VijfprocentsEersteHypoitaire Obligatie-Leening l. roos. '"w '""ll _n N, V. Nieuwe Zeeuwsche Courant VRIJDAG 1 APRIL 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT te GOES Korte Berichten. BINNENLAND. Korte Berichten. UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES y* n'Rijwielhandel Sociale Berichten. DER De rente van Coupon No. 1 zal van 1 April a.s. af betaalbaar zijn ten mijnen kantore Lange Kerkstraat. De Trustee iBoeclaepst officieel, dat de geallieerden .tegen den terugkeer van Karl op den JHongaarsclien troon pxotesteeren. EISLEBEN. Naar verluidt, is bij Nieder- robl'iiigen de automobiel van riöiz, waar in ook zijn adjudant gezeten was, door de rijkswet»' omsingeld en onder vuur geno men De adjudant werd gedood. Höiz ont kwam. - Volgens berichten uit Moskou zou Lenin zóq ernstig ziek zijn, dat de dokte bet noodig heeft geoordeeld, hem voor te stellen, onverwijld naar de Ivrim te ver trekken, teneinde rust te nemen. De bekende aartsbisschop van Mel bourne en strijder voor de Iei-sche zaak, mgr. Mannix die to Home vertoeft, is door 'den Paus in langdurige audiëntie ontvan gen. Het Japansche parlement beeft 't me trieke stelsel als verplichtend voor Japan ingevoerd. EERSTE KAMER. (Vergadering van Woensdag 30 Maart.) Arbeidsbegro'iting. De heer Jurgens debuteerde niet een aanval op het Kedrijfsradenstelsel Spr. bekeek alleen de practi.-.che zijdo van de quaes.tie. Ten .aanzien der loon regeling achtte hi> medezeggenschap der .arbeiders niet noodig, omdat dionaangaam de reeds vrijwel overal overleg zou plaats hebben. De heer Polak versterkte den il mister van Arbeid in diens voornemen, oui niol toe te geven aan de reactie tegen den 8-urendag. De afgevaardigde toonde aan, dat nog allerminst op afdoende en onweer legbare wijze is bewezen, dat de Arbeids wet een heillooze werking zo-u hebben voor de industrie. En zoolang dat bewijs niet is geleverd, wil spi". geen verslapping dar wet Dc heer Diepenhorst meondo te mogen zeggen, dat de Arbeidswet niet bevredi gend werkt en somde een heele reeks grieven op. Tegenover een Rijkskinderfonds stond 'de heer Diepenhorst minder enthousiast dan de heer Wittert van Hoogland. Hij vreesde dat zoo'n fonds de verzekerings idee op den achtergrond zou dringen en pok zou schaden aan do opvatting, dat de kinderbijslag een integreerend deel moei zijn van hot loon. Daarom wilde spr. 't Vio o rlo opig maar liever pro- beeren met bevordering van de stichting van kinderfondsen bij collectief contract. Minister Aalberse's wil ten aanzien van de toepassing der Arbeidswet den gulden middenweg blijven bewandelen. Met pe gronde opmerkingen van mannen der praktijk wordt rekening gehouden, doch voorop' moet blijven slaan, dat ue econo mische belangen ondergeschikt moeten zijn aan de godsdienstige, zedelijke en hygiënische belangen van het volk. Op de ouaestie sociale verzekering en Kaden van Arbeid ging de Minister nie! in. Dal stelde hij uit tot de behandeling der nog aanhangige sociale wetten, waar mede die zaak in verband staat. Evenmin liet X.Exc. zich uit over de ■wijziging der Ziektewet. Wel vernamen we dat binnen enkele dagen een voorstel tot verbooging van de; loongrens der Invaliditeitswet tot 3000 naar den Raad van State zal' gaan en dat spoedig te wachten is een suppletcire begrootmg betreffende de organisatie der tuberculosebestrijding met medewerking .var, de Raden van Arbeid. Niettegenstaande de Minister niet heel optimistisch denkt over de instemming taiel de stichting van een Rijkskiuder- fonds, is hij toch voornemens na. de tot standkoming van de wijziging van Ziekte wet en Invaliditeitswet een ontwerp be treffende een Rijkskinderipnds niet ver plichte verzekering gereed te maken. Publiekrechtelijke regeling dei bedrijfs organisatie ligt, ook naar 's Ministers mee- r»ing, in dc historische ontwikkeling der dingen. (Wat evenwel niet bèteekent, aat de Regeering bij wet van bovenaf het bedrijfsleven moet regelen. Do wetgever ■mag niets anders doen dan leidend, rege lend en bevorderend optreden tegenover hetgeen in de maatschappij is gegroeid tot een levend organisme. Gestemd be'hoefde er niet te worden over de Arbeidsbegrooting. Voor de landbouwbegrooting bleef nog een uurtje over, dat heenging met plei dooien van den heer Smeèn'ge voor Staals- boschbouw en van den heer de Bóer voor vrijheid der zuivelindustrie ter zake van Uitvoer liarei producten. De brochure van den ex-keizer. Hoe geschiedenis wordt gemaakt. Het „Hbld." schrijft: „De ex-keizer schrijft weer", deelde „Het Volk" eenige weken geleden mee'. En de „N.R.C." drukte dezer dagen in extenso den inhoud af van het door Wil helm I geschrevene. „De brochure van den ex-keizer" houdt nu de buitenlandsehe bladen bezig. Wij zijn in staat omtrent de wijze waarop deze brochure aan den man is ge bracht nadere bijzonderheden te vertellen, die waarde hebben bij de beoordeelin°- van het „geval". „De brochure" is al maanden en maan den oud. Ze werd ons in October reeds te koop aangeboden door den zelfden man, die later het „interview" met den ex-kei zer te Amerongen verkocht aan Duit- sche en Nederlandsche bladen. .Wij bedankten voor de eer de „bro chure te ltoopen, en vergissen we ons niet, dan wilde zelfs de „Times" er niet aan om geen andere reden al zou de wijze, waarop de man die ze aanbood haar m bezit kreeg, daarvoor ook misschien hebben kunnen gelden dan dat de in houd te onbelangrijk was. Behalve een enkele naïviteit het laten drukken van de „brochure" als manuscript, om haar te verspreiden onder vrienden, die echter zorgen moesten, dat ze niet in ahnden kwam van de „pers" - en een paar an- acre uitlatingen, die oak de zonderlinge psychologie en raadselachtigen kijk van den schrijver op mensch'cn en' dingen Ka rakteriseer en, vonden we er niets in dat bij onze lezers belangstelling zou kunnen wekken. Vi ij deelen dit eenigszins uitvoerig mee, tegen ons oorspronkelijk plan, omdat pers stemmen uit Parijs ontvangen, ons dit nu wensohelijk doen voorkomen. De Parijsche correspondent van h'et blad seint De „New-York Herald" die gisteren de rechtvaardigingsnota van den Duit- schen ex-keizer gepubliceerd had, bevat van morgen een uitvoerig betoog van 1 omcare waarin alle punten een voor een worden bestreden en tegengesproken. Het „Journal des Débats" merkt daar- -' °P: »Het is duidelijk dat het docu- te't»VT\ •l?;koizer> dat *lcb tege lijkertijd tot de Duitsche militairi&tische kringen richt, vooral ten doel heeft de intense Duitsche propaganda te steunen, die op t oogenblik woedt in de Verj staten. De stevig-gedocumenteerde, on weerlegbare bestrijding van Poincarékomt dus op het juiste oogenblik om de uit werking daarvan te niet te doen." Het „Hbld." voegt hieraan toe: Het document van den keizer dat reeds maanden oud is en waarvan de publicatie op dit oogenblik toegeschreven moet wor- d'n aan persoonlijke redenen van den man die het in handen had heeft ten doel „de intense Duitsche propaganda testeu- Ver'een. Staten f WOedt dc geschreven^4 S<5Schiedenis en De Raden van Arbeid. Op de vraag van het lid der Tweede Kamer den heer Van Bappard, betref, fende liet aantal ambtenaren bij de ver schillende Raden van Arbeid en de bedi-a- gm van hun salarissen en bijslagen, Keeft bij dè'^aVT Arbeid mcdeSed(>eia, dat bij de 39 Raden van Arbeid 1499 per sonen in vasten dienst zijn, wier totaal 669 mTs p21 ..Seraamd wordt op ui"tuf?' Er 2I-,n 483 menschen tij delijk (totaal salaris voor 1921 geraamd op f«45.784.06). De kindertoekg^n wor den oor dit jaar geraamd op f47.338.26, de vacantietoelagen op f 44.151.34, de ove rige toelagen op f 16.183,45. Het aantal ";"Z',R"'den volgens de Invaliditeitswet ,1 bedroeg f 1.730.473 het aantal verzekerilen volgens dr ouderd'oms- 140 '83 f d921 b.droegj Nederland en Spanje. Aan een schrijven uit Madrid aan het n. Diu. ontleenen we Holiandsch feest dat in Mei te. Madrid gehouden zal worden, wordt thans al ingeluid. De vele bollen, die met de uiterste zorg door bekwame Hollandsehe bollenkweekers November in den grond waren verbor gen, konden de warme Spaansche voor jaarszon niet weerstaan. Voor eenige we- ken lieten enkele hyacinten hun gekleurde yneuzen reeds zien en thans bloeien allen volop om den vijver van het Retiro-park. In het Palacio de Cristal wordt druk gehamerd en geschaafd, om straks te toonen wat Hollandsehe handel en nijver heid vermogen. V Pl5fste E;lmer de Begrooting De Minister van Arbeid heeft oen nieuwe regeling vastgesteld op het gebruik dei bijdragen, ingevolge de art. 4 en 7 dei' VVonuiP-nondwet aan gemeenten uit '3 uj;^- kas verstrekt J aïT eon Ppis floten tot onrichting ran een K.-h. organisatie voor leeraren ceraressen, directeuren en acta. perso derwijs 11'aan het Kijverhoidson- De eerstvolgende openbare vergade- Stii^voor^^afdeeling van den Raad van State v ooi de geschillen van bestuur zal woideii gehouden op Woensdag 6 April de° voormiddags te 11 UUr. Do kleine zaal van het Schutters hof alhier was Donderdagavond voor het grootste gedeelte, gevuld met leden van de afdeeling Walcheren der Ned. Reisver- eeniging en verdere belangstellenden in de lezing met lichtbeelden, die de "heer D. J .van de Ven uit Arnhem hield over Zweden. De naam van den spreker, een kenner van landen en volksaard, zooals er maan- weinig in Nederland zijn, deed iets goed.-l verwachten. Maar hetgeen hij in zijn 250 lichtbeelden te zien gaf en de duidelijke cn aangename wijze, waarop hij die heel den toelichtte, heeft zeker aller verwach ting overtroffen. Wij hebben gezeten op onze stoelen, voet aan wal gezet, op Mal- niö, hebben vervolgens eerst de stad Stockholm op allerlei wijzen doorkruist, zijn, verschillende steden aandoende, heet Zweden door getrokken tot in Lapland, toe en wij weten niet, wat ons het meest heeft geboeid, de mooie steden, de talrijke oude kasteelen, waarvan ons ook het inte rieur getoond werd, de mooie land- en zeegezichten, de groote door de waterval len gevoede electrische centrale in het oogensehijnlijk onbewoonde Lapland of do typische kleederdrachten, die ons werden getoond. En de spreker kon ons te meer boeien, waai' hij door een langdurig verblijl in Scandinavië in de herfst van 1920 200 volkomen op te hoogte was van het onder werp. De heer Van der Ven heeft liet plan in den a.s. zomer met leden van de N R V. een reis naar Zweden te onder nemen en al zal dan niet de geheel reis gemaakt worden, die de heer Van der Ven ons thans toonde, het gedeelte, dat wel bezocht wordt is; zeker niet- het minst mooie. Do voorz. der afdeeling, de heer A. L. Hildernisse, onderstreepte het applaus dei- aanwezigen met woorden van dank aan den spreker en wekte, op om lid te wor den van de afdeeling. In het hotel Du Commerce alhier werd gisteravond een demonstratie gehou den uitgaande van den hoer E. A. van Esso uit Rotterdam, die aan de banket bakkers en bakkers de goede eigenschap pen van zijn room-, crème- en ijspoeder „Vero" wilde bewijzen. Verschillende belanghebbenden uit Mid delburg, Vlissingen, Souburg en Arne- muiden woonden do demonstratie bij. In aller bijzijn werd met de poeder room, crème en 'ijs vervaardigd, de room wei- in taartjes verwerkt en hierna kon de waar worden gekeurd. De kleur van den room en crème was volgens de deskundigen uitstekend en de verschillende taartjes waren uitmuntend, van smaak. Ook het ijs was zeer fijn en van prima kwaliteit. Het groote gemak van het gebruik van de poeder is, dat geen eieren noodig zijn, waardoor o.a. het werk van scheiden der eieren vervalt, terwijl duidelijk werd aangetoond, dat de kosten niet hooger zijn dan bij gebruik van andere ingrediënten. Ook het bijvoegen van vanille voor het ijs is niet noodig, de poeder bevat ook dezen smaak. iWij gelooven zeker dat dit product een toekomst heeft. De Zaterdag alhier gehouden col- lecté voor de noodlijdende Neder laai elders in den Vreemde heeft f 380,57 opgebracht. De Crisistijden eu de Middenstand. „De crisistijden en de gevolgen v.oor den Middenstand" was het onderwerp, dat de, heer Nouwens, rijksmiddenstandsadviseur voor de Zuidelijke -provincies, behandelde voor een aandachtig gehoor v,an midden standers Donderdagavond in de sociëteit St. Joris. Op bevattelijke wijze zette spr. uiteen wat de gevolgen waren van den wereldbrand, welke in Augustus 1914 losbrak. Hoe de oorlogsjaren de menschen n-roepen dwong tot liet verenigingsleven en hun kracht te zoeken in de organisatie. Nu de oorlog veerbij is en ons weer een zekere mate van vrijheid is gebracht, nu velen meenden dat spoedig weer een normalen toestand zou intreden en de vnjo handel spoedig zou opleven, meenden ve len, dat zij hun organisaties weer den run- konden toekeeren, terwijl de feitelijke toestand in handel en industrie nog erger is dan in den oorlog. De vrede heeft niet n-ebracht de zoozeer verwachte en be geerde opleving in handel en industrie, Alleen in vereeniging- moet ook thans meer dan ooit de kracht gezocht worden om staande te blijven. De economische crisis is geen lokaal verschijnsel, strekt zich niet uit over enkele landen of streken, maar omvat de geheele wereld. Vooral in het- voorjaar doet zich de crisis bij- zonder gevoelen. Gevolgenkwijnen van den handel en industrie, geheele of ge deeltelijke stopzetting van werkplaatsen en fabrieken, het niet nakomen van' ar beidscontracten ,enz. Deze toestand heeft natuurlijkerwijze in verschillende landen ook een verschillende uitwerking. Zoo zal Duitschland door zijn lage valuta niet in staat zijn in het bui tenland te koopen, doch kan haar eigen fabrikaat voordeelig op de wereldmarkt brengen. Men zou zeer geneigd zijn te gelooven, dat juist Duitschland zich bin nen korten tijd zal herstellen en zijn verrassingen dienaangaande niet uitgeslo, ten. Op het oogenblik zijn er abnormale voorraden. Mogelijk kunnen deze nog eeni- gen tijd in de opslagruimten .bewaard blijven, docli mettertijd moeten deze toch ook aan de markt gebracht worden. De verkoopen geschieden in dalende markt en al mogen de consumenten nu hier dan ook de voordeelen van genieten, voor de handelaren geeft het groote verliezen, welke tenslotte ook weer op de consumen ten drukken. Slapte en werkloosheid in de bedrijven zijn er het gevolg van. De ge heele middenstand dient zich dan ook aan een te sluiten tegen de kwalen van onzen tijd. Hij moet kracht tegen kracht stel- zou dezen stand in onze huidige maat* len. De aanvallen op den Middenstand, als schappij overbodig zijn, kan bij gemakke lijk het hoofd bieden, doch alleen door krachtige samenwerking en door die, mid delen aan te wenden, welke hern onmis baar maken ook in het hedendaagsch be- drijf. De directeur van het bureau voor ad vies gaf een duidelijke uiteentzetting van doel en strekking van dat bureau. Door den heer Schulte werden beide sprekers hartelijk dank gezegd en zal deze riitstekend geslaagde vergadering voor de Middelburg-sche middenstanders een spoorslag zijn om op den ingeslagen weg krachtig voort te gaan. Omtrent de begrafenis van den heer Manse deelen we nog mede: i H'et stoffelijk overschot van den alom- beminden stadgenoot werd tegen 10 uur van hét St. Josephziekenhuis afgehaald. Onder de H. Mis voerde het zangkoor „Cantemus Domino", dat vrij" volledig was, onder leiding van den directeur, den wel- eerw. heer J. v. d. Sman en versterkt door het goed gedresseerde jongenskoor, op plechtige wijze de Requiem-mis uit. Toen de lange stoet zich naar het kerkhof in beweging zette, stonden langs den gehee- len weg dooi' de stad belangstellenden ge- Behaard. Op de Kleine Markt hadden vele winkelier? uit piëteit voor den doode hun zaken een oogenblik gesloten. De beaar- ding bad plaats door den Zeereerw. heer Pastoor v. d. Aa. Rondom het graf ston den de genoodigden geschaard, die na af loop van de plechtigheid de laatste eer bewezen door een weinig zand op de prachtige eikenhouten kist te werpen. Ook hier Blonden honderden buiten het terrein om van hun belangstelling blijk te geven. Waarlijk, Ylissing-en lieeft op waardige wijze zijn verdienstelijken burger uitge leide gedaan. Een kleine correctie moeten wij aan brengen m onze mededeeling van gisteren. De Zeereerwaarde heer Schetlart assis teerde niet als diaken maar als sub diaken. Gemeenteraad. De hedenmiddag ge houden vergadering van den gemeenteraad werd dnor den burgemeester geopend met do volgende toespraak: „In deze raadszitting rust op mij aller eerst de droeve plicht ons raadslid den heer T. Manse te herdenken, die ons zoo onverwachts is ontvallen en wien de mees- ten onzer gisteren de laatste eer hebben bewezen. Het overlijden van den heer Manse is een „memento mori", dat ons allen zeer getroffen heeft. Wij missen allen met leedwezen ons levenskrachtig, werkzaam en bekwaam raadslid op zijn helaas le digen zetel. Steeds toonde zich de heer Manse vol belangstelling voor onze gemeentebelan gen, steeds was hij bereid om te werk,au en te helpen, liij' was een man van do daad en van niet te veel woorden, van het goede soort, dat zoo uiterst moeilijk te vervangen is. De heer Manse was sedert 1911 lid van onzen ïaad; hij was als zoodanig lid van d; badeommissie, van de commissie van strafverordeningen en gedurende de cri sisjaren van de levensmiddelencommissie; gij allen kent den ijver, waarmede hij daar steeds zijn plicht vervulde. Overal, waar het voorts moeite en ai-beid gold om ^ijn partij te vertegenwoordigen, was de heer Manse getrouw op zijn post. Wij hebben in den heer Manse een goed en algemeen geacht raadslid verloren; wij zullen zijn nagedachtenis in eere hou den. Ik verzoek u allen, als laatste hulde in onzen Raad aan den overledene, u van uw zetels te verheffen". Aan dit verzoek werd fleer allen voldaan. B. en W. stellen den raad voor te aanvaarden de rijkssteunregeling voor uit gesloten sigarenmakers. Dit zal de ge meente per week f 34.77!/a kosten voor ten hoogste 13 weken. Heden herdenkt de heer J. A. van Dierendonek den dag- waarop hij 40 jaren geleden in dienst trad bij de Kon. Maat schappij „de Schelde". Ten bate van een noodlijdend gezin in onze parochie zal „Herwonnen Levens kracht" alhier een liefdadigheidsuitvoe- ring geven op Zondag 10 April, waarop wij de aandacht onzer lezers vestigen. De „St. Petruskring" uit Middelburg zal dan opvoeren het drama in 4 bedrijven, geti teld „Haar Offer". Kaarten zijn nu reeds bij het bestuur verkrijgbaar. We komen op deze uitvoering' nog nader terug. Hier is opgericht een afdeeling Zee land van „Horecai", Bond van werkgevers in lictel-, restaurant- en cafébedrijven. In liet voorloopig bestuur werden geko zen dc heeren J. C. Bindels te Vlissingén, M. J Molhoek te Goes, H. Spinhof, Ter- neuzen en B. J. Westenburg-er te Dom burg. Bevolking 2e helft dei' maand Maart 1921: Ingekomen: A. de Roo, reiziger uit Amsterdam, Stationsweg 37P. Kramer, kantoorbediende uit Velsen, Scheldestr. 4; A. Jansen, werkman telegrafie, uit Nisse, Scheldestr. 8; P. van Weele, arbeider uit Kloetingc, P. Jaspersestr. 2; G. M. Weststrate, arbeider uit Kloetinge, Adolf van Westerw.buurt 3; A. A. Ossewaardc, controleur Waterleiding, uit Kattendijke, Oostsingel 116; A. M. Witkam, verpleeg ster-uit Amsterdam, Ganzepoortstr. 3; W. Yroegop, zonder beroep, uit Katten dijke, Schcngestr. 19. Vertrokken: J. M. Bruel, koopvrouw, naar Antwerpen; E. Magielse, kantoorbe diende naar 's GravenhageH. J. Brink huis, timmerman, naar Maastricht; L. H. Barentsen, timmerman, naar Maassluis. H. L. Barentsen, timmerman, naar Maas sluis; J. van der Klooster, scliijiper, naar Steenbergen. Door mej. M. S. C. Knitcl is fn verband met vertrek uit deze gemeente, eervol ontslag aangevraagd als regentes van het Weeshuis alhier. Nicuwderp. Woensdagmiddag had de arbeider P. B. bij 't afgooien van hooi, liet ongeluk van het diit te vallen. Aan neus en voorhoofd en een zijner armen werd hij gewond, waarbij bleek, dat hij aan de heup ook nog inwendig gekneusd was, zoodat hij wel eenige dagen rust zal moeten nemen. (Z.). 's-Heerenhoek. Hedenavond te acht unr zal in de zaal van dhr. C. Verdonck de- HaagSelic- Autobioscoop een voorstelling geven tegen zeer g-ering entree. Stavenisse f In de Dinsdag alhier gehou den vergadering van den Dijicraad der Buitenban Binnenb; f 6, f 3,25 dn garantie 3022-20 wtitarkeering van de Calam'. polders Oud- Kempensholstede en Moggershil werd vast gesteld het dijkgescliot voor 19211922 ■ais volgt: O. K. H. Polder f 7744.19 (ve rin i-aar f 8163.63 en f7781.021 en Moa- gershilpolder f 1532.15 (vorig jaatf 1538 22 en f1539 44). De bijdrage van den aangrenzende» pol der Anna-Vosdijk, ten behoeve van den pcldor Moggershil, is £394.95. De begrooting voor het dijkvak O. K. H is in ontvangst en uitgaaf f8278.19 en veter hot dijkvak' Moggershil in ontvangst 13579.10 en in uitgaaf f 49.693.54V-. Na eenige af- en .overschrijvingen werd nog vastgesteld een archielverardeiiing. (M. Ct.) Boschkïpelle. Jn de vergadering van den R -KBoer.enbond. aangesloten nu bij den N. B„ werden de nieuwe sta tuten en het nieuwe huishoudelijke re glement onderteekend. Tot Bestuurleden werden gekozen de heeren J. Truvman, voorzitter, p. A. Mangnus, ondervoorzitter, P. A. Stal- laertPeraaan Jos. v. Damme, P. On- gejiae, leden en P. A. de Maat, secretaris penningmeester. Be jeugdige zoon van A, L. .alhier viel zoodanig van zijn >fiets, dat hij be wusteloos in een woning moest worden binnengedragen. Toen hij bijgenkomen en gereinigd wis, bleek gelukkig dat slechts eenige schram men aan liet gelaat de overige gevolgen van zijn val waren. Enkele maanden geleden vertrok ken eenige ingezetenen naar Canada oml er het brood te verdienen. Hunne berich ten zijn van dien aard, dat weer eenige Bcschkapellenaars, waarbij, één of twee met hun huisgezin, de zee gaan overste ken, cm ook in Canada, hun gelixk te beproeven. Met de Staatscourant van 30 Maart» zijn verzonden de Kon. goedgekeurde sta tuten van de Coöperatieve Kolenvereeni- ging „Algemeen Belang" te Biezelinge. Bij Kon. besluit van 7 dezer is aan den heer mr. T. J. J. van Uije. Pie terse, vroe--- gur te Ylissingen, op zijn verzoek met in gang van 1 Mei eervol ontslag verleend •als consul-generaal der Nederlanden te Smyrna, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen iiensten. Het kamerlid Jhr. de Muralt als spreker geweigerd In de algemeene vergadering van Je Vrijzinnige kiesveieeniging te Dreischor, welke druk was bezocht, werd besloten, onder algemeene goedkeuring, af te wii- zen een aanbieding van het Tweede Ka merlid, den heer jhr. de Muralt, om eene lezing te houden. Algemeen was men van oordeel, dat de heer dc Muralt weinig of niets doet voor de belangen van het platteland, terwijl bi- toch de vertegenwoordiger is1 van plattelandsbewoners. Men besprak bet in dien geest, d it zij alleen maar- goed genoeg schijnen te zijn om belasting te betalen, vooral ten blate der groote steden. Ook werd algemeen goed gevonden, zich niet aan te sluiten bij den Vrijheidsbond. Ve len der aanwezigen toonden neiging bij de komende Tweede Kamerverkiezing mede lo gaan met de „Plattclandspartij." •Vergadering van het Centraal Bestanr der K. S. A. In de eerste na de vergadering van den Centralen Raad der K. S. A. op 7 Maart j.l. gehouden vergadering van het Cen traal Bestuur, waren de afgevaardigden van de vplgende organisaties aanwezig: van de Diocesane Comités van Utrecht, Breda en Haarlem; de Federatie wan R.-K. Werkliedenvereenig-ende Alge meene R. K. Werkgeversvcreenigmg, den Ned. R. K. Boerenbond, het B. K. Ver bond van Werkgeversvakvereeniguig-en, da St. Jozefsgezellen vereeniging, de Algem. R. K. Ambtenarenvereeniging, de R. K. Leerarenvereenig'ing „St. Bonaventura de Aln-em. B. K. Officierenvereeniging, de R. K. jonge Werkgeversvcreenigmg dc R,. K. Journalistenvereeniging, de R. IC. Handelsreizigersvereeniging en „Voor Eer en Deugd". Overeenkomstig art. 25 van de Algem. Statuten had de verkiezing plaats van een voorzitter en een Penningmeester, met het resultaat, dat tot voorzitter gekozen werd prof. L. van Aken en tot penning meester de heer J. van Rijzewijk. Daar de Directeur van het Centraal Bureau secretaris is van het Centraal Bestuur, en voorzitter, secretaris en Penningmees ter samen het Dagelijksch Bestuur vor men, is dit laatste thans als volgt sa mengesteld Prof. L. van Aken, voorzit ter; Mr. A. Tepe, secretaris; d-e heer J. van Rijzewijk, Penningmeester. In deze Centrale Bestuursvergadering werden vervolgens ontwerpen vastgesteld van de Statuten der Diocesane en Plaatse lijke Comité's, gelijk deze naar aanleiding van de gewijzigde Algemeene Statuten moesten gewijzigd en aangevuld worden. Deze gewijzigde model-statuten van Dio cesane en Plaatselijke Comité's zullen, tegelijk' met de gewijzigde Algemeene Sta tuten in het eerstvolgend nummer van

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2