NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Dekenaat NSiddelburg, -heinicenszand. tholen. Dekenaat Aarrienburg. ZATERDAG 20 NOVEMBER 1920 OFFICIEELE KERKLIJST Op den laat sten Zondag na Pinksteren. Epistel I. van den H. Pintlus tot "do Colossensen I. 9—14. i Broeders! wij houden niet op voor u te bidden en te verzoeken, dat gij met tfè kennis van Gods wil vervuld wordt», in alle wijsheid *en geestelijk beleidopdat gij waardig wandelt, Gode in alles bc-, haagt, vruchten voortbrengt in alle goe de werken, en toeneemt in de ltennifc Gods, opdat gij u versterkt met alle sterkte door zijne uitnemende kracht, lot alle lijdzaamheid en langmoedigheid, om met blijdschap God den Vader te danken, die ons heelt Waardig gemaakt om iléel te 'hebben aan het erfdeel der heiligen in het licht; die ons uil de macht der duis ternis getrokken ?n overgevoerd hoeft lot het rijk van zijnen welbeminden Zoon door wiens bloed wij afgekocht zijn en vergiffenis der zonden hebben. Evangelie, Mattheus XXIV 1553. In dien tijde zeide Jezus aan zijn" Leerlingen: wanneer gij in de heilige plaats zult zien staan den gruwel dei verwoesting, die door den profeet Daniel voorzegd is (die liet leest, zie het verstaan) die dan in ..Judeë is, vlucht- naai' de bergen; en die op hel dak is, koine niet. af om iets uit zijn huis to nemen; en die op tiet land is, Jteere niet terug om zijn kleed te halêïi. Maar we- haar, die In die dagen zwanger zijn en zuigen. Doch bidt, dat uwe vlucht iiiel in den winter, noch op den Sabb'athdag Voorvalle. W.ant (lali zal er zoo een groptc verdrukking zijn, als er van het begin dei wereld geene geweest is, noch zijn zal. En zoo die dagen niet ingekort wierden, geen vfë'éscih bleef er behoudenmaar dié dagen zullen om de uitverkoornen inge kort worden. Als iemand u dan zal zeg gen; zie, hier is de Christus, of -daar is Hij, gelooft- het niet. W.ant' daar zullen valsche Christussen en valsche Profeten ópstaanen zij zullen groote téek'en'cn en wonderen doen, zoodat de uitverkoor non, indien het mogelijk' ware, in dwaling zouden geraken. Ziet, ik heb het u voor zegd. Ais men u dan zal zéggenziet-, Hij is in de woestijn, gaat niet uit zieft, hij is 'daar binnen, gelooft het niet. Want gelijk de 'bliksem uit het oosten komt eu tot in het westen schijnt, zoo zal ook de komst van den Zoon 'des meusöhen zijn. Alwaar een lichaam is, daar zullen de arenden vergaderen. (En terstond na de verdrukking van die dagen zal de zon verduisterd worden, en Ue maan zal haai- licht niet geven, en do sterren zullen van Hen hemel valltai', en de krachten der hemelen zullen beroerd worden. En dan zal het teelten van den Zoon des mensehen in den hemel verschij nenen dan jftillen alle geslachten (eter aarde w-eenen, en zij zullen den Zoon des menschen zien komen op de wolken d<?9 hemels, met groote macht en heer lijkheid. En Hij zal zijne engelen zenden met een bazuin efli groot geluid; en die zullen zijne uitverkoornen bijeen verga deren van de vier winden, van hot bo venste tot het onderste der hemelen. Leert clan van den vijgenboom deze ge lijkenis: als de takken nu teeder zijn en de bladen uitloopen, dan weet gij dat de zomer nabij is; zoo ook, als gij al deze dingen ziet, weet dan, dat1 het nabij en voor de 'deur is. Voorwaar, ik zog u: dit geslacht zal niet voorbijgaan, eer al deze dingen geschieden. Hemel en aarde zullen voorbij gaan, maar mijne woorden zullen niet voorbijgaan. r~i Wegwijzer in hst Niissale WecMjjftt van 2128 November. Zondag 21. Laatste Zondag na Pinkste ren. Mis „Dicit", Tijdeigen B 986; 2e geb. Opdracht v. 0.*L. V. 21 November B 2076; Praef. v. cl. H. Driev. Maandag 22. H. Cecilia, 22 Nov. B 2077. Dinsdag 23. H. Clemens. B 2079; 2cle gcb. H. Fe-licitas B 2080. Woensdag 24. II. Joannes v. h. H. Kruis. B 2084; 2de geb. H. Chrysogo- nus B2085. Donderdag 25. H. Catharlna B 208G... Vrijdag 26. H. Sylvester Abt, B 2086; 2de gcb. H. Petrus v. Alexandria B 2088. Zaterdag 27. Bisd. Haarlem: H. Albricus, Nederl. B 44*; 2e geb. „A Cuncfcis" B 1291 3de geb. naar keuze j 4e geb. v. d. Paus B 1293- Bisd. Breda: H. Achafius, NcdcrD 27-Nov. i i KERKBER1QKTEN uii het VLISSINGEN. Parochiekerk ter eere van den II. Ja cobus. Wilhelminastraat. v Zondag de II.H. Missen om 6.30, 8.30 en 10.30 uur. Om 6 uur Lof met predikatie. Onder allo II.H. Missen sehaalcollecte voor het R.-K. Onderwijs. Dinsdag om 6 uur Maria-Congregatie. Donderdag onder de Hi. Mi^ van, 7.80 iuu' algemi ene II. Commiuiie voor de Edehvaeht. Om 7 uur Lof en Rozenhoedje. Zaterdag van 59 g?i eg: uil eid tot biechten. Om 7 uur Lof ter eere der H. Ma.ajgjl. Gedurende deze week de H.H. Missen om 7.30 en 8.30 uur. Bijkerk: O. L. Vrouwekcrk (SingelV Zondag de H-H. Missen om 7.30 en 9.30 uur. Onder de H.H Missen ischaal- colloete voor het R.-K. Onclprwijs. Om 4.30 uur Congregatie der H. Fa milie. Zaterdag van 58 uur gelegenheid om te biechten. Door de week de II. Mis om 8 uur. GOES. Parochie II. Maria Magdalena. julidag 7-.30. urn- gelezen H. Mis, 10 uu^v/ioi de gemeente, 2 urn- catechismus, o uur Lof.) Maandag 7.30 uur gelezen H., Mis,; 7.30 uur Ziekenverpleging. Dinsdag 7.30 uur gelezen II. Mis, 7.30 urn: Zusterschool. Woensdag 7.30 en 8.30 uur gelezen H. Mis.' 12 uur oatechismus voor de "kinderen, 12 uur catechismus voor de jongens, die zich voorbereiden voor de plechtige II Communie. 6 uur Lof. Donderdag 7.30 en 8.30 uur gelezen H. Mis; s avonds 7.30 uur Congrcgatiet Vrijdag 7.30 en 8.30 uur .gelezen H Mis. Zaterdag 7.30 en 8,30 uur gelezen II. Mis; 4 uur biechthooren6 uur Lof. 'S-HEERENHOEK. Parochie v. d. H. Willibrordus, Zendag. De II.H. Missen zijn te 6.-30, 8 en 9.30 uur,, 's Middags te 1.30 uur es lechismiis en te 2.30 Vespers met Ro zenhoedje. om rust cn vrede onder de volkeren. Deze week dagelijks' de gewone cate chismus. Eiken morgen te 6 uiir wordt de H. Communie uitgereikt. De H.H. Missen in de week zijn te 7 en te 8 uur. Maandag feest van de H. Caecilia, pa trones van hft Zangkoor. Te 8 uur ge zongen II. Mis voor de levende en over- loden van liet Zangkoor. Woensdag te 9 urn- plechtige H. Mis voor bruidegom eu bruid. Donderdag te P uur gezongen II. Mis voor bruidegom eri bruid. Vrijdagmiddag te 3 uur Lof ter eere der H. Maagd. Zaterdag van 25 uur gelegenheid om te biechten. HANSWEERD. Parochie- Maria Onbevl'. Ontvangenis, Zondag laatste Zondag na Pinksteren Onder de II.H. Missen schaabcollecte voor do vcrecniging tot bevordering van het Kath. Onderwijs. Deze collecte wordt door onzen Bisschop ten zeerste in de lief heid der geloovigen aanbevolen. 1.30 uur catechismus, 2.30 uur oefening van den kruisweg. Daarna vergadering der Zelatric-eu van den H. -Geest en de H. kindsheid. Des avonds om 6.30 uur verga dering van den Volksbond. Een ieder wordt (.ringend verzocht deze vergadering t.e ko men bijwonen. De -heer Klein-uit Leiden eeno spreekbeurt, komen vervullen. Maandag, de feestdag van de H. Cecilia, patrones van liet zangkoor. Donderdag, 10 uur gez. H. Mis voor bruidegom en bruid. Zaterdag om 4 uur gelegenheid om te biechten. A.s. Zondag eerste Zondag van dien Advent. O V EZ A ND, Parochie O. L. Vr. Tenhemelopneming. Zondag 21 Nov. 1920. 26ste en laatste Zondag' na Pinksteren. Maria's opdracht in den tempel. Het uitreiken der H. Com munie om 6.45 uur en onder de Vroegmis >7an ha li' acht. Onder de H.H. Missen dia collecte voor de renteaflossing in verband met de schildering der kerk. Om bij liall- lij Catechismus. Na de Hoogmis leisboe- keit te bekemen in de Par. School. ,Om lialf drie Lof met Rozenhoedje en Litanie der Stervenden. Na 't Lof Maria-lieA, Mar.a eei enz. Maandag 22 Nov. St. Cecilia, (Maagd en Martelares. Patrones van liet Zangkoor. Om 7.45 uur gezongen H. Mis voor de leden van het Zangkoor. Dinsdag 23 Nov. H. Clemens I, Paus en Martelaar. Woensdag 24 Nov. H. Joannes a Cruoe (PI. Joannes van liet Kruis), Belijder. Donderdag 25 Nov. H. Catharina Maagd en Martelares. Vrijdag 26'Nov. PI. Silvester, Abt. Om <'.4o uur de maandel. gezongen H. Mis vaii Requiem voor de ouders. Zn.tóala.g 27 Nov. H. Albricus. .'Bis schop en Belijder. Hollandsehe Heilige, Bi( clithooreh van 8.30—9 Uur. Voorts van 2- 4.30 uur. Om 6 uur Lof met Rozen hoedje, daarna tot half. acht. Na de II. Mis van 7.45 uur dé eerste broodbe'dc-l-- ling van wege -het Kerkbestuur, (fundatie Jciiiina v. cl. Dries.) Zondag 28 Nov. Eerste Zondag (van don Advent. Voorbereidingstijd voor het Hoogfeest van Kerstmis. Deze week biech ten de meisjes. RILLAND-BATH. Rectoraat van den II. Jozef. Zondag zijn de H.H. Missen om 7 »d 10 uur. Na den middag om half 2 catechismus; c,m -halt 3 Lof. Zondag Generale Absolutie voor de le Jèn der Derde Orde Wegens het feest van O. L. Vrouw Pra'esentatieeveneens Donderdag wegens het feest der -H. Catha rine, Jllaagd en Martelares. Vrijdag volle aflaat wegens het feest van dén H. Leonar'dus van Portu-Mau- ritio, Belijder der Orde'. Zaterdagavond om 6.30 u. Lof met Ro ot nhoedje ter eere van O. L, Vrouw Parochie van den H. Biasius. Zendag 21 Nov., 26e Zondag na Pink steren (tevens laatste) 6.80 II. Communie uitreiken, 7.30 uur Vroegmis, 10 ujur Hoogmis, 1 uur catechismus, 2 uur Lof tey -.ere van de Martelaren van Gorcum, waaronder 5 Onze Vaders en 5 Wees Gegroeten voor de bekeering van ons va derland. In deze week catechismus volgens ge woonte. Maandag cestdag van de B. Caecilia., patrones van het Zangkoor. Dinsdag biechten de jongens. Zaterdagmiddag van 2—4 en van 6—8 uur gelegenheid tot biechten. Zaterdagavond om 7 uur.Marialof met Rozenhoedje. Parochie O. L. Vr. Hemelvaart. Zondag de H.H. Missen om 7 en 10 uur Hoogmis; 2.15 uur catechismus; 3 uur Lof voor de Broederschap van een zaligen dood. Gedurende de week de H.H. Missen om 7.30 uur. Zaterdag 5 uur biechtgelegenheid; 7 uur Lof jjjet Rozenhoedje. OUD-VOSSEMEER. Zondag 21 Nov. 7 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis voor de levende en overledcni ledcen van het Zangkoor; 2 uur catei- chismus; 3 uur Vespers waarna icorte ocemhg van den Kruisweg voor de over ledenen. Maandag,^Woensdag en Donderdag ge zongen Requiemmis. Dinsdag en Vrijdag gezamenlijke H. II. Communie der kinderen. Dinsdag, Woensdag en Donderdag cate chismus. Zaterdag 6.30 uur Lof met Rozenhoedje tol bekeering der zondaars en dwalenden. vooral van deze parochie. KERKBERICHTEN uit het HOOFDPLAAT. Parochie van den H. Eligius. De PI.H. Missen op Zondagen en ge boden feestdagen 'te 7 en 10 uur; in de week te kwart 9Ver 7. Lof op Zondagen en geboden feest dagen om 2 uur; Zaterdag om 5 uiu'. CatechismusZondag te 9 uur; in de week te 8 urn-: lo. Bij den Z.E. Pastoor: Zondag voor de kinderen, die dit jaar en die het vorige jaar de plechtige U Communie gedaan hebben. Maandag voor de kinderen, die vóór 1 Aapril 10 jaar geworden zijn. Dinsdag voor de kinderen, die vóór l April 9 jaar geworden zijn. Woensdag voor de kinderen, die 8 en 7 jaar oud zijn en de eerste H. Communie •reeds gedaan hebben. Donderdag voor de kleine kinderen, die voor 1 April a.s. 7 jaar 'geworden fzijn en de eerste H. Communie nog moeter? doen. Zaterdag voor alle buiten-kinderen van 7 tot 10 jaar. 2e. Bij de juffrouw der Bewaarschool Maandag voor de kinderen van 9 jaai -Dinsdag bij den Z.E, Pastoor onder richt hebben. Dinsdag voor de kinderen van 8 en 7 jaar, die Woensdag bij den Z.E. Pastoor onderricht hebben. Woensdag voor de kleine kinderen, die- Donderdag bij den Z.E, Pastoor onder richt hebben. Donderdag voor de kinderen, die Maan h'lfl Pastoor onderricht Vandaag de Hoogmis vpor den heer istantinus ®erhi. Temmerman, huisvr. en overleden kinderen. Na de H. Mis reliquie van de H. Ca- «hurina. Na dei middag om 2 uur Lof met Rczen-hoedje. Onmiddellijk daarna, verga dering der H. Familie. Maandag gezongen H. Mis Voor den hete lementinus Antonius Thomaes en chtgenoóte. Dimalag gezongen 11. Mis Ier eere van «7' Vrouw van-Altijdd.; Bijstand, «oensdag gezongen H. Mis .voor den heer Joannes Baars en mej. Seraphina Sophia Antheunis;, zijn huisvrouw. Donderdag gezongen H. Mis ter eere van. o L. Vrouw van Altijdd. Bijstand. V rijdag gezongen H. Mis- voor overleden ouders- tot intentie van. de verzoekers. Onder de H. Mis gezamenlijke weke- lijksche II. Communie der kinderen. Ka dc- II. Mis Kruisweg voor de over- Icdeu parochianen. Zaterdag geiougen H. Mis voor deal heer Prucïentius Franciscus Thomaes en overleden kinderen. Na dc leering biechthooren voor dè tuiten-iindiereii; te 3 uur voor al do overige kinderen; 's avonds na het Lof van n uur voor ai de ouderen. Aanst. Zondag, laatsten Zondag der maand, gezamenlijke H. Communie voor de kinderen van 7 jaar en ander de J1 Mis voor de leden van den Communieibond en voor die der vierde sectie vaii -de' PI. rami lie. Het nieuwe missaal. Hot nieuwe missaal' (edilio lyniea Vali- cana), dat 20 Oclaber j.l. uitkwam, is al nergens meer te bekomen. De- ex-mplaien waren mituurljjk in hoofdzaak van te voren besproken en degenen, diei thans bij 'I verschijnen ervan, uitgelokt door de werkelijk me-oio uitvoering en druk enkele exemplaren wilien aanscliafrön' kunnen niet piec-r terecht. Oo-'c de prijzen voor do oningebonden exemplaren 25 "9;V PP. 35 V&o-r h'gt buitenland Frs.' 28' 12. en 37), gebh-seerd 0[) de goedkoope papierprij'zeri van 1914, toen men reeds 'r nnodige papier-voor de uitgave had in-- geslagen, waren bepaald laag en xle1 groote uitgevers-firma's, die voor enkele- dui zenden exemplaren hadden iugelec'ken-d, kunnen ze gemakkelijk .met een royale winst verknopen, wat ze oo-k heusch niet nalaten. De druk -der dfeje uitgaven was de zelfde. D-e beste editie, op geschept pa pier der firma Fabrianó, telde slechts 700 exeinplarende tweole o;i bost ma- ohinepapier, niet moer dan duizend, Ier- wijl ook van de goedkoopste uitgave het aantal exemplaren lang niet aan do aan vraag beantw o-o-rd I e. Do uitvoering van dit 33 bij 24 c.M. groote en circa -1 K.G. wegende missaal •is, gelijk gezegd, inderdaad smaakvol' en practised. De zwart-roode druk niet zijn kifurige initialen en artistiek» .illustraties doel prettig aan. Om de tali-oazo toleur- gestelden le voldoen, zal binnenkort ee-n herdruk verschijnen, die omstreeks Mei gereed heet ta 'komen, wat editor miaar dan te betwijfelen is. De prijs van dezen herdruk kan nog niet worden vastgesteld, wijl dit in hoof dzaak van dc pa pierprijzen afhangt. In Februari zal een kleinere uitgave met. enkel zwarte, letters verschijnen, waarbij de rubrdekeh gecursiveerd zulten zijn. Deze uitgave van 17 bij 26 c.M. en tellende circa duizend pagina's inet een gewicht van nog geen kilo-, zal bijzonder v oor missionarissen en kleine altaren ge schikt zijn. Do prijs zal gebonden L 22.50, voer het buitenland Frs. 25 bedragen. In half xleder gebonden met goud op snee wordt de prijs circa twintig lire hooger. Wil men van deze uitgave gebruik matei, dan is 'het noadfg, zich, nu reeds op te geven bij den directeur der Typografia Poliglotla Vaticana en het bedrag van te voien op te zenden. (Msb.). Vijftien eeuwen vooruit gezien De „Javapost'' haalt jets aan uit de ge schriften van den II. Ephrem, zooevén door onzen Paus tot Kerkleeraar verhe ven. Een woord, dat na zoovele eeuwen als voor onze dagen geschreven schijnt- „Overal kraken cn instortenmaar de bewoner der wereld denkt er niet aan. Hij spant er zich niette minder om in, jont- iaïiden en zeeën te ontdekken; altijd jach ten, altijd zich afsloven, om te doorgron den, wat bij hem is, en te zoeken, wat ver van hem weg' is. Verliest hij 't paard waarop bij rijden moet, hij is ontroostbaar; maar hij maakt er niets uit zich bloot te stellen aan li-at gevaar zijn ziel te verliezen. Wal ecu te- jferisteH-ing, ondanks 't groote verstand, dal hij van God ontving! Gefieel in besl'ag genomen door de jacht naar goederen, waarvan- hij slechts een oog-onblik geniet; en Welk een activiteit om ze zich te ver schaffen! welk oen koortsige drift naar futiliteiten, wolk een lamlendigheid voor 't eenig noodzakelijke I Ycor alles is hij te vinden; voor de zaak zijner zaligheid is hem alles te veel. 7a.l ik dos maar zeggen, dat zijn ken nis gering; zijn gezichtskring beperkt is, dat zijn gedachten niet zoo- djep vermogen dooi- te dringen? Maar hij is toch de mees ter der wetenschappen en der schoon® kunsten. En waartoe gebruikt hij ze? Ik kan liem no;g' 't best vergelijken bij e-en insect, dat in een koninklijk paleis is Ver dwaald en' knaagt aan alles, wat 't daar aantreft. Hij verheft zich tot de hoogste toppen der bergen, verlegt, naar zijn wensen, de bedding' van den stroom, daalt af in de diepten der zee, dringt door de dichtste wouden, daalt af in'de diepte der duistere afgronden. Hij verzamelt het water, stuwi 'I; omhoog en stut liet in de hoogte. Hij steekt Go-d naar de kroon en -Je wonderen van zijn industrie vullen aan en vervol maken -de werken van den Schepper. Welk een uitvindingen op alfo gebied! Op zijn tafel vindt ge don overvloed •van het aardsche para. lijs. Maar spreek lean van de eeuwige waar ha Ven, van het laatste oordeel,' van de strengö- reken schap, die liem wacht; hij' valt in slaap en meent 'te droomen; nauwelijks wakker, zint hij o-p nieuwe schatten en hij wordt geheel in beslag genomen door de zo-rg voor zijn bezit. Zijn vingers trekken alles aan. Hij heeft bedienden, zijn trots doet ze- plooien en buigen onder 't juk van een onduldbare slavernij. De werkman is naar zijn zin nooit 'ijverig, zijn rentmeester nóo-it onverbiddelijk genoog". Is hot niet, of deze Ziener vijftien eeu wen vooruit h%eft gezien? 7 nieuwe Franciscaansche Martelaren, lile Z. E. P. Daniel Lappen, commis saris van liet Heilig Land le Gent, dcel'l eenige bijzonderheden mede aangaand:' :len dood van zeven Franciscaansche kloosterlingen der Cusloóio door de Tur ken in. de -eerste maanden van dit jaar 1.920 gemarteld- Vooreerst een pater en two» brooders n I P. .Franciscus van Vitorio eri de Br. Alfred Dollentz on Safalor Sabat'iii Dez-e drie kloosterlingen werden in September 1919 naar de Missie van Mugink D-eresi gezonden', die gedurende- den oorlog bijna ganscb vernield werd. Zij waren bd ist met de her-inrichting dei' Missie. Zij moesten aan de christenen, welke aan de eerste mc-ordenairijen ontsnapt waren,hulp en bijstand verlesnen. Deze warén ind ir- daad in hun stukgeschoten huizen terug gekeerd. In oen weezenhuis hadden zij de kin deren der verdwenen ouders opgorionntui. Voor allen warén zij als gono.esheeron, apothekers, bestuurders en raadgevers ge worden, want zij hadden geen andera overheid djin de Missionarissen. Een in vloedrijke Muzelman hitste opnieuw zijn geloofsgenooten op tegen do christenen, ilij kwam de pators zoeken, en onder voorwendsel ze te beschermen 'Sn zö te redden, noodigde hij ze uit zich met d-e weesjes in zijn hiris, hetwelk ni-e-t ver van daar gelegen was) te komen verschuilen. De kloosterlingen volgden hem met. de kinderen en met al het kostelijke, dat zij- in hun woning hadden. Maar nauwelijks aangekomen, hoordé men een losbranding. De' verraderlijke Turk doodde met revolverschoten den paler en zijn gezellen. De- kinderen ear ai de vergezellende christenen w-ardén koelbloedig vermo-ord. Daarna plunderden, verwoestten en verbrandden die barbaren de woning der Missionarissen, de kerk en al de huizon der christenen en brachten om hel leven al degenen, welke niet hadden kunat-n, ontvluchten. Dit den 23 Jan. van ljpt jaar 1920. Omtrent hetzelfde tijdstip overvielen tl< Turken de Missie van Fénigé. kalé en ver moordden den overste en pastoor en zijn christenen. Te Domcal werden P. Stop ha nus Ama- ï'iss-e, overste cn .pastoor en zijn christe nen in de kerk' opgesloten, waarna de Turken ze in brand staken, en allen dom Lel vuur omkwamen. Br. .lo-seph, van hét klooster van Ma- racrie, werd medegevoerd, en op zulke barbaarsclie wijze voortgesleept, dat hij bezweek bij zijn aankomst to Adana. P. Leopold Beliucci, prof. van hot Col lege van Alep, zich naar Jerusalem ba- gevende,' word onderweg aangevallen door Bedoewienen. Deze doorschoten zijn borst, en tnond 'en verminkten gan,sc!r zijn lichaam. .Reizigers, die gespaard werden, omdat zij geen christenen waren, hebben deze inlichting medegedeeld. Het is dus uit haat vpor ons H. Geloof, dat deze Martelaars weiden om liet leven gebracht; zij hébben slechts den martel dood ondergaan, omdat zij christen, ka tholiek en kloosterling waren. Aankomst van Dr. G. J. Vesters op Celebes. Aan-een schrijven van dr. G. J. Vesters, Apostolisch Prefect van Celebes, over zijn aankomst op- Celebes is het vol-jende ont leend Den 25en Juni te Brindisi ingescheépl aan boord van den Itaüaansclien stoo-mer Innsbriick, arriveerden wij na een lang durige en vrij eentonige reis den 23en Juli te Singapore, waar wij onmiddellijk aansluiting troffen naar Batavia. Den 28cn Juli zetten wij voet aan wal en werden door den ho-ogeerw. beer pro- viraris A. van Hoof, in naam van Mgr. Luypen, allerhartelijkst ontvangen. Na eenige dagen vervolgden wij per spoor onze reis tot Djokjakarta, op Midden- Java. Half Augustus arriveerden wij te Soe- rabaja, na een aangename etappen-reis door de verschillende parochies van de van de zoo- gastvrije en vriendelijke paters Jezuïeten, bij wie veel genoten en veel geleerd werd. Met aanzienlijke vertraging bracht 't ss. Van Cloon ons den 23en Augustus te Makassar, waar we voor 't eerst den bodem van Celebes betraden. Denzelfden morgen nog maakten wij onze opwachting bij Z.Exc. den gouver neur van Celebes en ondmhooug'nedcii. Na een bezoek aan Balek-Pappau op Borneo kwamen wij op 31 Augustus, verjaardag van H. M. Kommin ÏVilhel- mina. ter reede van Dongala. voor anker. De boot bleef slechts enkele uren lig gen, echter lang genoeg o-m ons in de gelegenheid te stellen den as^istent-nasi- dent van Dongala te begroeten. No volgde een overheerlijke tocht langs de Noord-Westkust van Celebes., een op eenvolging van wondere vergezichten, on afgebroken door, tot we in den vroegen morgen van 2 September hot do-el onzer reis, Menado, in 't zicht kregen. Mol Looveel hartelijkheid verwelkomdo ons de waardige superior van Celebes, pastoer A. van V,eisen! ZoO lang reeds had men ons verwacht! De ri is had drie maanden geduurd 1 •Dien dag worden heel wat bezoeken afgelegd, o. a. bij den resident van Mepa- tte, bij andere autoriteiten, bij do zusters van hel II. Gezelschap J. M. J., die hier bloeiende scholen beduren. Na eenige dagen begav-eu wij ons naar hel naburige Tomoho-n, alwaar we den 7en September, in tegenwoordigheid van al ile pastoors der Minahassa en een groote menigte geloovigen, plechtig bezit namen. Op dienzelfden dag vierde de Zeereerw- heer A. van Velgen, de- ijverige en lalentvo-llo oprichter-directeur der R -K. Kweekschool voor inldndsohe on derwijzers te Woloan, de maft die meer dan 20 jaar lang met onwrikbaar Gods- verbouwen en veel geduld te middon van allerlei moeilijkheden de- Katholieke mis sie in de Minahassa, bestuurde, zijn z.il- vcren priesterfeest. Den volgenden dag, 8 September droeg ik.de plechtige H. Mis op en schonk den Fauselijken zegen aan de talrijk opgeko men gemeente. Ik spreek'' hier niet van do hartelijke betoogingen, ons in deze eerste dagen tan deel gevallen, en uit slechts den wensch dat zij voor ons apostelwerk een gunstig vooileekcn mogen zijn. Dit mag ik zeggen, dat de eerste indruk zeer gunstig is. Men moet respect heb ben voor w'a! hier cloor de paters Jezuïe ten lol stand is gébracht. Het li. Hart van Jezus zal ons helpen om hun verheven werk voort tc zotten cn uit te breiden. Daartoe mogen uw vurige gebeden en uw milde liefdegaven ruimschoots bijdragen. Zoo zij het.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 5