ezen. DAGBLAD VDOR ZEELAND larlem HE COURANT ke Stand. oopmgen enz. 3'/2 °/o 4'/» °/o ïHT. Ned. Instituut Acc- IDE G 123. Woensdag 25 Augustus 1920 Zestiende Jaargang V Een nieuwe band. FEUILLETON DWIN A BUITENLAND. DU1TSCHLAND FRANKRIJK ENGELAND ZWITSERLAND POLEN r pndertrogfwjl: h P. at Loaws, 27 U' j. en J. Doornebos en I* C. v. d. Piant(; v. Maren, geb. piuji eman, geb. Pluiitaere teb. de Nood, z. 5s,- 8") j., wed. v. B I 21, JRost Baljé, 29 j kina Cornelia van dé Middelburg, onlang Phaiina Cornelia Chiisl Oppeneer en Bertha* - Simon, z'. v. Adriaajj en Jacomisaa Cornelia l?tje, d. v. Hub-eat Pietet hn Catharina, Elisabeth licoba Arnolda, d. y,* len Maiia Willeboer I'rans Duijnhoawer en i iandag werd alhier ten li Notaris H. W. Neer- Inpolder in liet open huis, waai in logement ergunning, met schuur 17 A. 40 c.A. [Ihr. J. v. d. Guchfe, plus f30 voor acces- Juli 1920, (telling van |n hechten, ioomschen 2'/, 23/4 3 4 °/0 - 5 itroieeren van i Balansen er» 1002-51 1025-52 5.54 6.17 5.12 7.35 5.25 7.47 5.37 7.59 5.48 8.09 6.02 8.2-2 6.10 8.30 6.21 8.41 6.29 8.48 6.37 8.56 6.48 9.07 6.57 9.16 7.06 9.25 7.16 9.35 7.26 9.45 7.35 9.54 t 9.31 9.5S 10.49 11,07 11.29 11.42 11.56 12.19 12.5» K NIEUWE ZEEUWSCHE tJ J W. V1ENINGS. Telefoon 97 p0<ea'jx van Redactie en Administratie: Westsingei, £°EnIoren- MIDDELBURG, Markt 1 en 2; VLISSINGEN [Kasteelstraat 85. URANT Directeur: JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden; f 0.20 per wqek» Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25 j bij contract beduidende korting. n Tudien met veel ellendigs de wereld- .rlo<- van 1914—1918 ook nog iets goeds wftf voortgebracht, dan is he.t wel dit, t onder alle beschaafde staten het verj wen is ontstaan den band met het eer biedwaardig Hoofd der Katholieke Kerk óf aan te knoopen, óf nauwer aan te balen, óf te herstellen. X„ ons nummer van gisteren wezen wij een driestar „De H. Stoel en Poten" i'-n zegenrijken en verheffenden in vloed, dien de Paus tijdens den grooten collor-* beeft uitgeoefend, waardoor Z. H, hmezen heeft, dat het Christendom waarvan dc Katholieke Kerk de zuiverstp l openbaring is wel verre van schuldig te staM aan den oorlog en deszelfs gru welen, den volkeren slechts vrede biedt, m zij de beginselen des Christendoms niet alleen huldigen maar ook beleven. Aan dat nobele voorbeeld van den Va der der Christenheid is heb te. danken, dat sinds den 17en Augustus j.l. ook de Zvltf.ersche Republiek zich in de rij der natiën heeft geschaard, die een Pauselijk gezant officieel bij zich geaccrediteerd Beten en als zoodanig erkennen. Teen bijna een halve eeuw geleden Paus Pius IX meende zijn stem te moeten ver heffen tegen de uitwijzing van een pries ter uit Genève, achtte de Zwitserscho rezeering zich gekrenkt en gelastte den Pauselijken vertegenwoordiger die ech- lei- niet den titel van nuntius voerde binnen een bepaalden tijd het grondgebied dei republiek te verlabenv P- toen verbroken banden bleven ver broken, totdat de oorlog kwam en Zwit serland bijzonder inzake het liefdewerk vcor de krijgsgevangenen der oorlogvoe rende mogendheden, waarvoor het zich bijzonder interesseerde, de menschlievendv on onbaatzuchtige hulp van Z. H» Bene dicts XV leerde waardeeren en reeds teen de overtuiging kreeg, dat de in- stelling van een tijdelijk pauselijk ge» zantschap te Bern niet slechts van ideëel maar ook van practisch standpunt be schouwd, der Zwitsersche republiek voor- deelig zcu zijn. Mgr. Maglione werd door den Paus als vertegenwoordiger van den H. Stoel naar Zwitserland gezonden en deze prelaat wist zijn zending met zooveel tact, ge matigdheid en beminnelijkheid te vervul len, dat ook de protestanten zich met het lursitl van een pauselijke nuntiatuur ver zoenden. De pogingen door de Zwitsersche Katholieken bij monde van hun represent tanten in den Bondsraad de bondspresi dent Motta en de bondsraad Musy zijn Katholiek: twee op de zeven - aange wend om de tijdelijke pauselijke missie tol een blijvende te maken, werden met succes bekroond: den 17en Augustus j.l, heeft de Bondsraad van de Zwitsersche Geconfedereerde Republiek met algemeena stemmen besloten, dat de tegenwoordigs bijzondere vertegenwoordiger van den Paus als Pauselijk Nuntius officieel bij den Bondsraad zal zijn geaccrediteerd, zooais dij, met andere gezanten der be vriende natiën het geval is. Op de allereerste plaats verheugen zich (onze Zwitsersche geloofsgenooten over dit besluit ,dat zoo'n waardevolle erkenning inhoudt van de invloedrijke internationale positie van het zichtbaar Hoofd der Ka- I thclieke Kerk. Vervolgens juichen ook de niet-Zwitsersche Katholieken mede. Nie- mand hunner toch kan het onverschillig zijn, dat de banden tusschen den Paus 1 en de natiën nauwer worden aangehaald omdat alle verdachtmaking van onverzoenlijke anti-clericale elementen ten spijt daaruit slechts heilzame gevolgen voo" den bloei der Staten afzonderlijk en voor de gansclie maatschappij kunnen voortvloeien. Immers, de Katholieke Kerk, werkend niet alleen als geestelijke maar ook als cnltureele macht, grondt haar beschavingswerk op, het Evangelie, waar. Mede Zij reeds eenmaal Europa niet alleen kerstende, maar ook van de barbaarsch- he.id overbrachtnaar hét rijke, bloeiende leven der Christelijke cultuur. Zon- en Feestdagen- er te stoppen. (VU--/ Een Meierijsche vertelling. 14). o indien vader Urkhoven half zoo. goecl j <>p het aangezicht had kunnen lezen, wat 1 er in de ziel van den mensch omgaat sis hij versland had van den sluikhandel, voorzeker had hij wel gevoeld, dat zijne vraag met ,,ja" diende beantwoord te gorden; maar David was een groot smok kelaar en kaartspeler, doch een seer ge- brgkkig physionomistdaarom ook nam j "ij het antwoord voor klinkende munt aan. Nu daar ben ik blijde om, zieide hij, '^1' ne hand zijner dochter loslatendie; ik hoor rechts en links al eens zeg- gen, dat Huibert een oog op mijne dochter neeften, kind lief, iedereen weeit toch wel flat de jongen uwe handeling niet is. 3 73Te®S een oogenbük, om het uit werksel zijner woorden des te beter gade te slaan en hernam: - Binnen eene maand is het kermis net dorp; indien Arie u komt vragen..., Wel zeker! Ik dans niet! riep het blozende meisje, terwijl zij opstond haastig de deur uit liep. Oc toestand De besprekingen van den Engelschen en Italia-anschen premier te Luzern heb ben inzake de Poolsch-Russische kwestie het standpunt van den Fransohen premier Millerand recht doen wedervaren. Zij zijn van oordeel dat de door de Bolsjewiki bijgevoegde vredesvoorwaarde.: het schep pen van een arbeidersleger in Polen, voor dat land onaannemelijk is en feitelijk voor de overige naties een gevaar beduidt, wijl de vorming van zoo'n arbeidersleger een zijdelingsche poging beduidt tot in stelling van het sovjetstelsel. In dien geest is aan Moskou een tele grafische wenk gezonden, die voorwaarde' te laten vervallen, wijl anders de, gealli eerden door gewapenden bijstand aan Po- len den Sovjet-hceren zouden moeten dui delijk maken da.t met die voorwaarde: van onderhandelen met een Bolsjewistisch Rusland geen sprake kan zijn. Nog is aan Frankrijk het voorstel ge daan een gezamenlijke actie der gealli eerden te ondernemen, teneinde aa.n Polen het vrije gebruik der haven Dantzjg krachtens het verdrag van Versailles ie waarborgen. Tenslotte heeft Amerika den Polen doen weten, dat zij met hun offensief tegen de Russen niet verder mogen gaan dan hun ethnografische d.w.z. door historie, taal en rasverwantschap bepaal de grenzen, willen zij niet de sympa thie der Vereenig de Staten verbeuren. Ofschoon berichten uit Duilsche brou doen .voorkomen alsof een groot deelt der Russische legers aan de insluiting is kunnen ontsnappen, blijkt toch wel dat met den val van Mlawa., Os'ral nka, Lom- za en Bjelo.stok de val, waarin de Sov- jetlegers waren geraakt, is t'oegeklapt. De overwinning der Poten is geweldig. Zij hebben 21 vijandelijke divisies buiten ge vecht gesteld, 35000 gevangenen gemaakt' en 200 kanonnen met een enormen mu- nitievoorraad veroverd. Als zij nu maak hun overwinning met beleid weten te gebruiken en hun het verwijt niet moet worden toegevoegd, dat Hannibal van een zijner onderbevelhebbers te hooren kreeg: „overwinnen, dat kunt gij, maar, van de overwinning gebruik maken, dat kunt gij niet." Op verschillende plaatsen zijn commu nistische opstanden uitgebroken, die ech ter als 'n stroovuurtje spoedig zijn uitge- bluscht, wijl de samenhang ontbrak. Dit kwam, omdat zij een ontijdige uiting waren van een veel grootere revolutio naire beweging, die bij den verwachten val van Warschau op 20 Augustus had. moeten uitbreken. Tot in Frankrijk en Engeland had die beweging hare vertak kingen. De leuze waseerst samen met de Russen de Polen slaan en dan de Franschen. Het nieuwe, succesvolle of fensief der Polen heeft, gelukkig, aan die plannen een leelijk'en knauw gege ven. Engelschc bladen «ver Tower. LONDEN, 23 Aug. V.D. Aangaande de handelwijze van Sir Reginald Tower, den commissaris der geallieerden te Dantzig, bij het weigeren toestemming te verlee-. nen om aldaar munitie voor Polen te wering -der Franschen af, als zou er aau ontschepen, wijzen de bladen hier de be de zijde van Tower kwade trouw iu het spel zijn. Er 'wordt op gewezen, dat Tower een werkdadig probleem had op te lossen. Dit was ongetwijfeld ontstaan door de actie der Duitsche vakvereeni- gingen tegen den invoer van munitie! Voor de Polen, met wie zij niet sympalhi- seeren. Daadwerkelijke maatregelen, zon den volgens de bedreiging der Duitsclie Werklieden genomen worden, om de ont scheping- van munitie te belette,n, en eenige poging der Poolsohe werklieden, om de munitie te lossen, zou bloedvergie ten hebben veroorzaakt. Sir Reginald ToJ Lezer, gaan wij nu een bezoek afleg gen, bij Mathias Lombaut, den ossenboer, die aan de hei woont. De man was daar gezeten in eenei kleine! boerderijhuis en stal waren klein, de schuur en de schaapskooi, die er nevens stonden, waren niet grootmaar toch had 'alles een goed aanzien. Het groot, zwart kruis, hetwelk men jaarlijks, bij het schoonmaken, opverwde, stak zoo gaaf en effen op den spierwïtten wand af, dat de voorbijganger nooit naliet, een vrien delijken blik op Lombaut's woning te wer pen, en te denken: „Ziedaar eöne boer derij, die Ihet.uiterlijk aanzien van rijk dom wel niet heeft, maar toch het spre kend kenmerk draagt van eene 'ziekjore wel vaart!" Neen, rijk was Mathias Lombaut niet; zijn akker- en weiland waren ge huurd goeden daarenboven was hij twee twee duizend -gulden sclhiiipjig aan den ouden Krampe, welke hem, niet diet som te leenen, in de boerderij gejztet «n voort geholpen had; hetgeen hij eigenlijk' belzat, bestond in fcijne kleine boerenhui-zing, twee koeien, een os. ciefn paar kalven en een aantal schapen Ook hoorde hem. een heiveld met eenige moarkwebben toet, het welk voor zijne boerderij lag, en waar eene beek, die in de hei rennen haren- wer is verantwoordelijk' voor het hand haven der orde in de vrijhaven en hij heeft geen voldoende strijdkrachten om een ernstig conflict te verhinderen, het welk zou kunnen ontstaan tusschen Duit- sehers en Polen over het lossen dezer munitie. De toestand in Opper-Silczic. BERLIJN, 24 Aug. (Part. Msb.) De „Pressecentrale" v,an de Katholieke Volkspartij voor Opper-Silezië heeft dens volgenden oproep openbaar gemaakt: „De betreurenswaardige gebeurtenissen in Opper-Silezië nopen ons vast te stellen, dat de Katholieke Volkspartij en overi gens ook de Christelijke vakvere,enigingen in geen enkel opzicht geraadpleegd zijn over de demonstratie ten gunste van-de Duitsclie neutraliteit. „Wij willen een vrije en onbelemmerde- elke poging af, om -de Opper-Silezische; kwestie door geweld en hq,t vergieten van bloed op te lossen. „W ij'willen een vrije en onbelemmerde Volksstemming, opdat ops arm, gekweld volk zoo spoedig mogelijk rust moge vinden. -E'en uitstel van de stemming kun nen wij niet goedkeuren ën evenmin ver antwoorden. „Wij zijn zelfs bereid; om met onze Poolsche tegenstanders over -hun stand punt im overleg te treden om aan het Opper-Silezisch volk alle noodeloos bloed vergieten te besparen, en om den strijd verder te voeren in den geest van recht vaardigheid en liefde. „Boven alles moet het welzijn en de redding van het Oppei-Silezisclie volk gaan.' Van officieele Duitsclie zij-de wordt de toestand als volgt geschilderdTarno- witz, Kattowitz, Beuthen, P'lesz en Rib- nik zijn in handen der Polen. Door de Fransche soldaten zijn nog geen maatre gelen genomen, om de Poolsche benden te ontwapenen, integendeel er heeft een verbroedering tusschen hen en de Pool sche oproerlingen plaats. De Italianen streven echter ernstig naar ontwapening en werken met succes te Ribnik. Door de andere leden dpr interg-eallieerde com missie is evenwel niets gejlaan, om aan de actie der Polen een einde te maken. Tot' nog toe is niet een -der aanvoerders van- Be Poolsche benden gearresteerd. De „Frankfurter Zig." verboden. Uit Kreuznach wordt gemeld, dat' de „Frankfurter ^eitun-g-"- in het: door de Franschen bezette gebied voor drie da gen is verboden. De aanleiding tot het' verbod schijnt- een artikel te zijn over den toestand in het Rijnland, waarin o.in. wordt ge-- sproken over vergrijpen der zwajrte troe pen. Congres van Vak'verccnigingen. BERLIJN, 25 Aug. V.D. Dc, algemeene- Duitsche Bond van vakvereenigingen en de arbeidersgemeenschap van vrije honden van geëmployeerden hebben voor het eerst een congres van bedrijfsraden van Duitschland te Berlijn bijeengeroepen op 5 en 6 October. Er zullen politijekfef en economische machtsverhoudingen, als mede kwesties van socialisatie behandeld worden. Dc ontwapening van Duitschland. BERLIJN, 23 Aug. V.D. In -de uit voerende bepalingen van den Rijkscom missaris voor ontwapening, -die uitge vaardigd zijn en 'den 23en Aug. in wer king zullen treden, komt o.a. voor: „Alle vereenigingen, die zelf of wier leden in deze eigenschap militaire wapenen of mu nitie in bezit of bewaring' hebben, moeten deze vóór 1 October bij de bevoegde, landscommissarissen opgeven met melding van plaats en aantal en .soort der Wa penen. Zij, die zich niet aanmelden, zul len zwaar gestraft worden. oorsprong nam, door heen vloeide. Sedert een p-aar jaren, had Mathias be gonnen die vlakte met kleine pwoealein om te spitten, ten einde het barfe heiland en de moerkuilen met gagel beiziet, in winstgevende waterbeeind-h te herschep pen dagen en halve nachten, wanneer de maanfaklkel de heide verlichtte', hadden vader en zoon gearbeid, om den grond olm te spitten en waterpas te leggen, ©n daar na alle 'hunne kunst te werk gesteld, om hem te doorsnijden met grachten en kleine groeven, ten eind© het water cfe-r beek er op te brengen en af te- laten. Mathias herhaalde dikwijls, dat binnen een paar jaren het geheete heiive-ld in een kunstbeemd veranderd en zesmaal in waarde verdubbeld z'at zijn. De boeren van Hees die sotnstijds zlijn werk wel eens kwamen afzien, vroegen spottend, waar Lombaut toch heen wilde, met 'zich zoo moe te miaken o-p een on vruchtbaar stuk heigrond; en wanneer Mathias hun -dan 'zeide, dat een weinig stalmest en het vette water delr btee-k' vol doende waren, om de heel© vlak(e' met toet schoonste gras te bedekiken, dan lachte men hem vierkant uit, en heengaande, vroeg men elkander, of de man ook in -het hoofd geraakt was. Russische troepen geïnterneerd. BERLIJN, 23 Aug. V.D. Volgens be trouwbare berichten uit Oost-Pruisen zijn in de nabijheid van Neidenburg, het welk vroeger tot Oost-Pruisen behoorde, 6 a 7000 Russen over de Duitsche grens gekomen, gedeeltelijk in gesloten afdeelin- gen. De ontwapening verliep kalm en or delijk. De Russen werden overgebracht naar het oefeningskamp Arvs, waar zich" reeds de 2000 Poolsche soldaten bevin den, die over de grens zijn gekomen. In Opper-Silezië. BERLIJN, 23 Aug. V.D. Poolsche in- surgenten drongen de Opper-Silezische plaatsen Orubenstadl, Hohenlohe, Laura- hütte en Bismarckhiifte binnen, waar het tot bloedige hotsingen met de Duitsche veilighei-dsweer ktvam. BERLIJN, 23 Aug. V.D. De Minister van Buitenlandsche zaken Simons wordt binnenkort uit Zwitserland terug Ver wacht. BERLIJN, 23 Aug. V.D. Dê presi dent der Fransche Saarregeej-ing ver bande opnieuw verschillende leeraars, ambtenaren en redacteurs uit het Saar- igebied. Het uitstervende land. Het Fransche Staatsblad geeft de be- volkin-gstatistiek over 1919. Ze omvat slechts 77 -departementen; het voormalige bezette gebied, waar de bevolkingstoe standen, natuurlijk nog slechter „zijn dan in de overige departementen, is- er geheel buiten gebleven. In de 77 departementen dan zijn er 217.181 meer sterfgevallen geweest dan geboorten403.502 geboorten en 620.688 sterfgevallen. De toestand is iets minder slecht dan het vorige jaar. Toen waren de cijfers: geboorten 399.041' en 788.616 sterfgevallen. Eenige hoop op een betere toekomst geeft het cijfer der huwelijken: in 1918 werden er' slechts 177.822 huwelijken ge sloten, maar 447.207 in 1919, waarvan 285.774 in de tweede helft van dit jaar, zoodat men voor 1920 een beteren oogst' van geboorten mag verwachten. Het is echter zeer -de vraag, of het aantal huwe lijken niet weldra weer zal afnemen; im mers in 1919 zijn er velen getrouwd die- het zonder den oorlog reeds een of twee of zelfs meer jaren vroeger zouden ge daan hebben. Over de werkelijke gevolgen van den oorlog op de Fransche bevolkingsbewe ging za.l men eerst over twee "of drie, jaren kunnen oordeelen, wanneer men te gelijk ook over de gegevens betreffende het bezette gebied zal beschikken. Maar met veel hoop durft niemand zich nog vleien. (St.) Engeland en Ierland. LONDEN, 23 Aug. (H.A.) Een [ko ninklijk besluit decreteert nieuwe uitzon deringsbepalingen voor Ierland. Personen, die door den krijgsraad worden genoo- digd, getuigenis af te leggen of inlich tingen te verstrekken en dit weigeren, kunnen worden gedwongen en tot gevan genisstraf van zes maanden of een boete van honderd pond worden veroordeeld'.- De zittingen der krijgsraden kunnen geheim zijn. Het militair of maritiem gezag kan het transport van goederen verbieden of be perken. De uitbetaling van regeeringssubsidies of bij de wet vastgestelde gelden aan gemeenten, wier bestuur zijn plicht ver zuimt of tegen -de wet handelt, k|an wor den geschorst. Hongerstaking. Verschillende Sinn-Feiners, die in Ier- sche gevangenissen zijn opgesloten, zijn weer een hongerstaking begonnen. Onder hen is de burgemeester van Cork, die in Brixton prison alle voedsel weigert. David Urkhoven, zoo- dikwijls hij- met zijnen gaffelstok in de hand, naar zijne beemden ging, hield een oogenblik aan d'e beek stil, oim zijne spotzucht -op „den kunstma.tigen landbouwer" z;oo als hii alhias noemde, bot te vieren. Op een b-irren heigrond, met rivier water en een weinig mest gras winmein?, lachte hij bij zich zei ven; maak dat aan on-z'e ka wijst.-... Waar haalt de sul toch die gekke dingen, waarvan men hier in dej streek nooit geho-o-rd heeft? Ja, waar haalt hij zijne modensehe broek, en waar komt zijn zoon aan geblonkene laarzen en een regenscherm? Zoo dikwijls Urkhoven bij den kunst- beemd van Mathias Lombaut had stil ge houden, kwam hij slecht gezind te huis- schold zonder uitscheiden op- de mode van den tegen woo rdigen tijd, en voer hevig uit tegen den boerenstand dia he dendaags niet meer doen wilde, zoo als voorheen. Op den dag dat wij aan de boerderij vap Mathias Lombaut stil houden, waren vae der en zoon druk bezig met het water delr beek op te sto-ppen, en hetzbl'viei over het afgewerst perceel te-doen heen vloeien het stijgen van het water en het langziaaiu afloc.pcn langs de zachte helling der bed- Zaterdag kwam de geneesheer den lonte mayor waarschuwen, dat zijn leven in ge vaar was, als hij verder staken bleef. De burgemeester antwoordde, dat' zijn be ginselen hem dwongen in de eenmaal door hem aangenomen houding te volhar den ,om verzet aan te teekenen tegen zij to onwettige inhechtenisneming. Staking te Glasgojw. 300.000 arbeiders in Schotland, waar onder 100.000 alleen te Glasgow, hebben Maandag deelgenomen aan de staking van één dag, als protest tegen de verhoo-» ging van het tramtarief. De dienst te Glasgow stond geheel stil. De grootte industriën aan de Clyde werkten feife-r lijk niet. Optochten trokkendoor Glas-- gow, waaraan vele vrouwen deelnamen. Wanordelijkheden kwamen niet voor. LUZERN, 23 Aug. (H, R. Officieel) Giolitti en Lloyd George hebben aan Millerand het volgende telegram verzon den Aan het slot van onze conferentie te Luzern zenden wij' u onze hartelijk'© groeten, terwijl we met genoegen eem spoedige gelegenheid tegemoet zien, om: met uwe excêllentie een bij'eenkomst t© hebben. - Dc oorlog met Rusland. Poolsche successen. De berichten, die men in officieel© kringen over den Poolsch-Russischén oor log ontvangt, worden steeds gunstiger nopens den Poolschen opmarsch. Heel© parken oorlogstuig der bolsjewiki zijn' buit gemaakt., Het aantal krijgsgevange nen groeit dagelijks aan. De ineenstorting der bolsjewiki is een kwestie van uren' geworden. Het schijnt, dat de bondgenoo- ten Polen den raad hebben gegeven voor zichtig te zijn, maar men vreest, dat de Polen een imperialistische houding aan zullen nemen. De berichten uit Warschau geven een- indruk' van den omvang van de nedjer- iaag van de Russische legers, die op» Warschau aanrukten. Deze bestonden uit 21 Russische divisies. Hiervan zijn er zes vernietigd, acht hebben de helft van him sterkte verloren en de andere zeven zijn bedreigd met gevangenneming of; a.1- geheele uiteenjaging. De Polen hebben hun strijdkrachten' opnieuw gegroepeerd en twee legers ge» vormd, waarvan het Noordelijk' onder be vel 'van Haller en het centrale onder bevel van Pilsoedsk'i staat en die belast zijn met het afsnijden van de t'erugtocStots» wegen der vier Russische legers. De af- deeling Haller heeft de lijn MlaWa-Pras- nyta bereikt en rukt recht op Ostrolenkap aan. De* omsingelende beweging van het leger van Pilsoedsk'i wordt onder dak beste voorwaarden vooftgezet'. Het meldt' tot dusver 3500Ó gevangenen en een buit Van 200 kanonnen. De Bolschawiki in Brody Dc correspondent van de Poolsche „Kürjer Wlarszawski", die in Brody aan kwam, vlak nadat de bolschewiki voeg de tweede maal bezit van de stad' haldldlan, genojnen, beschrijft o-p de volgende wijzö ■de gedragingen van het ropde legér in den loop van zijn negejndaagsch verblijf in die stad. De bolschewiki namen Brody. den 26 sten Juli. Om 3 uur 'in den morgen kwïunl' de eerste afdeeling balsctoewistische rui terij de stad binnen. De manUen droegen! versleten kleèren; sommigen zleilfsi had den in het geheel geen jas of schoieinein1 aan. Eenigen van hen spraken goedl Po-olsch. De eerste daad van de bolsche wiki was, de opslagplaatsen der levens middelen op te speuren en daarujt, als mede uit de kelders der relsitlauranfey. letterlijk ai wat eetbaar was te rooven. Bij een juwelier roofden kïj- alle kostbaar heden, die hij in zijn winkel had. Om' -z'esi uur in den morgen kwam; in de stad da bolschewistische staf aan, onder bevel van generaal Rajenkow. Alle léden van den, moest regelmatig geschied-emj want Mathias knikte van genoegen, terwijl hirji d«| beweging der bevruchtende vlo-istof, me-6 een opmerkzaam oog waarnajmi; hij kloptq zijnen zoo-n met zelfvoldoening op deni jscho-uder en zeide: Ziet gij wel dat mijne berekening uitkomt Hou maar moed, jongenlaat de- menschen maar piraten. Gij zult u nog lam werken, Mathias en Huihert! riep op vriendelijken toon, een grijsaard, die op- zijn handkrukje, lang zaam den weg op wandelde. Vader Krampe van de Schans! riep Huibert, met een vriendelijken hoofdknik terug. Kom, jongen, laat ons maar uitschei den, zeide Mathias; het is niet vroeg meer, en om de Waarheid te zeggen, ik ben zoo vermoeid, dat mij het gebeente in het Ijjf kraakt. De arbeiders wierpen hun gereedschap op de schouders, en gingen huiswaarts met den ouden Krampe. Mathias, sprak de oude Geerard Krampe; ik riep u daar even toe, dat gij (ai nog lalm zoudt werken; neen, dood wer ken, dat ziult gij u beiden: hebt toch een weinig medelijden met uw lichaam'. (Wordt vervolgd,)!

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 3