DAGBLAD VOOR MIDDELBURG tTJESKWATTA van Sinkel theken, enz. SCHE COURANT Nummer 170 Dinsdag 7 September 1920 Zestiende Jaargang ABELS VERTEERT IN DE WE ZEEUWSCHE COURANT Af. C. VAN ETTINGERyt jmarijnstraat B 202, Goes, ITE VAN in zwart. VTSCHAPPIJ, van JDERS soï^^e Buitenlandsch Overzicht. FEUILLETON DWENA De internationale financiëele conferen tie te Brussel Zal haar vergaderingen honden in de Kamer van Afgevaardigden. Deze zijn definitief vastgesteld van 24 September tot 8 October. 33 staten zullen zijn vertegenwoordigd, en elke staat zal 3 afgevaardigden hebben. De centra'e mo gendheden zijn uitgenoodigd om aan de werkzaamheden deel te nemen, en heb ben 'dit aanbod aanvaapd; wat ons een gunstig voorteeken lijkt voor de her oplevende goede verstandhouding onder de volken. BUITENLAND. DUITSCHLAND BELGIE ENGELAND OOSTENRIJK GRIEKENLAND RUSLAND [JTAFELS, 1UWERSKAVEN. loogwater Laagste, Vm. Naii 9-47 10.17 10.31 10.59 11.18 U.48 0,12 Vra. Nm. 424 4.58 5.35 6.14 '6.58 7.59 9.21 4.43 5.19 5.53 6.37 7.22 8.35 9.59 0.49 11.19 1.54 0.12 0.54 1.32 2.07 2.43 3.20 0.40 1.18 1.51 2.28 3.04 3.40 0.42 1.40 2.51 4 21 5.29 6.17 6.44 7.12 7.39 8.10 8.43 ZIERIKZEE. Hoogwater Vm. Nm. 2.09 5.47 6.25 6.56 7.27 7.59 8.31 9.08 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT j 4 i w VIENINGS. Telefoon 97 S°°eaux Jan* Redactie'en Administratie: Westsingel, GOES gST MIDDELBURG. Markt! en 2 I VLISSINGEN Telegram-Adres: Nizeco. Directeur: JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden; f 0.20 per week. Advertentiën van 1 tot 6 regel§ f 1.50, elke regel meer f 0.25 bij contract beduidende korting. M Laagwater Vm. Nm. 5.03 5.35 6.07 6.42 7.21 8.19 9.38 10.05 0.41 1.28 2.10 2.49 3.27 4.04 5.12 5.46 6.17 6.55 7.44 8.57 10.21 11.45 0.12 1.01 1.42 2.18 2.57 3.34 4.11 10.12 10.56 11.41 0.11 0.59 1.51 2.59 4.29 5.38 6.29 7.02 7.36 8.08 8.38 9.10 10.48 U.26 0.32 1.24 5.19 6.07 6.48 7.23 7.55 enstaande getijtafels, die doa i hoog- en laagwaterstui de voornaamste plaatsen der oomen, geeft een streepje aan, Isrii'imte van 12 uur geenhoog- wordt verwacht. Al deze tijden volgens den ouden tijd. O anaf f6,25 per 1000 BEDRUKT TER DRUKKERIJ VAN DE IIEUWE ZEEUWSCHE COURANT IKKUNDIG ATELIER VOOR 4 A AR WERKEN. -5 JOH. JEELOF, ange Noordstraat 563. muziekonderwijzer lijk adres1266-12 dt zich aanbevolen voor geven van'lessen in viool, 10 enkoperblaasinstrumenten tevens genegen de leiding orkesten op zich te nemen. in alle gangbare kleuren. lerverkoopers bij EU WEN, AAL. 1031-4 Molenstraat 78 SCHIKBAAR lypotheken. ities 1263-28 De achtste Haarlemsche Katholiekendag". Nog ééne week' en de achtste Katholie kendag in het bisdom Haarlem verzamelt de diocesanen te Leiden, het aloude Lug- dunmn Batavorum, tot het houden van een Katholle® Congres. De daar te behandelen stof ie auer- jdnst contemplatief, uitloopend op theore tisch gefrazeer, ze is actueel en van het meest practische nut. Daar zal worden «sproken over: het gebed, als uiting van 'smenschen afhankelijkheid van den Al- machtigen Bestierder viyi hemel en aarde en dus° als een acte van afzwering van den geest der bandelooze onafhankelijk heid, welke onzen tijd kenmerkt en stelt in het heilloos teeken van 't„Ni Dieu, ni maitre", „noch God, noch meester/. Daar zal worden gesproken over: de arbeid, onder invloed der nieuw-heidensche theorieën als een onteerende last voor den mensch beschouwd, dien men zioh zooveel mogelijk van den schouder moet zien te werpen of met zoo min mogelijk moeite en in zoo kort mogelijken tijd moet zien te verrichten, ma.ar die in het licht des Evangelies wordt beschouwd als door 1 God gewüd en wel is waar den mensch sinds" Adam's val ten straf opgelegdj doch sinds Christus den arbeid door eigen beoefening adelde, omgeschapen in een middel van verdiensten voor tijd en' eeuwigheid. Daar zal ten slotte gesproken worden over: de .spaarzaamheid, als tegenwicht voor tal v.an ondeugden, bijzonder die der verkwisting, welke in onze dagen hij i alle «tanden, ook den arbeidenden, hoogtij viert. L i Al die practische stoffen zullen wor den belicht door het welsprekend woord [van ter zake kundigen: Pref. Groenen, van Warmond zal spreken over liet gebed, prof. mr. Veraart over den arbeid, mr. Kortenherst over de spaarzaamheid en in I algemeene vergadering zal ten slotte de f- Jezuitenpater Jae. Van Ginniken met zijn t sprekendheid en kunde alles nog eens in I nieuwen gloed zetten, zoodat Haarlem's I beminde kerkvoogd die den Katholieken- dag met zijn hooge tegenwoordigheid be looft op te luisteren, welbereide hartleif zal vinden voor zijne vaderlijke toespraak die het indrukwekkend einde zal zijn van het congres. Mogen nu allen diocesanen van St. Ba- vo's bisdom het gewicht van dezen Katho liekendag beseffen en ais zij maar eenigs- zins kunnen er henen gaan. Men zegt zoo vaak: een Katholiekendag is een wapen schouw der Roomscihe sociale strijdkrach ten. Juist. Laat' Leiden dan op 14 Septem ber een iuisterijkë wapenschouwing te bewonderen geven, doch niet enkel van aanvoerders maar ook, maar vooral van soldaten, van strijders en strijdsters in het Katholieke leger, begeerig nieuwe geestdrift t'e putten uit het samenzijn bin nen Leidensveste voor don goeden strijd. Daarom, op, in zoo groot mogelijken'ge tale na,ar den Katholiekendag te Leiden 14 September a.s. In November a.s. zal Frankrijk met [groote feestelijkheden herdenken het 50- jjaiïg bestaan der republiek, waarvan de [eigenlijke herdenkingsdag! viel op 4 Sep tember j.l. In de Fransche pers worden Inatuurlijk tal van lofliederen aangeheven [op de „troisième ré.publique",' maar de I Fransche katholieken behouden aan haar [altijd een bittere herinnering wegens de I onzalige anti-kerkelijke wetten, die door Combes- c, s. werden uitgevaardigd' en de vrije ontplooiing; van het katholieke leven verhinderden. Het wooifl van Gambetta, [die deze republiek in 1870 uitriep: „le Icléricalisme voila l'ennemi", „het cleri- [calisme, ziedaar de vijand", typeert nog I altijd den geest van deze republiek. Er- [kend moet echter worden, dit de F.ran- Ische katholieken door hun treurige ver- Een Meierijsche vertelling. t 25). - De kleine, uitgeholde maan, die aan [den gezichteinder hing', scheen hem eene [onmeetbare schuit toe, welke in groote [kringen voor zijne oógen door de lucht :f: de sterren bleven niet stil staan, naar vielen voor zijne voeten en stel ['gen wederom met ongekende snelheid [naar haar verheven standpunt; de boo- [men schenen hun takken wijd open te [slaan, om hem in hunne reusachtige ar- [men op .te vangen, en het was als of! hij [op een beweegbaren grond voort trad, dia nu als eene grootte zeegolf omhoog liep, en dan weder naar beneden kwam. I ttrampe struikelde over de diepe karrespo» sporen hop met den schouder tegen den I va? een huis of tegen een booim, en I reeds weer dan eens terecht gekomön l w^.o.ee?e p aats> waar geen openbarj tweg of ook geen binnenpad tien. I"a e®n kwartier uurs ver gezwierd, gezwaaid en geslingerd te hebben, hield! Iff f ?en hoek van een huis stil: hij i "w tege™ den M-dur en had! het ztetr tegen iemand, die, zoo als hij meen- |S V0?T hem stond, ofschoon hij werke- 14k geheel alleen was. deeldheidi in legitimisten, Bonapartisten, rallies enz,, zeiven .voor een groot deel schuld hebben aan hun achteruitzetting. Zij hadden den raad moeten volgen dien Leo XIII hun indertijd gaf: beslecht uw partijtwisten, erkent de republiek en maakt haar christelijk!. Deze republiek is de derde. Dé -eerste werd uitgeroepen na den val van Lode- wijk XVI op 21 September 1792 en ein digde in 1804 toen Napoleon zich tol keizer der Franschen deed uitroepen. De tweede ontstond in de Februari-revolutie van 1848 en eindigde met dien staatsgreep van Napoleon III op 2 December 1852. Toen de voor de Franschen onfortuin lijke oorlog van 1870 Napoleon III ten val bracht, werd het keizerrijk in een republiek veranderd. De opeenvolgends presidenten toit op hetleia' w»Pen: Thiers, M-ac-Mahon, Jules Grévy, Sadi Camot, C,asimire Périer, Félix Faute, EmjJe Lon- bet, Armand Fallicres, Poincaré, De- scbanel. Van de Fransche naar de Poplsche republiek over te gaan, het is „only a stap" 'zou de Engelschman zeggen; im mers Polen en Frankrijk zijn in deze dagen „zwei Seele und eine Gedanke". Men is daar nu druk doende met de toe bereidselen voor de onderhandelingen te Riga met Sovjet Rusland. Joffe, welbe kend uit de vredesonderhandelingen in dertijd te Brest-Litowsk tussehen Rus land en de Centrale Rijken, zal er namens Rusland het woord voeren. Als hij dan nu maar wat minder hol klinkende en zinledige frazen debiteert als indertijd in Brest-Litowsk, toen Trotsky het ten slotte van hem moest overnemen. Vrijdag nu is de Poolsche ministerraad bijeen geweest om de richtsnoeren voor de komende Tmdeihandelingen vast te stel len. De Poolsche delegatie is waarschijn lijk Maandag te Riga aangekomen, waar dan aan 'het ein.1 van deze week de onderhandelingen kunnen beginntein. Dat Sapieha, de minister van bnitenl. ziaken, aan hét hoofd zou staan van de delegatie, is onjuist gebleken. Waarschijn lijk zullen evenals in Minsk, onderstaats secretaris Domsky en Wiob'.ewsky de on derhandelingen leiden, terwijl ook de Punische zaakgelastigde te Riga daaraan zal deelnemen. Het Engelsche antwoord op de noita' der Sovjetregeering is thans openbaar gemaakt. Balfour, de minister van bui- tenlandsche zaken, uit daarin de voldoe ning der Engelsclie regeering, dat da Sovjet afziet van zijn eisch tot oprichting van een uit werklieden bestaande burger wacht in Polbn, ofschoon er ongelukkig andere verklaringen zijn afgelegd door Tchitcherin in verband met deze onder handelingen, die niet zonder eenige woor den van I belicht''ng kunnen worden voor bijgegaan. In de eerste plaats verkeert Tchitctiö- rin in een dwaling', wanïieer hij verklaart, dat de Britsebe regeering ooit erkend®, dat vermindering van het Poolsche Jeger tót 50.009 man een billijke vredesvoor waarde was. Wat genoemde regeering zeide was, dat deze vredesrooswaarde noch door de Britsche regeering, noch door het Britsche volk als een voldoende grond voor active interventie zou be schouwd wornen. Het volgende punt is nog belangrijker. De Sovjetregeering. verwondert zich, naar het schijnt, dat de Britsche regeering het thans afkeurt, dat aan Polen wordt toegestaan een gewapende reserve-macht op de been te brengen in den vorm eeneir burgerwacht. Deze zonderlinge verklaring, die de oprichting eener burgerwacht als een concessie aan Polen voorstelt, is blijkbaar bedoeld als scherts en vereisen!, noch verdient als zoodanig eenig abt woord. Maar het is een scherts, wier do-el schijnt te zijn, den waren aard dor diplomatieke onderhandeling te bemante len, die voorzeker uitlegging behoeft van de Sovjetregeering, ofschoon zij die nog niet verkregen heeft. Dat hel parlement Hij riep dat hij niet. dronken was, zeer goed wist wat bij deed, en niemands hulp noodig had, öm te huis te geraken. Hij sloeg met zijne zware vuisten naar den man, wien hij niet raakle. en dreigde henn met zijn zakmes, dat hij a's een dolzinnige rondzwaaide. Hij schreeiiwde den inge- •befe'den per. öon toe, dat hij niet gewopd was, en rukte ooi zulks le bewijzen, zich ■het velband van het aangezicht. Zie iiever! riep hij met den af schuwelijken schaterlach van een dronk aard; of de hoevenaar mij geraakt heett? Hij rukte de wonde open, en verwde zich het gansche aangezicht, met bloed. Ziet grj nu dat ik niet gewond ben? grijnsde bij; neen, lafhartige ossenboer, ik ben niet gewond!... Hij wilde meer zeggen; maar hij zakte ineen, en bleef roerloos tegen den muur liggen. Jongen, hoort gij daar niets aan de achterdeur? vroeg Malhias Lomboiut die op dit «ogenblik het gewoon avondL gebe4 eindibde, en zijnen rozenkrans aan den stoelstapel hing. Dan heb ik mij toch niet bedrogen, zeide Huibert, die de lantaarn aanstak, en met zijn vader naar buiten liep, Hierlangs, Huibertl riep Mathias met een kleinen schreeuw, telrwijt hij over iets struikelde en op den grond! viel; hierlangsI er ligt hier een mensch en het volk feitelijk bedrogen werden, is inderdaad' zeker. Waarom zij bedrogen werden, kan misschien gegist worden, maar is..nooit onthuld. In plaats van zich met dit critieke punt bezig te houden, opperde Tchitcherin in zijn nota, dat die bezwaren, die Z, M. regeering' had tègéh een burgerwacht, voortkwamen uit het feit, dat zij moest worden samengesteld uit werklieden. Dit is een dwaling. Haai bezwaren zouden even sterk zijn geweest, indien zij had moeten wo-iden samen gesteld uit millionaire. In elk geval zon den Polen een gewapende macht zijin op» legd, gelicht uit een klasse der bevol king met uitsluiting van alle andereop last en onder bescherming eener vreemde mogendheid en gevonr.® volgens haar wil. Zulk een plan is niet bestaanbaar mei nationale onafhankelijkheid, noch zelfs met voortdurende handhaving der bur gerlijke orde. Er worden nog deze Week stappen vooï bemiddeling in de Engelsche kolencrisis verwacht. De mijnwerkers zijn een veld tocht begonnen om zich de sympathie en den steun te verzekeren van hei publiek', waarbij de subcommissie van het zooge naamd drievoudig verbond hen steunt. Men beseft, dat de publieke meening een factor van de grootste beteekenis is. Doch portretten van Smillie en andere leiders, die Maandagavond in de Loudelnsche bios copen werden vertoond, zijn. met gesis en gefluit begroet. Men weet natuurlijk heel goed, dat de begeerde o-onsverhoo- ging op de belastingbetalende burgerij zal verhaald worden.! Naar verluidt uit ge zaghebbende b'on, ontving de regeering treffende getuigenissen van het gevceilcln van het publiek in duizenden brieven. In Italië zijn de metaalarbeiders niet alleen in staking, maar in opstand zelfs. De werkgevers hebben thans ee'n uitslui ting geproclameerd, die echter weinig practisch effect heeft, omdat de arbeidters meester zijn van de fabrieken. De staking heelt Zich uitgebreid tot Turijn, Bologna en Spezia, waar de voornaamste fabrie ken in beslbg genomen zijin. In Spezia werd de Fiat fabriek dóo-r de arbeiders bezet. De rooJe vlag waait van alle gebouwen. Ook' in Rotne zelf wer den vijf fabrieken dootr de arbeiders be zet; de directeuren werden verjaagd. De groo-t-industriëelen in Turijn hebben be sloten alle werkplaatsen te sluiten. Be- autoriteiten houden zich tot dus ver neutraal. Prettig'land! Hoe pleizierig het in Rusland is voor ben die een veldtocht aanvoeren eln voor ile buitenlanders, mogen de navolgende berichten, het eene ontleend aan het Poolsche telegraafag'entschap, het andere aan het Petersburgsche blad ,,Iz,\ves;tia'.i, leeren Het Poolsche Tel Ag. vertelt, dat de Bolsjewiki de militaire leiders der ver schillende corpsen voor den tegenslag' ver antwoordelijk stellen en ze doen fusil- leei'en Als voorbeeld wordt oi a. genoemd1, dat de bolsjewistische commissaris, die behoorde bij de affl'eeling welke in detn nacht van 22 en 23 Aug bij Elk over* de Duitscbe greus kwam, op last van Tro'tsky werd gefusilleerd evenals de brigadecom mandant en diens adjudant Er zouden reeds weer terechtstellingen hebben plaats gehad Het te Petrograd verschijnende blad! „Izwestia" heeft een bekendmaking van het volkscommissariaat van Buitenland- sche Zalven gepubliceerd, waarin ter ken nis van de vreemdelingen wordt gebracht, dat alle buitenlanders mee moeten hel pen aan het reinigen der straten en het ledigen -der beerputten Voor uitsluitend! militaire werken Zullen zij echter niet gebruikt worden. Alleen wanneer door middel van kaarten is gebleken, dat de voorgeschreven arbeid is verricht, zullen de buitenlandsche levensmi*Melen-boms kunnen krijgen. Gelukkig ecliter voor d e buitenlanders, die het betalen kunnen tiert het omkoot pingssysteem in Sovjet Rusland nog' even tegen den muur! Arie Rrampe riep Huibert met verba zing en schrik, terwijl hij met zijne lan taarn het afschuwelijk doorgekerfde we zen, en de bebloede klecde're-n ver lichtte. Genadige hemel, de jongen is d'ood gilde de vrouw des huizes; die ook naar buiten kwam geloopen. Dat is nu het gevolg van die ver- foeielijke vechtpartijen! riep Mathias, de handen ineen slaande; Godi, God! dat komt er van! Arme vader Krampe! die dezen na- middag nog hier was, wat zal hij bedroefd zijn! weende Petronella; och het was toch zijn kind, zijn eigen 'kind,! Dat komt er van! herhaalde Mathias,; Arië, Arië! wat hebt gij gedaan? Dood! gilde de moeder, terwijl zlrj radeloos in huis, en onmiddéllijk weder om naar buiten liep. Wie of het mes uit de tafel getrok ken heeft? vroeg de vader stil. De zoon van den hoevenaar, fluister de Huibert; in het heengaan hoorde ik hem roepen, dat hij de partij voor mij opnam. Stil, jongen hernam de vader; noem niemand bij zijn naam; er zal niet veel .water over Gods land loopen of het ge recht komt zich met dat ongelukkig! voor- Val bemoeien." welig als under liet tsaristisch regime, zoodat men ook zonder arbeidskaarten nog wel levensmiddelenbons zal kuinnenj krijgen. I De incidenten te Breslau. BERLIJN, 5 September. (Maasbode).; Nadat een gedeelte van den Franschen eisch om vergoeding gisterenmiddag' door een bezoek van den rijksminister "dr. Si mons en den Pruisischen minister van bi nnenlan-dsche zaken Severing bij het Fransche gezantschap is vervuld, heeft de Duitscbe regeering de volgende proclama tie aan volk en leger gericht: Tot de eischen, die wegens de incidenten te Breslau door de Fransche regeeripg zijn gesteld, behoort ook het brengen van eerbewijzen door een compagnie rijksweer bij de heropening van het Fransche con sulaat. Uit de besprekingen der commissie voor buitenlandsche aangelegenheden is geble ken, dat de vertegenwoordigers van alle partijen hebben verklaard, dat deze eischen niet kunnen wprden afgewezen. De regeering vertrouwt op de gehoor zaamheid en het plichtsgevoel der troep, die zal worden opgeroepen om overeen komstig hun eed de bevelen der regeêring ten uitvoer te brengen. Zij rekent er op, dat alle leden der weermacht met den moeilijken toestand zullen rekening hou den. De bevolking heeft tot plicht aan de troepen, het vervullen van hun ta.ak, die zij met zelfverloochening op zich neemt te vergemakkelijken. Ernest Nyst fi BRUSSEL, 6 September. (Maasbode), Te Brussel is op 69-jarigen leeftijd over-, leden professor Ernest Nyt, schrijver van verschillende werken op internationaal rechtskundig terrein, speciaal inzake de Schel de-vrijheid. Men herinnert zich zijn polemieken met generaal De Beer-Portugaal .betreffende het fort van Vlissingen. Nog slechts en kele weken geleden gaf hij zijn laatste werk uit over de Schelde-kwestie, dat niet zonder ernstige critiek bleef in Ne derland. De Bcïgiseh-Franschc overeenkomst,, BRUSSEL, 6 September. (Maasbode)j Zooals wij meldden, is de Belgisch-Fra- sch-e militaire overeenkomst nog niet ge- téekend, omdat, aldus de berichten uit Parijs, nog enkele detail-kwesties moeten geregel cl worden. Volgens de Libre Belgique" gaat het hier over kwesties betreffende artillerie artillerie en de voorraden. Minister-president Delacroix en Mille- rand zonden het dadelijk eens zijn gewor den over deze kwesties. Delacroix wordt Woensdagmorgen hier terug verwacht me,t den volledigen tekst der overeenkomst, welke Donderdag in den Ministerraad zal besproken worden. Sinn-Fein gedelegeerde nitgewezen. LONDEN, 4 Sept. V.D. De z.g. Sinn- Fein gezant naar de Fransche republiek, Gavac Dnffy, heen van de Fransche re- Er vloeit nog bloed uit de wonde! riep eensklaps Huibert, zlich over Kyamps buigende; is'Zulks .geen bewijs dat hij nog leeft? V God zij gedankt! riep die vader. Gud zij gedankt! herhaalde Huibert. Kram-pe werd door vader en zoon. opge nomen, binnengedragen, en op een beid nedergelegd. Huibert wierp de klompen van zijn voe ten, nam den tijd niet de muts op het hoofd te zetten, en vloog in een adem naar het dorp, waar hij bij den heel meester de huisbel aan stukken trok'. Een kwartier later was hij, vergezeld van den geneesheer, in zijn woning terugj, waar hem heel de huiskring als uit een mond blijde toeriep, dat alles beter ging. Krampe lag op een bed voor het vuut; rondom 'ka- ten vader, moeder en de dienstmeid; en Ver zorgden hem met zoo veel goedhe'dl eln liefde, als ware hij het lievelingskind van den huize geweest. In een oogenblik was de wonde wedér- óm dicht gemaakt en het verband her nieuwd, hetwelk -in den „Arendi" door den jongen Hesenaer met zooveel kunst gelegd was.' De geneesheer, die met recht oordeelde, dht de verregaande dronken schap, meer dan het bloedverlies, dé oor zaak was van den toestand waarin d'e kermisgast zich bevond, stak! hem een paar oorkussens onder het hoofd en beval geering aanzegging gekregen het land bin nen 24 udr te verlaten en is reeds naar Brussel vertrokken. Bij wijze van gunst zijn hém nog drie dagen toegestaan om terug te keexen en zijne zaken te regelen. Kustwacht station vernield door Sinn Fcinerg. LONDEN, 4 Sept. V, D. Het Kust wacht station van Bommahon, omtrent 20 K.M, van Waterford werd Vrijdag over valt en door gewapende en gemaskerde mannen, die de beide onderofficieren ont wapenden en boeiden, waarna zij het sta tion in de lucht' lieten vliegen. De Iersche kwestie. Begaat de burgemeester viü Cork zelfmoord? Naar de bijzondere correspondent van ,,De Maasbode" mede deelt, publiceerde de „Westminster Ga- zette", dat de bekende Jezuïetenpater Bernard Vaughan als zijn strikt persoon lijke meening te kennen gaf, dat hij hef niet wagen zou de H.H., Sacramenten too te dienen aan iemand, die vrijwillig den hongerdood sterft. LONDEN, 6 Sept. (.T.A.- draadloos). De burgemeester van Cork is, naar offi cieel wordt medegedeeld, uiterst zwak. Men denkt niet, dat hij den dag van mor gen nog halen zal. De oorlogsmisdadigers. De Italiaansche en Joego-Slavische eischen tot uitlevering- wegens oorlogsver- grijpen, zijn thans te Weenen ontvangen. Zij omvatten meer dan honderd personen, niet alleen Duitseh-Oostenrijkers, doch ook' onderdanen van dc andere volksstatcn. De Italiaansche nota verlangt de uit levering van bijna alle duikbootcomman danten voorts de uitlevering van admiraal Horthy den vlootcommandant Jegowan, den inmiddels overleden commandant bij do Isonzo Boröwic en alle bestuurders in de gevangenkampen. /z In de Joego-Slavische nota wordt' ten eerste verlangd de uitlevering van den opperbevelhebber in den strijd tegen Ser vië, Potiorek, gouverneur te Belgrado, en zijn chef van den generalen staf. Voorts van den voormaligen Oostenrijk- schen premier Oiam Martinic. Volgens een bericht uit Athene aan de „Temps' 'zou, naar de bladen te Athene melden, de Grieksehe regeering voorne mens zijn tot Zwitserland het verzoek te richten tot uitwijzing van ex-koning Con- stant-ijn, daar zijn medeplichtigheid in dem aanslag op Venizelos en in het te Athene ontdekte complot, zou vaststaan. Brand in een artillericfabriek. BERLIJN, 4 Sept. (Msbode). Naar een -draadloos telegram uit Moskou meldt, brak op 7 Augustus in een artJIleriefajbriek der stad Jacma een brand uit, welke door do nalatigheid der dienstdoende personen' zou zijn ontstaan en waarvan de verdach ten in dienst der Entente zouden staan'. Door een terstond ingesteld onderzoek werd de schuld van 136 personen vast gesteld waaronder een groot aantal troe pencommandanten De revolutionnaire krijgsraad veroor deelde in Moskou 12 aangeklaagden tot den dood door den kogel. 15 personen, o.w. de bevelhebber van het garnizoen, werden veroordeeld tot 15 jaar tuchthuis straf, de overigen tot kleine tuchthuis straffen. Een offensief van Litliauen. LONDEN, 6 Sept. (N.T.A. draadloos). De L'ithausche troepen zijn een offensief begonnen tegen Polen. De aanval heeft plaats over een breed front tussehen het huishouden de grootste stilte, in d!e hoop; dat een weldadige slaap alles zou herstellen. Hetgeen d'e man voorzien had gébeuidle -, langzamerhand sluimerde Rraimlpe zacht in en men moest geen dokter zijn, ver zekerde Mathias, om zich te overtuigen dat het gevaar geweken was. Vader en zoon bleven echter waken, ten einde brj de -hand te zijn indien de gewonde wak ker werd en hun hulp mocht noodig hebben. Laat in den nacht werd Arië Krainpe wakker: hij lichtte het hoofd op, wreef zich door de oogen en z'og verbaasd' rond om zicb heen. !Waar ben ik? mompelde hij; ben ik dan niet op de Schans? _Aan het hoofdeinde van ziin bedl zog hij Mathias zitten; aan het voeteinde ont waarde hij zijn aartsvijand, Huibert Lorn- bantbeiden zaten met de armen over- een gekruist en met neergevallen hoofd en sliepen gerust. Krampe zag door het huis romdhij her kende de groote, eikenhouten kast, waaropi drie koperen ketels met de opening naar den haard gekeerd; evenals z'oo vel® blin kende bomketels stonden te prijken. Cl (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 1