WOENSDAG 26 JANUARI 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT VLISSINGEN GOES ONDERWIJS. Jiooging, welker noodzakelijkheid zelfs na de belangrijke verhooging 'VI ér looneu in 1920, toch zeer ernstig onder het oog moet worden gezien. Een belangrijke wijziging werd door TT gebracht in de heffingsverordening op den Hoofdelijken Omslag door den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud to brengen van f 500 op f700 en den aftrek voor kinderen van f' 25 op f 50. Zeer belangrijk in de gevolgen om te komen tot beëindiging der woningnöod waren Uwe besluiten tot het aanvrft'gen van bbuwvoorschotten aan da regiering voor de Vereeniging Volksbelang en Algc- ineene Wo n in gbö uw vereen ig in ar. Deze voorschotten zijn inmiddels verleend en de vereeniging „Volksbelang" is met den 'jouw begonnen. Spoedig hpop ik .dat de aanbesteding voor de Algemeene VVonipg- bouwvereenigfng zal plaats hebben. Wel licht zal dus dit jaar. nog voor een goed deel aan 'den woningnood een einde ko men. Ten opzichte van de kleedingvoorzie- ning van het behoeftige'schoolkind lièeft de vereeniging „Kindervoeding'' van U een subsidie ontvangen. 'Zeer zeker zal deze kleedingvoorzienin'g, evengoed als de voeding, hot trouwe schoolbezoek be vorderen. Dit zijn wiel in grove trekken de be langrijkste zaken waarover door U een beslissing werd genomen. In dit nieuwe jaar zal - niet minder van uwe- werkkracht werden gevorderd. De gemeente-Xinanciën zullen weer ter dege uwe aandacht vragen. De Nieuwe wet, waardoor verruiming van belasting gebied voor de. gemeenten is verkregen, zal ons College waarschijnlijk met voor stellen tot U doen komen. Moge dit jaar regeling-en getroffen worden, waardoor zoo mogelijk eenigen tijd de kans bestaat dat Ontvang en Uit gaaf in onze rekening dezelfde sommen zullen aanwijzen. Voorts dient dit jaar de KeriuiskwjCstie tot een oplossing te worden gebracht en de eigen exploitatie der gemeonte-reini- ging -een feit te worden. De gezondheidstoestand was dit jaar goed. Besmettelijke ziekten kwamen spo radisch voor. De kindersterfte was nor maal. Alle ambtenaren en beambten in ge meentedienst hebben het afg-eloopen jaar met volle lust en kracht ge.werkt. Ik breng hen daarvoor gaarne mijn dank. Gelukkig zal met April a.s. de rijks distributie vau levensmiddelen en steen kolen een eind nemen, en zul dus die laat ste herinnering aan da crisisjaren met zijne uitgaven verdwijnen. Ik dank U allen, Hooggeacht College, ten zeerste voor het vertrouwen aan en do zoo aangename samenwerking met het dagelijksch bestuur, en ik spreek den wenseh uit, dat het oiis gezamenlijk dit jaar moge gegeven zijn veel tot stand te brengen, dat strekken zal tot bloei en welzijn va.n onze goede stad. Ik -eindig met U allen en onzen secre taris met hunne gezinnen een gelukkig en voorspoedig jaar toe te wenschen. Ingekomen waren de volgende stukken: Eén voorstel van burg. en wéth. om mejuffrouw Cler, thans tijdelijk leeïares in het Franscli aan hel gymnasium, de finitief te hcngcinen. Een adres van den Middelb'urgschou Bestuurdersbond en de afdeeling Mid delburg der S. D. A. P.. waarin wordl medegedeeld, dat zich 49 personen leden dier organisaties hebben aange meld, die in aanmerking willen komen voor het vervolg-onderwijs, bedoeld bij art. 21 sub 1 'der W-et tot regfeling- van het algemeen vormend L. O. De be sturen verzoeken de leden daartoe in de gelegenheid le stellen en verklaren zich bereid daartoe ua Ier overleg te plegen. Het jaarverslag vaii de vcreaniging „Nelialennia''. Een adres van de vereeniging voor Gcref. "Onderwijs, waarbij zij ingevolge de bepalingen der nieuwe Wel op het L. O. een voorloopige raming toezendt van de kosten, voor een nieuiv (7e) schoollo kaal bij hare school in dè Gravenstraat, met het. beleefde verzoek-haar hei. daarin genoemd bedrag (f 8550), te willen toe staan, opdat zij kan bouwen. De reden waarom zij de schoollokalen wilt vermeerderen is,-: dat,n, zij zich zoo spoedig mogelijk wenscht «jtc installeeren voor lief nieuwe 7e leerjaar, terwijl zij thans 6 klassen heeft'/, die alle dicht Mfc-olkt zijn. De' vereeniging verbindt zich met inachtneming iter bepalingen der wet. tot het storten vah de bovenge noemde -vereischte bijdrage als waar- ..borgsom. Van 6 gepensioneerde- gemeentpambie- naren een verzoek om vrijstelling van het storten van premie voor weduwen -en w-eezenpensioen. zonale dit ook bij lijk en provincie is vrijgesteld. Een verzoek van de Centrale Qommis- s'ie voor uitzenden van Nederlandsche- kinderen naar buiten .om voor 1921 en volgende jaren een bijdrage te willen verleenen, voor door de-bemiddeling van de, commissie uit Middelburg uit ie zen den kinderen, tegen een maatstaf .van 'f 0.25 per kind en pér dag. De rekening van liet Bomme v. d. Broeckefonds over' 1920. aanwijzend in ontvang en uitgaaf f2206.56, aan ieder dor gesubsidieerde' voreénigingen, Oefe ning en Uitspanning, Instrumentale, en Middelburgsch Muziekkorps is uitgekeerd' f 735.52. Een dankbetuiging van de vereeniging tot instandhouding- van oude gebouwen voor de- toegekende subsidie vah f25 per jaar. Eon thans gezegeld adres van G. ,T. Lamberts, inzake de woning op liét Mo lenwater en met verzoek hem een woning' aan te wijzen, waarin hij zijh zaken kan driiven. Het procesverbaal van kasopname (bij den gemeente-ontvanger dl. 28 December 1920. i.l Voorstel van B. en W. om het ver- menigvuldigingscijfcr voor den H.O. 1920 1921 te stellen op 1,6 tegen 1,4 over 1919—1920. welk voorstel, in verband met het laat hekend worden van verschil lende gegevens niet naar de commissie van financiën om advies kon worden ge zonden. D-e tegen Dinsdagavond aangekon digde vergadering van de afdeeling Mid delburg der V. P. Z. moest ter elfder ure women uitgesteld en zal nu plaats heb ben op Donderdag 4 Februari des avonds, 7 uur in de sociëteit St. Joris. Door de bij den Christelijk-en Be stuurdersbond .aangesloten vereenigingen is f 100 bijeen gebracht voor de Evange lische weeshuizen te Weenen,: Zooals uit de circulaire van Zondag 1.1. door de R,-K, Propagandaclub a.an de kerk veivpreid blijkt, houdt de B.-K. Kiesvereeniging „Iiecbt voor allen" op Donderdag 27 Januari te 8.15 uur in het V inceutiusliuis haar jaarvergadering. Wegens dr belangrijkheid der agenda re kent het bestuur op een zeer groote op komst; alle meerderjarige katholieken, zoowel mannen als vrouwen, moeten aan wezig zijn. Nu reeds rnoet het leger mo biel gemaakt worden voor den grooten strijd die ons volgend jaar wacht. Maandagavond had ten huize van de presidente het 14de jaarverslag plaats der St. Elisabeth vereeniging. Daaraan ontlee- nen wi' het navolgende De mjlaise die over geheel de wereld heerscht, dóet zich hier ook in deze ver eeniging gevoelen, gelukkig door geen gebrek aan ijver bij' de leden der St. Eli- sabethvereeniging, maar een natuurlijk gevolg van de betere situatie waarin de arbeidende klasse gekomen is door de hoogerc Iconen. Er werd minder dan an dere jaren aangeklopt om hulp, zoodoende had de vereeniging minder te geven en minder bezoeken af te leggen. Met voldoening werd vermeld, dat het ledental der vereeniging hetzelfde bleëf en met een extra-gift van f 100 verblijd- verdi Den milden geefster werd het «ere lidmaatschap aangeboden en dankbaar aan vaard, De presidente nam voor de, vier eerstvolgende jaren plaats in het nieuwe bestuur van den Armenraad. Als naar ge woonte had 19 Nov. een H. Mis met alge- meene li. Communie plaats tot intentie der leden. In December' werd een feest avond- gehouden die tamelijk goed slaagde en de kas nog een aardig voordeel bracht. Ofschoon de toestand over het algemeen wel minder gunstig lijkt, willen ds dames toch met nieuwen .moed het 15de levens jaar der vereeniging ingaan, in de hoop, weer aan alle aanvragen te kunnen vol doen en de vereeniging tot steeds groo- teren bloei te brengen. Aan het verslag van de penningmeeste- resse ontleenen wij De fiiuncieele toestand is minder gun stig dan verleden jaar. Hadden wij ver leden jaar op de debetzijde f 1016,13 te boeken, thans is dat dit jaar sleehip f 802.66, dus een verschil in ontvangsten van 1213,47. Voorzeker niet onbelangrijk. Echter werd er ook minder uitgegeven. Dit jaar verstrekten wij 952 L. melk te gen 1239 L. het voorgaande jaar. Wegens den hoo'gen prijs werden eieren zelden ge- .gevei). Toch werden er nog 140 uitgege. ven tegen 196 verleden jaar. Buierman- deii werden er 6 verstrekt en 2 wiegen verleden jaar 8. Beide t'unctionaressen hadden den dank voor haar accuraat beheer in ontvangst' te nemen. a liet ss. Patria, bestemd voor de Rotli-rlamsche- Lloyd dat aan de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" .alhier van machines en keiels is voorzien, heeft Dinsdag met goed gevolg gemeerd geproef- slocmd. Uit het jaarverslag van de Co-opera tieve Volksbroodbakkerij en Verbruiks ver eeniging „De broederband" alhier over het boekjaar 19191920, blijkt dat het aantal leden op 31 October 1920 be- ■droeg 1141 tegen 1051 op 31 October 191.9 en 332 bij de afscheiding van de coö peratie te Middelburg, nu 10 jaar geleden. De ouy.et bedroeg in de bakkerij f 195.063.12,5 in den winkel 1 155.186 22,5. in het filiaal te Souburg f 30,579.82.5 en- in de afdeeling Manufacturen, die in Juïtj werd geopend 1'2.326.80.5 of totaal f381 146.98. Het ziekenfonds Bakkerij koerde f 337 65 uit en is nog groot f657.38, voor het zie kenfonds Winkel zijn die cijfers f394.98 cu f881.75, voor het overlijdingsfonds Bakkerij-f 428.85 en f3508.28: voor het óverlijdingsfonds Winkel f 326.5Q en t 28442.26,5; voor het ziekenfonds perso neel f 1523.32 en ,f 4656.56, lei w ijl het pensioenfonds personeel j 1452.74 groot is Op. alle genoemde, aldeelingen kan een dividend van 4 pet. worden uitgek? ird, en n' hadden de leden zeker liever een groot»r -dividend gezien, to ih zal moeten warden toegegeven, dal er gezien d| ster-Js duurder wordende- exploitatie re der. lot tevredenheid is, zoo-als bot be stuur meent. Onze plaatselijke R. K. Kiesver eeniging houdt aanstaanden Maandag baar jaarvergadering, waarvan den leden zoo vrouwelijken als mann 1 jke'.i het werkprogram zal worden toegezonden. Mochten er-leden zijn die no-ch oproeping nog agenda ontvangen dan moete'i zij Jat maar als een onwillekeurig verzuim va" het bestuur beschouwen en toch ter ver gadering komen. Een goede opkomst mout lret Maandagavond zijn én oirr aan het vol ijverig bestuur de belangstelling te toonen. die liet verdient én om het program vooral voor wat punt 7 betTeft Trouwens nu onze partij twee hirer leden in le colleges van Staten en gemeen teraad heeft zitten is er meer dan anders reden om de algemoone vergaderingen on zer kiesvereeniging bij te wonen wijl men dan gelegenhcil heeft om zoo noodig met die'afgevaardigden van gedachten to wis selen over hun gevoerd beleid in de colle ges waarin zij zitting hebben. Men spreke dan gerust vrij uit. Daar zijn die vergade ringen voor. Laten nu de vrouwe lij kei le den die nog de jonge geestdrift in de ver gadering meenemen dein njannen voor beeld geven van e©n trouwe opkomst en hén lot bijwonen der jaarvergadering aan sporen zoo dat de zaad te klein zal blijken c-rn 'de menschen te bevatten. Dan steunen wij ons bestuur in zijn lang niet gemakke lijke taac die nog zwaarder gaat worden naarmate het verkiezingsjaar 1922 nadert, Derhalve allen present op 31 Januari a.s. (Ongeeorriceerd.) Kapelle. Openbare vergadering van den raad der gemeente op Maandag 24 Janu ari, des namiddags 2 uur. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en wenscht alle leden een gelukkig 'jaar. De secretaris leest de notulen der vo rige vergadering voor; na lezing werd lioor dhr. Ganseman aanmerking gemaakt, waarop de voorzitter zegt, dat het' hem spijt, d.rt hij telkens aanmerking op de notulen maakt, waarop dhr. Ganseman voorstelt de bedoelde aanmerking niet goed 'te keuren, waarop de voorzitter ver langt, door stemming te bepalen de no tulen -al of niet goed te keurendrie voqr- <en drie tegen, 1 blanco. Mcdedceluig werd gedaan van de inge komen stekken, w. o.: goedkeuring v.an God. Staten presentiegeld raadsleden a f105: dankbetuiging fanfarecorps „Ons Genoegen" voor de verleende subsidie, enz., welke jvoor kennisgeving werde» aangenomen De verkoop der straataarde had le Ka pelle opgebracht f 16,25 cu te Biezelinge i 68. MedcdeeliDg dat Jb. Zegers en J, Rottier bun benoeming als lid van het B. A. i».'i linemen, Vaststelling Warenwet- veroidening werd na een 'kleine wijzi ging aangenomen. Herziening politieverordeni*£ met ver bod dat te Biezelinge geen rij- of voer tuigen ever het marktplein mogen rijden. Verzoek v.an de werkliedenvcreeniging „E. M. M," te Biezelinge inzake woning- voorziening met het oog dat met Mei a.s'. vele gezinnen op straat zullen zitten, •wordt verwezen naar de bouwvereeniging. Verzoek bijdrage arbeidsbeurs, werd ter zijde gelogd, als hebbende de gemeente er geen belang bij. Verzoek P. Groenleer, gemeenteveld wachter, om verhooging zijner jaarwed de; hij krijgt over 1920 f 100 toeslag cn zal in JP21 opgevoerd' worden tot pre- mievrijn pejsioenregeling. Eenzelfde verzoek was ingekomen van dr. Pfv ffer als gemeentegeneesheer. B, en IV. stellen voor de jaarwedde met f 100 te vcrlioogen.; Dhr. Fraanje vraagt of dit werkelijk noodig is in verband met de werkzaam heden. Door den voorzitter werd dit na der uitgelegd en het voorstel werd daar na goedgekeurd. Ook een zelfde verzoek was ingeko men van den klokkenist. De jaarwedde werd gebracht op f 70. Aan den gemeentewerker wordt ver heuging- van f25 verleend- voor het aan schaften van gereedschappen. De overige grond bij do nieuwe begraaf plaats wordt verhuurd aan den gemeentc- werhmhiu ,a 18 cent per roe. Ontslagaanvrage van dhr. J. Fopm-i als hoofd der openbare school te Bieze linge met1 Mei a.s. Dit wordt op dtJ meest eervolle wijze verleend. Verzoek van dhr. Schriel- om verlen ging ontslagvcrlecning op 1 Mei te stel len. Dit punt wordt druk besproken en in stemming .gebracht zijnde drie voor en drie tegen. 1 blanco. De nadere begrooting 1921 wordt vast gesteld enkele wijzigingen worden goed gekeurd de post verlichting wordt met f160 verhoogd, dit is te wijten aan het foutief opgeven van den penningmeester aer electrische verlichting. Opnieuw werd- besloten de salarissen van secretaris, wethouders en ambtenaar van den burgerlijken stand niet (e wijzi gen volgens advies van Ged. Staten. De verbouwing van de school tot M. U. L. O. to. Kapelle zal volgens begrooting f 60.000 bedragen. Hiervan wordt afge zien. Nu warden de laatste begroetingen gehandhaafd; de school van Kapelle z») f30.296 kosten, die te Biezelinge f1740 volgens begrooting. IVeth. Vereeko wil spoedige oplossing in de o.idcrwijzerskwesUe. Do heer Ganseman: hoe moet het n,ü met, dhr. Sclirier? De heer Bcrman wil aan die stinkzooi een eind maken, ze opgevoerd zien tot een goede oplossing. Be voorzitter zégt toe nog in deze week met den inspecteur te zullen spreken. Op den lijkwagen is nog niet geboden; oen afwachtende houding wordt aangeno men. Ei-o lichtpunt voor straatverlich ting- zal bij de jamfabriek worden aange bracht- De heer Zuidweg vraagt naar de res tauratie van de nforen. De voorziter dient van .antwoord. Blnnenk irl verschijnt de heer Knijpers persoonlijk en zal wel ad vies verstrekken. Aan den heer Va.n der G-raaff zal ont slag- als directeur-boekhouder der veiling Kaï tlle-Biezelingc en omgeving worden verleend zoodra de opneming in het on derwijs plaats hééft. Onomwongien bespreekt de heer Van Vingen ale flinke wijze waarop de aa.n- planting heeft plaats gehad van de hoo rnen aan den Stationsweg. Vel komt de firma D. j. y, d, Have alle lof toe, ni dus spreker. De lieer Fraanjë wil verbetering aan gebracht zien inzake de verlichting hij den lieer Verhulst. Vorder wijst spr. op 3e verbetering die aangebracht dient ie 'worden langs den weg bij dhr. Fopma. met het afvoeren van het water. De voorzitter zegt' verbe tering toe. Gisteravond vergaderde fle I.andh. Ver. V.I.O.S. Nadat den voorzitter ■de vergadering geopend had. werden alle leden gelukgevvenscht in 1921. Daarna werden de no-tulen der vorige vergadering voorgelezen en go ad gekeurd, waarop door don secretaris J. Tollenaar eieh jaarverslag voorgelezen werd, hetwelk getuigde* van ernstige opvatting van zijn taak. Daar met meerderheid vroeger reeds bestolen werd tot verdelging' van mtussehen, werd dhr van der Have mede-deeling gedaan, welke insecten als rupsen, bloedlüis, enz. door d&_musch werden verdelgd, dientengevolge) kon hij met dit besluit zich niet ve cojnigen en diende zijn ontslag in. Een nieuwe rege ling werd getroffen izake het salaris van ■den secr. Als nu kwam in behandeling oen voorstel van Jan Wabete om niet meör te vergaderen in de zaal van Mej. Hanson, maar in het lokaal der Chr. Jongelingsver. „ObaJja" over dit punt werd druk gedis- cuseerd en ten slotte rweit een meerderheid, vun 2 stemmen aangenomen. Na, nog en kele zaken van ondergeschikten aard be sproken te hebben weird da vergadering ge sloten. H^adekefflskerke Blijkens Ie voorloopig vastgestelde uitslag van de 10e tienjaar- lijkscbe volkstelling telt doze gisimlaemtel 1294 inwoners te weten 649 M. en 645 V. Zierikzte. Do heer S. van Trigf, opzich ter aan de gemeente-gasfabriek alhier is, benoemd toit inspecteur van de gasfabriek te Leiden. (M. Ut.) Biervliet Over den brand in den Oranje polder verneemt de iVI. Ct. nog, dat d'eze onstaan is door omverwerping van een stallantaarn. Bijna de geheele schuur ging verloren. De heide fietsen kle-ading en zak geld der knechts zijn een prooi der vlam men geworden, evenals een tas tarwe en. c-en dito vlas. Vijf paarden en drie runderen zijn be zweken door het vuur wijl deze dieren ofschoon direct losgesneden, weigerden hun gevaarlijke verblijfplaats te verlaten. In 1886, in 1894 en nu in 1921 is de hoeve in de asch gelegd. Dezer dagen had de bewoner-eigenaar de 'hoeve onderhands verkocht Zij is on voldoende verzekerd. Om half drie: '8 na-, mjddags, toen het gebouw nog in laaie stond, geraakte de Bi-ervlietschc spuit wellicht door te groote inspanning, onklaar en werd de hulp vau IJzen'dijke's spuit ingeroepen. Oostbin-g. Maandagavond gaf het Meis jeskoor onder leiding van Ds. E, .1, Riuj- tenberg- een uitvoering in het Beursge bouw voor een zeer talrijk aandachtig publiek. Ongetwijfeld werden de verschil lende nummers onder de goede leiding- magnifiek gezongen en gaven dan ook een goed harmonisch geheel, terwijl de nuances goed werden in acht genomen. De nummers werden meesterlijk begeleid door den.pianist Cor Schijvc, die ten slotte zijn vaardigheid in het pianospel toonde door het spelen van enkele solo's. Aangenaam was het programma afge wisseld door solo,s van de violiste Mej. Betsy Dhondt en solo's van de sopraan Mevr. RuijtenbergDe Zwaan. Ofschoon de sopraan-soliste in de hooge tonen wel eens wat onzuiver zong, heeft zij de bloe menhulde. met Mej. Dhondt wel verdiend. l'rov. Commissie voor aanbieding hulde blijk aan Mr. H. J. Dijrkm. ester. .Aan -de, burgemeesters Vau allo. ge meenten in Zeeland werd de navolgende circulaire verzonden: Weledelgeboren Heer, De mededeeling, dat de heel- Mr. II. J,- Dijckmeestei' aan H. M. de Koningin zijn eervol ontslag had aangevraagd, als Harer Majesteiis Commissaris in Zeeland, is allerwege in de Provincie met groot leed wezen ontvangen. Mr. Dijckmeester heeft in de jaren van zijn bestuur getoond, een open oog en warm hart te bezitten voor de belangen van ons gewest en heelt bovendien door zijne, jiersoonlijke eigenschappen de achtïiig en de genegen heid der Zeeuwen gewonnen. Het komt. ons voor, dat er alle aan leiding bestaat-, den scheidenden land voogd een blijk te geven, hoezeer zijn arbeid in het belang dor Provincie ge waardeerd, zijn persoonlijke omgang op prijs gesteld wewl. Wij houden ons over tuigd, dat de Zeeuwen zonder onder scheid van rang oi" stand, van godsdienst of richting, gaarne de gelegenheid zul len aangrijpen, om Mr. Dijckmeester van hunne gevoelend te doen blijken. Een Provinciaal huldeblijk zal daaraan uiting moeten geven 1 Vertrouwende, dat het, denkbeeld U 'sympathiek zal zijn, roepen wij Uwe medewerking tot verwezenlijking daar van in. Met gerustheid laten wij aan U over. op welke wijze U de ingezetenen van Uwe gemeente er mede. in kenni.s wil stellen en hen tol liet geven van bij dragen wil opwekken. Aangenaam zal het ons evenwel zijn, dat het in Uwe gemeente bijeengebrachte totaal bedrag vóór 26 Februari .a.s. wordt overgemaakt aan het adres van onzen penningmeester. Daarbij zullen wij gaar ne ontvangen eene nauwkeurige, duide lijk geschreven opgaaf van de namen der gevers (zonder vermelding van ieders gift), gerangschikt- naar het, alphabet, ten einde al deze namen te kunnen opnemen in een bij het huldeblijk te voe gen album. Voorts zullen wij daarbij tegemoet, zien eene opgaaf van de ftoor U voor déze zaak gedane uitgaven, welke U zullen worden vergoed De uitvoerende commissie J. II. BLUM, lid van Ged. Staten van Zeeland. Voorzitter. H. J. G. HARTMAN, Griffier der Staten van'Zeeland, Secretaris. Mr. F. J. SPRENG ER, lid van Ged. Stalen van Zeeland, Peiiningm. J. A. VAN KÓMPÜ, lid van Ged, Staten van Zeeland. H. W. G. VAN BLEYSWIJK RIS, vicc-admiraal, commandant hei- Marine in Zeeland. Dr. G. J. 1VEIJLAND, voorzitter van do- Synode der Ned.-Hervorm de Kerk cn secretaris van het Pro i vinciaal kerkbestuur in Zeeland. P. DUMON TAK, burgemeester van Middelburg. JOS. VAN RAALTE, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa.- hrieken te Vlissingen. A. VAN DER WEIJDE, lid der jSta, ten van Zeeland. De overige leden der commissie zijn: Jhr. Mr. E.- A. O -de Casembro'ot,, lid van Ged. Stalen van Zeeland. Mr. P. Dieleman, idem, P. F. Fruijtier, idem, Mr. A. A. de Veer, lid der Prov. Staten van Zeeland. j IV. van Oeveren, idem. F. J. L, M. van Woesberghe, idem J. G. van Niftrik, idem. Mr. C. Lucasse, lid van de Eerste Kaoner der Staten-Generaal. C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen. J. Huizinga, burgemeester van Neuzen. G. A. Hajenius, burgem.; van Goes; Mr, A. J, F. Fokker v C v R, burge meester van Zierikzee. J. E. Gleijsteen, Commandant van het 14c regiment-infanterie. Mr. B. W. F. Kronenberg, president arrondissements-rechtbank te Middelburg. II. va.n Oordt, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat' in de directie Zeeland. J. J. van Steenbergen, directeur der- registratie en domeinen te Middelburg. •I. den Heijer, inspecteur der posterijen en telegrafie te Middelburg. J. N. Pattist, inspecteur vau het lager onderwijs. J. M. J. Baede, deken van het deke naat Middelburg. L. Bourna, predikant bij de G ere for meerde Kerken te Middelburg. S. Mendels, voorganger der Israëliti sche gemeente te Middelburg. IV. Kak-ebeek-e, lid hoofdbest. Zeeuw/ selie Landbouw-Maatschappij. Th. II. de Meester, directeur Stoom vaart-Maatschappij Zeeland. Mr. J. Smit, directeur Koninklijke Mij.) De Schelde. Mr. G. J, Sprengcr, pcnn.m Zèeuwsch' Genootschap der Wetenschappen. Mr. J. F. v. Deinse, advocaat en procu reur te Middelburg. Bij Kon besluit van 24 dezer -s bcnoenbl lot griffier te Zieri-kze?, mr. N. C. Tlieron Muiter, 'hans griffier hij het krotouge- rc-cbt te Drielte Duitscha onderwijzers De „Nieuwe Courant" heeft officieele bevestiging gekregen van het bericht, dat 209 Duitscha onderwijzers door het Indi sche gouvernement zullen wo-rden aange nomen, die hier te lande eerst een half jaar zullen verblijven om zich te oefenen in het Nedcrlandsch. Het blad schrijft hierover: Er is nog tijd om tegen dit heil'looza voornemen met nadruk op te komen. Het is al erg genoeg', dat men in Indië zoovele vreé-müelingen in allerkil .bedrijven «ei diensten in dienst moot nemen, bij Je" Waterstaat en het mijnwezen, bij de- spoor- wegen en de post- en Telegrafie. Veel erger nog zou de sclia/le voor liet Nedei'- laiKiSche element .zijn, wanneer men nu ook het onderwijs ging verduitschen. Me» stelle zich toch niet voor, lat Dmtscbie» onderwijzers door hier gedurende zes maanden een cursus in de Nederlandsche taal te volgen. Nederlandsche onderwij'zers zuilen worden. De taal zou men er mis schien nog kunnen instampen, maai e'r is toch wel iets anders, waardoor een Nederlandsche onderwijzer zich van tien Du'ilschen collega onderscheidt. Geldt sonjS de schiedenis van zijn land voor niets, is. het onverschillig of de Hollar.dsohe geest door een Duitschen geest wordt vervangen? Men lette wel, hot is niet hel preject van een brug, het tracé van om weg, het beheenm van een postkantoor, dat van da-ze uitheemsche krachten ge vraagd zal worden; het is de vo;niing •'van de jeugd tot burgers van. liet Neder landsche Rijk in Nederlandsch-1 ndiëDia vormiii" en die opleiding aan Duitsche on- derwjjzérs toe te vertrouwen, zou rooi' de krachten die van de- bevolking i'1 Indië in nationale richting most uitgaan, zeer bedenkelijk zijn. Niet-omdat het I uit-sch- vs- zijn, maar omdat het vreemdelingen zijn, Als'er sprake ware van het uitzonden van) 200 Fransche of Japansche onderwijzers, zou het bezwaar even groot zijn Men zoeke de voor Indië hoegnoodjgd onderwijskrachten in eigen land door voor jonge Heden van eigen stam dpositie van onderwijzer aanlokkend, te maken en stelle b.v voor degenen die een zekcra vooropleiding genoten hebben, ik- s>ele« genheid open tot een vturkorle vakoplei ding aan normaal- en kweekscholen. Zoolang men hier te lande d? maata gelen om bet noodige personeel aan te werven, niet heeft uitgeput, zou hel uit zenden van vreemde 'krachten onvemnl- vvoordolijk zijn. Ito Tijd voegt hieraan toe. Wij zijn het mtet deze uedenkingen' eens. Maar er mag niot worden getwijfeld of ze zijri ook reeds bijl de regearing in Indiï gerezen, maar ié zij er overheen ge stapt. Er zijn toch in Nederlandsen Indië honderdtallen onderwijzers noodig «m ons volk kan nauwelijks de onderwijskrachten leveren voor li.'e Nederlandsche schoten Dat is niet enkel een quarastie van geld ut van intellectueel vermfjgeh, maar van roeping en gogisch vermogen j En in hoeveton nog zijn on ter le oor-1'. Nederlanders met onderwijzers-acte, «li© zeer weinig pae.lagogisch«wermog -u bezit ten. En in hoeveten hunner is nek dei

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2