^aaaMtssrJ'ïrstt^ UAUdLAU VUUK LANU gsasttffdb'«- Eerste Ned. pjartfabriek DANKDAG. FA. J. ELSENBURG er 213 Woensdag 27 October 1920 Zestiende Jaargang BUITENLAND. DUITSCHLAND BILJART MONARCH GRIEKENLAND FEUILLETON Kruis en Zwaard. BELGIE FRANKRIJK ENGELAND NIÉUWE ZEEUWSCHE COURANT xw.vi.mnqs. niftni an unnp 7CITI llin SS5LiS»T$!.%sr!S£,,jS5rJK relegram-Adres: Nizeco. J Het doorluchtig Nederlandse!) Episco paat heeft goedgevonden te bepalen, dat een dankdag zal worden gehouden voel de inwerkingtreding van de Lager Onder wijswet, ook genoemd de wet De Visser. Voor de bisdommen Haarlem en Breda, binnen welke hoofdzakelijk do „Nieuwe Zeeuwsche Courant" wordt gelezen, ia- die dag bepaald op Donderdag 28 Octo ber a-s. Passend is het alzcoi op den vooravond van dien dag ouze lezers aan. de heteek'enis en'an te herinneren. Niet alleen voor de onderwijzers en de kinderen, maar ook voor de ouders, ja, voor gansch ons Katholieke volk is or reden "te oydr o-ni Dcnderdagmorgeln onie kerken te vollen en daar door het godvruchtig bijwonen der H. Mis en hot naderen tot de Tafel dos Herren Go-do. te danken voor het herstel van het on recht, dat sinds de Grondwet van 1848. op het Christelijk deel der Nederlandsche natie rustte: de stiefmoederlijke en on rechtvaardige bejegening: door de Wet op het stuk van Lager Onderwijs, spe ciaal door de Onderwijswetten van 1857 en 1878. Wie om des gewetenswille meende1 zijn kinderen niet te moeten toevertrouwen) aan het opvoedkundig systeem dei' Open bare School, kon dit vrijelijk doen, mits hij zijn helastingpénningen bleef opbren gen voor de school, waarmede hij zich niet kon vereenigen, terwijl hij tegelijker tijd zijn beurs had open te doen voor de bekostiging van het Bijzonder Onderwijs, dat zijn sympathieën had. Zeker, niet genoeg 'kan de offervaardig heid orden geprezen waarmede tailooze Katholieken en gelocmge Protestanten tegen allen pfficieeien druk1 in, hun eigen scholen wisten te stichten, in stamt te houden, en uit te breiden. Maar hel on recht bleef en het werd schrijnend, ge voeld zoowel door de onderwijzers en onderwijzeressen, -die in bekrompen finan cieel? omstandigheden het pionierswerk' der christelijke opvoeding op de christen lijke school verrichtten als door de ge- loovige ouders, die voor hun beginsel op onderwijsgebied zware offers hadden te brengen. Daarom waren van meet af aan onze leiders, zoowel geestelijken als leekeïi een dr. Scha.epnian. een dr. Kuyper, een Jhr. Mr. De Savornin Lobman, om slechts enkelen te noemen en niet het minst onze Bisschoppen, denk aan hun beroemd mandement van 1868 erop bedacht, de vrijheid van het onderwijs te maken tot-den inzet van den politieke» strijd, niet om een „cri de guerre", een verkiezingsleuze te hebben, maar omdat het ging oim het hoogste goed: de ziel van het kind. Met groote geestdrift werd die strijd in onze- rangen gesjpeden en hoezeer ook onder moeizaam voortgaan, werd het eerste succes bereikt, toen on der het kabingt-Mackay aan het liberale beginsel van de soevereiniteit der Open bare School de doodsteek werd toege bracht. Toen was de Meiboom in de kap, en was er vanzelf stof tof juichen, maar af was het gebouw nog niet. Dat geschiedde eerst, toen in den loop der jaren 't ook aan helderziende mannen) uit het andere kamp duidelijk werd, tot het Thorbeckiaansche stelsel: „de Open bare School dienstbaar gemaakt aan deri aankweek van christelijke en maatschap pelijke deugden" een fictie Was christe lijke deugden kunnen slechts de vruchit zijn van geprononceerd christelijk onder wijs en de z-.g. Volksschool' niet kon zijn d e school voor het Nederfendscho volkskind. Uit dit besef werd de bevxedii- 'gingscommissie geboren, waarin door mannen van uiteenloopende politieke rich ting en verschillende fneening op stuk! van onderwijs eennieuw systeem werd opgebouwd, waaruit het kabinet Cort van der Linden de Grondwetsherziening en het huidige kabinet de nieuwe wet op het Lager Onderwijs kon construeeren. die door Minister De Visser ingediend on meesterlijk verdedigd, door die Stateu- Generaal werd aangenomen en door H. M. de Koningin wei'l bekrachtigd. Door de offieieelö afkondiging der wet j.n de Neder- landsche Staatscourant heeft zij bindende kracht ontvangen en is daarmede de sluitsteen gelogd op den top van hef gebouw, dat niet zonder moeite en zor gen maar toch ook onder Gods klaar- bljjketijken zegen door het christelijk Nederland is voltrokken, teil voorbeeld voor andere landen en voor het verre nageslacht. Want de Onderwijswet De- ■"asser slaat daar tot in lengte van jaren Sis oen „monumentum aere perennius", als „een gedenkteekkm, onvergankelijker dan het brons" van wat geestdriftige en offervaardige liefde voor het beginsel1 ver mogen. En terwijl dan ons aller hooggestemd dankgevoel uitgaat èn naar de vroegere leiders, bovengenoemd, èn nat^r de nieu were. onder wie vanzelf een dr. De Vis ser, een mgr. Nolens, een baren Van Wijnbergen op den voorgrö-nd treden, voor wat zij ten bate van dit volksonderwijs deden, dat zich laat inspireeren door de Vreeze des Heeren, die hiet begin der wijsheid is, richt zich toch allereerst ons oog op Hem die-aan 's menschen zwakke pogen Zijn sterkende genade en aan menschen uit zichzelf onvruchtbaar werk Zijn onmisharen zegen schenkt. Dies - buigt zich morgen onze knie voor de altaren en vertolkt onze innige dankbede voor 's Heeren aanschijn hot „Soli Deo Gloria", het „Gode alleen de eeir", dat cok bij het aanschouwen van dit heerlijk onderwijswerk ten slotte al onze andere gevoelens overheerscht. Mogen dit en het volgend geslacht) zicli de gave waardig toonen, die zij in de nieuwe Onderwijswet hebben ontvangen, er een spoorslag in vinden tot het zoo volmaakt mogelijk inrichten van het on derwijs in de kundigheden d!ie de jonge rnnnsch behoeft om klan.r te zijn voor den strijd dos levens, opdat de dwaze praat, als zou het Christendom, als zou do Kerk do ontwikkeling schuwen en de wetenschap verwaaï'loc-zen, voorgoed ztij uitgebannen. Maar ook, mogen zij er den' spoorslag aan ontl'eenen om door een; van allo banden en boeien ontslagen! christelijk' onderwijs in de ziet, der kin deren de kiemen aan te kweeken der christelijke deugden, die Gods scheppende hand er in neerlegde, opdatjuist in dezen tijd van ontkerstening onze lieve jeugd krachtig en onverbrekelijk' gehecht worde aan den Goddelijken Kindervriend, die aan Zijn gezelschap liet bezit ver pandde van het Hemelrijk en die aan grooten en kleinen, aan oudèrs en leer meesters èn kinderen hot zinrijke woord toevoegde: „Ik ben het Licht der wereld, die Mij volgt, wandelt niet in de duister nis". Én ligt tenslotte in 'het begrip- van dat woord niet de hoogste wijsheid op gesloten, Zoowel voor. dit als voo-r het toekomstige leven? Vijf fig-jarig bestaan van het. Centrum. De „Köln. Volksztg." wijdt- een uit voerig artikel aan het 50-jarig bestaan der Centrumpartij-, „Het Centrum", aldus het Rijnlandsche Centrumsorgaan, „is een der oudst» en meest levenskrachtige Duits cite partijen. Het gaat in al zijn organisaties nog' steeds vooruit. Het heeft ook een toekomt#, niet. alleen het groote verleden, dat thans herdacht wordt. Het centrum is uit het volk zelf gebo ren.; De pers en de katholiekendagen wa- ren als peter en meter op den geboorte dag' der partij, die, zelf geen confessio- ncele eenzijdigheid kennend, was voorbe stemd om het sterkste schild van het katholicisme in Duitschland te worden. De eerste oproep, die tot de oprich ting der partij leidde, verscheen in de „Köln. Volksztg." van 11 Juni 1870. Op een vergadering te Essen werd later een verkiezingsprogram voor de in den herfst alle patriotten; de Conventie zelve, door verbazing getroffen, maar niet o-ntnio-e- digd, had de plechtige woorden doen hoo- ren: „het vaderiand is in gevaar!" Die woorden electriseerrien Frankrijk. Aan allo zijden openbaarde zich een ongelooflijke geestdrift en nimmer misschien heeft de geschiedenis zulk een onwankelbare, roemvolle zelfopoffering kunnen boek staven dan die, welke men oip- dat ge denkwaardig tijdstip aan den dag legde. Weldra was er een reusachtig leger op de been, hetwelk geschaard stomd van af het Vosgesische Gebergte tot Hollhnd. Maar welk een Iègerl De uitgeputte Repu bliek kon zelfs niet in de dringendste» uitgaven voor uitrusting en voeding: voor zien. Overal heerschte gtebrek,-maar over al ook geestdrift. De soldaten legden ge forceerde marschen af, vochten den ge- heelen dag en hadden des avonds niets te eten, huisvestten in slechte tenten, of legden zelfs boomtakken kruiselings over elkander boven hun hoofden, om. zich gedurende hun slaap tegen den regen of de sneeuw te beveiligen. Aan schoenen- gebrek hebbende, voorzagen de meesten daarin doo'r gevlochten stroo, waarvan men zich ook kapo-tjassen, bij gebrek aan andere stof, maakte. De officieren zelve hadden, tengevolge van de trapsgewijze verminderde waarde der assignatiën, hun soldij tot eenige'franken per maand zien inkrimpen en deze werden nog slecht uitbetaald; maar 'zij deden desniettégpm- staande hun plicht, alo-mi het voorbeeld van het geduld aan den soldaat gevende, evenals hij met den knapzak- op- den rug| marcheërende en het konrmiCsbrood etende. Ja, het was een eenig! schouwspel, dia aan alles gebrek lijdende dappere leger benden het hoofd te Zien bieden aan de guurheid der jaargetijden en 'de pogin gen van het verbonden Europa. Die pas aangeworven rekruten, ternauwernood ge oefend in -den wapenhandel, zonder .ande ren prikkel dan de liefde voor het vader land. zonder ander vooruitzicht dan dorre lauweren, vochten als leeuwen en stier ven blijmoedig met den kieet van „teve de Republiek!" Wij herhalen liet, nim mer had het vuur der vaderlandsliefde, zulk een alles vergetend» zelfopoffering voortgebracht. Die zoo schitterende en zoo bevlekte, zoo heldhaftige en Zoo bloe dige bladzijde zal zonder wedergade in de geschiedenis der volkeren blijven. Andreas had zijn deel in al die ontbë- gen en al die overwinningen. Zoo lang hij- in Frankrijk gebleven was, had hij hoop behouden. De zoo verlangde vte-ie kon AMSTERDAM N. Z. VOORBURGWAL 177 TELEPHOON 2699 «T. OPGERICHT 1844. ^(eetts in voorraad fijne Belgische Biljartlakens, prima ivool-en Ballen, Tafel-Biljarts, Tafel kegelspelen, Dam-, Schaak-, Tric-Trac- spelen, enz. 1029-20 menschen steken van Dublin en Corkj naar Engeland over om den dienst bij te wonen. Tenzij de. regeering tussrihenbeida komt, zal het lichaam van Mc-, Swiney naar Cork worden overgebracht, waar het ter aarde zal worden besteld. Tusschèn- komst door de regeering wordt echter niet Waarschijnlijk' geacht. Volgens een later bericht is te Dublin Castle reeds bekend! gemaakt, dat! wordt» toegestaan, dat' het lichaam van Mac. Swiney wordt overgebracht ter begrafenis. Er zullen geen beperkende maatregelen worden genomen nopens den bografenid' stoet, behalve wat betreft militaire for-i maties, die wapens en uniformen' dragen. Stakingen in Engelsch-Iniliib LONDEN, 25 October. H.N.) Volgens telegrammen uit Britsch-Indië zijn 4500 geëmployeerden der Great Indian Ponin- sular Railway Comp. zonder voorafgaande kennisgeving' in staking overgegaan. Te Madras zijn ernstige onlusten voor gekomen. De fabrikanten hebben, nadatl een aanslag was gepleegd op een meester knecht der weverijen tot uitsluiting- der werklieden besloten en er zijn reeds 7000 werklieden zonder arbeid. Te Bombay is de staking der arbeiders bij ure gasfabrieken afgeloopen. De sta kers zijn ontslagen. De dienst op de trams wordt nog gaande gehouden.- BOMBAY, 25 October. R.O. De sta kende trammannen hebben onlusten ver wekt bij aankomst van den Engel'schman en labeür-gezinden Wedgewood.. Deze zei- de in een rede tot de stakers, dat, indien zij zich ordelijk gedroegen, zij zeker hun doel zouden bereiken. Toch hadden er, nadat Wedgewood vértrókken was, op nieuw relletjes -plaats. BèHtéh -persohea' werden gewond, o.w. twee politi.e-a.gen- ten. r f I Icrsckc documenten, LONDEN, 25 Oct. Aan den premier werd hedenmiddtig in het Lagerhuis ge vraagd, of hij de documenten zou publi- ceeren, welke in 1918 in het bezit werden! gevonden van de huidige Sinn Fein-lei ders en toonden, dat er een overeenkomst bestond tusschèn deze leiders en Duitsch land, om Brittannië en zijn bondgenoofen, van 1916 aan te vallen. Lloyd- Georgia zeide, dat de rege-ering het wenschedijk achite, dat deze documenten ou(cljer zekere omstandigheden zouden worsten gepubli ceerd. In antwoord op andere vragjen! zeide hij, dat er zeer zekei een complot! ebstond in 1918 om Duitjschland hulp te verschaffen in Ierland. Koning Alexander, f j Koning Alexander werd den 20sten Juli -898 geboren als tweede zoon van Constantijn I en prinses Sophie van Prui sen', een zuster van den ex-keizer Wilhelm II van Duitschland. .Hij huwde in No vember 1919 met de dochter van Iden Grieksehen kolonel Manos, opp er-stal meester der 'koninklijke familie. Zij was van kindsbeen af een speelgenoot van den prins geweest, en toen Alexander koning was geworden, meende hij, dat een Hel- leensch vorst geen afbreuk zou doen aam zijn waardigheid, indien hij de dochter eindelijk ko-men en sléchts eenige. dag reizen scheidden hem van zijne moeder maar eenmaal over de grenzen, wat zal er dan van hem worden Zijn hart kromp ineen, toen hjj het bevel tot vertrekken hoorde geven en den voet op vreemden bo-dem zettende, keerde hij zich om, ten einde een laatsten blik op zijn vaderland to werpen en fluisterde, door een geheim voorgevoel bevangen: ik zal' er niet weder in terug keeren. VII. Men was in Holland onder de muren van Grave. De winter begon zich, streng te doen gevoelen: rondom groote vuren ge>- legerd, trachten de soldaten des avondb de vermoeienissen van de belegering en: de strengheid van de koude te vergeten door brandewijndrinken, zingen en pra ten.... Dit zjjn de gewoonten van den sol daat. Wat zijt gij droefgeestig! zeide een kapitein tot Niedermann, hem op den schouder kloppende. Welk een barsch uitzicht Hoor eeus, bu'rger, onder ons gezegd, zouden er geen tien zoo als gij noodig zijn, om een staand leger te doen: bevriezen. (Wordt vervolgd.) 9). -o- En wat doet op zulk een uur een mensch op zulk een plaats? Is het een van die ongelukkigen, -die, voor dood ach tergelaten, de kracht gehad heelt op te staan en zijn weg! tracht te hervinden'? we)> 's ^et een vreemdeling1, die e-ven- als hij gekomen is, door liefdadigheid gedreven, of wel met het misdadige voor nemen, om de dooden te berooveu? An dreas zocht een antwoord, toen hij. bij het maanlicht een wapen zag blinken; 6n weldra eenige half gesmoorde, ver warde uitroepen hoorde. Hij achite het geraden zich te verbergen, 011 op handen en voeten kruipende, gaat hij zich achter een heg verschuilen, welke daar in de nabijheid stond, gestadig de gruwzame gedaante in hot oog houdende, die reus achtig scheen te worden, naarmate hij dichterbij kwam. Hot. is wel een man, een militair; hij doorsteekt rechts en links de naast hem liggende lijken en mompelt woorden, welde Andreas niet verstaan n jl -e £aat V'at °P ^en hnik Magen, ■houdt zijn a-dem in en herkent op vier passen van hem afNiedermann, den bloeddorstigen Niedermann, die zijn wan deling over het slagveld maakt en den genadestoot komt geven. Een huivering van afgrijzen voert den jeugdigen pries ter door de leden. Bij een schrede, welke Niedermann, van zijn weg afwijkende, naar hem doet, acht hij zich ontdekt, en verloren, maar daar de officier bemerkta dat hij dien kant reeds gpgaan is, gaat hij weder in zijn eerste richting voort. Het is nutteloos, om mijn nasporingen voort te zetten, sprak Andreas treurig bij zich zeiven, toen hij zijn vijand uit het oog verloren had; waar die man gegaan heeft, zijn er niets anders dan dooden. Daags daarna stonden de priester en de officier in het kamp wederom tegen over elkander en niemand wist iets van hun nachtelijken tocht. VI. Weinig tijds daarna werd een gedeelte van het leger, hetwelk tot onderwerping van Bxetagne en de Vendée gebruikt wettl, geroepen om het leger van het Noorden te versterken. De verbonden mogendheden' rokten tegen Frankrijk' op; eenige aan vankelijk behaalde overwinningen hadden hun verwachtingen bijzonder versterkt en schrik verspreid in de vijandelijke gele deren. Et werden algemeene lichtingen bevolen; er was een beroep gedaan op te houden verkiezingen voor den Pruisi- schen landdag opgesteld. Daarna kwam men den 28sten October 1870 tot de vaststelling van het bekende Soester-program, dat .bijzondere histori sche beteekenis heeft, wijl het tot richt snoer diende niet alleen voor de Prui sische katholieken bij de landdag-verkie- zingen in November 1870, maar ook voor de aaneensluiting en parlementaire actie der afgevaardigden, dus vooral voor de door hen op 13 December -1870 voltrokken oprichting der centrumspartij'.: Den naam van katholieke fractie heb ben de oprichters met opzet niet gekozen. De partij, die op den zooeyen genoemden datum te Berlijn als vrucht der beraad slagingen van de gekozen afgevaardig den ontstond, noemde zich eenvoudig cen- trumspartij (grondwetspartij), liet centrum -heeft' in de afgeloopen 50 jaar "aan het rijk zijn economische- en financiëele kracht gegeven, en een heélë reeks sociale instellingen en wetten doen ontslaan. Maar hij de materiëele welvaart vergat het dé ideale goederen niet. Het' heeft er steeds op gewezen, dat staat en maatschappij slechts op den grondslag der christelijke beginselen en van christelijke gerechtigheid kunnen, bloeien. Trouw aan zijn eerste vêrkiezingsprogram heeft het de rechten van alle leden van het Rijk beschermd en zich tegenover centralisme en bureaucratisme verzet". Partijdag Dnitseh-nationaleji. BERLIJN, 25 Oct. V.D. Bij het begin van den heden gehouden Duitseh-najtio- nalen partijdag te Hannover verklaarde de partij-voorzitter Hèrgt in naam van de sterkste burgerlijke partij met bijna vier millioen leden, dat het doel der Duitach-nationalen een geordende staat was, waarin de arbeiders van zulke econo mische rechten moesten worden voorzien, dat zij voor den weder-opbouw de grootst mogelijke prestatie zouden kunnen vol brengen. De Duitsch-nationalen wilden het vredesverdrag eeriijk ten uitvoer brengen, maar verlangden revisie van de onmoge lijke bepaling-en van Versailles. De aetic der mijnwerkers. De correspondent van de „Soir" te Charleroi meldt, dat de bond van mijn eigenaars in antwoord op den eisch van het bestuur der mijnwerkers betreffende een loonsverhooging van 5 francs per dag, heeft verklaar^, de arbeiders den 31steu October te zttHen ontslaan, in dien dezen hun looneisob niet intrekken. Ontslag tier Ministers.. Maandag 'heeft de Belgische regeering het volgend draadloos telegram aan den Koning gezonden: „Daar het beginsel d,at teng rondslag -heeft gelegen aan het mi nisterie van eendracht, gewijzigd is, tenger volge van 'he.t uittreden der drie liberale ministers, hebben de overgebleven mi nisters, vanmorgen in kabinetsraad bij een, besloten hun ontslag bij diens terug keer aan het staatshoofd aan te bieden.-" Helt Belgische Koningspaar. - De koning en koningin van België zullen op 31 October met de „Sao Paulo" te Lissabon aankomen. Zij zullen ontvangen worden door den president der republiek', revue ho-uden over de troepen vau het garnizoen en over land naar België doorreizen. De „Sao Paulo" zal te Lissabon -het* stoffeHjk overschot van keizer Don Pedro aan boord némen, dat naar Brazilië wordt' teruggebracht. De Belgische verliezen. Üit een door het ministerie van lands verdediging mededeelde en gecom; plet eerde statistiek blijkt, dat de totale verliezen van het Belgische leger aan gesneuvelden en vermisten van Augustus 1914 tot den wapenstilstand 34.456 man, waaronder 1391 officieren, hebben be dragen. Hel handelsverdrag tusschèn Frankrijk en Tsjechó-Slowakije, De ministerraad van Tsjecho-Slowakije heeft de Fransche voorstellen betreffende een met Frankrijk te sluiten vredesver drag in hoofdzaak goedgekeurdj. De Fran sche regeering bi#.dt aan het beslag op TsjeehoSlowakijsche eigendommen in Frankrijk op te heffen, toepassing van het minimumtarief voor den invoer van goe deren uit Tsjécho-Slowakije in Frankrijk, Daartegen verlangt Frankrijk een contin- genteeningsstelsel voor den Franschen in voer en wél met volgende cóntingentep :- 3000 automobielen, 700 ton zijde, 5000 ton zeep, 10 ton parfumerieën, 10.000- ton landbouwwerktuigen, 40.000 ton wijn. De rege-ering van Tsjècho-Slowakije gaat hier mede aecoord, doch verlangt, djat de Fran sche invoer zal geschieden dóór groote soliede firma's. Voorts, zal Tsjeeho-Slo-, wakijc certificaten van oorsprong- voor den uitvoer afgeven, zooals Frankrijk dit doet. Frankrijk verlangt verder nog, dat Tsjecho-Slowakije zal toetreden tot de Ma- dridschc conventie omtrent handelsmerken. Het is daarbij vooral -er om te doep, dat de. cognac, welke in Tsjecko-Slowakij'e werd gefabriceerd, niet meer als cognac zal mogen worden aangeduid. Het is te begrijpen, dat de regeering vam Tsjecho- Slowakije nog aarzelt aan dit verlangen der Fransche regeering te voldoen. - Oproer te Pei't-Eiisabetji, PORT-ELISABETH, 25 Och (R.O.) Tengevolge van -de arrestatie van den voorzitter der vereeniging van inlandsche arbeiders, besloot een groote menigte in- Doorlingen den politiepost te bestormen. De politie sloeg eenige aanvallen af, maar het gepenpel drong -den post bin nen. Soldaten openden het vuur en ver dreven de betoogers, die toen het elec- trische krachtstation poogden aan te val len. De politie vuurde opnieuw, waarop de menigte de vlucht nam, Zij trachtte daarna een magazijn, dat 70.000 vaten petroleum bevatte, in brand te steken en de telefoondraden dlpor te snijden. Troepenversterkingen zijn nu aan,- gekomen. De inboorlingen houden nog vergaderingen, In het geheel zijn bij deze onlusten 22 personen gedood en 41 man gewond, ó,w.< vele vrouwen. Een Europeaan werd ge dood, twee Europeésclie vrouwen zijn ge wond, - Sensatie te Dublin. Politie en militairen deden Maandag een inval in het Mansion House, de ambts woning van deii Lord-Mayor van Dublin, en doorzochten het geheele gebouw. Bo vendien deden sterke afdeelingen militai ren invallen 'i'n hotels en particuliere woningen. Een soldaat werd hierbij pen ongeluk door een kameraad doodgeschoten. Het bericht vap den dood van Mae. Swiney dompelde de stad in rouw; alle openbare bijeenkomsten werden verdaagd, de openbare vermakelijkheden gesloten, doch door de aanwezigheid, van troepen in het Mansion House werd voorkomen, dat de autoriteiten de stedelijke vlag half, stok' heschen. Mac Swiney's eindH Na 73 dagen 12 urep en 40 minut|en vrijwillig zich onthouden vaar voedsel stierf de burgemeester van Cork als poli tieke gevangene. Zjjn sterven volgde op een periode van volledige uitputting. Hij Was tot! het eini de toe bewusteloos.' Vader Dominicus, zijn geestelijke-, was den geheelen nacht bij -hem," en verliet de gevangenis eerst eenigë uren nadat de idooid was ingetreden. Naar verluidt, worden er maatregelen genomen om het lichaam naar Ierland over te bren gen, waar het begraven zal worden. Na de lijkschouwing zal het lichaam van Mac Swiney naar de St. George kathedraal te Soulhwark' gebracht' worden, waar de begrafenisdienst zal plaats hebben. Vele

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 1