DAGBLAD VOOR ZEELAND Nummer 176 Dinsdag 14 September 1920 Zestiende Jaargang Tabbaard en zwaard. DW1NA Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. DUITSCHLAND FRANKRIJK ENGELAND OOSTENRIJK ITALIË. Hoofdredacteur: J. W. VI E N I IN G 8. f a -reaux van Redactie en Administratie: Westsingel, GOES Soren MIDDELBURG, Markt 1 en 2 VLISSINGEN Telegram-Adres: Nizeco. Directeur: JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden; f 0.20 per weejf. Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25* bij contract beduidende korting. M De tabbaard is het symbool van hgt recht, het zwaard dat van den krijg eu bij dé oorlogzuchtige Romeinen was noch tans de stelling in eere: „cedant arma >>de wapenen moeten wijken 'vóór den tabbaard", m!.a.w. de beslechting der geschillen die de volkeren verdealen, moeten niet door krijgsgeweld maar door scheidsrechterlijke uitspraak worden be- slecht* Geheel parellel hiermede loopt de- ge dachte van Paus Benedictus over de ont wapening, neergelegd in zijn vredesnota van Augustus 1917. Aan de classieke opvatting zoowel als aan de pauselijke lid de idee ten grondslag: niet het ge weld maar het recht hebben het laatste woord en de veroordeeling van het im- para belton": zoo gij den vrede wilt be- parabellum"zoo- gij den vrede wilt be reid U ten oorlog". Ook de Katholieke Staatspartij stelde zich bij de behandeling van haar defensie- program op deze basis. Al begreep zij, dat niet aanstonds ten volle kan ver wezenlijkt worden wat in de harten der ontwapeningsvrienden leeft en hoogerei belangen, waarmede het „-to be or not to be" des lands gemoeid is, voorhands een volledige ontwapening beletten een volk zoowel als een individu behoeft zich niet weerloos te laten slachten en wettige zelfverdediging bij doodsbedreiging kan soms den mee.1t vreedzame awimei 't wapen te handteeren zoo» besloot zij toch in den geest van 's Pausen vredes nota er voor te ijveren, dat de persoon lijke. en financieele militaire lasten zoo veel mogelijk dienen te worden bS'pperkt en in het rapport der defensiecoimmissiei worden dan ook ettelijke bezuinigingen op militair gebied aangegeven, die 's lands kas niet een 20 millioen verlichten. Nu zou men zeer verkeerd doen, met dat vrijkomende geld mitrailleurs, hou witsers, lang snelvuurgeschut enz. aan te schaffen en daar nog ettelijke millioenen bij te voegen, zooals de kapitein Al ting von Geusau dat wil, die vorige maand in „De Tijd", al schermend met het schrikbeeld van een imperialistisch -Frankrijk en een oorlogzuchtig België, Nederland opriep tot het nemen van een militairistische krachtproef, die ons een zelfde perspectief opent, dat de kapitein van het zich ver boven zijn financieele draagkracht wapenende België voorspelt, n.l. het bankroet. Want, behalve dat het altijd ais een bewijs van het bezit van gezond verstand heeft gegolden, dat men de dwaasheid die een ander doet nalaat, gedachtig het spreekwoord: „wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht", zou men, de methode van kapitein Alting- von Geu sau volgend, door de achterdeur het mi- litairisme binnenlaten dat men door de voordeur de woning had uitgejaagd en verder dan ooit verwijderd zijn van de verwezenlijking van het rlefensie-program, dat de Katholieke Staatspartij den 29en Mei j.l. te Utrecht aanvaardde. Veel meer in overeenstemming daar mede is wat de minster van oorlog met de militiewet en de landstormvoorzienin- i gen voor heeft, waardoor -worden zijn plannen door de Volksvertegenwoordiging aanvaard reeds aan de lichting 1921: geen zwaardere last wordt opgelegd dan die voor het voorgenomen legerstelsel worden voldoende geacht. Inderdaad brengt de door den minister voorgestelde inkrimping van het ja,ar- lijksch contingent van 23000 tot op 13000 man een aanzienlijke verlichting van per soonlijke lasten mede, waaruit een verlich ting" van financieele lasten vanzelf volgt, Ën waar in het R. K. defensie-program tegen het gevaarlijke kazerneleven stel ling wordt genomen en op de behartiging van de zedelijke belangen der dienstdoende militairen ten krachtigste wordt aange- FEUILLETON Een Meierijsche vertelling. 31). -o- Eenige oogenblikken daarna, kwamen de mannen met hun bajonetten en ook de voerlieden uit het hout gesprongen en hernamen lachend om het voorbij zijnde f gevaar, dat met een sisser afliep, hun -' plaats bij de paarjgn. De zwarte ruiter alleen deelde: niet in de algemeene vroolijk'heid: bij zat roer loos op zijn paard, alsof pr volstrekt niets gebeurd was, en toen de voerlui wederom "voortreden, stapte hij langzaam voort ne vens den smojkkeltrein. Dat is, verduiveld, een knap stukl smokkelenf £eestdTift; dat heet ri n0® smokkelen! herhaal den de dne kruisjassera; en allen barst- T T lul4ruol:ltiS schaterlachen uit W u n T1Sclle ontknooping Van hel nachtelijk drama,. da' |s eer} knap stuk.! herhaalde David met voldoening; zulke dingen doeh nu) aan den tijd denken, toen wij allen jong waren; indien ik twintig jaren jon ger was Zoudt gij de kans nog wol eens wa gen? nam hem een. der kruisjassers uit den mond. drongen, daar zal met voldoening wor den vernomen, dat in het reorganisatie plan van den minister de kazernedwang voor een groot aantal jongelieden komt' te vervallen. Waar verder in dat plan een blijvend gedeelte niet- noodig wordt' geadht en er bij de samenstelling van het contingent naar gestreefd zal worden dat zij, die niet of slechts zeer bezwaar lijk in het gezin gemist kunnen worden, van den dienst zullen worden vrijgesteld, daar zal men moeten beamen, dat allen die het ontwapeningsideaal zooal niet als een bereikbaar, dan toch als een te be naderen goed hoogschatten, met ingeno menheid deze ministerieele plannen ter, vermindering der militaire lasten zullen begroeten. Doch daarmede zijn wij nog niet klaar. Met vereende krachten moet er naar ge streefd worden en Nederland als lid van den Volkenbond beschouwe dit als zijn eersten en voornaamsten plicht dat de ontwapeningsgedachte en de arbi trage-idee zoo'n krachtigen aanhang vinde bij iedere natie, dat geen regeering hef! wage imperialistische instincten bot te vieren en onder allerlei fraaie voorwend sels het igeweldsinstituut van den oorlog te bestendigen. Zoolang in der Kerk meest officieel gebed: de litanie van alle heiligen de- oorlog de plaats blijft innemen in den tritis van rampen (pest, hongersnood en oorlog; ze zijn elkaar niet vreemd!), waarvoor men God bidt, dat Hij ons gelieve te be waren, zoolang streve elke Katholieke, staatsman er naar den oorlog, als he'tJ kan geheel te doen verdwijnen, of ten minste als een ultimum Temedium, als een, allerlaatste noodmiddel, ajleep te gebrui ken als alle andere middelen ter over brugging van geschillen falen, te gedoo- gen. Dit is geheel conform aan de leer der Vaders en der Katholieke moraal. De Katholieke Staatspartij zou o.i. goed wenk doen, wanneer zij in haar program vooral nu Nederland tot den Volken bond is toegetreden de voortreffelijke gedachten opnam, die in de interparlemen taire samenkomst van de Scandinaafsch* tanden van 18 Augustus j.l, de leiddraad waren voor een resolutie, die aldus luidde:; 1. dat alle beschaafde volken zich zoo spoedig, mogelijk bij den Volkenbond aan fluiten, en' dat -geen enkele staat wordt verhinderd zich aan ta sluiten; 2. dat de Volkenbondonverwijld in zijn geheelen omvang, zooals het bonds- .tractaat bepaalt, in werking zal .treden; 3. dat de grondslagen voor het recht van. de staten in het bondstractaat. wor den opgenomen 4. dat de ontwikkeling en de uitvoe ring van de internationale rechtsregeling bevorderd wordt1 doof het bevestigen van het volkenrecht en een internationale wet geving, door uitbreiding van het gebied en de bevoegdheid van het internationale hof, alsmede door de schepping van een bijzondere regeling- voor onderzoek en ver gelijk; 5. dat de staten zoo spoedig mogelijk besluiten zullen nemen tot beperking op groot,e schaal van de militaire toerusting}; 6. dat er gewerkt wordt voor het op heffen van alle belemmeringen tegen het vrije transport en den vrijen handel tus- schen de verschillende landen. De vredes- en ontwapeningsgedachte van onzen Heiligen Vader Benedictus is geen theorie zonder meer, maai- eene theorie, die. binnen de perken van het bereik* bare en mogelijke dient verwezenlijkt te worden. Wij, zijne kinderen, zijn ver plicht daartoe mede te werken. Wij mogen militair zijn, zoolang het moet, maar mili- tairistiSeh zijn, dat nooit. i Praag, de lioofdsta-d van Bohemen, heeft de twijfelachtige eer gehad binnen Ik zeg niet ..neen!" lachte David; nu. die zwarte ruiter is een knap man! Eu. de ambtenaars hebben geen on gelijk, zich voor hem pit de voeten te maken, lachte een ander; het stuk was gemeend en -de romp van een mensch is toch wel zo-o- veel waard als een kar smokkelgoed.. Ja, ja. alles wel ingezien, hebben zij geen ongelijk, liet een derde- er o-p volgen. Voor een oud liefhebber zjooalb Da vid, hebben wij een aangename nacht wandeling gedaan, zeide de vieide kruis- j.asser om het gesprek te sluiten. Daarop ging de kleine groep uiteen, en iedereen wandelde huiswaaits. _J 1 I VI. Drie of vier dagen later lag David Urk- lioven om middernacht op zijn bed te slapen en schrikte eensklaps wakker: hij ging overeind zitten, hield den adem in. en luisterdeja, het was, alsof er iemand met den kneukel zacht op het venster tikte, dat in den hot uitkwam. Urkhoven! fluisterde een stem, ter wijl het getik op het venster voortduurde. David sprong van zijn bed, deed het venster open en vroeg wat er gaande was. In den hof tegen den muur stond een mian, wien hij, daar de lueht zwart over trokken was, niet herkende. Urkhoven, zeide de man, de hand zijn muren een vrijdenkerscongres bijeen te zien. Moet daarvoor een congxes bijeen geroe pen worden, zal men vragen. Iedere mensch is toch vrij in zijn denken. Ja wel, maar het eigenaardige der moderne vrijdenkerij is juist dat men er niet' vrij denkt maar alleen dat heeft te denken, wat gericht is tegen het „clericalisme", den groeien boeman voor velen, en tegen' de Katholieke kerkstegen „Rome", 'het' groote schrikbeeld voor velen, die wa nen, dat de Roomsche Kerk de vrijheid van denken belet, terwijl juist' de grootste „denkers", geleerden van wereldreputatie, tot die z.g. vrijheiddoodende Roomsche Kerk behooren. Maar men is nu eenmaal niet wijzer. Slowakije, dat zich van de Magyaarsche heerschappij heeft vrijgevochten, heeft een democratische constitutie, een mooi ding, als die werkelijk democratisch was, maar minder mooi is daarin het artikel! 120, regelende het onderwijs, waarin staat') dat het openbaar onderwijs nooit ih strijd mag zijn met de resultaten der weten schap, en dus, let wel op de consequentie, lezer, alle godsdienstige invloed van de- school moet worden gebannen. Deze hoog wijze Slowakijsche wetgevers deden goed eens de politieke geschiedenis van ons land gedurende de laatste halve eeuw te raadplegen. Dan zouden zij zien, dat men in een land met christelijke bevolking: wel op het papier de kinderen kan bren gen in de godsdienstlooze staatsschool, maar- dat men daar in de practijk stuit op den onverzettelijken weerstand der ouders, waartegen de wetgever het ten slotte moet afleggen. Trouwens dat geloof en wetenschap ooit met elkaar in strijd kunnen zijn, is een fraze, meer niet, Polen en Lithauen willen -hun grens geschillen, waarover zij met elkander in oorlog waren, aan een bespreking in een conferentie onderwerpen. Hiermede» wordt aan de Russische Sovjet een wapen uit de hand geslagen dat deze, door de Lithauers tot den oorlog op te stoken, gebruikte. Bij een bespreking' door de leiders der onafhankelijke socialisten in Duitschland over de al of niet toetreding tot dei derde, Russische Jnt-rrnationale, waren meerderen van oordeel dat vanuit Moskou zou gedicteerd worden, hoe te handelen. Desniettegenstaande hebben de onafhanke lijke socialisten van Halle en Hamburg1 zich in groote meerderheid verklaard voor aansluiting bij de derde internationale.' In Engeland gaan stemmen op teg'en het voortdurend verblijf van de Bolsje- wiki Krassin en Kamenef te Londen. Men verdenkt er hen van de hand te hebben in de 'huidige mijnwerkerscrisis.. Eigenaardig, da.t juist in dezen tijd aan 't.arbeidersorgaan „Daily Herald" 75000 p.st. Russisch geld is aangeboden om zijn bedrijfsmoeilijkheden te boven te komen. Neemt het blad hef Russisch goud a,an, dan gaat de socialistische. Engelsche ar beiderspartij, die zich niet bij de derde internationale wilde aansluiten, niet meer vrij uit. Het congres der Engelsche vakvereeni- gingen is gesloten maar heeft niets ge daan om -de 'klove tusschen regeering; en mijnwerkers te dempen. De voorzit ter Thomas zeide, dat de mijnwerkers niets meer te zeggen hadden en verdere stappen de zaalc toch niet tot een einde zouden brengen. Hoewel de teleurstelling, dat de con ferentie tusschen de -regeering en de mijn werkers niets heeft opgeleverd, groot .is, blijft men algemeen de omstandigheid, da f men nog' veertien dagen tijd heeft voor het voeren van -onder-handelingen, een be langrijken factor -achten. Men verwacht, dat. de onderhandelingen in den een of anderen vorm vóór 25 September, den datum wa-arop de staking zou aanvangen, zullen worden hervat. In mijnwerkers- voor den mond h-owdende; ik moest ui een woord spreken doe eens oipen, er is haast bij! Wat drommel! zijt gij- dat, Arië? Doe eens o-pen, fluisterde Arië Krampe; ik moet u volstrekt, alleen spre ken wacht, indien gij er niets tegen hiebt, 'ga ik langs het venster binnen klimmen. Neen, volstrekt niet, was het ant woord, maar bezeer u niet; wat is het van nacht donker! In een oogenblik was Arië Krampe in het venster en met een sprong in de slaapkamer van David Urkhoven. -Wacht, laat mij nu licht ontsteken, sprak deze, bet slagvenster wederom tos- halende. Hij nam zijn houten totodel'pot en ketsstaal. en sloeg vuur, dat hij met een zw-avelstok aan de l'amp bracht. Toen hij daarna zijn oo-gen in de verlichte lóa- mer -ophief, gaf hij een schreeuw van verbazing: voo-r hem, stond een man van booge gestalte, met een zwarte, p-eJ.s«n muts op het hoofd en een korten tweeloop op den rug: het was de 'zwarte ruiter. Wel hemel en aarde! wat is dat nu? zeide Diavid, oogen en mond wijd open trekkende en de .armen uiteieta slaande:; Arië, zijt gij het, of zijt gij het niet? Ik zelf met ljjE en ziel) lachte Arië. En heb ik mij niet laten wijsmaken, dat de zwarte ruiter een Brabander was, een ruwe kerel, een mehscheneter, die?.... Wel, wel! het gaat mijn ver kringen is 'een strooming, die de meening uitspreekt, dat de gedelegeerden welke met Horne hebben gesproken, te weinig verzoeningsgezind waren. Ook weten do mijnwerkers zeer goed, dat het land en de regeering zijn voorbereid op mogelijke gebeurtenissen. V Volg'ens de Romeinsche bladen heb-i ben de onderhandelingen te Milaan niet) tot een gunstig resultaat geleid, en zulks wegens de houding der arbeiders, die. nieu we eischen stelden tegenover de tegemoet komende voorwaarden der fabrikanten. De uiterste elementen toonen al sterker nei ging, om zich iiet uitsluitend meer tot een_ strijd op economisch gebied te be perken. De Temps meldt, dat de bezetting der fabrieken te 'Milaan zich ook uitge breid heeft tot de arbeiders van de che mische" industrie en te Turijn tot allerlei andere werkplaatsen. Nu hebben ook de spoorwegarbeiders op het congres van den raad van vakvereeni- gingen te Bologna besloten, om het ver voer van troepen, tot herstel der orde, tegen te houden, zooals gisteren reeds uit. onze laatste berichten bleek. De Italia,ansche regeering deelt mede-, dat het conflict rustig'1 verloopt, 'tls maar w.a,t men rustig belieft te noemen. Het aantal der over de grens gekomen sovjetmanschappen bedraagt thans 53000. Ze werden verder Duitschland ingevoerd en daar geïnterneerd. Van de Polen zijn 10.000 man geïnterneerd. De bekende Mecklenburgsche dokter en kunstenaar, Hans Wendt, heeft een aan klacht ingediend tegen den premier van Mecklenburg, Reihnits, „wegens ver duistering van 3 millioen Mark." Mgr. Kappenberg f, BERLIJN, 13 September. (Msb,).; Uit Munehen komt de treurige tijding, dat de wijbisschop mgr. Theodoor Kappenberg na een langdurig lijden aldaar is overleden. Dp „Germania" 'schrijft, dat niet alleen 'in .zijn diocées zijn heengaan zwaar zal gevoeld worden, doqh dat zijn dood ook te Berlijn diep betreurd zal worden. Katholiekendag. BERLIJN, 13 September. De Duilsche Duitsche Katholiekendag is heden onder talrijke deelneming te Würzburg begon nen en zal een week duren. De Hollandsche (dag op de internationale tentoonstelling te Rijssél is bepaald op 26 September. Dan zal het gemeentebestuur a,an de Neder- landsche .autoriteiten op landbouw- an industriegebied een groot banket' aanbie den. De Nederlandsche afdeeling op deze tentoonstelling maakt een zeer goed figuur. Rbone-Riju kanaal. PARIJS, 12 Sept. V.D. De Temps be richt, dat -de inrichting der sluizen naar de grootte der schepen voltooid is op dei westelijke helling van de Vogezen en den Jura tot .aan l'Isle-sur-le-Doubs. Dit' zal worden voortgezet tot Dejus half weg tusschen Besancon en Baume-les- Dames. De vrachtschuiten van 38 M. zul len dus tot de Daone kunnen doorvaren, maar met een verminderde lading, zoo- dat de diepgang 1.40—1.60 M. bedraagt. De uitbaggeringen, waardoor een diep gang van 1.80 M. zal kunnen worden ver kregen, zullen eerst in 1921 zijn afge- loopen. Een Sovjet-aanbod aan de „Herald". De- „Daily Herald" het socialistische- blad, maakt bekend, dat het van Rusland beelding te boven, dat ik u niet herkend hebGoef mij de handgij zijt een kaapsmokkelaarEen nacht of vier geleden ben ik ei ooggetuige van geweest; in mijn tijd smokkelde men ook; ik ka,n er Van meepraten Waart gij dat, Urkhoven, die aan de schuur stondt? Ik en mijn drie vrienden, de beste Jsruisjiassers van het gehucht Zie, daar maak jjk mijn hoofd m!oe mede, dat ik u niet herkend heb! Zwijg maar, fluisterde Arië, indien men wist Neen, neen, ik zwijg als een heirus maar wat weerga, komt gij hier maken en dat. te middernacht? Luister eens, Urkhoven, en neem mij niet kwalijk) hetgeen ik gedaan heb... ik kon niet .anderstoch is het een dwaze streek Neen, neen, zeg malar jongön, wat is het? onderbrak D:avi-d, nieuwsgierig, en ongeduldig. Dezen nacht, ging Krampe eenigs- zins verlegen vöort, hebben de ambte naars mijn dragers op de hielen ge: zeten Te drommel, en w,as de z-wavte rui ter niet .aanwezig? vroeg David met een heimelijken glimlach. Neen, dan had zich de zaak anders toegedragen, antwoordde 'Kramipe, maar inijn voil'k heeft geen hart, geen etar- een aanbieding van 75000 pond sterling ontvangen heeft en dat een vergadering van -aandeelhouders is bijeengeroepen on* over bet 'aanvaarden van dat aanbod tg beraadslagen. Het gejd is reeds in het bezit van Meynell, den vertegenwoordiger van de „Herald", die verleden jaar een) bezoek heeft gebracht aan Scandinavië, Estland en Finland. i - 1 De „Herald" voegt er aan toe, dat het aanbod een. schittérende demonstratie ia van de werkelijke solidariteit der arbeis dersklasse. 'Het aannemen van het geld! zou een aanmerkelijke episode van het' internationale socialisme voltooien. Naar uit Bombay (Engelsch-Indië) wordt gemeld, komen daar in de straten honderden daiklooze zwervers van hon ger en gebrek om. Terecht heeft men gemeend, dat dit een schande is voor -de stad Bombay 'en de autoriteiten hebben dan ook de zaak ter hand genomeip. Het plan bestaat om een gedeelte van het militaire kamp te Dadar voor huisves-t ting der ongelukkige zwervers in te richten. De „Daily Herald" meldt', da.t er uit gebreide maatregelen zijn genomen voor de bescherming van Lloyd George, daar de Londehsche politie er kennis van heeft gekregen, dat een groep' Sinn Feiners een moordaanslag op den premier voor bereidt. Lloyd George weigert Sinn Fein-: delegaties te ontvangen, die hem willen spreken over de vrijlating van den bur gemeester van Cork. LONDEN, 13 September. In het ko lenbekken van .Northumberland, waar de" formulieren voor het opzeggen van het arbeidscontract Zaterdag zijn uitgedeeld, was er een opmerkelijk gebrek aan be langstelling in deze nitdeeling en bleek men algemeen van oordeel, dat de staking wel zou losloopen.» v Ook vestigt meu de aandacht op de gematigde rede, waarmee-Thomas hetvak- vereenigingscongres heeft gesloten.- Onlnsten in Oostenrijk, WEENEN, 12 Sept. V.D. Onder Re Kroatische bevolking van het comit'aat Bjelover braken onlusten uit, die een anti-semistisch karakter droegen. Op. ver, schillende plaatsen kwam het tot gevech ten, waarbij aan beide zijden machinege weren werden aangewend. De beweging neemt thans een communistisch' karakter aan. Een vulkaan in .atltte, Een telegram uit Spezzia meldt) dat op een der hoogste punten van het Ca- puane-gebergte een krater zich geopend heeft. Rookwolken en vlammentongen zijn. uren ver zichtbaar. Overal (hangt een- zwavellucht en men hoort een geweldig lawa,ai uit het binnenste van 't gebergte. De beweging] onder de ItaliaaUKche arbeiders. MILAAN, 11 September. (Havas).. In een vergadering van arbeidersorganisaties heeft de secretaris van den aigemeenen raad van den arbeid zich tegen elke dicta tuur van het proletariaat met bolsjewis tische strekking verklaard. Hij voegde er bij, dat bet bestuur van de partij een tegengestelde meening was toegedaan. Daarna werd een motie, door den se cretaris in dien geest voorgesteld, met 185.000 stemmen meerderheid aangenomens Een motie, die den steun had van het be stuur van de partij, werd -verworpen.) ROME, 11 September. (Havas-Reuter)s De Epoca verneemt uit Napels, dat de organisaties van witte metaalarbeicters të Portiei,, een motie hebben aangenomen, waarin zij zich uitspreken ten -gunste gevoel; van den eersten tot den lhatstein hebben zij de vlucht genomen! Laffe kerels, ha, ha! grinnikt© Da vid; voo'i'heen_ ging dat heel anders! Dat wil ik geloioven, vervolgd© Krampe; en weet gij waax ziji hun pak ken met smokkelgoed in de haast ge borgen hebben? in uw schuur. Ho, hodat is erg, z'eide David verschrikt; indien de ambtenaren het spoor uwer smokkelaars, niet verloren hebben, moet ik mij stellig aan huiszoe king verwachten, en Het is te denken, dat zij het spoor kwijt zijn, viel hem. Krampe in de rede. Maar veronderstel dat eens; man lief, d,at was mijn ondergang'! Al wat er van komt is v,oor mifh rekening; om u hieivan te verzekeren, kwiam ik u uit het bed kloppen. Nu, in Gods naam dan, ik betrouw op uw woord. De een moet den ander voO'rfhelpenGa een oogenblik Zitten. Neen, mijn boodschap is afgedaan; ik ga 'heen. Een oogenblik; drink! een glaasje brandewijn; gij zlult het wel kmu(d hebben? Dit zeggende, nam David de fleschi, die op de kiast stond, schonk,' in en gSing1 zitten aan de tafel tegenofver den Ziwar- ten ruiter. til-, p&fi i tWordt vervolgd.) ó- -

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 1