Vijfprocents Eerste Hypothecaire Obligatie-Leening N. V. Nieuwe Zeeuwsche Courant L. ROOS. DONDERDAG 31 MAART 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Korte Berichten* UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES te GOES SPORT. Het persoqénstelsel wordt voor de ver kiezing der Eerste Kamer vastgesteld. De regeering meent echter in tegenstel ling met de voorstellen der commissie voor Evenredig Kiesrecht, dat er geen hezwaar bestaat aan de stemmen in elke provincie verschillende waarde toe te ken nen, al naar gelang van het quotient dat verkregen wordt indien men het aan tal Staten-leden deelt op het aantal in woners. Het Collatierecht.- Het mag wensehelijk hecten, dat de Grondwet de afschaffing van het col latierecht uitspreekt. Voor schadeloosstel ling ter zake van het verlies van deze rechten bestaat, naar de meening der. Itegeering geen voldoende aanleiding. Het tijdstip der verkiezing", liet spreekt van zelf, dat, als de voor gestelde bepalingen tot stand komen, zoo spoedig mogelijk, een Eerste Kamer zal zijn te kiezen op de basis van het nieuwe stelsel. Aangezien de Tweede Kamer, naar alle waarschijnlijkheid, zeer kort voor de tweede, lezing van de Grondwetsherziening! opnieuw zal zijn gekozen, moet de ver kiezing van de nieuwe Eerste Kanalen' een jaar worden uitgesteld. l)at de Provinciale Staten aftreden in hetzelfde jaar als de door hen te kiezen Eerste Kamer, is noodzakelijk, zal niet de mogelijkheid bestaan, dat deze Kamer wordt samengesteld door kiescolleges, wel ke zeer spoedig kunnen blijken het ver trouwen van de kiezers te hebben ver loren. 1 Int.nssehen is het waarschijnlijk, dat in casu deze aftreding zal samenvallen met 'den gewonen afloop van het mandaat in 1923. De waarde der stemmen. Aan wat de Mem. v. Toelichting te dezer zake vermeldt, zij nog het volgende ontleend: Art. 113b: Elke stom geldt, naar ge lang der provincie waar zij is uitgebracht, voor het v,olgende aantal stemmen: Noord - Brabant 11, Gelderland 12, Zuid-Holland 20, Noord-Holland 17, Zeeland 6, Utrecht 8, Friesland 8, Overijsel 9, Groningen 8, Drente 6 en Limburg 10. De getallen, in het vorige lid genoemd, worden telkens na de bekendmaking der uitkomsten eener openbare volkstelling herzien. Deze cijfers zijn ontleend aan de bevol kingscijfers op 1 Januari 1920. Een overzicht der bestaande artikelen der Grondwet, voor zooveel in de door de Staatscommissie of de Regoering voor gestelde wijzigingen begrepen, met deze wijzigingen is als bijlage aan de Memorie van Toelichting toegeyoegd. Vergoeding Kamerleden.- Artikel 89. De schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer wordt be paald op f 5000. Voor den voorzitten» "1" 10.000. Verder wordt voorgesteld als vierde lid van dit artikel toe te voegen: „Aan de weduwen en weezen van Kamer leden of gewezen Kamerleden, aan wio pensioen is verleend, kan pensioen Ver leend worden volgens regels door de wet te stellen. Verder wordt voorgesteld om aan aftredende leden der Tweede Kamer een pensioen te geven van f 150 's jaars (thans f 100 's jaars) voor elk jaar, gedu rende hetwelk zij zo cvoor als na de tot» standkoming dezer bepaling lid der Kamer waren, tot een maximum van f 3000 (thans f 2000). iffil ffiSl i«Wf Bij het Priestercomité tot hulpverlec- uing aan de Geestelijkheid van Oostenrijk en Hongarije, (Zwijsenstraat 5, Tilburg) is ingekomen van 115 Maart 1921: f 1.087.50, Kri; 5.422.50, R.M. Nihil. Vo rige opgaaf bedroeg 1' 4.869, Kr. 35.044, B.M. 4.512.45; zoodat in totaal is inge komen f 5.956.50, Kr. 40.466.50. R.M. 4.512.45. De eerste zitting van den Volkenbond^ De minister van Buitenlandsche Zaken heeft thans aan de Staten.-Generaal doen toekomen het door hem in uitzicht ge stelde verslag yan de eerste zitting van de vergadering van den volkenbond te G enè vc. Gemengde rechtbanken in Egypte. De Egyptische regecring- heeft, op. voor dracht van de Nederlandsche, tot rechters in de gemengde rechtbanken in 'Egtypte benoemd jhr. mt. H. Wvan Asch yan .Wijcl;oud-Raadsheer in het Hoi' van Justitie en oud-voorzitter der Koloniale Staten van Suriname, eerder lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; en mr. A. Th. L. A. Heyligers, referendaris hij het ministerie van Buitenlandsche Za ken. De Tabaksaccijns. Zooals hekend is, zullen hij evontueele invoering v.an een tabaksaccijns de ambte naren van het dienstvak der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen met- do heffing en het toezicht worden belast, Naar het Correspondentiobureau van goed ingelichte zijde verneemt, zullen daarnaast geen andere ambtenaren in dienst worden genomen aan wie heffing- of toezicht zou kunnen worden opgedra gen, zoodat het onnoodig is zich daar voor aan te melden. Geen verbod van vleesckuitvoer. Blijkens een piededeeling van de „Sla gerscouraut" heeft de minister van land bouw afwijzend beschikt op een verzoek van den Ned. Slagershond om den uitvoer van vleesc lien levend vee weer te verbie den. Het conflict in de klecdingindustric. De afdeelingen Amsterdam en Den Haasr van. den Federatieven Bond in de Kleedingindustrie hebben aan het^ Fede ratiebestuur volmacht gegeven om in ant woord op de aangekondigde uitsluiting in bet kleedingbedrij'f, de staking te pro- elameeren bij de aan de uitsluiting deel-, nemende werkgevers in dit bedrijf. Een mededeeling van liet Corresponden tiebureau, dat er mislukte pogingen zou den zijn aangewend om werkgevers en werknemers bij elkaar te brengen, wordt door „Het Volk" als beslist onwaar te gengesproken. Ln 'de hoofdsteden breidt de staking zich uit. Verschillende patroons hebben hun per soneel aangezegd, dat na 1 April geen werk meer zal wórden uitgegeven. Anti-Militaristen Zateidag. Zondag en Maandag is in Ben Haag het internationaal- anti-niilita- riste-n-co-ngte-s gehouden. Voorzitter was de heet B. de Ligt uit Katwijk aan Zee. Zes buitenlandsche alge- gevaardigden zijn bij een voo-r-co-niereu- tic te llilthoven, ten huize van den heer Koe* Boeke, aangehouden, nadat het liuis omsingeld was. De- vreemdelingen (Diuit- sellers) zijn, daar zij geen passen hadden, over de grens gezet.. Ds. Schermelrliorn zeide, dat men sa menkwam om te demonstreeren tegen do rnilitaristiscli-kapitalistiscne wereldverdoe» monis. Want dit is in de- eerste plaa,ts oen demonstratief congres Wij bekeven een vreeselijke wereldcrisis. Dat deze -zoo vorschriitkelijk verlo-opt, vindt voorname lijk zijn oorzaak in de houding der ar beiders zelf. De Hollandsche overheid aldus &pr heeft moeite gedaan, het congres te breken door den linkervleugel zooveel- mogelijk in te knotten Gelukkig kan ze de Hollandsche linkervleugel niet afslaan en wjj hebben reeds genoeg wereld-contact om. over dezen kiiideraclitigen aanslag te glimlachen. Gedurende het congres hebben iïioü- «:hen van allerlei slag het woord ge voerd en verklaard, dat er weef can nieuwe- oorlog zou komen als de proleta riërs zich er niet tegen verzetten zouden. Ln heer Sche'rmerhorn sprak daarna een slotwoord om uiting te ge-ven aan zun dankbaarheid voor den opgewekten geest, die- het- congres heeft gekenmerkt en oin ilarik te betuigen aan allen, die tot het wel slagen er van hadden medegewerkt. („Do Tüd "1 De minister van Landbouw heeft besloten met ingang van 1 April as. tot nadere aankondiging dispensatie te ver- leenen van het verbod van uitvoer van meststoffen en van stoffen welke voor do bereiding daarvan kunnen worden ge bruikt Ier voorkoming van bc-laugrijke ver tragingen in den treinenloop zullen gpiïu- renden den a,s. Zomerdienst op de Ne derlaudsche Spoorwegen extra treinen cip de daarvoor in aanmerking komende traject worden ingelegd uilsluitend voor het ver voer van rijwielen. Naar de Msl). verneemt, hebben de minister van Buitenlandsche Zaken en zijne eehtgenoote zich voor eenige dagen naar liet buitenland begeven. Do gewone audienïios van de muns ters van Marine a. i. en Justitie zullen re-sp. Donderdag en Zaterdag a.s. niet plaats hebben -- ln de Woensdag gehouden \erga» der-in»; van het Comité voor de N.iJ.T.E.M. alhier bleek dat reeds verschillende stands zijn gehuurd en dat. ook yan andere fir ma's nadere inlichtingen en plattegronden zijn gevraagd. Aanbesteding heeft plaats gehad van het uitsluitend recht om op de tentoonstelling te fotografeeren. Ld werd gegund aan de hoogste inschrjjfster, de ïiima E. Helder en Zonen. Met groot genoegen word vernomen, dal dc mogelijkheid bestaat dat de zalen van het Kunstmuseum voor de bezoe kers van de tentoonstelling o-ver ciug. ge opend zullen zijn, zoodat men naast Nij i ert eidspïoduelen ook kunstproducten zal' kunnen ziejn. Medegedeeld werd dat dank zü de welwillende tusschcnkomsl van den burgemeester de entreeprijzen met inbe grip van de- stedelijke belasting zul len kunnen worden afgerond op- 50 en 70 cent. Over verschillende onderdeelen werden uitvoerig! discussies gevoerd, die echter geen van alle tot een dofinitiet besluit leid den, daar nog nadere inlichtingen moeten 'worden ingewonnen. Woensdag 13 April komt het comité weer bijeen. Hedenmorgen had op de R.-K. be graafplaats alhier de ter aarde bestel ling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den lieer A. Manse, in loven lid van den gemeenteraad. Op de begraaf plaats waren met den burgemeester meer dere raadsleden tegenwoordig onï huil medelid de laatsten eer te bewijzen. Ook vele' bestuuisleden en leden dor kerkelijke en maatschappelijke vereenigingen, waar in de overledene als bestuurslid zitting- had, waren opgekomen om den te vroeg ontslapen medeburger naar ziin laatste rustplaats te brengen. Overeenkomstig de gebruiken in bet bisdom Haarlem werd aan het graf niet gesproken A.s. Dinsdag 5 April zal er in het Gebouw van de Rijks Landbouw Winter- school eeu vergadering plaats hebben van vertegenwoordigers van plaatsen in Wes telijk Zuid-Beveland om te komen tot de oprichting cener gewestelijke vereeniging inge.volge artikel 6 der Landarbeiderswet. Voor een zeer goed bezette zaal gaf Woensdagavond de Goesche Zangvereeui- giug „Oefening Baart Kunst", onder lei ding van den heer S. J. Tammifnga. een uitvoering. Verschillende liederen voor sopraan, alt en tenor en koor werden ten gehoore ge bracht met als pièce de resistance „Ruth de Moabitische", van Andrew, dat men i en oratorium in het klein zou kunnen noemen, een werk in niet grooten stii'l, DER De rente van Coupon No. 1 zal van 1 April a.s. af betaalbaar zijn ten mijnen kantore Lange Kerkstraat. De Trustee waf zoetelijk van concepten, maar toch met mooie vocale en instrumentale pas sages en wel geëigend voor de krachten van 'deze. liedertafel. De zang der koristen klonk frisch en natuurlijk, hijzonder hij' de sopranen schuilen goede krachten. De orehest-, piano- en orgelbegeleiding klonk zuiver en was inderdaad een bege leiding, zij vormde den achtergrond voor de solisten. Waar het orehest alleen speel de werd het te behandelen thema correct naar voren gebracht, vooral de pastorale in deel II en het voorspel vóór „wees» welkom Boaz" met de mooie koperfanfare was extra verzorgd. Ook het voorspel in deel IV vóór de altsaio „keeren de zon nige dagen", feitelijk een variatie in 3 mollen op het eerste preludium in één mol klonk mooi De solisten: mevr-. Van Buren, sopraan, mevr. Van Ballegoijen De Jong, alt, de heer C. J. van der Eijk Cz., tenor, en da hoer O. Kloosterman, bas i 1, 2 en 4 uit Goes. 3 uit Vlissingen kweten zich zeer verdienstelijk van hun taak. Zij zon gen hun partij met passend gevoel, goede uitspraak en technisch correct, enkele vlekjes bij sopraan en alt uitgesloten, laatstgenoemde was b.v. in het duet met den sopraan den kluts kwijt. Doch dat doet aan den algemeenen indruk niets af, dat het een welgeslaagde uitvoering was, niet het minste door de bezielende leiding die van den heer Tamminga uitging. Het publiek gaf met een herhaald hartelijk applaus zijn tevredenheid te kennen. De dames-solisten henevens mej. Kloosterman als pianiste en mevr-, v. d. Eijk als vio liste entvirgen een bloemenhulde die wel verdiend was. O. B. K. mag tevreden zijn. "Vrijdagavond repetitie van de R.-K. Zangvereeniging voor de adspirantleden van 71/}8(4 uur en voor de leden van 8I/210 uur in het „Slot Oostende".- Hanswcrrd. Aangesteld als .ponton knecht bij den provincialen stoomboot- dienst alhier dhr. J. van 't Westende alhier. (ZO- De kermisdaggen zijn weder om voorhij. Hoewel de weersgesteldheid niet gunstig en daardoor de drukte minder groot was dau andere jaren, heeft Hans- weerd toch vroolijk gefeest. Behalve dat er helaas nog weer eenige personen wegens dronkenschap werden opgebracht, heeft de kermis een ordelijk verloop gehad. '«-Hcerenhaek. Zaterdag 2 April a.s. om zeven uur n.m. houdt de vereeniging „Het Groene Kruis" afd. 's-Heerenhoel: en omgeving een alg. verg. in de zaal van C. Verdunk. Punten van behandeling zijn: 1. Notulen. 2. Rekening en verantwoording over 1920 van den penningmeester. 3. Jaarverslag van den secretaris. 4. Verslag van den toestand van het magazijn. 5. Verkiezing van drie bestuursleden, wegens uittreden van den heer L. C. Adri aans? uit het bestuur en periodieke af- trediug van de lieere.n Hl. van 't West- eiude en H. van 't Veer. C. Bespreking' Zieken-Auto en aanslui ting ;»3u „De Provinciale Vereeniging Het Groene Kruis", 7. Rondvraag. 8. Indien de tijd het toelaat: Causerie over eeD 'hygiënisch onderwerp, door den voorzitter. Daar Dinsdagmiddag op het sleep- schip „Charbonnière XIII" de verzegeling en ook de lading niet in orde was, werd de schipper en een zekere F. S. door de marechaussee in hechtenis., genomen. Donderdagavond wilde de Gronin ger schipper S., die alhier met zijn schip in de haven lag, zich met zijn dochtertje, over den zeedijk naar de kermis begeven. Plotseling viel hij en was een lijk. Waar schijnlijk is hij door een beroerte of een hartverlamming getroffen. Zijn lijk is naar het lijkenhuis overgebracht. Nisse. In de Woensdag gehouden ge meenteraadsvergadering waren alle leden aanwezig en werd het volgende behandeld. Het gemeenteverslag over 1920 werd den raad aangeboden. Een ingekomen verzoek om de schooluren te .wijzigen, met het oog op den zomertijd, werd afgewezen Een verordening yoor de commissie van toezicht op het Lager .onderwijs werd vastgesteld. Tot leden yan genoemde com missie werden gekozen de heeren P. Meij- ers (hoofdonderwijzer), M. Nieuwenhuijse en M. Vette. De gemeentebegrooting over 1921 werd gewijzigd. Een gevraagde af- en overschrijving in de hegrooting over 1920 van het burgerlijk armbestuur werd goedgekeurd. HeinkenszaniL Dinsdagavond j.1. kre gen de Heinkenszandsche burgers bezoek van de Haagsche auto-biosooop in de zaal van O. Pieters. Het was jammer voor de ondernemers en den caféhouder dat er zoo weinig publiek was, maar dat kwam om dat de meuschen hier geen bioscoop ken den. Niettegenstaande werden de films niet groot succes ten uitvoer gebracht. De film „Hot recht van den sterkste" zette 3ls het ware een tweede kroon op het werk van dien avond. Ook de films die daaraan vooraf gingen waren prachtig. De onder nemers hopen dat, wanneer zij nog eens terugkomen, zij 'dan voor een beter ge vulde zaal hun prachtige films mogen op voeren. Srhoandijke. Door het bestuur van den Geheralen Prins Willempolder alhier zal een geldleening worden aangegaan groot f15.000 tegen 1 Mei a.s. en f18.000 te gen 1 Augustus a.s., in obligation van f 500 a 6 pet. Oestburg. Op Maandag 4 April a.s. zal de Commissaris der Koningin een bezoek hreDgen aan onze gemeente. Aan allen, die Z.H.E.G. wenschen te spreken, zal daartoe gelegenheid worden gegeven op Dinsdag 5 April a.s. om 111/4 uur voorm. Aardenburg. Aan 16 hulpkommiezen op daggeld, helioorende bij de inspectie Oost- burg-, is wegens overcompleet tegea 1 Juli a.s. ontslag aangezegd. Stoomtram BreskensMaldeghem. Aan het verslag van het 34e boekjaar der Stoomtram-Maatschappij Breskens Maldeghem over 1920, is het volgende ontleend De financicele uitkomsten van het be drijf gaven aanvankelijk redenen tot be zorgdheid. Tot en met de maand Juli lie pen de ontvangsten belangrijk terug in vergelijking met dezelfde maanden van het voorgaande jaar, terwijl de uitgaven stijgende waren. Algemeene malaise in za ken en ook de staking der havenarbeiders waren van ongunstigen invloed op het vervoer. Krachtig herstel trad daarna in en een drukke beetwortelencampagne had tengevolge, dat hét resultaat over het ge- heele jaar niet ongunstig is. Dooi den Staat werd in den vorm van subsidiën terugbetaling gedaan voor te hoog berekende, brandstoffen. Hiervan werd een som gereserveerd als onder het hoofd „subsidiën" vermeld en tevens een door Z. E, den Minister van Waterstaat vastgesteld bedrag op de rentelooze voor schotten gerestitueerd. In verband met de tijdsomstandigheden werd aan het perso neel een extra uitkeering gegeven. Vanwege de Belgische regeering werd ec-n begin gemaakt met de herstelling van de tijdens den oorlog vernielde bruggen over het Leopoldkanaal en het afwate ringskanaal van de Lys, nabij Maldeghem. De verbinding met Brugge via Aarden- burg- is hersteld, terwijl op 1 Janpari 1921 de hervatting van den dienst over Sluis met de Belgische kust eu Brugge via Westcapelle tot stand kwam. In verhand met den toestand der geld middelen van de provincie Zeeland werd door de Staten van dit gewest afwijzend beschikt op onze aanvrage om1 1/3 bij te dragen in de verhoogde raming der bouw kosten van den ontworpen spoorweg van Breskens over Groede, Nieuwvliet, Cad- zand, Retranehement naar Sluis met ,zij- lijnen, doch is wel geldelijke steun toege zegd. Inmiddels worden de onderhandelin gen voortgezet in het vertrouwen, dat ook de Provincie verder zal medewerken om deze voor de betrokken streek gewensclite verbinding te helpen tot stand brengen. Zooals uit de balans blijkt, heeft in het afgeloopen jaar wederom een terugbeta ling plaats gehad op de rentelooze voor schotten van Staat en Provincie hoven de reeds vermelde terugbetalingen. De heer A. Mijs, die volgens rooster als commissaris moest aftreden, werd als com missaris herkozen. Op de 4 pet. Obligatieleening werd voor de Se maal f 5000 afgelost. Van het renteloos voorschot van den Staaf dei Nederlanden werd terugbetaald een bedrag van f 8916 en een gelijk be drag van het renteloos voorschot der Provincie Zeeland. Op het Reserve- en vernieuwingsfonds zijn bijgeschreven de. bedragen in de niet don Scaat der Nederlanden gesloten over eenkomst aangegeven, en een bedrag van f 4607,32V2 uit de winsk over het boek jaar 1919. Pest Onroerend goed werd verhoogd met f 1000, door aankoop van een terrein bij Draaibrug. De post. onderzoek nieuwe lijnen werd verhoogd met f 26.244,90 voor de ontwor pen lijnen Breskens, Groede, Nieuwvliet, Cadznnd, Retranehement, Sluis met zij lijnen. Dt haan vorderde dit jaar veel onder houd, doch verkeert iu uitstekenden be- drijfswaardigen staat. Enkele bogen wer den versterkt en 2000 nieuwe gecreoso- teeróe eiken liggers in de baan verwerkt. De locomotieven, rijtuigen en ander rol lend materieel werden deugdelijk onder houden ep verkeeren in degelijken staat. Onder het personeel kwamen enkele mutaties voor. Het vervulde over het alge meen met opgewektheid en ijver zijn plicht en gaf reden tot tevredenheid. Do opbrengst van het personenvervoer verminderde met f 13.905,771/2- Deze te ruggang in opbrengst is voor een groot deel eer gevolg der afname van het mili tair vervoer. Het, abonnementsvervoer bracht f 192/203 meer op dan iu 1919. De opbrengst van het goederenvervoer ging met een bedrag van f 12.117,1812 vooruit. De opbrengst tijdens de beetwor telen-campagne was belangrijk hooger dan in het voorgaande jaar, zoodat. niet alleen de achterstand in het overige goederen vervoer werd ingehaald, doch per saldo bovenvermelde verhooging der totale op brengst werd bereikt.. De opbrengst van het beetwortelenver- voer was 54.585 ton a f97.305, tegen. 47.712 ton a f 66.967 in 1919. He' totaal der exploitatieontvangsten bedroeg f 260.727,35, dat der uitgaven f 210.257,781/2, zoodat een winst uit de exploitatie is verkregen van f 50.469,561/2, zoodat er wordt voorgesteld f 37.000 aan aandeelhouders uit te keeren, zijnde 9 pet. van het maatschappelijk kapitaal. (Br. Crt.). Naar „Zei." meldt zal tegen einde Juni a.s. het provinciale bootje „Wal soorden" uit den dienst worden genomen en worden veTvangen door „Schouwen" van de lijn Middelburg.Zierikzee. De „Walsoorden" zal worden voorzien var» esu gioolere bovenkajuit, een buffet en meer slaapgelegenheid voor het boot- personeel. Na deze, verbouwing zal het in de vaart worden gebracht op de lijn Jdiddelburg—Zierikzee. De hoogaarts Br. 6 uit Bruiaisse is op een wrak op de Krammerpiart ge- loopen en gezonken De bemanning werd gered. Ktrfbal. Goes. Uitslagen van de groot e seriewed- strijden, uitgeschreven door de Goesche Korfbalvereeniging M.E.V.O., op tweeden Paaschdag. Het weer, dat zich op Paa.scha<votn(l zoo slecht voordeed, was op Tweeddj» Paaschdag nu wel niet schoon te noemen, maar toch was het in dien geest, dat alle deelnemende vereenigingen zich 's morgens reeds vroeg op weg begaven, een paar reeds om 6 uur, naar Goes, om aldaar, in de uitgeschreven seriewedstrijden van M. E. V. O., eikaars krachten te meten. Om half tien en kwartier voor 'tien uur met den trein gearriveerd, ging het in eeu lange stoet, met cluhvlaggen voor op, naar het café „Slot Oostende" waar de spelers zich, in twee zaaltjes, konden verkleeden. In tenu marcheerde men naar de spel terrein en, die, gezien de animo om te spelen ,veel te ver weg liggen, 't Was een drukte van belang en de regeling nam onwillekeurig veel tijd in beslag,, zoodat de wedstrijden te laat aanvingen. Een frissche, zelfs koude wind woei over de velden, en het lachende lentezonnet ja ging telkens schuil achter de lange rij uit het Zuidwesten komende regenwolken.- Toch hield het weer zich goed. In den> namiddag echter werd het slechter. .Tegen elf uur was het dagprogramma begonnen met twee wedstrijden, n.l. M.E.V.O. Fluks uit Zevenbergen en A. K. C. vp,n Aardenhurg tegen Zeelandia II van Hans- weerd. De eerste wedstrijd was heel aar dig, maar door den sterken wind kon het spel niet tot zijn recht komen. Vele doelers, die anders safe geweest zouden zijn, gingen nu over de mand heen. Vani heide kanten moest er zwaar gewerkt worden, maar van doelpuntenwas geen sprake. De eindstand was alzoo blanco (O0). Door overeenkomst t.usschen hei de vereenigingen en den regelingscommis saris zouden ze allebei in de tweede ronde komen. Daar er nog een medaille was uitgeloofd, konden zes deelnemers in de winnersrönde komen. Op 't voetbalterrein yan K. D. O. werd intusschen de tweede wedstrijd afgespeeld. Van te voren kon men reeds nagaan* wie zou winnen. Het veel sterker geachte A K. C., met een paar invallers zwakker dan gewoonlijk, opgekomen, zon wel win naar blijven. De rust trad in met blanco stand. Na de rust speelde A. K. O. met den wind mee, wat dra te merken was. Ras kwam het eerste punt, wat ongedekt gezet werd door anej. A. Aalbregtse» De andere twee waren gedekt. Het ge dekte döelen moet A. K. C. afleeren, iwant dit is niet bevorderlijk v,oor het spel. Het houdt het spel veel op. Er is niets vóór, alles tegen te zeggen. In 't volgende regle ment van spelregels yan den NederlL Korfbal bond komt dan ook hoogstwaar schijnlijk een artikel voor, waardoor de referee gemachtigd wordt er voor af te fluiten. De uitslag van dezen wedstrijd was- 30 in 't voordeel v,an A. K. C., zoodat ook deze club in de tweede ronde kwam. Nu kregen vier andere vereenigingen een beurt. Op het voorste terrein speelde Zeelandia I tegen U. D. I. uit Neuzen? Voor dc rust moest Zeelandia hard wer ken en had 10 in het voordeel. Na de rust ging het beter met den wind mee^ De eindstand was dan ook 5—0 voor Hansweerd. U. D. I., hoewel nog niet zoo sterk, zal wel, als de spelers veeli oefenen, een goede club kunnen worden. Op het achterste terrein speelde Vol harding uit Ierseke tegen H. M. S. van Dordrecht. Men kon goed zien dat laatst genoemde betere wedstrijden gewoon is, met minder ruw spel. Het glijden over den grond om zoo op stinksche manier hef leder te bemachtigen, konden de Hollan ders niet vatten, daar dit in HoDapd niet of bijna niet voorkomt. De uitsiag was onbeslissend (I1) en na tien strafworpen won H. M. S. met vier v,an de tien doelers. Inmiddels was het middag geworden, en voorzag de verversehingstent van dhr. Sinke, die tjokvol was, in een goede be hoefte. De laatste wedstrijd van de eerste- ronde moest echter nog gespeeld worden W. K. C. tegen „Ons Huis". De eerste uit Wemeldinge, de tweede uit Middel burg. Wi. K. C. won dezen wedstrijd met 10. Het spel stond hier op geen hoog peil. In de tweede ronde, die nu begonnen Weid, kwamen de volgende clubs uit: A. K. C„ Fluks, H. M. S., M. E. V. O, W. K. C., en Zeelandia I. Na lotin|gt door de diverse aanvoerders werd uitge maakt dat eerst A. K. C. tegen H. M. S. zou spelen. Weer trad het gedekte doelen van Aardenhurg sterk op den voorgr°n<L maar door het vlugge faire spei v,an H. M. S. kreeg ze geen kans. H. M. S» won dezen wedstrijd geheel verdiend met 30, zoodat ze in de winnersronde en A. K. C. in de verliezersronde kwam. Door loting moest M. E. V. O. weer" tegen Fluks spelen. Goes had een andere opsteUing; het ging nu ook beter. De stand hij de rust was 2—0 voor M. E. V. O. eu hij het eind 21, eveneens voor Goes. De wedstrijd Zeelandia I tegen W. K. C. was geen partij voor de laatste ze verloren dan ook met 60. Toen de tweede ronde aldus was afgeloopen moest er voor de derde ronde geloot worden

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2