arlem ezen. DAGBLAD VOOR ZEELAND Ziivsren 5 Francs Van Nacht tot Licht Donderdag 29 Juli 1920 Zestiende Jaargang ifels.. Hier en ginds. BUITENLAND. DUITSCHLAND BELGIE FRANKRIJK en alle soorten uU Alg. Saldwisseikantoor, DamrjC15 - Amsterdam. Tel.fifl3-3032, N.I668. Int. Letter A.P. ENGELAND RUSLAND en POLEN courantm Nummer i^o eTsen biel f^l imijboonen f« f 10, Diverse b« I er 100 K.G-. Rhabarber f o ok I ode kool ïo-fi: I beide per 100 stuks' I SHAVEN. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Telefoon 97 Laagwab Vm. 1 8.36 9538 9.31 ater lm. 1.22 3.55 4.28 5.02 5.38 .20 7.06 7.59 9.15 0.45 0.37 1.32 2.20 3.08 ZEE. vat er Laagwater 9.38 10.02 10.13 10.37 «■52 ll.i 11.40 0.07 1.07 2.09 3.25 4.52 5.58 0.37 1.42 2.50 4.13 5.28 6.2. 6.46 7.11 7.58 8.41 7.33 8.13 Nm. Vm. Nm. 3.54 9.05 19.27 4.24 9.37 10.- 4.55 10.04 10.32 5.26 10.39 11,08 5.58 11.14 11.43 6.39 11.57 7.23 0.26 0.50 8.14 1.20 9.30 2.21 3.(1 11.04 3.36 4.28 5.05 5.51 1.06 6.15 6.51 2.04 7.07 7.43 2.50 7.58 8.31 3.39 8.40 9.13 ide getijtafels, die den r- en laagwaterstand >rnaamste plaatsen geeft een streepje aan, e van 12 uur geen hoog- eerwacht. Aid eze tijden ns den ouden tijd. 1 Juli" 1920, telling van in hechten, Roomsehen 2'/» °/o 2*U °lo 3 °l o 31/2 °/o 4 °/o 4°/o 5 °/o 5.54 6.17 5.12 7.35 5.25 7.47 5.37 7.59 5.48 8.09 6.02 8.22 6.10 8.30 6.21 8.41 6.29 8.48 6.37 8.56 6.48 9.07 6.57 9.16 7.06 9.25 7.16 9.35 7.26 9.45 7.35 9.54 t Zon- en Fee te stoppen. 9.31 9.56 10.49 11.07 11.29 11.42 11.56 12.19 12.58 R (V.B1-) iRu^au^va^RedacHe' enAdministratieWestsingel, GOES ■Bijkantoren: 5/ODDELBURG, Mark. 1 en 2;VUSSINGEN telegram-Adres: Nizeco. [Kasteelstraat 85. Directeur: JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maandenf 0.20 per week. Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25 bij contract beduidende korting. li I Eigenaardig is de houding van de Ne,-' I derlandsche Sociaal-democratie, officieel 'de S. J). "'A- P- geheelten,- tegtanokfer, de revolutie. Zij speelt min of meer de ko kette trekt nu eens aan, stoot^ dan weer men denkenzij wil van dan weer dwingen I af. Soms zou luoen revolutie weten, allerlei niet te misduiden teekenen aan te [nemen, dat het revolutionaire gewield I kaar niet onwelkom is. Vast staat, dat vele socialisten gaar-' [ne hier een revolntieuitbarsting zouden [meemaken, waarbij zij politieke zijde [zouden spinnen eii de macht zonden J erlangen, waarnaar zij zoo lang gehaakt N hebben en die hun de huidige democrati- I Bche instelling van regeering en parlement welke zij in het hart verwensehen, al zij er vroeger het vuur voor uit linn 1 sloffen niet geven kan, wijl èn regee- Jring èn parlement de vrucht zijn van de ■stem 'usuitspraak dér natie, die van geen f socialistisch regeeringsregiem wil weten. De „Hetze" tegen de anti-rövolu,tije- Let door de socialisten in en buiten de [kamer verwekt, heeft eerst recht de ware [gezindheid der roode broederen blootgeJ [le"d. Een van beiden: öf die an'ti-revolu- Itiewetis een prul öf niet. In bet eerste' [geval vragen wijwaarom dan zoo'n her- Itie daartegen gemaakt? En in het tweede geval vragen Wij met minister Heemskerk: |„gij> socialisten, die geen revolutie wilt, [.waarom steunt gij de Regeering niet, die [bestrijdt wat gij niet wilt?" Maar daar tgijn de roode heeren en dames niet van ['Sluis.'Bij het. debat over de ahti-revolutie- [wet in de Eerste Kamer verklaarde mr.- iendels (van de S. D. A. P.) dat hij eer ■geneigd was de Russische revolutieleiders [eerbiedige hulde te brengen, dan Ken mef I smaad te overladen. En de roode senatricer, [mevrouw Pothuis-Smit, die, steunend op [derde-hands - feitengeweldig jeremieerde [over de witte terreur in Hongarije, vondi j'de Russische revolutie -heeleinaal [niet zoo verschrikkelijk „Waren nieti bijna alle groote mannen revolutio- |nair?" riep zij naief uit. En meester Pieter Jelles, de grootmees ter der S. D. A. P., voor wie de volksziel Reeft, rooals" mevrouw Pófuhis-Sinit Kaf, luitdrukt als mevrouw Pothuis wer kelijk de volksziel, d.w.z. de ziel van het gansche Nederlandsche volk kon be- «tudeeren zou zij heel wat anders consta- ffieereh die hunkert naar het gunsitige noment, dat hem het presidentschap der Nederlandsche republiek in handen zal pelen als Wijnkoop er niet was, om Rem dat aanstonds af te grissen hij heeft reeds een „revolutionair staat,s- flecht" in elkaar gefabriceerd, dat het ystcem van onderdrukking der meerdere heid door de minderheid goedpraat en als [iets geheel natuurlijks en vauzelfspre fiends voorstelt, maar dat dan toch door ajn partijgenoot Schaper Zondag j.l. in [„Het Volk" danig is onder handen geno- nen en vrijwel in den hoek getrapt. Zóó staat hier te lande de socialisjti- Ische partij tegenover de revolutie. In Polen, dat een strijd op leven en ;dood vecht tegen de Bolsjewisten, is ook' ■een socialistische partij. Zoo hare re volutionaire sympathieën dezelfde wa ren als die harer Nederlandsche zuster, zou men mogen verwachten, (dat 'zij de Bolsjewisten als bevrijders' van het „juk der bourgeoisoverheersching en der kapitalistische tirannie" het zijn alle- naal uitdrukkingen uit het S. D. A. [P.eesche Woordenboek' binnenhaalden I en met open armen ontvingen, al heb gelijke doende om >den Sovjettroepen I ^'.binnenrukken van Polen te vergemak kelijken. Juist. Maar de Poolsche socialistische partij is zoo niet. Zij is verstandig, mis- «hien omdat zij- meer van nabij de „faits feuilleton 61). -o- Hij is bereid u te ontvangen en wenscht Puig zich met u te verzoenen. Vei wonderlijk! O! konde ik de we- Peld doorkruisen en den menschen spre ken over de liefde des Almachtigen! pelaas! de schaduwen des doods om hulden mij reeds, vóórdat die schitterende, «mgeiaad y00t a^TxliclitteGij, gij zult SP medeburgers zeggen, dat ik 111 het ;elool aan Jesus Christus gestorven ben; hfc de goden van Rome niet bijj machte varen aan de behoeften mijns barton te voldoen, dat de Grieksche wijsbegeerte voor mij slechts een doolhof, vol geva- Fen. vol duisternis was. O! Ik zal' er ook Augusta en Valeria over spreken. Bid uw fe i'. ?'i11 'en gunste van haar, die P hef heb, opdat voor die dierbare we gens het Bloed van den Godmensch niet ,/L Ses'ro<Mnd'' bebbe 2$! stem schokte en hij liet het hoofd n liét kussen terugvallen. Dionysius; dat gleeke, uitgemergelde gfeóaat aanschoiuwen- Pe, begreep, dat de wijsgeer zijn laatste pre nabij' was. O. pen plechtig stilzwijgen heerschte in Pet ziekenvertrek. Terwijl daar buiten wies op de losbandigs-te wijze zich aan khuldige vermaken overgeeft, zijn wij et gestes" van de Russische Radenregjee- ring en haar trawanten kan gadeslaan. Zij spoort, zoo leven "wij in de N. R. Crt. van Maandagavond: j.l. alle leden, .alsmede de organen, welke met haar sa,- uienwerken, aan, mede te werken aan de verdediging van 't land tegen den inval, en beveelt aan door propaganda den goeden geest van het leger te bevorderen, alsook de gelederen aan te vullen met nieuwe recruten of geoefende vrijwilli gers. Deze besluiten besprekende, schrijft do Robotnik, het hoofdorgaan der partij Met het begin der vredesonderhandelin gen is 'toogenblik aangebroken om met al onze krachten de beginselen der W'es-' tersche democratie en de rechten der nationaliteiten om over hun eigen lot te beslissen, legen de roode dwingelandij te verdedigen. Nu wij eindelijk op den weg naar den vrede zijn, moeten wij, terwijl wij al het mogelijke in 't werk stellen om dien vrede redelijk en democratisch te maken, toch geen oogenblik vergeten, dat Polen zich thans nog te verdedigen' heeft, en, zoolang de- oorlog duurt, met alle kracht en zelfs ten koste van groote opofferingen de aanvallen der indringers moet. afweren, en dat het ook wanneer de onderhandelingen zijn begonnen, zijn Weerkracht niet zal kunnen missen. Wij' kunnen de wapens niet neerleggen, want eenmaal ontwapend, zo uniemand meer rekening met ons honden, en zouden wij de gemakkelijke prooi van onze vijanden worden. Door deze beginselen geleid, roepen de Poolsche socialisten, terwijl zij aandrin-i gen op een zoo spoedig mogelijk herstel van den vrede, tevens allen op om de krachten en middelen tot verdediging te onderhouden en te versterken, ten einde weerstand te kunnen blijven bieden en den plicht tegenover het vaderland te vervul len, zooals de ernst van den tcgenwoordte gen toestand gebiedt. Wij hebben eenige woorden in het be richt over cfë .actie der Poolsche socialisten tegen Sovjet-Rusland 'onderstreept. Zij zijn de moeite waard. Hadden .wij of een ander „bourgeois"-blad ze geuit, wij wa ren door „Het Volk" voor „reactionair"- uitgekreten en hét had de fiolen zijner verachting in ruime mate over ons hoofd uitgestort. Hier en ginds! Hier bij de socialisten pen sympathiseeren met en een heimelijk begunstigen van de revolutie. Ginds een beslist postvatten tegen elke poging om hêt land te brengen in den greep van -de Bolsjewisten. Hieg een spelen met vuur, een voortdurend aanstoken vaoa den haard der ontevredenheid, een gestadig in be- bewegingj, houden 'van de massa om zoo den bodem geschikt) te maken voor het tie- ren van de revolutieplant. Ginds de eer lijke bekentenis, dat men zijn land heeft vrij te houden van „de raodc dwingelan dij", dat de Bolsjewisten „indringers" zijn en dat ook de Poolsche socialijs-! listen tegenover het vaderland plichten hebben te vervullen, niet het minst dien Van weerstand te bieden aan den aanval der roode indringers, wier heerschappij alle lofliederen van Mendels en Pot huis ten spijt de slavernij inluidt van de natie, door hen met de weldaden van de roode toekomststaat begiftigd. Hier en gindsNederlandsche arbeiderd die u door de roode agitators knollefc. voor citroenen laat verkooepn en hen langs uwen nek laat opklimmen tot dè| macht en de heerschappij, waarna, zij. u ials uitgediende werktuigen wegschoppen, 'tot hoelang zult ge u nog laten gebruiken of liever, misbruiken Ziet naar uw Pool sche partijgenooten, die althans nog ge noeg gezond verstand hebben overgehou den om in de kritieke ure, als het er om gaat al of niet Bolsjewiek te worden met Van Spéijk te zeggen: „dat nooit'!- Dan nog liever de lucht in!" hier getuigen van een verrukkelijk too- neel, waarop de Almachtige met welgeval len nederblikt, en dat het gansohe Hte meihof met zoete vreugd vervult: Diony- sius maakt zich gereed, den voormaligen wijsgeer, thans het ootmoedige kind van den Christus, de groote Gave te schen ken. Te dien einde bracht hij! een met gezegend water gevulde urne meld©, writkle hij thans onder het bereik zijner hand plaatst. „Welaan, dierbare z:oon, klinkt het plechtig uit zijp mond, bereid u nederig voor tot het onschatbare geluk, hetwelk u gaat geschonken worden. 0 ja, open mij de poorten van het Vaderland! Mijn ziel verzucht naar fle slaking harer boeien, ende enge® des doods wenkt mij reeds. Gij zult hem volgen, niet echter vóórdat het water der wedergeboorte' over uw hoofd gevloeid heeft. In den naam van Hem, die straks uw rechter zal we zen, zeg' mij', o£ gij gelooft dn den Almach tigen God, scheppervan alle zienlijke en onzienlijke dingen; in zijn Zoon, ter verlossing der zondige wereld mensch geworden en aan een kruis gestorven; in den H. Geest, die- door den mond der profeten gesproken heeft, in Heim, eten levendmaker onzer ziel'en! Ik geloof van ganscher harte, uit all'e kracht mijner ziel. Gelooft gij in Laten wij niet verder gaan. De dienaar Geheime wapendepots. Volgens officieele berichten uit Bruns- wijk' zijn de staatsprocureur en andelro autoriteiten nu begonnen met een onder zoek in te stellen naar geheime wapen- munitie-deports. In de omgeving van Helmstadt zijn in éenlbosch 125 infante- rie-geweren, 2 machinegeweren en groots munitie-voorraden gevonden. Verscheide ne personen zijn in - verband hiermede aangehouden. Nabij Frellstadt heeft men reeds de vo rige week een wapendepot ontdekt, waarin 84 infanteriegewSren waren verborgen. De hoofdschuldige van het verbergen van wapenen moet zijn een "zekere student Faust uit Brunswijk, in wiens woning men 4 Volledige machinegeweren en 4000 patronen heeft gevonden. Faust is sinds dien spoorloos verdwenen. Naai- de „Bresl. Zigy" uit Rodzin ver neemt, is door een zwaren brand, in de Paulsmijn te Eschenau de drogerij geheel vernield. De schade ^bedraagt ongevepr een millioen Mark'. Een motie van vertrouwen. BERLIJN, 28 Juli. (W.B.) Volgens de ,.Voss. Ztg." hebben de meerderheidssocia- listen, het centrum, de Duitsche volks partij en dc democraten' de volgende motie aan den Rijksdag voorgesteld: „De Rijksdag waardeert de gronden waarop de rijksregeering de overeenkoms ten van Spa heeft geteèkend en verwacht van alle betrokkenen, zonder onderscheid, dat zij, voor zoover het. in hun vermogen is, alles zullen doen, om de regeering bij de nakoming der dooi; haar aangegane verplichtingen te steunen". Dr. Dorten. WIESBADEN, 28 Juli. (H.R.). Dr,: Dorten, die, zooals beïend, wederom in vrijheid werd gesteld, is hedenvoormiddag in Wiesbaden Mgr. NSrber. f. BERLIJN, 28 Juir. (FUN.): Mgr. Tho mas Nörber, aartsbisschop van Freiburg (Breisgau). is in den ouderdom vau 7'4 jaar Dinsdag overleden. Onderwijzeres taking. BRUSSEL, 28 Juli. (Part, Maasbode), Morgen zal het nationaal onderwijzers syndicaat in staking gaan, wijl de onder wijzers n.i§t tevreden zijn met het wets-i ontwerp-Destrée betreffende de jaarwed den. Kiesrechtdebatteii. De Kamer nam na een stormachtig debat Woensdag het grondwetsartikel 47 aan, waarbij aan den man .van minstens 21 jaar het kiesrecht wordt toegekend. Het amendement der Katholieken tot invoering van het vrouwenkiesrecht bij eenvoudige wet werd verworpen, dat der socialisten om het vrouwenkiesrecht in te voeren als 2/3 der stemmen er voor zijn, werd aangenomen. Een ministererisis Werd door de tegemoetkomende houding der Katholieken voorkomen. Een Ncderlandsch monument te Verdun. Zondag a.s. zal te Verdun, de beroemde vestingstad, vlak' voor Üe oude citadel1 een fraai monument worden onthuld, voor-' stellende „La Defense" (De Verdediging) en gebeeldhouwd door Rodin. Dit monu ment, rustende op een zeer artistiek' voet stuk, is door het Nederlandsche Verdun- cornité aan Frankrijk aangeboden om 'daar-1 mede den dapperen strijd te huldigten des Heeren stelt den befoeierling nog ver schillende vragen, eischt van hem een ondubbelzinnige verklaring. Die verklte ring; zij wordt g.eg'even Als gesterkt door de kracht van Boven, verlaat de stervende zijln legerstede, knielt in diepen ootmoed neder. „Vader! Vader! haast u, mijn ure is nabij. Welaan, dierbare broeder, wees dan bevrijd van de slavenketenen, diei u druk ten, en zie vrijmoedig1 op tot uw Vader, daar boven wolk en ster, want: „Ego te baptize, in nomine Patris, et Fjiiii, et Spiritus Saneti Werpen wij een sluier over hetgeien nu volgde. Dionysius nam den ujtgeputten, naamloos gelukkigen grijsaard in zijn ar men en legde hem zaehtkens neder op zijn legerstede, waar de bode van den naderenden dood reeds verwijlde. De priester knielde neder; stortte een vurig gebed voor den nieuwbekeetdie; ze gende hem nit de volheid zijns harten en verwijderde zich. „Ik ben zóó zwak, zoo vermoeid, dat ik. rust noodig heb. Ja, rust, rust! lispelde Sempronius als een Kind, dat in de armen zijner teedlere moeder den slaap zoekt. Toen Dionysius door de vestibule ging, blikten hem de slaven zeer nieuwsgierig na, want zij waren niet weinig) verwon derd, dat hun meester de tegenwoordig heid eens Nazareërs van noode had. In die de Fransche troepen in den jongsten oorlog voor Verdun streden. De Fransche Regeering heeft officieel doen weten, dat deze plechtigheid zal worden opgeluisterd door de aanwezigheid van Maréehal Pétain, de Ministers van oorlog, Van Onderwijs, van Beeldende kunsten en waarschijnlijk ook: van den mi nister-president, M. Millerand; terwijl eveneens van Buitenlandsche Zaken ver scheidene 'hooge autoriteiten zullen tegen woordig zijn. - i LONDEN, 27 Juli. V.D. Naar de Pa- rijsche bladen heden melden, blijft Mils lerand zich verzetten tegen erkenning dei' Russische regeering,, tot zij er in toestemt de schuld te erkennen, aangegaan onder het bewind van den Czaar. De conferentie te Boulogne. BOELOGNE SUR MER, 27 Juli. (Ha- vas.) Een bijzondere correspondent van Havas telefoneert: Dadelijk na afloop van het dejeuner zijn Lloyd George en Millerand in conferentie gegaan, in het hotel Imperial, waar zij waren afgej- stapt, en niet in de prefecture, zooalé werd verwacht. De conferentie duurde tot half 6. Daar na gebruikten de eerste-ministers en hun gevolg de thee. Om .half. 7 .Verlieten Lloyd Geprge en; zijn gevolg Boulogne aan boord van een patrouille-kruiser, om naar Engeland te rug te keeren. Hun werd uitgeleide ge daan door hetzelfde ceretaonieel als bij' de aankomst. De conferentie heeft zich met twee soor-i ten kwesties beziggehouden. Betreffende het verzoek om een inter nationale conferentie ,dat door de sovjet- regeering was gedaan, zal de Engelseha regeering antwoorden aan Tschitscherin, dat in overeenstemming met de Fransche regeering, die conferentie niet kan pla.atsl hebben, tenzij de bolsjewistische autoritei ten, in tegenstelling met liun tegenwoor dige wens-chen, er in toestaan, dat het lot van Polen, er op zal worden bespro ken. Indien de regeering te Moskou deze voorwaarde aanvaardt, zal Millerand Wordeii geraadpleegd o-vér het aan h-et bolsjewistisch voorstel te geven gevolg en zal hij de voorwaarden stellen, die hij noo dig zal achten voor de erkenning van de sovjets. De aangrenzende landen zullen aan de onderhandelingen moeten deelne- - 3n. De Engelsche premier heeft zich' aange sloten bij de Fransche stelling, door iedere bespreking met de bolsjewiki in recht- atreek'sche onderhandelingen uit te stel len. Op voorstel van minister Marsal is' een tweede belangrijk besluit genomen, be treffende Je toepassing van het financieelel 'gedeelte van de te Spa getroffen regeling nopens de kolenlevering door Duitseh- land. De commissie voor de schadeloos- stelHng- zal ermee Worden belast om voor een onvoorwaardelijke uitvoering van de overeenkomst vaai Spa te zorgen, zoo wel' wat betreft de door Duitschland te leveren kolen, als wat .betreft het voorschot; dat aan dit land is toegestaan door de daarbij betrokken mogendheden. Duitschland zal op 1 September 1920 aan de commissie voor de schadeloosstel ling, Duitsche schatkistbiljetten tot een bedrag van 60 millioen gouden marken, Vervallende op| 1 fdM 1921 met een rente Van 6 pet. per jaar overhandigen. IN,al 1 September 1920 zal Duitschland naar mate van de kolenlevering- door Duitsch land en de overeenkomstige voorschotten der geall. ,dergelijké biljetten inleveren. De voorschotten - zullen noodzakelijkerwijs moeten worden aangepast bij de leverin gen. De commissie voor de schadeloosstel lingen zal, om zich de benoodigde middelen Wij zijn Koopers en Verkoo pers van eik kwantum tegen SGHE rende prij: concurree- 867-20 het voorbijgaan verzocht de priester aan Cecilia, den edelen vrouwen te- zeggen, dat, indien zij' den" laatsten snik! van haar vader en echtgenoot wilden opvangen, zij in aller ijl paar de ziekenkamer moesten gaan. Het was dan ook hoog tij;d. Auguista noch Valeria sloegen de waarschuwing in den wind. Toon zij; binnen traden, richtte de stervende zich op en stieldla haar een zo-eten glimlach toe. Een hoogere kracht scheen hem' nog voor een oogenblik te .bezieten, en met duidelijke, hoewel zwakke stemi rieip hij uit „Alle duisternis is verdwenen; ik heb het licht gevonden. O! voeg u aan mijh zijde in het Ko ninkrijk van Jesus-Christjusü Augusta boog zich en besproeide het gelaat van Sempronius met heete tranen, terwijl Valeria schier wanhopig de han den wrong. Op hetzelfde oogenblik verscheen de in Christus herborene voor den oppersten Rechter. HOOFDSTUK XX. De zevende en laatste dag' dieor satur naliën was nauwelijks verlóopen, of men plantte op den drempel' van het ons wel bekende huis een tak van een tiieiufoypres, hetgeen den voorbijgangers aanduidde, dat Sempronius Graecus het tjjdelijke met het eeuwige .verwisseld had. te verschaffen, de bons kunnen verkbopen, of ze overdragen, met of zonder het en dossement der betrokken geallieerde re geeringen. Ten slotte zal, om zoo spoedig mogelijk' het bedrag van het te geven voorschot te kunnen vaststellen, de commissie voor de- schadeloosstelling, het bedrag van het maandelijks ,aan Duitschland te verleenen Voorschot,, voorloopig op 40 mark per ton kunnen bepalen, onder voorbehoud vaai een latere verbetering. Aldus zal Je Fransche scha tkist kunnen, worden verlicht van de aan Duitschland; uit te keeren voorschotten, ter uitvoering van het verdrag van Spa, door een eenvou-' dige bankzaak van (afrekening op de goe deren. In Fransche kringen is men zeer vote daan over deze twee oplossingen, die? overeenstemmen met do wenseh-en, die door: de Fransche afgevaardigden -.zijn naai? voren gebracht. Verklaring Bona? Law, LONDEN. 27 Juli. V. D. In antwoord! op vragen, in het Lagerhuis gesteld, ver-; klaarde Bonar Law, dat de Britsche re-* igeering niet in gemeenschap stond met» Wran£:el, die rechtstreeks met de Sovjet regeering jmoest onderhandelen. Gevraagd omtrent de Britsche gevange-i nen te Bakoe, zeide hii. dat zij. volgens! de laatste berichten, eene onm€nschelij'-< ke behandeling ondergingen. Met schen-t ding .der belofte, hen naar een landgoed' buiten de stad over te brengen, werden del Engelschen_ in e.en Meine ruimte gehou-» den, waar zij hadden .te lijden van de (hitte en-ongedierte, terwijl al de Fransche ge^ vangenen op 2 na in vrijheid waren ge-ï sield. De Britsche regeering was echter bereid, zooals zij steeds geweest was, de Russische onderdanen in het Britsche rijkl naar hun land te zenden, zoodra de Sovjet regeering alle Britsche onderdanen in Rusland en Bakoe wilde terugzenden. Daarom had de regeering het voorstèl van Litvinoff aanvaard tot volledige uitwis-* seling der Britsche gevangenen in Rus-? land op eene te bepalen plaats en datum', én zou hiertoe zoodra mogelijk regelin-? gen maken. De Bolchewisten hadden ten slotte aan Polen medegedeeld, dat zij he-? reid waren a.s*. Vrijdag over een wapen-? •stilstand te onderhandelen LONDEN, 27 Juli. V. D. De som van 22658 pond werd heden door het prijs- gerecht als premie toegekend aan 151' sdhepen der oorlogsvloot, die de overwinJ ning hij Jutland hadden behaald. Dc wapenstilstand tupsckcn Palen en Rusland'. Een draadloos bericht uit Moskou meldt, Jat de bolsjewiki 30 Juli hebben' bepaald als dag, waaro pde besprekingen* met de Polen over den wapenstilstand zullen beginnen. De vertegenwoordiger^ der regeeringen zullen elkaar te Barano- witsji ontmoeten. Toen Dionysius den volgen-den dag zijn bezoek nog eenmaal wilde herhalen, be merkte hij-Aanstonds datteeken van ro iw. Niettegenstaande de door Augus-ta te zij nen opzichte betoonde koelheid, durfde de priester verzoeken, dat men hem tot het lijk zonde toelaten; in de sterfkamer namelijk hoopte hij eenige inl'icbtingen te verkrijgen omtrent de laatste oogen- blikken van den bekeerling. Het Verzoek werd .niet afgewezen, en eten slaaf ver zocht Dionysius hem te volgen. In een wijde zaal lag het stoffelijk overschot van Sempronius op oen luisterrijk 'praalbed uitgestrekt. Het lichaam, met' kostbare Kruiden gebalsemd, was in rijke kteedo- ren gehuld. De dienaar des Heeren hief zeg'enend de hand op boven het koude lijk en een warm „De Proftmdis" ruischte van zijn lippen. To-t zijn groote teleur stelling waakte sl'echts een oude slavin, Felicitas, bij het zielloos overschot haar» meesters. Ook vernam hij!, dat de edele vrouwen in een diepe droefheid gedom peld waren, te meer oimdat voor haar het graf een ondoordringbaar geheim besloot. Daar hij' niet verhopen kon, toegang tot haar te verkrijgen, stelde Dionysius zich er mede tevreden, eiem Kroon van immor tellen en amaranthen op het kille voor hoofd van den doode te drukken; vervol gens verwijderde hij zioh in stilte. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 1