trlem DAGBLAD VOOR ZEELAND k szen. 41/2 °J,° traat 0 20 HT. Eerste Blad Sa ALPH£LSEH BU R6 f IGEjfeLSEriBU&ei Rapier importeurs jamsterdam: Nummer 180 Zaterdag 18 September 1920 Zestiende Jaargang tot 4 uur mao.a. FEUILLETON DWIN A BUITENLAND. courant Dissel en Strvwe Dissel en Stn, schoonoord, h'an Dissel. In, van Dissel Ttermaterialen, Vau FELS. EN Laagwater Vm- Nm. 9-48 10.18 10.22 10.50 10.58 11 os 11.38 0.01 0.21 1.32 3— 4.28 5.32 6.13 6.57 7.34 8.08 8.43 9.14 0.57 2.13 3.44 5.— 5 52 G.30 7.07 7.38 8.11 8.44 1.20 1.50 .24 1.38 1.33 ZEN. at er Laagwater \m. Vm. Nm. 1.18 10.20 10.55 1.55 10.59 li 00 3.32 11.35 3.11 0.04 0.13 7.00 0.37 053 3.24 1.28 203 9.49 2.42 30j 1.07 4.12 4.50 1.58 5.28 6._ 0.15 6.21 6.40 0.51 7— -.38 1.22 7.37 8.03 1.56 8.09 8.41 2.33 8.44 917 3.10 9.19 9.49 e getij tafels, die dea en laagwaterstand ïaamste plaatsen der ;eeft een streepje aan, van 12 uur geenhoog- L-waclit. Al deze tijden den ouden tijd, )2ft doorloopend ïey Drew in ra ma in één gedanst door 1322-50 t de 3 beren v. d. nacht- De levende e rang f 1. t' 0.50, 2e rang ijlce belasting. led. Instituut Act. G 123. ileeren van alansen en 1197-51 Juli >920, :lling van i hechten, .oomsehen 2 23U °lo 3 °l o 3'/2 °lo 4 5 °/o NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT mh n mi. vm. w rwr-tmirr .1 OR. VAN OF GRIEN DT. Telefoon 207 Telefoon 97 n^eau^van^R^dactie' en' AdministratieWestsingel, GOES Bijkantoren- MIDDELBURG, Markt! en 2: VLISS1NGEN Telegram-Adres: Nizeco. Directeur: JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden; f 0.20 per week* Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel m$ifr f 0.25 bij contract beduidende korting. 3'J Dit nummer bestaat uit drie bladen, waaronder het „Geïllu- streerd Zondagsblad" öe achturige arbeidsdag en de over gangstermijn voor de metaal industrie. Men kent de kwestie: de invoering van de wet-Aalb'crse die tot den 8-urigen arbeidsdag verplicht, staat voor de deur en nu is tegen het advies van den Hoogten Baad in ter elfder ure voor de metaalin dustrie een uitzondering gemaakt: daar zal nog twee jaren lang 81/2 uur per dag mogen worden gewerkt. Over deze kwestie is m de pers, vooral in de vakpers der verschillende rich tingen, heel wat stof opgejaagd en om nu te weten hoe precies die vork m den steel zit, heeft ;het dagblad „Het Oen-- trum" minister Aalberse in een persgje- sprek om ophelderingen gevraagd, idie deze bewindsman met. groote voorkomend heid verstrekte. Wij achter de zaak van genoeg belang om eenige voorname puimen uit dat geJ sprek uit „Het Centrum" over te nemen, teneinde ook bij onza lezers een juisten kijk op de toedracht der zaak tej scheppen. Waarom zoo vroeg de man van „Hét Centrum" was al'geweken van het advies, door den Hoogen Raad van Ar beid gegeven, ten aanzien der metaalbe werkers V „De zaak is eigenlijk zoo," zeide de Minister, „dat de Hooge Raad van Ar beid feitelijk niets anders heeft gedaan, dan zich vereenigen met mijn plannen tot invoering der. 45-urige arbeidsweek, behalve wat dan de sehcepmakerijen be treft. Ik dacht tot voor korten tijd nieU anders, of ook voor de metaal-industrie, zou die arbeidsweek, de acht-urige ar beidsdag terstond kunnen worden ingei voerd .En het advies van den Hoogen Raad van Arbeid strookte dan ook ge heel met mijn eigen wensch en verlangen. Maar daarna kwamen er nieuwe gegevens te mijner kennis en kreeg ik cijfers en fei ten onder de oogen, die ik niet kon negli- geeren. Men moet nu eenmaal het is reeds gezegd rekening houden met de buitenlandsch'e concurrentie, speciaal van Duitschland en België. En dit geldt in deze zaak niet slechts voor den arbeids duur, maar ook voor de loonen. Die be dragen in Duitschland bijv., naar het ver schil in valuta berekend, circa 10 cent per uur minder dan hij ons, terwijl men er niet de 45-urige, maar de 48-urige werk week heeft. Waarhij men tevens in aan- merking dient te nemen dat wij in ons land de beste ,arbeids-inspectie hebben, beter dan in Duitschland en zeker heter dan die in België, waar zij' lang zoo straf niet is, om een stipte naleving! der wetgevende bepalingen te verzekeren. Zoo staat onze metaal-industrie dus onbe twistbaar .gehandicapt' uit het oogpunt der concurrentie tegenover de heide ge noemde landen. En wanneer ik hier spreek van de metaal-industrie, dan bedoel ik daarmee niet de geheele metaal-nijver heid, ma,ar alleen de -groote bedrijven Het is toch enkel voor de greefe bcdrij1 ven, dat de overgangstermijn gelden zal, bedrijven, welke vooral, of althans voor ee nbelangrijk deel hun afzetgebied in België hebben, of op de markt met Duitschland en België moeten concurree- ren. Mag ik nu het risico loopen, dat onze nijverheid in dit geval wordt over vleugeld en verdrongen? Dat er dus min der werk zal komen of, wat nog erger is,- Een Meierijsche vertelling. 351. o Diwina, waai om blijft gij daar alleen zitten, fluisterde haar iemand in het opr; ziet gij niet dat het volk heen is, en men de lichten uitlooft? Zijt gij het, Huibert? vioeg zij met verwondering, als of zij even gesluimerd had; hoe zonderling heb ik daar zitten slapen en droomen? Neen, ik heb u zien weenen, ant woordde Huibeit, toen zij buiten de kapel waren; bij het schemerend kaarslicht, heb ik tranen in uwe oogen zien glin steren en op den grond nedervallen. Ik dacht aan mijne moeder, Huibert, antwoordde het meisje treurig. Dwina, wat is er gebeurd vroeg de die akelige denkbeelden, zeide Guibert. Huibert, zuchtte zij, ik weet niet er in mij omgaat! Dwina, wat is er gebeurt? vroeg de Lombaut verontrust-; gij zijt be hoeft» daar aanstonds diep getroffen, en thans vol betvommering Merzieten-avond is ook zoo: treu- rig, zeide bet meisje. Dwina, heken mij openhartig, waarom „q er zoo treurig uit ziet, smeekte Hui- bert; zijt gij ongesteld? Het meisje bleef een oogenblik staan znai naar de maan, die achter de Ida/ terboomen opkwam en sprak, na een poos een diep stilzwijgen bewaard te hebben- Hebt gij gemerkt, dat mijn vader in werkloosheid? Ree|ds nu komen er uit Duitschland geheele ijzer en metaal-con structies, kant' en klaar, terwijl wij het ruwe ijzer daarvan alleen al duurder moeten betalen. De kolen-prijzen zijn trouwens hierbij ook van invloed. Het is een complex van redenen, die tot noodza kelijke voorzichtigheid maant. Er is nu nog werk' in het groote metaal-bedrijf, ■ten gevolge der loopende contracten; maar indien die afgeloopen zijn, over een jaar of anderhalf jaar, dreigt er gebrek aan werk te komen met wellicht voor verschil lende bedrijven een algeheele stilstand in zaken. En nu stond ik voor de verant woordelijkheid, wat de gevolgen betreft; voor de mogelijkheid, de kans, de waar schijnlijkheid dat mij later het niet onge gronde verwijt zou kunnen worden toe. gevoegd: hadt gij de 45-urige arbeids week' voor die bedrijven niet zoo, streng en zoo onmiddellijk doorgedreven, dan zou onze metaal-nijverheid heter het hoofd hebben kunnen bieden aan de mededin ging van het buitenland en voor Neder land de werkgelegenheden zijnbehouden, die thans verloren gingen." 1 „Uwe Excellentie sprak zooeven van gegevens, welke pas te uwer kennis kwa men na het advies van den Hoogen Raad van Arbeid. Is daar over willicht iets naders mede te deelen?" „Ik' hoop over enkele dagen eenige cij fers te kunnen publiceeren, die mij thans nog onder geheimhouding zijn verstrekt. Dann zal het nog duidelijker zijn, dat er inderdaad ernstige reden bestaat voor den door mij bepaalden overgangstermijn. Is het overigens wel zoo iets ongewoons en onredelijks, dat overgangstermijnen worden vastgesteld? Het oorspronkelijke acht-uren-ontwerp-Schaper bevatte een overgangstijd van niet minder dan acht jaren, en in zijn tweede, verscherpte editie van da.t ontwerp wilde de voorsteller in October 1918 nog'een termijn van vier jaren stellen. Twee jaren zou er nog 10 uur mogen gewerkt worden 'en twee jaar 9 uur, om dan te komen tot den 8-urendag. 'tls waar: na November van dat jaar schrapte hij alle bepalingen dien aangaande. Maar als gij mij vraagt-, of er dan in dat korte tijdsverloop iets ge beurd was, wat hem daartoe moest be wegen, dan kan ik slechts zeggen: er was niets gebeurd, niet anders dan «Jat mr. Troelstra zich -had verg'ist! Nu ver'- wijt men. mij, dat ik in .dit' geval gehan deld heb in strijd met 'het advies van den Hoogen Raad van Arbeid. En men bindt daaraan allerlei commentaren vast, alsof dat college daardoor zou zijn gekleineerd. Zelfs werd in een blad gesproken van een „wassen neus" ,dien men wel kon „ophef fen". Maar dit lijkt nu toch een .algelieele miskenning van de postie, welke de Hooge Raad van Arbeid inneemt. Die Raad heeft te adviseeren, maar de be slissing is bij de Regeering. Zij draagt de verantwoordelijkheid. Voor ons thooge Staatscollege, den Raad van State, geldt volmaakt hetzelfde. Zijne adviezen wor den niet altijd opgevolgd, geenszins. Maar zou iemand daaruit nu willen concludeei- ren, dat men den Ra,ad van State wel kon doen verdwijnen Het is eenvoudig de plicht der Regeering na te gaan en ern stig te overwegen, of zij de verantwóór delijkheid kan dragen van het opvol gen der aan haar uitgebrachte adviezen, hoe belangrijk' die adviejzen ook mogen zijn. „En is nu de datum van de invofe- ring der wet reeds vastgesteld „Er zijn nog eenige maatregelen van bestuur hij den Raad van State. En dan moet er ook nog eenigen tijd verloopen tusschen het publiceeren dier algemoene den rozenkrans niet aanwezig was? Ik heb hem zien heenrijden, zeide Lombard, en bij mij zeiven gezegd, dat Urkhoven gewis op een .sluiktochtje uit ging, dewijl ik weet, dat hij een oude liefhebber is. Hij smokkelt in gemeenschap met Arië Rrampe Den zwarten ruiter? Is dat.geen geheim? vroeg Dwina. Neen, gisterenavond hebben de jon gens, die van de spinning kwamen, hem onder zijn pelsen muts herkend, doch ik voorzie, dat de stoutmoedige smokkelaar den een of anderen nacht in de klem loopt. Dlat 'zij eens aangeslagen werden, vervolgde Dwina, was geen zwarigheid, neen, misschien strekte het hun tot een heilzame lesMaar, Huibert, is 'het niet afschuwelijk iemand geld in de hand te stoppen om zijn eed te breken? Laat zulks voor rekening van Rranipe, die er weinig uit maakt of het binnen in zijn ziel zwart of wit is, ant woordde Huibert schokschouderend. Maar mijn vader, zuchtte Dwina, mijn arme vader, die zich door een god- deloozen omkooper laat misleiden, en on rechtvaardig gewonnen geld durft aan raken! Diat is ongelukkig, onderbrak Hui bert, doch stoot het zand van uw schoe nen en laat uw vader, die te eigenzinnig is om naar goeden raad te luisteren, ver antwoordelijk voor zijn daden. Zoo. moest ik er over denken, zeide het meisje, dewijl ik al mijn invloed ge bruikt heb om hem te bewegen van dien maatregelen van bestuur en he.t in wer king treden der wet, omdat de werkgevers daarop hun bedrijf hebben in te richten, terwijl de gemeente-besturen moeten zor gen voor arbeidskaarten, liet aanleggen der noodige registers, enz. Een wet, die voor zoovele duizenden personen én aller lei bedrijven geldt, stelt natuurlijk hire eischen hij de voorbereiding en de uitvoe ring. Dat kan nu eenmaal niet overijld ge schieden, wil men, dat alles onmiddellijk goed loopt en geen stoornis of stagnatie, ontstaat. Maar ik hoop in elk geval dat op oen Zondag (als eersten dag der week) in October de wet in werking zal kunnen treden. Dé juiste datum zal zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Maar reeds nu kan ik wel zeggen, dat het zeker in October zal zijn." DUITSCHLAND Do Franschcn in Opper-Silczic. BERLIJN. (V.D.) De centrumleider en vice-president van den Pruisischen Land dag Porsch zeide in een rede op een vergadering van Katholieken te Wttrz- burg over Opper-SilezigDe Italiaansche troepen en de Engelsche officieren ge dragen zich inderdaad neutraal, maar de. Pransche bezetting ziet koelbloedig toe, hoe Poolsche oproerlingen Duitsche lands lieden vermoorden. Ondanks alle verzoe ken en uiteenzettingen der Duitsche par tijen in Opper-Silezië laat men 11a, de Poolsche benden te ontwapenen, terwijl men gelijktijdig aan de Duitschers de wapenen ontneemt en hen daardoor be rooft van de middelen tot verdediging van eigendom en leven. Dit geeft een eenigs- zins ander beeld als de volkenvrede in den geest van den Heiligen Vader. BELGIE België is niét-anncxionistiscli. «RUSSEL, 16 Sept. (Port. N. R. Ct'.)' De afgevaardigde Kamiel Huysmans heeft de volgende vraag tot de.'regeering ge richt: De minister van buitenlandsche zaken heeft in den Senaat gezegd: „Wij heb ben met Frankrijk onze nationale eischen besproken." Omvatten die eischen annexa ties van grondgebied 1 De eerste minister, minister van bui tenlandsche zaken acf interim' heeft' aldus geantwoord: De minister van huitenlandscho zaken heeft in de Kamer van Volksvertegen woordigers verklaard, bij de behandeling van de begrooting van zijn departement, dat de regeering geen annexionistischq politiek dreef (N. R. Ct.) ENGELAND Mgr. Mannix over de Ierscho kwestie. Een correspondent van de „Libenté" heef! te Londen een onderhoud gehad met Mgr. Mannix, den aartsbisschop van Mel bourne De correspondent vroeg aan. den prelaat, of hij voor de Home Rule was, d.w.z. voor een compris met Engeland of voor de absolutie zelfstandigheid van Ierland. Mgr. Mannix antwoorddp: „Ik denk, dat de laatste oplossing de meest recht vaardige is en misschien is het wel daarom dar. men mij heeft, -verbodjen mijn lapd te bezoeken. Wat er ook van zei en hoe gevaarlijk ik ook aan de Engelsche regee ring toeschijn, het lot ten mijnen opzichtte genomen, is noodlottiger voor haar ge weest dan alle daden, welke ik in Ier land zou hebben kunnen verrichten. Bo vendien is in Australië het Iersclie element talrijk en machtig. Hot heeft zijn moeder- 'gevaarvoïï'en en oneerlijken handel af te zien, maar onmogelijk, mijn denkbeelden zijn zoo zwart, zoo' akelig! Ja, Huibert, ik( verbeeld mij, dat er ons een groot ongeluk boven het 'hoofd hangt. Omdat uw Vader smokkelt? l'achte Huibert, 001 het zwaarmoedige meisje, niet te veel in le volgen. Ik ben een gezworen vijand van den sluikhandel, hernam Dwina; maar er is nog onderscheid tusschen smokkelen en smokkelen. De omkooperij? mompelde Huibert. O, dat is afschuwelijk! voor Dwina voort; het huis waar zh'iks gebeurt, is wel vast en zeker gevloekt! De pastoor, die ons dat voorhoudt, heeft wol gelijk. Maar is het wel bewezen, dat uw vader hier in toestem! Zoo. toch beslaat Urkhoven niet.! Vader laat zich misleiden; hij heeft er niet op geantwoord, toen de zwarte ruiter hem sprak van den gekochlen eed, die zoo veel geld had opgeleverdHui bert, geloof mij, er gebeurt een ongeluk; mijn .voorgevoel heeit mij neg nooit be drogen. Met zulke gekke dingen heb ik nooit mijn hoofd kunnen breken, lachte Hui bert, en gij ook; beste Dwina, moest uw overspoelen inbeelding geen gehoo geven. Gelocft gij dan niet. aan het voor gevoel? vroeg het meisje, hem goedhartig in de oogen ziende. Luister eens, antwoordde Huibert. met geniaakten ernst, om over zulke ge leerde dingen te spreken moet men Latijn kennen; doch laat u dat van mij ge land niet vergeten en alle verwachtingen zijn gevestigd en alle sympathieën gaan nu uit naai' den president der lersche republiek de Valera. Ik heb hem in Ame rika verscheiden malen ontmoet en nooit zulke geestdriftige redevoeringen gehoord als de zijne. De lersche zaak geniet in Amerika de sympathie van zeer velen en niet enkel van de millioenen uitgewe ken Ieren". Vervolgens over den burgemeester van Cork sprekend, zeide Mgr. Mannix„Ik denk, dat als de Engelsche regeering' hem laat sterven, zij een tragische dwaling zal begaan. De dood van. Mc. Swiney zal een onberekenbare ramp betoekenen voor het prestige van Engeland en voor de lersche republiek 'de sterkste propaganda zijn. In verband met de polimieken, welke zijn gevoerd, kan ik zeggen, dat ik de daad van den burgemeester niet als zelfmoord beschouw en dat ik niet aanneem, dta priesters hem uit dit motief de laatetle H.H. Sacramenten zouden kunnen wei geren". Zoolang de prelaat niet naar Ierland, zal mogen vertrekken, zal hij te Londen blijven. („De Tijd"). De kwestie Kamenew. In awieluiting met wat wq over het vertrek uit Londen van den Bolsjewiek- schen afgevaardigde Kamenew, die namens de Sovjet handelsbetrekkingen met En geland moest aanknoopen, Donderdag j.l. onder „Laatste Berichten" mededeelden, meldt men uit Londen aan het persbureau Vas Dias: De onthullingen der Britsche regeering aangaande de handelingen van Kamenew te Londen zijn met verbazing ontvangen. De bladen erkennen ten volle de moeilijk heden, verbonden aan het aanknoopen van onderhandelingen met Sovjet-Rusland. De Westminster Gazette" zegt: Op grond van een gedrag als dat van Kamepe-W moet het bijna onmogelijk zijn onderhan delingen te voeren om de gewone inter nationale betrekkingen te onderhouden, wanneer deze opnieuw zijn bevestigd. Het is onmogelijk de Sovjet-regeering -van m 4 depliehtighbid vrij te spreken. Zij moet nog bewijzen, dat zij het gewone voor schrift van een behoorlijk gedrag tusschen regeeringen in acht kan nemen. Godsdienst owrlcg. Volgens de „Westminster Giz >ttc" zijn er te Belfast (Iea'land)," waar liet aantal katholieken ongeveer 100.000 bedraagt vrouwen en kinderen inbegrepen hu reeds 9000 katholieken zonder ,verk ten gevolge van de actie der dweepzieke unio nistische protestanten. Op dei scheeps timmerwerven zijn 3000 katholieken ont slagen, die allen gedurende den oorlog prachtig medegewerkt hebben aan de ver sterking der Engelsche vloot. ITALIË. Do aarbevuig* Eén ooggetuige, die een reis door het door de aarbeving verwoeste gebied van Italië .gemaakt heeft', schrijft in de K. V. De natuurkrachten hebben met al haar hevigheid in een der schoonste streken der Toscaansche provincie gewoed. Zoo wel Lucina als Castagnola- gelijken een groote puinhoop, evenals Confignola, een' werkzaam industrieel plaatsje, dat' met' zijn groene heuvels zoo'n vredelievenden indruk maakte. - Duizenden huisgezinnen zijn dakloos en zien naar hulp uit Zij woe len met hun 'handen in de ruïnen en roe pen om huil -huisgenooten, dio door den; dood zoo plotseling weggerukt zijn. Cortigliano is bijna geheel verwoest. Vele. dooden en gewonden zijn reeds geborgen. San Danino is van den aard- bodem wpflwenen. Hulp kon daar nog zegd ziin, hoe minder men zich met dergelijke dingen bezig houdt, hoe beten-, 011 laat Gods water over Gods Jan/1 loopen! Huibert, gij hebt een gelukkige in borst, hernam zij; zoo ook wilde ik' er over denken, maar het is in mijn macht niet, de geheimzinnige stem, dia tot mijn ziel spreekt, tot zwijgen te brengen. Tracht uw geest te verzetten, beste Dwina.; begeet 11 zelden in de eleinz!aam- heid, zoek den omgang met anderen en denk dikwijls, dat er aan den hoogen populier iemand woont, die u boven alles schat wat er op aarde is. Dat weet ik', Huibert, en hen er u dankbaar voorMaar 'Zeg, en bedrieg mij niet, gelooft gijl dan niet aan heit voorgevoel Het meisje zig hem smteo- kend aan, als verwachtte zij van zijn antwoord iets, dat van het allergrootste gewicht was. Ik geloof maar aan één ding.1 En Wat is dal onderbrak Dwina haastig. Dat wij elkander in de ziel' bemin nen en Dwina, wier woord ik heb, een maal mijn viouw zal worden, al moest de onderste steen boven; al moest...,' Houd op, Huibert! sprak zij. hem bij den arm grijpende; diezelfde woorden sprak mijn vader, toen hij, dezen nacht, den zwarten ruiter buiten liet; hij voegde er een verschrikkelijke verweinsching Dij, om te bevestigen, dat hij Zijn dochter aan niemand anders zoude afstaan, dan Dan aan den zwarten ruiter vroeg Huibert nu-t een stem, die moeilijk uit zijn keel kwam. iMAMUMCTUREil IMPORTEUR f. VOORBURGWAL 167. TELEFOON M 9313 EI4 C 20375 1232-20 niet geboden worden, wijl de straten on- toegangkelijk zijn. Ook Mogliano bestaat niet meer. De bewoners der verwoeste dor pen zijn op - allerlei soort vervoermidde len naar Lucea, gebracht. Overal hoort men het wanhopend geschrei der vrouwen en het gekerm van kinderen. Ondertus- schen komen auto's met gewonden aan. Het station van Castelunovo, dat als door een wonder gespaard bleef, is in een laze-' ret veranderd. Meer dan 250 gewonden worden er verpleegd. De plaats zelf ia niets dan puin en asch. De geheele bevol king kampee.rt onder den blooten hemel. In de Versilia is het schouwspel zoo mogelijk nog treuriger. De badgasten heb ben hun pensions in den steek gelaten «n wonen nu in tenten op het strand of zijn geheel gevlucht. De hoeren hebban dein arbeid neergelegd. Het was hun niet mogelijk aan het verstand te brengen, dat het gevaar nu geweiken was. Over de gebeurtenissen in Firrizzanoi waar meer dan 400 dooden tq betreuren! meldt een ooggetuige: Omstreeks 8 uur in den morgen het grootste, deel der bevolking bevond zich nog in de huizen- had na een buitengewoon sterk, onder-i aardsch rollen een stoot van ongekende hevigheid plaats. Alle menschen liepen naar buiten, waar een regen van dakpan-1 nen en steenen op hun hoofden viel, terJ wijl de aarde voortdurend; sidderde, en de stooten aanhielden. v 1Het geheeje plaatsje was in een groote stofwolk gehuld. Een ontzettend gekreun steeg van alle kanten op. De telegraaf- en telefoondraden werden vernield, ge weldig erotsblokken rolden van 't eene einde van den heuvel naar 't andere. Etf dit alles speelde zich in een halve mi nuut af. Firrzizano was verdwenen. Dc Katholieke volkspartij. Uit Milaan wordt bericht: Het bestuur van de Volkspartij heeft bij zijn beraadslagingen over het metaal- •eonflict een voorstel van den secretaris goedgekeurd, houdende het verzoek aan de regeering om een commissie van pa troons en arbeiders te benoemen, die een onderzoek zal instellen naar den werke- lijken toestand van de Italiaansche in dustrieën. ZWITSERLAND en FRANKRIJK. Over de ontmoeting van Millerand met' Motta, den Zwitserschen Bondspresident, meldt het Berliner Tageblatt, da.t Motta was vergezeld van Schulthess en Cljuard, leden van den Bondstaat, Dunan. Zwit- sersch gezant te Parijs, en Dinickert', lei der van het Zwitsersehe politieke departe ment. Millerand kwam in gezelschap van zijn zoon, van Allizé, Fransch gezant tb Bern, en van Berthelot, leider der poli tieke afdeeling van het Fransche depar tement van buitenlandsche zaken. Het onderhoud duurde ruim 2 uur. Vervol gens had een diner plaats, 's Avonds ging Het meisje had het hoofd ten gronde geslagen, en knikte treurig „ja". Het bleef een oogenblik doodstil ouder den witten khiteibootin, tegen welks dik ken stam de dochter van Urkhoven ver plicht was le leunen, om niet machteloos neer te zijgen. En liet jawoord dat gij mij' eens gaaft, Dwina.? vroeg Huibert met een bevende stem. Nooit heb ik er aan gedacht," dat jawoord in te trekken, antwoordde zq; maar wie zou niet schrikken en in twij fel geraken bij de woorden, die een eigen zinnige vader met een ijselijke vetrwen- sching bevestigt! Ach, indien de moed, mij eens begaf, Huibert; indien ik eens wankelde, wanneer de ijzeren wil mijns vaders zal gebieden? Dwina, zendt gij dat ever uw hart krijgen? vroeg Huibert droevig. Neen, dat kreeg ik over mijn hart niet, weende de verkropte ste'm van het meisje; wat er ook gebeure, nooit tretk ik mijn woord in! Moet dat nog langer duren? vroeg iemand, die sedert het eindigen van den rozenkrans op. een kleinen afstand stond' te wachten, met het zichtbaar oogmerk om de jonge lieden in hun gesprek nieit te storen; op mijn woord, ik weet niet wat gij elkander altijd te zeggen hebt. Ik kom, vader, antwoordde Huibert, terwijl hij het meisje bij1 een guiten hand druk „goeden avond" wenschte. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 1