-MAGAZIJN finterjassen nsjassen. Maat TOFFER DAGBLAD VOOR MIDDELBURG oor 90 cent, oosenoaal ierde Goederen. ANN schecourANt inst". Goes. en Winkel IfBffSlenz. OEL, :e Goes, OER. Middelburg ellen jers dagelijks i GOES BUITENLAND. BELGIE ENGELAND RUSLAND ITALIË. Korte Berichten. BINNENLAND. BeursspeculaJtife met beperkf^rfsico Korte Berichten. UIT ZEELAND. MIDDELBURG geen pond eds verkrijg, end Wffvere 1581-30 1 1555-28 tB 220, GOES ten van vellen. n narkturen zitting in het He voorkomende i. LLIJK. «23 26 1590-70 edkoope prijzen met s f 1,65 >1,35 Ij— 20 ct, artikelen. - HNISCH BUREAU. Tol. 20: dflV es. «ts-lnstallaties. Jectr. Centralen. Accumulatoren- Bureau in Zeeland, enieurs-adviezen kosten verstrekt. EUWE ZEEUWSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N GS. .Te,°f°°" f van Redactie en Administratie: Westsingel, GOES Bureaux van Redactio en Bijkantoren: Telegram-AdresNizeco. MIDDELBURG, Markt 1 en 2:VLISSINGEN Directeur: JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maandenf 0.20 per week* Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25i bij contract beduidende korting. »o Ter oorzake van een op hei laatste oogenblik binnengekomen advertentie- opgave, die een pagina in beslag nam, moeten wij - zeer tot onze spijt het vervolg van het hoofdartikel„in den greep van den Alvernieler", het feuille ton, sportberichten en verschillende andere stukken, die reeds persklaar waren, inhouden en tot morgen uit- stellen. Redactie. DUITSCHLAND Het plebisciet in Opper-Silezic. BERLIJN, 16 October. (Msb.) Uit Bres- lau wond gemeld: Volgens medcdeelingen uil Engelsclie bron heeft de Opperste Raad in Parijs besloten, de volksstemming eerst in het komende voorjaar te doen houden, daar hel technisch niet vroeger moge lijk is. De socialistische partijdag KASSEL, 16 October. (H. N-). De 'so ciaal-democratische partijdag heeft van daag zijn eindzitting gehouden. Het partij bestuur werd in zijn geheel herhozen mat uitzondering van den Pruisisehen minis- lerpresident Braun. Het bestuurslid Her mann Muller verklaarde, dat zoowel het bestuur als de partijcommissie zich be zig hebben gehouden met het vraagstuk of leden van de regeering in liet partij bestuur kunnen blijven. Op grond van de ervaringen, in de laatste drie jaar opge daan, is men echter tot de overtuiging gekomen, dat ministers geen lid van het partijbestuur kunnen zijn. De kwestie van herstel LONDEN, 16 October. (R O.). Reuter verneemt: De Fransche, Engelsche en Bel gische regeeringen zijn het eens over de wcnscheiijkheid van een conferentie van Genève, 'ter bespreking van de kwestie van herstel met de Duitsche afgevaar digden. t De drie regeeringen zijn thans in on derhandelingen met het doel de juiste taak en den aard vast te stellen van Je preliminaire experten-cónferentie, welke ifoodig geoordeeld wördt. Dc zaak Coppce. BRUSSEL, 15 October. (Par). Msb.) Men herinnert zich, dat in Juli 1.1. wer den aangehouden baron Coppée en diens zoon, beschuldigd tijdens de bezetting ho len en afvalproducten te hebben gele verd aan de Duitschers en ook in naam der Duitschers tijdens den oorlog een vre desvoorstel te hebben overgebracht aan den toenmaligen premier De Broqueville, De kamer van inbeschuldigingstelling is hedenmorgen in zitting bijeengekomen om te beslissen over de vraag, betreffende voorloopige invrijheidsstelling, die door Coppée is gedaan. De procureur-generaal verklaarde zich met dit verzoek acooord op voorwaarde dal een borgstelling gesteld wordt. Hij motiveert zijn beslissing met het feit. dat de oud-minister-president De Broqueville een verklaring heeft afgelegd waarin hij do handelingen van Coppée dekte. Behalve deze consideratie was er nog een andere, n.l. dat het lieden een, nitg-e- maakte zaak is, dat de totale opbrengst der Belgische nijverheid aan onderproduc- ten folie, benzol, enz.) gedurende de be zetting aanmerkelijk beneden het Belgische particuliere verbruik is gebleven. De kamer heeft daarop de voorloopige invrijheidsstelling bevolen tegen een, borg stelling van twee millioen francs. Deze 'beslissing heeft groot opzien ge wekt in de Belgische per§. Volgens de „Penple" heeft er huiszoeking bij De Bro queville plaats gehad, Engeland zal België beschermen. BRUSSEL, 15 October. (H.R.) Volgens de bladen heeft de Engelsche premier bij het onderhoud, dat hij met den Belgischen minister president Delacroix te Londen gehad heeft, verklaard, dat Engeland zleli niel liet beïnvloeden door het feit dat Bel gië afstand heeft gedaan van de gewaar borgde neutraliteit. Indien België's grondgebied' npgmaals zou worden aangevallen, zou Engeland in re,..®?'le.nd'I1S van dit gebied 'n „easus belli zien, verklaarde Lloyd George, De a.s. ministcrerisis. &RUSSEL, 15 October. (Part. Msb.) Minister Van der Velde heeft verklaard, bat de socialisten alleen aan de nieuwe regeering zullen deelnemen indien art.; 310 worut afgeschaft en de militaire diensttijd °t zes maanden wordt teruggebracht. k°NDEN, 15 October. (V.D.) Met het ?0'Ï'„10P de dreigende mijnwerkersstaking ce t de regeering den uitvoer van kolen varboden. f-ONDEN, 15 October. (R.O.) De con- .entm van de vertegenwoordigers der qnwerkers, die heden bijeengekomen is, beeft den brief van Lloyd George to 'aneging genomen en besloten, dat het js Wu°rd der regeèrtog niet bevredigend Telegrammen bevattende de stakings order zijn naar de mijnvelden gezonden. De Prins van Wales terug. Do „Westminster Gazette" vertelt pp de volgende wijze den terugkeer van den Prins van Wales: Omstreeks half één reed de eenige trein van beteekenis vau heel den dag het sta tion binnen. Voor eeir der vensters -het eenige venster van beteekenis in, dfezen belangrijken trein stonj een, jong zee officier en bracht den militairen groei. Hij Was knap, niet een jongensachtigën-, open blik en een gezond blozenjd gelaat, en hij 'droeg zijn pet met) de klep schuittb op 'de manier van Beatty.- Een roffel van trommen verwelkomde hem, en op idien roffel volgde een „God zegene de Prins van Wales". De prins verliet den trein niet' dadelijk. Zoodra deze stilstond werd het "portier van zijn wagon geopend eni stapten ,ide koning en de koningin in om hun jzoon na zijn zwerftocht van 45000 mijlen hui selijk te begroeten. Zij hielden hem echter niet lang vast. Binnenj een minuut jging het portier weer open en stapte de prins op, het perron, terwijl hij met de rechter hand salueerde en de linker op het gevest/ van zijn degen steunde. Nu werd er rechts en links gekust en handjes gedrukt. Eerst kreeg koningin Alexandra, zijn grootmoeder, een harte lijke omhelzing, toen waren zijn zuslter, zijn tantes, zijn oom en tal vanv nejveii aan de beurt. En nadat; de familie be groet. was, moesten er heel wat handen geschud worden. De - eerste minister, die aan het hoofd van een groep politieke figuren stond, werd het eerst aangewezen en wel vijl minuten lang had, de prtop het druk: niemand van beteekenis werd overgeslagen en elke verwelkoming droeg het karakter van hartelijkheid en kame raadschap, dat het geheim van dezen geest drift igen en openhartigen jongen man schijnt te zijn. Het was een schilderachtig schouwspel Perron no. 7 had men met vlaggedo-ek een fleurigen indruk gegeven en het was vol van lieden in feestkleedij. Recht, vpor den Wagon van den prins boven de hoofden der aanwezigen hing een groot boi'd waar op geschreven stond: „Goed volbracht! Welkom thuis". Kleine vlagjes hingen, af van de dwarsbalken, de stutten waren met pluche omwonden en gingen schuil achter palmen en chrysantemus. In den, breeclen -doorgang stond de eerewacht op gesteld, met het muziekkorps van heit le Goldstream gardekorps. De eerste mi nister, de aartsbisschop, lord Haig, lord Beatty, Honar Law, Chamberlain, lord C'urzon, lord Milner, Shortt, de burge meester, de hooge commissaris van Au stralië en taL van andere hoogwaardig- heidsbekleeders werden door de koninklijke familie'aangesproken. Toen eischten nog even de fotografen hun recht op en dai> reed de koninklijke landauer met ziju voorrijders en wagenknechten in scharla ken 'jassen het perron op. Toen de vorste lijke personen gezeten waren en, weg zon den rijden, trad Fisher, de hooge com missaris van Australië, naar voren en bracht een driewerf hoezee uit, waar het hooggeplaatste gezelschap met ongedwon gen geestdrift mee instemde. Voorafgegaan en gevolgd door een ge leide. van het 2e regiment van de lijf garde in zijn khaki-uniform verliet het rijtuig van den prins hot station en bij het inslaan van Buckingham Palace-roa.d klonk het daverend gejuich, waarmee Lon den het echte Londen van eiken rang en stand zijn weergekeerden lieveling verwelkomde. Langs den weg stonden duizenden man nen en vrouwen en. kinderen geschaard en klonk een eindeloos gejuich.- Een me delijdende dame vreesde, dat idle prins er hoofdpijn van zou hebben voor hij thuis kwam, maar die scheen aan zichzelf niet te denken. Hij is teruggekeerd, even le venslustig, vriendelijk en rond als hij ge gaan is. 's Middags, toen het- publiek voor het Buckingham paleis niet ophield te jui chen, verscheen de prins nog even, met den koning en de koningin op het balcon en hield een korte toespraak om te dan ken voor de spontane, hartelijke ontvangst die hem ten deel was gevallen. („Ni, R. O.") Dé onrust in Ierland DUBLIN, 16 Oct. (R. O.). De autori teiten in Dublin Castle deelen mede>, dat twee overheidspersonen, Moore en Hyde, Donderdag per auto.' Mullengar hebben verlaten, ten einde de zittingen van den politierechter bij te wonen. Sedert dien is niets meer van hen vernomen. Met betrekking tot 'dit geheimzinnigle verdwijnen meldt een telegram uit Mul- lingar, dal beide magistraten toen zij op vier mijlen afstands van Castlép oil audi waren, plotseling werden aangehouden door een bende gewapende en gemaskerde mannen. Zij werden onder bedreiging met revolvers uit hun auto- gehaald, geboeid en geblinddoekt en .vervolgens naar'eem onbekende bestemming vervoerd. Tot dusver is er geen spoor van hen gevonden. Uit Stockholm wordt aan „Berlingske Tidende" geseind, dat de bolsehewiki vol gens een bericht uit Moskou den strijd over' het gansche Poolsche front hebben hervat. Zij maken melding van een reeks successen, o.a. van de herovering vgp Molodetschno, Vrede timschcn Rusland en Finland: HELSINGFORS, 14 October, (H.R.) Het Russiseh-Fintch vredesverdrag is van daag' te Dorpat geteekend. De actie van Wrangel CON ST ANTIN OPEL, 16 Oct., (H. R.). Het communiqué van Wrangel*meldt: Op den rechteroever van de Binjepr hebben wij Nicopol genomen. Wij maakten 1090 gevangenen en veroverden 8 kanonncln, 6 pantserautoi's en een pantsertrein. In het Noorden van Taurie lellen de 9de, 42ste en 2de mode divisie een neder laag. Zij verloren 4000 gevangenen en 12 kanonnen. De onlusten BERLIJN. 16 Oct. (Msb.). Do berichten over nieuwe onlusten1 in Italië worden! steeds talrijker. Naar uit Rome wordt gemeld, werd in de Giovanni Rotonde na bij Sussia' gepoogd de roede vlag op het stadhuis te hijschen. Het kwam tot bot singen met de aanhangers tlpr Katholieks volkspartij. De carabinieri moesten ingrij pen. Er ontstond een vuurgevecht, waarbij 16 personen werden gedood en bijna 80 gewond. Er werd een ateemfeene staking afge*- kondigd. BOLOGNE. 15 Oct. (H. R.). De Conïe- .derale. kamer wan arbeid heett besloten omr de staking op te heffen. Te Milaan heeft de politie de bureaux van bet. anarchistische blad, da:t daar ver schijnt, doorzocht. Alle redacteurs zijn ge arresteerd. POLEN Minisloircrisis in Polen? Uit Warschau wordt via Berlijn gemeld, dat volgens medcdeelingen to parlemen taire. kringen, de minister van financiën, van spoorwegen en van onderwijs hun portefeuille zullen neerleggen. -Te Parijs zijn dezer dagen twee man nen en twee vrouwen aangehouden, die drie zakken met ongeveer 3.000.000 mrk. uit een gebouw der leger -administratie ontvreemd hadden. Het eigenaardige is wel, 'dat de administratie tot dusverre niets bemerkt bad, de aandacht der politie was echter op deze personen gevesitigd door hun buitensporige uitgaven. De die ven hebben bekend. De algemeene verkiezingen in Spanje zullen op 5 December gehouden^ worden. De hoogeschool te Aken heofi^haar 50-jarig bestaan herdacht. Do gemeente raad schonk een gift van 500.000 mark, ingevolge een raadsbesluit, waartegen zich» alieen do socialisten hadden verklaard. In verband met zijn oogziekte heeft lord Grey geweigerd den hem aangeboden post van Britsch vertegenwoordiger bij da Volkenbond-conferentie te Gepève te aan vaarden. Het ministerie van verkeer in En geland publiceert een statistiek van da spoorwegongelukken in het vereenigd ko ninkrijk gedurende 1919. Er blijkt uit, dat er 28 treinbotsingen plaats hadden,- 937 personen werden hij treinongelukken gedood en 23.983 gewond'. Joffe, voorzitter van de bolsjewistische vi-edesnelegatie te Riga, heeft de orda van de roode vlag gekregen, In Duitsche parlementaire kringen houdt men rekening met een spoedig af' treden van den minister van- vpedselvoor- ziening Hermes. Voor het eerst in de geschiedenis van de Universiteit te Oxford, zijn dq,ar doc torsgraden aan vrouwen verleend. De Fransche radicalen namen op hun congres te Straatsburg een mc^ie aan tegen de hervatting der diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan. De Donau-conferentie kende aan alle staten het recht toe tot het bevaren van den Donau met oorlogsschepen. Bij een tramongeluk te Lyon zijn verschillende personen gedood' en 10 ge, wond. Naar nit Rio de Janeiro wordt ge meld,, is daar in.een le klas-wagen van den centralen spoorweg een bom ontploft. Een persoon werd gedood' en een 20-t.al gewond. Men meent met een anjarchisti- schen aanslag te doen te hebben: Te Brün (Tsj'echo Slowakië) hebben de Katholieke ouders een betooging ge houden om te protesteeren tegen de ver wijdering van het kruisbeeld uit de scholen en de algemëenè god|jlienstloosheid. Een groote optocht van ouders en kinderen trok door de straten; De Engelsche 'regeering treft, in verband met de a.s. staking der mijnwer kers, maatregelen ter besparing van kolen. In de partij der Duitsche onafhanke- lijken is, de lang reeds voorspelde scheil-" ring een feit geworden. De Spanjaarden hebben in Marok ko de „heilige stad" Shashuan bezet. Naar dsjjp„Times" meldt is in de haven van Dublin het werk heryafc. De schepen worden weer geladen en gelost, terwijl de meeste zeelieden zich weer op hun schepen hebben aangemeld, Er zijn lichte aardschokken gevoeld te Castnelnuovo en Garfugna. Vólgens een bericht uit Sofia zou de Rqemeensche regeering een nota aan de, Bulgaarsche regeering-gezonden hebben, waarin gezégd wordt, dat Roemenië afziet van de uitlevering- v,an de oorlogsmisda digers. Hei. Serv. Persbureau spreekt' het bericht, als zou een bom zijn geworpen op den trein, waarin prins-regen), Alexan der uit Serajewo terugkeerde, tegen. Het Duitsche ministerie van arbeid deelt, mede, dat het aantal' steun genie tende werkloozen verminderd is. In Sep tember bedroeg dit getal 405.879, to Oc tober 394.371. Vervoer van kaas r,p de Zceuwselie Stro omen. De Minister van Financiën, overwe gende, dat het ter beteugeling van de uitvoerfraude wenschelijk is, het vervoer van kaas op alle Zeeuwsehe stroomen aan de verplichting- tot dekking door binnenlandsch paspoort te onderwerpen, behoudens de bestaande bevoegdheid van de inspecteurs der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen tot het verleenen van ontheffing daarvan, heeft bepaald, in artikel 1, letter G, der gewijzigdjo resolutie van 16 Juli 1919, wordt ua onderdeel II ingevoegd „II bis. op de niet onder I en II val lende Zeeuwsehe stroomen eu de daarmede rechtstreeks in verbinding staande bin nenwateren én havens, mét inbegrip van de buitendijks gelegen schorren en slik ken alle ten uitvoer verboden goederen en margarine, met uitzondering van: le kaas; 2e. andere ten uitvoer verboden goede ren en margarine, bij vervoer op 'aanleg plaatsen van scheepvaartondernemingjen, tenzij op redelijke gronden kan worden aangenomen, dat geen vervoer met frau duleuze oogmerken plaats vindt." f Deze beschikking treedt in werking met ingang van, 25 October 1920. Uitvoer van boter. De Minister van Landbouw enz. heeft het ui'tvoerpercentage van de productie van gecontroleerde boter voor de week van 3 tot" 10 Octoberflgj.l. vastgesteld, op nul. Rijkssnikcrkaart. De Minister van Landbouw, enz., maakt bekend, dat in het tijdvak van Maandag 18 October tot' en met Zondag 24 Oc tober e.k. geldig zullen zijn de bons no.- 54 en 55 van de Rijkssuikerkaart. Faillissementen in Nederland. Over de afgeloopen week, eindigende 15 October, zijn in Nederland uitgespro ken 31 faillissementen tegen 14 faillis sementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 15 Oct. 1920 1077 faillissementen tegenover 846 over hetzelfde tijdperk van het' vorige jaar. Audiënties. De gewone audiëntie van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del zal Woensdag 20 Oct. a.s. niet plaats hebben. Dc gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal o-p Donderdag 21 October niet plaats hebben. Bevordcring reisvergeraakhcl ijlring. De bijzondere Msb.-eorrespondent seint dd. 15 dezer: Hedenmiddag had een conferentie plaats van een sub-comité van de Voorloopige Commissie voor Verkeer en Doorvoer van den Volkenbond. Vertegenwoordigers van 22 landen waaronder Nederland, waren aanwezig ter bespreking van de paspoor tenkwestie en douane-formaliteiten. Men zocht onder de auspiciën van den Volkenbond naar een regeling van in ternationaal verkeer op de basis van vrijer grensopening. Een nieuwe conferentie zal in Januari a.s. te Barcelona plaats hebben. Belgische Pasvisa Het Belgisch consulaat meldt: Van heden af zullen alle Belgische' con sulaten 'het nieuwe tarief voor pasvisa in rekening brengen. Er zullen o-ok onder zekcVe voorwaar den visa voor een geldigheidsduur vau Deelname van af waarmede alle risico is gelimiteegdrWINST onbegrensd. Vraagt iniicht^^ffi bij WAFELBAKKER Co., in jpScten, Rembrandtplein 56, Amsterda,* Telefoon N. 62li. 1550-10. 1 jaStr verleend worden aan do Nedei'- lafldsc'hc onderdanen. Het '.tarief wordt verhoogd voor allé personen en wordt tC'Sgephst volgens de nationaliteit de9'# be langhebbenden. "Vcob het grootste gedeeltei der niet- Belgische onderdanen met name voor dei Nederlanders is het tarief als volgt :i f5.70 voor een visum geldig voor de heenreis f 11.40 voor een visum geldig voor heen- en terugreis; f 14.25 voor een visum, geldig voor meerdere reizen. Wat de cijfers betreft, deze kunnen oenigszins varieeren volgens de wisseil koersen die voor de consulaten op den 25sten van elke maand zullen vastgesteld worden. Uitvoer van schapen en schapenvleesch De Nederlandsche Uitvoermaatsckappij brengt, onder verwijzing naar haar rege ling dd. 11 'September 1920 betreffende den uitvoer van levende en of geslachte schapen en of lammeren, ter kennis van belanghebbenden, dat consentdanvragenl voor de export-periode van 1 tot en met 30 November e.k. met inachtneming der in voornoemde regeling vervatte voor schriften, moeten zijn ingediend: a. die van aanvragers, aangesloten bij den Bond van Nederlandsche Vleesché Exporieurs" en den „NederlandschéU; Bond van Veehandelaren", bij den Secre taris van. den b'etroikkéii Bond, uiterlijk! 20 October e.k. en b. die van aanvragers, niet aangeslot ten bij een der onder a. genoemde bondien, te haren kantore uiterlijk 21 Oct. e.k. De sectjfe van het lijk van den po litieagent Brand, die Maandagavond .te Nijmegen tijdens de arrestatie van een beschonken persoon, waartegen deze zich verzette, plotseling dood neerviel, heeft aaugei-jend, dat Brand- is overleden aan de gevolgen van een hartgebrek, De indiening van de nieuwe burger lijke Pensioenwet bij de Tweede Kamer kan binnenkort worden tegemoet gezien.; De Minister van Oorlog heeft uit voering gegeven aan de door de Tweede Kamer op 29 Juni j.l. aangenomen motie van den heer A. P. Staalman, inzake ondersteuning van afgekeurde snililaireuj -Zaterdag was het 15 jaar geleden, dat de plechtige opening en inwijding plaats had van he.t Centraal bureau der K.S.A. te Leiden. Het Centraal bureau heeft zijn derde lustrum niet feosteüjk herdacht. In het interueeringskamp te Harder wijk is een hongerstaking uitgebroken. De Directeur van het Gem- Distri butiebedrijf maakt bekend, dat van al Maandag 18 October tot en met Zaterdag 23 October e.k. op' bon 55 (vijf en .vijftig) der Rijkssuikerkaart verkrijgbaar zal zijn 250 gram (een half pond) suiker a 17,5 cent. Op Vrijdag 22 October, 519 No vember, 317 en 30 December a.s. zal door den Zeereervv. Pater Boirroniaeus dö Greeve in de kerk yan den H.H. Petrust en Paulus 's avonds 8.30 uur een cursus1 worden gehóuden met als onderwerp: Apologetische nessen na en naar aanlei ding der oorlogsgebeurtenissen der laat ste jaren". Deze cursus is reeds verschillende ma len in grOote, steden met zear veel' sucooa gegeven. Het bestuur der R.-K,- Prop. Club vertrouwt nu ook, dat alle katho lieken zullen medewerken om dozen ta doen slagen door trouw 'deze lezingen, eenparig te bezoeken. Op de schietbaan aan den Nieuw- landsehen weg te Middelburg werd Za terdag 9 October door de Middelburgscho Burgerwacht een zeer geanimeerde; schiet wedstrijd gehouden, waaraan ongeveer 3Q schutters deelnamen. Er werd geschoten op vier banen, n.l. 1 voor scherp, 1 voor marga en twee vpor cilinder. - Oj) dc baan voor scherp werd geschoten in idrie afdeelingen. Afdeeling A voor zeer goed geoefende schutters, afdeeling B voor goed geoefende schutters en af deeling C voor schutters niet behoorendo bij A of B. D.e op 'die baan behaalde prijzen werden! direct na. den wedstrijd voor den voor zitter der Burgerwacht, den heer mr,- ■J. W. Zijlstra, met een toepasselijk woord aan de prijswinners ter hand gesteld.: Voor afdeeling A waren dit de heeren 'H. A. Enklaar le prijs met 47 punten,, A. Kögeler, 2en prijs met 46 puritieiu na loting met den heer D< de Vries, oveneens 46 punten, die den, 3en prijs

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 1