DAGBLAD VOOR VLISSINGEN DEDRt'KKEtëlJ DDUtWEDKEM Dinsdag 29 Maart 1921 Zeventiende Jaargang In memoriam A. MANSE t BUITENLAND. DUITSCHLAND FEUILLETON Kruis en Zwaard. OOSTENRIJK BELGIE FRANKRIJK ENGELAND HONGARIJE ITALIË. SVaNDE <9 „NTV: a NIEUWE ZEEUWSCHE COUDSNTteQOES ALLE VLUG ,SMAAIWöL Ejj GOEDKOOP LEVERT? RUSLAND nieuwe zeeuwsch e courant Hoofdredacteur: J. W. VIE N I N G S. .T^'gOES Bureaux van Redactie en Administratie: ^0$v.l fSc|KjGEH Bijkantoren: MIDDELBURG, Markt 1 en 2, VLISSINGEN Telegram-Adres: Nizeco. Directeuri JOS. VAN DE GRIEN DT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden j f 0.20 per week* Achrertentiën van 1 tot 0 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25 v bij contract beduidende korting. W Bij de lijkbaar van den ede len christen, den stoeren werker, len plichtgetrouwen echtgenoot en vader, dien de Heer der talenten in den persoon van den heer T. ManseDamave op het jongste Pa-asehfeest tot Zich riep, staat ook in rouw de „Nieuwe Zeeuwsche Courant", die in den overledene) -len heengegaaien volijverigen com missaris cn vriend betreurt. Toen de „Nieuwe Zeeuwsche Cou rant" ten vorigen jaie de vleugels breeder ging uitslaan, om als dag blad de Katholieke zaak in Zee land te dienen, vond zij aanstonds den heer Manse bereid om den schat zijner practische levenskennis ten dienste te stellen van het nieuwe dagblad voor wat deszelfs exploi tatie te Vlissingen en omstreken be trof. D'en propagandistisehen voor- arbeid in de stad zijner inwoning, ten doel hebbende het nieuwe Room- sche dagblad bekend te maken, leid de hij' zelf en met een ambitie, een geestdrift die weldadig aandeden en getuigden van zijn belangooze liefde voor de Katholieke pers, dat machtige middel in onze dagen ter verbreiding' en consolideering van het Kijk Gods in de wereld. Ook in- het bestuur van de cou rant had de heer Manse om zijn frissche, practische adviezen aller aandacht en waardeering en zeer zeker heeft niemand der aanwezigen op de jongste bestuursvergadering der Nieuwe Zeeuwsche, waaraan de ontslapene een zoo levendig aandeel aam, gedacht, dat men er voor de laatste maal met hem samen was. Edoch„do mensch wikt. Gód beschikt". En Hij die de Heer is ^aai leven en dood, beschikte het over den heer Manse, hem weg tè roepen uit het volle leven en het drukke gedoe zijner veelvuldige en veelzijdige werkzaamheden naar het land der eeuwigheid, naar zooals wij vast vertrouwen het Huis les Vaders, waar de vele woningen zijn. Moge de gebeden zijner vele en ipreehte vrienden, in yereeniging met de' heilige misoffers voor de rust zijner ziel den ontslapene een spoedige inbezitneming van een dier hemelwoningen verzekeren. Met den immortellenkrans der oprechte hulde legt de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" bij de lijkbaar van haren commissaris, den heer Manse, den rozenkrans van het vu rig smeekgebed„het Eeuwige Licht vtrlichte hem, dal hir ruste in netelt Ï'ï«i»« De toestand in Opper-Silezië: Volgens een bericht aan de „Petit Pa- lisien" heeft generaal Le Bond de Pool- sche en de Duitsche volksstemmingscom missarissen uitgenoodigd, om hem mede- deeling te doen van hun inzichten over de grenslijn, zooals die zou moeten wor-" den tengevolge vjan de stemming. Korfanty, de Poolsche commissaris, zou van plan zijn een grenslijn v,oór te stel len, die van de Tsjecho-Slowhkische grens af den Oder zou volgen tot onge<y,eei! "»P 15 mijlen ten Zuiden van Kosel. Van daar zou ze naar het Noord-Oosten gaan, aan Duitschland een deel van het district. -O— .■Korü' MÜn zoon, onze deur zal 5 gapend worden. Het arme kina, dat wy gisteren begraven hebben, had ookgiaote opo^ringmi te brengen. .1 Moogt gij zijn moed en zijn ielukk-a ni' hebben,! Ik heb aan hem aanbevolen; hoop: het gebed van een heilige .vermag - Mijne ziel is geheel ontroerd en ik weet met waarom.... Droevige voorgevoe lens,.^ Maar Gods wil geschiede en niet da mijne. Amen! Blijf steeds die vrome gevoe lens behouden en God zal u helpen. It van Strehlitz ladend, maar een deel vpn het district Oppeln aan Polen trekkend evenals een strook van ongeveer 8 mijlen breed langs de zuidgrens vau het district Rosinberg. 1 PAKIJS, .26 Maart. (Belga.) De „Ex celsior" verneemt, uit Oppeln: De Fran- sche kameraïgeva.ardigden Regaud en Ra- get, die op het oogenhlik rin Opper- Silezië verblijven, zijn te Miccowitz-, toen zij zich in een auto bevonden, door een Duitsche bende aangevallen. Er werden 7 geweerschoten op hen gelost. PLESS, 26 Maart. (W. B.) In .het district Pless hebben ernstige buitenspo righeden plaats gehad. De actie was ge richt tegen de beambten in de mijnen. Veertig Duitschgezinde beambten werden ernstig gewond en moesten met bun fami lie uitwijken. De communisten woelingen j HAMBURG, 26 Maart. (Maasbode.) Vrijdagavond hebben 2000 communisten Geesthacht bij Hamburg bezet, waar zich groote kruitfabrieken bevinden. Zij maak ten zich van het postkantoor meester en vernielden alle telegrafische en telefo nische verbindingen met Hamburg. Do toegangen naar Geesthacht zijn door inge graven machinegeweren en draadversper ringen afgezet. Er zijn militairen van Haanburg uit gezonden om de kruitfabrieken vrij to maken. In. de districten Steinburg, Stormarn en Lauenburg is de staat van beleg afge kondigd. In Hamburg zelf is het verder rustig; Een proclamatie., a De pölitie-president van Berlijn heeft de volgende bekendmaking gepubli ceerd: Door.de bladen van communistische richting wordt tot opstand tegen heit staatsgezag aangespoord. Mogelijk zullen misleide personen die zich de draagkracht hunner handelingen niet bewust zijn, er toe gebracht worden aan misdadige acties deel te nemen. De politic-organen hebben, instructie gekregen met alle middelen sa menscholingen en elke vergadering, on der welken deknaam; ook, uiteen te jagen. Toestand te BerlijiA: BERLIJN, 26 Maart. (Partic. Msb.J In den loop van den namiddag is de toe stand te Berlijn veel kriticker geworden. Na afloop van een vergadering van wei'k- loozen ktvam het in het Oosten dor stad tot een botsing tusschen veiligheidsweer en bewapende communisten. Er moeten verschillende dooden en gewonden zijn. Onder de dooden bevindt zich ook' een vrouw, die een der afdeelingon aanvuurde en den aanval op de politie leidde. Het was reeds laat in den namiddag, Toen de „actie" werd ingezet, en op het oogen- blik dat we dit bericht afzenden, is de strijd nog niet heslist. In politiekringen ziet men de ontwik keling der dingen met vertrouwen tege moet, men gelooft, dat het slechts een plaatselijke gebeurtenis is, die zich niet tot al te groote proporties zal uitbreiden. Intusschen is de politie versterkt en zijn pantserauto's in gebruik genomen. Op het Pruisische departement van binnenlandsehe zaken acht men het zeer waarschijnlijk, dat, tijdens de Paaschda-i gen, de beweging in midden-Duitschlaud wel luwen zal. De regeering te Berlijn: heeft verklaard, dat in geen gevjal den raddraaiers amnestie zal worden verleend. Toestand in Midden-Dnitschland, BERLIJN, 26 Maart. (Msbode.) Heden avond hebben de communisten in Eisleben het raadhuis bestormd. De aanval werd echter afgeslagen en de communisten le den zware verliezen. De politie legdd beslag op 3 machinegeweren, 3 kisten dynamiet en talrijke geweren, die dooi; de communisten moesten worden achterge laten. De politie had 2 dooden en meerdere gewonden. Communisten hebben de woning van den directeur-generaal der Leuna-Werke opgeblazen. Pogingen om het ziekenhuis in brand te steken zijn tot dusver mislukt. De commandant heeft alle verkeer op straat des avonds na, 7 uur verboden! Het standrecht is nog niet afgekondigd. In Torgau hebben gevechten plaats ge had tusschen rijksweer en communisten. De rijksweer had 2 dooden, de commu nisten 6. Nanr verluidt, zou het bericht omtrent de. arrestatie van Hölz onjuist zijn. verlaat u thans: maak u gereed' om te vertrekken. Zoo sprekénde omhelsde pater Anio- nius Andreas met waterde en ging henen. Een pa ir uren daarna kwam hij terug, vergezeld van een broeder, die een zak met levensmiddelen droeg; hij zelf. had, eene beurs met wat geld en ^en brief in de hand Zie hier alles, wat het arme klooster u kan geven; God zal in het overige voorzien, als gij op hem blijft vertrouwen. Gjj zalf dezen brief ter hand stellen aan den prior der .Benedictijnen, van wien iij u gosproken heb en ik! houd mij vooraf verzekerd, dat gij wel ontvangen zult wor den. Dóe alles wat hij u .zal zeggen Uwe goedheden maken mij verlegen, ■eerwaarde; ik weet niet, hoe ik u diar- voor mijn* erkentelijkheid zal 'betuigen. Dc Leuvensche bibliotheek, BRUSSEL, 26 Maart. (Maasbode.) Ko ning' Alphons van Spanje heeft als gift voor de bibliotheek! der Leuvensche 'uni versiteit een yolledige verzameling- werken van Spaansche schrijvers gezonden, als mede talrijke werken, die door toedoen: van het koninklijk huis werden uitgege ven. De Coppée'dj Op het Belgische socialistencongres is een protestmotie aangenomen, inzake de in vrijheidsstelling van de barons Coppée, die verdacht worden tijdens den oorlog! handel te hebben gedreyen met Duitsch land. Tegen de onzedelijke illu straties in België. In de „Standaard" van Brussel wordt op scherpe wijze protest aangeteekencl tegen een besluit van minister Neujean om zekere Parijsche illustraties, waarvan het veryoer per spoor in België nieti was toegelaten, vrijelijk 'tland te' laten binnenkomen. Het blad vestigt teyehs de aandateht op een uitlating van minister Destrée. die verklaarde, „dat er geen slechte boeken bestaan" en het zegt, dat de vrijheid van opinie en de beJangen der Jrunst met de bedoelde illustraties niets te maken hebben. In België zelf wordt reeds ge noeg geproduceerd, dat meehelpt om de zedelijke gezondheid van het volk te 'knakten. Ook bewere men. niet, dat het gaat om bevordering yan de „culture francaise".' Indien de Eransche cultuur zoo laag', staat in België is het juist te wijten aan het; feit, dat men. daar van al wat de' Eransche- geest voortbrengt vjooral in aanraking wordt gebracht met wufte romannetjes en onzedelijke illustraties, aldus het! orgaan' van de Kath. VI. Kamerfractie. Het „Petit Journal" meldt, dat men in de straten van Parijs, welke tijdens' den oorlog door Duitsche bommen getrof fen zijn, begonnen is opschriften in het plaveisel te griffen, die de aanslagen, waarvan zooyeel vrouwen, grijsaards en kinderen het slachtoffer zijn geweest, aan de vergetelheid moeten ontrukken. Briandii Het blijkt thans, dat de verklaringen- van Briand in de Eransche senaatscom missie aanmerkelijk beslister zijn geweest, dan aanvankelijk gemeld werd. Briand pleitte met klem. voor de spoedige aan vaarding yan het ontwerp, dat hij voor Frankrijk' van zeer groot belang achtte. De toestand iu Ierland., Op .Witten Donderdag heeft de hulp politie in Dublin een groote geheime berg plaats ontdekt van alle mogelijke wapen tuig. De wapenvoorraad was onderge bracht in niet gebruikte stallen in dql werkmansbuurt rond de Mountjoy-gevan- genis. Drie zware vrachtauto's waren noodig om het in beslag genomen materiaal te veryoeren. Daaronder waren 400 bom men, igeweren, karabijnen, 35 revolvers, en 12 kogels van 18 pond. Twee auto's en twee motorfietsen werden ook in be slag genomen. Weerwraak:. Wijl verleden week Dinsdag een ser geant van de koninklijke regeeringstroe- pen was gedood door Sinn Peiners jn de huurt van Westford in het graafschap Mays, hebben regeeringstroepen Vrijdag j.l. het dorp1 overvallen .en 'bij z.g. huis zoekingen alles kort en klein geslagen.! Maar mijnheer de graai? ik geloof, dat gij beter doet met met, meer aan hem te denken. Da zou be gint onder te gaan: het oogenblik is thans gunstig om u op weg te begeven. Broeder Sabbafe zal u zoo ver vergezellen, tot «ij mét. meer kunt verdwalen. Geloof mij', verteek. Maar, eerwaarde, indien die ongelukkige terugkeert en mij niet meer vindt. L'an zal het z:ijne eigene schuld zijn hij zal er zich niet over kunnen beklagen. Maar als ik dezen naeht nog eens wachile 7 Dat zou ik u niet aanraden: is. eca- ma-al1 een plan bepaald, 'dan moet men het volgen. Be berichten luiden gunstig, geen gevaar bedreigt ons: sta mij1 toe tot mor gen ochtend te wachten. De hulp aan Oostenrijk!, WEENEN, 26 Maart. V.D. De resulta ten der conferentie te Londen wo-rden' in financieele kringen sceptisch beoor deeld; het systeem Termeulen is geheel Voor Oostenrijk .gewijzigd en men vreest, dat slechts geringe credieten zullen ver strekt worden. Een der .tot de delegatie behoord hebbende personen heeft ver klaard, dat de geallieerden-ook willen in werken op Holland en Zwitserland, om credieten beschikbaar te stellen voor le vensmiddelen. De pers «ver de houding van Oostenrijk. WEENEN. (V.D.) Het leidende Chr. soc. orgaan „Reiehspost" publiceert naar aanleiding van den terug-keer vpn den Bondskanselier Mayr uit Londen een-"be langrijke verklaring over de toekomstige houding van Oostenrijk tegenover de geal lieerden, vermeldt de toezeggingen, die in Londen en Parijs aan Oostenrijk get daan zijn en zegt, daar de Entente zich borg wil stellen voor den wederopbouw vau Oostenrijk, de Oostenrijksche politici moeten bedenken, dat Oostenrijk op het oogenhlik, dat het de mogelijkheid heeft; om uit' de ellende te geraken, geen<e- valsche politiek yan ijdele, onvervulbare woorden moet voeren. Het bankroet' yan Duitsch-Oostenrijk zou niemand baten en zou niets minder dan een Duitsche aan winst zijn. Europa, zou Oostenrijk te gron de laten gaan, wanneer het 't vredesver drag niet loyaal vervjulde, zooals dit in Londen en Parijs wordt geëisclit, terwijl een poging, om Duitschland in de Oosten rijksche zorgen te betrekken, ook een poging tot aansluiting slechts den zwaar- sten druk der hardste vergeldingsmaatre gelen op Duitschland zou doen neerkomen. Het ging thans om de redding van het Duitsch-Oostenrijksche volk, hetwelk voor duidelijke beslissingen stond. Als tegen prestatie had Oostenrijk het vredesver drag' loyaal door te voeren. De toestand in Hongarijje'. WEENEN. (V.D.) Volgens een tele gram uit Boedapest bedreigt de stijging der Hongaarsche kroon in Wcenen en Zurich de Hon.gaar.sche economische markt' met een ernstige crisis. In het blad „Al Ujsag" verklaart de Hongaarsche groot industrieel Eenyu, dat de stijging der Hongaarsche kroon den Hongaarsehen uit voer geheel en al heeft doen stilstaan;. De fabrieken kunnen noch in binnen-; noch in buitenland waren betrekken. De toestand .wordt daardoor verzwaard, dat de jsuceessiestaten, in de eerste plaats- Yugo-Slavië, zich juist den laatsten tijd van Hongarije hebben afgewend. Wanneer, de critieke verschijnselen voortduren, zou den de fabrieken, inzonderheid de ma- chineindustrie den arbeid moeten beper ken. De sociale uitwerkingen en het veel vuldig ontslaan yan arbeiders, zouden niet te overzien zijn. Oo-k in de andere in dustrieën zouden bedrijfsbeperliingen ver wacht moeten worden. De bomaanslag te Milaan. Ontzettende bijzonderheden. Omtrent den homaanslag' op den Diana- schouwburg te Milaan vallen nog de1 volgende bijzonderheden mede te deelen: Men was bezig met de opvoering van een operette van Franz Lchar en het doek was juist neergelaten aan het slot van het tweede bedrijf, toen de aanslag plaats greep. Een vensterruit van het gebouw werd stukgeslagen, waarna men met een stoki de opening grooter maakte. Vervolgens Werd een hand' door deze opening gestor ken, die de bom de zaal in wierp. Met een geweldig geraas sprong- de hclsehe machine uiteen en een oogenhlik scheen het, alsof de heele schouwburg in elkaar zou storten. Daar de lichten uitgingen, ontstond er natuurlijk een nog grooter paniek'. 1 Men hoorde de smartkreten der ge kwetsten en het angstgeschreeuw der ver schrikte toeschouwers. Tafels en stoelen in het gebouw werden kort en klein ge slagen, stukken van mensehelijke lichamen tegen den muur geslingerd. Overal stroomde bloed. Toen het licht weer ontstoken was, bood de schouwburgzaal een vreeselijken aan, blik. Van de vier eerste rijen orkest;ze- De pater stond eene poos in barrad Welaan! het zij zoo, sprak hij eindelijk; wacht tot morgen, maar niet latei- dan tol het opgaan" der zon Onze uitgewekene zal: terug .komen; hij was al te vast besloten. Ik. wensch het, mijn zoon, iuaar ik reken er niet cp. Goeden nacht XLI. Alles was in het klooster der Trappis ten in diepe rust verzonken, teen er ploiscling hevig aan de schel getrokken werd en een luid paardengetrappel zich buiten de poort deed hooien. De broe-iér- portier ontwaakt doodelijk ontsteld door dat Ongewone gerucht en vermoedt, wat er gaande is. Alvorens te openen; gaat hij, op de celen der broeders kloppen. luid keels roepende: de vijand! de vrjifcgdK tels was weinig meer overgebleven. Bijna' alle muzikanten waren dood of zwaar gei wond. Er ontstond een begin van brand, raaajs dit kon spoedig gebluscht worden. Van een der vrouwelijke orkestleden werd de helft vau het. gelaat en haar beide beenen .weggerukt. Een man, die achter, den zetel van den orkestleider zat, vond' men in zijn stoel zitten met weggerukteni schedel. Onmiddellijk werden de noodige maat regelen genomen om hulp te brengen aan! de gewonden. De commandant van Milaan!- verscheen evpneens ter plaatse. Twed priesters hielpen bij het reddingsfwerisj en dienden de Sacramenten der Stervenden.' toe. Het geluid der ontploffing werd ia- heel Milaan gehoord. Toen het volk den aanslag vernam, trokken troepen faseis-, ten naar het bureau van de „UmanitaJ Nova", een anarchistisch dagblad, en sloei gen er den boel kort en klein. Toegesnelda soldaten konden alleen de drukmachinetsl van het dagblad nog redden. Later trokken de fascisten naar de' nieuwe gebouwen vau het socialistische dagblad „Avanti", die in brand gestoken werjen. Een oud-soldaat moet nog gepoogd hebf ben, de bom, vóór hij ontplofte op te nemen en weg te werpen, maai- te laat< Hij werd door de helsche machine in stuk ken gescheurd. Er hebben een 100-tal arrestaties plaats gehad. Onder de. gearresteerden moet zichl de man bevinden, die de hom in de4 schouwburg geworpen heeft. De kwestie-Wilna, De regeeringen vau Litauen en Polen; hebben in beginsel het .voorstel van den: volkenbondsraad aangenomen' om te Bxusi sel een conferentie ter regeling der kwek* tie-Wilna, te houden. De conferentie zal: den 18den April beginnen. Nieuwe anti-Sovjet-opstanden. Omwenteling te Kazan. BERLIJN, '26 Maart. (Msbode.) Hit Helsingfors wordt gemeld, dat de burgen wacht in Kazan tegen de sovjet-regeering, in verzet is gekomen. De gevangenissen Worden bestormd en de politieke gevan genen bevrijd. Het gebouw van de buiten gewone onderzoekingscommissie werd in brand gestoken, terwijl alle leden der com missie werden gedood. Ook andere sova jet-ambtenaren werden gedood. De door het volk gekozen revpdutioni naire commissie heeft verordeningen uiti gevaardigd betreffende een algemeene mo-. bilisatie tegen de sovjet-héerschappij. Hevige gevechten worden ook vermeld1 uit Wit-Rusland o.m. uit Pinsk. Weldra is alles op. de been. Pater Aniot- nius loopt naar het raam en ziet de wapenen der soldaten in den mane schijn blinken: er valt niet meer aan ie twijfelen, hetzijn de Franschen. Hee- re! ontferm U onzer, mompelt de vrome kloosterlmg^en hij ijlt naar de kamer van. Andreas, die gerust lag te slapen. Mijn zoon' daar zijn de republikeinen An dreas, springt verschrikt uit zijn bed, kleedt zich in allerijl: 'aan en volgt den pater naar beneden. AI de monniken dwa len angstig door de gangen en zoeken ge heime schuilplaatsen, oiffl zich voor de woede der vijanden te verbergen. Indien tusschentijd hadden de Franschen, hèi wachten moede, ,de poort met bijlslagen verbrijzeld en waren zij op de binnen plaats afgestegen. i i (Wordi vervolgd)^ i

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1