DAGBLAD VOOR ZEELAND DEDDüKKEDIJ DRUIV^EDKEN Nummer 57 Donderdag 10 Maart 1921 Zeventiende Jaargang V Staal en Perkament. Buitenlandsch Overzicht FEUILLETON Kruis en Zwaard. BUITENLAND. DUITSCHLAND ENGELAND I BELGIE NOORWEGEN swMDt V „N.V: a NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT ïe GOES VLUGSMAAKVOL EN GOEDKOOP LEVERT? RUSLAND AMERIKA. Korte Berichten. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. W. VIE N I N GS. Tel®fo°" Bureaux van Redactie en Administratie: Westeinge. Bijkantoren: MIDDELBURG, Markt 1 2VLlSSINütn Tetegram-Ad resNizeco. Directeur! JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maandenf 0.20 per week* Advertentiên van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25; bij contract beduidende korting. Men verhaat, dat toen Jan Dé Witt eens met een bezoeker van gedachten wis- sekte over de .politiek, deze onder hot peenrek den band van een oud boek aan rapje* sneedt „Wat doet ge daar toch?" vroeg hem de raadpensionaris. „Lk ben bezig te onderzoeken" zoo was het ant woord „wat het perkament vermag te gen het staal". Iets dergelijks heeft thans plaats bij1 het verscherpte conflict tusschen Duitsch land en de Geallieerden. De jnilitairen hebben het werk der diplomaten overge nomen: het sabelgerinkel heeft het pen- gekras vervangen. Men wil wel eens zien, of ock hier het vlijmende .staal eener militaire actie niet spoediger de han gende kwesties zal beëindigen dan het perkament van gewisselde diplomatieke nota's en vtrtoogen. Vooral Frankrijk, (waar „das Militax" veel meer dan vroe ger in het gehate Pruisen hoogtij viert', gaat hierin voor, B^gië, Marianne's ge trouwe slippendrager, gaat met haar mee. Engeland volgt, ofschoon op een afstand zijn contingent in het bezettingsleger is maar klein Italië doet niet mee en of Amerika mee zal doen aan de militaire actie is nog de vraag. Zal het staal zegevieren of zal het in vruchteloos pogen afgestompte lemmet op het taaie perkament niets vermogen Dat zal blijken uit de spankracht, het geduld, den „Ausdauer" van Duitschland. Te Lon den, zoo wordt in een particulier schrij ven aan een onzer groote bladen bericht, is de tevredenheid met den afloop van de conferentie gering en verkeert men in twijfel wie het slechtst weggekomen is Kj het gebeurde, Duitschland of de Eu- tóntf.. ,„Üe Standaard", het Vlaamsche hoofdorgaan, schrijft: „Als wij nu de vraag stellen hoeveel nader we J>ij' de vereffening der rekening staan, dan is het antwoordnagenoeg niets. Integendeel, de militaire maatregelen en de uitgebreide bezetting zullen geld kosten en de uitslag der te treffen fiscale maatregelen in het 'Rijnland ligt nog in het duister. Tcgê- lijk mag men niet vergeten, dat dit een gevaarlijke maatregel is, die. zich wel eens tegen de entente en tegen ons zeiven zou kunnen koeren. Het is ten slotte ver scherpt protectionisme, waar dé grooten 't best bij varen". .En „De Tijd" schreef gisteren „Men behoeft dan ook niet de gedachte te laten varen, dat van de eene als ds an dere zijde de militaire dwangmaatregelen worden genomen of geduld, om nog pressie op elkanders positie uit te oefenen. Ofschoon Duitschland daarbij de zwakste partij schijnt, kon het in werkelijkheid op den duur wel eens de sterkste blijken le zijn in dit spel van dwang en lijdzaam heid. Engeland zendt maar een poover beetje versterkingstroepen naar den Rijn en vermoedelijk is dit de laatste kracht proef der welwillendheid van Lloyd George jegens den bondgenoot. Ook in andere Ententclanden trouwens vermag dé krachtproef maar een zure stemming te verwekken, 'en de pest der wereld, smachtend' naar een internationalen vrede, die eindelijk hoop geeft op. een hervatting van Je normale levensverhoudingen, zal stellig niet de partij der sabelrammelaars kiezen. De politiek der hartstochten krijgt haar trekken thuis. Hoe geheel anders had de internationale toestand' op het oogenblik kunnen zijn, indien men had willen luiste ren naar den Vredevorst te Rome, dien men in een .der duistere oogenblikken van de geschiedenis heeft uitgesloten van de beraadslaging der staatshoofden!" Het bolsjewistisch regecringsstelsel wordt met den ondergang bedreigd. Overal woedt de opstand, al doen de (machthebbers al het mogelijke om dien met behulp van Chineesehe horden in bloed te smoren. Bericht wordt dat de beschieting van Petersburg door de ka nonnen van Kroonstad voortduurt. Do grensvesting Krasnaja Gorka neemt aan de zijde van Kroonstad aan de beschieting van Petersburg deel. Deze duurde ver scheidene uren en was nu en dan bui tengewoon hevig. Naar uit Helsingfor3 geseind wordt, heerscht in Petersburg groote verwarring. In het algemeen is men van meening, dat de heerschappij 82) _o_ pater kon don geheeten nacht (reen °^g stuiten, zoodanig beknelde hem de vrees, dat Andreas eenig onheili mocht overkomen zijn. Hij dacht lang na over hetgeen er in dit geval te doen was. Aan vankelijk stond hij stil bij liet plan, jytii Andrea*, den volgenden dag naai- eene nabij gelegene abdij van Benedictijnen te zenden, waarmede het klooster m beu trekking stond en waar hij het gunstigö ogenblik zou kuimen afwachten, om in Franfcriih terug te keeuen. Maar iAdien de abdx; eens verwoest is en hare léden ver strooid zijn? Indien Andreas eens aansae bonden wordt door de Franschen of vermoord door de Pruisen? Indien de Uitgewekene eens, ten onrechte verdacht der Bolsjewisten spoedig ten einde zal loopen. De beschieting van Petersburg duurt voort en wordt van uit de stad nog beantwoord, waarbij steun wordt) verleend door eenigc forten in de omge ving van Petersburg. Van de Russische grens wordt gemeld, dat ook in Odessa en in de gehele!^ Ukraine ernstige onlusten zijn uitgebro ken. Het bericht over de vlucht van den Raad van Volkscommissarissen van Pc" tersburg en Moskou naar Nisjni-Nov- gorod is nog niet bevestigd. In Petersburg en Moskou zouden flinke troepencOntingentjen geconcentreerd zijn, ter verdediging van de Sovjet. Deze con tingenten moeten in hoofdzaak bestaan uit gewezen krijgsgevangenen. De „Dantziger Ztg." verneemt, dat t<j Moskou een speciaal rood legioen, samen gesteld uit buitienlandsche elementen, is gevormd, waarvan vooral Duitsche oud soldaten deel uitmaken. Dit legioen heeft de bijzondere opdracht de voornaamste re-' geering'sgebouwen tegen de opstandelin gen te verdedigen en voor de veiligheid der voornaamste leden van de Sovjetre- geering zorg le dragen. De val van het bolsjewisme zou een, opluchting voor Europa zijn. Aan een onderhoud met den Oosten- rijksohen professor Ude, die op het oogen blik in ons land vertoeft, ontleenen wij de volgende opmerkingen, die des te meer de aandacht verdienen, daar zij ge uit zijn door een man, die alles doejl voor het volkswelzijn en in het volle leven staat. Professor Ude liet zich ever het inge: wikkelde Oostenrijksehe vraagstuk als volgt uit: Ik sta op het standpunt', dat de en tente niet gerechtigd is, landen weg te geven en volkeren naar haar goeddunken den een of te nemen om ze den ander te beloven. De vredestractaten van St. Germain en Versailles dxuischten geheel in te gen de eerste eischen van het natuurrecht,, en het zou onzerzijds onrecht zijn die te onderschrijven. Ik heb reeds langgeleden de Oostenrijksehe regeering -in een cou rantenartikel gewaarschuwd. West,-Hon» garije uit de hand der entente als een geschenk aan te nemen. Wanneer men zich. echter op het standpunt stolt van het zel'fbcschrikkingsrecht dan moet) men het ook van zelf den West-Hon garen afstaan. Oostenrijk heeft alle re den met Hongarije in vriendschappelijke verhouding te leven. Wij zijn op elkaar aangewezen en moeten hand in hand arbeiden. Als Oostenrijker begrijp ik maar niet, dat men de oude tactiek zoo spoedig vergeten kan. Niet een politieke aansluiting bij Duitschland zal ons red den, onze economische redding ligt in de Donaulederatie. Doch onze meestal slechts op eigenbelang gerichte nationa listische partijpolitiek is ons ongeluk. Was Oostenrijk werkelijk christelijk dan was o.a. de misdaad en het groolto volksbedrog der financieele pers lang ge staakt en wij hadden den eed van trouw aan den keizer niet gebroken. De Oosten rijksehe republiek bestaat noch uit Gods genade, noch uit die des volks.' De zelf standige suecessieve-staten van Oos- tenrijk-Hongarije, die economisch onte genzeggelijk op elkander zijn aangewe zen, zullen over hun autonomie verheugd zijn, doch zullen die niet tegen elkander gebruiken, doch voor elkander en met el kander opbouwen en versterken. De mo narchistische idee wint, trots alle ontken ning der partijpolitiek, in Oostenrijk meer en meer veld. Ik ben er van overtuigd dat wij weer zullen zingen„Laszt uns fest zusammenhaltan Oesterreich wird ewig stehn". Hoe eerder de partijpolitiek verdwijnt en hoe eerder in het politieke l€vefd de weg van het Christendom der daad wordt ingeslagen, des te eerder komt' voor Oostenrijk de redding. En Duitschland Naar de draadlooze dienst te Berlijn seint, heerscht in alle standen der bevol king een kalme en gelaten stemming. Men is overtuigd, dat de Geallieerden weldra zullen ervaren, hoezeer zij zichzelf door hun star vasthouden aan hel. prestigebe- gmsel hebben benadeeld. Bij 'den aanvang der Rijksdagzitting verklaarde de rijks kanselier Fehrenbach, dat de bespreking der onderhandelingen te Londen eerst ïerue keert en ziin reismakker mdt meleT aantreft, op wien hij staat maakt en wk-n hij zoo nuttig kan zijn? Andreas, van zijnen kant, bracht den nacht met bidden door; maar naarmate het uur naderde, waarop hij in de kapel moest verschijnen, maakte jiijne bedaard heid plaats voor een onwedierstaanbaren angst. Het besef van zijne onwaardigheid komt sterker dan ooit bij hem op; hij' steunt niet genoeg meer op zijn moed, om het f e wijde altaar te durven helm- den. Het berouwt hem zijn woord ge geven te hebben, als eenvoudig leek ën boeteling te sterven, na zoo schandelijk zijne priesterlijke waardigheid bezoedeld le hebben, was het «enige, wat hem over bleef en het verbaast hem zich daaraan niet gehouden te hebben. Men heeft hém. een stuijer over de oogen geworpen; hi' schijnt veroordeeld te zijn, om zonder heit to weten, kwaad te doen. Pater Antonius. na den terugkeer van miniflter Simons kan plaats hebben, maar reeds thans kon de rijkskanselier uit naam van de Duitsche regeering en het Duitsche volk het pro test van Simö-ns ondersteunen tegen do sancties, die ,in goed Duitsch vertaald, niets anders zijn dan gewelddaden zonder rechtsgrond. Deze rechtsbreuk tegen een weerloos volk verergert de gevolgen van den oorlog. Liquidatie van den oorlog is slechts mogelijk, wanneer men inplaats van een van geweld, oen wereldgeme.cn-, schap kreeg van goeden wil, van eerlijken wil, zooals Duitschland dien heeft bewe zen. Thans moet 'tDuitsche volk bewij zen, hoe groot zijn taaiheid en geduld, zijn trouw en volharding zijn. Onder grooten bijval eindigde Fehrenbach met te zeg gen, dat Ook hij het oordeel overlaat aan de geschiedenis, maar hij meende dat de geschiedenis, evenzeer als over de schuld aan den .oorlog, ook over het dictaat van Versailles vonnis zal strijken. Minister-president in Spanje te 'zijn, is ook al geen baantje om te begeeren. want men loopt gevaar het met zijn leven te bekoopen, bewijze de moordaanslag op Dato eergisteren te Madrid gepleegd, l'n 1912 viel de bekwame Canalcjas en, in 1897 Carrovas, beiden minister-presiden ten, onder moordenaarshand. Dat de moloch van het militairismtó. om eens, een groot woord te- gebruiken, nog altijd de grootste offers vraagt' waar mede de beste sappen aan het volksleven worden onttrokken, blijkt uit' een mede- deeling uit de hoofdstad van Japan, vol gens welke de regeering van het rijk van den Mikado bij het parlement een aanvullingsbegrooting heeft ingediend van bijna 60 millioen Yen (een yen is on geveer gelijk aan een rijksdaalder) waar van ruim 50 millioen bestemd zijn voor leger en vloot cn slechts 60.000 voor heli onderwijs. Daar wordt dus bijna honderd maal meer uitgegeven voor de vorming van vechtersbazen dan voor de vorming van het intellect. Maar Japan heeft dan ook plaats genomen in de rij der „be schaafde" mogendheden. Wie lacht daar? De bczcttingsk'oste'H- BERLIJN, 8 Maart (Msb.) Het heeft destijds niet weinig opzien gebaard, toen bij de debatten over de begrooting voor 1920, de raming der kosten voor de in- tergeallieerde Rijnlandeommissie van 20 'tot 40 millioen Mk. moest verhoogd wor den. Thans wordt medegedeeld, dat een nieuwe verhooging van 40 op 115 millioen Mk. noodzakelijk is geworden,- Rekent men hij deze som de op ongeveer 13 millioen geschatte uitgaven voor de ver zorging der Amerikanen bij de Rijnland commissie en verder minstens 12 millioen voor het huisvesten der gedelegeerdeii der Rijnlandeommissie, dan blijkt, dat deze commissie in het dienstjaar 1920 aan het Duitsche rijk 140 millioen Mk. zal kosten. Daai- de Rijnlandeommissie een ainbte- narenleger heeft van 1350, waaronder 1000 man lager personeel, kost dus een ambtenaar aan Duitschland gemiddeld per jaar bijna 104.000 Mk, Het drama tie Limerick. Over het drama, dat zich u3 Limerick' heeft afgespeeld, worden uit Dublin do volgende bijzonderheden gemeld: De slachtoffers zijn George Clancy, de burgemeester van Limerick, Michael O'Callaghan, de vroegere burgemeester en een jongeman, genaamd O'Donoghue. De burgemeestersvrouw is zwaar gewond en een verpleegster O'Callaghan werd neergeslagen en verdoofd. Tusschen een cn twee uur in den ochtend van Zondag op Maandag werden alle drie mannen in hun huis vermoord door gewapende lieden, die maskers voor hadden. Het eerste slachtoffer was O'Cal laghan, de burgemeester van het vorige jaar. Even voor eenen werd hij gewekt door een luid geklop op de huisdeur en geroep van: „Kom buiten, O'Callaghan!" Hij weigerde aan het bevel te gehoorza men, en de deur werd opengebeukt, waar na drie mannen, die lange donkere over jassen droegen, de gang instormden en is een heilige; maar de heiligen kunnen zich soms bedriegen. Men moet nel altaar overlaten aan degenen, die het waardig zijn het is genoeg voor de zondaars, om de broodkruimels te bekomen, lm van do tafel des Meesters vallen. Nogmaals, hel zijn geene gunsten en voorrechten meer, welke hij behoeft, maar de boetple- ging met al hare gestrengheden. De komst van pater Antonius stoorde Andreas in zijn overdenkingen: zijn bloed bruischte onstuimig door zijn© aderen, toen hij den pater zag binnen treden en hij sidderde, als kwam men hem zijn dood vonnis aankondigen. Zjit gij gereed, mijn. zoon? vroeg do monnik Andreas antwoordde slechts met een diepen zuchtzijne tanden klapntren op elkander, als had hij koorts. De pater hcfl zijn landaarn op en leest op het bl'eeke gelaat van Andreas den schrik opnieuw riepen, dat O'Callaghan huiten moest komen. Mevrouw O'Callaghan ging met haar man de trap af; zij raadde hem, niet naar buiten te gaan en zeide ook tot' de man nen, dat hij dat niet) zou doen. Terwijl zij antwoordden dat zij hem zouden dwin gen om te gaan, liepen zij op hem af. Me vrouw O'Callaghan wierp zich voor ha ren man en worstelde met de aanvallers, zij werd tegen den grond geslagen en bleef daar bewusteloos liggen. De scha vuiten grepen toen haren man, richtten revolvers op zijn borst en vuurden. Hij viel neer met een schot in de hartstreek en stierf binnen een kwartier. De moor denaars, of hun medeplichtigen, begaven zich nu naar het huis van Clancy, den burgemeester. Daar herhaalde zich bij kans "hetzelfde voorval. Ook mevrouw. Clancy wierp zich voor haren man. Zij kreeg toen een schot door den arm en zakte ineen. De aanranders doodden ha ren man en lieten zijn bloedend lijk naast de bewustelooze vrouw liggen. Engeland en Rusland. LONDEN!, 9 Maart (H. N.) Hst schijnt dat Krassin's zending reeds afgeloopen is, voordat ze nog begonnen was. De En- gelsche regeering heeft hem to verstaan gegeven, dat de bolschewistische aanval op Georgië voor haar aanleiding was, geen verdere onderhandelingen te voeren, Hat onderhoud, dat Krassin gisteren mat sir Robert Horne zou hebben, is even eens afgelast. Het zijn vooral de bepalin gen omtrent het niet voeren van propa ganda, waarover men schijnt te zijn ge struikeld.; Weer een verkiczingséchec _veor de Engeische regeering. LONDEN. (Belga.) De arbeiderspartij heeft de tusschenlfijdsche verkiezing tb Penistone gewonnen. Haar candidaat Gil lis, kreeg 8560 stemmen, de onafhanke lijke liberaal Pringle 7984 stemmen, de coalitie liberaal Hinchcliffe 7123. Dit is een overwinning voor de arbeiders partij, daar tot nu toe een regeeringsaan- hanger voor het district zitting had. De runderpest In België. De Belgische Moniteur bevat een kon, besluit, waarbij met ingang van 10 dezer de bepalingen van het besluit betref fende de runderpest geschorst worden, daar deze verdwenen is. Be drankbestrijding in Noorwegen. In verschillende kringen aldus een bericht uit Christiania toont men veel belangstelling voor de vraag, of de tijde lijke wet die den verkoop van alcohol ver biedt, permanent zal worden, zoodat in Noorwegen dan geen sterke drank meer zal mogen worden verkocht. Deze kwestie zal naar alle waarschijnlijkheid- aanleiding geven tot een heftig debat in hot' Stor ting, nu uit dit lichaam een voorstel is gekomen om het tijdelijke verbod blijvend te maken.; In de conservatieve pers worden alle mogelijke argumenten tegen de wet te berde gebracht, die de laatste jaren be kend gemaakt zijn in alle landen waar de w-ettelijke drankbestrijding aan de ordo was. Verschillende industrieele centra Wenden zich met requesten tot de regee ring, bewerende, dat hun welvaart ernstig door deze wet wordt bedreigd'. Ook wor den er aanvallen gedaan op de wet zelf, die gemotiveerd worden door de bewering, dat zij ia strijd is met de grondwet, wijl zij de persoonlijke vrijheid aanrandt. Het schijjit echter, dat de voorstanders van de wet tot dusverre nog in de meerderheid ziin. Dezen wenschen, dat de wet perma nent gemaakt zal worden en dat er van staatswege een controle zal worden inge steld op den invoer van goede soorten lichten wijn door een nationaal monoplie. Ook willen zij een controlestelsel over den geheelc-n detailverkoop, welke controle zou moeten worden uitgeoefend door plaats- lijke monopolies, die dom' degemeente- bosturen worden gegeven. De socialisti sche parlementsleden hebben verklaard overtuigd te zijn, da-t het mogeljjk zal blij ken dit plan in den vorm van een wet vast te leggen en vóór het einde van de tegen woordige zitting te doen afhandelen. Intusschen doen zieh, in afwachting van de wet, in Noorwegen dezelfde moeilijk- wel'ke hem bevandém heeft. Quarè tristis es. anima mea, et quarè conturbas me Spera in Dc<.-. Moed gevat, mijn zoonde booze be koort u, ir.aar lach met zijne aanvalt' len,.,,.. De broeders wachlün ons: volg rnjj. Vadei|! irlfjjn Vader! riep Andreas uit. zich 'voor den kloosterling op- de knieën werpende; Vader erbarm u nijjner i Sla op, zeg ik u, en volg my: het is tyd. Overwonnen door de gebiedende woor den van den pater, volgt Andreas hem bevende. De drempel van de sakrislij overschrijdende, verdubbelt zijn ontstel tenis. zijn knieën' knikken1, liij" heeft dei macht niet om te gehoorzamen. jVIaai reeds heeft de pater hem met hef mist gewaad omhangen en terwijl hij twijfelt, bloost en verbleekt buigt d'e imonnik heden voor als in Amerika. Er wordt ver schrikkelijk geknoeid, de smokkelaars vie ren hoogtij, wijnkelders worden van lijd tot tijd leeggestolen en ieder slaat voorra den sterken drank in van - de soorten, die bij het permanent worden van de wet voor altijd zullen zijn verboden. De Sovjet-regeering wankelt. LONDEN, 8 Maart. De matrozen te Kroonstad hebben geëischt dat Petro- grad zich zal overgeven. Dit werd ge weigerd, waarop een hevig bombardement begon. Het geheele roode garnizoen is naar de contra-revolutie overgeloopen. Alle Sovjet-commissarissen zijn dood-: geschoten en ook vele communisten. Ook te Moskou wórdt hevig gestreden; alle arbeiders staken en de geheele be volking keert zich tegen het bolsjewisme» De Sovjet-autoriteiten worden door Chineezen cn Duitsche krijgsgevangenen hog beschermd. Wat er van Trotzky geworden is, dia zieh ook in St. Petersburg bevond, ia üog niet bekend. St. Petersburg gebombardeerd» REVAL, 7 Maart. St.- Petersburg Wordt door de vloot gebombardeerd. De gloed der branden is over de Finschó grens te zien. Op hun i beurt bombardeeren forten die nog in handen der Sovjetregeering zijn, de haven van Kroonstad. Draadlooze telegrammen uit Moskou erkennen nu den opstand, doch schrijven dien toe aan de actie der geallieerden.,. Ook in Oekraïne wordt hevig tegen de bolsjewiki gestreden. De bladen te Riga ontvingen een schrij ven uit Moskou van 100.000 gijzelaars, die in een concentratiekamp omkomen' en om hulp smeeken. De loonsverlaging. LONDEN, 8 Mrt. (H.N.) Volgens be richten uit New-York hehben 21.500 ar beiders van de Atlantic spoorweg in Geor gia 'twerk gestaakt als protest tegen de verlaging van de loonen. Dit is de eerste staking sedert de algemeene loonsverla ging is begonnen. Op initiatief van Mgr. Heylen. bis schop van. Namen, is besloten tot op- riehling van een monument ter nage dachtenis van de 27 door de DuiLcbdra 'zich voor bet kruisbeeld en geleidt haan naar het alLaar. t Hier wordt Andxeaes een geheel an Ier mensxli. Al' zjjn angsten verdwijnen du eeest Gods heeft zich van hem niesster gemaakt en verheft hem boven al wat aaxdsch is. Die diepe ontroering, wik» den mensch als het ware het bewustzijn ontneemt en bem alles doet vergeten, wat ei" buiten hem omgaat, heeft den priester ook ditmaal weder overmees terd, even als toen hij voor de eerstel keer de trappen van hét altaar besteeg. Thans is die indruk echter zoo mogelijk nog grooter; want toen was hji voorbe reid geweest voor d» verwachting en» vrome oefeningen, thans gaat hij onver wachts, zonder trapsgewijze overgang, vW* het eene uiterste tot heit andere over., (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1