)n DAGBLAD VOOR MIDDELBURG I Met tinkel DE DRUKKERIJ DRUKWERKEN nsen, ieren ismeer E COURANT Nummer 63 Donderdag 17 Maart 1921 Zeventiende Jaargang :ijn. NEEL aar 2890-24 BANK ULST L irtiuringvan afe-loketten De nieuwe dienstplichtwet. FEUILLETON Buitenlandsch Overzicht Kruis en Zwaard. BUITENLAND. DUITSCHLAND BELGIE FRANKRIJK hwnde v „N.V: a NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT li GOES ^^80 ALLE VLUG.SHAAHyPL EN GOEDKOOP LEVEKTY ENGELAND RUSLAND i—T26£ 110. 196j —203, 138. >0.000.000 7 pOt* had, naar mag houding der beun», er wordt bfewecrdi is-, Op den laatstea en slechten indrnk -art-afdeeling, waar niet onaanzienlijk xtsfondsen bestondl elling in tie ver- r Sovjet Begeeringi Russische Stiats-i uitkomst zal zijn. Ie toekomst lezen,, n wij daarop niet, met 10 pCt, disa- ad van den uitsla.» bij' alle inschrijvin-, toegewezen.- Dit ia s een uitgift» niet Daar de weigering offioieele noteering istig bezwaar was aan de insfchrij-» liet bevreemdenr NG ivart 4-300 nts a contant zen 2890-30 Vlinder" urg, 2891-20 )E KEUNING kch. ..OOO rtschappen a.s. van S1 2867-50 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. W. VIE NIN G S. Bureaux van Radactie en Administratie: „^VIJSSINGEN BijkantorenMIDDELBURG, Markt 1 en 2: VLISSINGEN Tal-egram-AdresNizeco. Directeurs JOS. VAN DE GRIEN DT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden 5 f 0.20 per week» Aoivertentiön van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25 s bij contract beduidende korting. Zn, die zich met 1 April 1921 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. II (Slot.) Tot' de 'karakteristiek van de nieuwe wet b'ehoert verder do zooveel mogelijk door te voeren beperking van den dienst plicht tot één zoon per gezin, waardoor idc loling veel van haar beteekenis, als middel om de tot oefening verplichten aan te wijzen, zal verliezen; De wet dient voorts tot grondsst.g voor 1 de opkomst tot eerste oefening in ploegen drie voor de oiiberedenen, behalve die hier na genoemd, twee voor de beredenten, voor Je onheredenen der artillerie van het veldleger en voor de militaire werkers en één voor de .ziekenverplegers en voor de dienstplichtigen van den luchtvaart dienst. De nieuwe rqgeling ,van den dienst plicht zal gepaard gaan met ingrijpende wijzigingen in het pefenstelsel en in de organisatie.; Het' oefenstelsel wordt o. a. in zooverre ■gewijzigd, dat de oefening zal plaats heb ben in schoolafdeelingen, in tegenstelling met de thans gebruikelijke methode, om dienstplichtigen voor hun perste oefening- te verdeelen over de vredeseenhdden, dié het gerawnte vormen van het leger op oorlogsvoet.. Hiermede gaat gepaard .een belangrijke inkrimping van het beroeps kader. dat beperkt -yord'h tot de behoefte aan de instructeurs voor de oplexdings- eenhedeu en de vorming van die §taven, welke ,ih oorlogstijd niet geheel kunnen worden samengesteld uit verlofskader, dat overigens de aanvoerdersplaatsen moet be zetten, Als grondslag voor de organisatie gelden de 36 indeelingsdistrioten, welke in do plaats treden vah de bestaande 44 districten.; De districtscommandanten ver richten tevens de functies van de provin ciale adjudanten en van de militie-com- ijiissaxissen, die hierdoor overbodig wor den, Dit de 36 indeelingsdistricten werden 'de dienstplichtigen gelicht en zooveel mo gelijk ingedeeld 'bij de legeronderdeelCn, welke in of nabij het district garnizoen houden, In vreijesfcijii zijn ditt'I2 regimenten in fanterie, elk bestaande uit eten staf, een «chcolbataljon van 3 compagnieën en een -opleidingscompagnie, 1 schoolbataljon wielrijders van 2 compagnieën, 4 regimen- t'ep cavalerie, 8 regimenten artilleriej elk bestaande uit' een staf en 3 scnoolbat te rpen, 1 schooLafdeelmg zware houwitsers (van. 2 batitferpfen, '1 reg. kustartillerie, be staande uit' een staf en 2 schoolbataljous (ter gezamenlijke sterkte van 5 compag nieën), 1 korps luehtafweerartillerie be staande uit een staf en 1 compagnie artil lerie-schietschool, bestaande uit een staf en een compagnie, 1 regiment genietroe pen bestaande uit een staf en 3 school- bataljons, waarvan het le (pioniers) 2 pio- niereompagnieën, 1 spcorwegcompagnie en 1 exploit'atiecompagnie omvat, terwijl het 2e (telegraaftroepen) en Jet 3e (verlicji- tingstroepen).. elk 2 compagnieën tellen alsmede het korps pontonniers en torpedis- ten (gaat' over naar de genie), bestaande •uit 2 compagnieën pontonniers en 1 com pagnie iorpedisten.; i Dé kaderopleiding, welke op soortge lijke wijze als thans geschiedt, voorziet in bet noouige verlofskader, 'dat in vereeni- ging met liet" beperkte beroepskader bestemd is om lichtingen tot oorlogseen- heaeii tè encadreeren, ??,r, landmacht' "op oorlogsvoet zijn beschikbaar 20 lichtingen van pl.m. 246Ö0 man 1) of met inachtneming van het. normale verloop rond 373.000 man. Daarnaast zijn nog beschikbaar 20 lich tingen van ruim 20.000 man elk, die voor zoover zij zich niet vrijwillig oefenen, in vredestijd ongeoefend blijven. Zij kunnen «chter bij mobilisatie geheel of ten dcele worden opgeroepen om met de wapenen te worden geoefend of voor hulpdiensten 'te worden gebruikt. Van de 20 lichtingen géoei'eiiden >vorden 'de oudste 5 lichtin gen als aanvullingsreserve beschouwd, woike niet' dadelijk behoeft' te worden op geroepen. Dit de jongste 6 lichtingen kunnen, voor wat de infanterie betreft, worden 'geformeerd 12 regimenten (36 baJaljons) kern troepen en even zoovele regimenten reservetroepen voor het veldleger. De 7ë lichting- dient voor aanvulling. Uit de 8e, 14e lichting kan een even groot aantal bataljons worden geformeerd, welke voor bezettings-, territoriale- en eèappendienst worden bestemd, de 15e lichting dient weer ter aanvulling. Hieruit blijkt het verhand tusschen do oorlogsorganisatie en de 36 indeelingsdis- iricten, welke elk aan infanterie leveren 1 bataljon voor hot veldleger, 1 bataljon voor de reserve troepen van het véldlegei-, 2 bezetlings-territoriale- of étappenbatal- jons (waarvan één tot de kern- en één tot de reservetroepen behoort) en voorts depottroepen.; IIet gemobiliseerde leger omvat: Het veldleger van vier divisies, elk sa mengesteld uit een divisiestaf, een brigade infanterie van 3 regimenten, een bataljon wielrijders, een regiment huzaren van drie escadrons, een brigade artillerie van 2 regimenten (elk van 2 afdeelingen a 3 batterijen van 4 stukken van 7 c.M. en een afdeeling a 2 hatjterijen van 4 'stuk ken van 12 e.M. Hw,) en een afdeeling zware houwitsers (2 batterijen a 4 stuk ken van 15. c.M. Hw,), 2 compagnieën veldpioniers, den divisietrein. (De sterkte van een divisie is pl.m. 16.000 man en 5000 paarden); 12 regimenten infanterie herkomstig uit de reservetroepen, welke, wanneer zij voldoende geoefend zijn, in brig.-ideverband ter versterking van liet veldleger kunnen dienen, 36 bataljons in fanterie van de kerntroepen (naar be hoefte in hóogere verhanden gebracht) bestemd vooi bezettings-territorialen- en étappendienst, 36 bataljons infanterie van de reservotroepen als voren; de artille- riebezetting voor de stelling; het genie personeel voor idem; de luchfafweerai-lil- lerie; de bijzondere, korpsen als lucht vaartdienst, motordienst, de grens- en kustwacht; de depóts der hiervoren ge noemde troepen (aan infanterie 12 batal jons voor het' veldleger en 12 bataljons voor de 'bezettingstroepen); de aanvul - liiigsre.serveden vrijwilligen landstorm, welke bijzondere korpsen formeert als mo tordienst, vaartuig-endienst, spoorweg dienst en luchtwachtdienst; formaties voor or.ge wapen den dienst. Tenslotte zij medegedeeld, dat voorge steld wordt, 'Je nieuwe wet op 30 Juli 1921 in werking te doen fceden. („De Tijd"),- 1 23.000 man vermeerderd met de aan vulling van het tekort der -voor-vorige- lichting (geschat 'op 2600 man) en ver minderd met pl.-m. 1000 man voor de zeemacht. Indien het alleen met mooie woorden te bereiken is, zal de nieuwe onderko ning van Britsch-Indië, lord Reading, het in de Indische kroonkolonie, die, in 700 vazalstaten gesplitst, nog altijd zon der zelfbestuur is, prachtig weten t'o stellen. Zaterdag hield de man een rede voering over Britseh-Indië. Pas sedert den oorlog had Indië met Engeland en de dominions de.elgenomen aan het rijks- oorlogskahinet, aan den Volkenbond en aan do vredesconferentie. Deze dingen waren het gevolg van den grooten strijd voor idealisme en de erkenning door En geland van het recht van Indië, om samen te strijden en het moederland te helpen. De onderkoning wilde Üe moeilijk heden niet onderschatten, maar verklaar de toch, vol hoop te zijn en naar Indië te gaan, overtuigd, dat bef voor 'de volken mogelijk was, als deelgenoot'en samen te gaan en samen te .werken bij hun poging tot bereiking van hetzelfde doel. "tls heel mooi -en heel lief, maar de Indiërs zullen denken: „praatjes vullen geen gaatjes". Tusschen de Beiersehe en de rijksragee- ring bestond een verschil van meening over de ontwapening der zelfbeschet- mingsorganisaties. Thans heeft de Mün- chener Post den tekst openhaar gemaakt van de nota, die door de Beiersehe re.- ■geering op S Februari aan de Rijkk- regeering is toegezonden. In deze nota betreurt de Beiersehe regeering er niet in te zijn geslaagd een overeenstemming tusschen Berlijn, en München inzake de ontwapening te hebben kunnen tot stand1 brengen. Thans ziet de Beiersehe regee-, ring geen mogelijkheid meer een derge- He.t fou mij ook ongerust maken, wa- W, "S "(«witLigd geworden. De graaf W l-W-I verstaan gegeven, dat hij zeeeenEn SF 7^A'«*r tets te zeggen. Ln behalve dit, hii is om-duk- fag en van Jen kant as geen verraad te vreezen. Hij hwit Mn Xnw f ,WOWd/eW, ik heb hemt Sd W -T T°m I»» wat meer J!£. sJ«chts rut insdhikjcelifkheid oor mif dat hij er toe besloten heeft zoo spoedig te vertrekken; gij begrijpt eerwaarde. dat ik een lafaard, een v«ra- uer zou, zijn indien ik Mijne belofte schond ik kan mij niet beroepen op zijne afwezigheid, daar ik or van verwittigd was en zij uen bepaalden tijd niet over schrijdt. Waarom1 toch zou ik vertrekken? .Waarom zou ik een edelaardig, merisch. die op, miij rekent, in een© netelige positie achter laten? O neen,! ik ben bereid o-mj liever alles te lijden, ja zelfs den Jood to ondergaan, dan mjj aan zulk eene woord breuk schuldig; te maken. Andreas op zulk een stelligten toon hoe rende spreken, durfde pater Antonius P-iet aandringen. Hij Verwijderde zich, zijne bekommering in zijn liaxt besluitende en aan de Voorzienigheid de zoïg dvsrla- tende een vraagstuk tei beslissen, waarbij de mlenschelijfce voorzichtigheid te fc'oiri schelen te schieten, Andreas, daarentegen, dio den vorigen dag zelf aan zulke; twijfe lingen was ter prooi geweest, was ver baasd en bedroefd tevens, dat Hél pater, den minsten argwaan had kunnon opvat ten omtrent een ongielukkigen bantling die zich reeds langer dan acht dagen in het klooster bevond, toen niemand nog lijke overeenstemming te vinden en een stap te voorkomen, die, naar zij vreesij, zoowel voor het Rijk als voor Beiereh zeer nadeelign gevolgen zon kunnen heb ben. De Beiersehe regeering behoudt zich hét recht voor in het uiterste geval, in dien dit tof bescherming van haar stand punt noodzakelijk mocht blijken, van deze verklaring tegsnover <ic buitenwereld ge- bruik te Maken. Inmiddels wordt die nota als onecht' ■bestempeld door de „Beierisclie Kurier" én zou zij volgens dat blad nooit naaiv Berlijn Verzonden zijn geworden. Het ia mogelijk, ddt de verschillends partijen de ontwapeningskwestie nog in den loop van deze week in den Landdag ter sprake zullen brengen. Deze ontwapeningkkwestio werd ook dezer dag«n in den Rijksdag ter sprako gebracht, toen het, wetsontwerp over het verbod der zelfbe-schermingsorganis'aties aan de orde kwam. Minister Simons zei toen o.a. het volgende'; Ik hen van meening, dat de rechts positie van Duitsehland zeer goed is, maar slechts zoolang goed zal blijven, aid zij door de wereld erkond zal wordjen. Op het oogenhlik, dat wij in de kprestje van de ontwapening tot wedervergelding zouden overgaan ;en onze verplichtingen uit het vredesverdrag in dezen niet zou den nakomen, zouden wij die rechtspo sitie in de oogen van de wereld verlie zen. Wij hebben beloofd en in het vre desverdrag met onze handteekening be krachtigd dat wij de artikelen zullen uitvoeren. Daartoe behoort hetgeen in het ontwerp is neergelegd, maar niet meer dan -dat. Ik ben overtuigd, dat .bij een groot deel van het Duitjsche volk de op vatting heerschtj, dat er in het ontwerp meer staat, dan het vredesverdrag van ons verlangt. Ik hen niet van die mee- ning. Eveneens hen ik overtuigd, dat een deel van het volk van oordeel is, dat er niet genoeg in het ontwerp staat. Ook dit acht ik onjuistt. Ik zou mij hebben kunnen voorstellen, dat die buitengewone; opwinding van Beieren gerechtvaardigd geweest zou zijn, indien de sancties di rect in Beieren ingegrepen hadden. Daar Beieren echter dooi- de sancties niet direct1 getroffen is, moet de opwinding daar als overdreven., beschouwd worden. Ek ben er op uit een overeenstemming met Beie ren tot stjand te brengen. De kw.estie; van de zelfbeschermingsorganisatieS grijpt in het Duitsche verenigingsrecht in. Het wetsontwerp grijpt dan ook zon der twijfel in de tot. nu toe bestaan heb bende grondwettige bevoegdheden van de landen in. Maar ik heb er op moeiten- staan, dat- het Rijk in dezen zijn bevoegd heden uitbreidt, daar ik naar buiten1 'voor de uitvoering van de. wet veranté woordelijk hen. Ik geloof, dat een behan deling van het ontwerp in de commis sies geen tijdverzuim betee-kent, dat' ons verweten kan worden en dat wij met het volste recht zeggen kunnen, dat wij in deze zaak gedaan hebben, wat wij konden. Nadat de minister van huitenlandsche zaken Koch nog betoogd had, dat liet een noodlottige politiek zou zijn op dit punt de uitvoering van het vredesverdrag te weigeren, werd het ontwerp naar een bijzondere commissie verwezen. Do aanwas de-r Fransche bevolking! staat zoo goed als stil, gaat feitelijk ach teruit. In 1870 hadden Frankrijk en Duitsehland een even talrijke bevolking, thans heeft Frankrijk' 38 millioen, Duitsehland 60 millioen zielen. Men tracht nu van overheidswege den aanwas der bevolking aan t-e moedigen. Zoo is thans bij de Kamer een wets ontwerp aanhangig-, strekkende tot' het verleenen van ondersteuning aan groote 'gezinnen. De voornaamste bepalingen zijn .de volgende Iedere gezinsmoeder, van Fransche na tionaliteit, die vier Wettige kinderen heeft onder de 16 jaar, ontvangt een jaarlijk- sehe uitkeering- van 360 frank. Wammer zij vijf kinderen beneden 16 jaar heeft, dan krijgt zij voor dat vijfde een uitkee ring van 42Ö frank. Ieder kind boven 'het vijfde en onder de 16 jaar, geeft recht op een aanvullingsuitkeering van 60 frank meer -dan die, welke wordt toegekend voor het overige. De uitkeei-in- 'gen volgens de wet worden niet toege voegd aan de subsidies, die de Staat toe kent aan ambtenaren of militairen wegens gezins-lasten. Do- toepassing van de wet dacht, dat er eenige andere Franschimjan kou komen. Zoo; zijn die- godvruchtigs te meriseheu niet bevrijd van de menschep lijke zwakheden, dacht Andreas, en als tn-en het wel inziet, bestaat er geene andere wijsheid dan zich blindelings, aan God over te gevten. Ja! de jonge broeder bad gelijk: ik möet mij verbeelden, dat c'r niemand op de wereld bestaat dan God en ik. Men brengt het ver mfet zulk een grondbeginsel; het is 3-e macht van fct geloof, dat de heiligen maakt. Andreas schiep behagen in die- go - dachten: de «vergeving aan de Vooi-zieiug- hei-d scheen hem die persoonlijke ingeving toe, vVaaraam 'hij zichuitsluitend mloest vasthouden. Alle heiligen, hij- had htet dikwerf opgemerkt, hadden ieder jn het bijzonder eenige bepaalde leus, waaraan zij;, voor het mleeremteel, hunne getest-, kracht en bijgevolg hunne -roemrijke'zege praal te danken hadden. Andreas- nteemlt brengt een jaa.rlijksche uitgave van 220 miljoen mee. Alles mooi en wel, maar ook die wet zal een lapmiddel blijven zoolang niet het godsdienstig besef der bevolking op 'hoo- ger peil komt, waardoor vanzelf de prac- tisehe doorvoering der beginselen over heti ware karakter van het christelijk huwe lijk den kinderzegen medebrengt. Een stem van den p.mselijken ver tegenwoordiger in Opper-Siiezië. De „Schlesische Volkszeitung". bevat een schrijven van Mgr. Ogni Serra, pau selijk vertegenwoordiger in Opper-Silezië, waarin de prelaat de katholieken krach tig aanspoort zich zoo streng mogelijk' te onthouden van dat middel van politieke agitatie, hetwelk, zoo zegt hij, in den laatsten tijd d0or velen aangewend wordt, n.l. het misbruik van den gödsdieinsjt! voor politieke doeleinden, alsof zij hun zaak, wanneer deze alleen door aardsche middelen gesteund wordt, niet voldoende sterk' achten. Ons heilig geloof, dat door de werken en niet alleen door aanprijzing met sohoone woorden leeft, verandert niet volgens de' verscheidenheid van zaken, talen of ontwikkeling. Alleen, die één in Christus zijn en zijn plaatshekleeder hier op aarde trouw volgen, worden als kin deren der Katholieke Kerk niet alleen broeders genoemd, maar zijn het ook. Daarom moge niemand zich van deze. verboden middelen bedienen. De vrede ;en de naastenliefde ga u boven alleis en niemand geve ergernis, opdat ons ge loof niet gelasterd worde. De volksstemming mag, zoo verklaart Mgr. Ogno Serra ten slotte, voor niemand reden zijn om opstanden te verwekkep of terreur uit te oefenen. De schade vc:rgae!(tiiig.. BERLIJN, 15 Maart. (WVB) De doon de commissie van handel aan de Duitsche regeering overgelegde nota's inzake scha devergoeding van de vroeger vijandelijke landen beloopen een bedrag volgens omge-. rekende waarde van rond 180 milliard Mk. in goud. De vroegere -Turksche grootvizier Ta- laat Paeha, is, toen hij Dinsdagochtend te Berlijn wandelde, door een jongen Ar meniër doodgeschoten, die zich op -Ta- laat als op den meiestschuldige aan het vervolgen van de Armeniërs wilde wre ken, ï>e moordenaar, Teilirian geheelen, is gearresteerd. Een betooging tegen Z. E, Kardinaal Mereier. Zondag- is het te Mechelen waar een katholieke studentenhetooging plaats had gekomen tot een betreurenswaar dige betooging tegen den primaat van België, kardinaal Mereier. Toen na de wijding van een vaandel de kardinaal in plechtigen stoet naar het' aartsbis schoppelijk paleis terugkeerde, begonnen Vlaamsehgezinde studenten of scholie ren in elk geval waren het jongelieden „De Vlaamsche Leeuw" te zingen, rie pen: „In Vlaanderen Vlaamseh!" „Voor Vlaanderen zelfbestuur!" „Vliegt de blauwvoet!" enz. en beantwoordden den' zegen van den kardinaal met gejouw en gefluit dat voortduurde tot de kardinaal 't paleis had bereikt. Waarop de Franseh- gezinde studenten een zóó verontwaar digde houding aannamen, dat de politie moest tusschenbeide komen en eenige arrestaties deed. Blijkbaar hield de beweegreden tot deze betooging verhand met het pas be kend geworden pauselijk schrijven over de Vlaamsche kwestie, in welk schrijven dat bij de Vlamingen groote teleur stelling heeft, gewekt men de denk beelden en den invloed van kardinaal1 Mereier meent te 'bekennen. (De Tijd.) De kwestie van herstel. PARIJS, 16 Maart. (Havas.) De com missie van herstel heeft definitief de ter men vastgesteld der sommatie aan Duitseh land, betreffende de betaling van 20 mil liard goud marken vóór 1 Mei; In de nota wordt gevraagd, op welke wijze Duitsch- het besluit zich voortaan blindelings aan de leiding van God over te geven; z'ijn wachtwoord zal- dat zijn van den jongen, -stervenden Trappist: Fiat voluntas üia. Hoe Meer hij hierover nadenkt, des te sterker is hij met dit besluit inge-i nomen. In de opgewondenheid van ziin ijver achtte hij: zich' nu voortaan voor goed beveiligd voor zijn eerste zwakheden en zou wel' met den profeten hebben wil len uitroepen: „Ik zal nimimermieer ge schokt worden!" Wederom; een© begoochel, ling! Een pnvoorzien voorval bewees1* hem 'zulks. XXXIX Tegen liet vallen van' den avond gimï hij Jezus Christus in het Allerheiligste Sacrament bezoeken. Verheugd over den reinen zieltevliede, welken hij' hbrvondën: had, gaf hij aan zijn van' dankbaarheid hwbbM land- het nog resteerend bedrag van die 20 milliard, zijnde 12 milliard, zal be talen; De „Petit Parisien" constateert, dal er geen sprake van is, dat thans een niéuwe cötoferentie te Parijs zou plaats hebben, zooals het' „Acht Dhr Abendhl," te mel den wist; Dó „Journal" verneemt', dat, „indien" er nog een conferentie zou plaats hebben, dpz.e inderdaad te Parijs zou gehouden worden; De woelingen in Ierland. LONDEN, 16 Maarte (Msb.) Zondag j.l. heeft men getracht, door 't graven van een tunnel van buiten de gevangenis te Limmerick verbinding té krijgen met de daarbinnen opg-esloten gevangenen. Men was den tunnel begonnen in een gewezen pakhuis, dat leeg stond, Terwijl men aan het graven was, is de politie er acjjter gekomen en heeft de mannen overvallen, waarbij 12 gewapenden gearresteerd wer den; Verschillende spoorwega&nvallen hebben ook gisteren plaats gehad- in de graaf schappen Donegal en Londonderry, waar een gedeelte van de spoorlijnen werd mee genomen; LONDEN, 16 Maart. (Msb.) Gisteren werd op de groote brug in Dublin een militair felegranirijder, die per motor fiets w;as, door schoten getroffen. Hij rolde -dood neer; De motor werd oogen- blikkelijk in beslag genomen door de aan vallers, die zich in alle richtingen ver wijderden, De eon tra-revolutie in Rusland De berichten uit Rusland' luiden ovey het algemeen niet zeer gunstig voor do Sovjet-regeeringi Te Moskou moet de opstand 'uiterst kritiek zijn. De algemeen» staking duur! voort. Conflicten tusschen stakende ar beiders en de Sovjet-troepen zijn aan da orde van den -dag. Levensmiddelen zijn er bijna niet' meer£ Te Swamka, een belangrijk spoorweg' kruispunt tén O. van Petrograd, ïs even eens een anti-bolsjewieksche bew'eging he< gonnen. Ook in Zuid-Rusland en da Oekrajine breidt de opstand zich voort durend uit. Onder de roode troepen schijnt' over hef algemeen niet veel animo voor nieuws militaire operaties te bestaan. De heele vliegerafdeeling van Oranienbaum heeft getiacht naar de opstandelingen over te Overvloeijend hart in de levendigste be tuigingen van erkentelijkhiejd lucht, toen hij van zijne plaats in het koor bij toeval de oogen wendende naar den ingang dat- kerk, een Fransch krijgsman, eien officier, zijn geluchten vijand, Niedermiann, ziet of meent te zien staan! NieJermann, die de oogen met eten© zonderliaim nieuws-/ gierigheid op hem gevestigd houdt en onbewegelijk stilstaat even als een roof dier, dat zijne prooi beloert! Aanvankelijk! meent Andreas de speelbal van oeue ge zichtsbegoocheling' te- zijn: het fe reeds avond, of liever gezegd, het is het oogen- blik. waarop de jneensMelting van das* en nacht aan de voorwerpen, ik weet niet welke onbepaald© v-orm^n gerft. welke zich bijzonder tot het scheppen van allerlei he-rsenschilmlmige voorstel lingen leenen. (Wondt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1