DAGBLAD VOOR ZEELAND Eerste Ned. Biljartfabriek DE DRUKKERIJ DRUIWEISEN F". J. ELSENBURG Zeventiende Jaargang De Ziekenverzorgingswet. FEUILLETON Kruis en Zwaard. BÏÏiTENLAND. WEENSCHE BRIEVEN. BILJART MONARCH Woensdag 2 Maart 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT 4 Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N GS. Telefoon 9? Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, GOES Bijkantoren: MIDDELBURG. Markt 1 en 2; VLISSINGEN Telegram-AdresNizeco. Directeur: joê. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden; f 0.20 per week. Auvertentiën van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meerf 0.25 bij contract beduidende korting. ;$i In het Nederlandsche Tijdschrift row Geneeskunde schreef onlangs de heer A. van Balen, Arts te Arnhem een artikel over bovenstaand onder werp- Thans is het in brochurevorm als overdruk verschenen. Na te hebben nagegaan de reëele voordeelen, die de nieuwe Ziektewet als zij door de Staten-Generaal zal zijn aangenomen brengt en te hebben gewezen op de eenzijdige vordering der moderne geneeskunde naar den technischen kant, waardoor het eigenlijk object der geneeskunde de zieke mensch in zijn geheel, wel wat uit het oog wordt verloren; na te hebben uiteengezet, dat de op neming van den kranke in 't ziekenhuis door de nieuwe wet maar al te zeer wordt vergemakkelijkt, zoodat doel treffende verpleging van den ganschen patient door den ervaren huisdokter moeilijker wordt; na te hebben be toogd, dat gezinsverpleging regel, ziekenhuisverpleging uitzondering be- behoort te blijven terwille van de liefde en toewijding die de patient behoeft hier schijnt de schrijver er niet aan te denken, dat de verpleging door R.-K. liefdezusters op uitstekende wijze de verpleging door een eigen familielid vervangt komt de heer van Balen tot de navolgende slotsom „Het wetsontwerp heeft betrekking op de arbeiders, volksdeel A; het andere volksdeel, dat geen staats- ziekenverzorging deelachtig wordt, zal ik kortheidshalve noemen volks deel der Belastingbetalers, volksdeel B, Bij de ontwerpers vp-n de wet heeft wel de meening voorgezeten, dat dc gezinnen van volksdeel B, voor zieh zelve in staat zijn in ziekenver zorging te voorzien. Dag mag nu vroeger zoo geweest zijn of zoo ge schenen hebben. Ondertusschen is de ziekenverzorging duurder en duur der geworden, zoodat bij burgemeester en dominé, ais zij hun been breken, de X-foto achterwege moet worden gelaten en in de groote gezinnen van den middenstand adenoiedoperaties wegens de onkosten ongedaan blijven. Waar billijkerwijze de tarieven der geneesheeren verhoogd zijn, zijn er in middenstand en hoogere standen gezinnen, die zich moeten ontzien den dokter te roepen. De ziekenverzorging van volksdeel A zal aan den staat veel meer kosten dan oorspronkelijk geraamd werd. Ieder gezin van het volksdeel der belastingbetalers zal zijn bijdrage mm die kosten te leveren hebben en in die gezinnen, wier ziekenverzor ging toch al in hét gedrang komt, zal men deze nieuwe belasting aller pijnlijkst gevoelen. Deskundige schrijvers hebben om trent het wetsontwerp op de zieken verzorging hun meening gezegd. Om aan de leemten in de wet tegemoet te komen, zijn een aantal middelen aangegeven. Men wil alle zieken fondsen in handen van het Rijk doen overgaan. Men wil de weistandsgrens doen vervallen, zoodat een veel grooter aantal leden tot de fondsen zou kunnen toetreden. De bestuurs organen der N. M. v. Gr., die al jaren \anS ijverig werken om op zieken- t'ondsgebied betere toestanden te krij gen, zijn, nu uitbreiding van dat gebied door het wetsvoorstel in het vooruitzicht wordt gesteld, bijzonder dilligent. EvenwelAmendeering van de wet laat den grondslag van de 77.)—o Gij wilt wederom priester worden, zegt gij mij; eil'iever wanneer heötgij ooit opgehouden dit te zijn? Gij zult hot nfe; meer zijn. op den dag, at gij aand de God* del'ijke Barmhartigheid zfult wanhopen. Ga uwe zonde- jsu vergeven, omdat gij v.eel! geleden envéél bemind hebt. Gij, zoudt da oneindige Goedheid lionen met er, al ware het slechts ééne minuut, aan te twijfelen, dat nw lijden, met liefde on dergaan, geboet hejeft voor hetgeen oir misdadigs ia uw stap- kon gelegen zijn. Uwe woorden, eerwaardig, vloeien als een heefende balsem in mijne ziel1. God, ik houd er mij Van verzekerd, spreekt tot mij door uwen mond; sedert lang* was mijne ziel gesloten voor die' vertroos tende gedachten, 'zij dringen tlair piok! tot in mijn binnenste door, gelijk de !reigeri,/ in een lang door de hitte dér zon very schroeid land. Maar waarom toch Kunnen 'zij, hoe wel1 d'e overtuiging ih mijn geest vestigende, mijn hart niet geheel gerust stellen? Waarom blijft er nog steeds een pijnlijk gevoel, een® smartelijke herinne- wet onveranderd en hoe uitgebreid ook aangebracht, laat zij al die men- schen ongeholpen, die zelfstandig zoogenaamd als particulieren, wen- schen zich van geneeskundige ver zorging te voorzien. En dande verbetering in de zieken fondstoestanden laat de grondslag van het ziekenfondswezen onveranderd namepjkde verzekering van genees kundige verzorging. Aan deze ver zekering voor vele gezinnen een noodzakelijkheid, omdat zij tot sparen ntet in staat zijn zijn onafschei delijk verbonden die nadeelen, die ik in de voorafgaande kolommen heb geschetst. Aangezien dus, ook bij amendeering het wetsontwerp niet geven kan ziekenverzorging aan de geheèle bevolking, aangezien het wetsontwerp, naast de materieele voordeeleD, die het aan een gedeelte der bevolking (den derden stand laat ik maar zeggen) schenkt, aan datzelfde gedeelte der bevolking en dat zijn juist de menschen, die zedelijke verheffing het meest noodig hebben ethische nadeelen van zeer wijde strekking brengt, moet de gevolgtrekking worden gemaakt, dat het beter is, dat het wetsontwerp wordt terug genomen." Tot zoover de heer van Balen. Wat hij zegt is een negatieve, geen posi tieve beoordeeling van het. onderwerp, een afbrekende, geen opbouwende kritiek. Hij gevoelt dat zelf ook en hoopt dan ook „nogeens in de gelegenheid te komen zijn gedachten uiteen te zetten" over hetgeen in de plaats van hot door hem veroordeelde wetsont werp moet komen. Moge die gelegenheid niet al te lang uitblijven. BuitenSaradsch Overzicht Zooals de. lezer ziek zal herinneren! is de Eng-elsc.he regeering Vrijdag j.l. in het Lagerhuis ternauwernood, aan den politieken dood ontsnapt, toen de motie van wantrouwen in haar financieel be leid, door Sir Donald Maclean ingediend, slechts 10 stemmen meerderheid haalde. En dan hehhe men wel in het oog te hou« den, dat in Engeland de ministers le den van het parlement zijn en dus mee stemmen. Dat maak tde zaak nog beden kelijker. De regeering heeft in den laat- sten tijd wel een g-evoeligen klap gekre gen in haar prestige. „In verbijstering en dreigend" gevaar," zegt de parlementaire medewerker van de Daily News, „heeft de regeering hare tweede week van de nieuwe zitting ge ëindigd. Tk herinner mij geen week, dio zoo schadelijk is geweest voor het pres tige- van een regeer ing en zoo zonder compenseerend voordeel. De beraa'dsla.' gingen over Ierland in heide huizen wa rm noodlottig voor haar aanzien. Het is niet overdreven, maar nuchter en ge matigd, om te zeggen, dat 'de redevoerin- ren ter verdediging van de Iersche ad ministratie door den eersten-secretaris; (Sir Hamar Greenwood), den Lordkanse; lier en Bonar Law in moreel opzicht niets om het lijf hadden en in politielé opzicht onvoldoende waren. „Boven op deze beraadslagingen kwa men de vreeselijke onthullingen over de wederaanstelling van kadetten, die we gens plundering ontslagen waren, bet vertraagde besluit om hen voor het ge recht t.e brengen, da tegenstrijdigheid in de verklaringen van generaal Tudor en ■generaal Crozier, en de verbijsterende verwardheid van de poging van den ©erste-secreiaris voor Ierland, om metl elkaar in overeenstemming te brengen, wat niet met elkaar was'en is in over ring bij mij over, welke boo veel van. wroe ging heeft? Er blijft u een middel ove-r, mijn zoon, om een volkomen vrede met God to sluiten Gij hebt al te lang verwijderd ge leefd van de gewijde bron, welke verleven, digt en geneest Sta op «n begeer u tot uwen Vader. Zoo sprekende, stond d;ei Trappist op en zich tot Andreas keeirende, die met eten angstig kloppend hart luisterde, ging hij op plechiigen toon aldus voolrt: Gij zijt priester, mijn zo-on; gi^zult het weder geheel en al worden, dat is dë eed, welken gij zoo even voor God ge daan hebt. Sedert lang hebt gij het geluk niet gesmaakt de i'unctiën van uw pries terambt -uit te oefenen; welnu! zie hirer do plaats, waar gij die II. Ve-rrigtLag we derom voor het eerst zult yolbienfjenj Heden avond zult gij u in de wateren der boetvaardigheid gaan wasschen en mor gen zult gij de mis lezen. Een onverwacht losbarstende donder slag zou op Andreas niet zoo veel indruk gemaakt hebben als die. laatste wo-orden van pater Antonius. O mijn Vader, riep hij- uit, ontsteld opspringende en zich aan de voeten van den kloosterling nede'rwcrpendeo mrjn- eenstemming' te brengen. „Sir Hamar Greenwood's reputatie heeft in de afgeloopen week een zwaren knauw gekregen. De naam van de. regee ring' zelve is ernstig gecompromitteerd door de Iersche onthullingen, en de. re bellie van hare eigen aanhangers toont dat de samenhang van hare ontzaglijke meerderheid ondermijnd is." Om nog- beter het gewicht van boven staande beoordeeling te kunnen begrij pen, willen wij' hier even een üiteenzejti- ting' g-even van 't geval Crozier en Tudor. Op 9 Februari plunderden dertig ka detten den kruidenierswinkel van den heer Charles te Robinstown in Ierland.- Zij kwamen terug- met dertig eendvogels zes kisten whisky, juweelen, schilderij en, vioerkleeden en een zak suiker. Zij gingen er nog eens op uit en brachten' nog' meer buit mee. "Vijf manschappen walgden zóó van d'-n plundertocht, dat zij er generaal Crozier mee in kennis gingen stellen. De manschappen voerden de plunde ringen uit onder hun peletonscommandon- ten en de eendvogels en de whisky Wer den later verorberd hij een maaltijd, dien deze commandantes aanrichtten. De heer Charles werd met een revolver gedwongen om een verklaring te onder teekenen volgens welke hij geen schade of verlies had geleden. Bij -een onderzoek werden vijf man schappen, die de belhamels waren ge weest, in hechtenis gezet. Zes,-en-twintig anderen werden als ongeschikt ontslagen, behoudens bekrachtiging van den maatre gel door generaal Tudor, het hoofd van de politie. Generaal Crozier had' een onderhoud met generaal Tudor, en het ontslag werd goedgekeurd. 1 Daarna ging Tudor haar Engeland en zond van daar een brief aan generaal Crozier, hem gelastende het ontjslag op te schorten. Deze brief had 24 uur ver-, traging en de manschappen waren al ontslagen en naar Engeland vertrokken, toen hij in zijn handen kWam. Op 17 Februari ontving generaal' Cro zier een telegram, behelzende, dat de. 26 man van de N-compagnie teruggezonden werden, om dienst te doen. Met het oog op deze feiten, namen generaal Crozier en zijn adjudant ontslag, 'daar het voor hen onmogelijk was, onder zulke omstandigheden de. krijgstucht te handhaven. Van Ierland naar Perzië, waar het ook) „hommeles" is. Men zegt wet eens, dat krantenmen- schen gevaarlijke menschen zijn. Of het zoo is weten wij niet, maar der waarheid getrouw mogen wij niet verzwijgen da-^ de jongste staatsgreep in Perzië het werk schijnt te zijn van een „kranten man", n.L van den directeur van het dagblad „Rapd", luisterende naar den schoonen naam van Seyed Zia ed Din en die het tot eersten minister bracht-, De kozakken hebben verschillende aan houdingen gedaan en zijn tevens overge gaan tot een nieuwe verdeeling van de rijkdommen(Tot de in hechtenis ge nomen lieden t'ehooren prins Farmaai, oud- minister-president, prins Firoez,oud-mi nister van buitenlandsche zaken, Momtjar el Molk, oud-minister van onderwijs -en Mokhtésiam es Sultane, de huidige minis ter van buitenlandsche zaken. Sipadar, de huidige voorzitter van den ministerraad, is volgens' den Teheran- schen berichtgever gevlucht in het 'En- gelsche gezantschap. Men heeft beloofd, dat men hem met .tustj zal laten. De leiders verklai'-en voorts, dat, zij den Sjah zullen eerbiedigen en dat hun eenig ver langen is een krachtige regeering te vor men om weerstand te bieden aan het bolsjewisme in binnen- en buitenland., De redactie van de „Temps" voegt aan het bericht nog' tjoe, dat ondanks den schijn de beweging niet tegen Engeland gericht is, Een medewerker van de „Daily He rald" gaat een stapje verder en noemij den staatsgreep van de Kozakkenbrigade een doorgestoken kaart van EngelaJncC Vader! ontferm u mijneb! Spaar mij.....' Wat heb gij gezegd?.... Ik, de onwaardigste der menschen!.... Gij zelf, antwoordde de patel' -op een toon van gezag; gij zelf, wie «ij' ook zijn inooat of meendet te- zijn, gij zult mor gen de. mis fcz-en. Ik wil toet en het ïs God, die door mijne stem tot u spïetkt. De rust van uw geweten kan alleen tot dien prijs gekocht worden. Dadr wacht u de Heer. om u den kus der va-zocninff te geven; uwe ziek van een steun beroofd,, fladdert in bet wilde rond. Welnu! daar en. daar alleen is het, dat gij' u r hen zult wedervinden; gij'zult er opdragen,, gelijk gij zijt; gij zult aan de voeten van uwen God uw gewetensiknaginge», uwe twijfelingen, uwe angsten, uwte verzach tingen. neclerleggen; het verledenë, tegen woordige en toekomend©, alles zult" gjj bijeen voegen, alles in den .schoot vanl die onbegrensde Barmhartigheid uitstor ten. welke niets liever doet dan vergen ven, gij zult u baden in dat gewijde- bloed, hetwelk de zonden clier wereld uitwisctót en liet leven hergeeft, aan da verdroogde; ziek En buitendien, ik reken ook op II© bescherming van haar, die de Kerk de Troosteres der bedrukten en deSter der zeeën noemt, op Marja, de bijzondere om de onderhandelingen tusschen Sov jet-Rusland en Perzië te doen mislukken. Behalve dat deze politieke zet Engeland in Zuid-Azië nog meer gehaat zal maken de Kozakkendivisie schijnt onder En- gelsche voogdij te staan dreigt; daar door ook Engeïand's handelsovereenkomst met Krassin gevolmachtigde der Rus sische Sovjet in het water t'e vallen en zoo komt als vanzelf bij nuchtere be oordeelaars de vraag op, of het voor deeltje dat Engeland in Perzië behaald heeft, wel opweegt, bpgèn de nadeden. Is Wij hebben ons de medewerking we ten te verzekeren van een ontwikkeld en heiezen Oostenrijker, tevens een ge- loovig man en zeer bereisd, die van tijd tots tijd voor de lezers v.an de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" zijn licht zal laten schijnen over de tocstjinden te W,©en-en en in Oostenrijk, dat in den laatsten tijd- zoo druk besproken wordt. Zooals de lezer bij' nadere kennis making met dezen eersten brief zal be merken, is wat onze correspondent schrijft niet vrij van bedenkingen. Maai' men houde in het oog, dat droevige er varingen den gedaehtengang des schrij vers in dien zin hebben beïnvloed, dat, zeer zeker tegen zijn bedoeling, de ob jectiviteit zijner beschouwingen hier en daar heeft schade geleden. Wat niet wegneemt, dat er nog genoeg interes sants in zijn brief overblijft, om er de lezers van te laten profiteered Wij 'be hielden ons trouwens het recht voor, om waar het pas geeft, een verklarende aanteckening te maken op hetgeen onze Wccnsehe briefschrijver vertelt, W;aar in Oost-Europa het Joden vraagstuk van zoo'n groot gewicht is de Bolsjewistische kopstukken thans in Rusland, vroeger in Hongarije zijn en 'waren zoo goed als alle Joden 1) lag het voor de hand de vraag te stel len, welken invloed- de Joden te Wee- nen en in Oostenrijk uitoefenen.- Deze brief geeft er het antwoord op; Weenen, Februari ,1921, Weledelgeboren Heer, U wenseht mijn mèenihg te kennen over den invloed der Joden te Weenen vóór, tijdens en na den oorlog. Die laat zich kort en bondig samenvatten in de woor den „bederfwekkend en demoraliseercnd'hi En dat geldt nu niet slechts voor Wee nen in het laatste tienjarige tijdperk, maar voor alle tijden en voor alle plaat- 1) Men leze b.v,: De Dictatuur van het Proletariaat in Hongarije, door Karl Huszar, oud-Minister-President, voor Ne derland bewerkt en met toelichtingen voor zien door mr. H, Schaapveld, Uitgave van J. J. Romen en Zonen, Roermond (317 pg.) Red', 2) Wij zouden hier liever gesproken hebben van „handarbeidssehuwheid" dan van „luiheid". Immers, de eigenaardige positie, die de Joden eeuwenlang onder de christenvolken hebben ingenomen er wordt verder in den brief op gezin speeld heeft er 'toe geleid, dat zij in de onmogelijkheid verkeerden tot gezetten handenarbeid hun toevlucht te nemen, zoo dat zij m nandel en nering hun bestaan moesten zoeken. Wij sluiten allerminst ons oog- voor het feit, dat de Joden zich door den woekerhandel en Ms geldschie ters, beter nog als geldufpersers denk aan den Jood Shylock in Shakespaere's „Koopman van Venetië" een gehaten- naam hebben bezorgd-, doch moeten van den anderen kant toch bekennen, dat de Joden zich in de uitoefening' hunner ne ring en bedrijf verre van lui betoonden. Dok tegenwoordig_,nog wordt afthans hij' de Joden in ons land te Amsterdam b.v. - de noeste vlijt waarmede de zonen Israel's negotie drijven, erkend en ge prezen. Red, patrones1 dezer plhats. Nimmer, hier min der dan elders riep men haar te vergeefs nan; duizende bewijzen hebben het ini den loop der eeuwien gestaafd, dat zr dit vreedzame klooster onder bijzonders be scherming heeft genomen. I-ot haar dus moet gij de ooigen opslaan; zij zal uwe gids, Uw compas zijn in den orkaan, welke u- teistert. Zoek dien ztoo zoeten Wik. welke den vrede in de'ziel stort; roep die» zoo reinen, z-oo bekoorlijken naam aan, welke de vreugde- de.s Hemels en dë hoop der aa-rde uitmaakt. Geslingerd, gemar teld als gij zjjt, tiweveride tusschen een vorl'eden. hetwelk u bedroeft en aënë toekomst, die u beangstigt, zi© ik vpor u geen veiliger toevluchtsoord dan den schoot van die doorluchtig© Moedor, die at uwe droetenissen kan begrijpen en gen.©: zen. Het blijft derhalve bepaald, «li zult morgen in weeïwil van uw tegenz-n, het H. Mieoffer opdragen. Ik verlaat u thans: een onzer broeders- ligt op nat uiterste en ik moet mij derhalve tot, hem bemvcu Eid en gehoorzaam. Zoo sprekende, maakte de' pater zich los uit de handen van Andreas, die zjfnie' knieen omklemd hield en ging heen Andreas bleef in zijné ,smeekendo Hou ding liggen, als verplet onder het over zijn AMSTERDAM N. Z. VOORBURGWAL 177 TELEPHOON 2699 N. OPGERICHT 1844. i i ui'' Steeds in voorraad fijne Belgische Biljartlakens, prima ivooren Ballen, Tafel-Biljarts, Tafel kegelspelen, Dam-, Schaak-, Tric-Trac- spelen, enz. 2760-20 f- smNDE „M:V: m NIEUWE ZEEUWSCHE COUMNTte QOES VLUG SMAA1WÖL EN GOEDKOOP LEVmiY pen, waar Joden en Christenen te zamen leefden, hetzij1 eerstgenoemden de meer derheid of de minderheid der bevolking uitmaakten. Mijn wijze van zien in deze. kwestie grondt zich op de aan alle Joden gemeenschappelijke karaktereigenschappen, zooals ze, niet door het vergrootglas van den Anti-semitischen 'partijhartstoeht of van den rassenhaat, maar door den ge wonen, helderen bril der objectiviteit wor den bekeken, W-anneer ik wellicht te veel generali seer, zoo blijf ik toch altijd toegeven, dat er ook onder de Joden uitzonderingen voorkomen, doch ten slotte bevestigen uit zonderingen den regel, terwijl Jaarenboven die uitzonderingeh zóó schaars voorkomen, dat zij den algemeenen indruk over het typisch Joodsche karakter weinig of niet' veranderen. D'e karaktereigenschap, die hij de Joden het meest op den voorgrond treedt, is de luiheid. Bewijs: zie eens naar het gering percentage Joodsche handwerkslieden en verriehterS van handenarbeid, de land arbeid niet uitgezonderd. Zelfs daar, waar zooals b.v, te Budapest een vrij: groot aantal Joodsche handwerkslieden wordt gevonden, zijn het grootendeela meesterknechts, die zzeh met het eigen lijke handwerk niet meer onledig houden, maar onder het oppertoezicht van Jood sche bedrijfsleiders zoo goed als uitslui- tend- christelijke knechts aan het werk houden. De leerlingen van Joodsche af komst, die hier en daar gevonden wor- hoofd uitgesproken vonnis-. Hij over zas" met schrik de kld-of, welke liern van 0e hem opgelegdje uitstekende ©er geschiedde, en C ie gedacht® deed hom sidderen. Neen, neen, sprak hij bij zich zelVên na eenig nadenken, iteen, het is met moge lijk1. Ik, de lafhartige! de o verte© per, ik' zou mij de uitoefening va» li© gawijd-a bediening aanmatigen! Ik, dia dei priés terlijke eer en waardigheid verraden heb, ik !zou derzeiver verh'evenste rechten schaamteloos hernemen! Ik, die £oo licht zinnig van het heiffigtio-m tot het kamp overgegaan ben, zou met de zelfde licht zinnigheid van hei kamp tot het heilig dom terug, keerenl Be- pater heeft rnjj niet begrepen ot mij niet geloofd. O! indien er geschreven staat, dat men hfe-t biooa dei kinderen ntet voor de honden moet wer pen. zal men -dan zulke uitgestrekte mach ten aan zulke -onwaardige handen pl'jjs geven? Hoel ik zou onmiddellijk uit bet -slijk der wereld in het gezelschap der En- geien, uit het midden dier zwijnen op, het heilig altaar overgaan. (Wondt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1