departement Orel. Relletjes te Madrid. MADRID, '6 'April. (Belga). Een groep stakende schrijnwerkers heeft Portugeezen aangevallen, die hun plaats in de ateliers hadden ingenomen. Een Portugees werd gedood, terwijl er verscheidene gewond werden. DENEMARKEN Een station voor draadloozc Te legrafie op Groenland. Naar Socialdemokraten verneemt, heeft, de Engelsche regeering de Deensche ge polst over de stichting van een draadloos station op Groenland. Het Deensche mete orologisch instituut heeft het voorstel reeds overwogen en een gunstig advies uit gebracht. in verband met het groote be lang van zulk een station voor de scheep vaart en vpor weerkundige waarnemingen. Het instituut zou het station willen op richten zoo dicht mogelijk hij de zuidpunt van Groenland. Natuurlijk moet mot ijs-, toestanden rekening worden gehouden en zal hef station in de buurt van een' bestaande nederzetting moeten komen. Poolsche demobilisatie LONDEN, '4 April-. V 1). Uit Warschau wordt bericht, dat de demobilisatie snel voortgaat Een groot aantal paarden wordt weder voor den landbouw aangewend. Binnenkort zal een derde van dc officieren van het leger in de burgermaatschappij zijn teruggekeerd. Drie lichtingen manschappen, die 4'eeds ontslagen zijn, zijn zonder moeilijkheden in do burgerbevolking overgegaan .én ei zijn hoegenaamd geene rooverijen uitge broken die, naar men verwacht had, door de- de mobilisatie zouden .worden' Veroor zaakt. Met het oog op het feit, ml velo fabrieken niet kunnen werken wegens gebrek aan kolen, heerselit er .merkivii.'vr- dig weinig werkeloosheid in Polen Een groot anntul mannen wordt door de i'ogee ring gebruikt voor publieke werken. Uit New-York wordt gemeld, dat dr. Gravson, de dokter van president Wilson, binnenkort een boek zal publiceeren, waar- In hij Wilson tegen de op hem uitgeoe fende eritiek verdedigt. Grayson heeft in de acht jaren, datohij AVilson kent,-een dagboek bijgehouden, dat voldoende ma teriaal bevat, om op alle beschuldigingen van Lansing te antwoorden. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 6 April. De voorsla er deelde mede, dut jlo af- deeliugen to-t voorzitters hebben geko-zon de heereri Arts, Nolens, de Mcnté, vér Laren, Schokking en Kolkman, en tot on dervoorzitters de heeren Rutgers, van der Noleu. Fruytier, Bongaerts en van der Voort van Zijp. De gisteren gedane inte'r- pellafic-aanvrager, werden toegestaan, die van den heer Butgers betreffende de uit voering van de Jageronderwijswet met 69 tegen 4 stemmen, nadat de lieer Os- sendorp (s.-d.) bezwaar had gemaakt te^en de vage omschrijving van d'e interpellatie. Voortgegaan werd met dc behandeling van het b usk r u i t-on der werp. Hel amendement-Treub, om invoer en verkoop van buskruit en ontploffingsmid- delen vrij te laten, werd verworpen mat 50 tegen 22 stemmen. Het amendement van de commissie van rapporteurs, om ook voor veranderingen in de overeenkomst met de vennootschap en haar bijlagen goedkeuring bij de wet te vragen, weid aangenomen mei 5G tegen lé' stemmen. Het iuiiendement-IIaazevoet, oni het nieuwe staatsbedrijf alleen de fabricate van buskruit en andere ontploifingsmid- delen toe ie staan, werd verworpen met 40 tegen 34 stemmen. Z. h. s. werden aangenomen do amen dementen van de commissie van rappor teurs, om de iedon van de Staten-Gcneraal uit te sluiten van het commissarisschap en de tractonienlen del regeeringsconunis- sarisscn te doen betalen door het rijk. Tenslotte werd het ontwerp aangeno- met 34 tegen 28 stemmen, zoo goed als rechts tegen links, nadat nog een amen dement DrcsselliuijsDo ^fluralt om springstoffen voor invoer en verkoop vrij te laten met 50 tegen 22 stemmen was ver worpen. (5 katholieken waren hier voor.) Daarna werd begonnen aan het wets ontwerp tot verhooging van de successie belasting, waarover de heer De Wijcker- slooth het woord voerde als eerste spre ker. Hij had grieven tegen het ontwerp, vooral tegen het- zware successierecht voor de rechte lijn. NEDERLAND EN BELGIE. D'e Brusselsche correspondent van de „Maasbode" semde het volgende,interes san te bericht: Op het diper van het Comité van de ..Politique Nationale", dat gisteravond plaats had, meende Nothomb zich Ic moe ten verheugen over, wat hij noemde, de volledige mislukking van de laatste ma noeuvre van minister Van Karncbeck. Sprekende over de Rijnkwestie zei hij nog' dat het noodig- is ook Belgische douane posten te plaatsen ten Noorden van de Belgische hezettings-zone langs den kant van Nederland. Senator Halot sprak over het tractaat van Versailles en zei onder meer dat men' de internationale groepeeringen moet wan trouwen, die te Amsterdam en elders aan de regeeringen het recht om dat verdrag toe te passen, betwistten en het willen toevertrouwen aan de socialistische inter nationale, waarin de Duitschers en de neutralen de bovenhand hebben. Dc volgende conclusies werden door het handjevol aanwezigen aangenomen. Primode sancties moeten uitgebreid worden; seeundo: indien do Duitschers aannemen te zullen betalen, moeten wij daarvoor waarborgen eisehen; tertio: als Frankrijk een ultimatum aan Duitschland' zendt, moet België zich naast de repu bliek scharen. Nog zei Nothomb dat de vijf spoorlijnen die de producten van Westfalcn naar Rot terdam brengen, moeten gecontroleerd wor den, want Holland mag zich niet langer ten koste van België verrijken. Dc Minister van Binncnlandsche Zaken. De lijdelijke voorzitter van den Minis terraad en Minister van Binnenlandsclie Zaken,. Jlir, Mr. Ruijs de Becrenbrouck, die om gezondheidsredenen buiten Den Haag vertoefde, heeft heden, hersteld, de Werkzaamheden aan zijn Depart, hervat. Kamerlid. Als opvolger van wijlen jhr. mr. "VVL Th. C. van Doorn als lid van dc Twee de Kamer, zal worden aangewezen de heer M. I. W. J. Bijleveld, industrieel is ',s Gravenhage. Uit de mijiiiiijverkeid. De hoofdbesturen van de vakbonden hebben Diusdagavond besloten, met de nadere voorstellen van de mijndireeties' niet accoord te gaan. Bij plaatsgebrek in treinen. De directeur der Nederl. Spoorwegen heeft met machtiging van den Minister vei Waterstaat bepaald: Wanneer er plaatsgebrek ontstaat in de treinen en door bijplaatsen van rijtuigen hierin met kan worden voorzien, mag, na machtiging van den stationschef door het opslaan van armleuningen in de, voor 6 of 8 leizigers 2e klasse ingerichte afdeelin gen 8 of 10 reizigers dier klasse en in de voor 4, 6 of 8 reizigers le klasse inge richte afdeelingen 6, 8 of 10 reizigers wérden geplaatst. Er moet echter tegen gewaakt wófden, dat het publiek in de treinen, waarin geen plaatsgebrek is, dit uit eigen beweging doet (zonder zich .te vergewissen, of in andere afdeelingen wel plaats is). Het personeel mag dit niet toe laten, indien andere reizigers bezwaren maken en gelegenheid is om over te stap pen. Blijft daarna nog plaatsgebrek be staan, .dan kunnen op last van den sta tionschef. in door. hem aan te wijzen spe cial rijtuigafdeelingen reizigers 3e in dc 2 2e in de le klasse worden ge plaatst. Bij voor plaatsgebrek overstappen is te letten op het rookve,rbod. Voor militaire detachementen moet steeds plaats gemaakt worden, desnoods door burgerreizigers de plaatsen te doen ontruimen. Samenwerking onder waarborg. Onder dezen titel schrijft de (anti-rev.) „Standaard" onder meer: „Voor ons blijft dan de vraag, of wij den steun, in 1918 aan een Kabinet Ruys geschonken, in 1922 daaraan zullen ont trekken. En die vraag meenen wij, ook op zu'v.v Antirevolutionair-staatsrechtelijke gronden, ontkennend te moeten beantwoor den. Daarmee is dan, voor zooveel ons aan gaat, tevens aangegeven dat de drie Chris telijke partijen ook na de verkiezingen van 1922 tot saamwerking geroepen zullen zijn. Wij verhelen ons de daaraan ver bonden bezwaren niet, maar in plaats van daarover te zuchten, worde liever gezocht naar middelen om ze te verminderen. En dan lijkt het ons allereerst noodig, dat reeds vóór de stembus worde gerekend met wat daarna als een mogelijkheid of waarschijnlijkheid wordt ondersteld. Dat kan slechts op vruchtbare wijze ge schieden, indien tusschen.de hoofdbestu ren der partijen overleg wordt gepleegd vóór den aanvang der verkiozingsactie. V'ooreefst moet, indien men na de verkie zingen op vruchtbare wijze wil saamwer- ken, .gezorgd worden, dat tijdens den ver kiezingsstrijd de toekomstige bondgenoo- ten elkaar niet behoeven te bestrijden. Dit reeds eischt voorafgaande saamspreking, wanneer men aan het opmaken der ver kiezingsprogramma's is toegekomen. Maar veel meer nog komt zulk een bespreking gewenscht voor met het oog op hetgeen iner. in de volgende wetgevende periode hoopt te bereiken". Opgehouden. De Bond van Christen-socialisten houdt op te bestaan. Tot de ontbinding is in een Zaterdag te Rotterdam gehouden vergadering besloten. Het zal wel niemand verwonderen, dat het daartoe is gekomen. Christendom en Socialisme zijn nu een- maai niet met elkaar in harmonie te brengen, wijl zij in hun diepste grondsla gen van elkander verschillen, en zoo was vaii meet af aan te voorzien, dat geschie den zou, wat thans geschied is. .Desniettemin heeft het feit der ontbin ding- zijn beteekenis, omdat het ook prac- tiseh de onvereenigbaarheid van Chris tendom en Socialisme in het licht stelt. Van verdere pogingen, om bijeen te brengen-, wat niet bij elkander behoort, zal nu wel worden afgezien. („Centrum".) De malaise iu dc veenindustrie. De Minister van Arbeid zal hedemnid-' dag om half drie op het Departement van landbouw een conferentie hebben wel ke, naar gemeld wordt, zal worden bijge woond door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel met vertegen woordigers van vereenigingeu van veen arbeiders en van vervenars, naar aanlei ding van de malaise in de Drentsche turf- iirdustric. Bij deze conferentie zullen te-' genwoordig zijn de directeur van derf dienst der Werkloosheidsverzekering ,en Arbeidsbemiddeling, de heer Folmer en de directeur-generaal van den arbeid, de heer Zaalberg. Naar wij vernemen komen de opga ven voor het Handelsregister zeer traag, bij ile Commissie 'in. Wij vestigen er daarom nogmaals do aandacht van belanghebbenden op, dat zij het werk der Commissie zeer kunnen be vorderen door de in hun bezit zijnde for mulieren, nauwkeurig ingevuld, spoedig in te zenden. Wacht toch ieder den uitersten iermijn af, zoo zal het voor het personeel der. Commissie zeker niet wel doenlijk zijn de inrichting van het Handelsregister tijdig gereed te hebhcii. Zeeuwsch genootschap der Wetenschappen Woensdagavond werd do jaail'iü'sche ajgemeenc vergadering gehouden van bo vengenoemd genootschap, voor de laatste maal onder voorzitterschap van den heer nu' J. It. Dijkineestér, die 1 Mei aftreedt ais commissaris den Koningin en dan Middelburg verlaat. In zijn plaats werd tot voorzitter go- kozeil de heer dr. D. Schcute, terwijl in plaats van den heer dr. K. Hearing'! die Middelburg reeds metterwoon verlaten heeft, tot secretaris werd gekozen do heer mr. A. Meerkamp van Emden, die -dr. lleeïjmga als rijksarchivaris te Middel burg is opgevolgd. Tot bestuurslid werd gekozen dc heer P. de Ilruijne* Als niéüwe leden werden allo voorge dragen beroemd, namelijk Iu Middelburg de heeren H W van Rle-yswijk Ris, viee-admiraal, commandant van Zeeland; J. Boelen, directeur der ze mcentebedrijvenmr. P B. Enktaar, rech ter aan de arrondissementsrechtbank. K. Huizinga, doctorandus iu de Nederl. let teren. leeiaar aan dc bijzondere kweek school; P. M. van Leeuwen, leeraar aap bet gymnasiummr. J. E. van der M uilen, rechter-plaatsvervanger aan de arroui.S: fecjneuts-reehtbank; jhr. II. K. G. Bendorp, kapitein luitenant ter zee. In Zeeland: dr. J. de Groot, predikant bij de Ned. Ilerv. gemeente te VLissingon; dr J H. Gunning J.Hz. predikant hij -ie Ived. Herv. gemeente to Seroo.is.erke (Wi.); 1... Th. van Hasselt betaalmeester te xorneuzen: Ir. A. S. .1. van Koperen, ingenieur der telegrafie te Vliasingen; A van der Poost Clement, burgemeester tan Nissdr. B. Vaandrager, arts ic Dom- huig en .1. \Yolieman, burgemeester van Kmbuendijke, lid der Provincis'o Staten van Zeeland. lil Nederland; dr. J Berg, conservator aar, de Universiteits-hibliolheek tc Am sterdam; dr. P. Fijn van Draal privaat docent in de Engelsche taal en letterkunde te Utrecht; mevr. wed. K. S. S. G. Franse --Ezerman te Nijmegenprof. dr. II. .1 hamburger hooglecraar in de physiologic 'te Groningen; A. I.ooxma van Weideren baron Rengers te Amersfoort; jhr. E. W] van Panhuys, kolonel commandant van het eerste genio-commandanl to Utrecht; urn. H. II. It. Itodop Heysmans, directeur v-an het Wetenschappelijk Centraal bu reau le Delft, J. D. Wagnes voorzitter van de vcreoniging „Be JieA'-rhndScho Leeuw" te 's Gravenhage. Aan den scheidenden voorzitter en den scheidenden secretaris weid dank gebracht voor alles, wat zij' voor het Genootschap hebben aedaan Jaarverslag. De heer dr. Heeringa bracht in deze vergadering het jaarverslag uit, wauvun het vojgende is ontleend: Het aantal directrices en directeuren bedraagt thans 49; hot aantal leden 541, van wie 92 te Middelburg woonachtig, volgens het vorig jaarverslag waren, die cijfers 49, 543 en 88. hel aantal betalende bezoekers van do verzamelingen van het Genootschap be droeg in het afgeloopen jaar 3907, van we 136 tegen verlaagd tarief toegang ver leend werd, in het vorige jaar waren deze getallen onderscheidelijk 396 en 883. Inzake de bibliotheek wordt iu het bij zonder melding gemaakt van de schenking van een aantal boekwerken, voornamelijk op het gebied van kunst door mevr. wed FranseEzerman te Zierikzee, thans te Nijmegen en die van een collectie Ze landia door de erfgenamen van den heer J, 11. HoUestello. Ten vorige jare heeft ds secretaresse reeds gewezen op de groote aanwinsten, welke de boekerij dankt aan net ruilver keer met v er schillende instellingen in het binnen en buitenland. Dit ruilverkeer is sedert uitgebreid of staat uilgebteid lo worden. Tengevolge van den reis naar Zuid-Afrika van dr. Pont, v oorzitter van de. Nederiandsch-Zuid Afrikaansche Ver- ooniging, ruilverkeer is tot stanu gekomen met liet departement van Landbouw to i'icloria en met de South African Biologi cal Society aldaar. De handschriften verzameling werd uit gebreid met eenige schriften mot aanlee- keningen niet wetenschappelijk waarde van wijlen den heer J. Ii. llollestelle, ter wijl de heer F. A. C. Lechncr te Schiedam) «en stamtafel van Jacques (ler Kinderen eu Maria, van Oudenaarde schonk. Volgens het verslag van den conservator van Zelandia Illustratie heeft deze een aanvang gemaakt met het o-p1 nieuw rang schikken en eatiiogiseeren der prenten en kaarten, welk werk («liter eenige jaren zal' duren, gezien ook den weinigen tijd, die daarvoor beschikbaar is, tc meer waar in het betrokken lokaal niet ge stookt woidt. Dc collecte werd met 71 nummers ver meerderd, giootendeels door Je schen king van de erfgenamen van wijlen den kunstschilder llollestelle, waarvoor open lijk dank wordt gebracht. in verband mol het kabinet van oud en zeldzaamheden deelt de secretarie, mede, dat z.i voor de moer te benoemen conser vator van dit kabinet een belangrijke laak is weggelegd en dat bij bol zeer.ge- wenscht '.ou vinden, dat iemand werd be noemd, die ook in de Zèeuwsehe Schoon heids en archeologische commissie o-p den voorgrond treedt. De secretaris heeft zich naai Schouwen begeven om daar do belangrijke verzm. meling oud heden door don hoer .1. A Hubrcgtse le Burgli in de duinen van Schouwen en op het strand gevonden ie „zien, maar tevens de plaatsen van vinden tn don vluchtberg onder Duivendijka te bezoeken, in welken erg ook oudheden zijn gevonden, die aanwijzingen geven, dat de bevolking die voor eeuwen de duinstreek bewoonde ook tot bij den terg het land in kwamen. Ut eigenaar van den bprg werd bereid gevonden de afgraving te otopnee en mei medewerking van dr. Holwerda, den directeur van het Rijksmuseum van oud heden te Leiden, werd er bij de regeering op aangedrongen subsidie te verleenen voor ren wetenschappelijk onderzoen van ge noemden berg, welk verzoek aar. het Departement van Onderwijs, Kunsten en wetenschappen, een goed omhaal vond. Al leen de tijdsomstandigheden zijn oorzaak dal de zaak ten slotte is olijven steken, maar de secretaris hoopt, dat uitstel in dezen geen afstel is. Het kabinet werd aangevuld met twee wapenborden, van Poortvliet en van Ko uing Philips van Spanje, in bruikleen af gestaan door den lieer J. M. Droogendijb te Roterdam om' nrf-zijn dood aan het ge nootschap te vervallen Verder een smj- weik voorstellende een opotheek en een koperen vijzel. De zoogenaamde slecnenka- mer werd verrijkt met een fragment van ven zeer ouden steenen mortier, een vier kanten vorm met ronde oueniny, gevon den te Westenschouwen. Zeer belangrijk was de aanwinst van do ufdeeling „Zeeuwsche Kleederdrachten" in zonderheid door de rijke schenkingen van mevrouw wed. K. Franse, die inzond tal van gouden en zilveren ornamenten, bij bet Zeeuwsche nationale cosluum behoord hebbende of thans nog in gebiui.'s, verdir een compleet Wal'cliersch boeiinnenpakje van ongeveer 60 jaar geleden. Alhoewel niet compleet is thans oen prachtverza meling' bijeen. kan andere personen werd nog ontvan gen een geldkistje, ijzersmeedwerk niet gothische motieyen ilit het begin der 16e eeuw „stellen van een thans bjjni onvind bare stof, zgn. „Rorenblauw", vroeger vooral voor een déél der boei'enkleeding in gebruik on een stelletjo blauw Delftsch aardewerk (er versiering van een der kamers. Het afgeloopen jaar is voor de munt en penningkundige verzameling niet gunstig geweest. De aanwinsten zij gering. Ge schenken van merkwaardige, op de ge schiedenis van Zeeland betrekking hebben- do stukken Werden niet aangeboden Ook de conservator van het kabinet var. Natuurlijk Historie en van de fossilia van de steenenkamor, doet mcdedeeling van verbeteringen en van aanwinsten, ter wijl ten slotte van de verzameling van ethographische voorwerpen een stel stee nen van een Chineesch domino apal ge schonken door den heer J J. i. Springer wordt genoemd als aanwinst. In het afgeloopen jaar heeft de secre taris zich meer dan eens kunnen eveettui gen, dat hét museum in de prul ine ie een zekere populariteit geniet. De heer Heeringa gelooft gaarne dat tjjdelijke exposition ;.et kleine doel van ons volk, dat van kunst wat meer begrip hooft verworven, goed zullen doen, maar voor de groote massa iijkt het hom van groot belang, dat een aantal - voorwerpen ergens blijven en het is deze ged ichte die (hem eonigszins heeft verzoend uiet de wonderlijko verzameling, die het museum .van het genootschap buiten de eigenlijke Zelandia herbergt Alliier is op 86-jarigen leeftijd over-' leden E. van Hoepen, oud-schippor hij het Nederlandsche loodswezen en van da reddingsboot van de Zuid-Holl. Mij. tot redding van schipbreukelingen. De ovei- ledene heeft persoonlijk 8, menschen het leven gered en heeft bovendien bij ver schillende andere reddingen geholpen. O.a. droeg hij de groote zilveren medaille van de genoemde Maatschappij. (Msh.) De N. R. Ct. had gisterenmorgen een bericht uit Dordrecht, dat de raad dier stad in zijn vergadering van 4 A-pril tót directeur van den keuringsdienst had .be noemd dr. J. G. van Meurs te Gorinchem, benoemd directeur van den keuringsdienst van Goes en zulks ter vervanging van dr. Van Eek, dié voor die betrekking heeft bedankt omdat hij in Dordrecht geen woning heeft kunnen vinden. "Wij hebben dit bericht nog niet willen publiceeren alvorens ons te hebben verge wist dat dit juist was. Wij konden ons toch moeilijk voorstellen, dat de heer Van Meurs, die hier niet alleen benoemd was tot directeur, maar bereids de noodigo maatregelen trof voor de installatie der in richting, aan het hoofd waarvan hij hier komt te staan, nu zoo maar zonder meer Goes laat schieten en Dordrecht aanneemt. Ter bevoegder plaatse ons gewend heb-, bende vernamen wij, dat men ook daar hoogst verbaasd wasover de benoeming van den lieer Van Meurs in een plaats -waar hij niets te maken heeft. Men is benieuwd tehooren wat de heer Van Meurs zal zeggen, en óf hij in deze zaak pas sief dan wel actief staat. Met dat pl sukkelt Goes leelijk met zij'n directeur van den warenkeuringsdienst. 's Heerenhoek. Veelelling. Evenals in L910 zal dit jaar tusschen 20 Mei en 20 Juni een telling plaats hebben betref- 2fende hot grondgebruik en den veesta-» pel. Deze telling heeft, evenals do vorige-, niets uit te staan met de belastingen, doch wordt alleen en uitsluitend gehouden ten behoeve van de landbouwstatistiek en is dus in het belang van den Nederlandschen land- en tuinbouw. Met vertrouwen wordt daarom de steun van allen ingeroepen, om deze telling te doen slagen. Deze steun wordt verleend door de gegevens zoo juist mogelijk te verstrekken. Opdat een ieder het antwoord gereed kunne heb ben, Wanneer' de tellers zich aanmelden, •wordt hier mé'degedeeld, waarover het on* defzoek loopt; .Wat het grondgebruik betreft, wordt gevraagd naar: a. de totale oppervlakte land (alleen bouwland en tuingrond en grasland), die men in gebruik heeft; b. hoeveel van die oppervlakte eigen land en hoeveel gepacht land is en hoe veel van dat gepachte land van ouders is gepacht; c. hoe groot de oppervlakte bouwland cu tuingrond en hoe groot de oppervlakte grasland is. d. hoeveel van elk dezer rubrieken gele gen is in een andere gemeente, dan dia waarin de gebruiker woont. Bij de opgaven moet de Kadastrala grootte worden opgegeven. Wat den vee stapel aangaat, wordt gevraagd naar het aantal paarden boven en beneden 3 jaar, het aantal runderen, waarbij worden on derscheiden springstieren, melkkoeien, mestkalvcren, ander mestvee en jongvee hoven en beneden 1 jaarhet aantal hei- deschapen; het aantal andere schapen, ge splitst in- die boven en beneden 1 jaar; het. aantal geiten en bokken; het aantal varkens, waarvan afzonderlijk op te ge ven het aantal boven en heneden G weken; het aantal kippen, waarvan onderscheiden lijk het getal in 1921 geboren kuikens en de, oudere kippen en tenslotte het aantal korven en kasten met bijen. Tot de openbare lagere school zijn toegelaten 5 nieuwe leerlingen. Hansweerd. De kommies-verificateur J. Braam is overgeplaatst naar pldenzaal en in zijn plaats wordt alhier tot kom mies-verificateur aangesteld S. v. Len- ning, kommies t-e Zutphen. Nourdwellc. De heer L. Zonruiter heeft als lid van den gemeenteraad zijn ontslag genomen. Oostburg. Bij het afscheidsbezoek van den Commissaris der Koningin aan onze streek waren alle burgemeesters samen gekomen in het gemeentehuis alhier. Van vele openbare gebouwen wapperde de drie kleur. Van de gelegenheid om aan Z. Exc. afscheid te nemen werd een ruim gebruik gemaakt. Dhr. C. Blaakman, voorheen klerk ter inspectie der belastingen alhier, i4 als zoodanig benoemd te Alphen aan den Rijn. Schoond ijke. Tot zetter voor 's-Rijka directe belastingen alhier is benoemd dhr. P. 1. Risseeuw in plaats van den heer A.. Bterens, die wegens vertrek uit deze gemeente ontslag heeft aangevraagd. Bij Kon. hesl. is aan den heer J. W. Wagtho te Tholen, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1921, e.ervol ontslag verleend als dijkgraaf van het waterschap De vrije polders onder Tholen. (M. C.). Bij Kon.-'besluit zijn benoemd: tot voorzitter van het bestuur der wa- terkeering vau den ealamiteuzen Willem Annapolder-" C. D. Vereeke te Kapelle; tot plaatsvervangend dijkgraaf van den

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2