TAAL DAGBLAD VOOR ZEELAND Eerste Ned, Biljartfabriek ERTROUWEN akkingen. eiten. F*. J. ELSENBURQ JVSCHE COURANT heebie geur ING GEEFT van Nelle. ier: Nummer 26 Woensdag 2 Februari 1921 Zeventiende Jaargang INQUISITIE. Buitenlandsch Overzicht BUITENLAND. DUITSCHLAND BELGIE FRANKRIJK ENGELAND AMERIKA. BILJART 'MONARCH Korte Berichten. BINNENLAND. 2564-595 per onspakje 33 ets 32 99 29 99 23 99 20 99 16 99 NING's >.,40 p. Va L. (incl. flessehen) Chem. Fabriek DEN HAAG NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT -Hoofdredacteur: J. W. VIENINGS. Telefoon 97 Su-reaux van Redactie en Administratie: Westsingel# GOE3 B^.haritorén: MIDDELBURG, Markt 1 en 2; VLISSINGEN 7etegFam-AdresNizeco. Directeur: JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden j f 0.20 per week. Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.251 bij contract beduidende korting. M Het hedendaagschc tooneel is niet' al leen gevaarlijk voor de goede zeden - behoudens eenige loffelijke uitzonderingen jiet randt ook vaak de geloofsovertui ging van den Katholiek aan, hetzij door pen" ave.rechtsclic voorstelling! der gods dienstige waarheden,, hetzij door een ver draaiing der historische 'feiten, die mei den godsdienst verband houden. Zoo werd onlangs in de Hollandsche Schouwburg te Amsterdam ,,De Wande lende Jood" opgevoerd, waarin de reeds honderdmaal weerlegde dwaling drama^ tisch werd uitgebeeld, dat de Roomsch- Katholieke Kerk er behagen in 'zou schep pen door middel van de Inquisitie zich van dwaalleeraars en hun aanhang tö •ontdoen en er niet tegenop zou hebben .gezien metterdaad als beul en pijnigster in de'Inquisitie der Middeleeuwen, spe ciaal de Sp.aansche Inquisitie, op te treden. Inderdaad is het pijnlijk voor den Ka tholiek in een stuk a,ls bovengenoemd, kettergerichten te zien ten toonvele ge voerd, waarin dc valschheid en bloeddorst zich hullen in het priestergewaad en do monnikspij en waar nu het- stuk in kwes tie noga! besproken wordt en zelfs in „Het Volk" Kleerekoper er Zaterdag j.I. ■een van zijn „Oproerige Krabbels" aan wijdde, mecnen wij goed te doen de be grippen omtrent Inquisitie recht te zet-, ten, gelijk -wij vorige week dc leerstel lige uitdrukking: „buiten de Kerk geen zaligheid" in het juiste licht' stelden. Voorop sta, dat geenszins ontkend wordt,- clat bij de rechtspleging der In quisitie, vooral der Spaansehe Inquisitie, dingen kruinen zijn geschied die strijden tegen de rechtvaardigheid en de inensche- lijkheid noch dat er zelfs geestelijken kunnen geweest zijn, die zich vergaten en als dienaren der Inquisitie daden stelden' dia niet in overeenstemming waren met hun waardigheid en gewijd karakter: Maar evenmin als het wangedrag van een advocaat den advocatenstand als zoo danig tot .een minderwaardige maakt noch de notarieele stand in zijn geheel niet aansprakelijk kan worden gesteld voor de oneerlijkheid van een zijner leden, zoo kan men de Koomsche Kerk in haar geheel niet aanwrijven ,wat er afkeurens waardig door sommige barer kinderen is-, verricht. De Kerk als. zoodanig heeft een afkeer van Seweld en schuwt het bloedvergieten en zrj weert dengeno die zijn handen met bloed heeft bevlekt door moord of doodr slag zorgvuldig van de bediening van haal' altaar. Tegenover de dwaling ge bruikt zij liefst geestelijke wapenen. Maar men .vergete niet-, dat in de Mid deleeuwen de gansche maatschappij, in al ■haar uitingen naar buiten en in al haar werkzaamheden op publiek- terrein, door drongen waa vail de Katholieke idee: staat en godsdienst en daar was geen andere dan de Roomsch Katholieke waren innig met elkaar vereenigd. De christen-vorsten beloofden bij de aanvaar ding hunner regeering onder eede, den godsdienst te beschermen tegen hare be lagers: ketters en dwaalleeraars. En waar laatstgenoemden niet' zelden bij de door voering van him godsdienstig systeem da grondslagen aanrandden van het maat schappelijk leven, waarbij orde en veilig heid ten zeerste werden bedreigd, daar was do Kerk, hoezeer uit zichzelve tot' zachtheid geneigd, omwille van het alge meen welzijn, dat boven liet bijzonder gaat, genoodzaakt den halst'arrig geble ken ketter uit bare'gemeenschap té slui ten en aan den wereldlijken arm ter be straffing over te geven; zelve trad zij nooit als uitspreekster, noch als uitvoer ster van een vonnis op, dat lijfstraf of gewelddadigen dood tengevolge had. En 'zelfs' dan nog voigde de Kerk de les van St. Augustinus: „Wij wenschen wel, dat men ketters bekeere, niet dat men hen doode, wel trede men met gestreng heid. tegen hen op, maar geve. hun toch niet de volle straf die zij verdienen." En dat de H. Augustinus, die van alle kettervervolging een afkeer had, zich ten slotte genoopt' zag tegen de ketters zijner dagen, de Donatisten, de straffende arm der keizerlijke wet in te roepen, kwam door het revolutionaire optreden der Do. natisten, die voor de toenmalige gemeen schap even gevaarlijk was, als de commu nistische woelingen in onze dagen voor de huidige maatschappij. Hetzelfde geldt voor het optreden der Katharen en Albigenzen in de 13e eeuw. Het recht van zelfbehoud dwong de toen malige christelijke maatschappij zich met geweld tegen die dwaalleeraars te weer test-ellen, voor wie noch huwelijk, noch familie, noch -eigendom veilig waren. Dat daarbij door enkelingen betreurenswaar dige excessen werden bedreven, of dat •eerzuchtige bedoelingen van politieken en anderen ,aard zic-h meDgden in den strijd om het behoüd der zuivere christelijke leer, valt zeer zeker ai te keuren, maar. randt de juistheid van hef princiep niet aan. En wat nu de straffen betreft, die de aan den wereldlijken arm over®éle" verde hardnekkige ketters troffen en ons vaak met ontzetting vervullen, zooals de pijnbank, de vuurdood, het rad, de galg, enz., merke men wel op, dat hiermede geen uitzonderingsmaatregel werd toege past, maar de toen heerschende meening over de lijfstraffelijke rechtspleging werd gevolgd. Op alle groote misdrijven stond foltering en pijnlijke doodstraf en dal duurde tot ver in de 18e eeuw. Wie herinnert zich niet wat' wreede dood Bal thazar Geerards door beulshariden stierf? Wie weet niet hoe Cornelis de Wit, op verdenking van in een samenzwering- te gen 's Prinsen leven te zijn 'betrokken, gruwzaam op de pijnbank werd gefolterd?, Het is dan ook ontwijfelbaar zeker, dat indien de Katholieke Kerk heden ten dage het middel der Inquisitie weer zou gaan gebruiken ter zuivering van ba,ar ,erf wat zij niet doen zal, Want' de- Inquisitie: is thans niets meer dan een herinnering uit het verleden en een schrikbeeld in dienst vau domheid en kwade trouw de door Haar veroor deelden en aan den wereldlijken -arm over» geleverden zouden berecht, worden zon der pijnbank en zonder pijnlijke doodstraf; omdat bij de huidige .rechtspleging èu foltertuig èn brandstapel niet meer wor den gebruikt. Zoo heeft iedere tijd zijn eigen zeden en gebruiken en dient men dus de gebeurtenissen en feiten in het licht dier tijden te beoordeClen overeen komstig het juiste Fransch'o spreekwoord: ,;il faut juger les faits d'après leuré dates." Z-ooals wij boven zagen, was de wet geving der middeleeuwsche landen ge grondvest op het innig verband tusschen Kerk en Staat. Dientengevolge werd iedere ongehoorzaamjieid aan, den gods* dienst zoodra zij door uitwendige han delingen zich toonde, strafbaar voor de, burgerlijke wet, hoezeer het ook' waar bleef dat do wet niet kan treden op het innerlijk gebied des gewetens, dat' aleen voor God toegankelijk is. Door niemand met gezond verstand begaafd, vrij van' vooroordeel, en kwade trouw, kan worden ontkend, dat de Roomscb-Katholieke Kerk, levende in een maatschappij, volgens bovengenoemde be ginselen ingericht en met bovengenoemde wetten toegerust, „in overeenstemming met, de tijdelijke macht', aan wie zij de zorg voor de, straf overliet, -een rechtbank instelde om met meerdere waarborgen voor de rechtvaardigheid, de ware schul digen te leeren kennen en uitspraak te doen over een misdrijf, dat als een der zwaarste vergrijpen zoowel tegen de maatschappelijke als tegen de godsdien stige orde werd beschouwd." (zie Apolo gie des Christendoms van Devivier, 4e druk 1919 blz. 344). Van dezelfde opvatting gingen ook de latere zich van de Katholieke Kerk af scheidende sekten uit bij de bestrijding van wat zij „het vloekwaardig papisme noemden, zoodra zij de macht in handen hadden. Men denke slechts aan de Katho liekenvervolgingen onder Elizabeth c-n Cromwell. De Amerik. geschiedschrijver Prescott erkent dan ook volmondig dat de regeering van Elisabeth geen haar minder despotick en ternauwernood min der bloedig was dan -de regeering van Isabella onder wie de Spaansehe Inqui sitie haar bedrijf uitoefende. En een ieder~west, hoe Calvijn Michel Servet te Geneva deed verbranden, wijl deze leerstellingen had verkondigd, die met de begrippen van het orthodoxe Calvinisme in strijd waren. Ja, maar die Spaansehe Inquisitie heeft heeft toch heel wat op haar kerfstok en is toch inderdaad berucht. Goed, 'toegege ven, doch moet de Roomsche Kerk daar voor aansprakelijk worden gestéld Dat is hier de vraag die wij in een volgend artikel wat meer van nabij wenschen te belichten. Over de conferentie van Parijs en, voor al over de aan Duitsehland opgelegde ver plichtingen is de huitenlanjlsche pers nog vol. I)e Fransche bladen ademen volle tevj idenheid. Ook de Engelsche spreken met voldoening over de EngelschFran,- eehe solidariteit, welke uit de voorstellen, aan Duitsehland gedaan, spreekt. Opmer kelijk is- de toon van invloedrijke liali- aansche b laden. De Italiaansche „Tempo'-' zegt, dat de vaststelling van do door Duitschl.and verschuldigde schadevergoe ding oer, der resultaten is van, .„dit we- ïvldmunumcnt van krankzinnigheid, dat het- verdrag van Versailles is".- En een ander, niet minder gezaghebbend orgqan, de „I'opolo Romano", schrijft, dat Europa van de conventie van; Spa af !tet' het jong ste aceoord' van Parijs niets anders heeft gedaan dan teruggaan. Is daar wel ■veel togen in te brengen1 De Duitsche pers is hét onderling goed eens, dat de uitvoering der besluiten, om trent de schadeloosstelling te Parijs ge nomen, een onpiogelijkheid zal blijken, anneer men ze althan^s niet enkel als een merkwaardigheid en min of meer als psy chologisch interessant wil beschouwen. De publieke opinie ia, naar uit alles blijkt, eensgezind' gekant tegen, het aanvaarden der voorwaarden, welke in den brief van den Oppersten Raad zijn neergelegd, on verschillig of deze beschouwd moeten wor den als eenvoudig van de zijde der En tente te "zijn opgelegd', dan wel als gronjd- slag voor onderhandelingen,. De verontwaardiging in politieke en, parlementaire kringen gewekt, kan, slechts vergeleken worden met de uitbarsting van verontwaardiging', die gevolgd is op hef bekend worden van haf verdrag van, Ver sailles. Men hoort weer dezelfde uitingen van woede en het woord „onmogelijk" ia schering eu inslag. Volgens het „8 Uhr Abendblatt" ver wacht men in Berlijnsehe politieke krin gen niet, dat de regeering spoedig een, be sluit zal hemen naar aanleiding van de jongste nota der Entente. Maar komt hot er toe, dan kan het bescheid niet twijfel achtig zijn. In officieels kringen fe Lonjien wordt verzekerd, dat de kwestie, in hoeverre Duitsehland' aan zijn verplichtingen in zake de schadevergoeding kan voldoen door betalingen in goederen,, zal worden behandeld, op de conferentie var^ finan cieels deskundigen te Brussel, welke Maandag' a-.s, wordt hervat, De Duitsche financieele experts zijn officieel uitgeDpo- digd, om andermaal aan deze conferentie luel te nemen, die haar arbeid 'betreffende een nauwkeurig onderzoek naar do Duit sche hulpbronnen zal voortzetten,.- Over de Poolsch-Russische onderhande- lingen die nog altijd' voortdureD,, 'hooren hooreii wij weer eens iets nieuws. Uit 'Riga wordt aan „Politiken" geseind, dat in de Poolsch-Russische vredesonderhan delingen een crisis is ontstaan. Men kon tot dusver niet "tot overeenstemming ko men over dc hoegrootheid van het 'door Rusland aan Polen te 'betalenj bedrag. Joil'e verklaarde, dat Rusland ten hoogste 30 millioen gouden roebels aan Polen; kon geven, terwijl Domski 70 millioen ei&chte. Het tijdstip van de volgende onderhande lingen is nog niet vastgesteld. Moestapha Kemal, over wien wij in ons' vorig overzicht schreven, heeft voor de deelneming van de Turkschc nationalisti sche regeering aan de conferentie te. Don- den de navolgende voorwaarden gesteld: De regeering! te Constantinopel moét af treden en alleen de regeering te Angora zal gedelegeerden naar Londen kunnen zenden. Moestapha Kemal zal verder last geven om tijdens de onderhandelingen te Londen de vijandelijkheden tegen de Fran sehen te Cilicië eü de Engelschen; in Me- sopotarmB te staken. 'Het is intusschen mogelijk, dat men hem er nog toe zal kun nen brengen, een meer tegemoetkomende houding» aan te nemen. Een zelfbewust beer die1 mijnheer Kemal. Naar uit- de uitvoerige relazen in de Fransche bladen blijkt, is liet vraagstuk vau de steenkolenlevering v.an Duitseh land aan de entente thans als volg't gere geld: Te beginnen met 1 Februari levert Duitsehland per maand 2,2 miljoen ton (inplaats van dei 2 miljoen volgens do overeenkomst van Spa). De achterstand vau de vorige maanden van 500.000 ton wordt ingehaald door twee léveringen .van 250.000 ton in Februari en Maart. 'De voorschotten aan Duitsehland voor het verschil tusschen den prijs'op de wereld markt -en den binnenlandscken prijs ver vallen. De premiei van 5 gouden mar ken per ton voor levensmiddelen aan de mijnwerkers wordt teruggebracht op 2 gouden marken. 0ST. R.: Crt.) De BrusselseJu' conferentie. PARIJS, 31 Januari. (Msbode). De .op perste raad heeft besloten, dat de Brus- selscht experteneonferentie op 7 Februari a.s. zal plaats hebben. De experten, der verbonden mogendheden zijn reeds met elkaar in contact. Ook de Duitsche experr ter. zijn voor die vergadering uitgenoo- digd. De slapelliui-reeliten. In een onderhoud met. een medewerker van de Libre Belgique, waarin hij zijn tevredenheid uitdrukte over de resultaten van de beijenkomst van den oppersten raad te Parijs, zeide. minister Ja,spar no pens de stapelhuisrechten: „Ik had' een onderhoud met de h.h. Millerand en Briand, nopens die kwestie. Zijn zijn besloten alle moeilijkheden uit den-wen' te ruimen en tot' gen vergelijk te komen. Ik zal te Brussel met den h h. de Margerie dc hangende vraagstuk ken grondig bespreken. Het beste mag worden verwacht." Doincaré liet zich jegens een .ander journalist als volgt uit: „Niemand meer dan ik wenschf, dat' onze betrekkingen oprécht en hartelijk mogen blijven. Ik ken uw land, waar ik, daags na den wapenstilstand, geestdriftig werd ontvangen, Onze belangen zijn^mis schien soms wat uiteenloopend, doch zulks is slechts schijn. Ik begrijp zeer goed de Belgische houding inzake de sta- pelhuisrech'tén ;en zal dan ook niets verzui men om tot een accoord fe geraken." Aansluitend op deze uitlatingen komt bet bericht, dat den 12en Febrari de liee- ren Seydona, de Fransche financieele des kundige, en de Margerie,- Frankrijk's ge zant te Brussel, in deze 'plaats met minis ter Jaspar de besprekingen over de econoi mische toenadering tusschen Frankrijk en België zullen voortzetten. Men wil, naar „Het Laatste Nieuws" meldt-, daar bij geleidelijk fe, werk gaan. Eerst zal men waarschijnlijk dé verhoogde stapel- huisrechten afschaffen voor geheel Elzas- Lofharingen. (N. R. Crt.) De bolachewisüsche organisatie. PARIJS, 31 Januari. (Msbode). Betref fende de ontdekking van de bolschewiati- sehe. organisatie in Frankrijk, waartoe hoofdzakelijk vreemdelingen behooren, kan nog gemeld' worden, dat het aantal arres taties nog belangrijk is toegenomen. Het blijkt, dat men vrijwel alle vertak kingen dezer revolutionnaire beweging op het spoor is. Do nasporingen in verschil lende banken gedaan, hebben reeds aan het lieht gebracht, dat de deelnemers van deze organisatie over aanzienlijke depo sito's bij' verschillende banken beschikken,- Men tracht nu uit te visschen, waarvoor de groote sommen hebben gediend, die verschillende der gearresteerden den laat- stea tijd van hun bank haalden. Onder de opvallende arrestaties be hoort die van Ker, redacteur van de „Pie Ouvrière", welks directeur Monatte reeds betrokken was bij de Meirelletjes van het vorige jaar-. Ker was vroeger directeur van de Marxistisch communistische school te Parijs. Het blijkbare hoofd', de pseudo-doctor Zalewski, die eigenlijk Abrahamovitch heet, droeg den bijnaam „het oog van Moskou". Men weet uit nauwkeurige ge gevens, dat hij een invloedrijk lid is van het gouvernement van Moskou. Omtrent de wijze, waarop men het com plot op het spoor is gekomen, weet dc „Iniransigeant" te vertellen, dat een bij den bakker .in de omstreken van Parijs achtergelaten pakje blanco paspoorten en nagemaakte stempels bevatte. Met deze vondst heeft de veiligheidspolitie gerui- men tijd tal van vreemdelingen kunnen controleeren, om eerst in fe grijpen op het oogenblik, waarop men de leiders op het spoor was. Het cotnplot was in nauwe betrekking, met een revolutionnaire cen trale, waaromtrent' thans nog geen aan duidingen worden gegeven. De conferentie van Parijs. De eischen overhandigd. PARIJS, 31 Jan. Rij het uiteengaan van de conferentie is een nota, met' de- ge nomen besluiten aan den voorzitter der Duitsche delegatie gezonden. In den bege» leidenden brief wordt gezegdDe geal lieerde regeeringen hebben bij vroegere gelegenheden en thans weer opnieuw ge toond door het toestaan van nieuw uitstel ■inzake de ontwapening van Duitsehland, do noodige consideratie te hebben, welke d'e Duitsche regeering ondervindt bij het nakomen van de verplichtingen, welke voortvloeien uit het' nakomen van het vredesverdrag van Versailles. Z.ij hopen, dat 4e Duitsche reg-eering de geallieerden niet zal verplichten rekening" te houden met den ernstigen toestand, die nou ont staan ,als Duitsehland voortgaat in gebre ke te blijven bij bet nakomen van zijn verplichtingen. Bevoegde afgevaardigden van de Duitsche regeering zullen uitge-1 noódigd worden tot een bijeenkomst, wel ke aan het einde van Februari te Lon-' den gehouden zal wórden, met de ver tegenwoordigers der geallieerde legec- rïngen. De kwesties van ontwapening- en schadeloosstelling worden in afzonderlijke documenten behandeld. De Corkscke gemeenteraad gearresteerd. LONDEN, 31 Januari. (Msbode). He denochtend vergaderde de gemeenteraad te Cork en koos opnieuw O' Callaghan tot lord mayor van Cork. Onmiddellijk na de verkiezing werd het stadhuis om singeld' en. alle raadsleden werden .gear resteerd'. De woelingen in Ierland. LONDEN, 31 Januari. (Msbode). Te Trim is gisterenavond' de politie, in de straten aangevallen met bommen en ge weren.- Verschillende lichten werden aan vensters gezien, waaruit de politie af leidt, dat een complot gaande was'. LONDEN, 31 Januari. (Msbfode). Gis teren, toen de geloovigen de katholieke kathedraal van Dublin verlieten, werden plotseling van buit-en door onbekenden schoten gelost op de uiteengaande me nigte. Een jongen van 13 jaar werd ge troffen; Eon militaire motorlorria wacht te in de nebijzijnde straat, doch het is niet bekend, of van de lorrie" zelf geschoten werd. Als repressaillc voor den onlangs ver-, melden overval op Cast-le Island, waar bij de districtscommissaris van politie 't' leven verloor, heeft' een afdeeling milii tairen Zaterdag een bezoek gebracht aan King -Wjlliamstown in het graafschap Cdrk -en een lakenwinkel en een groote drogisterij verbrand. Voor do groote gezinnen. De huismoeders van Brooklyn, de meest' volkrijke voorstad van New-York, hebben aan hét congres een adres gezon den, waarin zij vragen, dat de ongehuwde vrouiyen en de gehuwde vrouwen zonder kinderen, die niet werken, ter beschik- king gesteld worden van de huismoeders die, met werk overladen zijn, om haar drie dagen in de week te assisteeren in de huishouding. Zonder die hulp, zoo zeg, gen de adressanten, kunnen de moeders, die haar plicht jegens het land vervuld AMSTERDAM N. Z. VOORBURGWAL 177 TELEPHOON 2699 N, fijne ivoore OPGERICHT 1844. Steprè in voorraad ische Biljartlakens, prima Ballen, Tafel-Biljarts, Tafel- Dam-, Schaak-, Tric-Trac- enz. 2541-20 pelen, hebben, haar kinderen niet opvoeden, zoo» als vóór den oorlog, wegens de duurte. In allo groote steden van Amerika wordt propaganda gevoerd ten gunste yah do groote gezinnen. Er is een wetsont» werp ingediend, waarbij wordt voorgei4 steld aan de vrouwen met minstens drie kinderen bijzondere voordeelen le ver schaffen. t BOLIVIA De president dei' Zuid-Amerikaansohe republiek Bolivia, de heer Saavedra, dia met slechts 4 stemmen meerderheid door de nationale conventie tot staatshoofd dc* republiek werd gekozen, en als zoadat nig Zaterdag j.L werd geïnstalleerd, ziet zich nu reeds zijn gezag betwist door een opstandige beweging, die zich over ver» schillende districten heeft verspreid. CANADA Do eerste vrouwelijke minister is jin Canada benoemd, ml. mrs; Ralph Smith. Zij heeft de portefeuille van om derwijs. Volgens 'n off. statistiek bedraagt het alcohol-verbruik in Duitsehland heden nog Hechts een vijfde van het verbruik van voor den oorlog. Ook het verbuiik van tabak' is aanmerkelijk verminderd. De ver-, inóndevftg hij het koffie-verbrui'k bedraagt meer dan 70 pet. Naar uit Vancouver gemeld wordt, is -.movrouw- Elien Ralph Smith, die onlangs, geJijil bekend, tot lid van het parlement in Britsch Columbia, werd gekozen, thans1 tot minister van onderwijs benoemd. -— Een zekere mijnheer Thienpont heef! do bijbank van de Citybank of New-Yorki te Antwerpen opgelicht voor een bedrag van fu.ndenluizetid' francs. De schuldige! is voortvluchtig. De, Belgische souvereinen zijn kou denavond naar Spanje vertrokken. Zij worden door den minister yan buitenland» landsche zaken en den Spaanschen ge zant: vergezeld. Do 'mtepigtó juichte hen bij hun vertrek enthousiast too. Kunstenaars uit Zuid-Rusland heb» ben Weenén. met vlektyphus besmet. Er zijn bijzondere voorzorgsmaatregelen ge» trollen. Den 15en Maart gaat dc zomertijdj in Frankrijk in. Den 25en October keert men tot den normalen tijd terug. De rechtbank te Bayreuth (Beien-en); heeft den redacteur van de .jObcrtrankii oche Volkszeitung" Döhler wegens een godslasterlijke uitlating tot een maand get van&pnisstraf veroordeeld. Iljj had namelijk in een artikel op, grie» vonde en hoogst bèteedigejide wijze gei schreven over dc beeltenis dér H. Maagd, de Patrones van Beieren, die, gelijk' möni weet, op de Beierscbw postzegels van I1 Mark voorkomt. Father Dominee, die den onlangs) gestorven burgemeester van Cfli'k' voort durend heeft bijgestaan, is veroordeeld! tot 5 jaar dwangarbeid. Hij wordt beu- schuldigd documenten in zijn bezit ter hebben, welke honi twee jaren geleden waren overhandigd. Het Belgische koningspaar is naai* Spanje vertrokken. Te Coblentz is een Ainoiikaanschi vliegtuig van een. hoogte van 400 voet naar benedeii gevallen Van -la vliegers; wasl luitenant Cutler' terstond dood, ter wijl luitenant Borland zwaar gewond' vyerd. Een correspondent van de „Dijjyi Mail''-te Helsingförs meldb-dast do Rus sische sovjetregedlng ©en aantal „revolu tionnaire kalenders" heeft laten drukken, waarop hij eiken dag de naam van den een of anderen bolsjewiek js gedrukt die ergens bommen heeft geworpen, of wel d-et namen van bolsjewiki, die door bourgeois- rc ge erin ge n gemarteld zijn. Voor salon-bolschewiki is een kalender samengesteld., welk© portretten van Kuril Mar, Bakoenin, Lenin en Trozki bevafl en van verschillende konings- en kfeizer- mooi'denaars.- Nooit goed „Nog niet' zoo Jang geléde'u stelde de sjcioalkleinVocfaat J. ter Laan in dei Tweede Kamer vooi' óm h'et in dienst heb ben van ©en eenigsziijs groot personeel met zulk een krankzinnig-hoog bedrag tef belasten, dat zélfs de grootste lïjkajaidi hiertegen niet bestand 'zou zijn, schrijft de unie-liberale, Vaderlander. De geheelej

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1