Tweede Blad NET APOLOGETISCH HOEKJE NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT ra. Voor de Keuken. Gemengd Nieuws. ZATERDAG 31 JULI 1920 Een van de geloofsstukken, die zich in een voortdurende belangstelling aan de overzijde mogen .verheugen, is wel de leer der aflaten. 'tls maar jammer, dat die belangstel ling zoo menigmaal ontaardt in een spot tend neerzien op de naieve Roomschen, welke meenen, dat men door een handje vol aflaten talie zonden kan uitdelgen, waaraan men zich heeft schuldig gemaakt. Als we nu hierbij opmerken, dat er ook onder de onzen nog menigeen gevonden wordt, die omtrent de aflaten een min der juist begrip heeft, dan lijkt het, alles bijeen genomen, niet ongewenscht over de beteekenis en het bestaansrecht der af laten het een en ander in het midden t-e brengen. Meer en meer raken de apologeten er van overtuigd, dat de ware weg der geloofaverdediging bestaat in een helder en klaar uiteenvouwen der Katholiekie waarheden. .Want waar men dat doet, ver dwijnen de moeilijkheden vanzelf. Zoo zagen wij in de laatste jaren p.ater Van Ginneken en ook anderen in meerdere plaatsen apologetisch optreden, niet dpor rechtstreeks de moeilijkheden der tegen standers te ontzenuwen, maar door de katholieke leer voor te stellen en te ver klaren, en bij zijne hoorders de kennis omtrent Roomsche gebruiken te vermeer- deren. 1 Natuurlijk kunnen er voor den geloofs; verdediger redenen bestaan, soms aanval- lenderwijze of louter verdedigend op te .treden, maar dat de methode bovenge noemd in de meeste gevallen de voorkeur verdient, wordt thans algemeen ingezien. Dat het vooral voor den katholiek, dia leeft te midden eener protestantsche om geving van belang is een goed begrip te hebben van dé leer der aflaten, zal duidelijk worden, wanneer men bedenkt, dat die leer voor Luther de aanleiding was tot zijn afval van den katholieken godsdienst. Daar komt nog bij wij heb-, ben er in 't begin reeds op gedoeld dat er onder al de leerstukken van ons heilig geloof er wellicht geen enkel door veel Protestanten uit moedwil zóó ver draaid, door anderen uit onwetendheid zoo verkeerd begrepen wordt, ,als de leer over de aflaten. Aan de hand van ons eenvoudig Catechismusboekje hopen wij hunne misvattingen te weerleggen. Een duidelijk antwoord op de vraag wat eigenlijk een aflaat is, geeft de Cate chismus, als hij ons zegt: Een aflaat is een kwijtschelding van tijdelijke straffen, die ons door de H. Kerk verleend wordt. Een der grootste dwalingen der anders denkenden is wel deze, als zou Roor den aflaat de zonde zelf vergeven worden. Dit is geheel onjuist. De aflaat zoo leert de Kerk' bewerkt alleen kwijt schelding van tijdelijke straffen, die na <le vergiffenis der zonden zijn overge- hlefven. I Laat ons dit een beetje omschrijven. Wanneer iemand een dpodzonde heeft bedreven, die zonde rouwmoedig biecht en daarvoor vergiffenis bekomt v,an de zon- dcnsckuld en van de eeuwige straf, dan kan hij van de' resteerende tijdelijks straffen kwijtschelding krijgen door een aflaat. Heeft iemand dagelijksche zonden be komen door een biecht of een goed werk, dan kunnen overblijvende tijdelijke straf fen eveneens worden kwijtgescholden door een aflaat. De aflaat geeft dus alleen kwijtschel- van tijdelijke straffen, want de eeuwige worden tegelijk met de doodzonde vergeven door een goede biecht of vol maakt berouw; hij ontslaat ook niet van verplichtingen, die men door de zonde heeft opgeloopen, de verplichting b.v., het onrechtvaardig verkregen goed terug te geven; en ten slotte, de aflaat wordt verleend huiten de biecht. Men ziet uit dit alles, hoe mis de protestanten het hebben, wanneer zij mee nen, dat door een aflaat zonden som migen spreken zelfs van toekomstige zon den worden kwijtgescholden. Heeft de Kerk' de macht om afjaten le geven Deze macht heeft Christus zelf geschon ken aan Petrus en de Apostelen. Tot lotrus sprak Jezus: „Aan u zal De de sleutels geven van het Rijk der Hemelen. Dn al wat ge gebonden zult hebben op aarde, 'p-.1 al ook in den Hemel gebonden Z1jn; en al wat gij ontbonden zuit hebben °P aarde, zal ook in den Hemel ontbon den zijn." (Mt. XVI 19). Diezelfde macht om te hinden en te onl anden gaf Jezus ook 'aan de au dare Apostelen, [zooals blijkt, uit, Mt. XVIII 18. Nu zijn de Paus en de Bisschoppen de "pvolge.rs van Petrus en de Apostelen. De- se macht moet dus op den Paus en de isschoppen overgegaan zijn. Het vermogen evenwel, om alle beletsel en, die den ingang des hemels versperren, te nemen, kan onmogelijk beperkt worden tot ide vergiffenis der zonden in 1 Biecht, want de woorden des Zaligma- dm wij boven hebben aangehaald, on Cfi eenige beperking. De macht: Jm aflaten te verleenen is daarin dus op gesloten. Peze gevolgtrekking lag al aanstonds co voor de hand, dat dé kerkelijke over bid van den beginne af aflaten heeft, ver- 11 Met. verhaal van hoe deze practijk oorspronkelijk is geweest én zich in den °op der eeuwen tot den huicligen vorm ee go^vijzigd, laten wij liever achter- ege, wijl dit ons te ver zou voeren. t. i Toch is de aflaat geen kwijtschelding van straffen zonder meer; hij wordt bijv. niet gegeven, op de wijze, waarop een va der de straffen kwijtscheldt, die hij aan zijn zoon had opgelegd. De kwijtschel ding, die de Kerk ons geeft, gaat gepaard met een toepassing van de voldoeningen van Christus en de heiligen. Daarom zegt ook de Catechismus als anftwoord op vraag 167a: Als de H. Kerk ons aflaten ver leent, past Zij op ons toe de oneindige voldoeningen van Christus en de overvloe dige voldoeningen der heiligen. Om dit te verslaan, moet men bedenken, dat Christus door Zijn lijden en dood on eindig meer verdiensten heeft verzameld, dan noodig was om het mensc-hdom te verlossen, en dat de heiligen door hun deugdzaam leven overvloedig meer ver diensten hebben vergaderd, dan noodig was om hun ziel zalig te maken. Welnu deze oneindige voldoeningen van den God- mensch en overvloedige voldoeningen van de heiligen vormen den geestelijken schat, waaruit ,de Kerk', overenkomstig de rechts macht, Haar door God gegeven, putten kan. Deze waarheid werd geleeraard door Paus Clemens VI in het jaar 1343 en de tegenovergestelde d,waling van Luther en van de Jansenisten werd veroordeeld door Leo X in 1520 en door Pius VI in 1794. Bij een aflaat vallen dus twee voornamo punten op te merkenhij is een vrijspraak en tegelijk een afbetaling der strafschuld. Als de Kerk een aflaat verleent, geeft Zij haren onderdaan, krachtens haar van Christus ontvangen rechtsmacht, kwijt schelding, vrijspraak van tijdelijke straf fen, maar tevens vergoedt de Kerk het te kort uit. de voldoeningen-schatkist, waar uit Zij putten ^nag. Zoo is dan de aflaat een rechterlijke vrijspraak, maar gepaard met afbetaling der strafschuld uit de schatkist der Kerk. Wie dit betoog .gevolgd heeft, zal, hopen we, tot de erkenning komen, hoe redelijk en juist de leer der Kerk is over de aflaten, en hoe onredelijk' sommige an dersdenkenden, die zonder eone grondige kennis van de leer der Kerk op dit punt, allerlei oordeelvellingen de wereld instu ren, die kant noch wal raken. Ml H. ULLEMAN. Bij de behandeling van het bovenstaan de werd als leidraad gebruikt de iederen leek aanbevolen .Verklaring van den Ka- techismus", door kanunnik Potters, dcc! iets over smokkelaarsen smokkelen Tot de gewaagde ondernemingen waar- toe tal van menschen zich gedurende den oorlog lieten verleiden, behooi't ook het smokkelen. Menschen, die vroeger met afschuw tegen dat bedrijf opzagen, en 'de smok kelaars ongeveer op één lijn stelden met misdadigers, zagen er tijdens den we- reldk'rijg geen been in, om aan d,at immo- reele werk mee te doen en kapitalen, ja zelfs mensehenlevens op 'tspel te zet ten. In streken, waar' vroeger niemand aan smokkelen dacht, en zelfs geen flaüw idee liad van fraude en hoe zulks in zijn werk gaat, tierde de smokkelarij weli^ en werden' er .schaften mee verdient^ Vooral in de beruchte hongerperiode werd op meer dan gewetenlooze manier getracht om de weinige levensmidjdelen, waarover ons land beschikte, ,aan ons volk te onttrekken, en'te-gen schandelijke woekerprijzen over de grenzen te brengen. Wie zoo'n handeling misdaad noemt is zeker niet ver van de waarheid'. Wel is waar w,aak te onze regeering en trachtte met behulp onzer militaire macht de reusachtige uitvoerfraude zooveel mo gelijk te beperkeu, maar daar in de grens gebieden letterlijk iedereen fraudeerde die maar de kans schoon zag, was hel; beslist onmogelijk, om het smokkelen den kop in te drukken. En niet alleen in 't g-rensgebied, maar in alle plaatsen van beteekenis werd getracht jde met het toe zicht op den uitvoer belaste ambtenaren te misleiden. Natuurlijk hadden ook omkoopérijen plaats en werden ook' op die verraderlijke wijze, gemeene maar niet minder voor- deelige zaken gedaan. Wat men daarover soms uit den mond van plichtgetrouwe ambtenaren hoort, grenst aan het 'fabelachtige. Het pleit inderdaad voor het moreel peil van ons arnbtenaarskurps, da,t. omkoopen van be- lastingkommiezen slechts beperkt bleef tol. enkele uitzonderingen. Algemeen be kend is het, dat. de zoogenaamde soldaat- koimmiczen lang niet zoo vasl. in 'hun schoenen stonden; en het is zeer de Vraag, of de millioenen, besteed aan de grensbe waking door militairen, wel liet. verwachte resultaat, hebben opgeleverd. Zooveel is zeker, dat de beëedigde ambtenaren, die over de noodige ervaring beschikten en meestal aan de grenzen de dienstleiding voerden, niet zoo goed werden betaald als vele militaire helpers. Dat dit vaak' aanleiding was tot. ontevredenheid is te begrijpen. Ook het ihanteeren der vuur wapenen tegenover fraudeurs bleek heel wat beter toevertrouwd aan de ambtenaren dan aan hun militaire helpers; wplkb laatsten meer dan één smokkelaar naai de andere Wereld hielpen. En dat zulk's v,aak op onverantwoordelijke wijze ge schiedde, 'hiervan hebben de kranten in- dertijtf meermalen getuigd. Voor velen der zoogenaamde soldaat- kommiezen liad de grensbewaking een goede zijde. Velen, .die vroeger wegens gebrek aan kundigheden niet konden vol doen aan de exameneischen, werden na eenigen tijd als soldaat-kommies dienst te hebben gedaan, 'aangesteld tot burgerlijk rijksambtenaar. Nog werden tal van oud gedienden, bij voorkeur oud-marinegasten, benoemd tot hulpkommiezen. Daar -de meeaten hunner gepensioneerd zijn, en nu als hulpkommies het tot f 1800 tracte- ment kunnen brengen, zijn er die meer in komen genieten dan de ambtenaren, bij wie de hulpkommiezen in kennis der be lastingwetten ver achterstaan, wat na tuurlijk weer een wanverhouding schiep. Van smokkelen zou nog heel wat te zeggen zijn doch in een krant te veel plaatsruimte vergen. Alleen zij kier nog even gewezen op de verschillende mee ningen over dat kwaad. Terwijl de oen halstarrig volhoudt, dat smokkelen geen zonde is, daar de makers der wetten vaak zoo onzinnig te werk' gaan, dat men als 'tware gedwongen. wordt om de wetsbe palingen te ontduiken, en zonder dat, iemands bestaan als 'twa.re onmogelijk is, beweren anderen, en nog Wel verreweg het grootste deel, dat ook' op belastinggebied geldig is liet. 'woord van Christus: „geeft- den Keizer Wat des Keizers en Gofd wat Godes.is". En wie. gelegenheid had om met smok kelen en smokkelaars van nabij kennis te mak'en, zal stellig hebben opgemerkt, dat ontduiking van 's lands wetten, hoe dan ook, - demoraliseerend werkt. Nu mogen mensehen met een ruime consciëntie, door de algemeenhe'id van de smokkelarij, de bedrijvers van dat kwaad niet meer gelijk stellen met dieven of ander gespuis, van iemand die met smok kelen rijk werd, hoort men meestal met minachting spreken, als van iemand waar aan 'n steekje los is. In een volgend opstel willen we iets zeggen over de Verschillende wijzen van smokkelen en wat zoo al onder smokke larij moet worden verstaan. B. TAPIOCA-PAP. 11/2 D. zoete melk, 2 d.L. water, 100 gr. Tapioea-vlokken of Tapioea-gruis. Laat de tapioca eerst in water 2 a. 3 uur weeken. Breng de melk aan de kook, doe daarin de geweekte tapioca en laat de pap op een zacht -vuur gaar worden (on geveer een uur), af en toe roerende om vastkleven aan den bodem te voorkomen. Presenteer de pap met bruine suiker of ge stoofde vruchten. (SOEP,- a "LA CLAIRMONT. 1 L. bouillon; 15 gr. tapioca-piarels (fijne)' 1 uitje, soepgroenten en worteltjes. De ui wordt aan schijfjes gesneden en in een weinig boter gebraden zonder bruin te laten worden. De bouillon wordt gekookt met de groenten en de worteltjes; zoodra het mengsel aan de kook is gebracht doet men er de. tapioca-parels al roerende bij. De soep moot zoo lang- koken tot dat de parels doorschijnend zijn. Kinderwagenparada De correspondent van „De Tijd" te Ber lijn schrijft d.-d'. 20 Juli: Als een lichtend en stralend pendant tegenover het duistere, lichtlo-oz-e-, dat jk ophing in mijn artikel ovet de zwarte en witte schande in Duitschland; moge hier in letterlijke vertaling een stukjia vo-lg'en, dat het „Berliner Tageblatt" wel niet uit 's-Ilertogenbosch, maar da.u toch uit Beis le Due van de hand van Erahz Priedrich Oberhauscn publiceerde onder den vroolijken, trisschen titel: Kinder wagenparade Kleine Hollandsche sta,d. Achter de laatste roode baksteenen huisjes der stad marcheeren lanen in hot vlakke weiland. Kanalen blinken donker groen. Zeilen vallen als groote moede bladeren. Over den hemel strooit de -zomerdag witte wolkjes. Uit het. plant soen komt ruischende ouverture-muziek. Klokkenspel' zingt oude liederen over da daken. Om dezen tijd komen wel alle kinder wagens uit de stad naar het plantsoen. Wie heelt ooit ergens ter weiold zóó veel kinderwagens gezien als teglénwoor- dig in Holland? Het grootste gedeelte van het verkeer valt op de kinderwagens. Het is het land der kinderen. En daar heeft ook de -redding der kinderen haar vruchtbaarsten bodem gevonden. Naast de groote handelshuizen in Am sterdam en Botterdam, naast de* maat schappijen in koffie, olie, rijst en choco lade is hier nog een andere wec.ddfirma. gesticht: het comité der kinderactie. De bureaux van dit co-mité zijn vol van aan vragen, van verhalen over nood, van ver halen der geluidloozc ellenden der wan hope, der gewrongen handen van aller bitterste» kommer. Hier werkt alles samen, om aan deze charitas het noodzakelijke, hartelijke mil- lieu te g'even. Holland is niet alleen het tand der kinderen,- het. is ook het para- 'dijs- voor kinderen. Zij beleven de ver vulling van hun meer daii altedaagsche verlangens. Zij beleven het op- de verste plaats, dat er nog menschen bestaan, die niet haten. Dat er menschen zijh, die hun vreemd-zijn op zij-de schuiven en staan boven de hindernissen en silagL hoornen der kleinheid, boven de ziefai- tijke nerveusitcit, bo-ven indolentie an ver bitterde koude, en Idie altijd nog' een „doebeltje" vinden, om chocolade te kno pen. Ik heb vele kinderen bezocht c-n ga- zien, Deutsche en Oostenrijksche. Èri het grijpt je diep in je hart, als je -de a,l- gemeene vriendelijkheid ui lieHd-a, die bij ons verloren zijn gegaan, ziet werken. De 'menschen daar zien een ondervoed] kind, en dadelijk strekken hier en daar zich handen nit met chocolade, fruit o-f iets anders. Menschen komen met gia-zen melk uit de huizen, vrouwen drukken het kind aan haar móedeTwangen en de liefde spreekt. De liefde spreekt! Wat 'n gezond, heerlijk' gevoel! Het is een der groote straten," die wij weleir moe ten betreden, om elkander het lieiven dra gelijk te maken. De kinderwagens komen aangemar- cheerd. De muziek speelt volks liederen. De avond dropt met aarzelend licht door de Amerikaansche po-pulieren en de-, kas tanjes Zacht vliedt het roode licht door de lanen, over grastapijt en do-o-r de straten. In een tentje drinken de kinderan Van; Ho-uten's melkcacao 'en knabbelen biscuit jes. De menschen spreken o-ver dei kinde ren. Mijn begeleider zegt: „Nu beginnen we weer met o-nze actie in Duitschland". Men vraagt niet, of er nog: plaats is, ol er nog ouders zijn, of al het andere er nog is. Het is zoo- en niet. anders. Mis schien hebben -de menschen hiér een bliksemafleider noodig' voor hun liefde. En dat zij- -die liefde aan de kinderen schen ken, is wel de gelukkigste ingeving. Maar het. is ook plicht, dat al de betreffendje staten deze liefdesactie ondeirs-tsunen. -O, een kinderwagenparade erge-ns in een Ho-llandsche sta-dl Deze carossen van allerlei soort en vorm voor de spartel- menschkens. Gezonde lucht der generalist Gezond lawaai der kinderstemmen, schetterende zang van jongensliede-neïi., Doorleven van -dro-omen. Vinden van m'erir •schen, die trouwe ouders zijn. Liedjes- zingende kinderscharen. Vro-o-lijke pret in den -dag. Vreemde moeders, die- vreemd-ei kinderen -kussen. Vreemde vaders;, dia voor vreemde kinderen werken. Neen, nog is niet alle licht voor dezen tijd uit gegaan. In het kind leeft óp- de nieuwe wereld. De toekomst wacht er o-p. "Kindeiwagenparade in de kleine Hol landsche stad. Vro-uwén, van kinderen omgeven. Moederschap, dat slechts; het kind kent. Om al die liefde wordt de dag Zoo mooi, weeft zijn m-ooiste klce- ren. Kanalen fonkelen in avondlicht. Da- ken 'gloeien, kleine haven met stoom bootjes zwelgt in ï'O-es van kleur en verf. Spro-okjeszacht draaien schaduwach tige vleugels van een windmolen den Wind tegemoet. Als een .gloeiende kraal','een vo'.fel drop pel robijn hangt -de zon aan witte avond wolk en siert den hemel'. Door de avondlijke boomen ritselen en klinken de ongetelde stemmen ea stemmetjes der kinderen. De liaif.de leeft nog! Zonnesteek. De zonnesteek wordt veroorzaakt door de onmiddellijke inwerking der zonnestra len op de bloote huid, vooral van hoofd en nek; de huid is daarbij veelal in lichten graad verbrand, rood en pijnlijk. De zon nesteek treft dus den arbeider in -het open vgld, den wandelaar, den postboidje, zoo- Ora zij zich met bloot hoofd aan de zonne stralen blootstellen en vooral, wanneer zij daarin gaan slapen. Hebben zij van te voren alcohol gedronken, dan is het ge vaar des te grooter. Do. zonnesteek is een plotselinge ontste king der hersenen en gaat dus gepaard met de verschijnselen aan de ziekte verbonden de patiënten wankelen bij het loopen, ze vallen steeds neer, krijgen krampen. De duizeligheid gaat gepaard met groote sufheid en soms met verlamming; de pa tiënt vertoont al de teekenen van con gestie en verkeert in groot gevaar. Men make bij zoo'n lijder zoo spoedig mogelijk de kleeren los, legge hem op een koele plaats, geve hem te drinken en b'e- dekke het hoofd met ijskoude -compressen. Zonnesteek kan men dus vermijden door zich huiten de felle zonnehitte te houden en vooral door er niet in te slapen. De Bedouinen dragen tegen de verzengende zonnestralen een nekdoek. Geheel iets anders is de aandoening, die bekend staat onder den naam van hitte- beroerte, bevanging, door warmte. Deze is het gevolg van bovenmatige inspanning van arbeid op het veld of bij marsehën onder heet en vochtig weer. Zij komt dus ook voor bij bewolkte,u' hemel. I)e inwerking der stralen heeft hier slechts gedeeltelijk schuldde belemme ring in de afgifte en uitstraling van de eigen lichaamstemperatuur is dus zeer ver hoogd en dit werkt nadeelig op verschil lende organen, maar vooral op -hot centraal zenuwstelsel. De afwijkingen, die hij deze ziekte wor den gezien, zijn zeer verschillend en af hankelijk van den duur en den graad -dfer femperaf uursverhooging, waaraan de pa tiënt was blootgesteld. In -het begin, als de lichaamstempera tuur tot ongeveer 39 graden is gestegen, wordt bij de zieken een belangrijke wijzi ging in de gemoedsstemming waargeno men zij zijn gedrukt, spreken weinig en langzaam. ♦Stijgt de temperatuur -hooger, dan wordt de deelneming aan hetgeen er omgaat, nog minder, de gang wordt slee- peiid, de ademhaling versnelt, de huid] wordt rood, de zweetafseheiding overvloe dig. Bereikt de temperatuur van het li chaam 40 graden, dan volgt er duizelig heid, de patiënt tuimelt omver, zakt be wusteloos en gevoelloos in elkaar. De ademhaling is dan moeilijk en gejaagd, de pols klein, de huid blauwrood (cya- notisch). I11 sommige gevallen treden te vens delirium en stuipen op. Dergelijke toestanden bedreigen zeker ook ernstig het leven. De hoofdoorzaak voor het optreden van zoo'n hit-teberoerte, die vaak voorkomt bij marcheerende 'troepen, wordt gevormd -door de, gesloten marsehcolonne. De soldaten loopen naast en achter elkaar en daardoor wordt de afgifte van warmte van de te kooge lichaamstemperatuur door uitstra ling sterk belemmerd, soms zelfs opge heven. Ook de kleeding, het gewicht, dat men draagt, het vochtverlies gevolg van het kweeten begunstigen dit op treden in -hooge mate bij iemand," die niet geoefend en niet er aan gewend is. Het eerste teeken daarvan is de groote dorst. Do, verschijnselen kennen we dus vrijwel; moeilijker is het ze te verklaren, daar omtrent bestaat nog groot verschil van gevoelen. Een deel der geneeskundigen meent, dal de zeer verhoogde temperatuur van ha* lichaam de regelmatige functie der warm- tere gelende zenuwcentra in het organisme verlamt. Een ander deel gelooft, dat door de hooge temperatuur enkele bacteriën bijzonder virulent worden en aldus toxi- nen vormen, die dan als oorzaak van de Vergiftiging van -het bloed zijn te be schouwen. Een derde deel eindelijk -dlenkt aan den schadelijken invloed der ultra.-* violette stralen der ak'tinische -dus'. Een Indisch kolonel,' Maude, hecht daar aan veel en hij heeft daarom de helmen aan den binnen- en den onderkant met rood laken laten heklee-den.'t Gevolg daar van was schitterendzijn troepen hieven verschoond en dat niettegenstaande de hoo ge temperaturen, waarin deze in Indië zijn blootgesteld. Hij meent daarom, dat vooral de chemische stralen oorzaak der ziekte zijn. „Moleschott" kan deze redeneering niet juist vinden. Het zijn niet alleen de zonnestralen, die de hitte-beroerte verwekken. Zij komt ook voor hij lien, die in schuren die, om luchtstroom te voorkomen; zijn afge sloten het broeiend hooi omzetten, zooals men het noemtmen ziet ze ook' bij; stokers op booten die toch zeker niet aan- (le inwerking der zonnestralen zijn bloot gesteld, en dus van aktinis'ch licht geen last hebben. En het electrisch licht dan Kunnen we dus de oorzaak niet we tenschappelijk verklaren, dan rest ons toch de vraag;: „Wat kunnen we als voorbe hoedmiddel aanwenden Algemeen meent men, dat de onthouding van alcohol en matig vleeschgebruik noodig zijndaaren tegen wordt drinken van koude koffie en thee sterk aangeraden. Valt een patiënt neer, dat legge men hem zoo spoedig mogelijk in de schaduw, het hoofd ietwat omhoog, make de kleeren los, wuive -hem frissche lucht toe, be- sprcnkele hem met koud water en legge koude eompressen op het hoofd. Kan hij drinken, geef -hem dan veel koud water in den mond; men passé hij ernstige ge vallen de kunstmatige ademhaling toe. Vertoont iemand op marseh of bij den ar beid de eerste verschijnselen van zwakte, antwoordt hij b.v .langzaam op een vraag, klaagthij over duizeligheid, staat hij onvast op de beenen, dan is het reeds hoog tijd -hem te laten rusten op een schaduw rijke plek. D-at doende, kan men zeker veel onheil voorkomen. De spoorwegen verouderd. Het viel te denken, dat de grens een maal overschreden moest worden. Zoo lang' de trein ge-heel_onmisbaar was, wijl er geen ander midSel van snel vervoer bestond, hadden -de spoorwegen een mo nopolie. Maar de fiets kwam en vermoord de reeds tramwegen en buurtsporen en nu gaat de auto hetzelfde met de groote lijnen doen. Het proces is verhaast door stakin gen en opvoering van tarieven. En nu is men in Engeland reeds over den top -heen gekomen. De „Daily Mail" rekent voor, vol gens de ,,N. R. Crt.", dat men goedkooper zal kunnen reizen met een huurauto dan met het spoor, wanneer de Bank Holiday (5 Augustus) dé nieuwe tarieven van kracht zijn geworden. Als voorbeeld neemt zij een reis. van Londen naar Bognor (225 K.M.) -htien en terug. Het tarief van de auto is 9. sh. per mijl en de reis komt daarmee op 7 pd. sterl. Met het spoor zou de reis eerste klas komen op 9 p. st., 17 sh. 6 fet. plus 10 sh. voor het vervoer perauto naar en van het station aan de eindpunten samen 10 p.st. 7 stil, 6 st'. De antoreis kost dus niet alleen 3 p.st. 7 sfo;. '6 st. minder, maar de reis gaat bo vendien van huis tot huis, zonder dat. men men naar en van de stations auto's be hoeft te gebruiken en met de bagage be hoeft te sjouwen of te laten sjouwen- De reis langs den grooten weg is verder prettiger. Vele firma's leggen zich reeds toe op dit auto-vervoer, en de nieuwe spoorweg tarieven zullen ongetwijfeld ten gevolge hebben, dat het zich sterk uitbreidt. Straks komen de vliegtuigen, die nu recqs niet enkel over zee, maar ook over land geregelde lijnen beginnen. Een Londensche firma heeft besloten een geregelden vliegdienst in te steUen tusseh'en Londen en Glasgow, een afstand van 640 K.M. voor -het vervoer van pas sagiers, post en goederen, met Huil als tiisschenstation. De reis zal vijf uur duren, tegen tien uur met het spoor. Ook patriotten. De Duitsehe politie is een bende op het spoor gekomen, die door te speculeeren op de patriotisc-he gezindheid van vele wel denkende en gegoede burgers groote som men gelds in handen wisten te krijgen. De bende had zich oorspronkelijk bezig gehouden met kettinghandel, doch later een z.g. hulpvereeniging voor Opper-Sile- zië op touw gezet, waarvan echter, zoo als later bleek, geen enkel Opper-Sileziër lid was of iets afwist. Deze „vereeniging" overstroomde het land met haar drukwerk en zond overal agenten heen om bijdragen in te zamelen. Deze agenten kregen een commissie van 20 pCt. van het ingezameld bedrag, dat zoo hoog opliep, dat men spoe dig een tijdschrift „Bulbau" getiteld kon gaan uitgeven. Verder werd een „Aufbau- zentrafe" gesticht' en zelfs kwam het vlak voor de verkiezingen voor den rijksdag tot stichting van een nieuwe partij, die er in slaagde 16.000 stemmen bijeen te krij gen. Thans is het gebleken, dat deze ge- beele beweging op zwendel berustte en dat de eenigen, die van de groote geldbedra gen, ter beschikking gesteld wegens het goede en patriotische doel, profiteerden, de leiders van de Opper-Silezisehe vereeni ging zelf waren.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 5