OFFICIEELE KERKLIJST ZATERDAG 12 FEBRUARI 1021 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT SPORT. Dekenaat Middelburg. Dekenaat Aardenburg. kraag en uen ander wet den mantelkraag opgezet. De photo's werden nu met een vergrooting van het portret, waarop de varmcorde was afgebeeld ii\ avondlicht, op één vel geplakt, het geheel gephotogra- feerd en verspreid; Spoedig meldden, zich nu personen aan, die do vermoorde op den( dag van den moord hadden gezien In gezelschap van t wee jonge mannen in grijze eostuuins en zoo werd do aandacht der politie op die verdachten gevestigd. Deze werden ver hoord, doch .aangezien de politic" geen „houvast" had-, werden, zij weder vrijgela ten, maar de detectives meenden toch re den te hebben hen in het oog te houden. Tot dat doel verzekerden, zij zich de hulp van een vijftienjarig meisje en deze jeug dig* leerlinge-detective kweet zich zoo uitnemend van haai- taak, dat haar ver slagen over de verdachte bewegingen der beide mannen, alle aanleiding gaven tot een tweede arrestatie, waarvan het slot is geworden dat ze op het schavot het leven hebben gelaten. Een gedeukt eeken. Het Comité voor doortrekkende krijgs gevang-enen te' Enschedé plaatste op liet Hoedemakersplein aldaar een gedenksteen van graniet, als herinnering aan de maan den November- en December 1918 en Ja nuari 1919. Op dezen steen wordt lpH doel der plaatsing in vier talen aange geven en vermeld dat in genoemde maan den hier 7500Q krijgsgevangenen pas seerden. De onthulling had Dinsdag in tegen woordigheid van autoriteiten plaats dooi' den heer J. H. van Heek, voorzitter van liet Comité. Het monument'werd door den burgemeester namens de gemeente aanvaard. Spelpeil-daling. Mr. D. Kassier schrijft, in antwoord op het verzoek van de „Telegr," om zijn meening te zeggen over de verminderde prestaties van ons nationaal elffcal in internationale voetbalwedstrijden, o.m. 't volgende „In de laatste tien jaren is de voetbal- beoefening kwantitatief vooruitgegaan, geweldig vooruitgegaan zelfs, Het werd een volksspel. Gevolg daarvan .was, dat velen den tijd gekomen meenden, zich toe te leggen op andere minder populaire sporten, zoo dat, voetbal feitelijk ia geworden, 'tspel van den arbeider alleen.'-' De enkele clubs, wier leden uit andere klassen worden gerecruteerd, zakken ge leidelijk, maar zeker naar beneden en zullen ton slotte onder deze omstandig heden voor voetbal verdwijnen. De arbeider, die zijn vrijen tijd ge bruikt om "tspel zooveel mogelijk te beheerschen ,zal daarin technisch tol g-roote hoogte kunnen komen, maar- niet hoogcr dan de jongen, die H. B. S. of Gymnasium afloopt, en evenveel tijd aan zijn lievelingsspel kan besteden. Technisch zullen zij dus even hoog staan tactisch zal echter de arbeider achter staan. Hij bevat minder snel en reageert daarom langzamerhij is minder ingewik keld in de problemen, die hij zijn tegen stander- ter doorgronding voorlegt enz. En boe eien uitweg te vinden? M.i. is die te vinden dxw. door invoering van het bcroepsvoetbal. Dc invoering zal tweeërlei resultaat hebben. 1. Voor den arbeider wordt bet spel zijn werk. Hij kan zich daar geheel aan geven, want het is zijn hoofdbeslaan. Hij zal zich dus technisch hooger kun nen ontwikkelen dan nu 'tgcval kan zijn. Bovendien zal zich langzamerhand dooi t- voortdurend leven in zijn vak en dooi overgang van vader op zoon een functie ontwikkelen, waardoor zijn gebrek aan tactiek vermindert en geheel verdwijnt). (Ook zonder beroepss pel zal de functie zich ontwikkelen, maar veel minder snel.) Men kan den een beroepsspelpeil krijgen op een hoogte gelijk aan 't hedendaag- sehe Engelsche. 2. De jongen van 't Gymnasium of de II. B. Sj zal ziek wederom raogeu gaan toeleggen op -'tspel, waartoe hij zich 't meest aangetrokken voelt, maai welks beoefening hem nu veelal door zijn ouders wordt verboden (en dat niet geheel ten onrechte, daar hij ais 15- of 16 jarige in competities tegen veel oudere en dooi lichamelijke kracht ibreclier spelende te genstanders, den strijd heeft aan te bin den, wat gevaren met' zich brengt.) Het ama.teursspel zal dan zeker voor- ui tg-aan het spel zal door alle rang-en worden beoefend en vele wanverhoudin g-en ,dic, ook al remmend werken, zul len worden opgeheven. En mag ik er tenslotto even aan toe voegen: Hoe sneller 't beroepsspcl zijn intree, doet', koe beter. Te kecren zal 't toch niet zijn en 'beenigc resultaat van een kunstmatig uitstel zal zijn, dat een ander spel (ik denk aan rugby) voor een bepaald aantal menscben de plaats gaat innemen, die tot nu toe 't voetbal bij uitsluiting bad. En 't is gemakkelijker gewonnen terrein te behouden dan ver loren grond te heroveren." Schaken en Dammen. Goes. Door de slechte opkomst der mede- spelenden werden er verloopen Woensdag' veel minder wedstrijden gespeeld, waar door de tijd van bekendmaking der uit slagen ook weer verschoven is. De leden van d-n B. H; B, S,-bond schijnen erg wispelturig te zijn, want de voetbalwed strijd Zaterdag j.L en de schaak- cn dans wedstrijd geven er blijk genoeg van. In een vereenigingsjaar van don H. B; S,- Boml zijn altijd twee scliittcringsperioden te onderscheiden. De eerste wanneer dë school pas aanvangt en de tweede als er een soiree is en de paar weken na het soiree. liet verdere is een geleidelijke maar zekere anti-climax. Dit valt zeer te lietreureu. Laten we eens afwachten wat de volgende week ons brengen zal op den Woensdagmiddag bij de schaakwedstrijden. Op den eersten Zondag in de vasten. Epistel II van den II. Paul us tot de Corinthen VI 110. Broeders! wij vermanen u, dat gij de genade Gods niet te vergeefs ontvangt'. .Want Hij zegt: In den aangenamen tijd heb ik u verhoord, en u geholpen op den dag- der zaligheid. Ziet-, Jiu is hef een aangename tijd; ziet', nu is het dc dag der zaligheid. Wij geven niemand eenige ontstichting', opdat deze bedie ning' niet veracht worde; maar gedragen ons zeiven ijl alles, als dienaren Gods, in veel ggduld, in verdrukkingen, in nood zakelijkheden, in benauwdheden, in sla gen, in gevangenissen, in oproeren, in arbeid, in waken, in vasten, in zuiver heid ,in wetenschap, in langmoedigheid, in lieftalligheid, in den heiligen Geest, in ongeveinsde liefde, in het woord dei- waarheid, in de kracht Gods, door dc wapenen der rechtvaardigheid ter rech ter- en ter linkerzijde, door eer en oneer, door oenen goeden en eenen kwaden naam; als verleiders en rechtzinnigcn als onbekenden en bekenden; als ster venden, en ziet, wij leven: als gefblfor- den, cn niet gedood; als droevig', maar altoos blijde, als arm, maar die. velen rijk maken; als die niets hebben, en alles bezitten. Evangelie, Mattheus IV 111. In dien tijde werd Jezus door den -geest' naar de woestijn geleid, om van den duivel bekoord te worden. En als Hij veertig dagen en veertig nachten' ge vast liad, kreeg- hij eindelijk honger. En de bekoorder bij Hem komende, zeidc indien Gij Gods Zoon zijtzeg dat' deze steenen brood worden. Maar Hij ant woordde ,en zeide: daar is geschreven, de menseh leeft niet hij brood alleen, maar bij alle woord, dat uit den mond Gods voorkomt. Toen nam dc duivel Hem op naar de heilige stad, en stelde Hem op do tinne des tempels ,cn zeide Hem: indien Gij Gods Zoon zijt, werp U van boven neder, want daar staat geschreven: dat Hij' zijnen Engelen wegens U bevolen heeft ,en zij zullen U op de handen dragen, opdat Gij uwen voet aan geenen steen moogt' stoojen. Jezus zeide hem: er is ook geschreven: gij zult den Heer uwen God niet tergen. De duivel nam Hem weder met zich op een zeer hoogen berg-, en toonde Hem alle koninkrijken der wereld ,en hunne heerlijkheid, en zeide Hem: dit alles zal ik U geven, indien Gij nedervalt en mij aanbidt. Toen zeide Jezus hem: wijk Satan; want er is geschrevengij zult den Heer uwen God aanbidden, en Hem alleen dienen. Toen verliet Hem de duivel; en ziet, de En gelen kwamen en dienden Hem. Wegwijzer in het Missale Wteklijst. van 1320 Februari. Zondag 13, le Zondag v. d. Vasten B 266 2e geb. H. Amandus; 3e geb; A Ounctis B 244. Credo. Praef, v. d Vasten Maandag 14: van den dag B 273; 2de geb. K. Valentinus B 1546; 3de geb... ,,A Cunctis". Dinsdag' 15: van den dag B 278; 2de geb. H.H. Faustinas en Jovita B 1517 3de geb. ,,A Cunctis", B 244. Woensdag 16: van den Quaier-temper- dag, B 283; 2de geb. „A Cunctis" B 24*4; 3de geb. „Omnipotèns" B 244. Donderdag 17: van den dag B 289; 2de en 3de g'eb. als Woensdag. Vrijdag' 18: van den Quatertemperdag B 294; 2de geb. H. Simeon B 1548; 3de geb. „A Cunctis". Bisdom Breda: Kerk wij dings-fees t v. d Kathedra'e kerk B 1139; i'de geb.. en laatste Evangelie van den Quatertemper dag B 294. Zaterdag 19: van den Quatertemper dag B 300; 2de geb. „A Cunctis" B 244; 3de geb. „Omnipotèns" B 241; (Bisdom Haarlem: 4-dc geb. voor den Paus B 188). P. V. KERKBERICHTEN uit het MIDDELBURG. Parochie H.H. Petrus en Paulus. Zondag de H.H, Missen te 7.30 en 10 u, Na den middag te 2.30 catechismus, 3 u Gioederschapslof met Rozenhoed je- waar na de profundi s" voor cle overledenen van hel maandgebcd. 6.30 I.of met lijdens meditatie. Maandag en overige dagen de gewone Catechismus. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn quatertemperdagen. Op dj.' dagen gebo den onthouding van vleeschspijzen. Donderdagavond to 7 u. Lof ter eetv aan het Allerh. Sacrament. Vrijdagavond te 7 u. oefening van den Kruisweg. Zaterdag van 6 uur af gelegenheid o;n te biechten. VLISSINGEN. Parochiekerk ter eere van dan 11. Jacobus, Wilhelminaslraat. Zondag de H.Ii. Missen om 6.30, 7.30 8.30 uur. Om 6 uur Lol' en lijdensmedi tatie. Dinsdag om 6 uur Congreaatm. Woensdag- om 8.30 u. gez. jaargetijde: voer Caroline van Domburg—Bowbays, DonderJag, om 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament en Rozenhoedje. Vrijdag om 7 inu' oefening van den 11. Kruisweg. Zaterdag, van 59 uur gelegenheid «m to biechten. Om 7 uur Lof for eieire uer H. Maagd. Zondag onder alle H.H. Missen lieida- digbeidspredakat&e en collecte voor de St. Vfncentius vereeniging. Om 12 uur oefe ning voor de Edelwacht. CalecHsmjis: Maandag, Woensdag, Vrij dag en Zaterdag. Maandag 5 uur oefening voor de Meis jes ter voorbereiding tol de Pfchtige if. Communie. Dinsdag 5 uur oefening vooir de jon gens ter voorbereiding tot de Eerste IJ. Communie, Woensdag 5 uur oefening voor de meis jes ter voorbereiding lot do K aufe II Communie. Woc-nsdag, Vrijdag cn Zaterdag, quater temperdagen, is liet gebruik van vluesch- spijzen r erboden. Bijkerk: O, L'; Vrouwekerk (Singel). Zondag H.H. Missen om 7.30 en 10.30 uur. Om 4.30 uur Congregatie der if. Familie. Zaterdag van 58 uur gelegenheid om te biechten. GOES. Parochie II. Alalia Mugdalena. Zondag, le Zondag van d'e vasten. 7.30 gel II. Mis; 9.15 uitreiken de II. Commu nie; 10 uur Hoogmis; 2 uur Catechismus, 6 aur Lof on .lijdensmeditatie. Daarna patronaat voor de jongens. De patrouaats- jongens zijn verplicht allen in de lijdens meditatie aanwezig te zijn. Maandag 7.30 uur gelezen H. Mis in do kerk cn bij de Eerw. Zusters Van de Wijkverpleging. 8.45 uitreiken der H. Communie. Des avonds van 7.30 tot 9 uur Liturgi sche Cursus in liet Slot Oostende. Dinsdag, 7.30 uur gelezen U. Mis in de kerk cn bij de Eerw, Zusters van de School; 8.45 uur uitreiken der II. Communie. Woensdag quatertemperdag, 7.30 en 8.30 gel. II Mis. 6 uur Lof. Donderdag 7.30 en 8.30 gelezen H. Mis. Vrijdag quatertemperdag, 7.30 en 8.30 gel. II. Mis. 6 uur oefening van den Kruisweg. Zaterdag quatertemperdag, 7.30 en 8 30 gc-1 II Mis 6 uur Lof. t Biechlkooren vanaf 4 uur. N.E. Dagelijks vóór de H,H, Missen en Woensdagavond na het Lof gelegen heid om te biechten, HANSWEERD. Parochie Alalia Onbevl. Ontvangenis. Zondag lo Zondag van de vasten. Onder de II.H. Missen schaalcollecte voor den St. Pieterspenning. Na de H.H. Missehi vereering. der Reliquto van hetII. Kruis. 1.20 Catechismus. 2.30 uur lijdens meditatie. Maandag, Dinsdag en Donderdag mo gen degenen, die aan de vastonwel ge houden zijn, slechts éénmaal per dag, en degene, die niet aan da vasteuwet gehou den, zijn meerdere maten per dag viersch gebruiken. Het gebruik van vet is alle dagen van de vasten geoorloofd, dus óók op de quatertemperdagen van deze week Woensdag quatertemperdag, vandaag is liet ook verboden vleeschspijzen te ge- bruiken. Vrijdag quatertemperdag. Zaterdag quatertemperdag, vandaag is hel verboden vleeschspjjzieii te gebroken. Zaterdag 4 uur gelegenheid om te bie-hlcn. HEINKENSZAND. Parochie van den H. Blasius. Zondag 13 Febr. le Zondag van den vasten. 6.30 uur Comtuijunie uitreiken. 7 30 Vroegmis 10 uur Hoogmis, 's Middags 2 uur Lot met lijdensmeditatie. Na het Lof vereering v. d. reliquie v. d. H. Gelrav- dus Tevens na bet Lof vergadering v. d. Zcl&tricen van 't liefdewerk 'der gesloten rc-traiten. Deze week Catech. volgens gewoonte. Deze week zullen de arinmies- ters de driómaandelrjksche collecte langs de huizen houden.' Dibsdag biechten de jongens. oensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn quatertemperdagen, geboden vasten en ont houd uigsdagen. Vrijdagmiddag 3.30 uur oefening van den Kruisweg, waarna vereering van de reliquie van hel 1L Kruis. Zaterdagmorgen 9 uur Catechismus voor dc plechtige communicanten's na middags van 2—4 en van 6—8 uur gele genheid tot biechten's gvonds té 7 uur Marialof met Rozenhoedje. A.s. Z.ondag zal het Kerkbestuur op de gewone wijze zitting houden lot. het ionen der plaatsengelden. RILLAND-BATH. Rectoraat van den II. Jozet. Zondag zijn de H.H; Mianen om 7 ea 10 uur. Na den midag om half drie Lof en meditatie over het 11. Lijden van Jezus. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn bet quatertemperdagen, en js het verboden vleesch of spek te gebruiken. Woensdag 3o tier 7 Woensdagen voor het leest van den If. Jozef. Zaterdag volle aflaat voor de Derde Ordelingen wegens het Lest van den H. Conraxtes, Belijder der Derd Orde. Zaterdagavond om 6.30 u. Lot met Ro zenhoedje ter eere van O, In Vrouw. O V EZ AND, Parochie O. L. Vrouw Tenhemelopneming-, Zondag 13 Febr. 11. Amandus, Bisschop en Belijder. Eerste Zondag van tie 40'daag- sehe vasten., De II. Communie wordt uil- gereikt oin 6.45 en onder ie Vroeg'.mis van 7.30. Om 10 uur de Hoogmis. Na do Hoogmis leesboeken te bekomen jn dn Par School. Een kwartier na de Hoogmis Catechismus. Om 2 uur Lol met de over weging der eerste twee statiën van don H. Kruisweg. Heden vleesch voor iedereen meermalen geoorloofd Alaandag 14 Febr. H. Valentinus, Mar telaar. Dinsdag 15 Feblr. 11.11. Faustinas en Jo vita, Martelaren. Woensdag 16 Febr. Quatertemperdag. Donderdag 17 Febr. Officie van den dag, ook op do drie vorige dagen. Vrijdag 18 Febr. Quatertemperdag, bet officie van den Vastendag, gedachtenis van den H. Simeon, Bisschop en Martef laar. Zaterdag 19 Febr. Quatertemperdag. Of ficie van den dag. Geb. voor Z. II. den Paus. Om 8 uur gezongen II. Atis met 13de broodbedeeling aan het H. Offer van dien dag verbonden. Biechtgelegenheid vaq 8.45 tot elf uur. Voorts van 25.30. Om half zeven Lof met Rozenhoedje, daarna tot half negen. Zondag a.s. 20 Febr. Tweede Zondag van do vasten. De jaarlijfcsche aanbid, dingsdag in deze parochie. Alsdan de collecte deels voor de sierraden, deels voor de rente-aflossing in verband met dc schildering der kerk. N. B. Vrijdag komt er een. WelEerw, I'ater uit Rilland ter assistentie voor het waardig vieren van het a.s.Aanbidding,s- feest. Vrijdagavond om 7 uur Lof met de godvruchtige beschouwing der derde cn vierde statie van den Kruisweg. Na. 't Lof zal er gelegenheid zijn om te biechten. Zaterdagochtend zal er eene H. Mis zijn oo.c om half acht. De quatertemperdagen van de Vasten sluiten het winterseizoen al De lente 'is in aantocht. De geJoo- vigen moeten op die dagen bijzonder.' bid den voor de priesters der H Kerk en levens in diepen ootmoed migt een berouw vol hart den barmhartigen God om ver geving smeeken voor dc zonden in den afgeloopen win ter meer misschien dan anders bedreven. Zoo wordt de Goede God goedgunstig jegens ons gestemd en nijogen wij, er om biddenden met gegrond vertrouwgn verwachten Zijn rijken Goddelijken vegen i oor do nieuwe vruchten der aarde Maandag, Dinsdag, Donderdag, voor die vasten moeten, éénmaal vleesch, bij vollen maaltijd. \roor die niet behoeven of niet kunne11, niet mogen vasten, is vleesch geoorloofd meermalen daags. AVoensdag, Vrijdag en Zaterdag, de quatertemperdagen, vkiesch Verboden, voor allen. De maandel. H. Mis van Requiem voor de zielerusl der ouders zal geschieden, op Vrijdag 25 Februari e.k. De geloorigen worden dringend en ern stig vermaand, om a.s. Vrijdag 's avonds om 7 uur, het lof en de overweging van het lijden des Heeivsn mede te ma ken, tot waardige voorbereiding van den jaarlijfcsche aanbiddingsdag, die op Zon dag 20 Febr. a.s. in deze parochie wordt gevierd. Vrijdag na 't Lot ook gelegenheid om te biechten. Zaterdag ook om half aclit eene H. Mis. KERKBERICHTEN uit het HOOFDPLAAT. Parochie van den H- Eligius.- Do H.H. Missen op Zondagen en ge boden feestdagen te 7 en 10 uur; in de wGok te zeven uur. Lof op Zondagen en geboden feest dagen om 2 uur; Zaterdag om 5 uuï, Voortaan moeten ook de buitcnkin-le ren dio voorbereid worden tof d» plechtige H. Coiqfhïunio in do week dagelijks naar de leering komen. Vandaag, de Hoogmis voor den heer Constantlnus Bcrnardus Temmerman, huisvr. en overl. kinderen. Relikwie ter cere van de H. Apollonia. Na den middag om 2 uur Lot met meditatie over het Lijden van den godde lijken Zaligmaker. Onmiddellijk daarna Congregatie. Vandaag' onder de, IIIIAliss sen collecte me,t! ojien schaal voor do Radboudstichting. Alaandag', gez. H. Alis ter eere van O. L. Vrouw van Altijdd, Bijstand. Dinsdag' gez. 11. Alis voor den heer Joannes Baars en Mevr. Se.raphina, So phia Anthcunis, zijne echtgenoote. Woensdag, g-ez. II. Atis voor den lieer Jacobus Barnardus Temmerman, hsvr. en «verleden kinderen. Donderdag, gez. H .Mis ter eere van O. L. Vrouw uit dankbaarheid; Vrijdag, gez. H. Atis voor den heter Jacobus Pateer. Onder de H. Atis geza menlijke wekelijksche H. Communie dei kinderen Zaterdag, gez. 11. Alis voor den heer Bernardus Josephus Thomaes en Mevr. Joanna Maria Goethals, zijn echtgenoote, «n voor hunne overl. kinderen. Na de leering biechthooren voor de buitenkinderen; Ie 2 uur voor al da overige kinderen; na het Lof van 5 uu/ voor do ouderen. Aanstaanden Zondag voorl.aatsten Zon dag der maand, gezamenlijke II. Commu nie voor de kinderen van 9 cn 8 jaar. Aanst. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn het Quatertemperdagen, en is het verboden vleesch te eten. Op de overige dagen dezer week mag vleesch gebruikt worden: door hen, die gehouden zijn to vasten, eenmaal per dag, door de ove rigen meermalen daags. Het gebruift van gesmolten vet is alle dagen, due ook op de Quatertemperdagen voor allen geoorloofd. SLUIS. Parochie H. Joannes de Dooper. Zondag. II.H. Missen om 7 en 10 uur. 2.30 Lof met meditatie. "5 u. Patronaat. Alaandag, tl. It. Alissen om 7 en 7.30 u Dinsdag, H.H. Missen orn 7 en 7.30 u Woensdag, H.H. Missen om7 en 7.30 u. Quatertemperdag, geboden vastendag. Donderdag, II.H. Missen om 7 en'7.30 u. Vrijdag H.II. Missen om 7 e" 7.30 u Quatertemperdag, geboden -vastendag. Zaterdag II. Mis om 7 uur,- Quatertemperdag, geboden vastendag. Biechthooren van 45 uur. IJZENDIJKJ3. Parochie O. L. Vrouw Tenhemelopneming, De H.H; Missen zijn, behoudens pn- voorziene omstandigheden, op de Zon- en Feestdagen om 6.30 en 10 uur; op da overige dagen om 7 en 7.30 uur; Woens dag alleen am 7 uur. Zondag om 2 uur en Zaterdag om 5 uur Lof. De regeling der leering is als volgt: Zondag voor do kinderen, die hunna plechtige le en 2e H. Communie doden om 8.30 uur in de, kerk; Maandag Jen Dinsdag voor de meisjes vanaf 7 jaax; Woensdag, Donderdag en Vrjjdag voor de jongens vanaf 7 jaar, telkens om 8 uur bij de Eerw. Zusters; Gelegenheid om te biechten iederén mor gen vóór 7 uur, alsnog des Zaterdags vanaf 3.30 uur en vóór feestdagen of bij- zondero devotiedagen vanaf 3 uur. Op Zon- en Feestdagen van 5 tot ,8 uur Patronaat. De R.-Kj; Leesbibliotheek is geopend iederen Zondag na de Hoogmis. Kardinaal Ferrari, f Over dezen Prins der Kerk cn lid van het H. College, wiens overlijdens-i bericht reeds in deze courant voorkwam, meldt de bijzondere correspondent van „Het Centrum" het volgende: Ik kom juist uit' de sterfkamer van Zijne Eminantie Kardinaal Ferrari, waar ik in diepen eerbied en innige devotie de lippen heb gedrukt op de koude ban den van dezen heiligen Kerkvorst, zooals men een relikwie vereert. Zijn sterfbed van drie lange maanden is een langzame marteling geweest; het kankervuur ,dat zijn keel had aangetast; heeft hem onnoemelijke smarten doen lij den, le martyre h petit feu, langzaam, heel langzaam en heel pijnlijk werd hem de keel dichtgeschroeid. Maar hij heeft' dat lijden gedragen met heldenmoed en als een heilige is hij gestorven. Hij wilda niet, dat' de geneeshéerea zijn lijden trachtten te verlichten. „Laat mij toch mijn natuurlijken dood sterven,"' zei hij met de opgewektheid, die hem eigen was, „en beroof mij niet van de weinige verdiensten, die ik nog vergaren kan." Toen hij niet meer spreken kon, schreef hij nog zijn laatste instructies. Men zou toch liet Rituale, wijwatjer, kaars en school bij de hand hebben. „Ik zie nog niets van dat' alles," schreef hij. En schriftelijk benoemde hij nog een tiental pastoors en gaf nog enkele korte bevelen, en nam nog met een vriendelijk woord afscheid van de zijnen. Toen de doodstrijd naderde, verzocht hij zijn secretaris Don Giovanni Rossi om nog eens *de gebeden dex Stervetad|éia te bidden. En voor zooveel zijn vermoeids verwonde keel het toeliet, tluistjerde hij nu en dnn dc gebeden mee. Daarna wilda hij, dat men hef lijdensevangelie lezen zou, en bij bet lezen van de Passie is hij gestorven, de ware dienaar des Evan gelies, die naar het voorbeeld van zijn Meester zooveel geleden had. Zijn laatste woorden waren die van den Zaligmaker: „Consummatum est". Een schitterende, voorbeeldige loop-' baan is volbracht. Zijne Eminentie Kardinaal Ferrari, waar werd in 1850 te Palanzano uit eenvoudi ge ouders geboren, en de eenvoud zijner familie bleef hem bij toen hij priester was cn leeraar op het Seminarie, en niet' min der op den Bisschoppelijken zetel van Guastalla cn Conro. Eu het Purper, waar toe hij in 1894 werd verheven ,was voor. hem hel Staatskleed om zijn waardigheid voor de buitenwereld te doen eerbiedi gen, maar veel meer de dekmantel, waar onder hij een diepen eenvoud en strenge armoede trachtte te. verbergen." Hij die een eerste rol speelde in het' kerkelijk en maatschappelijk leven, leidde voor zichzelf het leven van een kluizenaar. Van vijf uur -'smorgens lot laat in den nacht bleef hij onafgebroken aan den ar-, beid, en gebruikte daarbij niet'meer dan een stukje droog broody tegen den mid dag een bord soep, en 's avonds een ko- beren maaltijd. Nooit' dronk hij wijn, cn zijn geheele huishouding kostte nog geen 2000 Lire in do maand. Het was dan ook spreekwoordelijk/dat Kardinaal Ferrari zijn gasten uitnoodig- dc met de woorden: „Venga a mangiare la minestra con me", „kom .een bord soep bij mij eten", en dat' men dan ook niet veel meer dan een bord soep te eten kreeg. Leo XHI bad hem tót het Purper ver heven ,en de politiek van Kardinaal Ram- polla, den geleerden en trouwen Staats secretaris van Leo, was de politiek cr, het werkprogram van Kardinaal Ferrari, De opkomende democratie vond in hem een warmen voorstander, zoodat het hoofd der socialisten, Turali, van hem kon getuigen, dat' hij het meest voor het welzijn der werklieden gewerkt had, zoo- als ik onlangs heb vermeld. Besloten retraiten te houden in hef'SI. Gerardnshuis te Seppr (Bogsehelirmfd). Februari. Leden v. d. Boerenbond, 1114 Fe bruari, Vrijdagavond tot' Alaandagavond. Aleisjes 1922 Febr, Zaterdagavond tot Dinsdagmiddag. Boerendochters, 2225 Februari, Dins dagavond tot' Vrijdagmiddag.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 6