DAGBLAD VOOR ZEELAND artfabriek FA.J. ELSENBURG Nummer 78 Woensdag 6 April 1921 Zeventiende Jaargang BERICHT. Wind en Storm FEUILLETON Kruis en Zwaard. f) V Schaap en Wolf Buitenlandse!) Overzicht BUITENLAND. DUITSCHLAND BILJART MONARCH BELGIE ENGELAND RUSLAND CHE COURANT Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N GS. T6', rrtM Bureaux van Redactie en Administratie: Wests nget GOES Bijkantoren: MIDDELBURG. Markt 1 en 2; VLISSINGEM Telegram-Adres: Nizeco. Directeurj JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden; f 0.20 per week. Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.251 bij contract beduidende korting. w De jongste brieiportverhooging strekt zich ook uit over dag- en weekbladen. Den eersten April a.s. treedt het nieuwe, verhoogde courantenta rief in werking. Tot nu toe frankeerden wij de couranten onzer postabonnè'a met een hal ven cent per exemplaar en waren dp frankeerkostenbij het abonnements geld inbegrepen. Tbans zal elke courant van een po st er b onné ons eén heelen cent aan' frankeering kosten, wat ons jaarlijks per a h o n n op f 1.80 meer komt to staan. D.it wordt, de vele honderden postabonné's, die wij hebben, in aan merking genomen, een aanzienlijk bedrag. Het zal voor een ieder, die e ven na denkt, duidelijk zijn, dat wij deze porto- ver h o o g i n g, die wij bij de vaststel ling van onzen abonnementsprijs ten vo- rigen jare niet konden voorzien, noch kunnen noch mogen voor onze reke ning nemen, waar wij toch al den abonne mentsprijs zoo laag mogelijk stelden. Dientengevolge zien wij ons, hoezeer ook tot onze spijt, verplicht, de portover- hooging der couranten onzen post abonné's m rekening te brengen, zoo dat voortaan de abonnementskwitanties met een porto-surplus van 40 ets. elk, per drie maanden, zullen worden ver hoogd, wij vertrouwen, dat onze postabonné's dezen maatregel zullen billijken, in de overtuiging, dat wanneer wij 'ook deze portoverhooging er nog op toe moeten ge ven, de ih deze tij'den toch al niet zeer winstgevende courantenexploitatie een on derneming zou gaan worden waar men op toelegt. En wie onzer postabonné's, die de Rbomsche pers in het algemeen, de Nieuwe Zeeuwsche Courant in het bijzonder, een goed hart toedraagt, zou dit willen be vorderen? Wij rekenen er dan ook vast op, dat alle postabonné's ons trouw b 1 ij v e n. .Spartacus heette de Thraciër, die in het jaar 73 vóór Christus de opstandige sla ven aanvoerde tegen de Bomeinschc legi oenen. Spartacus heet thans die vleugel van het Duitsche communisme, die in de „directe actie", dat wil zeggen in her haalde bloedige opstanden het middel zoekt tot bereiking van zijn ideaad: de omverwerping der bestaande orde. Met dolle razernij heeft Spartacus tij dens de Paaschdagen in de Duitsohe gou wen gewoed. Vooral in Saksen, het vader land van den „hervormer", die in de zes tiende eeuw de vaan des opstands verhief tegen het Kerkelijk Gezag, het land waar sinds jaar en dag het socialisme zich meer dan elders had weten te nestelen, woei een storm van vuur. en bloed, gelukkig tijdig bedwongen, maar niet zonder de droevige gevolgen van tal van vernietigde menschenlevens, om van de aan have en goecl gepleegde schade maar niet te spreken. .Wie zaaide den wind, die dezen stoim verwekte? Wie anders dan datzelfde so cialisme, dat thans meent zich de handen te mogen wasschen in onschuld als ware het van alle bloedschuld vrij. Dat ramp zalige stelsel, door z.g. „volksvrienden" gepredikt en door „volksbevrijders" ge propageerd, heeft al de gruwelen van Spartacus op zijn geweten. Dat toch ef fende voor diens euveldaden het pad door do leer van den klassestrijd, door zijn materialistische levensbeschouwing, door zijn aanwakkeren der sluimerende onte vredenheid bij de massa, door zijn speeu- leeren op de lagere volksinstincten, door de voorspiegeling der spoedige bevrijding vanonder „het knellende juk der kapita listische overheersehing". Het socialisme leerde den mensch naar de aarde te zien instede van naar den hemel, van het schepsel zijn heil te ver wachten in plaats van uit Gods hand. Zoo gaf het den arbeider stèenen voor brood en plantte in zijn hart een onuit- wischbaren haat tegen de huidige samen leving. die thans bij talloozen, aan brei del noch toom meer gewend, overslaat in doodslag, plundering, brandstichting, waarhij een menschenleven voor niets telt, eigendom, godsdienst en gezag voor „ver- foeielijke uitvindsels van het kapitalis tisch stelsel" worden gehouden, die hoe ue Persoonsbeschrijving, welke zij van 8^. laat hoegenaamd geen twijfel over, dat het degene geweest is. dien men zoekt. Met nieuwen ijver zetten de Repu blikeinen hunne nasporingen voort, en dank zij de aanwijzing van de boerin, die de plaats moest aanduiden, waar zij hem gezien had, gehikt het hun Andreas te omsingelen. HeA paardengetrappel hooiende, be proefde hp nog wel om te ontvluchten; maar hij was gezien geworden: een luid vreugdegeschrei verkondigt hem zulks. Een half uur later ware hij door de duisternis begunstigd, ontsnapt; maar de zon be®int pas .onder te gaan en het vlakke land eer zoo beter dienen te verdwijnen. Mel forsche hand moeten thans de soci aal-democratische machthebbers zich te gen de Spartacusfurie te weer stellen, willen zij niet door den revolutiestorm worden medegesleept, gelijk reeds vroeger Kerenski's regiem door Lenin en consor ten werd weggevaagd en wis en zeker ook hier te lande Troelstra door Wijnkoop zou worden onder den voet geloopen, zoo het communisme hier het heft in handen kreeg. En zij mogen al het hoofd schud den over de verdwazing, die de mem'- sohen heeft aangegrepen, zij hebben er zich feitelijk allerminst over te beklagen. Want Spartaoisten, communisten, Bolsje wisten en meer dergelijke „isten" trekken de conclusies uit de praemissen, die de sociaal-democratie heeft gesteld, gaan den weg ten einde toe, dien de sociaal-demo cratie hun heeft gebaand.. Wind heeft zij gezaaid, storm zal zij oogsten en oogst dien reeds metterdaad. Vorige maand werd te 's-Gravenhage eoh internationaal anti-militaristisch con gres gehouden. Voor wie aan de opper vlakte der dingen bleef hangen leek de cpzet heel 'mooi. Men kwam immers op vcor afschaffing van alle militair ge weld de geweren gebroken, 3e sabels kapot geslagen, de kanonnen vernageld, allen mcnschen de hand gereikt, leve de internationale broederschap Dat was het schaap in de vertooning. Maar voor wie wat dieper op de zaak inging, was een ander geluid van dat con gres op te vangen. Men wil de overheid beletten geweld uit te oefenen, ook daar waar het moet, waar haar plicht het ge biedt, de handhaving van het recht het eischt, gelijk wanneer de struikroover die u met een„uw geld of uw leven" de keel toeknijpt, u forceert hem met geweld te weerstaan, teneinde uw recht op uw leven te verdedigen. Zoodra dit gelukt zal zijn, is 'het terrein vrij voorde beoefe ning der broederschap en menschen- liefde? Mis lezer, voor de uitoefening van geweld in den meest brutalen, wreeden en onmenschelijken vorm.. Zie maar naar de landen waar revolutionairen van allerlei slag oorlog en militarisme deden verdwij nen om daarvoor een nieuwen oorlog en een nieuw militarisme te doen verrijzen. Hebben wij niet vriend Wijnkoop in 's lands parlement hooren roemen op de prachtige wapenfeiten, het geduchte leger en: de enorme strijdmiddelen zijner Bols jewistische broeders in Rusland En liet zich niet een van de woordvoerders op het anti-militaristencongres ontvallen dat hij het geweld wenscht te aanvaarden doch alleen ter vernietiging van deze maat schappij. Excusez du peu! Dat wil dus zeggen een geweld, dat niet rust, voordat heel de wereld één groot knekelhuis is geworden-, een absolute woestenij, een on ontwarbare chaos. Daï is de wolf in de Haagsche vertoo- ning,, die het schaap verslindt. Laten de aanhangers van recht en orde zorgen, dezen wolf onschadelijk te maken. Anders Worden zij door het ondier ver slonden. Denk aan het Fransche spreek woord: „qui se fait hrebis, le ioup le; mange". Men blijft benieuwd hoe het met ex- keizer Karei zal afloopen of en wanneer hij Hongarije zal verlaten, of hij werkelijk ■ziek is onz. Nu, ziek moet hij zijn, Hij heeft een kou gevat bij een autotocht naar Budapest en bronchitis gekregen. Gemid deld heeft hij 38 graden koorts. Maar ziek of niet, zoo konden wij gisteren onder laatste berichten nog melden, hij zal van daag Hcngarije verlaten. Ook langs an dere zijde wordt dat bericht bevestigd. Want naar particulier uit Berlijn wordt geseind, zou volgens de „Baseier National Zeitung" de Zwitsersehe Bondsraad Maan dagochtend een telegram van de Hongaar- sclie regeering hebben ontvangen, zeggen de dat ten gevolge van technische moei lijkheden de terugkomst van Karei niet vóór Woensdagavond kan worden ver wacht. De Bondsraad besloot de Hongaar- sche regeering mede te deelen, dat hij be reid was den gewezen koning voorloopig toestemming te geven zich in Zwitserland te vestigen. Hij zou zich echter aan een zeker toezicht moeten onderwerpen. Een biedt bom geene kans tot ontkomen meer aan. Hij laat zich zonder tegenstand ge vangen nemen. Men bindt hem achter een ruiter op het paardeenige uren later was hij in het kamp der Franschen. XLIII. Bij het aanbreken van den dag. was de eerste persoon, die tem in zijne tent kwam bezoeken, de kapitein Niedermann. Ditmaal was hij het ontwijfelbaar. De ont roering van Andreas bij deze onverwachte verschijning was zoo sterk, dat zijne tong afe het ware verlamd was en hem geen woord kon toespreken Niedermann. de wreede vervolger en Niedermann, de half bekeerde, vertoonde zich gelijktijdig1 aan hem, zonder dat hij wist, wat van dien man te moeten denken. Hjjj had echter de overtuiging, dat hij tot zyn gevangen- hooggeplaatst Zwitsersch officier zal Ka- rel bij zijn aankomst in Zwitserland ont vangen en hem naar de voorloopige ver blijfplaats vergezellen. De officier zou te vens toezicht over den persoon van den gewezen koning uitoefenen. Karei zou zich vermoedelijk in het kanton van Luzern vestigen. Inmiddels is dc keizer reeds! gisteren vertrokken (zie onder laatste berichten.) Nog is aa.n het licht gekomen, dat do ex-keizerin Zita alles van de reis vtml haar gemaal afwist niet alleen, maar dis ook zorgvuldig heeft voorbereid. De cari caturist heeft zich reeds van dat feit! meester gemaakt. Een grove spotprent van het avondblad van de Weensche Arbeiter-Zeitung, het blad, dat zich hef meest verwoed tegen Karei uitgelaten, heeft hij gelegenheid van zijn staatsgreep- pegeng, schetst de terugkomst van Karei. Woedend ziet men Zita op hem afstuiven en onder de plaat staat te lezien' dat' zo hem toevoegt: „Heb! ik je daarom naar Oostenrijk gestuurd, dat je tot slot uit lafheid het. leven van soldaten wilde spa ren? En wat is dat voor een geschiedenis met je eerewoord, dat je liever zou ster ven ajs Hongarije verlaten? Laffe kerel!" Opzienborend is zeer zeker de uitlating van den Hongaarschen minister Tcleky aan vrienden, dat duistere machten Karei tot den staatsgreep hebben aangespoord en dat Frankrijk om zijn. Oostersche po litiek te doen slagen, in stilte den ex- keizer steunde. Alles had deze aan Horty beloofdeen hertogstitel, de Stefanusorde c-nZ. als hij hem op den troon wilde hel pen. maar Horty heet niet toe en ziet' zijn positie nu versterkt. Dat moeten zijn bit terste tegenstanders1 erkennen. Als de spoorwegmannen en de transport arbeiders in Engeland gemeene zaak gaan maken met de mijnwerkers, zullen onge veer 2 millioen arbeiders hun voor de regelmatige functie van het publieke le ven onmisbaren arbeid hebben neergelegd. Ook de vekvereenigingen in het .scheep vaartbedrijf nemen een dreigende houding aan. Zoo het gisteren aan het parlement r.iet is gelukt een uitweg te vinden, staat een indüstriecrisié voor de deur als Enge land nimmer zag. Hodges, de secretaris van den mijnwerkersbond, legt. er in een verklaring nog eens den nadruk op, dat de stilstand in de mijnen niet veroorzaakt is door een staking van de mijnwerkers, maar dooi eeD uitsluiting van den kant der eigenaars. Toen, zegt hij, de regeering besloot óm het toezicht op de nijverheid af te schaffen vijf maanden eerder dan voorzien was in de wet op de steenkool- nijverheid van 1920, heeft zij opzettelijk of 'hoe dan ook, het uitbreken van' een vreeselijke crisis verhaast. De nieuwe voorstellen voor distriets- loonen waren onaannemelijk. Als men op dien grondslag nieuwe contracten had gesloten, zouden de mijnwerkers in vele districten in een slechtere positie geplaatst zijn geworden dan vóór den oorlog. De mijneigenaars stelden voor, alle oorlogs- verhoogingen te schrappen, met inbegrip van den toeslag volgens de aanbeveling van de commissie van rechter Sankey, en er was geen alternatief dan te weige ren om zulke contracten aan te gaan, als men weerstand wilde bieden aan een ver laging van den levensstandaard in de ko lenbekkens beneden het peil van voor den oorlog. In Midden-Duitschland is voor het cögenhlik de rust teruggekeerd, maar de Werkloosheid, die het gevolg is van de tijdelijke sluiting van tal van 'bedrijven, die de aangerichte schade moeten her etellen voor ze weer kunnen beginnen, vormt een nieuw gevaar voor onlusten. De Rote Fahne hitst al weer tot nieuwe woelingen op. Zij beweert, dat weldra een qjiijr.workerseonfliet in het Roergebied, een feiidarbcidersstaking in Oost Pruisen, Pommcren en Sleeswijk-Holstein zal los breken. Dan zal het tijd zijn opnieuw den stormloop te wagen, met hulp van 'Sowjet- Rusland het proletariaat te bevrijden, enz. Wat voeren de geallieerden in het schild ten opzichte van Opper-Silezië Mag men de 'Germania gelooven, dan zouden vol gens een neutraal diplomaat de Poolsehe plannen gericht zijn op de verkrijging van R.yhnik en Pless en van Ratibor, het stuk tot aan de Oder. Polen is bereid het dis trict Tarnowitz met een Poolsehe meerder heid van 52 pet. aan Duitschland te la ten, mits het compensaties krijgt in Hin denburg, Kattowitz, Königshütte en zoo neming had medegewerkt, Be koele en gedwongene houding van den officier droeg er niet weinig toe bij, om' Andreas te doen zwijgen; een woord, een gebaar van Niedermann ware voldoende geweest, om den priester te bemoedigen inaar neen, de kapitein wandelt een peps met over elkander geslagen armen de tent op en neder, ziet achteloos rechts en links, blijft eindelijk een paar minuten met den rug naar den gevangene gekoerd staan, én gaat heen zonder iets te zeggen. Niedermann had klaarbl'ijkeiijk de hand in Andreas gevangenneming gehad; want lrij was den geheelen vorigen dag zeer opgewonden geweest en had op; den uitkijk gestaan, of hij niets zag opdagen en toen laat in den avond de kleine afdeeliug in het kamp terug gekeerd was, had men hem onmiddellijk daarvan gaan ver wittigen en bekwamen de soldaten van mogelijk in Beuthen. Do afscheiding van Duitschland der districten Plees en Ryb- uik acht men te Warschau vanzelfspre kend en men hoopt er op de Odorgrens. Naar de meening der Poolsehe regeering gaat de strijd eigenlijk' slechts om Katto witz en Königshütte als compensatie voor Tarnowitz en Lublinitz. Zij weet natuur lijk heel goed, dat hierbij! het belang'- rijkste deel van het Duitsche mijn- en industriebezit betrokken is, maar houdt zich alsof het slechts' om bescherming van minderheden gaat. Gelukkig echter voor Duitschland moet Engeland niet veel van die plannen hebben en voelt méér Voor een voorloopige regeling door het doen blijven der geallieerde bezetting in Opper-Silezië. Tenzij Briand Lloyd Ge orge weet om te praten. De naam Briand doet ons aan Frank rijk denken, waar een volkstelling heeft plaats gehad. Wat daarvan verluidt' is zeer verontrustend, wijl bijna overal het bevolkingscijfer achteruit is gegaan. Dit heeft niet alleen plaats gehad in de Noor delijke departementen, waar de oorlog' ge woed heeft, maar zelfs in de Boven-Alpen is do bevolking van het district met 18.000 zielen achteruitgegaan, zoodat het nog- 86.000 zielen bevat. In de bövenj- Pyreneeën, waar de bevolking 400.000 bleef, was de teruggang 30.000. Daar tegenover- staat, dat de bevolking van de Zee-Alpen met 32.000 vooruitging en thans nit 380.000 zielen bestaat. In het 'Noordelijk departement is de bevolking ■thans 1.700.000 zielen. De teruggang be draagt daar 181.000, doch dit is een ge- Volg van do. onmogelijkheid om naar de verwoeste gebieden terug te keeren. Over het geheel blijft het er treurig voor Frankrijk uitzien. Gaat het zoo voort, dan moet Frankrijk uit de rij der groote natiën verdwijnen. Dc Volkenbond. GENèVE, 5 April. (Reuter.) De regee ringen van Tsjecho-Slowakije, China en Nederland hebben bij de commissie voor de amendementen op het Volk'enbondsstatuut, die 6 April vergadert, een aantal amende menten ingediend. - „Hoelz ist da,!)' Hoelz speelt verstoppertje, werkelijk niet onaardig van hem bedacht, maai de kruik gaat te water zoolangenz. Nadat politie en rijksweer reeds met suc ces bij Beesenstedt waren werkzaam ge weest, hebben zich nu de „zuiveringsver- richtingen" ook uitgestrekt naar de. om streken van Petersburg, in de buurt v,aiv Halleen weer met succes, want er wer den verschillende, gevangenen gemankt en tot zelfs Hoelz bagage wist men te ver meesteren, maar dan ook niet meer dan zijn bagage. De N. R. 'Ct. schrijft ech ter dat te Berlijn Dinsdag drie terroris tische aanslagen werden gepleegd. Kort na middernacht werden in een villa te Berlijn Grunewald een paar handgranaten geworpen, die echter slechts materieele schade aanrichtten. Te Grunewald waren' op talrijke villa's groene briefjes geklakt met de woorden „Hoelz ist dal" De bewo: ners van de villakolonie Grunewald heb ben versterking van het politietoezicht aangevraagd. Voorts lezen we nog dat er op den' spoorweg BaumschulenwegGoerlitzer- bahnhof een met dynamiet gevulde siga-." rettendoos werd gevonden met half ver koolde lont, terwijl men in een pension, te Berlijn, waar verschillende leden der ententeeommissie logeerden, ecu 14-tal dy- namietpatronen ontdekte. Waarschijnlijk had Hoelz een en ander als verrassing bedoeld, maar toch zullen de leden der entente-commissie wel Mij geweest zijn dat, hoewel de aardigheid er toen natuur lijk af was, deze surprise nog tijdig' Werd ontdekt. De Voss. Zeitung- verneemt nog, dat de Pruisische regeering op de gevangenne ming van den communistenleider Hoelz een bedrag van 100.000 mark' heeft gezet. Er wordt veel belang gehecht aan do ar restatie van Hoelz, omdat hij beschouwd wordt als de tnoreele leider van den geheelen opstand en de aanstichter tot de talrijke aanslagen op 'spoorwegen en, of- fieieele gebouwen en op de Siegessaule te Berlijn. hem een belooning. Hij had zich door den luitenant een omstandig verhaal van de toedracht der zaak laten geven en met een angstige gespannenheid toege luisterd. Die man wilde tot aan liet einde een raadsel blijven. Wat Andreas betreft, hij twijfelde er geen oogenblik aan, dat zün doodvonnis zou uitgesproken worden. Hij gaf zich niet de moeite om te onderzoeken, of het Nie dermann, dan wel diens schim geweest was. welke hjj in de kapel der Trappjs- ten gezien had. Hij trachtte niet uit ta vorschen d.oor welk toeval zijn kapitein, dien hij dood achtte, nog onder het getal der levenden behoorde; het kwanr hem nutteloos voor zich met iets anders bezig te houden dan met de groote rekening welke hij weldra zou moeten afleggen. In de eenzaamheid zijner gevangenis be stormden hem echter vele droevige en URGWAL177 AMSTERDAM N.Z.VO TELEPHOON 26 CHT 1844. Steen in voorraad: fijne BtfMche Biljartlakens, prima ivooren Ballen, Tafel-Biljarts, Tafel- kegelstfelen, Dam-, Schaak-, Tric-Trae- Bn, enz. 3016-20 De toestand in Dnitsehland, BERLIJN, 4 April. (Wolff.) In SaH- sen, Rijnland, Westfalen, Opper-Silezië en! ■Hessen-Nassau is de nacht rustig, yer-i lóopen. De arbeid .in de mijnen links van den Rijn, is hedenmorgen bijna, geheel hervat. Overal heerscht rust. De beweging, welke de proclamatie eencr Rijn-republiek beoogde, is mislnkt. BERLIJN, 5 April. (Part. N. R. Ct.). Uit Halle wordt gemeld, dat de communis-, tisehe leider Coblenz met vijf v,an zijn aan- hagers te Sohraplau volgens liet stand recht zijn gefusilleerd. 1 BRUSSEL, 5 April. (Belga.) Volgens het communiqué van de Belgische bezet-: ting-stroepen in het Rijnland heerscht overal rust. De arbeid is bijna overal in vollen omvang hervat. Belgische troa- pen bewaken nog steeds de kolenmijnen.., Buitensporige Poolsehe eischen. BERLIJN. (V.D.) De Poolsehe perd maakt opnieuw aanspraak op de districten' Qppeln, Kreuzburg, Rosenberg, die eeni overweldigende Duitsche meerderheid ver-: wierven. Korfanthy verklaarde in eenI Paasehvergadering te Posen, 'dat de Polen: er zich met geweld tegen zouden verzetJ. ten, dat Opper-Silezië hij Duitschland! bleef. (Waarvoor dient dan een volksstem ming Koning Albert naar Rys;?l. De burgemeester van Rjjssel heeft offii eieel bericht ontvangen van den Belgi schen koning, dat deze den ISden Mei a,s. een bezoek zal brengen aan.Rij.sseL Bij .dia gelegenheid zullen groote vrijheidsfeesten plaats hebben, waaraan de president van- de republiek zijn steun zal verleenen. Vergadering van het J.agerhnis. LONDEN, 4 April. (Reuter.) Met heti oog op de mogelijke ernstige ontwikkeling van den toestand in de industrie, waren' er ongewoon veel afgevaardigden bijeen gekomen voor de vergadering1 van het Lagerhuis na de PaaScljvacantie. Lloyd George las een formcele konink lijke boodschap voor, waarbij de emer gency powrs act van kracht wordt ver klaard. Deze boodschap zal morgen wor den besproken, en naar aanleiding daarvan' zal er een algemeene bespreking overj den toestand plaats vinden. De houding van de leden vqn de ar beiderspartij werd. aangegeven door woe-- dende uitroepen van „Uitsluiting, uit sluiting", waarmee zij de bespreking als staking- begroetten. Dc vrijhandel in Rusland. De ..Deutsche Allgemeine Zeitung" ver neemt h et volgende uit Riga De Raad van Volkscommissarissen heeft' op 30 Maart j.l. een decreet afgekon digd, waarbij de handel in koren, aard appelen en hooi wordt vrijgegeven. Alle instellingen, die tot dusver tot taak had den. tegen den handel in deze landbouw producten te waken, worden opgeheven. De totale hoeveelheid, die ingevolge de belasting in natura moet worden inge leverd, zal belangrijk minder bedragen' dan de hoeveelheid,die over 1920-1921 aan den staat moest worden afgestaan; laatstgenoemde hoeveelheid bedroeg name lijk 423 millioen poed, terwijl over 1921- 1922 aan belasting in natura slechts ,240 millioen poed ingeleverd moet worden. Hier nipet echter worden bijgevoegd, dat in den loop van het jaar iliet veel meer dan 200 millioen poed is ingeleverd. Verder worden verschillende andere ontmoedigende gedachten. De beeMtenis) zjjner moeder zweefde hem gestadig voos den geest en mqer clan eens welden er tranen in zijn oogen op bij de herdenking aan die brave vrouw, waarvan h'j onwil lens een bron van aanhoudende kwelling geweest is. Hy troost zich wel' met do overtuiging, dat zij elkander binnen kort in den hemel zullen wederzien: maar da natuur laat ook haar rechten gelden, en Andreas doet niet dan met weerzin af stand van het genoegen, haar op aarde nog te zien. In zijnen geest het weefsel van rampen doorloopenae, waarmede hij zijn geheele leven te kampen heeft gehad voelt, hij daarover een groote bitterheid ir. zijn ziet even als de maag de herinne ring behoudt aan onaangename spijzen.. - -j (Wordt vervolgd'.}

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1