HYPOTHECAIRE OBLIGATIELEENING groot Tachtig-Duizend Gulden rentende Vijf procent, WOENSDAG 12 JANUARI 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT verdeeld in stukken van f 250, f 500 en f 1000. Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid de Bisschop van Haarlem ging ook hierin zijn diocesanen voor, door in te schrijven op onze leening. Directie „N.V. Nieuwe Zeeuwsche Courant". Korte Berichten. UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN met borgtocht van de R.-K. Kerkbesturen in het Dekenaat Middelburg Wij hebben nog een beperkt aantal stukken in portefeuille en adviseeren dengenen, die geld te beleggen hebben, van deze soliede beleggings gelegenheid gebruik te maken. De inschrijving kan geschieden ten kantore van onze Vennootschap alsmede bij den Heer L. ROOS, Kassier te Goes. ginnen to vlooien. Om van, de giften, die na 1 Januari ontvangen werden, er cenigo te noemen, vermelden widat, behalve ■vel© kleinere giften, o. a. dei volgende be dragen werden ontvangen: f5000, f 1100, Ï1000, f258,59, 100, 5000 Kronen en 1766 Mark enz. Moge de stroom aan bonden l>e bevolking vpp Amsterdam is, mede tengevolge der annexatie, gestegen tot 695.000 zielen, Rotterdam telde 1 Januari 516.247 inwoners; 's-Graven- hage 360,000; Utrecht 138.000; Gronin gen 91.000 en. Haarlem 78.000, De politie te 's-GravenhagS JiSBft, een aanvang gemaakt met hët opmaken Van de proeessen-verbaal tegen hen, die tot heden weigerachtig'bleven, hun kaar ten voor de tien.de volkstelling in te vul len of voor de invulling hiervan de ge gevens te verstrekken, De Minister van, Landbouw heeft met ingang van Maandag j'.L ingetrokken de beschikking van 29 Augustus 1918 waarhij werd bepaald dat de aflevering en het vervoer van. cacaoboter is ver boden. Uit goede bron vernpemt de „Avond post"', dat sinds Maan,dag alle Limburg- sche kolen vrij zijn. Bij de huurcommissie alhier zijn gedurende 1920 ingekomen en door haar behandeld 718 verzoeken iuzake de huur- commissiewet en 250 betreffende de huur--: opzeggingswet, in totaal dus 96S zaken. Onder de ingekomen verzoeken betref fende de Huurcommissiewet' waren er .696 aanvrag-en om verhooging en 22 om nchatting van huur. De gevraagde verhooging werd ge- keel toegestaan in 417 gevallen, gedcpl- tfelijk in 226 gevallen, geweigerd in 52 gevallen en in een geval was do Huur- commissie onbevoegd. Bij het aantal aanvragen betreffende de Huuropzeggingswet waren er 148 om vernietiging van huuropzegging, 92 om verlenging en 2 om verkorting van den termijn, dat de huur verlengd was, en 8 om een nieuwe huur tot stand t]e brengen. Van do eerste werden toegewezen 121, afgewezen 11 en niet ontvankelijk' ver-: klaard 14 verzoeken, terwijl de commis-" aie in 2 verzoeken onbevoegd was. Van de verzoeken om verlenging van den ter mijn, dat de huur verlengd was, werden ingewilligd 75, niet ingewilligd 7 en niet ontvankelijk verklaard 10 aanvragen, terwijl de heide verzoeken om verkorting van zulk een termijn werden afgewe zen. De verzoeken waarbij gevraagd werd om een nieuwe huur tot stand te bren gen, daarvan werden er 6 ingewilligd en 2 geweigerd. Gemeenteraad. Hedenmiddag kwam de gemeenteraad Van Vlissingen in spoedeischende verga dering bijeen ter bespreking van de steun regeling aan de werklooze werklieden der schoenfabriek der firma Klijherg. Deze eerste vergadering- in! dit jaar werd geopend door den; voorzitter m'et een rede, waaraan het volgende is ont leend: Na het aanbieden, zijner beste, wen- schen aan de leden voor 1921, dat naar allen weoschen Vlissingcn meer voorspoed moge brengen dan den laatstgesloten jaar kring-. Whimper het gezegde waarheid bevat, dat „geschiedenis zichzelven herhaalt", dan zou men. in overdrachtelijken zin over hét afgeloopen jaar voor Vlissingen van een nieuw bombardement van 1809 kun nen spreken.; Gedurende het geheel jaar 1920 ging de gemeente onder zware financiëele zor gen en moeilijkheden gehukt als nooit te voren, en. werd het hbdreigd met het verlies van verschillenide der meest ge wichtige instellingen: verplaatsing van de „Zeeland", geheel of gedeeltelijk ver trek van het Belgische loodswezen, ver lies van de Zeevaartschool, opheffen van het infanteriegarnizocn, ja zelfs schenen een oogenblik de uitbreidingsplannen van 'de haven door de te vierleeufn subsidies gevaar te loopen, hoewel tenplotte zoo wel de provincie als de gemeende de v*er- eisebte subsidies mot algemeene stemmen verleenden,. Er z'jn echter gelukkig ook zeer groote tegenstellingen met 1809. Toen verlieten verschillende aanzienlijke geslachten, zoo nis de Snouck Hurgronje's, de van Doom's, de van. der Swaline's e.a. voor goed de zwaar beschadigde stad en ge raakte de inaehtelooze gemeente in, vervjal, thans konden alle rampen worden af gewend voorloopig zonjler eenig verlies en bieden de geheel veranderde toestan den in Europa na den wereldoorlog aan Vliasiugen door zijn buitengewoon gun stige ligging goede kannen als zelden te voren om eindelijk zijn gerechtigd aan deel in het wereldverkeer te npmën. Evenals in het afgeloopen jaar zal in 1921 ren uiterst nauwgezet en zuinig financieel beleid moeten worden gevoerd, Zelfs dringend noodig onderhoud van de gtmeenteeigendomnien moet gedeeltelijk worden uitgesteld, daar de gewone dienst niet verder mag worden belast., omdat de gemeentebelastingen reeds eën onge kende hoogte hebben bereikt. N i ousomming vaDj do verschillende be- lastingverhoogingen en wijzigingen vjan tarieven der gemeente, ingovplge de wets wijzigingen zullen zeer spoedig nieuwe voorstellen den raad bereiken. Moge de voortdurende en ernstige in spanning, om de gemeente-financiën weder op eer. gezonden basis te brengen niet te .veel worden tegengewerkt door het op legger. van steeds nieuwe subsidies en geldelijke verplichtingen door het Rijk, vooral op het gebied' van onderwijs, po litiek en armenzorg, De jaarlijkscho winsten .uit het ha venbedrijf zijn groot genoeg om de ter mijnen, aanvangende in 1924 vgn de op gelegde subsidie van f 500.000 voor de havenuitbreiding te vjoldoen. Ook in het afgeloopen iaar is door het havenjbedrijf een bevredigenjd winstsaldo gemaakt. Spr. hoopt, dat dc Rijkswaterstaat het' snel uitvoeren' vjan do werken voor do uitbreiding op alle wijze zal bevorderen.: De nieuwe liaven| wordt vpor de aller grootste zeeschepen onjter allo omstan digheden veilig horeikbaaxi Daarom zal de nieuwe buitenhaven zoo modern mogb- lijk moeten worden, geoutileerd, om do aanlo'jpendc schepen zoo snel en zoo g*oed mogelijk te bedienenr- Zóó kan Vlissingcn een gezochte aanloophaven vpor het snel verkeer, tevpns steenkolen en stookoliësta- tion worden,. Daartoe zijn thans de toe standen en de verhouding'Cn vpor de ge meente in Europa zoo gunstig mogelijk, uiaor wij leven tegenwoordig snel, zoodgt er niet getalmd' mag worden, die goedo kansen te benutten. Men zal niet wedter vervallen in de allesbehee.rsch.ende fout van ruim 50 jaar. Ook toen, bleek de re geering g'root vertrouwen, te stellen in do toekomst van Vlissingcn door den aanleg van een voor dien tijd reusachtige haven en kanaalcomplex. Maar men liet de Uit voering van de plannen over aan het vol komen onvoldoend plaatselijk en provin ciale kapitaal. Neen, het Rijk zal de ge- ineentc zooveel mogelijk moeten, steunen, maar daarnaast zal getracht worden, het Nvderlandsche grootkapitaal voor dc plan nen. te interesseeren, mocht dit evënwël in gebrek blijven,, 'dan zal men moeten gaan tot fut wercldgrootkapitaal. Het grondbedrijf zal binpenkort belang rijke verkoopen van grond afsluiten voor de havenuitbreiding en vpor den houw van de nieuwe marechaussée-kazernje,: Het badbedrijf sluit weliswaar met ccd klein tekort op de voorgeschreven af schrijving', de oovzaken, waaraan dit te wijten is, konden echter worden wegge nomen; 'Dc pacht van het badpaviljoen is belangrijk verhoogd en, de standgalerij, waarvan de houw yertraag'd werd, zal in 1921 voldoende huur opbrengen. De nood zakelijke oever verdediging van, het strand is door den houw dezer galerij productief gemaakt. Dit werk met den koognpodigen uanleg van strandhoofden tot behoud vpn het strand zijn, de eenige groote wetrk'ep in 1920 vanwege de gemeente; uitgtevpërd. Een succes was de permanjente tentoon stelling .van den Kunstkring „het Zui den". Bjj de gemeentelijke groenten- ën fruitveiling steeg het aanjtal leden met 35, de opbrengst der kleine veiling met f 79S2.25, die der groote veiling met 9619.37, al zou die toename in 1921 niet worden voortgezet, dan zal tóch het kleine verlies van; 1920 worden omge zet in een voldoenden winst door dothans tot stand gekomen, inkrimping van per soneel.; Ingesteld werd een, woningbedrijf, de gemeente-reinigingsdienst- werd ingtedëëld bij de gemeentewerken^.: H,et laatste wo ningcomplex van de houwvereeniging „Ge meenschappelijk Belang" kwam gereed, verdere plannen tot verbetering van dp volkshuisvesting zijn in voorbereiding. De Kon. Maatschappij „de Schelde" vormt een gunstige uitzondering hij do zorgen der gemeente; haar aantal werklie den steeg van 1903 op 2110; haar aantal ambtenaren en ba-zen van 221 tot 258, Aan arbeidsloonen en salarissen werd uit betaald ongeveer f 3,600, 000. Afgeleverd werden het ss. 1 Vin-es Juliana voor de stoomvaartmaatschappij „Zeeland", de on- derze.boot K III voor liet Dep. vpri Koloniën-, complete machine installaties voor da ss. Sierra Leona, Ootmarsum, Hilversum en eenige losse ketfcle. De tegenwoordige prijsdalingen vormen den eenigen weg om weer tot normal® toestanden op economisch gebied te ko men. Onvermijdelijk zullen daarvan echter tegenslagen het gevolg zijn, waaronder vooral werkeloosheid', die tot nu toe in de gemeente in de sigaren- en schoenin dustrie is ontstaan,. Moge ook hier de eeuwige wet vau vraag en, aanbod spoe dig den evenwichtstoestand zonder al te groote schommelingen herstellen. De opheffing van; de levensmiddelen - distributie aan het einde van het afgeloo pen jaar is een gelukkige omstandigheid, een woord van dank mag niet ontbreken aan de levensmiddelencommissie, die. in een buitengewoon moeilijken tijd zoo'n nuttig werk heeft verricht. De nieuwe brandweer heetft getoond voor hare taak volkomen berekend te zijn. De 'gezondheidstoestand in Vlissingcn was in 1920 over het algemeen zeer gun stig. De. bevolking is in 1920 met 43 man nen en 58 vrouwen verminderd, er haddiep 512 gebuurten en 230 sterfgevallen plaats, d.i.r esp, 99 meer en 5 minder dan in 1919. In de volgende raadsvergadering zul len plannen voor een andere bestemming van het burgerweeshuis ter tafel komen, De fU-opaganda voor het n,ieuwe 'zie kenhuis is tijdelijk geschorst, om af te wachten hoe groot de rijkssteun voor den bouw van een gemcente-ziiekënhuis zou zijn. Men moet echter wachten tot de Ziektewet is aangenomen. De reorganisatie van het L. O. zal ver schillende belangrijke onderwijsvraag stukken de aandacht van den Raad doen vragenop het verzoek tot overname van de Ilcogere Handelsschool door het Rijk is nog- geen beslissing ontvangen. De v.er- eenigmg der bestaande avondscholen tot een voor Nijverheidsonderwijs is in uit zicht gesteld Met den bouw van do iii uwe R,H,B,S, zal in de eerstvolgend*^ maanden worden begonnen. Ecu nieuwe factor, die de aandacht op Vlissingen vestigt Voor het snelver keer is volgens deskundigen de gunstige 'ligging aio kD,ooppunt voor het interna tionaal verkeer, zeer in de liand gewérkt door het aan alle eischen voldoende in de gemeente gelegeg Marine vliegveld. Hoewel aldus het slot der rede het natuurlijk betreurenswaardig is, dat Vlissingcn bij al zijne tegenslagen en moeilijkheden van oudsher steeds bijzonder veel van afgunst en nijd hoeft te lijden, zoo is 'dit anderzijds toch ook weer een, bewijs, welke goede kansen men Vlissin gen steeds heeft toegekbad. Onze ge meente vraagt thans niet anders op dan een „plekje aan. den Zonnekant", waarop het als eon der geografische meest gunstig gelegen punten van Europa recht meent te hebben en Vlissingen gunt daarbij an dere plaatsen van> harte het hun toeko mende deel. Maar laat men; althans in ge heel Zeeland meer gaan, inzien, dat de Vlissingsehe haven, de poort is, waardoor de oude bloei van ons gunstig gelegfcn vruchtba.gr en mooi gewest weer moet te- rugkeereii. Ook ten opzichte van, de stemming nver Vlissingen is echter in den laatstcn tijd een gunstige wending gekomen. Wij denken daarbij met groote danbaarheid aan de belangstelling en den steun, dien Vliazins-en bij verschillende gelegenheden in 1920 van, onze regeering, vplksyarte- genwoordiging en pers mocht ondervin den. De buitengewoon, gunstige ligging van Vlissingen is een axioma zouden wij thans het psychologische moment voor Vlissin,- xgen niet weten te benutten, dan zou dit alleen daaraan, te wijten zijn, dat wij niet voldoenjdc bekwaam en niet voldoende energiek zouden zijn geweest.; Bij mijne installatie in October 1919, sprak ik den wenjsch uit, dat in den raad steeds zou worden aangetroffen Zeeuwsche zakelijkheid. Nu mijne hccren, dezen goede Zee.uwsche eigenschappen hcerselien in onzen, raad in toenemende mate. Dat is aan U allen, te dranken. Ik moge daarom hier der. weigemeenjden wensch uitspreken dat gij allen ge-durende 1921 voor den raad zult mogen behouden blijven en zult kunnpn blijven medewerken aan de getrou we behartiging der gemeentebelangen. Maandagavond hield de aid. Vlissin gen van de R.-K. MiddenstandsVereelni- ging „De Hanze" een welgeslaagd» feest vergadering in de „Oude Vriendschap" Niettegenstaande storm- en regenweer waren een goed aantal leden en genood ig. den niet resp. huisgenooten verschenen. Behalve de geestelijke' Adviseur, kapelaan V onver, werd de vergadering vereerd met de tegenwoordigheid van den ZecrEerw. heer Pasjooir en kap. Bekkering. Als spre ker was overgekomen de lieer Chr. Jan sen, Directeur van het Centraal Midden sla ndshureau te Amsterdam. Na opening met een lustig strijkje en oen aardige voordracht beklom de hoe* Boniest als scheidend voorzitter den ka theder, betuigde zijn spijt, niet langer als zoodanig to kunnen optreden en was blij Ja dat zijn wensch, dien -hij in de laatst ge houden huishoudelijke vergadering had geformuleerd, zoo- schitterend bewaarheid was geworden door do keuze van den hoer Manse als zijn opvolger; de Hanze hooft nu den voorzitter dien spreker haar toe- wenschte. Moge 'het hem gegeven zijn, deze aldeeling groot te maken en tot Imo gen bloei te brengen. De heer Manse stelde zich daarna aan de vergadering voor, immers wie kende hem voordeze??? dankte de leden voor het vertrouwen, bracht, ouder luid applaus, dank en hulde aan don heet Bemest, die de oprichting der afd'arimg heelt meegemaakt, en ze heeft helpen, grootbrengen en sprak een propagandis tisch woord tot allen, toen ook bij lien dankte voor de opkomst, die hij „orden telijk" noemde. Nadat door hem de heer Chr. Jansen (de spreker) was voorgesteld, ward uit volle horst en met Overtuiging het Bonds lied gezongen, waarna het oogenblik aan brak, waarnaar allen verlangd hadden, de kern van dozen avond: de rede van den Hanze-propagandist over „Onze vriende lijke vooruitzichten". Keurig was deze role van stijl en woor denkeus, bezielend in hoog© mate, over tuigend en klemmend. Op zijn bekende leuke on rake zeggeusmanier wist hij ruim een vol uur aller aandacht zoo te boeien, dat behalve geestdriftig applaus en ge past gelach geen kik werd gehoord. Is er nog een plaatsje dn onze maat schappij voor onzen Middenstand? Dezo vraag wenschte spreker allereerst te be handelen. Als we de politieke en ccquof iuische slachters aan het werk zien, om alles af te maken en te sloepen wat hun in den weg staat om hun Paradijs tc 1 Hi- roil; en als we liooren hoe de vroolijke Bolsjewiek Ds. Kruijt met daverend ap plaus wordt begroet als hij Ruslanlsj heerlijkheid roemt, omdat er gcwi spiegel ruiten, 'taartjes, flaconnetjes meer zijn, omdat de Middenstand daar is weggeke- geld, dan zou men gaan twijfelen eö vraagt men zich af: waar moet het heen? Vooral daar de middenstand bij uitstek geen hulp of steun van buiten heeft te verwachten. Zij is ter verdediging geheel op zichzelf aangewezen. Als we tusschen de regels door weten te lezen, zullen we bemerken, dat in de groot-pers (ook in de nict- socialistische) artikelen verschijnen, die bedektelijk ten doel hebban, den Midden stand als de eigenlijke oorl'ogsschulJige uit te maken do gemeent&bemoeiïng neemt toe de groote scheepvaartvereenigingeri (die millioenenprjzen voor vracht bedon gen) gevoelen nu ineens roeping om duur- tebestrijders te worden en zelf warenhui zen te houwen de groote fabrikanten, die de vox humana, .van hun zakenorgpl reeds lang vastgespijkerd hadden, la,t.en nu ineens engelentonen rtiischen en wor den duurtebestrijders door het oprich ten van fabriekswinkels. Dat alles om den Middenstand eruit te werpen. Hoe zullen wij ons tegen dat alles ke.- ren? Niet met blijven zitten in ons eigen kringetje om onze persoonljke belangen, te verdedigen; we moeten de zaak van breeder horizon beschouwen. In onze vereeniging ook niet onzen tijd verbeuzelen aan de al of niet noodzake lijkheid van contrihutieverhooging, maar op hooger standpunt ons stellen onr te zien waar de plaats is van den Midden stand en om ons te verweren tegen hen die ons aan den galg of minstens op kou sen en schoenen naar den Hemel wen- schen, omdat in de huidige maatschappij geen plaats voor ons meer is. We zullen dan ook zien, boe sterk we eigenlijk wel zijn, als we ons kamp overzien. Want waardoor zijn we onderhevig aab ver dachtmakingen en verwijten? Omdat we slechts onze individueel© krachten aan wenden en niet de macht kennen van dc vereeniging. Al ons zwoegen voor njkldom en welstand, voor een bloeiende zaak baat niets zoolang we alleen wer ken. Want wio zal de maatschappij vor men, die onze zaak waardeert? Deztci over weging nioet het leidmotief vormen in dej kwestie ofwe individueel of collectief zullen optreden. Zal ons individueel geluid gehoord wor den op de lawaaierige wereld-jaarbeurs waar voor de oude tenten der liberalen» en de roode der socialisten de roode Sim- son, de man van pose, de held van 1918 staat? Neen, alleen door den scheeps roeper der organisatie die onze stemmen in een centraal' verband v.eracnigt, zulten wij ons kunnen verstaanbaar maken en voor ons een pldats opeischen, ons kun nen verweren tegen du verdachtmaking als zouden wij geen nuttigen arbeid doen en niet die waarde hebben van de proleta rische kèrel's. De Middenstander, de eenige die niet opziet tegen' een vofbalast productief program, zou geen nuttigen arbeid doen? Men praat van bedrijven socialiseercn dat maakt indruk! Maar zie 'de praktijk en beschouw eens de millioonén verliezen in die gemeentelijke bedrijven van ver schillenden aard, zelfs, de coöperaties! De „Dageraad" in Amsterdam, de chan- tecler die de zon aan tien hemel zou kraaien, bekijkt meewarig, met hangenden rooden kam, het windei dat iiij heeft ge legd. Waar zon 'het uitzicht van den arbeider op een hooger sportje van die maatschappelijke ladder blijven zonder middenstand? Die promotieladd.er sloope» is alle toekomst van een jinergtek arbeider wegnemen. Uit dit alles besluit ge uw taak, gaat spr voortuw vereeniging groot te maken! en haai' invloed versterken. Velen droomen zich de middenslandis- vereeniging een soort automaat, waar men bovenin zijn contributie steekt, om handen te kort tc- komen o:n de artikelen die men. er voor krijgt, er onder uit te halen. Zoo'n automaat ds zij niet. Evenmin een krui denierswinkel waar men zijn geld inruilt tegen de verlangde waar. Zij staat véél 'hooger. De artikelen, die gij er verwerft zijn invloed en kracht vam uw stand, die noodig zijn in dezo wereld, welke nieuwe banen zoekt. Dien invloed en die kracht 'helpen versterken dat is ons-' eerste 'doel. Daarnaast komt op de tweede plaalsel" voor te zorgen, dat de offers; die, ons, voorigeslaeht voor hot katholiek princiep hebben gebracht, riiot vci'goefecli zijn ge weest en er voor te waken, dat wat in' 20 eeuwen is opgebouwd, niet wordt ge sloopt door gebrek aan eenheid. Als dit nog niet genoeg mochl zijp om de thuisblijvers te overtuigen, dan wijst spr. dezen op de nerendoefcindem, welke» wij gezamenlijk trachten te bereiken cïf wat we reeds bereikt hebben, ondanks da parasieten, die zonder er wat vour ge daan te hebben, dc vruchten plukken. WH' hebben reeds ids flanzebank, diB u ;rt staat stelt uw spaarpenning nuttiger te beleggen dan bij allerlei andeK? banken; van liet grootkapitalisme, die met uw geld filialen doen verrijzen om hun dik wijls anti-Roomsche en funeste bedoelin gen to verwezenlijken. Wij hebben reodsi een uitgebreid verzekeringswezen op elk gebied met voordeelige premieswij heb ben een Cent raa hB ure au waar eik lid en elke vereeniging advies kan inwinnen; we liebbon nog veal meer, waar we hier niet over kunnen uitweiden. Na een dringenden oproep aan da se- noodigde aanwezigen die nog niet zijn aan gesloten en een aanmaning tot de getrou wen om toch vooral actief te zijn en te blijven, geeselde spr. op amusante docb. scherpe wijze de z.g. „Klorissen" onder de middenstandei's, die, toen mét 't land! hun zaak in gevaar kwam, hoog opgaven van de Roomsche organisaties, maar daar na weer gingen staan op hun hoog, voet stuk of weer indommelden in zalige irust. Men noemt ons wel de ruggègraat den maatschappij, het zout der aarde, maar zijn we die eerenamen waard, roept spre ker, zoolang er nog zulken gevofnden wor den in ons midden. En pas op v.oor daf, hoogc voetstuk. Laten we met onze col lega's hand aan hand op don beganenj grond gaan; dat is veiliger; dan staan we vaster en hoeven we niet te vreezeu om van onze hoogte met ons aangezicht op de keien te vallen. Spr. ziet door de wereld een groote processie voortschrijden, torschend het' oude kruis. Dat kruis is zwaar. Daaromi met vereende krachten ons geschaard on der die processievanen om het to planten hoog bovon de hoofden waarheen de dui zenden zoekende» hun blik zulten rich ten en waarin zij het middel zulten vin don, dat hen redden kan. Met een woordje aan de vrouwen', dia hij aanraadt zich baas te toonen als de man ter vergadering moet, cn waarin hjj haar erop wees dat dit toch vooral ook hun belang was, besloot de spreker zjjnl keurige 'rede met nogmaals «cn waarschu wing cm pal te staan, actief te zijn en aldus liet „Je Maintiendrai" van het Ne- derlandsche wapen ook tot onze leuze te maken. Na een langdurig applaus dankte na den heer Manse do Eerw. Adviseur met eenige kernachtige woorden dien heer Jan sen en wijst hem op hel „Luctor et Emcrgo" van ZeelAnds wapen, waaraan ook de Zeeuwsche R.-K. Middenstanders trouw zullen blijven. Als de heer Jan sou bij het eerste lustrumfeest het volgend jaar zal terugkomen, hoopt de Eerw. ad viseur hem op een bloeiende Vlissingsehe afdeeling te kunnen wijzen. Toen aldus het werk-gedeelte van den avond was geëindigd bleef men 'nog ge- rujmon tijd gezellig bijoen tot, al' te vroeg, liet uur van scheiden sloeg. liet bericht omtrent verkrijgbaarstel- lin'g van toegangsbewijzen voor do liefda- dighcidsuitvoering van „Het Duistere Punt" op 19 Jan. a.s. dient aangevuld met de volgende adressen alwaar zij even eens te vcrkrjjgcn zijn: F. Timmerman,, boekhandel, AValstraat; Maison Chic, Nieu- wendijk, en Jacq. Plouvier, schoenhaniel', Nieuwendijk. De leden van den Socialen an Apolog. Cursus worden aan den cursus; van morgen (Donderdag)avond herinnerd, 7.15 uur dus in het R.-K. Vereenigings- gebouw I Dinsdag 18, Jan. houdt de R.-K. Volksbond, afJ. Vlissingen, liaar jaarver gadering om 8 uur in het R.-K. Veree- nigingsgebouw. De belangrijkheid der agenda is aller trouwe opkomst waard! Een ieder begrijpo het belang en zij op zijn post De R.-K. Kiesvereoniging hield gis teravond een ledenvergadering in het R.-K. Vereenigingsgebouw. Do opkomst was niet schitterend, gezien de belangrijkheid dei' vergadering. De hecren R. G. van Nienw- kuijk en Manse als leden der Prov. Staten en van den Raad door de kiesveraeaiging afgevaardigd, vereerden de vergadering met hun tegenwoordigheid. De secretaris, de heer Montinck, opende de vergadering en bracht allereerst do teleurstellende tijding, dat de voorzitter, de lieer Buissing, om onbekende redenen als bestuurslid heeft bedankt en niet ba- wogen kon worden op dit besluit terug to komen. De waarn. voorzitter sprak een' woord van hulde en dank aan den schei denden afwezigen functionaris voor het vele dat hij voor de vereeniging heeft g!e- daan en betoonde zijn spijt over dit on verwacht 'besluit. Na den christelijken groet werden dtS notulen der vorige vergadering voorgele zen en goedgekeurd. Daarna werd ets heer Ilaast, die ons verlaten gaat, herdacht, werd hem hulde en dank gebracht voor de wijze, waarop hij de Roomsche belan gen in 't bijzonder en de gemeentebelan gen in 't algemeen in den Raad hoeft be hartigd en voor zijn werk als bestuurslid, der vereeniging. In de beido vacatures werd voorzien door de benoeming van den, heer Bennekom en mevrouw Etigering, terwijl eerstgenoemd© bij een volgends stemming uitverkoren werd als voorzitter. Daarna volgde een geanimeerd® discus sie over de opvolging in de vacature Haast als lid van don Gemeenteraad. Het Centraal Stembureau heeft reeds den beer Tournoy als wettelijk opvolger aangewe zen, doch er bestaat een onderhandschet

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2