DINSDAG 22 MAART 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSSNGEN GOES woordigers uit handels- en indus'tiieelci kringen de Zuid-Afrikaansehe tentoon stelling in het Paleis voor Volksvlijt geopend. De tentoonstelling is nagenoeg gereed. Aan de inrichting der verschillende stands is bijzondere zorg besteed. Een oorlugskcïïie-sehandaalV In verband met een dezer dagen in de bladen vermeld beriehl aangaande de kof- fiedistributic wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat reeds op 13 Januari j.k Kij de Tweede Kamer een wetsontwerp is ingediend tot dekking van do nadeelige saldi van verschillende erisisinstellingen, waarKij onder uiteenzetting van de re denen, die tot het. tekort hebben geleid, geld wordt aangevraagd tot dekking va.11 het nadselig saldo van liet Rijksk'antoor voor Thee en Koffie. De bakkersarbeid en het Paasrli- en Pinksterfeest. Naar de „Tel." verneemt, is bij den Minister van Arbeid van de Nedevl. Ver ecniging van Werkgevers in het, bakkers bedrijf het verzoek ingekomen, om, in verband met het Paaschfeest, aan a 11 e bakkerijen dispensatie te verleeneii van het verbod van nachtarbeid, gedurende den g«lieelen nacht van Vrijdag op Za terdag, voorafgaande aan den eersten Paaseh- en den eersten Pinksterdag. Eveneens is toestemming- verzocht tot het verrichten van overwerk en wel op de Vrijdagen en Zaterdagen, ieder twee uur. De wettelijk geoorloofde arbeidstijd wordt daardoor op deze Vrijdagen tien en op de bedoelde Zaterdagen dertien uur, zoodat de wettelijk geoorloofde arbeidsduur dan voor ieder dezer twee weken (Paasch- en Pinksterweekl 49 uur wtirdt. Verder meldt het blad. in verband met' den bakkersarbeid op Pasclien en Pink storen, dat, aangezien niet in alle gemeen ten van ons land, de bakkersarbeid op 2en Paasch- en 2en Pinksterdag stil ligt, zonder nadere aanvrage, door de ArBiidg inspectie alleen een vergunning zal wor den gezonden aan do bakkerijen, gevestigd in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, 'sG raven hag-e, Leiden, Delft. Schiedam Utrecht, Hilversum, Bussum. Zaandam en Leeuwarden. Bakkers en broodfabrikanten, die el ders gevestigd zijn, moeten een vergun ning- als hierboven bedoeld, aanvragen aan het districtshoofd der arbeidsinspec tie, waaronder de gemeente, waar de bak kerij gevestigd is, ressorteert'. Stukken voer den Geiueicntcraiul. Uitbreiding aantal leden Bui-g-. Armbestuur. Naar aanleiding van het voorstel-Van der Weel om het ledental van het Burger lijk .-vrmbestuur uit te breiden van 7 op 9, helmen Burg. en Weth. het advies ge vraagd van dat bestuur zelf. Burg. en Weth. deelen het gevoelen van de meerderheid van hei Bestuur, dat met uitbreiding alleen niet 'hiet zeker heid bereikt wordt, hetgeen de toelichting tot het voorstel-Van der Weel verlangt. Dit laat-ste zou slechts dan het geval zijn, wanneer gelijktijdig bepaald werd, dat de twee nieuwe leden tot de arbeidersklasse moeten beboeren. Logisch zou daaruit voortvloeien, dat gelijktijdig- ook werd be paald uit welke maatschappelijke klassen ol" rieht'ngen de andere 7 leden worden gekozen. Dit lijkt Burg. en Weth. in strijd mei het karakter van het burgerlijk armbestuur en zou tot een zuivere belan genvertegenwoordiging leiden. Bovendien zou daardoor 's raads benoemingsrecht ui te zeer aan banden worden gelegd., Intussehen zien Burg. en Weth. er geen bezwaar in, dat de mogelijkheid voor den raad geschapen wordt omeen tweetal nieuwe leden te kiezen, die, naar des voor stellers oordeel, aan de arbeiders meer medezeggingsschap kunnen verzekeren. Geenszins willen Burg. en Weth. daarmede tot uitdrukking brengen, dat het bestaande bestuur on-democratisch zou werken. Op grond van een en ander stellen Burg. en Weth. voor het aantal leden van het Armbestuur te brengen op negen. Verbouw school Verecniging voor Geref. Onderwijs. -Burg. en Weth. stellen voor overeen komstig het desbetreffend verzoek aan de verecniging voor Geref.- Onderwijs f 8550 toe te kennen voor het bijbouwen van een schoollokaal aan de school in de Graven straat, voor het zevende leerjaar. Wijziging gemeente- begrooting 1921. Voorgesteld worclt een wijziging iu de gemeentebegi-ooting 1921. Verpachting vliegterrein. Voorgesteld wordt een deel van het vliegterrein onder Souburg tot 1 Januari 1925 te verpachten aan het departement van marine voor f 2,50 per jaar. Kosten georganiseerd nverleg. Burg. en Weth. stellen voor, aan den Secretaris der commissie voor georgani seerd overleg, den heer W. F. van Riet, adjunct-commies tweede klasse ter secre tarie, een salaris toe te kennen van f 150 per jaar en de bureaukosten uit te trek ken op I 50. De commissie van financiën meent, Rat liet werk in de gewone secretarieuren kaai plaats hebben en anders overwerk kun worden betaald en wil de bureaukos ten uit Hoofdstuk II afd. II art-. 4 der begrooting bestrijden. Burg. en Wetli. willen juist liet werk buiten de gewone uren laten verrichten tegen onderbrenging der bureaukosten on der genoemd art. van de begrooting heb ben zij geen bezwaar. Benoeming secretaris-penning meester van het bestuur der Godshuizen; i Voor de benoeming van een secretaris der Godshuizen worden aanbevolen de hoerenJ. L. Simon te Oostkapelle en K, G. A, Muller te Middelburg Benoeming- leerares Gymnasium, Burg. en Weth. stellen voor, mejuffrouw O. Eoordu, 'llia-ns tijdelijk leerares in het Engt-Js'eh aan het Gymnasium, definitief te benoemen. Eervol ontslag directeur gas fabriek en waterleiding. Overeenkomstig diens verzoek stellen Burg. en Weth. voor, den heer H Th van Heijhingen wegens gezondheidsredenen eervol ontslag te verleenen als directeur der gasfabriek en duinwaterleiding met ingang van l April a.s. Exploitatie van het gemeente lijk sportterrein. Burg-, en Weth, stellen voor een com missie van toezicht op het sportterrein te benoemen, die de voorbereiding der exploi tatie kan ter hand nemen. Zij' stellen voor die commissie uit 5 leden te doen be staan, 'van wie 2 raadsleden; voor de andere drie plaatsen dienen zij de vol gende aanbevelingen in: L. M. Helder er R, van RooL.; J Geers en L> P ,1 Suikers; S. P. Willems en W L Heijboer Salarisherziening gemeentelijk personeel, Door de commissie van financiën wordt' naar aanleiding- van liet voorstel tot vor- hoogmg der jaarwedden opgemerkt, dat dit voorstel den raad bereikt in een tijd, waarin meer wordt gedacht aan verlaging dan aan verhooging van loonen, en de com missie daarom van oordeel is, dat de nood zakelijkheid en wenschelijkheid- 'van een algonn ene verhooging der loonen en jaar wedden van hen, die in dieust tier ge meente zijn. grondig behoort te worden onderzocht. Het voorstel van Burg.- en Weth. verschaft der commissie hiertoe geen voldoende gegevens, daar het in hoofdzaak slechts weergeeft wat de com missies van overleg hebben gemeend (e moeten voorstellen. Waai- deze commis sies grootendeels zijn samengesteld uit direct-belanghebbenden en het niet'tot Iran taak behoort, rekening te houden met den meerderen belastingdruk^ tengevolge van loonsverhoog-ingen, zal uiteraard aan hun opvattingen omtrent de wenschelijkheid van v erhoogmg der loonen cu jaarwedden gee.n objectiviteit kunnen ten grondslag liggen. De commissie, meent, dat ten opzichte van een deel der ambtenaren rekening moet worden gehouden met hetgeen in andere gemeenten wordt betaald, maar voor andere met hetgeen hier in particu liere bedrijven wordt uitgekeerd. Zij vraagt daarom nadere gegevens uit 2C> andere plaatsen en opgaven van sala rissen -n loonen uit particuliere bedrijven te Middelburg. Hierna zal de commissie een nader rapport uitbrengen. Burg. en Weth. zijn bereid die gegevens te verschaffen en de behandeling van het voorstel niet op 23 dezer te doen plaats hebben, maar willen dit dan toch zoo spoedig mogelijk na Paschcn doen. Huurprijs Gasmeters. Burg. en Weill, stellen voor den huur prijs van gasmeters voor kookgas, nu de helft van die voor andere meters, daar mede gri ijk te stellen. Verandering muntgasmeters. Neg stellen Burg. en Weth. voor de muntmeters voor gasverbruikers, die. nu berekend zijn op een prijs van 10 cent per kub. Meter, te, veranderen op 20 cent per küb. Met ei en vragen daarvoor een cre- dicl van f 5500. Zooals reeds uit de in do staal opgehangen biljetten blijkt, zal op Zater dag 26 dezer een beroep gedaan worden op don liefdadigheidszin van onze stad genoot en. Door het Centraal comité voor steun aan Nederlanders in liet buitenland wordt! dien dag op zooveel mogelijk plaatsen in Nederland een inzameling gehouden. Waar de ellende, die door Nederlanders in België, Noord-Frankrijk, Duitse-hland, Oostenrijk, Hongarije, Rusland enz. ge leden wordt, ontzettend is. heeft 'teomilé zieli alom van hulp voor die inzameling verzekerd. Zoo is ook iiier een comité opgericht, bestaande uit den burgemeester els eere-voorzitter, en de dames W. A. Dumon TakVan Trigt, presidente; me vrouw SprengerButctix mevrouw Van BleijswijkRis; mevrouw Veer; mevrouw Schlüter en mevrouw HossBoasson. Waar reeds zooveel is gedaan voor steun aan personen van vreemde nationa. liteit, twijfelen wij niet, of ook de ban den der beurzen zullen wijd ojiengann nu het geldt steun te geven aan de indirecte oorlogsslachtoffers van onzen eigen stam en zullen de jong-e dames, Jie a.s. Za terdag op straat en aan de huizen ga ven komen in oiitvang-st nemen, door ieder naar vermogen in haar zoo prij zenswaardigen arbeid worden gesteund. De Prov. Landdag van den Chr. Nat. Werkmansbond zal Maandag 28 Maart worden gehouden in de Koorkerk' alhier. Als sprekers treden op ds. J H Buinink van 'sHeerenhoek, niet het on derworp „Arbeiderszielenleven" en B. C. Sliggers van Klostinge mot liet onder werp „Het Christelijk huisgezin". De af doeling- Walcheren van de Nederlandsche Rcisveroeniging- heelt be sloten op Donderdag 31 Maart iu het Schuttershof ceno ook voor niet-l-edcn toe gankelijke vergadering te houden. De bekende organisator van de volks feesten tie 'Arnhem, de lieer D. J. van der Ven uit Oosterbeek, beeft, zich be reid verklaard op -die vergadering oen lezing te houden óver „Zweden als toe- ristenland". De heerVan der Ven heeft Zweden van Zuid tot Noord, 'tot zelfs over de Finsche grens, doorkruisd en heeft thans de beschikking over een 250-tal lichtbeel den, die een indruk geven van het prach tige landschaps en stedenschoon, van da kleedcrdrachten, ze,den en gewoonten dei- bevolking, enz. Deze 250 platen zijn g-ekozon uit 40000 fotografiën gedurende 25 jaar gemaakt door de beste der Z.weedsche amateur fotografen. Deze platen gaan binnenkort naar Amerika en bet is dus te meer !te waardeering, dat ook te Middelburg deze keurcollectie zal worden vertoond. Er is dus alle reden voor de liefhebbers van bijeenkomsten als deze nu reeds aan te raden dien avond vrij te houden. In werkelijkheid zal a.s. zomer, waar schijnlijk van 18 Juni tot 10 Juli, deze reis, onder leiding van den spreker, voor liet eerst door het Nederl. Reisgezel schap gemaakt worden. IJ <i pronte Schutters hofzaal is her schapen in een showroom der Handels maatschappij R. S Stokvis en Zonen to Rotterdam, waarvan de heer P. A Pieterse, firma C. P. Gilde, alhier hoofd vertegenwoordiger is, en maakt met do keurige srbikking der verschillende arti kelen en de bloemen en planten direct bij bol. binnentraden een gezulljgén indruk Langs de tuinz'ijde zijn een sirool aantal motorrijwielen inzonderheid Indmn- moloren ueple-'tst, en dit van zeer uiteen loop-end model, met en zonder zij.->pan- wagen of züsnuiibeslclvvageii. De iange ïmiurzijde der zaal is gebruikt om de sro-ote verscheidenheid rijwielen, voorn! merk „Nederlandsche Kroon" te exposee- ren. Op lange tafels liggen daar een on telbaar aantal soorten van alle mogelijke onderdeelen voor auto's, motorrijwielen en rijwielen en evenveei benoodigheden als bollen, signaalhoions, pompen, snelheids meters, afstandmeters enz. Het zou ons veel te ver voeren bij ai die onderdeelen stil te staan en wij noemen dan ook al leen nog de groote collectie United States banden, een speciaal en zeer geroemd artikel der firma. Maar waarom zouden wij nog verder uitwijden, zoo- ooit dan wordt liier bewaarheid, dat goede wijn geen krans behoeft en ieder kan tot Vrij dagmiddag 12 uur gratis oen kijkje gaan nemen, waartoe wij dan ook gaarne zoo wel handelaren als particulieren opwek ken, cr is voor elck wat wils. Alhier is op 63 jarigen ieeflijd over leden de heer A. A. de Mol, onderwijzer alhier. In ecu pakhuis in du Koïvediier- straat is een 7-jarig* knaapje, dat mede- hielp om bieten te snijden, met zijn hand tusschen dc snijmachine geraakt, waar door den jongen twee vingers werden: afgesneden. (VI. Crt) De 61-jarige metselaar D. J. de J., alhier, heeft de vorige week een wondje aan zijn hand gekregen, tenge volge Waarvan bloedvergiftiging is ont staan. De man is Vrijdag na oen hevig lijden overleden. (VI. Crt) Gisteravond vergaderde dc Gezond heidscommisSic van Goes, onder voorzit tcrschap van dhr. D. A Mulder, burge meester van Driewegen, op bel stadhuis ui hier. Na opening werd door den secretaris, don heer Mr. Bticger, alhier, ven-slag- uitgebracht over de werkzaamheden in het' afgeloopen jaar. Daaruit bleek, dat in 1920 9 vergaderingen werden gehouden. De begrooting voor 1921 is gesteld pp f2650. Het nadeelig saldo over het afgc loopen jaar bedroeg 1' 1108. Het medisch gedeelte van hot verslag, dat aan den lieer Dr. Foiine'r was toevertrouwd, kon niet worden uitgebracht, daar dit verslag niet op Je vergadering aanwezig was, doch naar Dr. Folmer verklaarde, was het sterftecijfer laag en het geboortecijfer stijgend. Cholera, malaria en pest kwamen hier niet voor. In het geheel werden geconsta teerd 36 gevallen van diphta'itus, 2 ty phus en 10 roodvonk. De mindere sterfte aan zuigelingen is vooral mede te danken aan de vérsprei ding van de brochures van Dr. Com- maert, arts te Hontenisse. Ten slotte werd ook van den woning bouw te Goes, in hel verslag op zeer gun stige wijze melding gemaakt, terwijl Je Commissie als haar oordeel uitsprak, dat zij meent, dat als do bouw der woningen van „St. Willibrordtis' en „Ons- Belang' is voltooid, vöorloopig voldoende in den woningnood is voorzien, en de woning bouw Verder aan particulieren kan wór den overgelaten. Ouder dankbetuiging- aan den secretaris werd liet verslag- goedgekeurd, waarna de commissie in huishoudelijke vergadering- overging. Rijkspostspaarbank. Opgave uitslui tend betreffende liet postkantoor Goes en zijne hulp-postkantoren over dc maand Februari. Op spaarbankboekjes, uitgegeven te Goes en elders, werd in den loop der maand ingelegd f 45014.07 (hieronder .136 formulieren ad f 1. in spaavbankzegels van 1 cent (Schoolsparenï, en terugbe taald f 64521.26. Derhalve minder in gelegd dan terugbetaald f 19507.19. Hel aantal te Goes nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 54. Maandagavond gaf de weleerw. heer Baugcrt in „het Slot Oostende" de laat ste les van den liturgischen cursus in dit seizoen. Z.Eerwaarde verklaarde op heldere wijze de betcckenis der symbo lische voorstellingen die wij in onze ker ken op muurschilderingen, op gebrand schilderde ramen, in beeldhouwwerk, ènz. aantreffen. Een drievoudige symboliek valt daarbij ie onderscheiden: le. die welke betrekking heeft op Christus en de H. Eucharistie, zooals de olijfboom, zin nebeeld van de genadekracht van Chris tus waarbij uitleg volgde van de wij ding op Witten Donderdag door den Bis schop van de uit olijfolie bereide Hi Olie der zieken, de H. Olie der eate clramenen en het H. Chrisma de palm boom, zinnebeeld dor victorie, de wijn stok, zinnebeeld van Christus zelvcn, uit AYien alle genadegaven naar dc ranken, de ledematen dor Kerk, toeslroonien, de wijnpers, die getreden wordt, zinnebeeld van Christus' bloedvergieten in Zijn lij; den. Dan de proto,-typen of voorafbeel dingen uit het Oude Verbond, zooals de loonbrooden, het paasclilam, de rots waaruit Mozes water slaat, de offers van Abel, Abraham, Melchisedech, de manna regen, welke alle zeer duidelijk op het II. Sacrament des Altaars zinspelen. 2e. die welke betrekking heeft op de H. Maag-d als maagd en als moeder Gods, éls Koningen des hemels en der aarde, waarbij b.v. de schepter haar koningschap beteekent en de zonnoaureool rondom haar Gods genade beteekent die in haar overvloedig- was. Of de lelie die wijst op haar maagdelijkheid, de roos die wijst op haar liefde, de viool die haar nederig heid verzinnebeeldt. Of de 7 zwaarden die haar hart doorklieven als toeken barer droefheid, vooral ais mater dolorosa, staande onder het kruis. 3e. die welke betrekking heeft op de heiligen. De afbeeldingen der heiligen zijn niet zoo zeer portretten dan wel voorstellin gen van hun bijzondoren aard on leven, gelijk een geloovig oog dat ziel en een geloovig gemoed dat voell. Daar om worden de heiligen met bepaalde attri buten afgebeeld, zooals de martelaars met liet werktuig hunner foltering, de -evange listen met een boekrol, benevens tin aparte kenmerken als een engel voor Matthcus, een leeuw voor Marcus, een os voor Lucas en een arend voor Johannes. Daarna sprak dc eerwaarde conferen cier over de engelen, hun verdeeling in orden en koren en daarmede, verband houdende afbeeldingen, om in het slot van zijn rede den wensch uit te spreken, dat de liturgische cursus lien, die hein volgden, zou brengen tot een trouw ge. bruik van liet Missaal, het kerkboek bij uitnemendheid, maar vooral hen zou liren gen tot, de veelvuldige IICommunie-. Immers, heel de liturgie wijst heen naai den Christus Eucharisticus. liet middel punt van onzen eeredienst. Er was niemand om Z.Eerw. te bedan ken. Zij hol ons vergund -langs dezen weg nainens alle eursusteu Z.Eerwaard1 hartelijk dank te zeggen voor de onder houdende, leerzame en interessante litur gische lessen, die hij in dit seizoen a.an de parochianen gaf en waardoor hij bij velen den sensus eatholicus, het echt Katholiek meevoelen en meeleven niét do Iverk heeft verlevendigd en aangewak kerd. De- burgemeester is voornemens den- raad dezer gemeente bij-een te roepen op Dinsdag na Pasehen in verband met de benoeming van een hoofd van school De R'.-Iv. Bond- van Post-. Telegraaf- en Telefoonpersoneel ..St, Pelms" afdec- ling .,81Maria Mag-dalona te Goes en omstreken vergaderde Zondag 20 Maart j.l. in liet „Slot Oostende" alhier. I'd ruim één uur. opende de secretaris-pen- ningnieesler, wegens afwezigheid van den ---om-y.Htei(loze vergadering met den elu-istelijkeü groet en deelde mede, dat de geestelijke adviseur verhinderd was deze vergadering bij te wonen. Do notulen werden onveranderd goedgekeurd. Vervolgens werden behandeld de ïng-c koineri stukken, waaronder vele van huis -houdcljjkcu aard. De Jiantt li voor den beschrijvingsbriel Voor het .aanstaande congres werden ach tereenvolgens besproken en na nauwkeu rig? behandeling goedgekeurd. Als afgevaardigde haar het Bonds- congres, dat gehouden zal worden 13 en li Juni te Nijmegen, werd- benoemd |d,e heer P. C, van Leeuwen en tot plaatsver vanger de voorzitter de heer J. J. Wal raten van Hoedekenskcrke, die intussehen ter vergadering was gekomen. De commissie voor het nazien der boe kei: bracht verslag uit van^haar bevindin gen, waarna de secr.-penningm. onder dankbetuiging voor liet uitmuntend beheer der gelden van de éfdeeliug werd ge doe ha rgeord. Van de rondvraag werd niet veel ge bruik gemaakt, aangezien men spoed moest maken om de agenda geheel af ti0 weaken. Eenige punten werden aangehou den tot dc volgende vergadering. Na de verschillende vragen beantwoord le hebben sloot de voorzitter de verga-le ring op dr, gebruikelijke wijze. „Ring Zeclandia" van den Bond van 11.-K. I' T T Personeel, St Petrus, om vallende geheel Zeeland. Te ruim 2 uur opende ?ie waarnemend voorzitter, -de }Acr P. C. v Iteeuwjoki» secretaris van den Ring, de vergadering met den 'hristelijkcn groet en deelde mede, dat dc voorzitter de 'heer J. E. C. Haast, van de afdeeling Vliasingen. bericht van verhindering had ingezonden, aangezien li ij van Vlissingen naar Roosen daal was overgeplaatst, door welke over plaatsing een voorzittersvacaturc was ont staan. Op de agenda stond de verkiezing van c-cn Voorzitter. Het- ringbest.nur stelde als candidaat den heer Gaston Goossens van ue aid. Bas van Gent. Na eenige discussie werd besloten een vrije stemming tje houden. De uitslag hiervan was; dat de lieer Goossens met bijna algemeene stom men gekozen werd tot voorzitter van den Ring, welke functie door genoemden heer werd aanvaard. De waarnemen3 voor zitter heette den nieuwen voorzitter hare- liik wolkom in het bestuur, en sprak de hoop uit dat hij dc Ring tot hoogen bloei zou opvoeren. Onder leiding van den nieuwen voorzitter werd 'de vergadering hierna voortgezet. De notulen werden onveranderd goed gekeurd waarna men overging tot indie nen en behandelen van punten voor de be schrijvingsbrief op het a.s. Congres Door de -iifleelingon Vlissingen, Sas van Gent, Hulst en Goes werden punten ingediend eii door den voorzitter voorgelezen en be sproken, waarna zij saamgevoegd- door de secretaris naar het Bondsbureau zouden Worden gezonden. Alt vertegenwoordiger van 'den Ring op liet a.s, Postcongres werd de voor zitter oij acclamatie gekozen. Voor het vaandel van den R K Volksbond afd. „Goes werd f 4.opgehaald. Bij de rondvraag vroog do "heer Aiy driessen van dc afdeeliug- „Vlissingen" in hoedanigheid van voorzitter van den R.-K. Volksbond de meerling der leden over de indertijd verschenen circulaire van de ver- ooniging „Sanatorium Zeeland". Nadat deze circulaire door den secretaris was voorgelezen, waren allen liet er .over e-ens niet mede te werken aan deze Stichting, temeer daar wij aangesloten zijn bij „Her wonnen Levenskracht." Na nog enkele vragen van huishoud-elijken aard bespro- kpn tc hebben sloot de voorzitter deze goed bezochte vergadering. De volgende ring-vergadering zal gelios- den worden te Tcrneuzen op '1 Mei a.s.: en 2a! het karakter dragen van een groote propaganda-feestvergadering. Als spreker zal optreden 3e heer M. v. d.s Broek, bondsvoorzitter te Utrecht. Deze vergade ring zal opgeluisterd worden -door Eet R.-K. Symphonieorkest te Terneuzens Hoedekenskerke. Donderdagavond hiel'd do Doop Boerenleenbank alhier liaar twaalfde vergadering. Uit dc mededeclingen bleek dat de bank sterk in bloei is toegenomen, onder meer door de samenwerking die tor dezer zake niet Baarland is verkregen. Aan spaargelden bleek op 31 December een saldo van f 1; 2.488.09. Aan voorschot ten was o 11 het eind van 1920 uitgegeven f 94.892.22, in loopende rekening was dit een bedrag van f7150.66. De winst -over 1920 bedroeg 1446.66, welke in de reserve werd gestort. De rente van spaargelden werd bepaald op 4 pel., dirc-ot opv-o-rde-rbaar, 4Vs pet. voor 3 maanden vast 4i/2 pet., voor een lialf jaar vast en 43/j put. voor een jaar vast. De rente der v-oorschotten is per 1 Januari 1921 vastgesteld op 0V2 pet. Dlirn. J. D. Elenbaas en A. den Dekker werden als bestuurslid en lid van den raad van toezicht herkozen. Eveneens do 2 plaatsvervangende be stuursleden dhrn. M .1. Bakker en .1. Bliek. Hel salaris van den kassier werd niet f ICO verhoogd en mitsdien gebracht op f 350, terwijl als zoodanig wörd herbenoemd dhr. ■I. Ermerins. Een voorstel- om- het bestuur en de leden van den raad van toezicht een presentiegeld te geven v-001' het bijwonen der vergadering kon geen meerderheid in deze vergadering vinden. - In de Vrijdag gehouden raadsver gadering waren alle loden tegenwoordig1. De begroeting van het Burg. Armbe stuur dienst 1921 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 5351.73. liet verslag van dc toestand der gemeen te over 1920 werd den raad aangeboden. Een verzoek van dhr. A. de Graag te 's Gravenpolder o-m subsidie voor een autodionst Goes, 's Gravenpolder, Hoede kenskerke werd voorloopig aangehouden De H.O. 1921 zal nog op de gebruike lijk t wijze- worden opgemaakt zonder dat dc irjUs-ambtena'reii mot inning daarvan zullen worden belast. iMo-t 4 tegen 3 stemmen werd besloten hot Raadsbesluit waarbij Ged. St. verzocht worden de jaarwedde van den amblenhar van den Burgerlijken Stand belast met alle werkzaamheden te bepalen op f209 'sjaars te- handhaven. Bogingen zullen worden aangewend om het havcnplateau te bestraten, terwijl een onderzoek zal worden ingeesteld naar de kosten van bet aanschaffen- van een lijk wagen. Ovrzand. Vrijdag 18 Maart hield onze ko'leaveree.iigiug haar ja-arlijksciie vergade ring welke door 82 leden werd bijgewoond. Na- opening en lezing der notulen welke onveranderd werden goedgekeurd, werd door den secr. penningmeester rekening en verantwoording gedaan welke sloot met een batig saldo van f 1054.371/2- Daar de rekening dnjjr het bestuur was nagezien werd met algemeene stemmen besloten deze in zijn geheel goed te keuren. Beste len werd 0111 bij dc levering van den winter voorraad een hoeveeelheid brandstof ter waarde van 18 aan elk lid der vcreemging kosteloos le verstrekken De voorzittel deelde verder mede dat hij de tijd geko men acht urn zijn functie aan jongere krachten over le dragen daar hij meer dan 49 jaren de functie van voorzitter der kolenvereeniging heeft vervuld; de secr.- penningm. heeft eveneens ontslag inge diend wegens drukke werkzaamheden, zoodat twee nieuwe functionarissen geko zen moeten worden. F.ij acclamatie wordt onze Burgemees ter in de plaats van ziin vader als voor zitter benoemd. Als secr -penningm. wordt gekozam A. van Loenhoud en als bode Ant. Koens Namens de leden werd den voorzitter bij monde van den heer \er- nieule eenige woorden van dank toege sproken en stelde deze voor hem als eere- vo-orz. der vereeniging te benoemen, wat met een luid applaus werd bekrachtigd, waarna de vergadering wordt gesloten. Wilhelminadorp. Tot inspecteur van po litie- te Rotterdam is met ingang van 1 April a.s. benoemd de heer C. J. Tail'ie alhier. (2.) .Wclphaartadjlk. Zaterdag werd alhier niet de rechterlijke maclit een gezin, bestaande uit man, vrouw en 5 kinderen uit de woning aan den dijk gezet. Doo.-r bemidde ling van den heer Burgemeester werd het gezin onder dak gebïaccht in een voor malige bakkerij, thans bergplaats, in huur bij D. de Regt, Molenaar, alhier. (Z.) Als directeur van de zangvereeniging „Crosendc" alhier is benoemd P. Schip pers Cz, te Kortgene. (Z,.) Driewegen. De raad vergaderde 19 de zer met 5 leden. Het gemeenteverslag over 1929 werd den raad aangeboden', In de begroóting voor 1929 werd af- en

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2