it weer -K-2£fp DAGBLAD VOOR ZEELAND 'T MOPRTJE" hebt. keer NA EEN JAAR. IE COURANT anchten. -h Weerbericht TJES RSONEEL Nummer74 Vrijdag 1 April 1921 Zeventiende Jaargang ad" - Haarlem r> eebt met merK: lOTST KlAVtRBltD HARLEM FEUILLETON Kruis en Zwaard. Buitenlandse!) Overzicht BUITENLAND. DUITSCHLAND De eenige Rooktabak, welke SPOTGOEDKOOP is in verhouding tot hare prima KWiMK^EIT, is alleen het merk Verkoopprijs slecjötëf 40 cents per half pond. Fabrikantenyfirma KAREL VAN WELY ZOON, FRANKRIJK BELGIE GRIEKENLAND HONGARIJE Ik heb hemj gezien en achtervolgd; ipiaar de deugniet kan gauwer loopen dan ik. Maar dat is om het even: ik weet welke lichting hij ingeslagen heeft en hij zal ons niet on'tkotmen. L. Cffiordt vervolgd.} Jiage, 83 j., man van k, 2., 14 dagen; A. duw naar van M. A. ige, z., 20 A. v. de Haeze, z., 17 j. vrouw van J. Vera fer, 48 j., man van kt van Woensdag 30 14. ine Boonen en Erwten Kooplust goed; aan- „Avicultura" waren 60.000 kipeieren, i f 2.80 a 3 per K.Cr. Op de veiling werden, r.ii besteed 36—40 ct., uien 3—12 Iet., sjalotten 57 et., rinazie 182 4ct., ge- ïazie 10—14 ct., oude ifcsla 50—87 ct., witlof! ct-, karoten 27 ct., zuring 13 ct., alles lie 32—40 ct. per mand, ct., per klein mandje; «bloemkool 1261 ct,., ■ei 10—12 ct., rhabarber 710 ct., selderij 6- 8 Ien, verricht in den mor* ,rt en medegedeeld dooi? Meteorologisch Instituut Ineterstand 771.8 te Sfc* 735.0 te Hemosand. Ivan den avond van |v,ond vjan 1 April, jke wind, gedeeltelijk be* geen regen, iets zachter >0 cents a contant oetsiersknecht g'e- ïobschb Rijtuig- en imi -11 2974 Nieuw RZEEP Izcep. In overeen* oge eischcn en voor- oordlge hygiëne, ge- dzeep, die hiervoor igd uit de zuiverste n nog geneutraliseerd zacht en aangenaam op ons gedeponeerd trweelde". (Naar de. Bisschop.) 2546-44 epfabriefc REDERS van JACÖBA P overal verkrijgbaar, n verlange \iitdmkkelijk andsche Wet beschermd het woord .Fermtan^ e stukken Karn em eik-Zeep 2546-0O ser plaatjes, getiteld. .»P,® inkelier van Klaverblad s irijg'baar a f0.60 per stuk. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. W. VI E N 1 N GS. Telefoon 97 Bureaux van Redactie eri Administratie: Westsingel, GOE3 Bijkantoren: MIDDELBURG, Markt t en 2; VLISSINGEN Telegram-Adres; Nizeco. Dirsctsuri JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden i f 0.20 per we*k, Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.251 fcij contract beduidende korting. H Heden, op den eersten dag van. Gras maand, is bet een jaar geleden, dat de „.Nieuwe Zeeuwsche Courant" dagblad werd. Wanneer wij op den afgelegden weg terugblikken, dan mogen wij niet onte vreden zijn, doch erkentelijk èn voor den zegen Gods die ons rijkelijk nabij was, èn voor den stenn en aanmoediging veler vrienden, die de verschijning van onze courant als dagblad met vreugde begroet ten na haar de bestaansmogelijkheid ver zekerd te hebben. Zeker, daar wanen (en zijn er nog) Nurksen en zwartkijkers, die onze onderneming een wissen dood voor spelden en nog schier dagelijks met waar schuwenden vinger wijzen op ons naderend einde. Wij antwoorden dezen bezorgden vrienden met het Fransche spreek woord: „les gens que vous tuez se por tent assez bien", „de lieden die gij ton doode hebt opgeschreven, maken het vrij wel''. Dan zijn er nog bedillers, „gedienstige" lieden, die het altijd beter weten en di.e tot in den treure komen aandragen met hip» opmerkingen of ze achterbaks fluisteren, wat nog leelijker is dat dit niet deugt en dat anders zou moeten zijn enz. enz. Denzulken antwoorden wij, wel te bedenken, dat Keulen en Aken niet op één dag gebouwd zijn, dat een nieuw dag blad 'eerst langzamerhand kan uitdijen tot het volmaakte nieuwsorgaan dat men er van verwacht. Wij weten maar al te best, dat der „Nieuwe Zeeuwsche" nog' tal van onvolmaaktheden aankleven, maar wij we ten ook en laten onze bedillers dit rui terlijk durven erkennen - dat wij steeds in de weer zijn om nieuwe verbeteringen in den inhoud aan te brengen zoowel wat betreft de variëteit en degelijkheid der artikelen als de verzorging der verschil lende Dicuwsïubrieken, waarin speciaal het lezerspubliek van ons blad belang stelt. Hat wij daarin reeds gedeeltelijk geslaagd zijn bleek ons uit uitlatingen van deskun dige zijde, die ons ongevraagd in den laat- sten lijd gewerden en die ons aantoonden dat wij op den goeden weg zijn. .Waar het bij onze „Nieuwe Zeeuwsche" vooral op aan komt, dat ia de geest, die het blad bezielt en die geen. andere kan cu mag- zijn dan de Roomsch-Katholieke, een geest, die den,' ganseken inhoud van rechtvaardigheid en een geest van liefde, «en geest die don ganschen inhoud van het blad adelt en het den stempel en het kenmerk indrukt van „Roomsehe Cou rant". Wij stellen er een eer in te verkla ren. dat, welke onze tekortkomingen ook mogen zijn, wij dien echt Roomschen geest in ons blad naar best vermogen hejbben hooggehouden. Met Gods hulp hopen wij dat voort te zetten. Als „de Roomsehe Courant" staat de „Nieuwe Zeeuwsche" bekend in het Zeeuwsche land en dat is haar kracht, dat wekt vertrouwen bij ons Rcomsche volk en respect bij andersden kenden, die ten slotte karaktervastheid en kloek; belijdenis van het beg-insel in een blad zoowel als in een persoon toejuich'-n. En heeft niet een Pranschman zeer zin rijk gezegd: „tout journal est un mon sieur", „iedere courant is een persoon lijkheid apart" Hoe zouden wij", bij" dezen eersten mijl paal op onzen weg' nog even poozende, niet met groote dankbaarheid des harten gedenken hoe zoovelen, geestelijken en lee- n, °P allerlei wijzen: financieel, moreel en met bet inzenden van bijdragen van am r ei aard ons blad aantrekkelijk keb- eU êeS.a en et een verhoogd aanzien C,Se.geven. Hoe zouden wij niet met blijdschap constateeren, dat de „Nieuwe Zeeuwsche" als dagblad meer zich iu de - provincie verbreidt, dage lijks aan vertrouwen en aanzien wint »u geleidelijk aan aanspraak mag maken op den titel van Katholiek hoofdorgaan van Zeeland, niet om daarmede ijdelijk te ptoh- ken. maar om daardoor, gedachtig aan het „noblesse oblige", tot des te harder wer ken voor de geestelijke, sociale en poli tieke ontwikkeling des vólks te worden aangevuurd en zoo een steentje bij te dra gen tot de reorganisatie der maatschappij in Christus, haar eenigen grondslag. Dat is toch ten slotte het doel van elke Room- sche eourantenonderneming: naast nieuws- verspreiding te bevorderen nuttig te zijn voor het algemeen welzijn in den geest der o Baar staat er in de eerste plaats een, die het kostuum niet aan heeft. sprak hij, pp liiderith wijzende. Om Gods wil, burger, smeekte na- ter Antonius bewogen: eerbiedig dien vreemdelinghet is een vreedzaam man, wien een zuiver godsdienstige beweegre den herwaarts gevoerd.heett. Des te beter; dan zal hij zeer blijdo zijn het paradijs binnen te gaan. Zoo sprekende reeg de officier hem verwoed aan zijn degen. Heere, ontferm U mijner! keimtta de arme Pruis, en stortte in zijn bloed badende ter aarde. De monniken gaven een gil' van omzet ting en liepen als uitzinnig van droefheid door elkander. Pater Antonius wierp zich Kerk, die op den Paasch-Zaterdag' zoo treffend bidt tot den Almachtige God, die de onveranderlijke macht zijt en het eeuwige licht, zie genadig neder op het wonderbaar geheim van heel tTwi' Kerk en voltooi volgens Uwe ecuwjge raadsbesluiten in vrede het werk van de zaligheid der menschen. Dat heel de wereld moge ondervinden en zien, dat wat nederig is, wordt ver heven, wat verouderd is, wordt ver nieuwd en dat alles tot de volmaaktheid terugkeert tot Hem, die het begin ia van alles: onzen Heer Jezus Christus, die met. U leeft en heerscht Amen! Ligt in deze roerende bede niet liet gansebe jirogram der Katholieke journa list! ek Daarom ia het werk der Roomsehe pers in den vollen zin des woords een aposto laat en wij zouden in herhaling vervallen van dingen, die iedere ontwikkelde Katho liek weet, wanneer wij hier de getuigenis sen van pausen en bisschoppen, van ge zagvolle geestelijken en leeken naar vo'-en brachten om deze onze bewering te staven. Het is nog maar enkele dajgen geleden, dat de Spaansclie correspondent van ,.Da Tijd", den moord op minister Dato in Zijn brief besprekende en daarbij uitweidende over den persoon van Pedro Mato, den moordenaar, het navolgende opmerkte: Pedro was een zoon van door en door brave en godsdienstige ouders, uit Valls bij Tarragona- Maar op den gevaarlijken leeftijd van dertien jaren, toen Patro naat en goede Pers hem hadden moeten beschermen tegen zichzelf en de wereld, viel hij in handen van de onchristelijke kranten en socialistische fabriekskame- raden. Misschien zal men nu in Spanje wel barder werken om in do beide leem ten ie voorzien; liever wat minder uit gaven voor versiering van tempels, om Gods levende tempels voor ondergang t' bewaren". Mochten toch alle Katholieken, ook in Zeeland, het gewicht van de goede pers, van een goed Rooinsch dagblad in het bijzonder, terdege beseffen, dan. ja dan vloog de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" vooruit. Vooruit. Dat is de leus, nu wij, het poo- zen moede, den wandelstaf weer opvatten, „in vrede' en „in den Naam des fieeren", zooals het Roomsehe reisofficie zegt. Haan wij'dan den tweeden jaarkring als dagblad in, sierk door ons vertrouwen op Hem, van Wien alle sterkte voortkomt en aan Wiens zegen alles is gelegen; 'sterk ook door de zekerheid van de hulp veler vrien den en den steun onzer getrouwe lezers, wien wij allen bij voortduring' de „Nieuwe Zeeuwsche" blijven aanbevelen, aanbevelen in hun belangstelling-, aanbevelen vooral in bun gebed. Want een goede courant is een zegen voor de streek waarin zij ver schijnt. Welnu, zegen is de vrucht des gebeds. Moge de „Nieuwe Zeeuwsche" steeds meer en meer een zegen blijken te zijn voor Rootnsch Zeeland. Het was wel een sensationeel bericht, dat wij eergisteren onzen lezers mededeel den aangaande de plotseling komst van den es-keizer Karei van Oostenrijk-Hon- g'arije te Boedapest, om er te trachten zie hals koning van Hongarije te doen er kennen, welke poging echter is mislukt De vork zit aldus aan den steel. Toen de ex-keizer te Boedapest aankwam, noot digde hij den rijksregent Horty uit henj de regeeringsmacht over te dragen. Horty zeide, dat hij de regeeringsmacht van het volk ontyangen had, en dat hij, wanneer hij voor de keus gesteld werd, den ex-kei zer óf het volk te gehoorzamen, zich tot het laatste moest bepalen. Hij zou echter eerst het votum van het parlement af wachten. Daarop moet de keizer teleurge steld zijn heengegaan. De aanhangers van den ex-keizer beweren dat hij door dezen onberaden stap waarschijnlijk de kans om 'ooit weer op den Hong-aarschen troou te komen, heeft verspeeld. Maar ook de po sitie der Hongaarsche regeering is door het geheel onverwachte bezoek yan Karl zeer geschokt, daar de minister-president graaf Teleky een der vurigste aanhan gers van Karl is, en hem thans het ver wijt wordt gedaan, dat hij niet krachtig op lie! lichaam van den rampzaligen l idprich en het kruisbeeld nemende, het welk onder aan zijn rozenkrans hing, drukt hij het op zijne verstijvende lippen do ongelukkige doet nog ecne poging," om naar den hemel' te zien, loost eea diepen zucht en geeft den geest. Aan het werk nu, sprak de orrioior: kom eens' hier broeders! Nu worden de monniken een voor een voor den luitenant gestooten, en verge lijkt deze. terwijl een brigadier hun een kaars bijna onder den neus houdt, hunne gelaatstrekken met het signalement. Di! onderzoek ging gepaard nïet grove belee- digingen en lage spotternijen, maar bieef zonder vrucht. En toch is hij hier, brulde de offi cier woedend: ik weet het stellig. Gij zult hem aan mij overleveren, paap, of ik rijg U aan mijn degen Hij sprak tot pater Antonius; maar deze luisterde niet naar hem', want hij 'genoeg tegen de Karlislische propaganda zou zijn opgetreden. Het gebeurde zal ongetwijfeld een breuk tusschen de aan hangers van Karl en de tegenstanders der Habsburgsclie dynastie ten gevolge heb ben, zoodat een nieuwe, regeeringscoalitie op komst is, die dan op een verstand-, nhouding itnsschen de verschillende par tijen gebasacerd /al moeten zijn.Als op volger van den minister-president wordt graaf Apponyi genoemd. Hem alleen acht men in staat, de ontstane crisis te be zweren. Nader blijkt, dat Engeland, Frankrijk en Italië te Boedapest het onmiddel lijk vertrek van ex-keizer Karl hebben geëischt. Ook Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Zuid-Slavië hebben stappen in deze aangelegenheid gedann. Hij zal dus wel gaan, vrijwillig of gedwongen. Tegelijk kertijd zijn de kabinetten der drie groote mogendheden overeengekomen, de regee- ringen van de landen, waar de ex-keizer door moet reizen, uit te noodigen, hem on- belemmerden doortocht te verleenen, zoo- dra de beslissing omtrent de reisroute vau den ex-keizer gevallen is. Men zie verder onder Hongarije en laatste berichten in dit nummer. Volgens een blad in Genève heeft do handelwijze van keizer Karl ook te Bern groote verbazing gewekt. Men meent al daar ,dat de Bondsraad hem. niet zal toestaan, op Zwitsersch grondgebied te rug te kéeren. Torwijl de communisten-onlusten in Duitschland aan het luwen zijn en de vrees yaor een algomeepo staking in hot Bijnsch-Westfaalsche industriegebied is geweken, dreigt in Engeland een mijnwer kersstaking in Wales, Lancashire en Ches hire, die misschien reeds zal zijn uitge broken, als deze regelen onder de oog-en onzer lezers komen. Men wil daar een uniformen loonstandaard, terwijl de mijn werkers van Yorkshire genoegen nemen althans voorloopig met een loonre geling voor ieder mijndistrict. Als dc staking uitbreekt, zullen alle werkkrach ten uit de mijnen worden weggenomen, ook de pompers, die de mijnen watervrij houden. Dit was de vorige maal niet ge daan. Hetzij nit wanhoop, Hetzij uit een be, ter inzicht, maar feit is, dat de Sovjet regeering in Rusland, wat betreft de toe passing der communistische theorieën bak zeil haalt. Zoo besloot o.m. die regeering om het plan inzake den landbouw ook toe te pas sen op de industrie, n.I. belasting te heffen en den industrieelen dan de vrije beschikking over hun producten te laten. Er zal voorts een goederenionds wor? den gevormd voor den staatsruilhandel met de boeren, waartoe 15 millioen goud roebel zijn toegestaan. Het nieuwe besluit geeft den boeren het vrije beschikking-s- reeht over hun producten na aftrek vau de belastingen. Verder mogen ze hun pro? ducten in vrijen handrJ op de markten brengen. Men ziet uit dit alles boe de natuurlijke prikkel in den vorm van den persoonlijken eigendom onmisbaar is voor een behoorlijk fimctionneeren der productie. Nieuwe uola aan den Volkenbond. GENèVE, 30 Maart.( (Belga.) Duitsch- land heeft opnieuw een memorandum aan den volkenbond gericht. In dit schrijven wordt gezegd: „Na Duisburg Ruhrort en Düsseldorf te heb ben bezet, zijn de troepen der geallieerde mogendheden opgerukt en hebben even eens Walsum, Ratingen, Wolbeek, Maplok en de stations Spordof, Miilheim en Ober- hausen-West bezet. Volgens berichten bij de Duitaehe regee ring over de troepenbewegingen der ge allieerden binnengekomen, zouden de mi litaire geallieerde autoriteiten voornemens schijnen te zijn, de bezetting nog verder uit te breiden. De Duitsche regeering' protesteert tegen de. voortzetting- van een dergelijk optre den, dat in strijd is met elk recht en de rechtvaardigheid en vraagt om een ver zoeningspolitiek te volgen, zooals die in da artikelen 1217 van den volkenbondspaet voorzien is en welke ook betrekking heeft laf op het lijk van zijnen vriend) dien hij biet tranen besproeide. Bereid out te Sterven, wilde hij zich niet van zijn besten vriend scheiden, die, helaas! onder zuike blijde vooruitzichten gekomen zijnde, zoo jammerlijk den dood gevonden lud. Inderdaad! wij zijn wel goed, merkte een kwartiermeester overluid aan u zouden wjj die spelonk niet in brand bunnen ste ken en er al het mennikengebroed in roosteren Goed bedacht,, lieten verscheidene stemmen zich gelijktijdig hooren: weg mst de monniken! Dat helpt mij allemaal niets k'eiuam de officier somber: ik moet mijn man vinden, of ik ben verloren. Zeer goedmaar allen, die wij weten, dat het niet zijn, kunnen wij neersabelen; dat zal het werk vereenvoudigen. En al de soldaten trokken tegelijk hun ne sabels; de arme monniken zagen elkan der ontsteld, maar gelaten aan. 99 Stooifttfabak- en Sigarenfabriek, ROOSENDAAL (N.-B.) op de maatregelen, die door de geallieer den zijn genomen. De toestand in Opper-Sfleziëi In Opper-Silezië is de staat van beleg tot de districten Myslowitz en Rybnik uitgebreid. Door nieuwe verordeningen ia bijna de geheele Duitsche pers in Opper- Süezië verboden. De „Deutsche Ztg." is voor drie maan den in het bezette Rijngebied verboden. De 5de Mei, de honderdste gedenkdag- van den dood yan keizer Napoleon, zal te Parijs met groote plechtigheid gevierd worden. In den morgen zal een militaire parade bij den Are de Triomphe plaats hebben, in tegenwoordigheid van den president der republiek, waarbij de herdenking van den grooten Franschen keizer en den onbe kenden Franschen soldaat vereenigd zal worden, l'n den namiddag zal maarschalk Foch op het graf van Napoleon een toe spraak houden. Om 11 uur 6, het oogenblik van Napo leon's afsterven, zullen 101 kanonschoten gelost worden. Verder zullen in alle ka thedralen van Frankrijk op 4 Mei plech tige Requiem-missen gezongen worden. De valsehe munters. Door de Brusselsche politie zijn twee personen aangehouden, de Hollander B. en de Mechelaar V., onder beschuldiging, dat zij Valsehe bankbiljetten vervaardigden en uitgaven. De Mechelsche graveur V. was juist bezig cliché's voor briefjes vpn 1 en 5 francs te maken.' In zijn woning te Me- chelen vond men cliché's voor briefjes van 20 francs. Het papieren g'eld was zeer nauwkeurig nagemaakt en bijna niet van het echte te onderscheiden. Het Gricksrlie offensief. ATHENE, 30 Maart. (Belg-a.) Commu niqué van den 29sten: De Noordelijke groep gaat voort de vijandelijke posities aan te vallen. Le vendige strijd met granaten, geweer- en machinegeweervuur bij het dorp Avghin en de Axel-hoogte. Het zeer versterkte terrein wordt duim voor duim met de ba jonet veroverd. De vijand deed aanvallen en verdedigde zich hardnekkig tot het vallen v.an den nacht, dat een einde maakte aan den strijd. iWïj' deden aanvallen op de hoogten ten Noorden van Tepin. Het punt, dat den sleutel vormde van de vijandelijke positie, werd mot de bajonet genomen. De vijand moest zich terugtrekken naar liet Zuiden. Wij namen 5 machinegeweren en 86 gevangenen. Onze rechtervleugel deed aanvallen op de hoogten van Kat en Kovaützaj tusschen Berzeghinu en Karakuch en wint voort durend terrein. Zij bezetten de linie Ber zeghinuKarakuch' en de hoogte van Kovalitza. Bij de Zuidelijke legergroep vervolgde een detachement na de herovering yan Afun Kara Hissar den vijand en leverde gevechten aan zijn achterhoede en dwong haar terug te trekken. .Wij namen 80 ge vangenen. Pater Antonius ontwaakte nu uit de verdooving, waarin hij verzonken was: onverschillig voor zijn .eigen leven, was hij bezorgd nu het dat van anderen gold'. Ziedaar waarlijk eene heldendaad) voor soldaten, sprak hij zich' tot den offi cier wendende. Eenige weerlooze monni ken te vermoorden, welke eene overwin- ning. Wat moet de Republiek trotsch .zijn, als zij zich fiiet geene andere dan zulke lauweren omkranst! Franschen, ik had van uwen moed, uwe grootmoedigheid zelfs hooren spreken; ik zie, dat men mij grof misleid heeft. Voltooi uw werk: gij wilt bloed, vergiet het onze: wij hebben u verklaard en verklaren het nogmaals, dat buiten de persoonen, die gij hiér ziet, er geen enkel menschelijkheid., dat gij deze afschuwelijke moorden ploert. Maar stoot toe.- gij zfulc zien dat mon niken weten te sterven. Dit moet ik u echter zeggen: gij zijt lafaards! ik dacht, dat gij soldaten wlaart, gij zijt slechts Talrijke lijken van vijanden, munitie en materiaal blijven op het slagveld achter. Bij de gevechten op 27 Maart maakte de rechtervleugel 133 gevangenen, ver overde 1 kanon en talrijke granaten en oorlogsmateriaal, benevens 200 beladen kameelen. De Putachpeging van Keizer Karh WEENEN, 30 Maaa't. V.D. Eerst Dins dag in de late avonduren werd in Weenen' den avontuurlijken terugkeer bekend van keizer Karl naar Hongarije op den eersten) Paaschdag en diens poging om den Hon gaarsche troon te bestijgen. Noch de Oos- tenrijksehe regeering, noch eenige andera autoriteit was tengevolge van de lü'siui- tingsmaatregelen der Hongaarsche regee ring in staat kennis te krijgen van da belangrijke gebeurtenissen te Boedapest De Oostenrijksehe gezant te Boedapest werd nog gisteravond verhinderd zich te lefonisch met de regeering te Weenen in verbinding' te stellen, vandaar de groote, jiijnlijke verrassing yan de regeering te Weenen omtrent de putsehbeweging van Keizer Karl. Uit de nog in den afgeloopea' nacht genomen energieke maatregelen blijkt het standpunt der regeering, wslka troepen en gendarmerie naar de Hongaar sche grens heeft gezonden. Het onmidde- lijk ingesteld onderzoek moet uitwijzen, lioe het Keizer Ivarl gelukt is over Oos tenrijkseh gebied naar Hongarije te ko men. De Keizer is het land uitgewezen enl zou zijn gearresteerd, bij een eventueels herkenning. Hij is in een automobiel over Tyrol en het Zuidelijk deel van Oostenrijk gepasseerd. Volgens tot nu toe on danks de „telefènsperre" ontvangen be richt, schijnt de putsohpoging van Karf mislukt te zijn. Volgens de Neue Freia Presse weigerde Horthy beslist aan Keizer, Karl de macht over te dragen. Hij vers klaarde zich aan de zijde van het vplk) te moeten stellen en het parlement da beslissing te moeten overlaten. Hongaar sche officiereu rieden Keizer Karl aart zoo snel mogelijk te vertrekken. De ex- zaonarch is door de weigering zeer ge schokt. Hij drukte zijn groote teleurstel ling uit en verklaarde onjuist ingelicht te zijn. Hij liad een stormachtige ont vangst in Hongarije verwaeht. De Kei zer zou door de opwinding licht ongesteld' zijn geworden, doch de Neue Freie Pressa gelooft, dat de ziekte van Keizer Karl- die in het paleis van Bisschop Mikes in Steinamanger door gendarmen en Hon gaarsche officieren bewaakt wordt, slechte gefingeerd is. De terugkeer van Karl naar Zwitserland is volgens hetzelfde blad' zeer moeilijk geworden. Karl heeft zich, naar gemold wordt op verzoek van de regeering te Boedapest onder bescherming) van Spanje gesteld en zou reeds op weg) naar dat land zijn. De gevolgen in het binnenland zijn reeds merkbaar. De partij der kleine Boeren hield gisteren een con ferentie, waarin besloten werd een en ergieke actie te voeren tegen den terug keer van Karl naar Hongarije en een- scherpe oppositie in te leiden tegen het kabinet Teleky. Teleky heeft volgens be richten de actie van Keizer Karl voor bereid en geleid; Karl verwachtte reeds Zaterdagavond den ministerpresident Tele ky in Steinamager, vanwaar Karl zicji gezamenlijk met Teleky naar Boedapest begaf. Volgens de „Politisehe Korrespon- denz", verklaarde de Fransclie gezant te moordenaars! Broeders! laat ons neder- knieien. Al de monniken gehoorzamen gelijk tijdig. Deze gelatenheid en de woorden van den pater troffen de soldatenzij bleven roerloos staan, de oogen op- hunnen aanvoerder gevestigd houdende, wiens be velen zij schenen te 'verwachten. De luite nant stond besluiteloos, weifelende tus schen schaamte en bekommering. Plotseling komt een soldaat, bedekt met zweet en hijgende, het vercrex bin nen stuiven. Sla bij, luitenant, roept hij> sta bij l hij is olatvlucht! Hebt gij hem gezien? vroeg de officier met drift

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1