ONZE KLEINTJES. ONZE KLEINTJES DERTIG CENTS ZEGT HET VOORT!! CONTANT BETALEN! BON Een nieuwe attractie voor onze lezers en adverteerders! Daarbij een attractie, die spotgoedkoop is! Personeel gevraagd en aangeboden. Artikelen te koop of ten verkoop. Huizen te huur of te koop, enz. enz. Dat alles kan men adverteeren onder de nieuwe Advertentie-Rubriek voor den spotprijs van per plaatsing. DONDERDAG 17 FEBRUARI 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN Hieronder geven wij een model van de indeeling van deze nieuwe rubriek, terwijl men van de daarop volgende bon gebruik kan maken om een „Kleintje" in te zenden. ONZE KLEINTJES PERSONEEL KOOPENVERKOOP HUIZEN DIVERSEN ELKE advertentie mag ten hoogste vier gedrukte regels groot zijn en dus moet de tekst zoo beknopt mogelijk gemaakt worden. GOES „De Partijraad, tennis genomen hebbende, van de door het P B. "ingediende memorie, besluit het aanstaand Partijcongres vooi te stellen, paragraaf 6 van het strijdpiro- graan te vervangen door do volgende Actie voor internationale en nationale ontwapening1, Deelneming aan en herorde. ring van the internationale, actie dar geor ganiseerde arbeiders ter verhindering van den oorlog. Actie tot 'democratiseetring on verbetering van den Volkenbond en bestrij ding van alle imperialistische stroomingon Het volksonderwijs vrij te maken va»' elk streven naar nationalisme en milita risme. EERSTE KAMER. Men kwam in de Eerste Kamer nog niet gereed meti de kwestie van den porti vrijdom voor dienststukken. Verder werd ieen begin gemaakt met' de behandeling der huurwetten. TWEEDE KAMEK. Zitting van 16 Februari. De motie-Van den Tempel inzake de werkloosheid beoogde een steimverleening rut de openbare kas „a fonds perdu". Het regeeringsvoorstcl beoogt, aan uit- geputte wdrkloozenkassen de helft „a fonds perdu" en de andere helft als renteloos voorschot te geven en de uit\ keering uit de leege kassen dus op overheidskosten tot liet volle bedrag dor oude reglementaire percentages, waar bij minister Aalberse tevens met de ge zinsbehoefte rekening houdt. Dit stelsel is principieel beter en werk# ook meer opvoedend. De Kamer gaf a.am dit stelsel boven dat van den socialist! van den Tempel met 50 tegen 26 stemmen de voorkeur. De motie-v. Ravesfeijn (communist) be oogde tot' bestrijding der werkloosheid hetj volle loon aan de werkloozen uit de open-i bare kassen te rorleenen. Minister Aalberse noemde die motie 'terecht een zeer onpaedagogische. Ook werd -daarin nog gevraagd herstel der handelsbetrekkingen met Rusland. De Kamer verwierp haar met- 72 tegen 3 «temmen. De motie-v. Rijzewijk (it.-Kt), waar tegen de minister geen bedenkingen had, wil de doeltreffende piaatregeleu van re- geeringswege ter bevordering van de pro ductie met voorlichting van commissied uit patroons- en arbeidersorganisaties. Zij werd aangenomen met 39 tegen 36 stem men. De socialisten stemden voor, ove rigens was er nog al oppositie tegen, ook op de banken der Katholieken. Met 40 tegen 36 stemmen werd beslo ten over cpnige weken het wetsontwerp betreffende de clectriciteitsvoorziening te behandelen. Met de'postbegrooting kwam men nog niet gereed. Dankbaar Weenen. Het Zeeuwscb Comité voor leeniging van den nood tö Weenen heeft naar aanleiding van zijn bericht, dat de levensmiddelen op 20 Januari uit Rotterdam zouden worden afgezonden en later toen de trein to Weenen was aangekomen, twea dank brieven ontvangen met een fraai» pentee- kening, die getuigen van groot'c vreugde ten erkentelijkheid, waarmede de „Liebes- gaben" te Weenen zijn ontvangen. Plaats gebrek verbiedt ons, helaas, de brieven in hun geheel af te drukken. Stukken voor den Gemeenteraad, Door Burg? en Welk? van Vlissingen wordt er de raad op attent gemaakt, dat da wijziging in de Gemeentewet ook be helst een verandering in de heffing der belasting op de openbare vermakelijkheden3 Aan het gebied ,dat deze beffing1 be strijkt heeft de wetgever een, kleine, uit breiding gegeven door het woord .„open bare" te schr,appen|.; Uit deze wijziging der wet de conclu sie te trekken, dat voortaan van alle ver makelijkheden, feestjes van huiselijken aard-, toon.eeluitvoeringen van onderlinge, besloten cluks en dergelijke een bijdrage in de gemeentekas zou 'kunnen worden ge vorderd, zou de bedoelinjg van den wet gever voorbij streven,-? Nadat ter zake in, het voorloopig ver slag van de Eerste Kamer de opmerking was gemaakt, dat liet belasten, van niet- openbare vermakelijkheden niet alleen niet mogelijk maar ook njet wenschelijk werd geacht; .antwoordde je regeering: „Waar door vereenigingen vermakelijkheden wor den gegeven, die daadwerkelijk geheel het karakter van openbare -vermakelijkheden dragen, behoort de belasting evenzeer mo gelijk te zijn,; Te bepalen wat onder too- neelvoorstellingen en andere vermakelijk heden is te verslaan, blijve dus beter aan de gemeenteverordening overgelaten"? Bezien in het licht van deze beschou wingen zal men onder de nieuwe wet slechts' mogen belasten: openbare verma kelijkheden en zulke die Zonder formeel openbaar te zijh, het karakter van open bare vermakelijkheden, dragen? Daarvoor zal de bestaande verordening op dit punt geer. wijziging behoeven; «Heen moet de R.-K. DIENSTBODE ge vraagd goed kunnende koken Mevrouw N., Groote Markt Goes. EEN HAAN met 12 kippen te koop, goede leggers. Te bevragen bij N. N. te Ovezand. NET MEISJE biedt zich aan als hulp in de huishou ding. Brieven onder no. 001 bureau dezer. TWEE MOTORRIJWIE LEN TE KOOP. Te bezien J. M. Kooien, 's-Heerhen- drikskinderenstraat, Goes. JONSTE BEDIENDE ge vraagd op een kantoor kier ter stede. Brieven onder no, 002 bureau dezer. PIANO te koop gevraagd tweedehands. Aanbiedingen onder nommer 005 bureau dezer. NET WOON HUISJE te koop te Kloetinge. Adres te ver nemen onder no. 003 bureau dezer. KOSTHUIS gevraagd door R.-K. Jongmensch. Brieven onder no. 006 bureau dezer. BURGER-WOONHUIS te huur of te koop gevraagd door net en klein gezin. Brieven onder uo. 004 bureau dezer. VIERDUIZEND GULDEN gevr. ter leen als 2e hypo theek, hooge rente. Brieven onder no. 007 bureau dezer. Aan de Administratie van de „Nieuwe Zeeuwsche Courant", Goes U gelieve onderstaande advertentiemaal te doen plaatsen onder de Rubriek „ONZE KLEINTJES" a dertig cent per keer. Het geld zend ik hierbij. Naam Adres: naam in overeenstemming worden go- bracht met de wet? In verband' met het strafbaar stellen van onjuiste aangiften moeten enkele wij zigingen worden aangebracht, terwijl ter voorkoming van ontduiking onder den mom van liefdadigheid, Burg£ en Weth. voor stellen te bepalen, dat de belasting, be taald voor een, openbare vermakelijkheid, waarvan ten minste 70 pCt? der onzuivere opbrengst, bestemd is voor een weldadig doel,, voor de helft wordt .teruggegeven,, zoodra aan B? en W. het bewijs is over gelegd', dat voor omschreven deel der op brengst voor het opgegeveu doel heeft gestrekts Een tweede voorstel betreft de mogelijk geworden zakelijke belasting op het be drijf? Het maximumbedrag is f 12 per arbeider en per jaar, terwijl minstens ge middeld 10 arbeiders in, eeii bedrijf moe ten werkzaam zijn die minder verdienen dan een bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen bedrag.; Bedoeld Kon.r Besluit is nog niet verschenen, maar het komt Burg? en Weth. toch wenschelijk voor, wil de gemeen,te nog voor dit jaar van genoemde belasting profiteeren, nu reed-- een verordening vast te ètellcn en deze aan de Kon? goedkeuring te onder werpen? De verwijzing naar den algemee nen maatregel van bestuur heeft dit voor deel, dat de verordenjng elastisch blijft, zoodat bij evenjtueele wijziging van het bedrag der maximumverdiengte de veror dening niet veranderd behoeft te worden? Thans kan echter niet worden opgegeven het gemiddeld aan,tal van de arbeiders, dat als maatstaf der heffing zal dienen en de vermoedelijke opbrengst der belas ting,- Een en ander zal na ontvangst der Kon? goedkeuring op de verordening wor den nagegaan en dus aan de uitvoering der verordening worden overgelaten? Een ontwerp-verordening op de heffing en op de invordering der belasting wordt ter goedkeuring overgelegd? Daar de plannen tot het stichten van woningen van de vereenigingen „Gemeen schappelijk Belang" en „Goed wonen" ten Noorden van den Singelweg- zoo ver ge vorderd zijn, dat1 op de terreinen, waai de woningen zullen komen, weldra, ver schillende werkzaamheden zullen moeten plaats hebben, achten Burg-? en Weth. het gewenselit, da.t aan verschillende op ilïc teireinen geprojecteerde straten een naam worde gegeven en stellen zij de volgende namen voor: Irislaan,'Begonialaan, Bloe- menlaan Vrijdomstraat, Schnitvaartgracht, Bonedijkf-traat, Sottegenistraat, Rave- s'teij'nstraai en Ridderspoorstraat? In de eerste hirtft der maand zijn in deze romewite Ing- - nomen Me}. IV;. C. Huysmans, zonder beroep; Vrouwestraat 2 van Middelburg; J. Blind, stoker Ned. L. Boschjcsl. 10, Nw. Helvoet F. l'hiips» -zonder bero-eip-, Scherm. 6, Kruimngen, B. Jobse; stoker Gasfab. Hyac. Iy 13, 0. W: Souburg', Wi. Wisse; Bui- tenpew. Komm B. Ewoutstr. 37, Aarden burg, P van Grinsven, Bo-otsman K.M. Wachtschip, 's Hertogenbosch, Mej. J Klein, Diacones, Kerks'tr. 4, Katwijk, M'. F'. Lemmens, Locdsloerling, p. Krugerstr. 3, Oostende, P. J. E. Becro-p, Lo-odsle-eirling, Koudek.weg 81, Oostende, A. Recourt, adj. Onderofficier, Slijkslr. 35, 'Groningen, J. C. Mets, kantoorbediende, walste. 28, Ban doeng1, H. Zill, stoffenverver, Hurgr.str. 28, Patsehau (Silezië), J. du Pon, bankwerker, Koudek'. weg 6, Arnemuiden. Vertrokken; I,. I. Vermeulen, O.Markt 29, naai' O. W. Souburg, W. S. Wijnberg, Pi.Krugefstr. 26, Amsterdam, J. ten Gate, Hendriks tr. 10 Soerabaja, Wed. 'I. Kosterla Kroon Mol 25, Culeuborg, Me-j. L. C. Verscliage; schermstr. 29, Schoondijke, H. L. Pieters, Kan. 66, Krabbendijke, P. P. C. de Bruijn, Hs. Ms. Wachtschip, Rotterdam, P. J. van Aartseu, Bouwen Ewoutstr. 23, Duitsdi- land, C. F. E. Vanleke, Noprdstr. 41, Ant werpen, L. J. VollemaePa, Molenstr. 3 Ant werpen. M. J. Ifiviet, A.Debenstr. 43, Rot terdam, J. Eehardt, Rioolstr. 1, Hoede- kenskerke, J. F. 'Schot, KI'. Maakt 3, Delft, P Embregts, L.Zelkè 6, Rotterdam, J. W'. de Iieyzer, Hyac.laan 2, Rotterdam, Wi. Biezen, Hs. Ms. boord Drebbel, Helle» vaefsl'ujs, G. Ouwen-dijk, Hs. Ms. boord B-rebbel, Helhsroetsluis-, II. Booij, Grootei Markt 4, Hellevoetslu.is, II. v. tl. Berg©, Lambr. 12, Den Haag. Gisteren heeft' op de re ede, van Vlissingen een aanvaring' plaats gehad tusscben het' Duitsche stoomschip „Na jade" van Antwerpen naar Oporto en het Amerikaansche stoomschip „Bonniehrook" Het eerstgenoemde schip bekwam eenige averij cn verloor anker en ketting. (M. Crf.) Dc bekende Roomsche propagandist -de lieer -d« Wolf zal op uitnöocliging va» de K.S A. alhier op Maandag, a-.s. een Peda komen houden met een nader te betpaletó onderwerp. Dinsdag vergaderde in de „Prins van Oranje" alhier de vercer.iging van fjiul-iterliiigen der Rijks Landliouwwin- terseiicol, onder voorzitterschap van den heer D. W. Lindenberg, Tot bestuursleden werden gekozen dhr. O. O. J? Hendrikse tie Zierikzee (vaca ture K. A. v.- Langeraad) en M. J Mol (herkozen). De ontvangsten over 1919 bedroegen f397, de uit'gavcn f546.59, nadeelig saldo f 149.59. De ontvangsten over 1920 waren f543, uitgayen f 428.61 (.hierbij inbegrepen het nadeelig saldo over 1919), een batig saldo aldus van f 114.39. 'Met algem. stemmen werd op voorstel van dhr. Hendrikse besloten om f25 be schikbaar te- stellen voor de Prov. Land bouwtentoonstelling fe Middelburg. Bij de bespreking van het Tijdschrift is' do vergadering van meening, dat het Dag. Best. moet trachten om een goedkoopcr tijdschrift' dan voor f 2.50 te doen uitge ven, doch ook indien dit niet' mogelijk is, wenseht men hot tijdschrift te blijven behouden. Door den heer J. S. de Rcgt fo Kata ■worden de aanwezigen hierna opgewekt! tot' deelname aan de excursie van den' Alg. Bond. Dit jaar zal Friesland bezocht) worden. Vervolgens hield dhr. K. Dilling', oud-! inspecteur der Ned. Heidemaatschappij een causerie over Iandbouwtractbrs en' freesmachines. De stoomploeg is boven het paard en de motorploeg te verkiezen? wat spreker uit verschillende deskundigei beschouwingen en op grond van eigen! ervaring aantoont. - In de Vereenigde Staten zoowol als in' Engeland en Frankrijk is de tractor reed<J populair -en ook in ons eigen land is' er reeds roei belangstelling voor. Cursus-J sen in motorkennis zijn zeer noodzakelijk,; Voor Zeeland zal gewoonlijk een trac? tbr van plrn'. 30 P.K, noodig zijn. 4-! fcylin'1 ermotoren verdienen de voorkeur boven de 2-cylinders. De machine moetl licht en toch soiied zijn. Bij eenige oefe*! ning is voor de- bediening van den tractor slechts cén man noodig. De machine ver-! bruikt van 2676 L. petroleum al naai" gelang de constructie. Van de kosten!- per II.A. geeft spr, verschillende voor-i beelden, de opgaven hiervan loopen even» eens veel uiteen. Een wetenschappelijk! onderzoek is zeer gewenscht. De freesmachine, welke spr. hierna be handelt, is een machine bediend door; één man, -die in cén keer de te bewerkers laag zaaiklaar maakt, waardoor ook del meststoffen in 'deze laag zeer gelijkmatig worden verdeeld. Deze machine voldoet in de practijk zeer goed. Bij de Ned. Heidemaatschappij! en tal van particulieren is zij ree-da in gebruik -en men is over haar vooral daarom zeer tevreden, omdat een aan-i zienlijk percentag-e (Spr. noemt 50 pet.) op 'de bedrijfskosten wordt bezuinigd'. De freesmachine gaat een goede toe» komst tegemoet. Bij bewerking door dezei machine is de grond ook belerblootgesteld', .- aan -den invloed van de vorst en slaat bij regen niet zoo spoedig dicht. Onder een krachtige opwekking tot de landbouwers, om toch te bi-eken met. het verouderde gebruik van ploeg en spa,- •eindigt spr. hierna onder krachtig applaus! zijn leerzame causerie. Na het dankwoord van <lcn voorzitten aan den spreker, werd nog door enkele aanwezigen gebruik gemaakt van de gele-- genhied om een cn ander te bespreken,- waarna -de vergadering werd gesloten. Het hoofdbestuur van den Rijks- H. B. SliBond had het plan opgevat om door lezingen, te geven dooi' de ver» schillende daartoe genegen zijnde leera-s ren, m-eer algemeen-e ontwikkeling eenërJ) zijds -en meer contact tusscben leeraar en- leerling anderzijds 'te krijgen. Verschillende leeraren hadden zich reeds goed gezind getoond jegens het plan. Daarom was het dan ook, dat op; Woensdagmiddag- half 2 uur j.l. dhr# S. A. Leopold een lezing zon houdenj over een door hem g-ekozen onderwerp en welFransche vertelsels uit den ouden! lijd. De lezing Werd gehouden in dei kleine zaal van de sociëteit V.O.V? Tot dnze eerste lezing-, waarnaar men vol verwachting had uitgezien, hadden nieti alleen de leden, maar ook niet-leden vani den Bond toegang. Het doel dat de R. H. B, S.-Bond! hiermede lieoogt is het Werven van nieuwfil lelden. Onder het gehoor merkten we ook' opj den directeur, dhr. N. Bakker, en eeniga andere leeraren. Om half twee beti-ad dhr. Leopold) het podium -en begon zijn lezing. In een korte inleiding zeide de geaekte spre-i ker, dat hij geen verhalen zou geven£ maar enkele vertelsels. Als -eerste stuy gaf hij -een vertelling over Karel_ den! Grooten, n.l. „Le pélérinage do Charles mag»©", of de pelgrimstocht' van. Ka^ rel den Grooten. Het wonderlijke speelt hierin een voor-i name rol. Ook komen de romantische rem zengestalte en bovenmenschelijke krach# van Karei zeer op den voorgrond. Ook de diepe godsdienstzin van den' vorst komt sterk tot uiting. Na dit stuk geeft spreker een kor# overzicht van de letterkunde der 13da' en de eerste helft der 14e eeuw. Hiërinl zjjn ongeveer een 75-tal letterkundigen' geweest, die ieder eeu 12-tal s'tukkeal geschreven hebben, dus in het geheeï een 900 vertelsels. In die vertelsels, Fa^ bliaux geheet-en, komen over 'talgemeen! dezelfde personen voor, te weten: gees»- telijken, burger en zijn vrouw en een aan ders vrouw. Als o-en heel aardig voorbeeld ge-eit# spreker „Le vilain miry' dorpelingj als dokter. Hierin komt vooral de slechte! verhouding uit tusschon man en vrouw? die echter op het eind van hot vcrfels'e# beter geworden is. Ook als voorbeeld geeft spreker een! berijmde anecdote van -de drie blinden? welke overbekend is. Als een andert voorbeeld droeg spieker „le Planté", 3-eh overvloed, voor. De gegeven voorbeelden waren allea' aan den humoristischen kant; daartegem over staan echter ook fabliaux die vanl ernstiger aard zijn, waarin een tendenzl hesloten ligt'. Als voorbeelden hiervani geeft spreker: „De gedeelde ÏLekën", dëj vertelling van het vogeltje met zijn drid geheimen, en de jongleur van NotfS Dame. Spreker ging nu na welke herkomrtl die vertelsels hebben. Hiernaar is doo# de grootste geleerden een vruchtelbozfl poging- gedaan. Sommigen zeggen, dat ze door Joden? Arabieren, Byzantijnen, etb. overge^ bracht zijn. j Spreker echter lijkt het 't verstandigst toe, om de theorie van Bédier aan t» nemen, die o.a. zegt, dat hij in Oct? 18871 met ©en pakketboot van Amsterdam wad gekomen. Toen hij op het dek zat, werf den er verschillende verhalen en verteD seis gedaan. Nu waren op die boot' rorf

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2