"ZEtpi mr AG DAGBLAD VOOR ZEELAND DEDGMKERIJ DEUtWEEKEN verkoopen. HE COURANT rjEs bl merK: VERBLAD RLEM. M's 0SSEM Nummer 61 Dinsdag 15 Maart 1921 Zeventiende Jaargang Onoprecht en Onwaar. F EUILLETON Kruis en Zwaard. mam Buitenlandsch Overzicht BUITENLAND. BELGIE FRANKRIJK ENGELAND -TgHfl svwffi „N.V: a NIEUWE ZEEUWSCHE COURWTTEGOES ALLE VLUGSMAAKVOL BH GOEDKOOP LEVESXY ZWITSERLAND OOSTENRIJK RUSLAND .59 de tub. M. f rind 'erkenda.m voor f 4.19 Jac. de Dreu te God» eepston steenslag;- O, te Oosterland voor n steenslag; Jon. van sland voor £3.90 per 1.20 en £7.50 Je sch. i. Cornet te Werktent grind en. 0.25 de te Sliedrecht voor 7.08 de steenslag; G. t voor f 4.60 de grind ag; die- Nederlanjschia ;e Zaandam voor f 7.50 ;nslag aan d© haven i f9.50 geleverd aam opgedragen ï--111 den te Werkendam, hoeveelheden voor -elandpolder is aang?>- er O. Janse1 voor f0.80 rscheepston; voor de» indpolder door den vootr f 1.99 per tub. per schcepston steen-. de massa, is aangeno- Hekke voor f0.60 per (M. CLN cents a cent een Tent*agen, is nieuw. Te be- C. m: Jonge, F-' 2881 jaar een II H.ltind. avr.' Slagerij Van H.kind.str., Goes. ren Karnemelk-Zeep 2546-56 aatjes, getiteld „De sr van Klaverblad's ar :1 f0.60 per stuk. EN EN ALEN tM NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N Q S. Telefoon 97 3ur«aux van Redactie en Administratie: Westsingel, GOES BijkantorenMIDDELBURG, Markt 1 en 2 VLISSINGEN T«tegram-Adres: Nizeco. Directeurs JOS. VAN DE GRIEN DT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maandenf 0.20 per weafca Advertentiën van 1 tot 6 regels 1 1.50, elke regel meer f 0.26 g bij contract beduidende korting. Het bekende rose weekblad de „Haag sche Post" heeft in zijn nummer van 12 Maart j.l. op blz.; 411 het noodig geoor deeld, een soort van beginselverklaring af te drukken, waarvan de eerste helft aldus luidt: Be „Haagsche Post" staat recht streeks noch zijdelings onder den in vloed van eenige partij of groep noch van eenig particulier belang (toch zeker wel onder den invloed van het particu lier bpl.ang dat het weekblad „er bjj beeft, om zijn bedrijf financieel zoo goed1 mogelijk te 'doen gedijen, gedach tig aan het: „Charité bien ordonnée commence par soi même"- Anders zou bet 't- slachtoffer worden van zijn „neu trale" houding. Eed.). In politieke kwesties zal zij geen partij trekken voor eenige staatkundige richting (ook niet tegen eenige staatkundige richting? Bedy doch zij zal zieh laten leiden door hetgeen 's lands belang volgens haar meerling- eischt"; Met deze water-en-melkverklaring moge dit weekblad zich bij vele onnadenkenden het air geven van iemand die strikt neu traal uenscht ,te blijven, voor wie wat varder ziet dan zijn neus lang is, heeft die verklaring niet dé minste waarde. .Veronderstel, dat het blad van meening is dat 's lands belang eischt, zich zoo schrap mogelijk te zetten tegen elke po ging, om langs den gewelddadigen weg van een revolutionair optreden de door de meerderheid des Nedierlandschen volks gekozen regeering omver te werpen, 'dan aal het, wil het die meening niet onder stoelen of banken schuiven, partij moeien kiezen voor die politieke partij of par tijen, welke dezelfde meening zijn toege daan, Ei ziet, daar ligt dan heel het fraai getimmerte der neutraliteitsverklaring al in duigen; Ma,ar daar is meer. Op blz; 420 van hetzelfde nummer komt van do hand van den afgevaardigde der H(aagsche) P(ost) de navolgende „politieke" beschou wing voor: Reactie constateerde ik ook nog in ander opzicht. De lijn der politieke ontwikkeling der laatste jaren dertig jaren is vrijwel aan haar einde gekomen. Sinds algemeen kiesrecht en onderwijs- jgelijkheid zijn ingevoerd, is het vroe ger met kunst- en vliegwerk in elkaar gehouden gebouw der rechtsehe coalitie aan het vervallen en verzakken gegaan, Be vrijzinnnigen van allerlei gading hebben elkaar weer gevonden en zij timmeren aan hun Vrijheidsbond, De Protestanten beginnen hoe langer zoo meer elkander over de staketsels van hun vele kerktuintjes heen wat vrien delijker aan te kijken; De eene groote Protestamsch-politieke partij is althans in den maak en re'eeds is van die zijde -neer dan eens te kennen gegeven, dat in de programma's van den Vrijheids bond veel is, dat op instemming kan rekenen; En de bezitters in de Katho lieke gelederen dwepen ook al zoo heel erg met meer met de voortdurend hoo- gere eischen stellende leiders der R.-K. arbeiders-massa's. Zoo zie ik in de toe komst een soort van nationaal behoudend bloo ontstaan, dat den strijd zal heb ben te voeren met het vrijzinnig-sociaal- Katholiek democratisch bloc.; Dat Z-OU een groote, eerlijke politieke worst- ling om de macht kunnen worden- .En nu ga,an daar in die Eerste Kamer de beeren Van Lanschot (R.-K.), De Vos var. Steen wijk (C,-H.) en Diepenhorst (A.-R.) ©en soort van heiligen ronde dans- uitvoeren om het vermolmende coalitiebeeld'. Dat is geen verstaan van de teekenen der tijden, dat noem ik reactie,: Wat blijkt uit dit staatkundig abraca dabra van dezen afgevaardigde" der H5 P3? Dat er wel degelijk door de „Haagsche Post"' partij wordt gekozen en wel (ogen de coalitie, .welker voortbestaan als reactie wordt bestempeld. Wij noemen het gewoonweg onoprecht om op de eene pagina te zeggen: „ik kies geea partij" en een aantal pagina's ver der ik kies wel partij. Dat is den lezers zand in de oogen strooien, hen op «en dwaalspoor brengen.: Een karaktervol lezer slingert zoo'n blad van zich weg en zegt: „dank je wel voor zoo'n lectuur- Dan heb ik nog liever met een royaJen tegenstander te doen"; 85) o— „0! wat verlang ik 'u weder te zien, u te hooren spreken! Hét doet het hart zoo goed, het vaderland, na zulk een® lange ballingschap, weder te betreden; dogenen, die m'en bemint, na zulk een© lange af- wezigbe-d, weder te. zien! „Gelijk gij wel begrijpen kunt, kan ik den dag van mïjne aankomst niet bepafct Vete omstandigheden kunnen o»ze reis vertragen; mlaar het koste wat biet wil. wij zullen vroeg of laat aankomen. Bid, goede mjoeder, o! bid, gelijk gij het zoo goed kent, de gjoede God kan niets wei geren aan tranen, gelijk de uwen. Ik zelf bid o(ok nfeer dan ooit; maar het is voor u, en mijn hart zegt mij, dat dat vurig.ver- Daarbij, wat die afgevaardigde schrijft raakt kant noch wal. De coalitie zou „re actie" bet-eekenen Dus een .terugkeer op den weg der beschaving' en van den voor uitgang? Wel, de man kon op geen ver- biuffender wijze toonen, dat hij niet de minste kennis bezit noch van de coalitie r.och van de beschaving en den vooruit gang. De coalitie is het samengaan van die politieke partijen, die de christelijke rechtsbeginselen ook op het staatkundig terrein willen zien doorgevoerd, zóó dat zij de norma en het richtsnoer vormen voor de regeerders bij het maken der wetten en „het vormen der besluiten ten bate van het algemeen welzijn- 'Het valt toch niet tc ontkennen reeds het woord „christelijk" zegt het voldoende dat, ware aan die beginselen den passenden invloed op de staatkunde verzekerd, de wereld er op den huldigen dag geheel an ders zou uitzien en heel wat dichter zou staan bij den paradijstoestand dan na. Trouwens, in de spanne tijds van de we reldgeschiedenis dat de Kerk, die de ehrisielijke idee het best en het zuiverst belichaamt, haar invloed op de yolken heeft kunnen doen gelden, is reeds meer dan voldingend gebleken dat zij' ontzagge lijk veel, zoo niet alles heeft bijgedragen tot de beschaving, de ontwikkeling en den vooruitgang der naties en de wereld die héden zoo prat gaat op haar „cul tuur", vergeet maar al te vaak, dat zij al het edele, het ware en sehoone dat in die cultuur is gelegen, heeft te danken aan het heden ten dage zóó gesmade chris tendom. „Indien de Kerk (het Christen dom) niet had bestaan, zou heel de wereld zijn overgeleverd aan de bruut stoffelijke klacht", zegt Guizot in zijn „Histoire de la Civilisation"'. „Wie het met de bescha ving houdt, moet het ook met de Kerk houden", zegt Littré, en De Laniartine, die rie<- Alleen dichter maar ook staats man en regeerder is geweest, .verklaarde onomwonden, dat elke beschaving die niet wortelt in de Godsidee, koud, ledig en vatsch is- Waar de godsdienst kwijnt, de christelijke beginselen niet in tel zijn, daar •gaat het- volk achteruit; Egoïsme, baat zucht, .wreedheid en andere min-nobel© instincten, door geen breidel meer inge toomd, steken driest het hoofd op, de mensch wordt voor zijn medemensch een heul en een plaag en dat alles heeft ook zijn terugslag op de stoffelijke orde der dingen: de welvaart kwijnt, orde en rust zijn in gevaar, anarchie heerscht 'in alle bedrijven en in alle takken van openba ren dienst, het volk holt zijn ondergang tegemoet; Ziet naaf de landen, waar de anti-christelijke geest van het revolutio nair communisme hoogtij viert. Is het daar niet vc>or het gros der stervelingen een hel op aarde? Dprft de afgevaardigde van de H. P. inderdaad als eerlijk man bewéren, dat in ons land-, welks regeering leeft uit de be ginselen der coalitie, een reactionaire koers wordt ingeslagen Zijn wij de duis- terlingen de achterlingen van Europa? Of richt- zich juist niet aller oog op ons kleine landje als op de bakermat en de schntse der waarachtige burgervrijheid, (niet- te verwarren met losbandigheid) en het land der gezonde democratische in stellingen. op sociaal en politiek terrein? Laat de „Haagsche Post", die zoo gaar ne zijn voortreffelijkheden op de hoeken der straten in schetterende reclame uit bazuint, eerst beginnen met oprecht en waar te wezen- Dan eerst kan het er aan gaan denken de rol van voorlichter en zedemeestcr te gaan spelen.; De moraal van de geheele geschiedenis voor ons is-: De Haagsche Post Geen Roomsche kost. De Londensche conferentie is geëindigd- Nadat de voorstellen der Geallieerden aan de Gri.eksche en Turksche delegaties overhandigd waien over een maand mogen de lieeren terugkomen y.'er den de Oostenrijkers gehoord. Besloten werd, dat hun voorstellen onderzocht- zullen wor den door pen commissie van deskundigen der Geallieerden, welke de Qostenrijksche delegatie hooren zal en haar het resultaat van haar onderzoek meedeelen- In zijn antwoord' tot den Oostenrijk- schen kanselier heeft Lloyd .George o. a. gezegd a- onze landen zijn overladen met de reusachtige lasten van den oorlog en langen om Frankrijk weder tja' zien, wol beschouwd, eigenlijk niets anders is, dans de brandende begeerte, om mijne goedé' moeder aan mijn hart te drukken, mijvoor altijd met haar te hereenigen en mijn t overige levensdagten te besteden cm haar gelukkig te mkken. „Vaarwel; lieve moeder. Pater Antonius trad juist binnen, toen. Andreas, de oogen nog vochtig van do tranen^ welke de herinnering aan zij11® moeder hem altjjd deed storten, dien bijef toevouwde Eerwaarde- is de graaf iu dit oogten- blik te spreken? Pater Antonius verbleekte en wist niel wat te antwoorden.Hij had zulk eene netelige vrag niet verwacht. Waarom, mijn zoon? Hij had mij. beloofd mijne moeder een brief van mij te doen toekomen en ik' de economische moeilijkheden die er uit zijn voortgevloeid. Als er hij onze landen eerige aarzeling is geweest om Oosten rijk uit zijn waarlijk droevigen toestand te helpen, was het waarlijk niet uit gebrek aan goeden wil. Wij, regeeringen, heb ben al met groote moeilijkheden te kam pen om voor dringende hinnenlandsche uitgaven de goedkeuring van de parlemen ten tc. krijgen, daar de belastingen een hoogte hebben bereikt, waarvan vóór den oorlog niemand, tenzij in een nachtmerrie zou liehben gedroomd. Intusschen verklaarde de Britsche .pre mier dat de Opperste Raad al het moge lijke zou doen wat binnen zijn bereik valt, om Oostenrijk te helpen; Wij hebben er vroeger reeds op gewe zen,, dat de Polen in de volksstemmings- kweslie over Silezië nu juist niet de mooi ste rol vervullen.; Het volgende bericht ui! Fransche bron komt dit weer eens be vestigen-, De volksstemming, die op 20 dezer in Opper-Silezië moet worden ge houden, verontrust de menschen in Parijs meer en meer. Men vreest wanordelijk heden, De 10.000 man Fransche troepen ia Opper-Silezië zouden daarvan slacht offers kunnen worden. De versterking met 4 Brilsche bataljons acht men geheel on voldoende; en zoo is in een bijeenkomst van leidendp Poolsche persoonlijkheden besloten, dat een zuiver Fransche depu tatie onder leiding van admiraal Deg-ruy vandaag ox' morgen er bij Briand op zal aandringen, dat de Fransche regeering in overleg met de bondgenooten de Pruisi sche meedeelt, dat Opper-Silezië in ge val van troebelen aan Polen zal worden toegekend. Wel gemakkelijk! En als die troebelen nu door de Polen worden uitgelokt Óver het oproer in Rusland allerlei te genstrijdige berichten. Volgens de jongste berichten van de Finsche grens zouden de bolsjewieken er met helrulp van troe pen uit Moskou pok in geslaagd- zijn om den opstand in bijna geheel Petersburg te onderdrukken- Maar dat vexeischt ze ker nog bevestiging. Volgens berichten uit Kroonstad zou het bombardement van St. Petersburg met gunstige resultaten worden vo irtgezet. Het .bombardement richt zich voornamelijk tegen den spoor weg tusschen St. Petersburg en .de Fin- Ipndsche grens. De bolsjcwiki hebben een derden infanterie-aanval tegen Kroonstad ondernomen, die werd afgeslagen. De „Iswestia" bericht^ dat van 28 Fehr. tot 5 Maart bijzondere afdeelingen van het roode leger meer dan 2500 per sonen ter dood (hebben veroordeeld, die op sta.anden voet werden terechtgesteld. Het grootste gedeelte van deze veroor- deelingen stond in verhand met de mui terij onder de troepen in het militaire district Petrograd. In het heele Don- gebied wordt hevig gevochten. Te Moskou kan de rust slechts met ijzeren vuist wor den gehandhaafd. Iedere verdachte bewe ging wordt door de Chineezen in bloed cesmocrd. Bevestigd wordt, dat Krasno.je Gorka door de bolsjewieken is heroverd, doch door Kroonstad onder vuur wordt gehouden- De matrozen hebben gisteren bet fort Oranjeboom veroverd, waarbij1 400 bolsjewisten sneuvelden en 1300 gewond zijn. Het heel, dat de matrozen, beschermd door het vuur van Kroonstad, op marsch zijn naai St. Petersburg en dat ijsbrekers een weg gebaand hebben voor de vloot- Uit Zuid-Rusland komt berickt, dat de opstandelingen Tarnbof veroverd hebben- In de redevoering die Simons in den Rijksdag beeft gehouden, trokken behalve, de verklaring dat de geallieerden uit er- gen nood en niet uit wraakgevoel bande len, nog enkele andere uitlatingen zeer de aandacht en werden met uitingen van onrust aan de rechterzijde ontvangen- Zoo zeide de minister, dat het vredes verdrag den Duitsehers oplegde, spoedig voorstellen tot- herstel der schade te doen- De gestelde termijn is reeds lang voorbij, maar- Duitschland moest eerst .weten, of het Siïezrë zal behouden,: Qok zeide Von Simons, 'dat de te Lon den gedane tegenvoorstellen niet overeen stemden met de meening der deskundigen, doch uit politieke overwegingen waren orgcsleld- Volgens de Franschen hebben de Duit sehers zich in het geheel niet te beklagen. Integendeel. In de vergadering van de commissie voor huitenlandscke zaken in den Senaat betoogde de heer Lubert dat, wat Frankrijk betreft, de eischen te Lon- wjlde ham verzoeken mij dien dienst te bewijzen Mijnheer de graaf is voor hst oogten- blik afwezig; maar geef mij uwen brief, ik zal zorgen, dat hij haar gewordt. Ik heb gevreesd, dat mjrjne moeder te veel ontstellen zou, als ik mij onver wachts aan Jiaar vertoonde en daarom wil ik haar op mjijne komst voorbereiden. Daar doet gij wel aan, mjjjn zoon; gij kunt er op rekenen, dat uw brief in havé handen zal' komen. De goede monnik was allelen gekomen om eene gunstige gelegenheid te zo'ékfin, ten einde Andreas de twijfelingen mede tedeelten, welke bij hem omtrent de éér lijke bedoelingen van den vermeende11 uitgewekene waren opgekomten. Maar hij zag zijnen jongen gast zoo volman A geluk kig door het denkbeeld, dat hij wieder priester' wintel en zijne moeder zo-u wedcr- den buitengewoon gematigd zijn. De Fran sche eischen bereiken het cijfer van 219 milliard francs, de Duitsche stortingen zouden op den eersten Mei 1921 20 mil liard goudmarken hebben moeten bedra gen- De commissie voor herstel beeft ech ter bekend gemaakt, dat de Duitsehers tot nu toe slechts 8 milliard goudmarken heb ben gestort; Op den len Mei a.s; zijn zij dus reeds 12 milliard ten achter. Een Engelsch blad, de „West Minster Gazette", beweert dat men te Londen veel te haastig is geweest. „Als de eerste mi nister vraagt, wat er anders gedaan had kunneu worden tegenover de houding der Duitsehers. is het antwoord eenvoudig-: men bad zich opnieuw streng kunnen hou den aan het vredesverdrag. Dat verdrag bepaalt niets omtrent de laatste onderhan delingen het bepaalt, dat de „commissie voor de schadeloosstelling" en niet de opperste raad het bedrag zal vaststellen, dat door Duitschland moet worden be taald' en dit aan Duitschland voor 1 Mei a.s. zal mededeelen; Volgens het vredes verdrag is er geen kwestie van straf of sancties, voordat deze datum verstreken is en mets zou voor de geallieerden eenvou diger geweest zijn dan aan de Duitsckers te kennen te geven, dat, nu de pogingen om oen kortoren en meer aannemelijken weg te bewandelen mislukt zijn, zij zich eenvoudig zouden houden aan de bepalin gen van het vredesverdrag. Hierdoor zou aan de Duitsehers 'tijd gegeven zijn om hun voorstellen te herzien en ook tijd om den gpbeelen toestand te herzien in bet licht van de Opper-Silezisclie Volks stemming, die, wat -de sabelsleepers er ook van mogen zeggen, een voorname fac tor is en moet zijn om de mogelijkheid van hel alen voor Duitschland vast te stel len. Zcoals de eerste minister waarschijn lijk wel weet, ia dit niet een kwestie van bevolking, maar het is eenvoudig dc vraag of Duitschland een streek van bijna unie- ken mineralen rijkdom zal verliezen of behouden". Alleen daarom? Uit Brussel wordt' gemeld, dat koning Albert zijn voorgenomen reis naar Italië voorloopig' niet zal ondernemen. Volgens de „Peuple" zou de reden hiervan zijn bet gewelddadig optreden der Italiaanscbe nationalisten t'egen de socialisten en arbeidersorganisaties. „Een koning geblokkeerd door de reactionna-ire opstandelingen", acht het blad iets, dat tot dusver nog nooiti geboord is. Men weet, dat Italië bet met de Wes-. terscbe geallieerden dus ook met Bel gië inzake de maatregelen tegen over Duitschland lang niet eens is. Er zouden dus bij een eventueel bezoek van Koning Albert aan bet Italiaanscbe bof: onmogelijk' verklaringen kunnen worden afgelegd van „innige samenwerking" enz. Veeleer bet tegendeel. Zou dit ook mis schien de reden kunnen zijn van het uitstel van ^konings: reis? (De Tijd.) Frankrijk en Turkije. Briand en de -Turkscke afgevaardigden hebben een overeenkomst nopens de spoe dige ontruiming van Cilicië, de uitwisse ling van krijgsgevangenen, het onmiddel lijk staken der vijandelijkheden, het waar borgen van de veiligheid van personen en goederen en de bescherming der minder heden gesloten. Nieuwe onderkauderiugeu met Ierland. LONDEN, 14 Maart. (H.N) Naar ver luidt ziin er opnieuw onderhandelingen' geopend om tot een wapenstilstand mét Ierland te geraken. De voorstellen, dia thans overwogen worden, zijn op één be langrijk punt na, dezelfde als die, waar over onlangs met aartsbisschop Clune's! onderhandeld is. Zooals men zich zal herinneren stuitten de onderhandelingen destijds af op den eisch der Engelsehe, regeering, dat Ierland eerst de wapenen zou uitleveren. Deze eisch schijnt thans niet 'gesteld .te zijn. Vit Ierland. LONDEN, 14 Maart. (R.-Part) De Daily Mail meldt: De Iersche arbeiders zien, fclat hij den mioed niet had zdjni geluk te verstaren. Hij besloot lot den avond tot na de terugkoimist der beide monniken te wachten, om Andreas, zoo noodig zijne bekom|mering mede te deelen. XXXVIII. Intusschen kwam1 de naar den bisschop afgezonden broeder terug, de vereischte niae bilging medebrengende, om de afzwe ring van Diderich te ontvangen, lire. het zij tn het voorbijgaan gezegd, in de volstrekte afzondering leefde, zich uitsluitend bezig houdende met den .grooten stap. welken hij ging doen. De eerste vraag v:i pater Antonius aan den broeder was, of hij niets van de Franschen vernomen had. Vergeef mij, eer waaide, antwoordde deze, (die grootste ontsteltenis heefrschi. partij heeft, aan alle arbeiders te Dublin' gelast, om vanochtend pas om elf uun aan het werk te gaan, bij wijze van. protest tegen de terechtstelling van zes! republikeinen, die vanochtend plaats zou hebben. Gisteren was Dublin daar al voor in rouw. Men vreest bloedige wraak-, maatregelen van Sinn-Fein. Achthonderd! vrouwen hebben in de straten een optoebt: gehouden met een vaandel, dat als op schrift droeg: „Engeland stelt zijne krijgsgevangenen terecht". De Zwitsersche regeering is', in ver band met de malaise, in de Zwitsersche industrie, gedwongen de invoerrechte» belangrijk' te verhoogen, óf invoerverbo den uit te vaardigen. Aangezien dit nietl in overeenstemming is met het onlangst in Duitschland gesloten handelsverdrag, heeft de Zwitsersche regeering dit ver drag tegen 6 Juni opgezegd. De uitmergeling handt aan.. Uit WiCenon wordt aan Vaz Dias ge meld: „De (hier hekend geworden Entea;ta- eisch tot levering van 6000 koeien, als mede duizenden ossen, paarden en andere dieren aan Italië, Zuid-Slavië en Roeme nië, heeft groote opwinding teweegge bracht met het oog op de bekende vreest- lijke kindersterfte en de onmogelijkheid, zieken in het leven te behouden. Irn hulpcommissies, die hier werkzaam zijn, zoowel van ie Bondgenooten als de neu tralen, heerscht eenstemmig de meening, dat het doorvoeren van dezen maatregel' is uitgesloten, daar hij gelijk zou staan met het dooien %-an duizenden kinderen en zieken. De commissies verklaren, dat de levering van melkkoeien de hulp-actie voor Oostenrijk rechtstreeks' belemmert!. Dc opstand der matrozen te Kroonstad. De „Deutsche Tageszeitung-" bevat den inlichtend artikel van de hand van Iwan Borbanski, die er op wijst ,dat 't al vele weken lang gistte onder de matrozen van de eilandvesting Kroonstad. Beschik kend over een zegevierend landleger, het tot reusachtige dimensies uitgebreid ter roristisch stelsel der „buitengewone com missies", ijzeren, den dood verachtende immers met het bolsjewisine staande, en vallende communistische regimen ten, kon de radenregeering zich vrij ma- kan van haar afhankelijkheid van de ge demoraliseerde, slechts in de atmos1- onder de landlieden iedereen, is, in de verwachting hen als een orkaan te zien verschijnen, welke mien noch ontwijk©11, noch voorzien kan. Hebben zij eeme nederlaag geleden? Ja. en zijn zelfs met verlies terugge slagen en hierom vreest men hen zoozeer. Men gaf mij den raad een oonweg, ie ma ken, ten einde hen te vermijden, maaio dewp ik wist, dat mijne terugkomst onga. Huldig verwacht werd, heb ik dien raad in den wind geslagen. En hebt gij niets ontmoet? Niets. Alleenlijk heb ik een levendig geweervuur gehoord; Om u de waarheid tet zeggen, geloof ik, dat wij wel zullen doen; op onze hoede t© zijn, (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1