errin DAGBLAD VOOR ZEELAND Baret Eerste .Biljartfabriek .NNING's an ken, enz. F\ J. I NBURG COURANT Nummer 62 Woensdag 16 Maart 1921 Zeventiende Jaargang 'AART jingen enz. ONEEL latogeen) tRMEND gsmiddel erzekering- tschappij iVI E 6 e w. in de jaren 1.555.800,- 2.590.300,- 3.180.700,- .000.000,- De nieuwe dienstplichtwet. FEUILLETON Kruis en Zwaard. Buitenlandsch Overzicht BUITENLAND. DUITSCHLAND BILJART NARCH BELGIE FRANKRIJK ENGELAND (Wordt .vervolgd). fal uitend bestemd fidtsen en mntor- >or laatstgenoemd» c zijn gesloten ver-# hi'hooren 4u9 »H is. te Schiphol eant-vh'eger Jansen tel van een hoogte e vlieger brak zijn >s> eenige ongevaar- lijn toestand is zeer tel' werd totaal ver- vordt genoemd het x>r op zeer geringe (HbkL) had van gemeeatew plaats van het ver- waning. De laagste er Clarijs voor.f42912 rerd gegund. Maandag werd tea notaris H. Wt Neer.' ilder, voor dhr. Adr. penbaar verkocht eeta van erfpacht op den c.A. en een perceeltje .A. Kooper werd dhr. f2300. ents a contant Goes en 's-Heer- te bezorgen aan iche Courant". OEDARMOEDE, en de daaruit nende STANDEN. i Mesch (2,60 flesch I 1,60 sschen) iriek, DEN HAA6 2747-40 j 4 - olenstraat 78 6AAR otheken. billijk. Handelsdrukkerij Courant abelwerken )ankb£tuigingen Reclamekaarten Convocaties 'eloppes Drukwerken zijn aanbevolen Hoofdredacteur: J. W. VE N I N GS. .Telefofnlo Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, GOES Bijkantoren: MIDDELBURG, Markt 1 en 2: VLISSINGEN Telegram-AdresNizeco. Directeurj JÖS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maandenf 0.20 pér week® Auvertentiën van 1 tot 6 regeis f 1.50, elke regel meer f 0.25 j Wj contract beduidende korting. Zii, die zich met 1 April 1921 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. ii Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het wetsontwerp tot „nieuwe regeling van den dienstplicht", kort gezegd de nieuwe „dienstplichtwet",: Deze nieuwe wet zal de bestaande mi- litie-, landweer- en landstormwetten- ver vangen. De noodzakelijkheid om deze drio afzonderlijke wetten te handhaven, welke -gaandeweg geboren waren uit de behoefte om de militie meer verplichtingen op te leggen, was piiet meer aanwezig, nu het njcgelijk bleek om met de wettelijke on derscheiding tusschen militie-, .Jandweer en landstormplicht te breken, en hiervoor alleen „dienstplicht" te stellen. Wel maakt ook de nieuwe wet in de wijze, waarop deze vervuld wordt, naar mate do dienstplichtigen ouder worden, -.verschil, terwijl de benamingen landweer -en landstorm in de organisatie voorloopig gemakshalve nog gebruikt zullen worden, maar dit doet niets te kort aan de belang rijke vereenvoudiging, die in velerlei op zichten het gevolg zal zijn van het ver vallen der wettelijke onderscheiding tus- •echen miliciens, landweermannen en land- stormers. Ook in verschillende andere opzichten is de wet belangrijk vereenvoudigd. Daar bij is van de grondgedachte uitgegaan, dat in de wet rechten en plichten zuiver omschreven vastgelegd moeten worden, doch dat de regelingen, welke de uitvoe ring der wet betreffen, en daarin feite lijk niet thuis hehooren, bij afzonderlijk besluit getroffen moeten worden; Ook dit leidt tot aanzienlijke vereenvoudiging. De nieuwe wet gaat van dezelfde begin selen uit als haar voorgangster, voor wat betreft het volgende le.: Ailen, die hiertoe geschikt zijn, he hooren tot de weermacht, ook al worden zij' niet allen in vredestijd in den wapen handel geoefend. 2e.: Van de jaarlijks in te lijven jonge lieden worden er evenals thans geoefend 23.000, plus het aantal, dat door afkeu ring enz.- aan de voor-vorige lichting is komen te ontbreken.- 3e. De dienstplicht - duurt, evenals thans, 20 jaar (voor de officieren echter 30 en voor de onderofficieren 25 jaar). Daarentegen verschilt de wet met haar voorgangster in hoofdzaak in het vol gende Ie, Het contingent wordt in twee groe pen verdeeld, waarvan de sterkste (14.000 man plus hetgeen aan de voor-vorige lichting is komen te ontbreken) volledig wordt geoefend met bestemming voor de keurtroepen, en waarvan de rest, na af trek van bet voor de zeemacht bestemde aantal, in totaal pl.m. 8000 man, slechts gedeeltelijk wordt geoefend met bestem ming voor de reservetroepem 2e. Den duur der eerste oefening, welke ten hoogste bedraagt bij de kerntroepen zes maanden voor de onberedenen, voor zoover hierna geen andere duur is ge noemd, acht maanden voor de militaire werkers; negen maanden voor de onbe redenen (de ziekenverplegers uitgezon derd), die tot onderofficier zijn oï wor den opgeleid; twaalf maanden voor de onberedenen, die tot officier zijn of wor den opgeleid, voor de ziekenverplegers, V0°r i .v6 ^ens^plichtigen van den lucht- va ar Wiens t en voor de beredenen der ar tillerieachttien maanden voor de cava lerie r.ij de reservetroepen vier maan den, bij de Zeemacht acht maanden; ..e. de duur der vervolgoefeningen (al dus heeten voortaan de herhalingsoefe ningen) bedraagt ten hoogste hij de kern- troepen 46 dagen voor de onberedenen, verdeeld over ten hoogste drie tijdvakken en 40 dagen voor de beredenen, verdeeld over ten hoogste twee tijdvakken; Bij de reservetroepen 20 opeenvolgende da gen.- Bij de zeemacht 40 achtereenvolgende dagen. Voor zooveel noodig duurt voor de onderofficieren elke vervolgoefening vier dagen laager dau voor de andere 'dienstplichtigen. De vervolgoefeningen worden vervuld binnen negen jaren na het jaar, waarin de eerste oefening werd- beëindigd, of waarin den dienstplichtigen voor het eerst groot verlof wera verleend; 4e. De ruime gelegenheid, welke ge- 86) o— Do pater liet ontmjoedigd het hoofd op de borst zinken. Hij gaf den broeder een teeken om heen te gaan en na. vluchtig den brief van den bisschop ingezien te hebben verzonk hij in ernstige1 gepein zen De tijd dringt; wie kent met de arendsvlugheid van die geduchie vijanden Heden avond, morgen misschien, kunne11 zij komen en alles is verloren! De pater wist niet wat te doen en sloeg herhaalde- lijk de pogen ten hemel ten eindet God 'om raad te vragen, de uren kwamen: hem eindeloos voor. Andreas daarentegen, onbekend zijnde met de bekommeringen, waarvan hii het voorwerp was, wiegde zich met de boden zal worden om door vrijwillige oefe ning den dienstplicht huiten of grooten- deels buiten het leger (buiten de kazerne) 'te vervullen. Zij, die hij het indiensttreden aan- eisch^n van geoefendheid voldoen, welke'in het algemeen overeenkomen met hetgeen in vier maanden oefening in het leger kan worden bereikt, hebben, zoo zij voor dienst hij de reserve troepen in aanmerking komen (en daarvoor wordon zij, voor zoover zij niet voor kader-oplei- •ding in aanmerking komen, in de eerste plaats bestemd-) nog slechts de voor die categorie aangegeven vervolgoefeningen te volbrengen. ZoodTa. het aantal voorgeoef- feiid'en het voor de reservetrocpeu benoo- digdc overtreft, zullen dc voorgeoefenden ook voor de kerntroepen worden bestemd hun eerste oefentijd- wordt dan met vier maanden bekort. Mocht onverhoopt het contingent voor de reservetroepen niet geheel door voor geoefenden worden gevuld, dan hebben zij, die buiten het leger een zekere mate van geoefendheid hebben verworven, voor plaatsing bij die troepen voorrang boven degenen die niet hebben voorgeoefend. Hierin kunnen aldus genoegdoening vin den zij, die hoewel gebleken is, dat zij ijverig geoefend' hebben niet geheel hebben kunnen voldoen-aan de eisclien in plaats van 6 piaanden of langer eerste- oefentijd krijgen zij' slechts een viermaand- sehen eerste-oefentijd in het leger. Indien van de gelegenheid om vrijwillig te oefenen ten volle gebruik wordt ge maakt, zal het mogelijk worden, dat voor de reservetroepen geen eerste oëfëning behoeft to worden gehouden, en dat voor do keurtroepen met een vier maanden kor tere eerste oefening kan worden volstaan. 5e. Afschaffing van het blijvend ge deelte, hetgeen mogelijk is door uitbrei ding van het instituut der administraie- troepen (meer overeenkomstig hun bestem ming, militaire werkers geheeten), welke te zamen met: burgercorveeërs al dien ar beid- moeten verrichten, welke niet recht streeks of middellijk ter verhooging van de geoefendheid bijdraagt. Wonderbaar is de geest van solidariteit die de Iersche bevolking aan de Sinn Femers bindt. Dit is weer bewezen door hetgeen Maartdag te Dublin is geschied. Daar' werden "in den vroegen morgen zes veroordeelde Sinn Feiners opgehangen op de binnenplaats der Mountjoy-gevangenis, Gedurende den geheelen dag was eten me nigte van wel 20000 menschen voor de gevangenis aanwezig, die daar de wacht hielden. Tot op het laatste oogenblik had men gehoopt, dat de veroordeelden nog gratie zouden krijgen, doch die hoop werd helaas niet vervuld-. Er hadden ter gelegenheid van de te rechtstelling hoogst indrukwekkende scè nes pLats; Alle wegen, welke naar de ge vangenis voerden, waren overvuld met menschen, mèest vrouwen en duizenden jonge menschen, welke voor het meerten- deel van heel ver geloopen kwamen-.: Be halve het gemurmel van gebeden, heersch- te er enkele minuten voor de eerste te rechtstelling een volslagen stilte. Een priester bad de rozenkrans, terwijl de me nigte bij de antwoorden invieltotdat het uur geslagen was en een diepe stilte in trad, welke enkele minuten later gebro ken werd door het gezang tfan het (Sinn Fein) volkslied. Nag-enoeg iedere vrouw droeg een rozenkrans en vele hadden een gewijde kaars in de hand, die helder op brandde in de windstille lucht. Op ver schillende plaatsen zag men kruiz'en boven de menigte geheveD, en op de deuren en muren van de gevangenis waren afbeeldin gen van heiligen gehangen. Honderden knielden langs den kant van den weg om te bidden.- Fas verscheidene uren na elven herkreeg de stad haar normaal aanzien. Een dichte menigte wandelde zonder be zigheid dciör de straten.: Het eenige ver keer werd: gevormd, door patroeljes mi litaire vrachtauto's, waarop de soldaten stonden met het geweer op de menigte gericht, j Het gebruikelijke luiden van de gevan genisbei bleef dit keer achterwege en bet buitenstaand publiek vernam de executie eerst, toen na 8 uur een desbetreffend plakkaat op de gevangenispoort werd aan geplakt. Een officier verscheen met een efdeeüng soldaten en verzocht de menigte uiteen te willen gaan. Daaraan werd- zon- schoonste begoochelingen. Het weder bleef uitmuntend fraai en do melancho lische tint der natuur, gevoegd biv <iw tegenwoordige geestgesteltenis van den-, jongen priester en zijn droomierig karak ter, deed in hem duizlende liefelijke beel den geboren worden. W|el reeds twintig malen heeft hij op de vleugelen der win den de reis gemaakt, zijne moeder weder gezien en om'helsd. ,Hij wordt het niet imtoede met haar te spreken, hij vertelt haar alles, wat hij gezien alles wat hij gie- Jeden heeft: zij deelt hem, van harejn' kant, al 'het verdriet mtekte, hetwelk zij gedurende ziine al tie lange1 afwezigheid heeft geleden en beiden smaken dat soort van treurig genoegen, hetwelk de her innering aan voorbij zijnde rampen mette- brengt. Andreas geest kan zich niet van die lachende tooneelen losmaken; hij ziet do bekommering niet op aller gelaat ge- der tegenstand voldaan. De menigte begaf zich naar de nabijzijnde kerken en zette daar haar gebeden voort. Om de sombere tragedie dezer terecht stelling des te beter te begrijpen, zij nog aangestipt, dat alles in het werk was ge steld: om gepade te krijgen voor do ver oordeelden, voor wie bovendien verzach tende omstandigheden pleitten. Onder de smeekers om gratie bij' onderkoning en koning waren o. a. de aartsbisschop en de burgemeester van Dublin.; Doch alles te vergeefs,: De Engelsche regeering heeft weer een gelegenheid' verzuimd om zich bij Ierland minder gehaat te maken. Enge land en lorland zijn even ver van elkaar geraakt als de aarde van de Poolster, zonaals de bekende Engelsche schrijver John Jïussel dezer dagen schreef. Donder dag a.s. viert Ierland het feest van Sta Patrick, zijn apostel en patroon. Het zal een droeve feestdag zijn.- Van liet zwaar geteisterde Ierland naar liet nog veel zwaarder geteisterde Rus land. Berichten uit Helsingfors aan de Fransche bladen maken melding van toe nemende gevechten bij St. Petersburg. Verscheidene oorlogsschepen van de Oost- zeewioot, welke zich in handen der op- star,deimgen bevinden, bombardeeren de Peters- en Paulsvesting. De opstandelin gen moeten zich opnieuw van eenige ge deelten der stad en van verschillende re- geeringsgebouwen hebben meester ge maakt. Ook deze berichten zeggen, dat de opstandelingen de forten van Krasnawa Gorka heroverd hebben; Oranienbatun moet in brand staan. Naar van de Finsche grens wordt ge meld. hebben de oorlogsschepen, die zich te Petersburg bevinden niet aan de ge vechten tusscheh sovjet-troepen en op standelingen kunnen deelnemen, omdat de sluitstukken van dit marinegesehut weg genomen en naar Kroonstad' overgebracht waren? Uit Reval wordt gemeld, dat het 12.000 man sterke cavaleriecorps van Du- byjeny, dat hevel had ontvangen uit Wit- Rusland naar Petrograd op to trekken, om eventueel tegen de opstandelingen van, Kroonstad te worden gebruikt, bij Orel naar de opstandelingen is overgcloopen, In Petersburg zelf moeten zeer hevige gevechten plaats hebbende arbeiders staken en eischen ontslag van alle sovjet- .ambtenaren. Ook moet er groot gebrek aan levensmiddelen zijn.- Over den levensmiddelénnood en do economische ellende in het voormalige Czarenrijk doet de correspondent van een Duitsch blad- te Kovno een boekje open. Hij' zegt, dat volgens opgaven uit de gouvernementen Rjasan, Toela, Orel en Kaloega, welke ten deele" als een ovter- schotgebied- waren te beschouwen, het ge brek al in 't begin van den winter merk baar werd. Tegenwoordig heerscht in deze streken hongersnood-, welke .thans reeds tot vernietiging van het. vee leidt. De veestapel verdwijnt. Het jaar 1920 ver nietigde nu deze laatste reserve van het boerenbedrijf. Het gebrek aan voeder dwingt de boeren, de tot een zeldzaam heid- geworden paarden voor spotprijzen af te staan.- De toevoer van voedermid delen is wegens den toestand van het transportwezen onmogelijk.- Uitgestrekte terreinen van Midden- en Zuidoost-Rus land- zullen in de lente bij den veldarbeid zonder paarden zijn. Wat dat betcekent, weet iedereen.- Wat de bestrijding van den hongersnood- nog geweldig belemmert', is een -verscherpte brandstoferisis. Volgens Russische berichten is dit jaar in de bos- sehen veel hout gehakt.- De winter zonder sneeuw maakte echter het vervoer onmo gelijk, ook de toevoer van kolen uit het Donets-gebied- staat stil. Het is nog niet gelukt de hij de gevechten van Denjikin en Wrangel en de voortdurende onlusten in Oekrajina vernielde bruggen te her stellen. De gevolgen zijp noodlottig. In Petersburg zijn de laatste weken wegens gebrek aan brandstof 64 ondernemingen, waaronder de Poetilof-fabrieken, gesloten. Bovenal dreigt echter een volkomen stop zetting van .de spoorwegen. De voorzie ning van het hongersnoodgebied wordt door deze verkeersstoring onmogelijk.- Op den jongsten vierden verjaardag van de revolutie te Petersburg werden, zeker als feestgave, de laatste voedsel rantsoenen uitgedeeld zonder uitzicht op nieuwe. Een prettige feestvierderij met den hongersnood in het vooruitzicht. Harding heeft zijn politiek werkpro gram geannonceerd-. Volgens berichten uit teekend. De uren, welke voor pater Anto- nius zoo traag voortkruipen, verloopea! voor hem met ongelóofeilijkteh snelheid bij heeft zijne vrijheid ©n zijp God hervon den hij gaat zijne moeder en zijn vader land wederzien: wat kan hij dus mieer verlangen De beide mionniken kwatnten in den namiddag terug. Hunne berichten wjaren eensluidende en bepaald: de Fransch/in waren overal en boze tien verscheidene dorpen en sterkten, jn zekeren zin hel klooster aan alle zajden insluitende'; er 'heerschte alom' demo groote verslagen heid en dofheid. Men dairfldie die ge duchte republikeinen niet door vijandige hotooningen verbitteren, terwijl' dezen' op hunne beurt .zich niet sterk genoc meer gevoelden, om de landlieden te ver drukken. Pater Antonius meende het niet langer te mogen uitstellen, om Andreas Washington zal de politiek der regeering van Harding in vraagstukken, die met de deelneming van 'Amerika aan den oorlog samenhangen, de volgende beginselen vol gen: Ten eerste de gemeenschappelijk» overwinning heeft voor alle deelnemende staten rechten en belangen geschapen; 2, d'e Vi S. wenschcn hun rechten en belan gen, welke zij zich hebben verworven, on verkleind' te handhaven. Geen staat had of heeft het recht deze belangen op tie geven3. indien zulk een opgeven plaats heeft, kan dit slechts door verdrag of een officieele overeenkomst van kracht worden? Op deze grondbeginselen zal de politiek der regeering worden opgebouwd; nochtans kan over enkele vraagstukken een vergelijk worden getroffen. Harding, Hughes en Lodge zullen samenwerken ter uitvoering van dit .program,- Engeland schijnt nog al goede verwach tingen te hebben van de sancties? Althans Lloyd George deelde in het Lagerhuis mede. dat hij goede resultaten verwacht van dc heffing van 50 pCt. van den ver koop van Duitsche goederen. Wat betreft dc vrees die geuit is, dat de handel met onzijdige landen zou worden belemmerd, wees minister Chamberlain er nog op, dat slechts 25 percent aan neutrale waar de behoefde te worden toegevoegd om de goederen neutraal te maken en van de toe passing der wet uit te zonderen. Alleen als aan de goederen uit de onzijdige lan den voor 75 percent of meer van de waarde van Duitschen oorsprong is, val len zij onder de wet. Nieuwe onderhandelingen 'f BERLIJN, 13 Maart. (Msb.) Aan den correspondent van het „Achtuhr Abend- blatt" te Weenen heeft' ©en hoog© entente- diplomaat verklaard, dat het vaststaat, dat een week na Poschen de oiideThan.' delingen tusschen de geallieerden en Duitsehland te Parijs zullen hervat, wor den. Men hoopt dat deze onderhandelin gen tot een gunstjg resultaat zullen lei den. De oorzaken van den ooriog. BERLIJN, 14 Maart. (H.N) Het schif ten en bijeenbrengen van de act-en van' het Duitsche ministerie van buitenland- sehe zaken betreffende d© oorzaken van den oorlog is thans, nadat men hiermede ruim een jaar is befcig geweest, afgeloo- pen. - Het eerste deel, dat! hef tijdvak' van 1873 tot 1901 behandelt;, is reeds ter- perse. Men kan nog in den loop van dit jaar rekenen op het verschijnen van het geheele werk, dat vermoedelijk uit 15 deelen zal bestaan. De zwarte pest aan den Rijn. De .Munch. Neueste Nachr." geeft in een extra-editie verslag over te München gehouden drukbezochte vergaderingen te gen de verdrukking der Duitschers door zwarte troepen in het bezette gebied.. Wethouder Gasteiger sprak geestdrif tig over de liefde en trouw waarmee dd bevolking' haar medebroeders in het be zette gebied zou gedenken. Vervolgens hield de Amerikaanscbe schrijfster Mrs. Ray Beveridge, een ver toog over de zwarte pest aan deit Bijn, het gevaar, dat- er dreigt van de zwarte soldaten ten opzichte van weerl'oozo Duitsche vrouwen en kinderen. „Verde digt u mannen en sterft liever als mar telaars, dan dat ge toelaat dat de Zwar ten zich aan uwe vrouwen vergrijpen. Lyncht de zwarten, die het doenVoorts lieweerde zij, dat Amerika en Frankrijk' moeite deden om de waarheid van deze feiten te verbergen. Ook hadden ze haar, in verhand daarmee, verzocht de rede?; voering niet te houden. Mrs. Beveridge verzocht allen, die familie in Amerika hadden, deze te verzoeken, portretten van hen en hun kinderen met het ver zoekschrift, onderteekend door Ameri- kaamsche burgers te sturen, om tegen de zwarte pest te pro't'esteeren. Op dezo manier zou men een actie kunnen uitlok ken. daar tot nu tpe de Ainerikaaliscihe bladen over deze feiten gezwegen had- a» II*I*I 1*1 w#iftiYitipp*) Vervolgens noemde zij het onheil hij name op, de verspreide geheim© ziekten, de bedorven kinderen, alles tengevolge der buitensporigheden van zwarte solda- omjtrent den waren staat van zaken in te lichten. Hij ging heni opzoeken, d'eel'dia hem' 'zonder omwegen alles mede en be sloot niet hem aan te raden, de i lucht te nemen, terwijl hiet nog tijd was. En langs welke zijde, eerwaarde? vroeg Andreas. De Franschen zijn overal. Daar heb ik over gedacht, mjijii zoon-, mlaar misschien zoudt gij, u onder het kleed van een ouzter broeders variber-. gende, njet herkend worden, in het g.M val zelfs, dat gij in handen van uwe land-' genooien zoudt vallen. En waar zal' ik den Rijn overgaan? En waar z;al' ik mij in afwachting van de gunstige gelegenheid, verbergen? De voorzienigheid zal u niet verlaten. Maar de eed, welken ik aan den graaf gedaan heb? Deze vraag bracht den pater in ver legenheid AMSTERDA! TELEI N.Z. VOORBURGWAL 177 2699 N. OPGERICHT 1844. Steeds in voorraad fijne Belgische Biljartlakens, prima ivooréh Ballen, Tafel-Biljarts, Tafel- kegelspelen, Dam-, Schaak-, Tric-Trac- spelen, enz. 2760-20 ten. De Duitsche geestplijken, ouders en leeraars kunnen niets verbieden, omdat een verzet zou gelden als een belecdiging tegen „la grand» nation". Onder dc bestial iteitjen der zwarten! noemde zijfatsoendelijke vrouwen en' knapen worden dagelijks uit de huizen gehaald, zelfs uit het bed gesleept; men. mishandelt hen op de vrecselijkste wijzel Als tweed® redenaar sprak dr. Rittjer over den nood in de Pfalz, hoe hetü daar met don economischen toestjand) staat. De vergadering werd gesloten met de aanneming eener motie, waarin het Mün- ehener volk de dappere medebroeders in de Pfalz en de helden van Duitsehland! begroette. Ze veroordeelde dc gruwelda den van Frankrijk. Ze beschouwde zwarte? troepen als een vemiejtiging van een: Europeesch volk en verlangde 'n spoedige verwijdering dier troepen. (De Tijd.) Dc Nederïandstfhe universi teit in Beigic. BRUSSEL', 14 Maart. (Part. N R Cfe) Minister Destrée heeft in den minister raad zijn wetsontwerp nopens de Viaato1-' sche universiteit uiteengezet'. Het ont werp zal ingediend worden met de hand- teekening van alle ministers. Het voorziet! de oprichting tegen October van Vlaam- sche leergangen in philosophic, lettergn' en kunst. Deze leergangen zullen buiten1 de huidige universiteit van Gent omgaan: De nieuwe Kamer zal het vraagstuk van de Nederlandsche universiteit in zijn vol- -lön omvang te regeleö krijgen. - Abbé Moreux, de bekende directeur van het observatorium van Bourges, voor spelt dat de 14 komende jaren drogia jaren zullen zijn. Volgens zijn meening, wisselen droge, en natte perioden elkaar geregeld af, elk met een duur van ongeveer 16 a 17 jaar in West-Europa. Deze perioden zouden in verband staan met het gemiddelde aan tal vlekken op de zon en door middel van diagrammen toont hij aan, datj de lijnen der zonnevlekken en regendagen in Pa rijs gedurende, de laatste 100 jaar een merkwaardig verband schijnen aan te toonen. De natte j>erioden sinds 1800 waren 1806—1825, 1841—1855, 1870—1885, en' 19011918. Voor de komende 14 jaar! spreekt hij van koudere winters en hea ter zomers met droger weer. De prijsdaling.: Uit niet-officieele cijfers blijkt, dat de daling van de engros-prijzen in Fe: bruai'i grooter is geweest, dan gedurendp de maand Januari De .daling gedurende Februari was 7.2 tegen 4.9 in de vooraf gaande maand. De grootste daling- was op te merken hij de groen ten prijzen, die op het oogen blik nog 107.2 pet. hooger staan dan.' in 1913. De stand der levensmiddelenprijzen in' het algemeen is 134.2 pet. .boven den' stand van 1913 en de grondstoffenprijzen zijn ongeveer 103.3 pet. hooger Suiker, thee, koffie, textielproducten en groenten, die gedurende den oorlog het sterkst in prijs stegen, zijn nu de artikelen, dia het sterkst dalten. ARMENIE EN KOERDISTANj In de voorstellen, welke Zaterdag voor het sluiten van de conferentie te Lon den aan de 'Grieken en Turken ter hand! zijn gesteld, is ook een regeling getroffeix la, mijn zoon, om u de waarheid te zeggen, de graaf is verdwenen, zonder et en s kennis van te geven e11 mnsachreui heeft hij het raadzaam' geoordeeld het gevaar door eene heim)eMjke vlucht te ontwijken. Hij zal terug komen, hij heeft ihlet mjj gezworen. Buitendien, hij had mij van eene reis van drie dagen gesproken; mjor- gen avond moet hij wederkeeren «n als hij vóór het ondergaan van dé zon niet terug is, zal1 ik mijn besiuit nemen. Maar v'óór dien tijd kan ik niet. Ik wil niet gaarne in ow hart wantrouwende gevoelens opwekken, w-aike ik zelf veroordeeld heb; maar, openhartig gesproken, bevalt -dat geheimjzinnig ver trek mij niet en boezemt mij, zoo al geen argwaan dan toch ongerustheid in,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1