DONDERDAG 24 FEBRUARI 1921 NIEUWE ZEEÜWSCHE COURANT BINNENLAND. Korte Berichten. UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES arïjeel vervol#n. met man en muis veis gaan zijn -- Uit Barcelona wordt gcmcbld, dat da toroadores en piccadores besloten hebben in staking te gaan, indien de mta.tadore- hun geen verhooguig yaa salarissen wil len toestaan. De correspondent van de „Tribus na"' te Genéve, vernieetrtt uit gezagheb- bende bron, dat Albert Thomas «sweiger-i heeft te gehoorzamen aan den «'-•"h van, de algemleeiniei socialistisch© organisatie die verlangd, 'heeft, oat hij of zijn mjand'tat zal1 neerleggen of zijn functies van direct leur van het internationaal' arbeidsbui ïeau op ander© schouders zal' overdragen. Thomas wenscht beide functies te blijven waarnemen. N'aar een bericht uit Zwitserland m&Mt, zouden de Monteniegrijneu den heiligen oorlog tegen de Serviërs uitgc- roepen hebben. Qettinje is door twee Ser vische regimenten bezet. De toestand moet izeer ernstig zijn, Aan de universiteit to Munchien, bestaat het plan het zetten en drukken! door de studenten zelf te doen uitvoeren, oin Ideze zoodoenden in staat te stellen zich goedkoop de voor hun studiën noo- Üige boeken te kunnen aanschaffen. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag,- Bij de beraadslagingen over de begroo ting van Posterij en Telegrafie en Telefo nie werd behalve over de positieverbete ring van .groepen van hooger en lager personeel nogal druk gediscussieerd over de beperking, de lieer Snoeck Henkemans wilde afschaffing, der Zondagsbestelling in verband met de Zondagsrust, .Hierbij ■wond zich de vrijz.-democratische heer ffeenslra in zijn afkeer van de afschaffing van den Zondagsdienst erg op. Van af schaffing der postbestelling op Zondag kan niets komen, zei hij, wantdo mensehen hebben behoefte aan geestelijke opwekking. Zeker die, welke zij krijgen uit de Nieuwe Rotterdamsclie Courant of Dé Telegraaf, die hun lezers Zondags morgens verkwikken met verhalen uit het donkere Zaterdagavonds stadsleven. Ook de lieer Braat klaagde erover, dat de inen- »chen op dc eilanden pas 's Maandags da Si, Roti. Courant kunnen lezen, Ook een rampDe heer Teenstra bleek zijn vrij zinnigheid als vrijzinnig-democraat niet beter te kunnen luchten dan zich smalend uit te laten over degenen, die hun gees telijke verheffing des Zondags daar zoe ken waar "het behoort: in de kerk.- Teil slotte ging deze vïijzinnig(!)-democraat zoover van te beweren, dat een Regeering, die de Zondagsbestelling zou gaan af schaffen, zich onmogelijk zou maken. Daar was nog iemand, nl? de communist y&n Ra.vesteijn, die anders maling heeft «ar. de meening van de meerderheid des Nederlandsehen volks, inaar nu gewichtig verkondigde: de meerderheid van het Ne- derlandsehe volk begeert zijn brieven en 'kranten op Zondag te ontvangen, Dus Minister König liet zich door den toorn des hoeren Teenstra niet beïnvloeden.- Kalm verklaarde Z?Excellentie, dat op de kleine kantoren de Zondagsdienst ge heel zal worden afgeschaft, evenals de Zondagsbestelling in verre buitenwijken van grootc kantoren.- Zulks is in het be lang der ambtenaren en geeft een bespa- ring van 4 15 ton. Tot dezen maatregel gaat hij echter niet over dan, wanneer werkelijk blijkt, d»t de Zondagsbcstelling van zeer geringen omvang is en juist? daardoor overmatig veel geld, kost. En om dit te .staven, zijn betrouwbare steekproe ven genomen, waarvan Minister König «nkele uitslagen meedeelde.- Zoo b.v, dat- in een kleine Drentsche gemeente op Zon dag een besteller had moeten loopen om .?.-,, twee kranten te bezorgen, welke dienst den lande f 2.40 aan bestelloon had' gekost minus 1 cent port dan. In totaio verzameling had' de Minister een lijstje van 20 kantoren, waar de Zondags- bestelling gezamenlijk 42 couranten en 2 brieven had omvat met een totaal be stelloon van 63 gulden, oftewel plusminus f 1.50 por exemplaar. Tegenover de verschillende opmerkingen der Kamerleden erkende de Minister, dat de dienst nog niet functionneert als ge- wenseht is te achten.- Er zijn nog altijd lagere ambtenaren, die hun plicht niet voldoende betrachten? Evenwel wordt 'daartegen met gestrengheid opgetreden. Een zeer bevredigende mededecling was deze, dat er geleidelijk wordt voortgegaan met, beperking van het .aantal hoogere ambtenaren. De heer Van Stapele vond echter, dat die ijlkrimping niet vlug genoeg ging en diende daaromtrent een motie in? De heer Braat diende een motie in te-i gen 's Ministers voornemen om de Zon- dagshestelling in te krimpen zoo nooaig ;af te schaffen en de heer Teenstra dreigde tegen de begrooting te zullen stemmen? Er waren drie moties vastgebonden ■aan de algemeene Postbesehouwingen.- De motie-Van Beresteyn ten gunste van het overnemen van gemeentelijke te lefoonnetten door het Rijk kon royaal worden ingetrokken in verband met de belofte des Ministers om de quacstie commissoriaal te maken? De tweede motie van denzelfden afge vaardigde, vragende, dat de afschaffing van den portvrijdom geen kosten zou ver oorzaken voor hen die gebruik jnaken van bïblotheken en archieven, verdween eveneens door de warmte dor Ministeri eel# welwillendheid. Z.Ex, beloofde wat de motie vroeg. En de motie was ver dwenen? De motie-Weitkamp eindelijk met den wensch, dat verafwonende telefoongebrui kers niet meer zullen behoeven te be talen dan anderen, werd gewijzigd in verband met de belofte des Ministers, dat zal worden nagegaan in hoeverre aan het bewuste verlangen zal kunnen worden voldaan zonder te groote financieele offers. Zitting van Woensdag? De motie-Weitkamp (verlaging van het afstandsgeld bij telefoonaanleg) werd Zi h. s, aangenomen De moties-Van Stapele (snelle vermin dering van het aantal hoogere postambte naren) en -Braat (niet afschaffing van de postbestelling op Zondag ten platte lande) werden verworpen, ond. met 47 tegen .17 en 38 tegen 26 stemmen.; Daarna kwam dc begrooting der artil lerie-inrichtingen aan de orde. De heer Ter Hall (N, P.) diende een motie in, waarin .een onderzoek wordt gevraagd naar de toestanden aan de artillerie-inrichtingen door een deskundige en onzijdige commissie. Dc heer Duys "(s.-d.) verdedigde «en motie, waarin wordt gevraagd om door een commissie de inrichting van het artil- leriebedriji tot vredesbedrijf onder het de partement van landbouw voor te bereiden? Spr,- drong aan op positieverbetering voor bet personeel der artillerie-inrich tingen, De heeren Deckers (r.-k.) en Duymaer van Twist (a.-r.) klaagden over het dure gebruik van de ziekenautos der artillerie inrichtingen. De lieer K. ter Laan (s.-d,) wees op de slechte woningtoestanden voor arbeiders aan de artillerie-inrichtingen. Ontplofbare stoffen bij particulieren. De Minister van Justitie heeft aan de Commissarissen dor Koningin inededeeling gedaan, dat bij particulieren partijen mu- nitiedeelen werden aangetroffen, waarin zich onderdeden bevonden, die nog niet onschadelijk waren gemaakt. De Minister van Oorlog heeft aan den directeur der artillerie-inrichtingen te Zaandam opdracht gegeven om telkens als particulieren, die in het bezit blijken te zijn van munitie-ondcrdeelen, weigeren deze ter onschadelijkmaking op te zendeD aan die inrichting, daarvan kennis te ge ven aan de betrokken hoofden van politie, zoo noodig ter toepassing der Vuur- vvapenwet, Schietwedstrijd Vrijw. Landstorm. Op aanstichting- van de inspeeteius van den Vrijwilligen Landstorm en de Burger wachten zal in den loop van dit jaar een nationale schietwedstrijd gehouden worden, open voor allen, die zich bij deze lichamen hebben aangesloten? De voor- elk afzonderlijk te houden plaatselijke voorwedstrijden, later te volgen in dis- triets en provinciale, zullen in April be ginnen. De gezamenlijke eindwedstrijd zal plaats hebben te 's-Gravcnhage in Sep tember, Er zal geschoten worden op 100 Mi- geweer M '96 op 15 (M? voor marga, op schijf Burgerwacht. Een regelingscommissie is gevormd on der voorzitterschap va.n gcneraal-majoor Jlir, C. L, van Suchtelen van de Haere, Uitvoer van kaas'. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat de N? V. Nederla-ndsche Uit- voermaatschappij consent-en zal kunnen en- dosseeren voor uitvoer va.n 75 pCt. van de kaas voorzien van het Rijksmerk, ge durende het tijdvak van 30 Januari tot 27 Februari 1921 bereid- of te bereiden door producenten, die zieli schriftelijk heb ben verbonden tot nakoming der hun met betrekking tot de binncnlandsclie melk- voorziening opgelegde verplichtingen. De Minister van Landbouw heeft beslo ten tot nadere aankondiging met ingang van 16 Maart 1921, dispensatie te ver- l&cnen van het verbod tot uitvoer van kaas, voor zoover betreft kaas, welke overeenkomstig de aanduiding voorkomen de op het daarop aangebrachte Rijkskaas- merk een minimum vetgehalte in de droge stof van 45 proeent, 40 procent, 30 pro cent of 20 procent heeft, alsmede voor gekruide kaas met een gewicht boven 15 K.G., zachte of gemalen kaas in blik en zachte, rechtstreeks uit melk bereide kaas, verpakt in staniol tot een gewicht van ten hoogste 1/2 K.G. per stuk, Dc WdhondoTScrisis te Arnhem. Een tweede vrouwelijk Kamerlid De afdeeling Arnhem van de S. D. A,P, heeft den heer L. AL Hermans candidaat gesteld vooT het wethouderschap in de va cature, ontstaan door het bedanken van ?(den heer IJsselmuiden, De „Tel.", merkt op, dat 'do heer Her mans in de Kamer herhaaldelijk in ver band mot bet absenteïsme van Kamerleden betoogd- heeft, dat de functie van wet houder z. i. onvereenighaar is met het Kamerlidmaatschap, en dus verwacht mag worden, dat hij bij .gijn optreden als wethouder zal bedanken als lid. der Twee de Kamer. Zijn opvolger is voegt de „Tel." hieraan nog toe de heer H. van Braambeek, die echter waarschijnlijk het- lidmaatschap niet zal aannemen. Opvolg ster' op de ranglijst; is 'dan mej. L. Mol. Prol". A. H, Struycken De Volkenbond benoemde tot lid van de commissie tot het registreeren van verdra gen prof, A. H, Stiuycken Minister Aallierse over de Arbeidswet. Volgens het stenografisch verslag in de „Handelingen" heeft de Minister zich als volgt uitgelaten „Ik ben mij volkomen bewust dit ook in antwoord aan den heer Dressel- buijs van de groote verantwoordelijk heid welke een richtige uitvoering, van do. Arbeidswet juist' in dezen tijd op mij laadl. Eenerzijds zal ik daarbij zeker rekening houden met de belangen van de industrie, welke in dit opzicht tevens de belangen zijn van de arbeiders, want wanneer een industrie wordt slop gezet', berokkent dit niet. alleen schade aan den' Werkgever, maar is dit evenzeer icon ramp voor den arbeider, die er werkloos door -wordt. „Anderzijds heeft men echter van mij nie.t. te verwachten dat ik in eenig op zicht zal meedoen aan de reactie, welka op het oogenblik in ons land opkomt te gen de Arbeidswet. Ik wensch met open oog in elk geval na te gaan, of verlenJ ging van arbeidstijd noodzakelijk is en waar ik overtuigd wordt van die nood zakelijkheid, zal ik de vergunning geven, ook al weet ik, dat dit door sommigen verkeerd kan worden uitgelegd. Omge keerd is echter van mij niet te verVach- ten, nu niet en nooit, dat ik zal meedoen, aan een onbekookte reactie tegen den 8-urendag, zooals men op het. oogenblik, gebruik makende van den crisistoestand, door «en voorstelling te wekken bij het publiek, welke naar mijn vaste overtui ging totaal in strijd is met de werkelijk heid, tracht' te voeren." Bij Kon. besl. van 21 dezer ia de lieer J, W, C. Teilegen opnieuw benoamjd tot burgemeester der gemeente Amsterdam mét ingang van 15 Maart a.s De „NijtenV'. Gisterenavond hield het comité welke op 15 deaer is benoemd, tot het organiseeren van een Klein Nijver heids tentoonstelling te Middelburg, we der eene vergadering in de sociëteit „St. Joris", Allereerst werd als datum van opening der tentoonstelling bepaald Maandag 1 Juli en als sluitingsdag Donderdag 14 Itili zoodat de tentoonstelling 10 dagen geJ opend zal zijn, daar Zondags de tentoon stelling gesloten zal blijven. Het Comité heeft dan reeds 20 Juni beschikking' over den tuin en de kleinere zalen en na 23 Juni ook over id,e groote zaal-, terwijl op Woens dag 20 Juli alles ontruimd moet zijn. De door den pachter van het Schuttershof genoemde huursom werd goedgekeurd Vervolgens, werd 'de vraag gesteld hoe de tentoonstelling zal worden genoemd en het resultaat was „Nijtem", wat wil zeg gen Nijverheids TEntoonstelling Middel burg. Besloten werd een waarborgfonds van' 10 000 t e vormen De Commissie splitste zich vervolgend in de volgende sub commissies can voor de administratie bestaande uit mejuffrouw Helers en de Uiteren van der 11 co ft, Lit- teoy en van Brakei; een voor do: finan-i ciën bestemde uit de heeren van Houle, Brevet en Oostörhuis; een voor denhouw bestaande uit de heeren Vertreigv, Sukkel', .Welders en van der Hooft; ©en voor de muziek bestaande uit de heeren Pieters, Andriesse en Verhage en een voor alge meene zaken, bestaande uit de heeren de Wolf, van Noppen en Boasson.- Tot tweede voorzitter werd pekozen de heer Boasson en tot vijfde lid van het Dag. bestuur de heer van der Hooft, waarin nu verder zitting hebben 'te heeren' de Wolff, van Noppen en van HoutJ. Besloten werd nog hét beschermheer- «chap aan te bieden aan den nieuw be noemden, tijdens de tentoonstelling in functie zijuden commissaris der Koningin', jhr. mC. Quarlës van Ufford en hel ©ére- voorzitterschap aan den burgemeester van Middelburg, den heer P. Dumion Tak Over het al' of niet verbinden aan do tentoonstelling van medailles en diploma's bleken de meeningen nog uiteen te loopen en werd de beslis-sing aangehouden tot de volgende op 9 Maart te houden algemeens vergadering van het comité, de commissies zuilen hun verschillende ondeirdeelen in- tusschen uitwerken. De heer van Rem, die- ook in dei voïigb vergadering, tot lid van het comité was' het noemid. heelt gemeld bij nader inzien daar voor to mjoeten bedanken. Onze Roomsehe Mididenstandjarsl wekken wij bij deze op toch vooral' de- belangrijke vergadering niet te willen verzuimen, die Vrijdagavond a.ste 8V2 uur in het „Vincentiushuis" wordt be legd door het bestuur van onze Mi-dden- standsverceniging „De Hanze" en waar in verslag zal worden uitgebracht aan gaande dc circulaire der Hanzebank. Mid denstanders, blijft nu eens niet thuis, maar komt ter vergadering. De in het najaar van 1919 alhier opgerichte vereeniging tot bestrijding der T. B? C. heeft volgens het Dins'dhg in de ledenvergadering uitgebrachte jaar verslag van den secretaris cn dat van de hu.isbezoekster reeds veel goeds ver richt. Van het op 1 Juni geopende con sultatiebureau werd reeds door 36 per sonen gebruik gemaakt, afgelegd werden sedert dien dag 650 bezoeken. Bekalve 5 bedden met toebehooren en een ligtent werden nog tal van andere artikelen! uitgeleend en werden verschillende verbe teringen in woningen aangebracht, terwijl voor rekening der vereeniging 2 kinderen in het zechospitium „Zonneveld" cn 2 volwassenen en 3 kinderen in het gast huis verpleegd werden. Het ledental be draagt thans 283. Voor de R. K-, Jeugdorganisatie vervolgde gisteravond in het R. K? VerJ eenigingsgebouw de heer .1. Ch? Oornelis zijn lezing over de inrichting van onzen staat. Een vorige maai was het gemeen tebestuur en de inrichting der provin cial e regeering besproken en thans kreeg de hoogere rijksregcering een beurt. Ach tereenvolglens gaf spr. den jongelui een duidelijk beeld van dc macht der Ko ningin, de werkwijze van het ministerie -en de samenstelling van de Staten -Genef raal. Aandachtig werd een en ander aange hoord, waarna door den voorzitter en den Eerw. Adviseur den spreker dank werd gebracht. In de gemeenteraadszitting van Maandag a-s?, w;e!ke te 2 uur aanvang)) zal de navolgende agendai worden behan deld: 1. Ingekomen stukken; 2. Rekening van ket Fonds der Voor malige Gilden over het jaar 1920. 3. Benoeming van een lid in 3e Com missie tot Wering van Schoolverzuim wegens het aan den heer A. Wa A. Ross verleend eervol ontslag. De aanbeveling luidt als volgt: 1. dhr? J. M. van der Beijl; 2. dhr? H. J. Molhoek 4. Benoeming van een Regent van het Gasthuis wegens het aan den heer K. Brants verleend eervol ontslag. De aanbeveling luidt als volgt: 1. dhr? A. D. F van der Wart; 2. dhr? Dr. J. van Bruggen 5. Verzoek van den heer L? de Jonge om in pacht of erfpacht te mogen ont vangen een stukje grond in het' z.gg Ganzennest. 6. Voorstel tot het treffen van enkelo voorzieningen in verband mét het voorbe reidend militair onderricht. 7. Verzoek van Mej? Wed. W. Tim merman, om mede te werken tot demping van een gedeelte sloot' aan do M. Af de Ruyterlaan. 8. Wijziging der begrooting van het Grondbedrijf over 1920. 9. Verzoek van de heeren M? Osse- waarde en J. Dekker om wijziging der verordening op het aanleggen aan en bevaren van het Sas en da Haven van Goes. 10. Verzoek van de vereeniging „Oefe ning Baart Kunst!' om -een subsidie ad f 100.ten behoeve van een op 27 Juli 1921 alhier te houden zangwedstrijd. 11. Voorstel tot opheffing van het lcvensmiddellenbedrijf. 12. Voorstel tot vermindering van den gasprijs. Dinsdag werd alhier een vergade ring gehouden van de afdeeling Zuid- Beveland der Vereeniging ter bevordering der Pluimveehouderij in' Zeeland. Uit het verslag van den veilingmeester bleek, dat in 1920 op de eierenveiling zijn verkocht 206.065 eieren, waarvoor was ontvangen en uitbetaald f 22.409,06. In totaal bedroegen de ontvangsten der veiling f 23.352,50 en de uitgaven f 23.440,71, alzoo een nadeelig slot van f88,21. Met alg-emeene stemmen werd besloten om dit tekort te dekken door iederen leverancier van eieren aan de veiling, in 1921 een gulden te doen betalen? Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Zuidwegt, Trimpe cn De Graag en gekozen in de vacature M. A. Nijsse, dhr, A? Verburg te 's-Heer Hendrik'skin- deren. Voor het fokmateriaal werd over 1921 f 40 uitgetrokken. Als lid in de commissie vhn beheer op de eierenveiling werd gekozen dhr. J, van Willigen te Goes, (Zi) Maandag 21 Februari vergaderde in de Melksalon van den heer Van Doesselaar het Comité van Actie voor Zeeland tegen den 8-urigen werkdag. Meest alle vak organisaties waren vertegenwoordigd, ter wijl van enkelen bericht van verhindering was ingekomen. Nadat de voorzitter, dhr. J. J. Francoijs, de vergadering met een kort woord had geopend, bracht de secre taris, G. J. 'Hollestelle, verslag uit van de door het Comité verrichte werkzaam heden, Uit dat verslag bleek, dat op de be kende lijsten in bijna alle gemeenten van Zeeland geteekend is door 2320 patroons en 1659 gezellen, totaal 3979. Genoemde lijsten zijn met een begeleidend schrijven namens het Comité verzonden aan Zijn Excellentie den Minister van Arbeid. Na bespreking over de verdere actie besloot de vergadering om in' een audiëntie bij' 'den betrokken Minister onze belan gen mondeling toe te lichten? Daarvoor werden benoemd de yoorzitter en de se cretaris. Tot dekking der onkosten werd, met aller instemming een financieele regeling getroffen, nl. dat alle vakorganisaties een bedrag per lid zouden "bijdragen. Dit be drag werd vastgesteld op 50 cent, Ter voorkoming van onnoodige corres pondentie en om de onkosten zoo laag mogelijk te houden, verwacht dhr. Holle- stelle deze bedragen aan zijn adres, waar voor de medewerking der organisaties wordt gevraagd, Nadat besloten was om na de audiëntie nogmaals te vergaderen, sprak de voor zitter in zijn slotwoord' den wensch uit, dat ons pogen om' tot' vrijstelling van den arbeidsduur te mogen geraken, met -gun- stigen uitslag moge worden bekroond, daar allen,, die werkzaamheden voor an deren verrichten, gevaar loopen met den strafrechter kennis te maken. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de Arbeidswet wat den duur betreft in een onsocialen vorm gegoten is, Er zijn bedrijven waarin de toepassing van Art.- 24 voor de werk gevers, zooals in smederijen, wagenmake rijen en nog meer andere bedrijven, can ernstig ongerief teweeg brengt. Bovendien moeten de prijzen voor het werk hooger worden, wat in dc naaste toekomst zal blijken van een ongunstig gevolg te zijn. Gisterenavond, omstreeks 8 uur. had de heer W. d. L, werkzaam bij de Firma A. S. .1, Dekker alhier, het ongeluk, ter wijl hij zich wat' kort, op den kant van den kaaimuur bevond, in de haven te val len. Door zijn hulpgeroep kwamen spoe dig enkele schippers toegeschoten, die den drenkeling op het droge wisten te bren gen. Met een nat pak en den schrik kwam de man er gelukkig van af, Iersekc. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn bij een viertal bewoners der Mossel- en Julianastraat een aantal kousen en gebreide goederen ontvreemd, die buiten hingen. Dit komt den laatsten tijd weder dikwijls voor. (Z.) WcmcTdinge. Dinsdagavond had do sluiskneoht- de Sch. alhier, hel ongeluk bij het dichtdraaien van een der sluis? deuren zoo'n slag van den slinger der liet" te krijgen, dat hij bewusteloos neer viel'? Na in de wacht te zijn binnengebracht herkreeg hij spoedig het bewustzijn en? klaagde over pijn aan een zijner beenen, waartegen vermoedelijk de slinger is aan gekomen. Kapelle. Gisteravond vergaderde bij Mej. Hansen de aandeelhouders der Coöp. weeg brug „Kapelle- Biezelinge". De penning meester deed rekening en verantwoording, er was een gaed slot van f 572,41 Het. dividend 36 pet. werd aan de leden uitge keerd. De aftredende bestuursloden dhrn. C. D. Vreeke en J. van Wingen werden herkozen. Toen het dochtertje van dhr. v. d. V, een fleschje medicijnen meebracht, had ze het ongeluk daarmee te vallen en zich aan de glasscherven dermate te verwonden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Voor de vacature Topma ale hoofd der O. L. school te Biezelinge hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. Driewegen. Voor eene groote schare van belangstellenden bad op 22 dezer in do Zondagsschoollokalen alhier eene lezing plaats over de Landarbeiderswet door d© heeren C. Stevens, en M. de Looze. Van de aanwezigen gaven zich 14 parennen ala lid op voor eene onderafdeeling. In het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren H. R. Foimer, I. v. d. Guchte en Joh. van Sabben. Heinkenszand. Het bestuur van het muziek gezelschap .Euterpe" mocht op hun intee- kenlijst plus minus f 166 inzamelen. Er is reeds aankoop gedaan van een bombardon, een zeer groote, maar ook een noodzakelijke uitgave. Toen de heer Priester van 's lieer Aiendskerke van morg'en op weg' was naar* Middelburg' zakte plotseling het voorwiel van zijn motor in. De berijder kwam er van af met een bezeerde arm en been. IJzendijke. In de Dinsdag gehouden, gemeenteraadszitting, die door alle leden' werd bijgewoond, werden 'de notulen, der, vorige vergadering goedgekeurd en da ingekomen stukken medegedeeld? Daar- onder bevond zich een schrijven van Geda fel,aten, dat in de vaststelling der salaris sen van de ambtenaren van den burger lijken stand' geen verandering kan wor den gebracht. Dientengevolge stelt da voorzitter voor de jaarwedde van dea! klerk ter secretarie (tevens ambtenaar van den burg. stand) te verhoogen met f 150 en alzoo te brengen op f 1350, omdat déze ambtenaar 33 dienstjaren heeft, vroe ger tegen een gering loon werkzaam was^ thans de werkzaamheden meer dan ver dubbeld zijn, en hij' trouw zijn plichten vervult. Met .algemeene stemmen aanga* nomen. Voorts stellen Ged. Staten voor de begrooting voor 1921 te wijzigen inl dien zin, dat de jaarwedde van den bur gemeester wordt bepaald op f2750, die, van den secretaris op f 3500 en van den! gemeente-ontvanger op f 1400? In een vos rig schrij'ven hadden Ged, Staten te ken nen gegeven zich te kruinen vereenigen met de aanvangsj'aarwedde .van den bur gemeester, die. door den Raad op f3000j was vastgesteld, doch deze kwamen thans op dat besluit terug, De burgemeester, verklaarde met f2750 cn vijf tweejaar- lijksche verhoogingen van f150 zeer te vreden te zijn, doch achtte zich verplicht op te merken dat de vaststelling der jaar wedde van den secretaris, die tien dienst jaren heeft, op f 3500 niet in de bedoe ling van den Ra.ad gelegen heeft; immers waar liet aanvankelijk .voorstel van Gedj Staten slechts strekte tot een ma.ximnmi van f 2850 en de Raad daarboven 'ging] door een minimum van f 3000 vast- te stellen met vijf tweej.aarlijksehe verhoo gingen van f 100 tot een maximum van! f 3500, was dé Raad van oordeel, dat Gods Staten in die Tegeling zouden berusten? Hetzelfde geldt voor de jaarwedde van 3em gemeente-ontvanger, die ook meer daa tien dienstjaren telt, Gaat de regelingi van Ged-, Staten door, dan zal ook deza ambtenaar terstond het maximumsalaris van f1700 genieten. Alle leden waren heil met den voorzitter volkomen eens en verkla,arden te protesteeren tegen de! voorgestelde regeling van het Gedeputeerd! college en dicnsvolgens de voorgesteld» wijziging aan té houden totdat nader be richt zal zijn ingekomen. Het voorstel van 'B. cn "W". om de pen sioenbijdrage van den "tweeden gemeente veldwachter voor rekening dor gemeente te nemen werd aangenomen met alge meen e stemmen, Bij het voorstel van dc wethouders oroy evenals van al de andere gemeenteambte naren, ook de pensioenbijdrage van den burgemeester voor gemeenterekening tel nemen, verklaarde Z. Ed. Aehtb, voon dat voorstel dankbaar te zijn. doch hefl niet te kunnen aanvaarden, omdat hij vol doende salaris geniet cn de gemeente al' Paffen genoeg te dragcp heeft; hij zal dis premie voor eigen rekening nemen, A.an J. Elfrink en Gezusters Aarnouta wordt gemeentegrond in erfpacht uitge geven en besloten om' niet in te gaan op, hét verzoek van den eomïnandént der po- lit-ietroepen om een perceel tuingrond ach ter de barak te pachten zoolang door zijn! hoogere autoriteit niet is vergoed de 3 maal f 10 aan de vorige gebruikers der gronden waarop de barak is gebouwd, op dc betaling waarvan steeds te xvrgeef» wordt aangedrongen. Hem ,wggdt daar voor 14 dagen tijd gegund, anders zal de grond' aan den tweeden gemeenteveldwach ter gratis worden in gebruik gegeven, Bij dc rondvraag merkt do heer Vast der Weijdo op, dat hij heeft- hooren zeg gen dat Verfailje zijn huis aan den bou levard niet bouwt volgens de voorschrif ten. De voorzitter zegt daarvan' niets van den gemeente-architect te hebben verno men 011 zich niet aan praatjes stoort van' de straat; die wat heeft aan te. merken! kan bij hem gehoor vinden en daar dhr?

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2