PRIJSDALING Michelio VRIJDAG II FEBRUARI 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT RIJWIELBANDEN Bij d&h Rijwielhandel IT DE PERS. UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES uur per dag te' Werken. Deze vergunning gaat reeds in voor do Rottcrdamecho Öroogc^ok-Mij. én Wilton's -Scheepswerf, terwijl waarschijnlijk nog meerdere zullen volgen. In Zuid-Limburg, wordt aan V. D. uit Kerkerade gemeld, is gisterennacht een hevige sneeuwval begonnen welke heden morgen nog aanhield. Buitenband f 6, Binnenband f 3,25 12 mfhnden garantie Politiek op Vastenavond. „Zeg, Schaper, wil je dansen; ik zal je geven een zoen Deze variante op het liedje van het bekende kwezelken, is do korte zin der lange rede, welke mr, H, P, Marclwnt te Amsterdam over de liberale fusie heeït gehouden.; „Voor de vrijzinnig-democratische be ginselen vraagt spr. ten slotte den steun der reformisten onder de sociaal-demo craten, van hen, die inzien, dat voet voor voet op de reactie terrein moet worden gewonnen aldus het verslag' van mr, Marchant's rede in de „N, It, Ct," Door de ontworpen fusie wordt de Vrij- zinnig-Jemocratische Bond voor de keuzo gesteld of naar rechts ter versterking van de Unic-libcralen in de nieuwe .partij, of naar links met de sociaal-democraten in hetzelfde roode schuitje varen. Alhoewel in beide gevallen de Vrijzinnig-Democra ten worden weggefusioneerd, schijnt do heer Marchaut een bondgenootschap met Schaper c. s. dat wil Zbggenin do richting Troelstra-Wijnkoop te verkie zen boven een combinatie met mr, Dressel- r huys-Treub.; Hel enderscheid, dat mr. Merchant tus schen .Sociaal-deiöocratische reformisten en de bolsiewiki meent te moeten maken, bestaat- enkel theoretisch. Evenals Wijn koop is de heer Schaper, wat het doel der roode politiek betreft, voorstander van de socialisatie der productiemiddelen, dat wil zeggen: togen het privaat-eigendoms recht en voor het communisme. Wat de tactiek aangaat, loopt het inecningverschi! tusschen de zoogenaamde reformisten en de bclsjewiki enkel over het tijdstip, waar op de hoeren revolutie zullen maken; maar dat do revolutie, tegen den wil der meer derheid van het volk, komen moet, daar over zijn al de sociaal-democratische lei ders, van Troelstra via Wibaut tot Scha per, hot roerend eens. De slaking van 8 Juni, om een voor beeld van rceenten datum te npemen, was -óp zuiver revolutionaire daad.- Is er ook n-aar één sociaal-democratisch reformist-, die deze poging, om de dictatuur van een misleide minderheid te stellen boven het wettelijk gezag van de Staten-Gcneraal, heeft afgekeurd In het Populair Weten schappelijk bijvoegsel van „Het Volk" mo gen Schaper k. s., voor de oogverblinding tier nict-rcvolutionnaire massa, wel een béétje sputteren legen het ievolutionnair „staatsrecht" van mr. Troelstra, maar in tie pradijk keuren de zoogenaamde refor misten cn de directe actie èn alle revolu- k-ibr.naire uitspattingen, goed. Een two- step Marchant-Schaper kan derhalve en kel worden gedanst op de muziek van Wijnkoop. Daarbij komt nog, dat mr. Marcliaut, Vermoedelijk onder suggestie van de Vas tenavond-stemming te. 'Amsterdam, zijn danspartijtje wil maken tot een..,, ge maskerd bal. Met een masker voor liet, gelaat scheldt de leider '.er v'rijzinnig- demccraten zijn liberale buurmannen de huid volzij zijn de politieke zwijmelaars, dé democraten in November 1918, do re- aetionnairen van vandaag; slechts één ne gatief beu-inrol hebben zij met elkaar go- meen1 het anti-clericalisme, enz. enz. Vastenavond 'is voorbij. De maskers moeten worden opgeborgen. Zou mr. Mer chant mei' open vizier eens willen, zeggen, sedert wanneer hij en al zijn partijgenoo- tea. geen anii-cleriealc» meer zijn? R.-IC. Woningbouwver, „SI, Joseph", Gisteren hield bovengenoemde verten) ging een ledenvergadering in d> kleine zaal der St. Joseph gezellen. De vergadering had tèu doel terug te zien op het werk wat) gedaan is, en te bespreken wat noodzake lijk gedaan moet wordon, tot verbetering der volkshuisvesting in deze gemeente. Na voorlezing en goedkeuring der notulen der. vorige vergadering bracht de penning meester verslag uit over inkomsten en uit gaven. Vervolgens bracht de tweede voor zitter een woord van dank en, waardecring aan twee vertrekkende bestuursleden, do heertni De Bakker en Koopman. Uit de mededcelingen en ingekom.-n stukken bleek, dat alle noodige voorberei dingen een poedig verloop hadden, Ko ninklijke goedkeuring op de statuten en do toezegging van medewerking en in stemming van B. en W„ eveh,zoo het feit dat volkomen geschikt bouwterrein zou vrij komen, wijzen erop, dat, zoodra blijkt, dat' nieuwbeuw noodzakelijk is, er begon nen kan wordenl Nog werd mc-dogedeeld 'dat eerst' na het juist vaststellen van het woningtekort za.l kilnn,en begonnen werden, de plannen uit te werken. Bij de rondvraag werd op humoristische wijze nog enkele woningnoodmisères in het licht gesteld-; hieruit bleek maar al te goed, hoe dringend het noodig is spoedig in die 'woningbehoefte te voorzien. Hierna werd- de vergadering' op gebruikelijke wijze' gesloten.- Gisterenmiddag heelt in het St. Vin- centiushuis, evenals verleden jaar, de uit- deeling' plaats gehad van kleeren voor kinderen beneden den leerplichtigen leeftijd. Met groote zorg waren door het dames comité, dat deze uitdeeling op zicli heeft genomen, voor een 75-tal gezinnen pakjes gereed gemaakt, inhoudende manteltjes, rokken, pakjes, schorten, japonnen enz. enz., en voor bijna alle kinderen een bon voor kousen en schoenen of klompen. Door den armenraad waren de gezinnen opgegeven die voor het ontvangen van een liefdegave in dezen vorm in aanmerking kwamen en uit die gezinnon kwam nu gisterenmiddag iemand om het pakje in ontvangst te nemen, tegen afgifte van een ontvangen kaart. Het comité doet dit werk der barmhartig heid met liefde, maar kan dit niet doen zonder krachtigen tinaneicelen steun en deze was dit jaar minder dan het vorige jaarbij de gehouden collecte stootten de dames op zeer veel plaatsen het hoofd, wat niet bemoedigend werkt. Zeker, wij weten wel, dat er veel gevraagd wordt, maar waar ook voor do oudere kinderen veel wordt gedaan, mogen de kleine stumpers zeker niet worden vergeten. Wij kunnen dan ook dit bericht slechts eindigen met den wensch, dat het comité, daarin beter dan dit jaar door de burgerij gesteund, moge voortgaan op dezen weg, opdat op een dag ais gisteren nog in menige woning een zonnestraaltje valt, dat even verwarmend aandoet ais de warme kleertjes rond de veelal zwakke lichaampjes dor kleinen, voor wie zij be stemd zijn. De werkzaamheden voor het lichten tan het Belgische stoomschip „Ougril", hetwelk 25 December in aanvaring is geweest en gezonken op de resüe alhier nabij de Spijkerplaat, zijn naaf Jo VI. Ct meldt zoover gevorderd, dat men hoopt op het eind dezer week het schip boven water te krijgen. in alle bescheidenheid is in bet Si". Josephziekenhuis alhier officieel jn ge bruik genomen het nieuwe Röntgen. Into11- sio-Reform-apparaat, een inrichting voor diepte zoowol «ris oppervlakte-therapie, waaraan ook is verbonden kunstmatige I:oogto7on; h'romay er-kun p enz. Als leider is door hot Bestuur aangev wezen de liuidarts Rünigenolo-og Dr. N A. Henrard, terwijl als chirurgisch consu lent Dr. A. Staverman zal optreden. liet kostbare instituut voldoet aan de meeat moderne eischen op therapeutisch gebied en is alzo-o een groote aanwinst in óns zie kenhuis wezen. Do les van den Apologetische;-» on Socialen cursus die gisteravond geho tüéii werd, was. wat het eerste geJceitbetreft gerij,, aan de bespreking van de vraag, Is hei bestaan van kwaad in de wereld niet in streel met de Goddelijke voorzienigheid? en aan een beschouwing over Je Engelen. Na een onderscheiding ia phyaio-k en zedelijk kwaad, kwam spr. tot een ontken nend antwoord in beide opzichten op do volgende- gronden: Naast het ptmnek kwaad (rampen, ziekten, lijden) slaat even veel goed. het kan een middel zijn om het goc„e te bereiken, het wordt niet ais dool door God beoogd, het is een gevolg van do oi iV.mi Je of persoonlijke zouden. Ook l ze delijk kwaad (do zonde en de bekoring) jsiiijdcn niet met de Goddelijke voorzie; nigheid, omdat de menseh steeds zijn vrijen wil behoudt, waarmee hij -dit kwaad ten g-iede kan doen kneu en en omdat God de bekoring wel toelaat, maar. ons toch voldende middelen grielt óm -tic- be koring te overwinnen. Hu rn'a ging spr. over tot een korte be handeling van de Engelen, wi.er bestaan hij bewees uit tal van plaatsen in het II. Schril Een verdeeling in 3 hierarchical on 9 koren werd volledigheidshalve gegeven, waarna met een enkel woord word uitge weid over den val der booze »ngcien <n da n acht ten kwade die zij nog po- de. mcnschheid hebben (door missie-verhaten geillustroerd.) Een woofflje over den En gelbewaarder dfe ieder onzer persoonlijk heeft, sloot liet eerste gedeelte van deze les. In liet tweede deed' (sociologie) werd na een resumé van al het vorige door dert heer Tournoy die daartoe alles in een ge heet bad bijeengegaard) een duidelijk.i uiteenzetting gegeven over het doel der maatschappij volgens de liberale, socialis tische en onze christelijke opvatting. We hebben onderscheid te maken tusschen het naaste en het verwijderd doel. De liberale leer maakt hierin echter geen ver- sc«iil en kent slechts één doelte zorgen voor de belangen van elk afzonderlijk per soon De staat mag daarin geen hinderpaal zijn, ieder moet zich vrij kunnen ontwik kelen en zijn eigen persoonlijke beladen behartigen in vólle vrijheid. Ilij mag slechts toezien en zorgen, dit alles rustig en ordelijk zijn gang gaathij wordt norit verlaagd lot politieagent De socialisten houwen voort op de theorie van llobbes: de Staat is er itjtslui- t- nd om zich zelve, hij is almachtig, heeft dus God niet noodig, bepaalt zed wat goed en Kwaad is en heeft tot taak voor zich zelf Je zorgen, maar ook voor elk indivi du afzonderlijk, heeft te zorgen voor alles en voor allen en treedt ook op als werkge ver. Hiertegenover stelde spiek >r de Ka tholieke leer, die yitgaat van dit stand punt, hetwelk ook Paus Leo Xlll in Re- rum Novarum vooropzet; de staat moet zorg dragen voor de uitwendige aardsche goederen van zijn onderdanen, dre zij n.iet afzonderlijk kunnen bereiken, ilij beeft zorg te dragen voor een algemeen gom een- schappelijk welzijn als naaste -Joel en voor Gods verheerlijking op aarde en 's nren-, schei) geluk in Jen Hemel als vni-vijdevd oogmerk, dat echter bij al' deze handelin gen niet uit het oog mag-worden verloren. Donderdag 24 FeRr. voortzetting Hst zinken van da „Hydra". Nu een onderhoud met een der opvaren den van de „Hydra" kunnen wij nog enkele nadere bijzonderheden melden van het go- beurde in de Wielingen. Woensdagavond waren nachtoel'eningen gehouden en er was kort voor het ongeluk plaats g-reep order gegeven de oefening te staken, de torpedoboot Z. 2 was reeds naar Vlissiiigen ternggekeerd en bad de haven reeds bijna weer bereikt. De „Hydra" en de „Z 3" waren nog in de Wielingen, toen order kwam de oefening weder voort te zetten. De „Hydra" veranderde toen van richting en even later had de aanvaring- plaats, de „Hydra" werd evenals de „Z 3" van voren beschadigd. Aanvankelijk ontstond een paniek onder de op zoo iets in deze omstandigheden min der dan ooit voorbereide bemanning doch dit was slechts van korten duur. Toen kon ik eenigszins begrijpen wat er aan boord van een passagiersschip, dat getorpedeerd wordt, moet voorvallen, aldus onze zegs man, „ik voel nu nog- liet schip onder mij zinken." Spoedig herstelde de Janmaatjes zich weer en do bevelen van commandant Staverman, dio het bevel voerde over de Hydra, en niet over de Z2 zooals wij gis teren abusievelijk melddeu,werden stipt op gevolgd. De „Hydra" bleef drijven op de water dichte schotten, maar daar de patrijspoorten openstonden, drong het water ook daardoor naar binnen en toen men wegstoomde om te trachten het schip nog in veilige haven te brengen of op een plaat te zetten, konden de schotten het niet meer houden en be zweken, waardoor liet lot van het schip vast stond. Het moest worden verlaten en het zonk in de diepte weg, met zich nemende alles wat aan boord was, ook de kleeren van de bemanning-, voor zoover zij die niet aan hadden. Op de „Z. 3" was bij het indrukken van den voorsteven ook de .ankerspil gebroken en daarbij ook do stoompijp van 'dezen sr-il. Do stoom ontsnapto en dit werd de corzaak, dat een zestal mannen, brandwon der. opliepen, zooals reeds is gemeld. De „Z. 3" bleef echter drijvende. In tusschen was draadloos het sein gege ven S. O. S, als tecken "dat men hulp meest- hebben, dit sein werd na eenigen tijd niet door Vlissingen, doch door IJ mui den opgevangen en vandaar door geseind, gevolgd door een bericht, dat de „Hydra", zinkende was. Bij aankomst van het- be richt te Vlissingen keerde de „Z. 2" te rug- naar de plaats des onheils, doch het was half twaalf toen de mijnenveger en twaalf uur toen de „Brinio" naar buitcg gingen. Al konden de niannpn van de „Hydra" behouden aan wal gebracht worden, toch waren er meerderen Sic schrammen, blau we plekken enz. hadden opgeloopen bij den scbok of later bij het werken om liet schip te behouden 'en tijdens liet gaan in do bóóten. Do overtuiging, dat hun leven a in een zijden draadje heeft gehan- igen, stemt hun dankbaar, dat zij heelhuids bij hun nabestaanden konden terugkecren zij di, in de omgeving' wonen, konden on middellijk huiswaarts gaan. Voor rekening van onze zegsman 1 Jen mij, dat het' draadloos stutfou te Vlissin gen nier, meer ppcuwas, wat wij bij liet uit zijn' voor een oefening van een of moer schepen o-nbegrijpelijk vinden. De viaag rijst thans of het schip zal kurmoii worden gelicht, want au Iers zul liet wel -icor springen uit den we: modon worden geruimd. Ycor de marine is het giet- beuide een zeeir groote schadepost, want naast het verlies van don mijnonliegger, zal ook hot hei-stellen van de Z 3 groote golaelijke offers vragen. De li. jlroos van Persen, die in het St. Josepbz.iekc-nhuis wordt verpleegd, had' gisterenavond veel pijn, maar o-vcr zijn, loeslantl konden nog geen bijzonderhe den worden medegedeeld. Zoowel de commandant van' de Hydra, de luitenant ter zee eerste klasse Sta verman als die van de Z 3, de luitenant' ter zee eerste klasse van Ramshorst, slaan hij hunne mannen nis .goede com mandanten bekend. Gemeenteraad. Gistermiddag' te 2 uur kwam de Raad in openbare zitting hijeen onder voorzitterschap van den bur gemeester. Afwezig' was dhr. Duvekot' met kennisgeving, ycgens ongesteldheid. Na opening mot gebed werden de no tulen der laatste twee vergaderingen on veranderd goedgekeurd. Vervolgens werden de hoeren M. I'. de Looif ooi P. Ooslerbaan door den voorz, met een, korte, toijspraak g-einstalleerd, waarna beide genoemde lieeren den eëd afleggen en beloven naar beste krachten in het belang der gemeente werkzaam te Izullen zijn. 2. Ingekomen zijn ie volgende stukken; 1. Goedkeuring van de. bij Raadsbesluit dd. 11 November 1920 vastgestelde ver ordening tot wijziging' der verordening op bet heffen .van Begrafenisrechten en andere belastingen voor het hegraven en het gebruik der algerueene begraafplaats*. 2. Goedkeuring van 's Raadsbesluit dd 14 Januari 1921, no. 5, betreffende liet) verhuren van de woning gelegen aan de Boudewijn de Wittestraat aan den heel J. A. van Ilartingsveldt. 3. Besluit van Ged. Staten inzake het beroepschrift van M. Jacobs tegen do beslissing van den Raad op zijn reclame betreffende zijn aanslag in den hoofde- lijken omslag. 4. Bericht van Ged. Staten dat ze hun goedkeuring van de ingevolge art. 3 der Warenwet vastgestelde verordening aan houden, totdat artikel 7 dier wet- van kracht is. 5. Bericht van den heer F. H. 'Hop- ster, dat' hij zijn benoeming- tot regent van het gasthuis niet aanneemt. Deze worden voor kennisgeving aange, nomen. Dhr. Flink merkt bij het bericht van den heer F. Hopster op, dat indien bij do voordracht aan den heer Hopster ge waagd was of hij coil eventiléale benoe ming zou aannemen, dit bedanken voor die benoeming niet kon gebeurd zijn. De voorz. deelt mede, dat reeds een nieuwe voordracht is opgemaakt', n.l. l.: A. D. F. v. d War$ 2 Dr J van Brugge Hierover zal in een volgende vergadering hjes'ist worden. 6. Verzoek van da Wed. W. Timmer-, man om de sloot gelegen tusschen haar perceel sectie G' 900 -ea de M. A. de Ruij- tcrlaan te' doen dempen. 7. Verzoek van M. Ossewaarde en J,- Dekker te Goes, om artikel 6 der verorde ning op het aanleggen aan en bevaren van het Sas en de Haven van Goes, te wijzi gen. 8. Verzoek van de GoeselieZangver- ■ccniging „Oefening Baart Kunst" oni voor één jaar een subsidie te Verleunen van f 100.in verband met het op 27 Juli 1921 te Goes te houden concours van den Zeeuwsehen Zangershond. Deze worden in handen gesteld van B. en W. voor nader advies. Nog is ingekomen een verzoek' van W. Rietdijk, onderwijzer aan de M.U.L.p.t school alhier, om eervol ontslag mot in gang van 1 April wegens zijn benoeming tot iceraiu' aan de R. H. B. S. te Bergen op Zoom. Voorts heeft de voorz. nogmaals een schrijven ontvangen van den minister v. buitenlandsche zaken, waarin een spoe dige oplossing der bomnienkwestie wordf toegezegd. 3. .Verzoeken om afschrijving van schoolgeld. Worden z.h.s. goedgekeurd 4. Benoeming van 3 leden in de Fi- nancicelo Commissie-, van 2 afgevaardig den naar de vergadering van aandeelhou ders der N.V. Waterleiding-Mij.; Zuid- Beveland en van 2 gedelegeerden in het Bestuur der Ambachtsschool. Benoemd werden in de financ. commis sie dhrn. Duvekot met 10, Constandse- 'rnot. 8 stemmen en bij tweede stemming dhr. Oosterhaan met 7 stemmen. Toij voorzitter wordt gekozen dhr. Duvekot met 7 stemmen (5 st. op Const,undse). Voor de waterleiding- werden benoemd do hoeren Goedbloed en Constandse, ï-esp. met 11 en 10 stemmen. Tot gedelegeerden voor de Ambachts school werden gekozen dhrn. J. W. Vie- nings raet 9 en dhr. M. P.. de Looff met 10 stemmen. 5. Benoeming van con Directeur van den Keuringsdienst van Waren: Dit punt wordt op voorstel van den voorz. aange houden tot na de besloten vergadering, welke gehouden zal worden. 3. Voorst-el tot vaststelling eener ver ordening, regelende de inrichting en sa menstelling cenor Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Dhr. De Die heeft in de verordening' ecu regeling voor het presentiegeld gei mist. De voorz. betwijfelt of er wel presen tiegeld noodig is en wil liever don g'aug van zaken afwachten, en zien of do nood zakelijkheid van presentiegeld bestaat. Dhr. Vienings stelt voor om in art. 9 de clausule vast te leggen, dat elk jaar liet presentiegeld door den Raad wordt vastgesteld. Dit voorstel wordt met algemeóno stemmen aangenomen. De commissie zal elk jaar verantwoording aan den Raad moeien doen. Hierna wordt de verordening in zijn geheel goedgekeurd. 7. Voorstel tot benoeming van leden in de Oommissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Gekozen worden mevr. v. Twisk-Pf 'iffee met 1.1 stemmen M. Pols met 3 st), Mevr. VieningsDe Vries met tl st'., Mej. Snijders met 11 st., dhr. Pennings met 7 sr.', dhr. 't Hooft met 11 st-, dhr, v. Helst met 11 st., dhr. Leopold met 10 st., Mevr. Hajeiiius met' 10 st., en bij hersiemming wordt nog, in afwijking van de voordracht, gekozkn dhr. J. Pou- wcr met 12 stemmen. 3. Verzoek van den heer A. W. A. Ross om ontslag als lid der Commissio tot Wering van Schoolverzuim. Wordt z.h.s. aangenomen. 9. Verzoek van de Commissie voor do Restauratie van de Groote of Stj. Maria Magdalenakerk om cea subsidie uit de gemeentekas. Dhr. Vienings aelit f 300 per jaar wel wat weinig'. Spr. meent' dat. de gemeenf|i hier het- voorbeeld moet geven, waar het werkelijk een prachtig monument geldt, dat onze stad tot eer strekt en stelt daarom voor f 500 per jaar te ge ven. Dit zal dan misschien voor de Prov. Staten een aanleiding zijn om hun subsi die eveneens te verhoogen. Dhr. De Die steunt dit voorstel. I)hr. v. d. Bout zegt dat B. en W eersii wilden afwachten wat de Prov. Station zouden .geven, doch deze wachtten op him beurt op het bedrag der gemeente- subsidie. B. en W.- meenden daarom f 300 te. moeten stellen, mede met| het oog op een eventueel voorstel van den Raad tot verhooging. Als B. en W. 1 500 Jiad- den gesteld,'zou misschien een voorstel stel gekomen zijn om hot op f 700 te bren gen. Spr. heeft geen bezwaar tegen het voorstel van dhr. Vienings alAèr tevens bij bepaald wordt, dat dit bedrag lioj maximum is. Dhr. Flink deelt enkele cijfers mede van bedragen, welke men verwacht had van de verschillende subsidies, doch kan zich ten volle met het voorstel Vie nings vercenig-en. Ook dhr. Plazier is het er ten volle mee eens-. Dhr. Vienings merkt naar aanleiding van liet gesprokene van dhr. v. d. Bout nog op, dat hij bij zijn voorstel reke ning heeft gohoudcu met de financieën der gemeente. Als het geen bezwaar voor de gemeentekas zou gewenst ziju, had spr. .geen f'300 maar f1000 per jaar voorgesteld. Tegen de bepaling, dat' 'dia i'500 het maximum is, heeft spr. geen? bezwaar. Het voorstel Vienings wordt' hierna z.h.s, aangenomen. 10. Voorstel om het Raadsbesluit van 10 Juni 1920 no. 18, te wijzigen in dier voege, dat het' daarbij aan vaarde voor- -aehot uit 's Rijks kas ad f45.695.voor den bouw van woningen voor Rijksamb tenaren wordt gebracht op f46562.90. Wordt zonder bezwaren aangenomen. 11. A oorstel tot ondcrhaudsclic ver pachting van eenige stukjes gemeente grond aan den Westliavondijk. Wordt' uitgesteld tot na de besloten vergadering, 12. Verzoek van Mevr. Wed, A. van der HaveBakker, c.a. om het daarheen te leiden, dat de kosten van aanleg van trottoirs in de heide bouwplannen ko men voor rekening der gemeente. Dhr. 'Vienings is tegen het- voorstel van B. en W. De adressanten .kennen wel degelijk het contract, daar zij erken nen dat de door hen aangevoerde reden geen rechtskundigs waarde heeft. Dat een ongelijkheid wordt geschapen, is te wijten aan het' feit dat; er ook een onge lijkheid van kapitaal is. Dat iemand met veel geld meer moet betalen dan iemand met minder kapitaal is geenszins on billijk. Waar het contract door adressan ten 'is aanvaard gaat, het niet aan om nu t'e.rug te trekken. Spreker acht dit een windvaan-politiek. Bovendien gaat' het hier om een bedrag van f 8000 (dit zijn de kosten van den geheelcn aanleg, die voor Mevr. Wed .v.. d. Have bedragen f450), dat de gemeente zoo maar prijs geeft, en dat zonder deugdelijk motief van de zijde van adressanten. Spr. is er wel voor om rn de toekomst den aanleg van troittoirs voor rekening der gemeentjj te nemen en dan bij den grondprijs daarmede rekening te houden, doch wil het eenmaal gesloten contract met adres santen handhaven. Dhr. Plazier acht liet' eveneens een plicht om het contract, t.e hand-haven en die f 8000 niet .prijs te geven. Dhr. Flink is oo'k tegen liet voorstel van B. en W. Dhr. De Die is voor het' voorstel van B. en W. cn acht het onbillijk dat de bewo ners het aanleggen van die trottoirs moe ien betalen. Spr .staat hierbij óp hetzelfds standpunt als indertijd bij de bestra ling van de Mattheus Sinallegangebuurtj, Dhr. Stieger is het niet met den lieer Vienings eens. Wanneer later blijkt dat een contract onbillijkheden heeft- gescha pen, moet niet geaarzeld worden daarop terug te komen. Hij acht het onbillijk dat bij een contract tusschen twee partijen de ■none pariij den trottoiraanleg- moet be ialen, terwijl die aanleg toch een alge-, meen, dus een belang vat^ beide partijen is.; Dhr. Plazier is het met den heer Vie nings eens. Hij meent, dat dan ootc de bewoners van de Juliaaastraat -wel hun geld terug kunnen vrag-cn, daar die in de) tijd ook zelf voor den aanleg van hun trottoir plus rioléering 'hebben moeten bei-alen. De voorzitter meent dat voor beida kanten van het voorstel wel iets te zeggen is, doch spr. voelt in allen gevalle voor het. voorstel van dhr. Vienings om iti het vervolg bij de grondprijzen de trof' tciraanleg te berekenen, waardoor die aan leg dan voor rekening der gemeente komt* Dlir. Stieger meent dat dan ccn onhili lijkhcid wordt geschapen tegenover deze adressanten, daar deze er nog voor moeten betalen. Spr. wil daarom het voorstel-) Vienings terugwerkende kracht verlee- nen, zoodat adressanten ook vrijgesteld worden. Dhr. Piink wil een bemiddelingsvoor stel .en de kosten van den trottoir aan leg tusschen adressanten en gemeenta verdeelen en voor de toekomst die kosten, in den grondprijs berekenen. Dhr. Cloedbloed steunt het vsorstel Flink -en beveelt het krachtig bij den Raad aan. Dhr. Vienings is tegen het' voorstel- Flink en acht een stemming over het voor stel van B. en W. het zuiverste, Tenslotte wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangeno men met 93 stemmen (tegen Flink, Vienings cn Plazier). 13. Verzoek van den heer C. Loggers om wijziging der Verordening op liet hef fen van retributiën voor het gebruik van Sas en Haven. De voorzitter zegt, dat over dit voor ste! een meerderheid cn minderheid was in het Dag. Bestuulr. Spr, behoort tot dej minderheid en is tegen dit voorstel, om dat spr. -er groote bezwaren in ziet. Da haven is betrekkelijk klein en niet ge schikt voor reparatiewerkplaats. Spr. ver-' wacht er vooral groote moeilijkheden mee betreffende de ligplaats der schepen. De heer Plazier zegt, dat de schepen daar slechts komen om een motortje er in te plaatsen, waarvoor dio schepen nooti; langer dan 4 of 5 dagen daar blijven liggen. Waar het verkeer in de haven toch al niet. druk is, en dikwijls geen enkel schip aanwezig is, is spr. v-óór het' voorstel. Dhr. v. d Bout behoort tot de meerder heid van B. eu W. en gelooft n,iet dat de bezwaren, welke de voorz. verwacht, zich zullen voordoen. Waar de concurrentie erg groot is, meent spr. dat de Goesche in dustrie in deze zaak moet geholpen worden* Dhr. De Looff verdedigt eveneens het voorstel van B. en W. Dhr. Stieger gelooft, dat de voorz. da bezwaren te groot acht en twijfelt er niet aan of de voorz. zal bij aanneming van het voorstel van B. en W. een goede regc- lnig in deze zaak weten te vilden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z. h. s, aangenomen 14. Wijziging der 'gemeente-begTooting voor 1920. Aangenomen. 15. Voorstel tot het doen van een be taling uit den post voor onvoorziene uit gaven der gemcentehegrooting voor 1920 werdt 7. li. s, aangenomen, De voorz. schorst hierop de ppcnoax»

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2