DAGBLAD VOOR ZEELAND JOS. BITTER Lange Vorststr. 84 Eerste Blad Nummer 41 Zaterdag 19 Februari 1921 Zeventiende Jaargang Buitenlandsch Overzicht BUITENLAND. BINNENLAND. Een Goed en Goedkoop Adres is Goedkoope-Aanbiedingen UIT ZEELAND. MIDDELBURG i ALPh. ELSEM BURG j IS PAPIER IMPORTEURS 55 f JAMSTERDAM5 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. W. VIE NI NGS. Telefoon 97 Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, GOE3 Bijkantoren: MIDDELBURG, Markt 1 en 2 VLISSINGEN Telegram-Adres: Nizeco. Directeur» JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maandenf 0.20 per week» Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25? bij contract beduidende korting. II Dit nummer bestaat uit drie bladen, waaronder het „Geïllu- streerd Zondagsblad" Hef> Belgische strafwetboek telde een, arts 310, dateerende uit den Franschen revolutietijd, doch was bij de totaal ge wijzigde toestanden op het gebied der werkiiedenorgauisatie verouderdHet werkte ongelijks De werkman werd ge straft, indien hij samenspande om een be slissing aan den baas op te dringen, maar de baas werd niet gestraft indien hij, op •de werklieden druk uitoefende» Het belemmerde insgelijks de natuur lijke werkinder v.akvereenigingcn, wan- steer deze de beroepsbelangen hunner le den wilden verdedigen. Over de afschaf fing was men het vrij algemeen eens, maar \an katholieke zijde vreesden som migen dat de afschaffing van het artikel '310 een terrorisme van roade organisaties zoü begunstigen die nog veel schadelijker zou wernen dan het bewuste artikels Daar om hadden, do katholieke Kamerleden iTsclioffen cn Jieijman een amendement in- gedienjd om de afschaffing eerst in wer- fciDg te doen treden wanneer een nieuwo •wet op de vriijieid van, vereeniging zou zijn aangenomens Donderdag j.l, nu heeft de Belgische Kamer een beslissing in deze genomen. De afschaffing van art. 310 is aangenomen met 156 stemmen en 6 ont houdingen (van katholieken, o. a. Woeste em Sogers,) Het amendement Tschoffen werd' verworpen met 95 stemmen (soc, en lib») tegen 64 (kath. en enkele lib) en 3 onthoudingen (waarbij ook Woeste en Se- gers). De gcheele wet (die overigen^ al leen de afschaffing van art» 310 inhield) is daarop aangenomen met 102 stemmen (soca en enkele lib.) tegen 14 (Vlaamsche kath» cn. kath; dem) en 44 onthoudingen (kath;). Daarnia kwam het wetsontwerp nopens de vrijheid van, vereeniging, waarop het' amendement Tschoffen zinspeelde, in be handeling» De Fransche haven- en handelsstad Duinkerken, een concurrent van Antwer pen,, doet ad zijn best om te voorkomen, dat de stapelrechten, ten bate van Ant werpen vullen worden afgeschaft» Van daag wordt daarvoor een demonstratie ge houden van 15 a. 20,000 man. De AntJ- werpsche Kamer van. Koophandel is woest on heeft aan de ministers van buiten landsche zaken en financiën een brief ge richt, waarin nogmaals wordt betoogd, dat de Antwerpscbe handel uitdrukkelijk op komt tegen het stelsel van de „surtaxes d'entrepot", waardoor Frankrijk voor Ant werpen, niet alleen zijn vroeger .achterland Elzas-Lotharingen, maar nu ook nog het Ssargebicd sluit» De Kamer stelt dan ook de vraag: Gedoogt de Belgische regeering 'dat? En als het morgen Frankrijk belieft het Boerbekken te bezetten, zal de Belgi sche regoering dan ook dulden, dat ons ook nog dit gebied ontnomen wordt? In verband met dit protest heeft Boyers liberaal Kamerlid- voor Antwerpen, aan 4en minister van buitenlandsche zaken de volgepde vraag gericht: „Weet de mi nister, dat er een ontwerp zou bestaan, toegeschreven, aan de Fransche regeering, en dat lot doel zou hebben het stelsel der verhoogde surtaxes d'en,trepot uit te brei den "et Saai-gebied en zou hij', zoo ja, de houding der Belgische regcering willen, bepalen?" - Als Duinjkerken zijn. zin krijgt zal de 'Fransch-Belgisohe liefde spoedig bekoeld zijn.» DUITSCHLAND Verkiczinggactie van het Centrum. In de „Germania" staat eeu uitvoeri- verslag van, een te Berlijn in de König- iftadt-zaal gehouden, groote vergadering van, Centrumskiezers, die meer dan 2000 'deelnemers telde; Sprekers waren dr. Fass- bender, koopman Schönborn, de onderwij zeres Frohn, en het lid van den gemeente raad' dr» Salzberger. Op voorstel van, voor zitter Lange werd een motie aangenomen tegen den schoolopziener Paulsen, lui dende aldus: „Met gloeiende verontwaardi ging protesteeren de Centrumskiezers van Wïlijn, en Potsdam II er tegen, dat men het gewaagd' heeft, aan; het hoofd van het ,'Berjijnschc schoolwezen een dilettant zon der geloof te plaatsen, als Paulsen» Ze zul- leïq. het streven van dezen man, om de school zonjd'er geloof in te voeren, -zoo krachtig. mogelijk bestrijden en voor geeu middel terugschrikken,, om voor hun kin deren de confessioneele school en liet gods dienstonderwijs te behouden» BELGIE De Wielingen. De Kamercommissie voor Buitenland sche Zaken, heeft besloten, den minister van Buitenlandsche Zaken uit te noodi- gen, met haar de kwestie te komen besprê- kep. van de hervatting der onderhandelin gen met Nederland inzake de Wieliegen, Volgen,s den correspondent" van ide ,,N» K; Crt<" is de commissie van, meening, dat Nederland moet beginnen met de rechten van België op de Wielingen te erkennen; Maar dan zijn er ook geen onderhande lingen noodig, want die onderhandelingen zullen, juist loopen over de vraag': wie heeft recht op de Wielingen, Nederland of België? POLEN Warschau, 16 Febr»' (Oriept). Volgens berichten uit Parijs zal de Poolsch-Fran- sche overeenkomst, waarvan de tekst reeds gereed is, zeer spoedig worden, geteekend; Deze overeenkomst is voor Polen zeer gunistig en geeft blijk van de groote wel willendheid der Fransche regeering jegens Polen» Polen en Hongarije. WAESCHAU, 16 Fobr.» (Orient). De Hongaarsch-Poolsehe onderhandelingen te Boedapest hebben goede, resultaten opge leverd» Er is heden een voorloopige handels overeenkomst voor den tijd van zes maan den onderteekend; EERSTE KAMER. De weniiigban Wpolitiek van de regcering. Bij de behandeling' van do huurwe;ttcn in de Eerste Kamer sprak Donderdag j.l. de heer Aalberse, minister van arbeid, toen hij de verschillende sprekers be antwoordde, over de woningbouwpolitick der regeering. Hij constateert, datj weinig critiek daarop ook in deze Kamer vernomen wordt. Er is een zekere beduchtheid slechts, dat hygiënische belangen uit het, oog zullen worden verloren, en dat de regeering te ver zou gaan met hare bemoeiingen. Twee tegenstellingen dus. Spr. wijst -er echter op, dat men in hel) buitenland gunstig oordeelt over hetgeen hier voor de woningvoorziening wordt gedaan. Aan de samehwerking tussehen gemeentebesturen, woningbouwvereeni- gingen en het rijk is het te danken', dat op dit gebied zooveel is gedaan. Zoodoende wordt de woningnood zoo sterk mogelijk bestreden. Ook dit dient er kend door den particulieren bouw, die door sprekers premiestelsel zeer wordt' geprikkeld. Spreker heeft van verschil lende burgemeesters gehoord dat zij gc- looven, op die wijze den woningnood spoe dig onder de knie te zullen krijgen. In de laatste twee maanden zijn reeds zeven ion voor premies toegekend. Hier door wordt ook de werkloosheid bestre den. Spreker komt tot het veelbesproken en veel beschreven alcoofvraagstuk, dat bij na het bouwvraagstuk zelfs in belangrijk heid te boven komt. Dat verdient hel echter geenszins. Het' alcoofvraagstuk be staat alleen in Rotterdam, wijl alcoven in andere gemeenten niet' zijn toegelaten. Ini Rotterdam wel, vandaar dat men daa.r voor alcoofbouw subsidie vroeg. Spreker heeft daaromtrent deskundigen gehoord. De Rott'erdamsche gezondheids commissie was: tegen alcoofbouw. De Ge zondheidsraad en de woninginspectie wa< ren er eveneens tegen. De gewone woning is veel beter, dan de alcoofwoning, die bijvoorbeeld één trap voor twee woningen bevat', en daardoor wel goedkooper, maar niet meer waard is. De alcoofwoning lijkt relatief goed kooper, maar als men haar waarde verge lijkt met' die van de gewone woningen,- zijn beide gelijk. Vergelijkt men alle (factoren, dan blijkt, dat de alcoofwoning per kubieken meter even duur is, als de. Woningwet-woningen. Het' eenigc ver schil, dat men met recht naar voren meent te kunnen brengen, is, dat de al coofwoning minder plaats inneemt. Maar spreker herinnert in dit verband eraan, dat. de waarde van den grond wordt be paald door den opstand. Op den duur zal men dus door dezen ruimeren bouw, die hygiënisch niet te- aanvaarden is, slechts een stijging' van do grondprijzen bereiken, waardoor het voordeel van min der ruimte wordt opgeheven. Spreker ■weet niet, welk plezier men in Rotterdam, in den alcoofbouw heeft. Hij heeft zich objectief oordeel trachten te vor- maar is nog niet overtuigd van de onjuistheid van zijn standpunt, dezen bouw niet te subsidieoren. ^Intusschen herinnert hij aan 'de in gang zijnde prijsdaling in de materialen. Is het nu waar, dat' een Rotterdammer niets liever doet' dan in een alcoof sla-' pen, dan zal men zonder subsidiei van, de regeoring heel Rotterdam kunnen vol bouwen met alcoof woningen, aangezien de nieuwbouw buiten de huurwetten valt. Spreker wil de woning-ruimte niet bo ven 225 kiib. M. stellen, omdat' déze ruimte een besparing geeft' van f 100 per woning. Aangezien er 400.000 wonin gen noodig zijn, zal men een totalei 'be sparing van f 40 millioen bereiken. N.B. Zeven ton aan premies voor eigen bouw beduidt dat met den bouw van 800 a 900 woningen een begin wordt gemaakt. Dat is op 400000, die er volgens de verkla ring van den minister noodig zullen zijn, heel aardig, maar ook niet meer dan een begin. Red. Subsidie voel' bestrijding van en ver pleging van lijders aan tuberculose; De besturen van vereenigingen, die zich de bestrijding der tuberculose en de ver pleging' der lijders aan deze ziekte ten doel hebben gesteld, en do besturen van sanatoria, die voor 1921 in aanmerking wonschen te komen voor een subsidie in die kosten van hun arbeid worden uit'g'e- noodig'd hun daartoe strékkend, gezegeld verzoekschrift vóór 1 April a.S. te richten tot Hare Majesteit de Konjngin» Belgische Loodsen. Het „Handelsblad van Antwerpen" ont ving een schrijven uit Vlissingcn dd» 12 Februari, waarin, verzocht werd een ar tikel uit de „Vlissingsche Courant" over te nemen» Het Antwerpsehe blad- voldoet hieraan door plaatsing van het volgende uittreksel „Op 19 Januari LI. werden wij', Belgi sche gepensionneorde loodsen, verblijd met de lijding: het pensioen wordt gegeven, wij krijgen twee trimesters.; Allen op stap naar bet kantoor van het Belgische loods- wezen en waarlijk, wij kregen twee tri mesters a,an den koers van 19 gulden 35 cent, voor honderd frank, zoodat wij' nog een derde minder ontvangen dau vóór den oorlog, toen de levensstandaard meer dan de helft minder was dan tegenwoordig» Schrijft men naar de Regeering, de stuk ken, komen niet terecht, öf als men al ant woord- krijgt, dan. is het met den schralen troost: de Regeering' kan die schade niet lijden, en dat voor ongeveer oen dertig man, die in Holland zijn gepensionneerd, terwijl alles wat onjder liet Belgisch be heer is, -wordt uitbetaald aan; 47» Kan dat' voor ons -.„in den dienst grijs gewor den, veteranen, niet lijden, treurig maar waar» Gelukkig' dat hier in Nederland nog goede sociale wetten bestaan, die ons Bel gen, oude man cn vrouw, nog vijf gulden rente wekelijks toekennen, waardoor men on,s nog het hoog noodige kan versohaf fen, anders ware het met ons hier treurig gesteld» Waarlijk, do positie van een ge pensionneerd Belgisch lood3 is niet to benijden» Nu zal men kunnen Zeggen, het stukje is wat te lang gewacht in te zenden, maar meen, bij ons gaat alles niet zoo vlug; Wij hebben, nog wel zeven en dertig dagen na de trimester ona armzalig pen sioentje gekregen"» Nederland, België cn Luxemburg. „La Politique het blad' van, Pierre Northomb en de Fransch-Belgisehe an- nexionisten, wijst er op, dat het groot hertogdom Luxemburg' in, den vreemde nog altijd vertegenwoordigd is door de Nederlandsehe diplomaten en consulaire beambten,, daar waar het hertogdom geen eigen! vertegenwoordigers heeft» Een correspondent uit Luxemburg schrijft aan dit blad, dat de Nederlandsehe diplomaten en consulaire beambten de be langen van Luxemburg steeds kosteloos on met toewijding* hebben behartigd; J)e heer Reuter, liet hoofd der Luxemburg- sche regeering1, dénkt er dan ook aan de zen toestand te bestendigen, aldus de cor respondent; Sprckem.de over do onderhandelingen t'ussclien Luxemburg en België inzake de economische overeenkomst, onderhandelin gen die nog' steeds niet tot een goed einde gebracht werden, zegt het hlad: „is het waar, dat tengevolge van het bezoek van den, Nederlandscben gezant jhr» Van Vre- denbiu-ch aan Luxemburg} de regeering vam het groothertogdom aan België zou verklaard hebben,, dat de economische unie met' België hem njet beletten zou ook in de toekomst door 'Nederlandsehe diploma ten; eu consuls in den vreemde vertegen woordigd te zijn Is het waar dat België daarop niet heeft geantwoord?' Vrijwillig Landstorincorps Spoorwegdienst. Er is opgericht het „Vrijwillig Land stormkorps Spoorwegdienst" met als com mandant de majoor van den generale® staf, aangewezen directeur van het Etap pen- en verkeerswezen. Zoowel n:et-ü;enstplicKtigen, als dienst plichtigen, die niet in werkclijken dienst zijn >en behoorendo tot' het personeel der Nederl. Spoorwegmaatschappijen kunnen als lid van 't korps worden toegelaten, na daartoe een vrijwillige verbintenis bij den Landstorm te hebben aangegaan'. De leden van dit korps behoeven, als zoodanig, niet aan eenige militaire oefe ning deel te nemen, doch verplichten zich om, indien daartoe door o'f vanwege 'den Minister van Oorlog opgeroepen, tot nader order werkelijken dienst te ver vullen, teneinde in militair verband hetzij in den gewonen werkkring, welken zij daarbij vervullen, hetzij in eonigen ande ren werkkring, waartoe zij bekwaam wor den geacht, dienst te: verrichten op de spoorwegen. Desgewenschl kunnen zij daarbij tot zelfverdediging worden bewa pend. Omtrent' de toelagen en vervoer gelden de gewone regelen. Geert GrooIe^Gjenootsehap1. Naar „De Tijd" mededeelt, zal a-.s. Maandag t'e Utrecht de grondslag' worden gelegd voor een nieuwe godsdienstige ver eeniging, .waarin vooraanstaande katho lieke in;tellectueelen, terwijl zij 't be staande werk van organisaties of enke lingen op apologetisch, liturgisch en ker Groote zware gemaakte Lakens 2(4 el breed, ruim 3 el lang voor f 2,25. Van prima Graslinnen f 2,75. Groote gemaakte sloopen breede Overslag- met kant 80 cent, extra mooi 90 cent. Volslagen groote Dames-ponnen 3,25, f 3,75, f 4,25. Witte Dames-Hemden vanaf I 1,75. Keper-damesbroeken vanaf I 1,50. Dames-flanellen vanaf 11,50. Heeren flanellen vanaf I 2,50. Prachtige Wollen Danféskousen I 2,10, f 2.35. I 2,75. Kinder Wollen kousen vanaf I 1,15. Zware Rib-kousp»? vanaf 11,20. Schoi-tenbonten 60-65-80, katoen voor Hemden 30 cent, Oogjesgoed 40 cent. Flanel extra mooi 50 cent, zwaar keper .50-60 en 75 cent. Theedoeken vanaf 25 cent, Handdoeken'vanaf 30 cent, Witte Zakdoeken vanaf 25 cent, Katoen Manshemden 11,75, Vrouwshemden I 1,70. Groote keuze in Werkmans-Goederen Blauw keper jassen vanaf f 3,75. Blauw keper broeken vanaf 1 2,75, Kielen vanaf 1 2,75, Mans- en Jongens Sporthemden vanaf I 1,90, lichte Kleur-Overhemderf vanaf f 2,75, Dril-boezeroens vanaf I 2,25, Werkboeze roens I 2,25, \yol flanel geruite lange Hemden, I 3,50, lange bever Hemden vanaf 1 2,95, Gemaakte Mansmifaerbroeken vanaf I 2,50, Grijze Jassen I 4,50, sterke Werk- mans Broeken, fluweej*® Broeken, zware gestreept Eng.-leer Broeken, ook voor jongens, Buskin Broeken ijdlnaf f 3,75, sterke fluweele pakjes bruin en zwart vanaf 1 7,50. Losse broekjes met Lijfje Vanaf I 2,50. Bukskin pakjesjf'vanaf f 8,50. Stalen verkrijgbaar van do nieuwste Japonstoffen, effen en gebloemdö^Voiles, fantasie Katoen, Lakens en streepstoffen enz. voor het a.s. seisoen. Vraagt deze op zicht, levering- binnen drie dag-en. Vitrages en afgepaste Vitrage-gordijnen. Nog eem-ffcleine voorraad grijs en jaëger (Mans Borstrokken en Broeken vanaf 1 2,50. Overaboleven Lappen goedkoop. 2591-60 Verder alle Goederen aan de thans geldende prijzen. kelijk-sociaal gebied inj'aet laten lei ding trachten te geven aan de algemeens katholieke propaganda met voorlichting1, vergemakkelijking door het bijeenbrengen van propagandamiddelen, het zelf beschik baar stellen daarvan en het' optreden op terreinen, wa,ar nog geen organisaties werkzaam zijn» Reeds keurde Z. D', H, Mgï» de Aartsbisschop in, beginsel de con cept-statuten gbed:, welke onder de aan te wenden middelen op de eerste plaats noe men het uitgeven en verspreiden van kleine geschriften op godsdienstig gebied in den ruimsten zin des woords; De Stichtingsvergadering wordt bijeen geroepen door Mgr. J. A, S, van Sehaik, dr» Jao. van Ginneken S, J„ professor P, Groenen en den weleerw» heer J, de Kroon» Een plan tot uitgave eu verspreiding op groote schaal van kleine brochuren hier in ons land tor hand te nemen, rijpte door kennisneming van den opzet en de werk wijze van do Eng'elsche Cath» Truth So ciety» Deze vereeniging, vóór een 25 jaar 'gesticht djjor een bekeerling, die tot voor zitters had de Kardinalen Vaughan en Gasquet, predikt de „Katholieke Waar heid" op elk gebied, en vooral door de kleine penny-uitgaven, die zij met milli- oenen verspreidde; het aantal harer uit gaven klom tot 1600» Deze grootsche resultaten bereikte zij door uitstekend ge schreven inhoud-, korte behandeling-, goed koopte» Een vereeniging in dien trant zal hier ook veel goeds stichten, en hier is de op richting een gemakkelijker werk, dan het in Engeland w,as: immers daar was geen materiaal, hier is reeds een. massa, zoo- dat deze oprichting een centralisatie is, van wat reeds bestaat» 'De woningwetten. De Eerste Kamer heeft in haar Vrij dag gehouden zitting de- woningwetten (maatregelen tegen het onbewoond laten van woningen, wijziging der Huurcom- missiewet, aanvulling van de Woning wet) z.li.st'; aangenomen. De preinie-beuw. In ide Vrijdag gehouden zitting van de Eerste Kamer deelde de Minister van Arbeid mede, dat aan premies ter aanmoe diging van den particulieren woningbouw in Januari 1.1. werd uitgekeerd een be drag van f 988.362, vertegenwoordigend 597 woningen en over Febr. tot' nu toe f 1.232.152 voor 634 woningen; Per dag- komen gemiddeld 100 aanvragen bij het Departement in. A polkeken. Morgen (Zondag) zullen de volgendel apotheken geopend zijn: te Goes: v. d. Hoek» te Middelburg, C. H. A; Nonhebiel te Vlissingen: A. J. v» Oekenburgh, V. P. Z, Donderdagmiddag" werd in de Sociëteit nSt» Joris" alhier de alge- meene vergadering gehouden van 'de V» P» Z., onder voorzitterschap van den heer H» A= Hanken, Vertegenwoordigd waren alle 5 afdecling'en» Door den secretaris-penningmeester, den heer J; M. Slegt, werd het jaarverslag over 1920 van de afdeeling Zeeland der V» P. N, uitgebracht, waarin o, a, gezegd wordt, dat de hoenderteelt zich in 1920 weder heeft uitgebreid, maar om den. toe stand- van 1914 weer te bereiken zal er nog C6n paar jaar over keen moeten gaan» Er werden 20 foktoomen goedgekeurd» Herinnerd wordt aan de liquidatie van dh V» P. N, en de oprichting van de V» P, Z, Al is de liquidatie nog; geen vol dongen feit, toch is het werk van de af deeling voorloopig stop gezet» Het ledental liep iets terug, maar bedroeg op 31 De cember 1920 toch nog 825» Verslagen vaD de onderafdeelingen werden niet ont vangen» Het verslag werd' goedgekeurd evenalal i FACTA NON VERBA Imamufactureh importeur! jGEBR.EL5ENBURGi (N.2. VOORBURGWAL 167. TELEFOON N 9313 EN C 20S7-j 2585-20 d!e rekening, aanwijzend in ontvang een bedrag van f 639,96 en in uitgaaf f 626,03 alzoo een batig saldo van f 13,93, tegén' ongeveer f 150 over 1919» Do voorzitter deelde mede, dat bij' da liquidatie vau de V» P» .N, de afdeelingen, die him quotum1 over 1920 afdroegen, waarschijnlijk een belangrijk bedrag zullen' terugkrijgen, wat dan een goed stamkapi- taaltje voor de V» P» "Z, zal kunnen» worden» 1 j Ter tafel kwalu' nu de begrooting voofl 1921, aanwijzend' in ontwerp een eindcijfeï van f 455 in ontvang en uitgaaf» Bij de bespreking dezer begrooting weeS de voorzitter bij den memoriepost restü» tutie van het over 1920 aan de V» P. N» gestorte quotum, wat hij op ruim f lOOflj schat; Op zijh voorstel 'werd besloten moil andere afdeelingen samen er voor te wer ken, dat de afdeelingen die haar verplich ting nakwamen, dit eerst terugkrijgen! voor verder wordt geliquideerd» Bij den post regeling fokwezen kon wor den medegedeeld, dat dit jaar reeds 42 foktoomen zijn aangegeven» Do heer Kraamer deelde mede, dat ia' de afdeeling Walcheren er op gewezen' werd-, dat fraaie kippen wan eieren van! een, goedgekeurde foktoom niet voor een! prijs in aanmerking kwamen, omdat zij meer een sporttype dan een leg'typo hadden; De voorzitter zegt, dat' dit juist is ga- zieni; het is om goed- leggen te doen» Bij den post' subsidie aan de Z» lit M,- voor de Prov» tentoonstelling werd be sloten,, indien een afdracht van 'de V» P; N; wordt on,tvangón, voor f100 medail les beschikbaar te stellen, waarbij er nog eens op gewezen werd' dat alleen dieren uit Zeeland zullen mogen worden inge zonden» Er werd op aangedrongen jonge dieren van den broed 1921 in t'e zenden, daar oudere dieren, in September aan he(| ruien zijn» Besloten; werd, de volgende algemeen:? vergadering tb Oostburg te houden; Rondvraag; Bij de rondvraag werd' nog eens da t'eji,toonstelling' 'besproken en de mogelijk heid' overwogen jonge foktoomen voor Sep tember _te keuren; Dit bleek echter niet doenlijk; Wel zullen de oude toornen zoo spoedig mogelijk worden gekeurd' als vol doende ringen aanwezig zijn om de die- rea te merken» Op een vraag van den heer Kraamer of do copsulent Welleman in Walcheren een! lezing zou kunnen houden, zeide de voor zitter dat dit zeker mogelijk is en voegde daaraan toe, dat pogingen zijn aangewend om bij dé cursussen in landhuishoudkunde ook enkele lessen in pluimveefokkerij' t'a doen geven; voor dit' jaar was het pro gramma! eonter reeds te overladen, en zal' het nu volgend jaar geschieden, wat voor al, waar de vrouwen, meest-gl over dö hoenderstapel gaan, van groote -Jjeteekeniaf mag worden geacht» Er werd ook gewezen, op de wensche- lijkheid vooruit te wetenj wie de keur meesters zullen zijn, daar de meening van die heeren nogal uiteenloopt en men daar bij met fokken en inzenden rekening ka® houden» 1 i l

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1