kiezen. DAGBLAD VOOR ZEELAND \jwo(^amQ^ DEDOMKEBIJ g\?WDE „N.-v: NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Ie GOES DRUtWEEKEN Dinsdag 26 October 1920 Zestiende Jaargang en ito VTaai leven. Buitenlandsch Overzicht. FEUILLETON Kruis en Zwaard. BUITENLAND. DUITSCHLAND ENGELAND GRIEKENLAND Korte Berichten. VLUG,SMAAKVOL EN GOEDKOOP LEVERT? BINNENLAND. SCHE COURanT Neervoort. weiland, Beth, tie, J. M, de Kok. jomeii, Pilaar, d, hofstede met bouw- sryoort. •ke, Canada's, Pilaar. Beth. Iverp. Bouwland, Pilaar, d, verp. bouwland, Pilaar- en IJTAFELS. WEMELDINGE Hoogwater Vm. Nm. 6.25 7.14 8.15 9.31 10.52 0 37 1.31 2.14 2.57 3.36 4.09 4.44 5.16 5.51 6.05 6.48 7.40 8.43 10.06 11.24 0.07 1.08 1.56 2.42 3.23 3.59 4.33 5.06 5.40. HANSWEERD. Hoogwater Laagwater Vm. Nm, *11.41 0.05 1.— 2.05 3.34 5.02 6.06 6 55 7.39 8.18 8 53 9.26 0.31 1.29 2.40 4.12 5.30 6.29 7.18 7.59 8.36 9.09 9.43 10.04 10.18 10.39 10.54 1114 11.28 Laagwater Vm. Nm. Vm. Nm. 5.30 5.59 11.54 6.15 6.47 0.12 0.42 7.04 7.47 1.02 1.36 8.06 9.02 2.02 2.45 9.30 10.27 3.27 4.14 10.48 11.41 4.53 5.33 11.57 6.— 6.35 0.37 0.52 6.52 7.26 1.24 1.36 7.37 8.09 2.10 2.21 8.22 8.49 2.51 3.02 8.59 9.22 3.27 3.37 9.35 9.56 3.59 4.10 10.13 10.28 4.29 4.40 10.47 10.59 4.59 5.14 11.20 11.29 getijtafels, die den n hoog- en laagwaterstand de voornaamste plaatsen der foomen, geeft een streepje aan, Isru-imte van 12 uur geen hoog- wordt verwacht. per 1 Juli 1920, s instelling van in een hechten, en Roomschen VI, 23/4°/o 3 °/0 3'/j °/0 4 4'/a °/o 5 en Handelsdrukkerij tche Courant iES ■anten ps Wissels' Tabelwerken i. Dankbetuigingen ting. Reclamekaarten arten. Convocaties Enveloppes Servetten [ukken kerend trade Drukwerken zijn >ns gaarne aanbevolen ischouwon, S 11 Z 11 13 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT - l-i.—,.!..,,.. ine VA M ne RPIFMriT. Telnfonn 207 Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N GS. Telefoon 97 Rureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, GOES .Bijkantoren: MIDDELBURG, Markt 1 en 2; VLISSINGEN Telegram-Adres: Nizeco. Leugens hebben een taai leven, vooral ([historische leugens. Wij kregen or dezer dagen weer een proefje van. Op de verga dering der „Vereeniging tot versterking van het ethisch beginsel" in de Ned. Hervormde Kerk, 21 October j.l. te Utrecht gehouden, zeide dr. J. F. Becrens, die het onderwerp inleidde: de „ethischen en de kerk," volgens de N. R. Crt., onder meer ook dit: „wij hebben besliste per soonlijkheden noodig, mensc-hen van ka rakter, die met Luther durven zoggen: Hier sta ik, ik kan niet anders, God ïelfpe mij". (N., R. Ort. Ochtendblad A van 22 Oct. 1920). Dr. Beerens, die zonder twijfel een ontwikkeld en bestudeerd man is, moest weten, dat hij met' de door ons vet gedrukte woorden een historischen leu gen herhaalde en dat Luther die woor den niet heeft gesproken. Bekend is de plaat, waarop de pseudo- reformator wordt voorgesteld staande op den Rijkkdag te Worms, in ietwat' thea trale houding, met de eene hand het Bij belboek omklemd houdende en met de andere een wijdsch gehaar makende in de richting der op den Rijksdag vergaderden, waarbij hij dan bovenvermelde woorden j zou hebben gesproken, als slot van de verklaring van zijn houding en optreden, tegen de Roomsc-h Katholieke Kerk. Welnu, het beroemde Lutherwoord: „Hier sta ik', ik kan niet anders, God hel- pe mij, Amen!" het woord, dat men als dp meest teékenende en kortste karakteristiek' van zijn „ridderlijke en hooge geestes- daad" placht aan te halen is, juist wat het pakkende gedeelte er va.n betreft, niet anders dan een legende. Zijn slui- tingsformule op den Rijksdag waren d,e gewone woorden dis meermalen bij Luther voorkomen en waarmede de redenaar vol gens de gebruiken van dien lijd' van zijn toehoorders afscheid nam, n.l. „God hel- pe mij, Amen!" of: „zoo hclpc, mij God, Amen!" („sic me Deus adjuvet, Amen!',) Om deze uitdrukking wat krachtiger en klinkerder te maken voegde men reeds I in 1521, het eigen jaar waarop Luther op den Rijksdag te W%rms verscheen, d,e pakkende woorden er aan toe: „H'jier nta ik, ik kan niet anders." De Protestant! A. Wrede heeft deze woorden nogmaals aan een nauwkeurig onderzoek onderwor pen. Hij bewees, dat alle uitgaven van Luther's rede te Worms berusten op een van hem zelf afkomstige opteekening. Dit door Luther zelf in het Latijn geschreven oorspronkelijk stuk bevot het slotwoord in het Duitseh, doch slechts in den kórt- sten vorm: „God helpe mij, Amen!" „Er bestaat niet het geringste bewijs," zoo besluit Wreda, „dat de uitbreiding der slotwoorden afkomstig' is van een toehoor der en ooggetuige." Bit oordeel wordt bevestigd door een anderen Protegtantschen geschiedkundige P. Kalkoff: „Gelijk nu toch wel beslist is aangetoond," aldus de heer Kalkoff, heeft de in den Wittenbergschen druk' gemaakte uitbreiding der slotwoorden geen aanspraak op gelooftvaardigheid." De Protestant H. Böhmer geeft dan ook den raad: „Men zal er goed aam doen, het meest beroemde Lutherwoord! niet meer als een woord van Luther aan te halen.'-' I Wij zeiden zooeven: historische leugens hebben een taai leven, maar daarom be hoeven wij dat leven niet te verlengen door ze in stand te helpen houden. In tegendeel, zoodra de objectieve en eer lijke historische kritiek z.g. beroemde ge zegden als onwaar brandmerken, d.w.z. als! niet historisch, behooren allen, wien de- .waarheid lief is, het citeeren van derge- hjke gezegden na te laten, ook al moeten zij daarmede een geliefd stokpaardje prijs geven. Ontwikkelde lieden, die voor onbe krompen willen doorgaan, riebten zicb in- zoon geval naar het bekende adagium: |-*amicus Plato sed magis amiea Veritas'; „deze of gene -historische traditie moge o.a. Grisar; Luther I p. 389— I 80 Wachters, Luther, blz. 79 Directeur I JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden; f 0.20 per week. AdvertentiSn van 1 tót 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.251 bij contract beduidende korting. H mij lief en dierbaar zijn, dierbaarder is mij de waarheid, die mij die traditie als' onhistorisch laat verwerpen." De aap, die koning Alexander vaD Griekenland met zijn tanden zoo deerlijk heeft toegetakeld, dat de vorst ervan ge storven is, heeft veel op zijn geweten, want hij roept allerlei kwesties over de nieuwe troonopvolging naar vo ren, die weer eens scherp de richting van den ex-koning Constantijn en 'mi nister Venizelos tegenover elkander stelt. Het is in Hellas met de erfopvolging inderdaad een lastige kwestie. Koning Konstantijn, de door Venizelos verjaag de koning, leeft nog-en schijnt nog geens zins alle illusies om eens weer te Athene als monarch te zetelen, te hebben opgege ven. In vele kringen is hij nog zeer populair, vooral om zijn successen in den Balkanoorlog, dien hij als kroon prins-opperbevelhebber "heeft meegemaakt. Zijn zoon, prins George, de gewezen kroonprins of diadochus, is eveneens van zijn aanspraken op den troon vervallen verklaard. Diens broeder, de pas overle den koning Alexander, heeft indertijd] vermoedelijk den troon met alle voorwaar den, door de Venizelisten en de Entenlo daaraan verbonden, enkel aanvaard om dien troon althans voor de dynastie te redden. Zal Griekenland bij gebrek aan een goeden opvolger dan een republieji worden, nu de koning is komen te sterven Neen, zegt de „Times", die dezer dagen deze kwestie, besprak. Er bestaan goede redenen om aan te nemen, dat voor het geval er een nieuwe koning dient aangewezen te worden, do nationale vergadering bereid zal zijn Om de kroon prins Paul aan te bieden, den jongsten zoon van koning Konstantijn. Prins Paul is 12 jaar oud. Dit aanbod zou zeer waarschijnlijk vergezeld gaan van een aantal voorwaarden, waaronder aanvaar» ding der grondwet en de plechtige be lofte, zich voor immer neer te leggen bij' het besluit betreffende de uitsluiting van Konstantijn on prins George Van een republiek kan alzoo geen spra ke zijn. Venizelos zelf is een voorstander der monarchie; hij meent, dat die instel ling zich hot best aanpast bij den aard en de tegenwoordige nooden van bet Griek» sche volk'. Maar als liij zich nu eens ver gist in de bereidwilligheid van Prins Paul en deze onder de pressie zijns va ders weigert i Ook' een feit dat Venizelos enorm veel tegenstanders heeft, terwijl een groot deel der officieren op de hand is van eik koning Constantijn, kon hem straks nog wel eens een loelijke kool stoven. De Belgische liberale partij, vroeger onder Frére Orban e#n soort Belgische Tborbecke oppermachtig, thans als haar Nederlandsche collega deerlijk' „en déconfiture", heeft vorige weck' een par tijcongres gehouden. De Vlaamsche kwes tie bleek' ook in haar midden een wig ge slagen te hebben, er heerschte dienaan gaande groote verdeeldheid. Zich geheel aan de regeering onttrek ken durfde zij toch niet: er mocht eens nooit meer een kans komen om haar le den op ministerszetels te brengen. Zij hield haar stand op door voorwaar den te stellen-, maar deze worden door de socialisten onaannemelijk verklaard, v. De Koning die op de ^terugreis uit Brazilië v^art, zal thuis heel wat te be redderen vinden. De Belgische minister van oorlog Jan- son, die zijn aftreden als minister uit stelde, totdat hij' het inilitair verbond met Frankrijk voor zijn land zou hebben in orde gebracht ofschoon tegen den zin van een zeer groot deel des volks - heeft van de Fransche regee'ring het loon voor zijn bemoeiingen ontvangen in deD vorm van het groot-officierskruis van het legioen van eer. „Der Mohr hat seine Sch'uldigheit ge thanenz" Wij konden gisteren nog onder de laat ste berichten het overlijden melden van 8). o- V. 4.46 4.50 5.14 6.26 7.36 7.49 6.40 8.15 6.15 8.30 8.36 9.04 9.35 9.52 6.03 7.30 8.15 8.25 8.36 8.49 9.33 9.34 Op zekeien avond waren de republikei nen, na een hevigen strijd met de „Chou- ans", aigemat van vermoeienis, in het hamp terug gekeerd. Alles was in diepe pristde laatste wachtvuren gingen bij .gebrek aan brandstoffen uit en de stilte Iwerd slechts afgebroken doo'r bet gewee- I klaag van eenige gewonde soldaten, (lio tonder tenten lagen. Bij het omsluierde schijnsel van de maan mijmerde Andreas of bad hij mis schien voor zijn moeder. Plotseling komt er een denkbeeld in zijn geest op, eert denkbeeld, hetwelk hij aanvankelijk ver- I drijft, maar dat dadelijk terugkeerthij 'denkt er aan, dat de teruggedreven ko- oingsgeiziuden hun gewonden niet hebben kunnen medevoeren en moer dan een on gelukkige misschien verlangend, maar te vergeefs, naar de laatste Troostmiddelen der H. Kerk uitziet. En als hij, priester, die stervenden onder de dlooden ging roeken, hun laatste belijdenis ging ont vangen en de woorden over hen uitspre ken, die den Hemel ontsluiten! Hij bl'oost, hij siddert, hij aarzelt.... Deze stout moedige stap-, deze inbreuk op. de k'rijgs- tucht kan hem het leven Kosten: indien hij gezien wordt, zal men hem van de sertie beschuldigen, de dood zal zijn straf zijnMaar deze bedenking kan hem niet weerhouden! hij is priester; het is zjjn plicht de zielen te redden; hij- zou zich zelfs al te gelukkig achten, als hij, tot belooning van zijn ijver, den palmtak mocht verwerven, naar welken hij streeft! Het is besloten!hij wapent zich met moed en sluipt ongemerkt uit het kamp. Ofschoon door reeds meer dan tien veldslagen gemeenzaam geworden met het aanschouwen van een slagveld na een moorddadigen strijd, huivert hij toch on willekeurig bij het betreden van dat H'o» dise oord. De doodsche stilte en d'e nachl schenen de afschuwelijkheid van het schouwspel, hetwelk1 zich. in onduidelijke trekken aan zijn oogen vertoonde, te ver meerderen De maan liet hom bij haar vpalschijnsel de opeen gehoopte lijken zien, die hier en daar lagten en van verre op kreupelboschjes of golvingen van den grond gelekenzich dan plotseling! WedeT gedeeltelijk onder de dunne wolken ver schuilende, wierp zij over al' die voor den burgemeester Van Cork', die na een vrijwillige hongerstaking van circa 70 dagen in een Engelsche- gevangenis is overleden. Men moge over Mac Swiney en zijn vrijwillige vasten denken zoo men ■wil, -het is een zeer ontactische daad vaal de Engelsche regeering geweest om, gege ven de -heftige beroering die in de harten en gemoederen der Ieren heerscht, niet hët minst over de gewelddaden der Engelsche politie, hij de veroordeeling van den Cork- schen lord mayorge en genade, voor recht te hebben doen gelden. Nu is Mac Swinej* voorgoed tot politiek martelaar geworden en zijn naam een leuze in den toekomenden nog veel verbitterder strijd der Ieren voor de verlossing van ham land nit do Engelsche overhecrsching. De Engelsche regeering zal van haar weigering om Mac. Swiney tos ,te laten, niets dan ellende' beleven en haar daad van onverstand met heete tranen be schreien. Zoo onverstandig Lloyd George c.s. zich in deze toonden, zoo verstandig de voorzitter van de Kamer van Koophandel van Manchester, die, toen hij den Bulgaar- schen eersten minister Stamboelinski vo rige week officieel namens de Kamer be groette, zeide dat de beste weg, om idp vriendschappelijke betrekkingen met do vroegere vijandelijke staten te herstellen, is: weer zaken met elkaar t.e gaan doen. Echt. „bussinessHk'e". (Bulgarije streed zooals de lezer weet in den grooten oor log aan de zijde der Centrale Mogendheden tegjén de Geallieerden.) Zeker is het in Bulgarije te prijzen, dat het' zich econo- "misch wil trachten te herstellen, om op die wijze zijn geknotte macht en zijn gefaauikt prestige er weer- bovenop te ha len. Ook voelt Bulgarije er wel wat voor om tot de z.g. kleine entente toe te treden, waarover wij reeds vroeger spraken en Rumenië heeft bij monde van zijn eersten minister Take Jonescu verzekerd, zich daartegen niet te willen verzetten, mits Griekenland het goed vindt, dat altijd' nog met Boolgarijee en appeltje heeft' te schillen. „De Kleine Entente". 'tKlinkt heel lief, maar per slot van rekening wordt hier dan toch maar tegen alle Volkenbond- ideeën in, pen statcncomplex -gevormd nel een uitgesproken Slavisch karakter en nu jhept het wel dat hun samengaan wortelt in 't verzet tegen het herstel van de Doaiau-monarchie, 'tvalt- niet weg te 'cij feren, dat juist door dat Slavisch karakteA die „kleine Entente" een groote lastpost zal blijken te zijn voor het niet'-Slavisch Europa, allereerst voor Italië. Over het te Dresden begonnen geding tegen negen gardisten van Hoelz, die vol gens de aanklacht in April van dit jaar op bevel vaaa het hoofd der bende vijf villa's in brand hebben gestoken en mil- lioenen schade aangericht, meldt men uit Leipzig aan de N. R. Crt'. Het gerechtsgebouw wordt' door 'een sterke troepenmacht bewaakt. De voorzit, ter van het hof deelde mede, dat Hoelz uit Tsjec-ho Slowakije is ontvlucht en dat zijn tegenwoordige verblijfplaats on bekend is. De meeste beklaagden hebben in den wereldoorlog meegestreden en zijn aneer- malen gewond geweest. Allen zijn com. munisten of onafhankelijke socialisten, zes hunner zijn reeds eerder gestraft.- een Wordt door de justitie te Leipzig vervolgd wegens moord op een rijk'sweer- soldaat. Het verhoor van de beklaagden ont» hulde een jammerlijk beeld van de ver warring die destijds tengevolge van de lHïks-radicale propaganda was ontstaan. De beschtoldigden verklaarden dat Hoelz zelf flesschen benzine onder de bende verdeelde en zijn manschappen tot brand stichting aanspoorde. Zij erkenden bij do brandstichtingen diefstallen te hebben ge pleegd. Op de vraag van den voorzitter of werpen een nog treuriger halfduister. De beenen van Andreas knikten en kondein hem ter nauwe'rnood dragen. Hij slaat de oogen ren hemel, om sterkte te vragen en komt aan de eerste lijken, die- hij aan raakt, die hij omkeert, om zich te vei'ge- Wisson of zij werkelijk dood zijn. Alfen zijn verstijfd. Hij' zet zijn liefdelocht voort en meent, eenige schreden van zich af, zich iets te zien bewegen; hij treedt na der, hij buigt zich. voorover, het is een Vendeër, die nog' ademt. Hij heeft een breede wonde in de borst ontvangen, welke door stroomen gcro-nnen bloed ge sloten iszijn hand hield een klein kruisje krampachtig' vast. Andreas knielt neder en lispelt eenige woorden aan het oor van deia zieltogende, die nog teekenon van bewustzijn geeft en zijn half gebroken oogen tracht te openen; hij wil spreken, maar hg is te zWak; zijn reeds verstij vende hand scheen die vaaa den jongen priester te zoeken, om hem uit te druk ken, hetgeen Zijn tong niet kon zeggen. De maan, welke in dat oogenblik van ach ter de wolken tevoorschijn trad, liet Andreas de gelaatstrekken van den ster vende zien: zij waren rustig en blijmoe dig. Hij haastte zich de gewijde woorden over hem uit te spreken; nauwelijks had Hoelz zware straffen op plundering had gesteld, volgde het antwoord «Jat op plun dering de doodstraf stond. Het geding zal vier dagen duren. j De begrafenis van den hen- gerstaker Fitzgerald. Dinsdag 19 October is Michael Fitz gerald, do hongerstaker, die in de ge vangenis te Cork is overleden, begra ven. Duizenden belangstellenden woon den den. lijkdienst in St. Peter and St. Paul's Church bij. Even na afloop van den dienst drong een officier met een revolver in de hand, vergezeld door vier soldaten, met machinegeweren gewapend, de kerk binnen. Zij drongen tot het altaar door en overhandigden den priester een brief, waarin een openbare begrafenis Werd geëischt. In de kerk ontstond oen paniek. De zes vrijwilligers, die als eerewacht bij do lijkbaar waren opgesteld, trokken zich onmiddellijk terug, toen de indringers verschenen. De geestelijke kondigde aan, dat de militaire overheid het aantal personen, die de kist van Cork naai- Fcrmoy mock, ten begeleiden, tot op 100 was beperkt, en -hij verzocht het bevel op ïp» volgen. Een groote vgroep soldaten, vergezeld vaA een gepantserde auto, escorteerden den stoet tot Fernaoy, waar hef lijk ter aarde werd besteld. Men seint ons hedenmorgen Koning Alexander van Griekenland is overleden. (Voor nadere bijzonderheden zié het Buitenlandsch Ovei'zicht. Red.) Naar gemeld wordt is de stoomboot- dienst van Grimsby op Hambiarg, Antwir- peai en Rotterdam tot aaader order stop gezet. Blijkens de nog niet volledig in' gekomen rapporten van de- zendingssta tions in de provincies Sjili, Sjantoeng, Ho* nan en Sjansi, hebben meer dan IO1/2 millioen mensc-hen in China te lijden 01a- der den hongersnood. Te Parijs heeft zich een comité ge vormd. om in het hart van de- stad eeri monument te stichten aan de nagedachte nis van generaal Léman. Dit gedenkteeken zal een blijk' van dankbaarheid van de stad Parijs aan België zijn. De Ilongaarsche regeering heeft be sloten aan het vaste personeel der staats spoorwegen een aandeel in de .winst te geven. Ook in het verlies? Poincaré zal dezen winter een leer gang over den oorsprong van den oor log houden. Te Ziia-ich is Vrijdag op 68-jarigen leeftijd de -hertogin-weduwe Maria van Saksen-Koburg-Gotha overleden. De gesocialiseerde Oostenrijk'sche in- dustrieele bedrijven zullen wegens de aan zienlijke verliezen, waarmede zij werken dezer dagen worden verkocht. Leve de socialisatie Het vredesverdrag met Rusland ver groot- Polen met 52.000 vierkante En gelsche mijlen en 4. millioen inwoners. De Oostenrijksche begrooting voor het jaajji 1920'21 wijst aan inkomsten aan 20.655 millioen kroneai (v.j 6294 millioen) en aan uitgaven 33.184 millioen kronen (v.j. 16873 millioen) De voorloopige begrooting van den, Volkenbond voor 1921 beloopt in totaal- 20.560.000 gouden francs De Belgische Senaat heeft de aeht- urenwet naar de Tweede Kamer terugge zonden. De socialisten hebben hiertegen, hevig verzet aangeteek'end. I11 Antwerpen zal een groote bstoo- ging gehouden worden voor de vervlaam- sching der besturen. Bij een inboorlingen-oproer te Port Elisabeth in de Kaapkolonie vielen 22 do-oden en 41 gewonden. Ter uitvoering .der bepalingen van het vredesverdrag staan op de Duitscbe buitengewone begrooting 41.440.371.969 hij geëindigd, of hij voelde de hand1 vain den Vendeër geheel en al in de zijne ver stijven: de soldaat had den geest ge geven. aVIet de oogen naar den hemel gericht, bad Andre is de „de Plrofundis" en bleef een pops in overwegingen verdiept ge knield liggen! Wat waren zij ernstig en, droevigj! Hij volgde, in den geest, die ziel, welke zooeven de eeuwigheid was ingegaan, en verbeeldde zich het oogen blik, waarin ook hij, op een slagveld misschien, en verlaten evenals die onge- lukkïgen, die rondom hem den grond bedekten, dat vreeselijkéi vonnis zal' on dergaan. All'cn hadden geleefd en geleden, gelijk hij; hoevele veawachtingeaa, hoevele zorgen, lioevele bedriegelijke genietingen hebben bun kortstondig leven afwisselend geschokt en bewogen I E11 dat alios beeft zijn einde gevonden in het graf Welk een verhevene les bevat die- woestijn tja midden van zoovele aaaenschen en die stilte na zooveel gedniisoh! O ijdel- heidl o dwaasheid der wereid! sprakj Aaidreas zacht bij zich zelven, wanneer toch zullen wij u leei-en kennen? O dood! wat is uw 'gedachte bitter; anaar wat zijn uw waarschuwingen wijs I Hij staat anet de oogen vol tranen pp, AI I P Mark, waarvan voor-de bezettingstroepen in het Rijnland 15.505.250.000 Mark! (1919 920 ïaaiHiOen) 'en voor de uitvoe ring van het vredesverdrag en de daarbij aansluitende verdragen 25 milliard (vo rig jaar 17 aaailliard). Uitvoer van lsoas. Naar de „Tel." verneemt, bestaat het voornemen, om 50 procent van de kaas productie in de week va,n 49 October voor aaitvoe'r te bestemmen. Voor dezen uitvoer zouden dan alleen die kaaspiroi- ducenten in aanmerking komen, die zich bereid verklaarden met de Regeering een overeenkomst -aan te gaan in zake de melkyoorziening Afkondiging Lager Onderwijswet. Heden wordt dje Lager Onderwijswet) io> hel Staatsblad afgekondigd. Hier mede is de „schoolstrijd volstreden met de overwinning' der voorstanders van het Bijzonder Onderwijs en die fatale school wet van Kappeijne officieel begraven.: Moge het nieuwe tijdperk van vrijheid, dat het Bijzonder Onderwijs ingaat, ook een tijdperk zijn van verhoogden bloeü De ziekte van dr. Kuyper. Over de ziekte van dr. Kiayper schrijft! „Bijltje" in „De Standaard" van 23 Octj j.l. het volgende: Nu en dan bevingen hem duizelingen; daardoor trof hem meermalen, een ongevaR In den Haag op een Zondagmiddag Bij voorbeeld eenj dat ernstig was en waarbij, 't hoofd gewond werd,- Maar telkens scheen het, alsof de oude. kracht eenigszins terug zou keeren.- Naar 't buitenland-, waar hij in zijn' en vervolgt zijn nasprongenzij waren niet vruchteloos: hij had nog het geluk! de laatste snikken van meer dan eeool dier rampzaligen op te vangen. Eenigenl begrepen hem; anderen, wier zintuigen! reeds door do schaduwen des doods be neveld wareii, konden hem niet meer ver staan. Hij sprak desniettemin de H. Ab solutie over hen uit, vertrouwende op II can, dié, volgens de uitdrukking van del H. Schrift, „de bereiding des harten" hoort. Maar op de plek zelve komende, waar de strijd het heetste geweest is, vindt hij eenige ongelnkkigen, die zich ion de laatste doodstuipen rondwentelen tem gevolge van versch bekomen wonden, het- geen hij gewaar wordt, doordien het bloed; met groote stroomen uit hun lichaam! gutst. Andreas kon zich dat raadsel ïoiet verklaren, toen hij plotseling, de oogen opslaande, in de verte zich een gedaante zag verheffen, die, voor zoover hij door de duisternis kon bespeuren, op hem toe. kwam.' Hij huivert; een oogenblik meent hij de speelbal zijner verbeelding te zijn; maar de gedaante beweegt, bukt, verheft .zich en Andreas komt tot de overtuiging, dat het een levend wezen, een mensch is. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 1