BOG »st DAGBLAD VOOR ZEELAND I iOD RANT SOD Zilveren 5 Francs.-Ékken DNIËN pondentie. Dinsdag 3 Augustus 1920 Zestiende Jaargang sterijen. ECHT. v/h Ned. instituut Acc. (ADE G 123. Zij hebben niets geleerd. Van Nacht tot Licht. BUITENLAND. DUITSCHLAND BELGIE FRANKRIJK en alle soorten Gouden Munten, ENGELAND Alg. Geldwisselkantoor, Tel.C£l3-3Q32, N.1668. Int. Letter A.P. at- OOSTENRIJK TURKIJE RUSLAND HE COURANT e te Vlissingen/Vlissir burg I ora een goui. ielburg won met to. lerbenoemingen. de ,,Msb." uit Batavia, r van Soc-rahaya, s benoemd tot bur®, rial de benoeming van den rg'emeester van Mafas. in Soerabaya. ir posterijen van Goes elke wij heden ontvin. iet volgend nummer id van copie moesten we tot morgen laten liggen, Red. lieuwe aansluitingen Sonke, kassier van de no. 39, C. van Velzei., pierhan.de!, -handelsdruk- A. Engelvaart, conunis- ,o. 41, Joost Vergouwe, 42, Gebrs. Meeuwsen, k; no. 43, P. A. Snoep, A 141. IE in de jrooter dan T BETALEN OES atsen sntroleeren van in Balansen en 728-51 667-48 9.31 ,0 5.54 9.56 )2 6.17 11 5.12 7.35 10.49 5.25 7.47 11.07 19 5.37 7.59 5.48 8.09 6.02 8.22 11.29 6.10 8.30 6.21 8.41 11.42 49 6.29 8.48 637 8.56 11.56 03 6.48 9.07 6.57 9.16 7.06 9.25 7.16 9.35 12.19 25 7.26 9.45 34 7.35 9.54 12.58 t t B op Zon- en Feestdagen. EUWSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. W, V I E N I N G S. Z o van Redactie en Administratie: Westsingel, GO-S Bijkantoren": MIDDELBURG, Markt 1 en 2; VLISSINGEN Telegram-AdresNizeoo. [Kasteelstraat 85, Directeur: J OS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maandenf 0.20 per week» Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25 g bij contract beduidende korting. Toen na. de Revolutie en het Napoleon tisch regiem de Bourboiis in Frankrijk weer aan het bewind kwamen en zich met hun volgelingen gedroegen, als ware er tusschen 1789 en 1S15 mets geschied, zeide men van hen„ils n'ont rien app.ris", zij hebben niets geleerd". Hetzelfde kan getuigd worden van die verstokte openbare-school-bewierookiers, die denken, spreken en handelen, als ware er geen schoolstrijd in ons land geweest, lano-er dan een halve eeuw. Haar hebt ge bijvoorbeeld den heer ,\y. J. Bon, voorzitter van het N(eder- landsch) 0(onderwijzers) G(enootschap), die vorige week op, de algeineene vergade ring van dat genootschap de volgende enormiteit debiteerde: ,,Van gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs door deze wet, kan o.i. geen sprake zijn. Ze heeft het bij zonder onderwijs geplaatst in een be voorrechte positie. Voor onze openbare school breken moeilijke tijden aan. Zal ze worden, als ik ergens las, de schjool der paupers Is, zooals een ander voor- stander van openbaar onderwijs vrees;t, haar doodvonnis geteekend? Neen, zoo Zwart mogenwe en moeten we de zaken niet inzien. Wie gelooven in de kracht van hunne beginselen, en dat doen wij voor standers van het openbaar onderwijs ook, oordeelen niet dadelijk zoo-pessimistisch. I De openbare school, van overheidswege gesticht, toegankelijk voor kinderen van alle gezindten, de school boven geloofs verdeeldheid blijft het aantrekkelijke be- houden van te zijn de nationale bij uifc- nemendheid, blijft een zinnebeeld van onze volkseenheid." Men staat er gewoonweg paf van, dat een man, die toch geacht mag worden van den schoolstrijd iets meer af te weten dan „the man in the street", hier oude, beschimmelde kost van „de school boven geloofsverdeeldheid is de nationale bij uitnemendheid" als een nieuw, versch toe bereid gerecht komt op'dissch'en. Alle deskundigen op onderwijsgebied, uit' alle partijen, de levende zoowel als de overledenen denk maar eens aan dr. Bos zijn het .er over eens. dat de openbare school met haar „christendom boven geloofsverdeeldheid" een fiasco is gebleken, zooals maar zelden geschiedde. En waarin bestaat dan wel de huidige bevoorrechte positie van de bijzondere school Dat ze niet meer het stiefkind is der openbare kassen, waaruit de open bare school, tot heden toe zeer onrecht vaardig en zeer eenzijdig met vollo han den putte Soms hierin dat voor de openbare school het ambulantisme der hoofden is afge schaft en niet voor de bijzondere Maar juist in de kringen der openbare school iS verwoed gestreden voor die afschaf fing. Men heeft daar nu zijn zin. Mag nu 3e bijzondere school zelve niet bepalen wat zij in dit opzicht wensoht fe doen'? Doch daar zitj 'm de kneep niet. Maar dat de openbare school, uit haar bevoorrechte positie verdreven en op ge lijke lijn met de bijzondere gesteld, thans zal moeten toonen of zij den eerlijken met gelijke wapenen aangeganen wedkamp zal kunnen volhouden, dat beangstigt de openbare-school-maniakken, dat is de oor zaak' vaji hun gejeremieer over de z.g. bevoorrechte positie der bijzondere school. Want dat met het verkrijgen der finan cieele gelijkstelling de schoolstrijd niet beslecht is, doch' op edeler niveau ge bracht, staat bij alle helderziende gees ten vast en werd ook in ons parlement herhaaldelijk, o.a. door den edelen kam pioen voor de vrijheid) van het' onderwijs, Jhr. mr. De Savornin I, ohm an, betoogd'. De voorstanders der openbare en der bijzondere school zullen nu* hebben te toonen, wat zij met hunne beginselen' FEUILLETON 65). Albina behoefde niet lang te gissen naar de oorzaak van Cecilia's aarzelen en stilzwijgen: „Stel vertrouwen in mij, mijn kind, sprak zjj. Geen onbescheiden woord zal over mijn lippen komen. Zijn wij dan geen "zuster in Jesus-Christus? Is het voor ons niet een heilige plicht, elkaar wederzfds te steunen en tei troosten? Zeg mij dus openhartig, wat gij. weet, nagaande het verscheiden mijns vaders. Roe smartelijk, zou het mij; vallen, als ik eewxwen moest, dat hij zonder hoop op een beter leven dien drempïl der eeuwig- "**1 heeft, overschreden 1 O! niet aldus heeft hij Zijn loop pa11 voleindigd! Veigeef het mij, dat ik et u niet eerder zeidei: ik vreefsde den mijner meesteres zon zleiefr 1 J* zal aan Vajleria niets zeggen, wees ,L,Ze van; maar SÜ "toet m# omstandig atgene verhalen, wat den dood mijns "vaders voorafging, tiecilia bezweek voor den aandrang en verhaalde Albina de bezoeken van Dio- benevens de woorden, welkie Sem- pnomïus over de nietigheid der aardsche en met hunne levensbeschouwing- kunnen presteeren op paedagogiseh gebied. Daarin met elkander te wedijveren het belang van het kind en de perfectioneering' van- het onderwijs voor oogen houdende zal voortaan hun hoogste eer en streven, moeten zijn. Zoo althans vatten de voor mannen van het Katholieke en Christe lijke onderwijs de nieuwe taak op, die na de ingetreden pacificatie op onderwijs gebied hen wacht, gelijk blijkt uit de toespraken, die bij de opening en inwij ding van het Centraal Bureau voor R.- K. Onderwijs en Opvoeding zijn gehouden door Z. D. Hoogwaardigheid den aarts bisschop van Utrecht en Z. Excellentie den minister van onderwijs. Indien de heer Bon van die toespraken die wij hieronder, voor zoover zij be trekking hebben op de door ons in dit artikel behandelde stof, weergeven mocht hebben kennis genomen, zal hij bevonden hebben, dat de Bijzondere School van de banden der geldzorgen zoo goed als bevrijd, zonder naijver of jalouzie zich op maakt hare beginselen in het onderwijs en de paedagogiek onverflauwd te doen doiorwerken. f Dat de openbare school, hetzelfd,e doe en dat het onpartijdig oordeel van den objectieven beschouwer uitmake aan welk systeem de prijs moet worden toegekend. Dit wete men echter wel: de Bijzondere School schuwt den wedstrijd niet. Z. D. Hoogwaardigheid Mgr. Van de Wetering sprak als volgt: Meer dan een halve eeuw hebben de Christelijke partijen gestreden om voor het) bijzonder onderwijs, dat zij voor hunne kinderen beslist noodzakelijk achten, de zelfde rechten te bedingen, welke door het Rijk aan het openbaar onderwijs zijn toegekend. En nu is de zege bevochten. Door de financieele gelijkstelling, welke dra zal komen, zal het volle recht der bij zondere lagere school bij de wet erkend en gewaarborgd zijn. Hulde en dank aan den minister van onderwijs, die aan ons vrij en gezegend Vaderland, een in den vollen zin des woords liberale Onderwijs wet wist te geven als geen ander land in Europa heeft. Geen wonder dan ook, dat' door de Katholieken het tot stand komen van deze wet met levendige belangstelling en groote vreugde werd begroet. Nu ech ter is het ons aller plicht het Katholiek Onderwijs groot te maken. Daarom hebben de Hoogwaardige Bisschoppen het nondig geacht -hier in Den Haag een instelling te vestigen, welke, zooals- de heer Van Wijnbergen in zijn openingswoord zeide, de onmisbare relatie tusschen het Bijzon der Onderwijs en de Regeering op goede wijze zal onderhouden en bij het ten uit voer leggen van deze wet, pan besturen de noodige voorlichting kan geven. Dat deze instelling, het R. IC. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding ook door de regeering' met sympathie wordt begroet, blijkt wel uit de tegen woordigheid bij deze opening van den Minister van Onderwijs, alsmede van de heeren Referendarissen der Departemen ten. In hun zeer gewaardeerde tegenwoor digheid mag de Directie van het Bureau een waarborg zien voor hun welwillende medewerking." Z. Excellentie. Minister De Visser liet zich als volgt uit: „Het is mij een behoefte U Mgr. en U president van de Commissie van Beheer- op de eerste plaats hartelijk' dank te- zeggen voor de woorden van erkentelijk heid tot mij 'gericht. Ik w'il er aantoe voegen, dat wanneer een gelukkig resul taat naar onze schatting is bereikt, dit wat Uw geestverwanten betreft, is te danken aan de voortvarendheid en Kat beleid, door Mgr. Nolens en Mr. Van Wijnbergen niet alleen in de laatste jaren ten toon gespreid. Ik wensch U. geluk met de vestiging van dit Bureau, des te meer, omdat gij door de stichting van dit Bureau aan de reg'eering een groeten dienst hebt be wezen. Een Bureau als dit kan het Departe ment van Onderwijs tot bekorting van Veel werkzaamheden leiden. Als men weet hoeveel ér gevraagd wordt, hoeveel in lichtingen en adviezen verzocht-, ligt het voor de hand, dat een Centraal punt als dit veel tot vereenvoudiging van werkzaamheden kan bijdragen. Daardoor dient gij mij. daardoor dient gij mijn ambtenaren, is Uw Bureau een groote steun voor de toekomst. Voor de Schoolbesturen is dit Bureau een eerste eisch. Bij' behoud van alle auto nomie in eigen kring moet dit Bureau voor alle Schoolbesturen een uitkomst zijn. Als ik' naga, wat er al niet aan mijn Departement gevraagd wordt, rijst bij mij de vraag of dit eerst niet door een deskundig Bureau als dit kan behandeld worden. Hoeveel wrijving en moeilijkheden kun nen niet voorkomen -worden als" men te voren deskundig is ingelicht. Men wil mij' biet voor onbescheiden houden als ik1 krachtig aandring, met behoud van alle zelfstandigheid in eigen kring, zich bij dit Bureau aan te sluiten en daardoor zich?elf en Met onderwijs te dienen. In de toekomst zal het niet meer zijn een concurrentie in het kinder-vangen zullen we niet meer hebben de financieele ongelijkheid. Er is een andere concurren tie gekomen, een wedstrijd, welke groep, welke gemeenschap, welke kerkelijke groep de beste scholen zal inrichten, de beste burgers zal vormen, hét beste on-, derwijs zal geven. En de katholieken zullen op waardige wijze uit deze concurrentie te voorschijn komen. i Ik' doe een beroep op do Christelijke, de Katholieke onderwijzers en onderwij zeressen. Op hen rust een groote verant woordelijkheid hij de inwerkingtreding: der nieuwe Schoolwet. Laten zij toonen Christusdragers te zijn in den besten zin van het woord. Laten zij de wacht betrekken bij' 'het Kruis van Hem, Die gezegd 'heeft: Laat 'de Kinderkens tot Mij komen, hunner is hot' rijk der Hemelen." Wijsbegeerte gesproken had. En toch hoopt mijn zuster in de geschriften van Plato en Socrates datgene te vinden, wat mijn vader er tevergeefs kocht en wat ik hoopte, dat de getrouwe bewaking van Vesta's geheiligd vuur mij zoude schenken: de voldoening der on- verzadelijke begeerten onzer harten! O, .Valeria, Valeria! hoe droef wordt het mij te moede, als ik die lange, vruchtelooste nasporingen overdenk', welke in uwe ziel zelfs geen vonkje der zoete hoop deden glimmen, omdat gij een loon versmaaddet, dat u werd aangeboden buiten den weg, welken gij hebt gevolgd om het zoo vurig gewenschte doel te bereiken. Mijne ed'ele meesteres zal het berei ken, gelijk haar zalige vader, hernam Cecilia Zachtmoedig. Gelooft gij dit? Ik) heb voor haar gebeden, ant woordde het meisje met neidergeslagen oogen. Heb gij ook voor mij- gebeden? Kon ik dat wel nalaten Hadt gij mij niet gézegjd, dat gij bijna geloofde! Ik heb onzen Heer Jesus Christus gesmeekt, dat Ujj u de kostbare gave des geloofs in hare volheid zoude schenken. O! Ik was uwer gebeden onwaardig want ik weifelde uit 'laffe vmjs voor. het menschelijke opzicht. Gij waart moet diger en trotseerde t ter wille van de Epidemie uitgebroken. Aan de Roer is een epidemie uitgebro ken. In voor isolatie bestemde huizen zijn reeds meer dan 40 zieken onderge bracht. In Opladen zijn tot nu toe 11'3 ziekte gevallen voorgekomen, waarvan 16 met doodelijken afloop. De algemecne dienstplicht afgeschaft. BERLIJN, 30 Juli W.B. De Rijksdag heeft het wetsontwerp nopens de afschaf fing van den algemeenen dienstplicht in alle drie lezingen aangenomen met de stemmen der Duitsche nationalisten tegen. Bij de beraadslagingen hadden storm achtige tooneelen plaats tusschen de rech terzijde en de uiterste linkerzijde; Een Duitsch nationaal herdacht de roemrijke vaandels van het oude leger onder een geweldig gebrul van de tmafhankelijken. Gessier, de minister van landsverdedi ging, verklaarde, dat het ontwerp een gevolg was van den opgelegden vrede van Versailles. Hij gelooft niet, dat de tegenwoordige 'toestand voor Duitschland op den 'duur bestendigd kan woncHen De vervlaamsching- der openbare bestoren. BRUSSEL, 2 Augustus. (Part. Msb.) In' dé heden gehouden ministerraad werd beslotpn, dat het wetsontwerp op de ver vlaamsching der openbare besturen onmid- waarheid alle gevairen. Helaas! ik vrees, dat. ik mijn zuster belet heb, dei waar heid te omhelzen. Dan moeten wij des te vuriger bid den, opdat de Heer haar overtuiglei, her vatte Cecilia met eengtevoel1 van hoop. Albina en Cecilia hadden slechts zet den gelegenheid, met elkaar tei spreken. Valeria scheen te begrijpen, hoe zalig het voor haar moest wezen, bij. e-lkhar te zijn. Tusschen de voormalige priesteres van Vesta en de arme slavin had zich een band ontsponnen, sterker dan diei des bloeds, ztoodat Valeria all'e pogingen aan wendde, om haar kamervrouw van de teederhemindei zuster in Christus verwijt derd te houden. Aldus verliepen zomer en- herfst. Vale ria was ontevredener dan ooit en leiverdo zich desniettemin toch met hart en ziel over aan de studie der wijsbegaeriei, wel ker onmacht door haar vader bekend was. Vermoeid en uitgeput naar den gjaest, wierp zij eindelijk die duistere -en wuftg g'eschiften, produkten der epicpristische en stoïcijnsche philosofen, verrei van zich. Niet eens kwam in haar de gedachte op. dat Cecilia, de verachte slhvin, duidelijk bespeurde, dat do -hevigste stormen del ziel 'harer meeste-pes beroerden. "Opnieuw verscheen dei winter en wachti ten de slaven met ongeduld dei saturna- liën af, welke hun eerlang wedier eonige dellijk bij de Kamer in behandeling ^al worden genomen. De regeering heeft zich voor het wets ontwerp verklaard met slechts enkele on dergeschikte amendementen op de voor stellen. De actie der V.O.S. BRUSSEL, 2 Augustus. (Part. Msb.) Gelijk men weet, had de V.O.S. een groote betooging georganiseerd op 15 Augustus te Brussel. Burgemeester Max heeft reeds nu aangezegd, dat deze betooging niet mag plaats hebben. Hij heeft den burgemeester der voor steden van Brussel gevraagd ook op hun grondgebied betoogingen te verbieden. z De voorschotten ^ian Duits rilland. PARIJS, 31 Juli R.O. De senaat' heeft met 221 tegen 32 stemmen het voorstel betreffende de aan Duitschland te leveren voorschotten aangenomen. Zooals bekend, werd het voorstel gisteren door de Kamer aangenomen-. Wij zijn Koopers en Verkoo- pers van elk kwanturfi Flavas Reuter seint uit Parijs: De Ka mer heeft het crediet van SYsmilHoen, gevraagd voor de viering van het vijftig-- jarig bestaan der republiek, goedgekeurd. Naar de Fransehe bladen melden, is Mgr. Rivière, bisschop van Perigueux, be noemd tot aartsbisschop van Aix, als opvolger van den onlangs overleden aarts bisschop Mgr. Bonnefoy. Tegen het dueL Abbé Lemire, generaal de Castelnau en dc heeren Alexander Israël en Inizan heb ben een wetsontwerp ingediend, dat ten doel heeft, het duel te verbieden. Indien het wetsontwerp wet wordt, zal elk deelnemer aan een duel gstraft worden met een jaar gevangenisstraf en een zware boete. Verder kan volgens liet ontwerp elke eere-zaak ter oplossing van een spe ciaal -hof van arbitrage gebracht worden. Van de uitspraak van dit hof kan niet ip hooger beroep worden gegaan. Een wetsontwerp is aangenomen, waar bij voortaan het houden van openbare speelbanken binnen een straal van 100 K.M, van Parijs wordt verboden. LONDEN, 30 Juli R.O. Generaal Lu cas. die 'einde Juni door de Sinn Feiners was gevangen genomen, is hedenochtend ontvlucht: Hij werd in een militaire auto bij Oola tusschen Limmeriek en Tipperary opge nomen. De auto viel in een hinderlaag.- Er ontstond een verwoed gevecht, waarin twee soldaten gedood en drie gewon# werden. Toen een tweede militaire auto naderde, trokken de Sinn Feiners af. Generpal Lucas werd naar de kazerne te Tipperary gerbacht. Engeland en Ierland LONDEN, 2 Aug. (H.N.) Heden heeft een kabinetsraad plaats, om de laatste hand te leggen aan het wetsontwerp, waarmee men hoopt de orde in Ierland te herstellen.- Intusschen hebben weer nieuwe excessen plaats gegrepen. Sinn Feiners, in de nabij heid van Cork, hebben opnieuw bommen geworpen naar een militaire automobiel, waardoor vijf soldaten ernstig werden ge wond. Generaal Lukas is in Queenstown aan gekomen en begaf zich onmiddellijk naar de bureaux yan de admiraliteit. Een vlieg tuig begeleidde hem op zijn reis. Hij' weigert eenige mededeelïng te doen, tot hij aan de regeering rapport zal hebben uitgebracht. Er zijn een g"rootè hoeveelheid troepen en artillerie te Queenstown aangekomen. 'dagen van onbeperkte vrijheid, zouden schenken. Tegen 'het eind van November hernam Augusta's vreedzaam huis zijn gewoon uitzicht, als vóór den dood. van Sempro- nins, toen plotseling alles in beweging word gebracht door de onverwachtte aan komst van een bode uit Rome. Het was een getrouwe slaaf van Livia,; de man h'ad geene brieven bij ziich doch gjeieiddel zijne meesteres zelve, die zwaar ziek en in een toestand was, die aan waanzinnigheid grensde. Vóór bun vertrek van Rome was zij gedurende verscheidene dag,en stonr en [schier geheel gevoelloos geweest, en naar de verzekering van den slaaf, had slechts' dit hem in staat gesteld te vluchten, een besluit, dat Livia met vrijen wil en onbe vangen oordeel nimmer zoude- gBnomen hebben. Zij is dus gevluphtherhaalde Valeria, Wat toch is er gebeurd? De arme man kon als het ware geen woorden vinden, bedekt© zich hiet gelaat met beide handen en siddiecfle over zijn 'geheele lichaam. - Gij hebt te Athene ongetwijfeld de tijding van den brand vain Rome reeds ontvangen, hernam hij eindelijk. Valeria werd lijkbleek. Rome door het vuur verwoest! O! zég mij, wat er van is! Niemand heeft ons over een dergelijk) ongieldk gesproken, tegen SCHJ rende prijken. concurree- 1037-20 DamrpÉ 45 - Amsterdam. Dc onderhandelingen met Sovjet-Rusland. LONDEN, 31. Juli. (R.: O.). Naar Reuter verneemt, zal Italië op de Londen- sche conferentie tusschen de geallieerden en de bolsjewiki vertegenwoordigd zijn. Krassin naar JLondeni.: GOTHENBURG, p Aug. (V.D.) Krasi om en zijn eehtgenoote zijn heden per torpedobobt naar Londen vertrokken. Plundering van het wapen-i magazijn te Fürst'erfeld. BERLIJN, 31 Juli. Het Oostenrijk'sche wapenmagazijn Fürstenfeld is door een. bende soldaten, na-ar verluidt Hongaar-: sche, geplunderd. Aan Vaz Dias wordt hieromtrent nogj gemeld, dat vooraf -de gendarmen ontwa-: pend en geboeid werden, waarna het g-a-! beele magazijn werd geplunderd. 2000 ga-:- weren, evenveel uitrustingen, en 20 ma chinegeweren werden in vrachtauto's over de grens gebracht. Maatregelen der Entente. W-EENEN, 1 jApig. V.D. De intergealli- eerde militaire commissie zond een depu-: tatie van officieren naar Fürstenfeld om) een onderzoek in te stellen naar den wa-: penroof. Gelijktijdig werden bepalingen vastgesteld voor de overname van het? aan Oostenrijk toegewezen deel van West-* Hongarije. - De Turksehe troonopvolger. LONDEN, 31 Juli. (Part.) De Daily, Express yerneemt uit KonstantinopelDo vermoedelijke troonopvolger heeft' van) zijn rechten op de opvolging afsjtandj gedaan en de insignia in zijn rang ingele-i verd. Prins Selim is de opvolger die nu aan de beurt komt, Oekraine en de Sovjet». TARNOW, 30 Juli. (Oekr. Persb.) Te Berstehew (Galicië) beeft onder voorzit» tersehap van Pefloera een conferentie vap.' alle commandanten van het Oekrainsche leger plaats gehad om de mogelijkheid vaa' het sluiten van den vrede mét de bolsje wiki te onderzoeken in verband met hef jongste voorstel van-Engeland. Alle leger, vertegenwoordigers spraken zich eenstem. mig' uit tegen eenigerlei vredesonderhande-. ling van het Oekrainsche leger met de bolsjewiki en stellen vast, dat heel hef) volk van Oekraine zich voorbereidt voor den beslissenden strijd tegen de bolsjewiki, Het oppercommando van het Oekrain. sche leger, heefttot de bevolking van" Oost-Galieië een manifest gericht, waarin het alle Gali'cische Oekrainers uitnoodigli zich bij het Oekrainsche leger aan ts sluiten. Pblen en Rusland. PARIJS, 2 Augustus H.N. Volgens de meening van militaire deskundigen is de militaire toestand in Polen niet erger ge-; worden. De bolsjewistische cavalerie is Helaas! het is maar al te waar- De helft der stad ligt in puin en men fluistert, ja, het feit is velen bekend,, \dlat de keizer met etjgeine bandem Roim|ei in brand' stak. Nero Ro-me in brand gestoken! Hij -deed nog, meer: del vuurzee bes schouwende, speeldei de keizerlijke! el lendeling op de lier. Dat is bekend, Zegt gij, en de Romein nen staan niet als één m-an op", om eene rechtvaardige wraak Over Zulk een afsehu)- welijke misdaad te nemen? Dreigende voprteekepen begonneq' zich te vertoornen, en de keizier, begrij pende, dat zijn volk een dergelijk» eer loosheid niet ongestraft zoude Men, Zocht een slachtoffer oim de woede; der Ro meinen tot bedaren te brengen. Hij wierp boosaardig zijn blik op de verachte sekte der Nazareërs en -deled de schaaimteh looze leugen uitstrooien, dat de leerlingen van den Christus de ware Schuldigen Zijn. Zij werden gegrepen en Zondieir onderzoek) tot de gruwelijkste martelingen veroor deeld. v) Livia, door die elléndelingen valt schelijk beschuldigd, werd dus geroepen, olml voor haar godsdienstige overtuigingj te lijden (Wordt vervolgd.))

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 1