aarlem DAGBLAD VOOR ZEELAND nezen. EllANO UGUSTUS ïstiatie I200 M, hoogte sloten. van leken, enz. lerichten. ;pondentie. Dinsdag 31 Augustus 1920 Zestiende Jaargang 31 AUGUSTUS. OWIN A BUITENLAND. DUITSCHLAND BELGIE FRANKRIJK ENGELAND RUSLAND RUSLAND en POLEN POLEN CHE COURAy L Op de veiling werden [nde prijzen besteed: 46—48 ct., meloenpee» jipeêf 24—30 ct., 30 ct., triómph de Viennj f'dy 36 et., beurré merodn de bruin 36 ct., beurré ct., Maria Louise 30-^ I en 27—29 ct., Willig ct., witte broodpeer 9; [uelis 28—42 ct., S0Uve- |!4 ct., Bon Chretien 'Wil. 1 Poïnona 3037 ct., Cod.'' 25 ct., pruimen 17-, 6371 ct., thomateuSj l.ppelen 6—7 ct., po^j 1-7 ct., snij'boonen 5—22 |l 8—17 ct., postelein ÏJ 6—11 ct., alles per K.G.. liziken 611 ct., meloen^ 1—41/2 ct., andijvie 1-g ■3 19 ct., bloemkool 6-1 pol 37 ct., savoye kooj kool 6 ct., alles per stuk' 0 ct., per 100 stuks; roten 11/2—3 ct-, ra^j tnas 31/2 et., seldery 3—5 et-, alles per bos. de huidige feestdagen is 1, 1 (Dinsdag) geen beursnoteerini Red. Jespondenten in de kleinere lij gaarne begin September d-opgaven over Augustus 1920, ii ons blad tegemoet. Red, [plaatsgebrek belet ons uw plaatsen. Bed."' 1920, fistelling van leen hechten, 1 Roomschen 2>/2 23/4 o 3 3'/2 4 4"/, °/o 5 ing. >m. uur precies, ten aanschouwe van br en werd door een Iruggebracht. 630 alles met inbeg-rip 1178-32 L-pIaats op het terrein,. 30R H85-36 Molenstraat 78 CHIKBAAR 'potheken. ies billijk» 816-30 0 5.54 2 6.17 1 5.12 7.35 5.25 7.47 9 5.37 7.59 5.48 8.09 6.02 8.22 6.10 8.30 6.21 8.41 19 6.29 8.48 6.37 8.56 >3 6.48 9.07 6.57 9.16 7.06 9.25 7.16 9.35 15 7.26 9.45 14 7.35 9.54 9.31 9,56 10.49 11.07 11.29 11.42 11.56 12.19 12.58 R NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. W. VIEN1NGS. Telefoon 97 a „«.ix van Redactie en Administratie: Westsingel, GOEa Bijkantoren: MIDDELBURG, Markt 1 en 2 VLISSINGEN Telegram-Adres; Nizeco» Directeur: J OS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden; f 0.20 per week» Advèrtentlën van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.251 bij contract beduidende korting. Het is vandaag Koningin's: verjaardag. Zij wordt 40 jaar, een kroonjaar, zeggen wij in Zeeland. Alle rechtgeaarde vader landers verheugen zich erover, dat God Hare Majesteit voor Haar Huis eu Haar volk tot op den dag van heden spaarde. Eeuwen lang is het lot van het Doorluch tig Stamhuis der Oranje's met' dat van onze natie ten nauwste verbonden geweest en zijn telgen, die hetzij als stadhouder hetzij als koning aan 't hoofd stonden van dezen Staat, wisten zich bij hun onderda nen bemind te maken. En mocht somtijds de Oranjezon schuil gaan achter de wol hen van revolutie of partijtwisten, zij wist toch altijd weer de nevelen van den onspoed te verdrijven om des te luister- t voller te stralen aan den hemel van de algeuieene volksgunst. Wilhelmina, die in 1898 den rijksscepter in haar teere handen nam, heeff, in de opeenvolgende jaren getoond met Haar volk te willen meeleven, deszelfs lief en leed te willen deelen en zich met Word en daad te willen interesseeren voor alles wat met de welvaart en den voorspoed van het land samenhangt. Zij wist ook in de ne telige oorlogsjaren met wijs beleid het schip van staat door de branding der kri tieke tijdsomstandigheden heen te sturen en toen de annexionistjsehe beweging in België het gemunt had op 2 provinciën van Haar Rijk, toonde Zij op ondubbel zinnige wijze, dat zij' de betuigingen van trouw van de bewoners dier provinciën aan Haar en Haar Huis op den hoogsten prijs stelde. Kortom, steeds gold onzer be minde en geëerbiedigde Landsvrouwe de Kroon niet slechts als ornament, maar als het symbool der verplichtingen, die Zij bij de aanvaarding van het Rijksbe stuur op zich nam, onder aanroeping van Gods Naam, ten aanhoore van gansch de' natie. Dankbaarheid, liefde en sympathie, zie daar de* gevoelens waarmede het Neder- lanüsehe volk voor zoover en dit is het overgroote deel het in Wilhelmina de draagster erkent van het door God ge stelde gezag in deze landen, zich schaart om den troon der Koningin, Haar op Haai' 40en verjaardag alle heil en geluk, toewonscheud, maar vooral Haar Gods ze gen tcebiddend. Want eeu gebed is wel noodig. Waarljjk, de weg der vorsten en heerschers gaat heden ten dage nie't op rozen. Hoe menige kroon werd omver gel stooten, hoe menige kroon in het slijk geworpen. Hoe werd den vorsten botee- kend, dat het geluk en de roem ook in de paleizen van de grooten der aarde slechtë „hirondel'Gs passagères", voorbijtrekkende zwaluwen zijn, zooals de dichter zegtjt Wie, dk den val der trotsche 'Huizen van.Romanof en Hohenzollern beschouwt, denkt niet aan Salomon's „IJdelheid der ijdelheden". Zoo menige koningskroon ver anderde in een doornenkroon, zoo menige vorstentelg, wien in zijn jeugd het „Ho sanna" tegenklonk, hoorde later het „krui sig hem" een er verwoede menigte rond zijn ooren brullen. Moge Wilhelmina, moge ook Haar Koninklijke Dochter voor zulk een droeve wending van het lot gespaard blijven. Pare zich alzoo op( den dag van heden aan onzen juichkreet„Leve de Konin gin!" een innig gemeend „God behoede Haaropdat Hij, die de gangen van vorst en volk leidt, de aanslagen verijdele dergenon, die het op de omverwferping van den troon der Oranje's Igemunt hebben, waarmede aan gansch de natie een doode- FEUILLETON op Zon- en Feestdagen- nder te stoppen. (V.B1-) Een Meierijsche vertelling. 19). -oi- ln den namiddag zat zij wederom voor het venster alles af te zien wat e>r op het plein rondom de kleine kermiskramen omging. Haar vader had het oog op haar en merkte dat zij eensklaps vuurrood van gezicht werd en heimelijk begon te lachen. i Waarom, loopt gij nu in eens weg? vroeg Dav-id; hij kwam, voor het venster- staan en ontwaarde aan den overkant van den vijver Arië van de Schans, die recht op het huis aankwam. Die kopnt om Dwina, mompelde David, heimelijk; voldaan; was het daar om dat zij daar even zoo rood weröl en beschaamd wegliep Hij ging naar buiten en bleef den jongen Krampe in de deur staan af wachten. Urkhoven, het is vandaag een he- melsch weertje, sprak: Arië, niet wetende boe hij het moest aanleggen olm tot de j^aak te komen waarover hij te spreken. Ja wel, het is een recht gezond weder, antwoordde David; en zeer go- 4 vrolijk kermis te houden. Arië wist niet, hoe het gesprek te her nemen en was zoo. beteuterd, dat hij zijn lijk onheil zou worden toegebracht. In nauwe verknochtheid aan Wilhelmina en Haar Huis is nu eenmaal Neerland'sheil gelegen en wie daarin scheiding brengt, treft ons volksbestaan in zijn eenheid, grootheid en waarde in het hart. Wij, Ka tholieken, voegen vandaag in alle oprecht heid onze wenschen en beden bij die onzer overige koningsgetrouwe landgenooten, omdat wij, opgevoed in eerbied voor het Gezag, in Hare Majesteit niet zoozeer den mensch zien dan wel dat zij voor ons is de plaalsbekleedstjer van den Hemel- schen Koning. Dies klinke. blijde ons „02-anje Boven!" ons „Heer, behoede onze Koningin s onze maatschappij te verbeteren? Als men rondkijkt in het volle leve.il, als men ziet, dat heden ten dage een geest;'' van communisme rondwaart in de hoofden der menschen, dan vraagt men zich af jVanwaar die verwarring En het ant-, woord is eenvoudig: „Er is gebrek' aan liefde onder de menschen". En tocih het' gebod van liefde is God's eefste en grootste gebod. Laat mij een practisch voorbeeld ge ven. Een gemengd huwelijk een ziekte, die het geloofsleven sterk ondermijnt brengt in den regel kinderen voort, zwak van geloof, tot afval geneigd. Toch komt het voor, dat de kinderen uit' zoo'n huwe lijk katholiek zijn en goed katholiek!. Evenwel menschen uit katholieke ouders geboren schuwen dergelijke kinderen en leggen ze allerlei moeilijkheden in den- weg bij het solliciteeren naar betrekkin gen hij het aangaan van een huwelijk. Toch -hebben juist die kinderen uit een gemengd huwelijk onzen steun noodig, méér dan anderen. Dat eischt hét gebod van liefde. Méér dan anderen moet men', die voorthelpen, opdat de fout door hun ouders begaan zich niet hërhale. Als men hoogmoedig is op het feit, dat' men uit katholieke ouders gesproten is, dan bedenke men, dat hoogmoed komt voor den val. Indien men daarop niet hoog moedig is, dan vergete men niet, dat hejö leekenapostoljjat daar heerlijk werk kan verrichten. Laat mij een ander voorbeeld stellen. Er is nog een andere ziekte in onze maat schappij. Zelfs onder katholieken komt het voor, dat de vader of de moelder heli gezin moedwillig verlaten, omdat man en vrouw elkander niet kunnen verdragen.- Alweer dus dat gebrek aan liefdehe laas, al te vaak zijn eer of geld de drijï- veeren-tot een huwelijk! Als dan die katholieke man of vrouw hertrouwt, dus in zonde gaat leven, dan zijn het al wederom de kinderen uit eeu dergelijk wereldsch huwelijk, die het zwaar te verantwoorden hebben, indien die kinderen katholiek' bljjven. Wel zijn onze pj-iesters er vooral op bedacht die kinderen tot zich te trekken, doen zij hun uiterste best om hén in hun katholi citeit te versterken en te behouden, maar de leeken leggen die kinderen veel moei lijkheden in' den weg hij het dingen, naar ambten en bij het huwelijk. Na tuurlijk is voorzichtigheid geboden, maar meer dan anderen, hebben juist/die jonge menschen onzen steun noodig, opdat zij niet verbitterd raken. Zeker, de goede katholieken kunnen nog beter worden en men kan daarvoor ijveren, maar meer nog is het noodig, en noodzakelijk de zieke en zwakke katholieken gezond en sterk van geloof te maken, opdat ook zij we derom kinderen voortbrengen, die katho-- liek' zijn tot in merg en been. Ik heb door enkele voorheelden wil len duidelijk maken, hoe het gebod van liefde, dat onze roemruchtige Paus, iu navolging van den Goddelijken Stichter -des Christendoms, met zooveel aandrang predikt, practisch door ons in toepassing kan en moet worden gebracht. Iedere lezer zal een ander Voorbeeld kunnen vinden, om dat in zijn naaste omgeving te vertellen en toe te passen. Dat moet. noodzake lijk gebeuren, want uw opperpriester in Rome eischt het van u en hij spreekt' iu naam van God. Het is de eenige wijze, waarop het mogelijk is de rottende maat schappij op te heffen uit haar elllende en de menschen weer terug te brengen tot hun God vau liefde. Nog een andere practische opmerking- wil ik maken. In den aanvang zeide ik reeds, dat er een geest van communisme- rondwaarde door de hoofden der men schen. Er is gebrek aan gehoorzaamheid: de kinderen gehoorzamen niet meer aan de ouders zöoals vroeger, de parochianen niet meer aan him geestelijke herders, dei bewoners van stad en land niet meer aan het boven hen gestelde gezag. En toch moet dat. Het is een du re plicht van de ouders him kin deren zoo op t e voeden, dat zij hun ge hoorzamen. En daarmede moet men be ginnen als het kind ih-de wieg ligt gij- lacht misschien, maar het is mij heilige ernst. De zuigeling mag u niet dwin gen het een fopspeen of iefe dergelijks (ook uit gezondheidsoog-punt zéér slec-ht) )in den mond te stoppen.' Want- later zal het dwingen om koekjes of geld; nog later om uit te ga.au, alleen, naar feesten of pp laat thuis te mogen komen. Eu dan .zulk gij ni-t meer kunnen weigeren, als gij eerst, gewoon waart toe te geven. Gij moet ook zelf aan uw kinderen een goed voor beeld geven vau gehoorzaamheid aan uw pastoor en ook aan het wereldlijk gezag, pwant alle gezag is uit God. Als dan de deugd van gehoorzaamheid weer schitteren zal in onze samenleving naast de toepassing ,v an het groote gebod der liefde, dan zal er een betere maat schappij ontstaan zijn, waarin voor com munisme geen plaats meer is; een maat schappij gegrondvest op de onwrikbare fundamenten van ons heilig geloof. Dat geve God. 27 Aug. 1920.- Spectator. Gevangen en uit wisseling, KOPENHAGE, 27 Augustus. (Lett'. Persb.) Vandaag begint de uitwisseling der gevangenen tussehen Rusland eu Duitsehland. De transporten gaan over Riga.. Wekelijks worden van beide- zijden 1000 gevangenen uitgeleverd. De toestand in Boven-Silezië^ PARIJS, 30 Augustus. In het volks-i stemmingsgebied vau Boven-Silezië is een ontspanning ingetreden. De geallieerde commissie is bezig met de vervanging van de veiligheidspolitie door een plaatselijke politie, voor de helft uit' Polen en voor. de helft uit Duitschërs bestaande. Het bevel ervan zal in handen van Eu teute-! officieren komen. Volgens de Débats wordt nog slechts- in 6 mijnen gestaakt. 80 pCt. v.an de, Poolsche mijnwerkers heeft den arbeid! hervat. woorden van daareven vergetende, meen de te zeggen, dat het helsch koud e» smerig was. Doch .Urkhoven merkte zijn verlegenheid en hem. goedaardig bezien de zeide hij: Zal het een drukke kermis zijn? Ik denk ja, antwoordde de zoon van de Schans; en nu gij van de kermis spreekt.moet ik' u zeggen, dat ik u iets wilde vragen, indien gij het niet kwalijk neemt Zeg maar, onderbrak hem. David, wees niet verlegen. Ik. kwam u verzoeken Kom, jongen, onderbrak hem David andermaal; ik zal er u maar door hel pen, dewijl ik wel weet waar gij heen' wilt: k'waamt gij niet om een kerrnis- vriendin Wel, om de waarheid te zeggen, hernam de zoon van de Schans, ik moet bekennen dat gij den nagel vlak op den kop slaat. Zoo ik vermeen is Dvvina haar woord niet k!wijt en ik het mijne ook niet, zeide David; kom maar binnen.... Ik zié gaarne jongens zOo-als gijik heb u. over eenigen tijd bewonderd, bij de meelzak ken: in mijn tijd vond men in het dorp. en op het gehucht vijftien jongelingen die dat durfden, maar heden ten dagel Dwina, vervolgde hij vroolijk, zijn doch ter aansprekende, hier is Arië, die u tot het feest komt uitnoodigen. Wel zeker, ik dans niet! sprak het In Boven-Silezië is tussehen Duitschërs en Polen het bestand, gesloten. Men zal eikaars rechten eu belangen ontzien, tot dat de beslissing der volksstemming is ge8. vallen. Volgens de Deutsche Allgem. Ztg. zal Duitsehland -hét gelag van de staking en de onlusten moeten betalen. De En tente-commissie té Oppeln moet nl. heb ben besloten dat geen steenkool uit Bo ven-Silezië voor Duitsehland beschikbaar zal zijn zoolang de levering aan de gealli eerden volgens de. overeenkomst te Spa beneden de bepaalde hoeveelheid blijft. De Veepest. Volgens de heer Hollevoet, veeartsje- meisje en ging met een schaterlach die deur uit. En waarom niet?'riep David haar achterna. Daarom niet! riep het meisje terug, zonder zich om te keeren. Wat zijn'do vrouwen toch veranderd sedert dat ik jong was, sprak Urkhoven. voorheen hadden de meisjes geien grillen in het hoofd zooals thansKom, Arië, gaan wij een partijtje smousjassen? Arië, ofschoon diep teleurgesteld en vernederd door den belecdigenden toon waarop David's dochter gesproken had, durfde het verzoek van den vader niet af te slaan, ofschoon hij bij zich zeiven dacht, dat hij tienmaal liever zoude vech ten dan smousjassen. Hij speelde ver strooid en onverschillig, vergat dan een vierden, dan een vijftienden te roemen, tot groot vermaak van zijn tegenstander, en verloor den eenen boom na dein an deren. Gedurig herhaalde hij, dat hij weinisj tijd had, maar Urkhoven wilde van geen uitscheiden hooren en ging, toen het duis ter begon te worden, de lamp ontsteken om heel den avond vooit te spelen Arië zat op gloeiende kolen en was meer dan eens op het punt den ouden smousjasser de kaarten in het aange zicht te smijten. Zoo dikwijls de koek koek op de houten klok het u,ur of het half unr riep, wilde Arië onder een öf ander voorwendsel het spel staken, maar nijkundig directeur op het ministerie van landbouw, heersc-ht de veepest in 83 ge meenten van het land. Op 15 Augustus 1.1. had België 1.068 runderen verloren. i In Brabant ontstonden geen nieuwe ziektehaarden. Als de getroffen maatrege len goed nageleefd worden, zal .alles goed waan. Uit Egypte is eindelijk serum aange komen; te Anderlecht wordt dat middel thans op groote schaal vervaardigd. Of de ziekte nog lang heerschen zal, is niet te voorzien. Over een maand zal men daarover met meer zekerheid kunnen oordeelen. Het schijnt evenwel, dat bet grootste gevaar geweken is. De ziekte blijft rond Gent aanhouden en Lippens, gouverneur van Oost-Vlaan- deren. heeft naast de voorschriften van het 'koninklijk besluit, nog een aantal maatregelen getroffen tot afzondering ein ontsmetting. Zoo moet o. ra. de melk ge pasteuriseerd worden tot 80 of 85 gt. in de melkerijen. Te Veerle, bij Westerloo-, is cien nieuwg -ziektéhaard ontstaan. In Luxemburg alleen werden nog geen gevallen geconstateerd. (Msbode). Frankrijk en Rusland. Generaal Wrangel heeft aan Millerand een telegram van dankbaarheid gezonden voor de erkenning door Frankrijk van de Zuid-Russische regeering. Generaal Weygand. PARIJS, 29 Aug. (N. T.j Generaal Weygand is van ochtend door den mi- ynister van oorlog ontvangen. Deze heeft' hem medegedeeld, dat de regeering d'e bijzondere verdiensten, die hij aan het land bewezen heeft, erkend heeft door hem te benoemen tof groot-officier van het legioen van eer. I Gistermiddag heeft generaal Weygand minister Millerand te Versailles bezocht'. Aanbouw van onderzeeërs. Bij het parlement is een wetsontwerp ingediend afkomstig van het ministerie van marine, nopens den aanbouw van zes onderzeeërs van 1100 ton in 192.1. Volgens de „Petit Journal" zullen or vier te Cherbourg en twee t'e Toulon op stapel worden gezet. De Kamer heeft den minister van bui- tenlandsche zaken een crediet van een half millioen francs toegestaan voor de' instelling van een Mohamedaansch'e. uni-1 versiteit en een moskee te Parijs. Er zul len een bibliotheek, studiezalen en gehoor zalen worden ingericht, terwijl het onder-: wijs de leer van den koran, taalkunde-, de Fransche letteren en wetenschap om vat. - De MareejuisHsnJ LONDEN. (R. O.) Tussehen de marco nisten en de maatschappijen is, nopens de salarissen en de arbeidsvoorwaarden een schikking getroffen. Er is een gemiddelde loonsverhooging verkregen van 156 pCt. Gevraagd was door de marconisten eefa verhooging van 177 pCt. Ierland. •Te Belfast hebben hevige straa.tgevech- ten plaats gehad tussehen Kathoiiekeh en Unionisten. Er is groote schade aan gericht. Te Queenstown hebben muitende Cameron Hooglanders de winkels bei stormd en veel dingen van waarde g-e-i roofd. - Na het bezoek der bólsjewiki. Aan de „Berlinsk'e Tidende"- werd uit Kofno 'geseind, dat Wilna door de bolsje- wieken volkomen is leeggeplunderd. De de onmeecloogende kaartspeler wildij van geen uitscheiden hooren en herhaalde telkens, dat men zich met kermis moest vermaken. Arië had den duivel in het hattl tegen den onverbiddelijken smousjassen-, maar durEde niet heengaan; en hierin had hij gelijk: met den eigenzinnigen eln licht geraakten vader tegen te wecken kon hij zeker niets verdienen, maar wel alles in eens verliezen. Het huishouden had het avondmaal ge nomen, het vee was gevoederd, de kope ren koeketel met voeder voor dien volgen den morgen hing over het vuur, de doch ter des huizes was reeds gaan slapen, de dienstboden -zaten te knikkebollfem, en nog wilde de onvermoeibare Urkbovein van geen uitscheiden hooren. Toen de koekkoek tien uur riep, scheen het spel echter langzamerhand te verflauwen, het krijt was opgeschreven en de olie was uit de lamp. Eensklaps schoot David in een feilen schaterlach, legde de kaarten neer en bleef zegepralend staren op zijn tegenstander, die van verveling en ver moeidheid gerust in slaap was gevallen. Nu, indien gij dan volstrekt geen trek' meer ihebt, dan tot morgen! riep hij, den slaper wakker schuddend. Ja, tot morgen, zeide Krampe, die bevreemd opzag, en zijne ledematen, door het langdurig zitten verstijfd, geeuwend uitrekte; tot morgen.... Gij zijt een behen dig kaartspeler, vader Urkhoven. Dat gaat nog al, antwoordde David, bolsjewieken hebben in strijd met alle getroffen overeenkomsten de bankdepo- sito's meegenomen, alle goederen-maga zijnen leeggehaald, de machines wegge voerd, enz. Litauen gal thans van de .bolsjewië- ken de ontruiming der zuidelijke Litau- sehe zone en Grodno eisohen, daar de be zetting van dit gedeelte voor Sovjet-Rus land niet meer een strategische noodza,- Lelijkheid is. Litauen zal in den Pool-» Lelijkheid is. Litauen zal in den Poolsoh'- Russischen oorlog zijn neutraliteit' hand-' haven. I Een groen leger. BERLIJN, 28 Augustus. (Msb.) Vol gens een bericht van het Estl. Tel. Ag. opereert in het Wolga-gebied een zoo genaamd -groen leger, dat reeds 80.000 man telt en door een ko zakken hoofdman wordt aangevoerd. Het devies v.an dit' le-' ger luidt: „Leve de sovjet". Al deza hei richten wijzen er op, dat Rusland gewel dige pogingen in het werk1 stelt om den militairen toestand meester te worden. LONDEN, 30 Aug. (H.N.) Het legers bericht uit Warschau, meldt dat aan hét Noordelijk Front dè toestand on veranderd is. In het centrum is eene sterke vijande-: lijke colonne a.an het station van Zabinkal vernietigd. Er Werden 650 gevangenen ge maakt, 12 machinegeweren en 14 auto's veroverd. Ten Zuid-Oosten van Leop.ol duren de hevige gevechten voort. Langs den Dnies ter is de toestand onveranderd. De Paus en Polen. ROME, 30 Augustus. (Particulier). De „Idea Na-zionale"- verneemt, dat Z. H. do Paus stappen heeft gedaan te Warschau en Polen den 'raad gegeven heeft de gren zen van het land niet t'e overschrijden en hij de vredesonderhandelingen blijk te ge ven van verzoeningsgezindheid. De vredcsonderhandcjiugelu WARSCHAU, 27 Augustus. (H. R.) Een draadloos telegram van TschitsebgïilL aan prins Sa.pieha zegt, dat alle mogelij ke tegemoetkomingen zullen worden ver leend aan de Poolsche afgeyaardigdleip om zich naar Brest-LitoWsk in Lifauen te begeven. i De regeering te Moskou kondigt aan^ dat zij eerlang ,a,an de Poolsche regeering een voorstel zal doen betreffende de Ver plaatsing van de onderhandelingen. BERLIJN, 30 Augustus. (Msh.) Da Warschausche correspondent van de Cor- riere della Sera, weet met zekerheid te. melden, dat de Poolsche regeering bereiidl is op de volgende voorwaarden vréde td sluiten. Principieele afwijzing van iedere po ging, om in de binnenlandsehe aapgeleG genheden van Polen in te grijpen. De „Curzon's grens"- wordt niet aan vaard. Polen wil een grens, welke loopt ten Zuiden van Wilna over Novo, Grodeeki BaranojvitschyBinsk langs de Styr] en de Stachod. Minsk zal Polen aan Li tauen laten, mits dit land waarborgjem biedt voor duurzame goede betrekkingen met Polen. Deze voorwaarden zullen waarschijnlijk aan Domsk'y, die te Brest-Lifowsk Ver- Wacht wordt, overhandigd worden, opdat deze ze den Russischen aigevaardigdjMi voorlegde. j I 4 f Verder wordt uit Warschau gemeld,) dat de raad van nationale verdediging in' zijn 'zitting van Vrijdag besloten heeft, dg delegatie te Minsk opdracht' t'e geven,;» onverwijld te eisehen, dat de onderhande lingen naar Riga; verplaatst worden. Volgens andere berichten willen de Po len de verdere vredesonderhandelingen te Warschau doen plaats hebben. genoeglijk in de handen wrijvend; gij speelt ook niet slecht. Heb ik wel een enkelen boom gewon nen? vroeg Krampe; neen, ook verwon dert mij zulks niet, ik ben daaraan gewoon^ Kom morgen weer, hernam! Urk hoven; ik w|i(l u al dei kunstjes leeren die) ik ken, en u zoo. sterk' maken als de beste. Morgen? zeide Arië, hem vragend beziende. Morgen, neen ik denk er aan, zeide David; morgen moeten de jonge lui zich' vermakenJongen, dat waren dagen, toen ik jong wasmaar heden gaat dat zoo niet meerNu, het zal mij plez.ier doen) indien gij met mijn dochter wilt kermis houdenGoeden nacht, tot morgen Tot morgen en wel te rusten 1 ant woordde Krampe, die stijf en geradbraakt van het onafgebroken zitten aan de speel tafel, de deur uitging. Op eenige schre den afstand van het huis hield hij stil en ademde een paar keeren diep dié bui tenlucht in; hij keerde zich om naar del deur, die achter hem toeging en braakte een verwensching uit tegen den ouidëtn rakker, die hem geheel den namiddag en een deel van den avond zoo; ohmcla- doogend gevangen had gehouden (Wordt vervolgd.) -- - -.*» 4*-' -- -0é-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 3