S5&r—Kass DAGBLAD VOOR ZEELAND S. KOOPI Piifisengracht 1113, Amsterdam. Nummer 157 Maandag 23 Augustus 1920 Zestiende Jaargang BUITENLAND. FEUILLETON DWIN A vooP-NEDERLtflND' BINNENLAND. NIEUWE ZEEUWSCHE Telefoon 97 Hoofdredacteur^. W. VIE N N®S; QOE3 Telegram-Adres: Met de oogen van het gezond verstand. Niet door den rooden bril van het lieete revolutiebegeieren zooals hun Hol- landsche geestverwanten, maar met da oogen van'het gezond opvatten der dingen bezien de Popiscbe socialisten den toe stand waarin de oorlog met de roode Sovjets hun land heeft gebracht en ztj hebben daarom den volgenden oproep gericht lo de stcciaJisten van alle vrije landen Kameraden! Gij vergist u, als gij mlnt dat het alleen de Poolsche hour-' „eoisié is, die Polen verdedigt. Het Pool- sobe proletariaat vult de rijen van het leger boeren en arbeideïs snellen te wa pen 'om het moederland te verdedigen dat'nauwelijks pit een 150-jarigcn dood opgestaan, zic.h weer voor een verschrik- kelijken strijd om zijn bestaan ziet ge- Het proletariaat wil Warschau verde digen. Wij hebben met ontsteltenis ver nomen, dat gii onverschillig blijft ten opzichte van den opmarsch van Broes- silof in het hart van Polen. Kameraden, door een vreemde afwijking van de beginselen van het internationale socialisme, tegen alle stellingen van Karl Marx, Friedrich Engels, Blancpri, Jaurès en Vaillent in, worden wij op het meest kritieke moment in den steek gelaten en hebben onze geestverwanten zich van ons afgewend, onder het voorwendsel, do bolsjewistische idee tegen ciein bourgeois- Polen te wollen verdedigen. Zoudt gij echter deze communistische" invasie aan de grenzen van uw eigen bourgeoishtnden welkom heeten Het pleit voor het gezond verstand der Poolsche socialisten-, dat zij niets te ma ken willen hebben met comta'unisten eln revolutionairen a la Trotsky. Voor hen (lie nog een greintje waarde hechten aan i,democratie", is het Russische Sovjet stelsel' absoluut onbruikbaar, terwijl de door sommige heethoofden zoo hoog op gevijzelde dictatuur van het proletariaat" niets anders is dan de onduldbare tirannie van een klein troepje brutale schelmen over een heel volk, waarbij de zoo gehate tirannie van het C'zarisme maar kinder spel was. August Merges, een commu- nistenleider uit Bronswijk, dus wel een onverdachte getuige, heeft, zooi pas uit Rusland wedergekeerd, in een leizing te gen het Russische Bolsjewisme gewaar schuwd. De politiek in Rusland, zoo zei-de hij p. awordt beheerscht door de com munistische partij, die 600.000 leden telt; waarvan een groot deel slechts baantjes jagers zijn. Nu lijkt 600.000 op het oog veel, maar is, vergeleken bij hot enorme aantal inwoners van het geweldige Rus sische rijk, niets. Volgens die becijfering is nog niet 1 man op de 30 in Rusland communist. De Russische methode kan naar Merges' vaste overtuiging in Duitseh- land niet worden toegepast. Zelfs die mijnheer heeft de roode brilléiglazien voor een wijle afgelegd en dei zaken met het oog van het nuchter verstand bekeken. Zulfen onze socialisten hem hierin na volgen? Directeur: JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden; f 0.20 per week, Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.251 bij contract beduidende korting. H DUITSCHLAND De Putsch-beweging. DESSAU, 21 Aug-. (W.B.) De staats raad voor Anhalt jieeft heden den uitzon deringstoestand over de stad en he-ti district Koethen afgekondigd. Toen de communistische Putsch-mannen hoorden, dat hun veronderstelling dat ook in Halle, Leipzig en Maagdenburg de raden- dictatuur was uitgeroepen, valscli was, verklaarden zij den uitvoerenden raad voor ontbonden. Daarmee is de raden- heersdhappij in Koethen geëindigd. Een Puf sell in Rijnland! DUSSELDORF, 20 Aug. (W.B.) Te Velbert (Rijnland) is een radenrepubliek uitgeroepen. Honderd man hebben het raadhuis bezet en in de stad automobielen en paarden gereijuireerd. Van verschillende personen eJt instel lingen wordt geld afgeperst. De rijks' bank' moet reeds een inillioen mark uit betaald hebben. De beweging moet van de „communis tische arbeiderspartij van Duitschiand uitgaan. Te Essen, Barmen en Remscheid roef pen aanplakbiljetten ten strijde op. Da veiligheidspolitie meent den toestand meester te kunnen worden. Ludenndoirff. Generaal Ludendorff gaat zich dezer dagen blijvend te Augsburg vestigen. Hij neemt zijn intrek' in het oude Tuggerscha kasteel. Een Meierljsche vertelling. 12). -o— Het was een heldere voorjaarsdag. De molenaar der Hees stond op zijn windmolen; hij keek over de uitgestrekte heide en mompelde ongeduldig dat dia zaken niet richtig stonden. Eensklaps kield de molen, die aan den overkant der heide stond, op te draaien: het was alsof men in de verte een groot kruis op een berg had geplaatst, zoo waren de wieken blijven stil staan. Ha, hal riep de molenaar der Hees, met zijn vinger op den stilstaanden molen wijzende; daar is nu eindelijk het over eengekomen sein! De ambtenaren heb ben (laar hun bezoek afgelegd en zijn een anderen kant vertrokken. Hjj floot zijn knecht, die op de gaan derij lag te rooken en zeide: Toe jongen, loop eens vliegensvlug naai' de Hees en zeg aan de boeren dat de baan zuiver is. D» knecht vloog de trap at en was tien minuten later in het gehucht; hij hep het eene huis uit, het andere in, en zette alles in rep en roer. tt 's er bJcb te doen? vroeg David Drkhoven, die voor zijn venster de be De toestand in Opper-Si^ië, BERLIJN, 21 Aug. (Msb.) UH*Beu- then wordt over den toestand in Kat-to- witz gemeld: De Polen zijn te Kattiowitz binnengerukt; de Duitschers vluchten uit de stad. Het was te Katt'owitz gisteren rustig, op straat was het verkeer zeer gejring. De stad heeft veel van een legerkamp. Fran-- sche troepen bivakkeeren op de pleinen en in de straten. De „Kattbwitzer Ztg."' is door de entente verboden. De grens is open. In Michlowitz hebben gevechten plaats gehad. De veiligheidsweer weigerde aan de sommatie der Franschen, om de wa pens neer te leggen gevolg te geven en' verschanste zich in de kazerne, die ten-1 slotte bestormd werd, waarop de Veilig heidsweer met geweld ontwapend werd. Daarop bestormden raddraaiers de gevan-- genis en bevrijdden ongeveer 150 gevan genen, waaronder verschillende groots misdadigers. i Volgens een bericht van welingelichte zijde zou het gebied ten Oosten van Beu- then en Kattowitz, waar zich' de Poolsche benden en soldaten, na hun strijd met de Duitsche veiligheidspolitie terugtrok ken en verschansten, door Fransche en Italiaansche troepen omsingeld zijn. De troepen der internationale commissie hebben order gekregen, zich neutraal te houden, en onlusten, van welke zijde deze ook komen mochten, met alle mid delen tegen te gaan. Het- spoorwegverkeer is, behalve op eenige kleine stukken van het grensge bied, waar de Poolsche benden de stations bezetten, normaal. Naar verluidt, zal de Duitsche re geering aan de Fransche een nota doen overhandigen, waarin zij haar standpunt in zake de gebeurtenissen in Opper-Silezië uiteen zal zetten. In die nota zal tevens met beslistheid ontkend worden, dat de Duitsche regeering deze onlusten zou heb ben bevorderd of door toezending van ma- terieelen steun in de hand gewerkt. BELGIE De reis van het. Belgische Koningspaar naar Brazilië. Het Braziliaansche pantserschip „Sao Pauto", dat .het Belgische koningspaar en prinses Marie José naar Brazilië zal brengen, is te Portsmouth aangekomen, waar het voor de reis in orde zal wolr- den gebraclrt. De „Sao Pa ulo" is de grootste ^dreadnought van de Brazili aansche marine. De reis zal een 'maand heen en een maand terug duren. FRANKRIJK Een afvaardiging van de Katholieke! Amerikaansche Vereeniging, die op het oogenblik een reis door Frankrijk doet, heeft 100.000 dollar aangeboden aan Kar dinaal Lüyon voor het herstel van de kathedraal te Reims. (N. R. Ct) De toekomst vau Frankrijk. Het Fransche „Journal Officiel" geeft een overzicht van de geboorte- en sterftc- weging in de buurt gade sloeg. Ik hoor daar, dat de tolbeambten allen afwezig zijp, zeide een der knech ten, die buiten adem binnen kwam ge kropen; de baan is vrij en de wind vrij hevig De molen draait als een tol Is het graan in zakken? Ja: zal ik de kar maar inspannen? Zeker; neem den zwarten ruin, die nog al rap te poot isZoo, ginds rijdt Aiië Krampe ook al heen met eenig'a zakken graan op de kar: verduiveld, dat doet mij denken aan mijn jongen tijd, toen iedereen, groot en klein, smokkelde. Achter de kar van Arië Krampe kwa men een paar boeren geloopen, die ieder een zak graan op het hoofd hadden. Zoo, loopt maar; verduiveld, goede kansen duren niet lang, vervolgde David; in mijn tijd nam men het ganzenroer onder den arm wanneer men smokkel deDat waren de vroolijkste par tijtjes, die er in hot jaar voorvielen.1 Maar heden gaat dat zoo- niet meerl Toch ga ik' eens zien, wat er rondom den mo len omgaat: waar is mijn gaffelstok? Urkhoven haalde hem uit de klokkë- kast, wandelde door de velden en nam toen de richting van den windmolen, 'die met vo.Je zeilen daar voor hem zoo hard stond te draaien, dat hij hij zich zeiven vroeg of de as niet in brand zou loopen Door een opening boven in de kap zag HYPOTHEEKBflNI Keiters^fachl462. iPANQfiÉlEVEN tetfenlOO pCt. Sst> plichf e ja arlyKsche^ puit loting vier- pcl-j ■ftEiiiuliTill ers van 1919 over de departementen (lie niet door den vijand bezet zijn ge weest. Hoewel de cijfers gunstiger zijn dan - in het vorige jaar, overtreffen de sterftegevallen toch nog met 217.181 de geboorte-aangiften. ENGELAND De Iersche kwestie. Reuter verneemt, dat de Britsche re- geering de mededeeling heeft ontvangen, dat de Congregatie van het consistorie een krachtige vermaning tot aartsbis schop. Mannix gericht heeft om de groot ste .gematigdheid te betrachten in alle politieke kwesties'. Naar de Evening Standaard schrijft, zijn de Iersche gemeenteraden, welke het gezag van de Dail Eirran, het republi- keinsche parlement, erkennen en daarvoor door de Engelschc regeering gestraft zijn met het inhouden vau de rijkstoelagen, voornemens hierop te antwoorden met' een weigering om de leeningen, die hun door de regeering verstrekt zijn, terug te geven. Naar het heet' zal het zoo ba- spaarde bedrag ruimschoots opwegen te gen de ingehouden toelagen en zullen de gemeenteraden zoodoende dus in staat zijn de zaken hunner gemeenten gaande te houden. ITALIË. De bolsjewistische propa ganda in Italië. Uit Rome wordt medegedeeld, dat Ve.- derosof, de bolsjewistische gedelegeerde, die naar Italië is gekomen voor de her vatting der handelsbetrekkingen, zich met geheel andere zaken schijnt, te bemoeien. Volgens bladen als het „Giornale d'Ita- lia" heeft de vertegenwoordiger der Sovjets zich verstaan met den soc. af gevaardigde Bucco en een Rouieinsch journalist over de beste middelen om het bolsjewistisch regiem in Italië in te voe ren. Hiervan is een en ander uitgelekt, zoodat bekend is geworden, dat'het drie tal een plan heeft uitgewerkt om te, be ginnen de propaganda door de pers krach tiger te voeren. Zij zouden over groots geldsommen beschikken. Bolsjewisme in Italië. Te -Abbadia y Salvator bij' Siennjil (Italië) hebben Italiaansche bolsjewiki, na afloop eener meeting een aanval ge daan op de processie, die daar gehouden Werd op O. L. Vr. Hemelva.artdag Er werden zeven personen gedood, onder wie een religieuse en verscheidene gewond, onder wie een priester. In een ander plaatsje bij Cremona werden de deelne mers aan de Sint Rochus-proeëssie .aan gevallen met dolken en revolvers en trachtten de roovers zich' moester te ma ken van de relieken. Ook daar werden tal van personen gewond. ZWITSERLAND Lloyd Gcnrgc-Giolitli-Siinons. BERLIJN, 21 Aug. (Msb'.) Naar in regeeringskringen te Rome verluidt, .zal' de conferentie tusschon Giolitti en "den hij het hoofd steken van iemand, die een wakend oog hield op de vlakte welke dén molenberg omringde; en overal in de velden en in het kreupelhout vond hij de boeren van de Hees op wacht staan. Zeer goed; die mannen verstaan hun stiel, sprak David met de zelfvol doening van een oud smokkelaar; de wegen zijn goed bezet.... Neen, er is geen onraad te vreezenZoo, daar houdt de molen even stil oim aan de mo lenaars van den omtrek het sein te geven dat alles richtig is. David schepte zoo veel vermaak in de amokkolparlij, dat hij op een heuveltje te- gen een jong dennenboschje ging z-Uten, teneinde heel die drukte1 en beweging op zijn gemak ai' te zien. De molen draaide wederom met buiten gewone snelheid: zoodra er een zak graan gemalen was, na.m hem de knecht op liet hoofd en kwam hem nederzetten in het dichte dennenbosch, op eeniga schre den van de plaats waar Urkhoven ge zeten was; van daar haalde men het meel langzamerhand weg; men laadde het op karren of men droeg den ziak op het hoofd naar huis. Jongen, gij zïjt een rappe kerel en hebt een schoft van een paard, l.ochte David tegen den molenaarsknecht, die wederom een groeten zak meel in h hout kwam nederzetten. Engelschen premier te Luzern morgen eginnen. I Giolitti denkt Dinsdag Luzern reeds1 weer te verlaten, daar hij Donderdag) te Rome wordt terug verwacht. Wat betreft het' bericht over het deel nemen van dr. Simons aan deze bespre kingen vernemen wij, dat, ter bevoeg'der plaatse te Berlijn niets van een dergelijke conferentie bekend is. RUSLAND De operaties vau Wran; CONSTANTINOPEL, 20 Aug. (jgü.) Volgens officieele mededeelingen dfji" de operaties van de bolsjewiki op deif linker Dnjepr-oever mislukt. Wrangel is tot het en-offensief overgegaan en heeft Alefski hernomen, zijn tegenstanders op den anderen oever terugwerpend. De bol sjewiki hebben een rijken buit in dein steek gelaten en in haast Kakollca ont ruimd. De bolsjewistische tucht.. Wegens de jongste tegenslagen op hef Zuid-Russische front, tegen generaal Wrangel, heeft Trotzky gelast, de chefs' van het derde leger te fusilleeren. Doodgeschoten zijn generaal Svietsjni- kof, de politieke commissaris Maskof, de betaalmeester I^oetkof, en de chef van den propagandadienst Swastianef'i PO L E N Dc oorlog met Rusland. Over den militairen toestand in het! algemeen wordt nog g-emeld: De geheele Noordelijke vleugel van het Russische leger is op den terugtocht. Ten Noordwesten van Warschau is de tegen* stand -der bolsjewiki gebroken. Bij Pul- tusk en Serow zijn de Polen de NareW overgetrokken. I Naar uit Neidenburg wordt gemeld,- hebben Re roode troepen bevel ontvangbH Soldau te ontruimen. Men verwacht, dat' Soldau spoedig zal worden ingenomen. De op de Weichsellinie begonnen Pool sche operaties, hebben ten doel een door braak te forceeren Van het bolsjewistische front ten Zuiden en ten Noorden van Wliin, om van twee kanten het daar strij dende hoofdleger in te sluiten. Het van Wangerod begonnen Poolsche offensief van den rechtervleugel heeft de Russen tot den Bug teruggedrongen. Biala Schijnt in handen der Polen te zijn, zoodat zij het gewichtigste spoor wegknooppunt in bezit hebben. Litanoff heeft zich eveneens' onder den druk der Polen aan hen moeten overgeven. Llawa wordt nog door de Russen be zet. Naar verder verluidt, rukken aan zienlijke Russische versterkingen naar den Poolschon corridor op. PARIJS, 21 Aug. (H.N.) Gemeld wordt, -dat,' toen generaal Wygand te Warschau werd gelukgewens'oht, terwijl' men hem -den „redder der stad" noemde,, hij gezegd heeft: „Als de Poolsche lei ders weten, hoe zij van hunne overwin ning moeten gebruik maken, ben ik over tuigd, dat het bolsjewistische leger spoe dig vernietigd zal zijn. AMERIKA Amerika en Polen. BERLIJN, 21 Aug'. (Msb.) Volgend particuliere berichten uit New-York', wij zen alle mededeelingen nopens de op 18 Augustus in Washington gehouden kabi- netszitting er op, dat in de houding van Amerika tegenover de PoolschRussische crisis een wending gekomen is. Men wil tot grootere activiteit overgaan. Wilson zal een verklaring publiceeren over de wijze, waarop, hij Polen wil hel pen. Men is voornemens met Engeland, Frankrijk en Italië samen te werken. De Amerikaansche gezanten in Europa heb ben reeds in deze richting- besprekingen' gevoerd. Dat .gaat nog al, antwoordde de knecht; maar indien de wind niet wat meer opsteekt, krijgen wij ons werk niet af. Is er onraad? vroeg Urkhoven, toen hij zag dat de knecht een kleinen verre kijker uit -den zak haalde en hem naar den molen richtte, die aan den overkant der heide stopd. Do knecht staarde een oogenblik naar den windmolen, veegde de gl'azen van 'zijn verrekijker schoon en z'eide na nog eens scherp gezien te hebben: Ja, de vergulde ster op de as is niet kruiskool zwart gemaakt. Wat beteekent dat? vroeg David bezorgd. Dat beteekent, antwoordde de knecht, zijn verrekijker ineen schuivende; dat de ambtenaars langs een zijweg op- ons af komen. Dit zeggende, liep hij heen en vloog den molen binnen, om het verontrustendei sein bekend te maken. Kom, maal maar voort, riep Arië Krampe; ik verwed mijn witten, Gelder- schen ruin, dat zij niet eens durven na deren, wanneer zij gewaar worden, dat er z'oo veel v.olk is. Krampe, het is uw graan, dat wij gaan inschudden, sprak de molenaar; wat zegt gij er van? Inschudden! riep Arië, gebiedend EFFECTEN, PREIJ^tfllFFAIRES ASSURANTIËN. 1029-14 Telefog* Woord 6273, 7834, Centrum 2430. Koerfffltemecum en wekelijksch Beursoverzicht worden op aanvrage gratis toegezonden. De credietoyereenkomst met Duitschiand President Ebert heeft den minister van financiën Wirth een telegram- van dank betuiging aan Erzfoerger laten zenden, als waardeering voor diens initiatief in zake de thans afgesloten credietregelinfj tussclien Nederland en Djuitschland. Invoer van Duitsche Steenkolen Het aantal treinen met Duitsche steen kolen, bestemd voor ons lland, zal van avond met één en Woensdagavond met twee vermeerderd worden, zooidat vanaf 25 Augustus op werkdagen wederom 3 treinen ons land binnenkomen. BERGEN OP ZOOM. In de Vrijdag, ge houden raadsvergadering werd: de herziet, ning van de salarissen der agenten van politie vastgesteld. Het minimumi van agenten 2e klasse is nu f1400, dat van agenten le klas 11500. De gasprijs werd ingaande 1 September a.s. met 2 cent vejr- hoogd, zoodat deze dan 19 cent per knb Meter bedraagt. Pauselijke onderscheiding De dames Louisa. Elshof en Johanna Antonia GründemaunHolman van het bisdom Haarlem, werden vereerd mist heit kruis „pro Ecclesia et Pontifice", zoo ook de heer Xavier Olmer, van de St. Hil'det. gardis-parochie te Rotterdam. De heer Gilissen werd benoemd tot Commandeur der Orde van den H. Gre- gorius den Grooten. C,De Tijd".) De Kon. Holl. Lloyd Te Amsterdam arriveerde dezer dagen 't stoomschip „Amstelliand", evenals het de vorige maand in de vaart gebracihtet stoomschip „Salland", behoorende tot de reeks van door den Kon. Holl1. Lloyd be stelde groote vrachtschepen. Die „AmStelk lan-d" heeft een lengte van 470. breleldfej 61 en holte van 34 voet.'Het schip heeft een draagvermogen van circa 12.500 ton en is het grootste vrachtschip der Am- sterriamsche handelsvloot. Het is evenal^ de „Salland" voorzien van een volgena de nieuwste eischen uitgevoerde! vries- inrichting en derhalve ook speciaal1 inge richt voor het vervoer van lading' in ge- koelden of bevroren toestand. Het stoprnschip zal 18 September de eerste reis naar Zuid-Amerika aanvaarden. .1 Faillissementen in Nederland. Over de algeloop en week, eindigende 20 Augustus, zijn in Nederland uitgespro ken 20 faillissementen tegen 14 faillisse menten in dezelfde week van heit vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 20 Aug; 1920 857 faillissementen tegenover 706 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Mevrouw F. SteonbergheEngeringh-, voorzitster van de Federatie van R.-K-. Vrouwenbonden in Nederland, is benoemd )tot lid van den Gezondheidsraad. („C.") D« wintcrdiriist bij" de Spoorwegen. De plannen omtrent den datum van in ving van den winterdienst bij de spoorwe gen hebben eenige wijziging ondergaan, meldt hel -,,Hbld."r Lag liet aanvankelijk in de bedoeling de nieuwe regeling op 27 September te doen ingaan, later heeft men besloten op, dien datum in verband met het invoeren de hand uitstekende; maal maar, en zet allés op mijn rekening; wat duivel! een zak graan is er spoedig doorgekropen. Inderdaad, het koren was weldra ge malen en het 'meel op de reieds gekende» plaats in het dennenbosch nedergezet, -— Haal nu maar zak voor zak. weg, gebood Arië aan zijn kheoht, en rij' in een draf naar de Schans. Toen de knecht een zak meel willdei Weghalen, stonden er twee ambteïiaard in het hout, die hem Zulks beletten. Zie nu, morde Urkhoven, zou die knecht bang zijn? Waarom loopt hij weg'? Urkhoven ging recht staan, om des te beter te kunnen waarnemen wat er om ging, en lachte bij zich zeiven dat de knecht van de Schans bijna zooi hard liep, als de barbier van de Hees, die leen tijd geleden 's avonds over het kerkhof kwam ,en bij hoog en bij laag beweerde, dat de geest van den onlangs, gestorven deurwaarder hem op de hielen haldl ge zeten. Op den molen .heerschte een onglelbpf- lijk'e beweging: men liep op en af del trappen, men gaf seinen in allé richtiïigenl aan de uitstaande wachten en op de gaanderij stond Arië Krampe, vreemde gebaren makende, te roepen waarom1 dei knecht het meel niet wegnam en op def kar wierp. m 1 (Wordt vervolgd.))

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 3