jogramma's FJ PILS jjntiardt's de overal bekende [Tweede Blad eijboer bSetten. ilEUWE ZEEUWSCHE COURANT idarmoede, luwachjigheid, Rheumaiiek, Ga! en slijm Maagzuur, Hoofdpijn dezer af zullen Landdag te Goes felephoon 20/ Uit vroeger tijden. Een uurtje bij de Zeeuwsche „onderkruipers" te Rotterdam. BINNNLAND. BOEKENN1EUWS. Voor de Keuken. V1SSCHERIJ. ZATERDAG 22 MEI 1920 Gemengd Nieuws. 7'/ /6, I <1 I kC. leeskrachtige |n, zwakke, duize- bleekd geloats- Geb rujk hier- irdt's Staaltabletten. dienen |ot alge- verstcrkmg van en lichaam, ver- |en Uw eetlust en In een g-eZpnde ge- lileur. i* liozon vaivif f 0.00. fefc, gejiag-dheid, Ipanningj slape- Jeid, examenvrees, kelbaarhfcid. Ge- fk hiertegen Jiardt's Zenuwtabletten, ie tablette^i kalmee- in b.oogs mate en lien de gevolgen van Irsparmmg^ weg. Ter kokep 60 ct. koudé en pijn in Jledema|en, ischias, rr- en gewrichtspijn, ligezichtspijn, pijnen li allerlei aard. Ge- Jiik hi er legen ;-jSanaperin-tabletten. |L>eze wecken pijn- ■llend e'.t genezend. I Per kom? 75 ct. Irden veigvijderd door I nhardt's Laxeer-tabletten j hgelen dan stoelgang, j I n bloedzuiverend en I rdrijven [uitslag. Per dots 60 ct. laagpijn, maag-water, Irisping, geen eetlust, lichte spittvertering. J Gebruik fiertegen Bjnhardt's Maagtabletten, j Per kok61' 75 ct. Jlijnhardt's ftoofdpyn-ta- lletten. Stillen spoedig I |e hevigste hoofdpijn. Per koker\45 ct. Ferkrijgbaar bfi Apoth. rii Drogisten. JTe Goes |iV. F. den Herd|rGebr. jMulder; Zierikzse J. W. iGnddeTbolen ILG. van IZaltbommel; lerieke A. I.M. Steketee'ssGraven- poider J. H. v. Dijjhoorn Kamperland H. Bakker-, Brouwershaven A- de ZooverOudelartde C. [Mol Czn.HanswberdA. WijkKapellei.1. Bur- 's-Heerenhdfek A. v. Rasteren Ove/anri M. v. SteeHoofdplaat A. Ver liest: Borssele Mej. A. Karelse; Krulningen H. J. Kluvfhouf. 108-164 \-rtxp0*m-t. seizoen nog IwW^naand, reiskosten wor- lijk. 543-14 Inge Vorststra.it te Goes, en kantoor N. Z. Courant Oprit I bij de leden der Plaatselijke 487-26 liLDERg^BEHANGERS. schilderen van en RIJTUIGEN. 530-20 dit gebied in Zeeland. I en Spanjaardstraat F 28. 550-36 Walcheren is dat outste Eylandt van Lëlandt, waer in begrepen zyn drie fcboone Steden, ais Middelburch, CamP, C, en de Flessinge; Zuydt-Bevelaiidt ft vermaerste, grootste ende t breetste Kvlandt, daer drie proper Steden in ghele. fcien' zijn, als Borsselen, Komerswael nie Goes". Rommerswaal is sedert eeuwen door de Lee verzwolgen. Van Borsseleis over- Li,bleven een schilderachtig dorp. t Heett zéér wel 't cachet eener Middeleeuw- tche plaats bewaard. Een groote opeD Kaats in 't midden. De vier hoofdstraten lomen daar op uit. De Kerk midden op |ie plaats .met den brandput, t G anscho fanrp omlijst met boomen. Goes is voor Zuidbeveland „De Stad heb Middelburg bezocht op gewone mn. Men zag er dan wel buitenlui, dio boor zaken derwaarts waren gegaan, maar 'huil o-etal was niet opvallend groot. Ook Donderdag, den bekenden Marktdag, en ik er geweest. Dan levert Middelburg jen interessant gezicht. Bij die gelegenheid iet men er bezoekers van alle eilanden, hun inderdaad schoone, poëtische klee- ÈsSracht. Maar ook Goes heb ik gezien op ge- [one- en ook marktdagen, 'k zou zeggen, ;at het te Goes drukker is. „Goes, een stadt seer proper ende lus- ;ich, rondtsomme met boomen ende boom- .erden beplandt, die in 't jaer ons Hee- :en 1302 in de Chronijeken bekent werdt". Le vindt haren oorsprong in 't slot Oost- inde, een sterkte aan den stroom Gosaha, 't bezit der Heeren van Borssele. 't Slot erd gebouwd in de 10e eeuw. De onge lukkige gravin van Holland, Jacoba van deieren, geb. 1401, f 1436, en haar vierde clitgenoo! Frank van Borssele, Graaf van Ostervont, bewoonden het geruimen tijd, e kelder van 't voormalig slot bestaat log, maar is bijna geheel met zand en min gevuld. De bekende moerbeienboom an Jacobs staat nog opeen kleine binnen- laats. Jaarlijks, draagt bij nog vruchten. „Rondtsomme het slot zijn met der tijdt -ergadert ende hebben haer nederghesla- ;hen eenighe landtlieden, haer met den iouw van den acker meerendeels genee- -ende. Uyt dese versamelinghe is dan tllencxkens voortghecomen een aansienlijk lorp, welcke den naem van „Het Dorp ;er Goes", is gegheven-". Dat Goes binnen weinige jaren een aan- lienlijke plaats werd, kon men hier uit [afleiden, dat het met goedkeuring van raaf Willem met keuren werd begiftigd, ;en in 1406 stadsrechten kreeg. In 1417 begon men Goes inet poorten, muren en vestingwerken te voorzien. Toen Goes als tad, in.haar volle, .glorie prijkte, telde ze, zes Poorten, twee Forten, vele sierlijke gebouwen, drie Schuttershoven „ofte Doe len", een Latijnsche School, drie „wel gheproportioneerde mercktvelden", een Wees-, Oudman ende Vrouwenhuys". In 1420 werd gesticht; binnen de Stadt Goes, de Kerch en de Cloester der Kruisheeren". Het voornaamste gebouw is de Oude, Roomsche, Sint Magdalenakerk. Ze werd begonnen op 't eind der 14e eeuw, en in 1423, op den 18 Juni, is ze geconsacreerd.: peze heerlijke, gothisehe kerk is helaas overgegaan in de handen der Protestanten. In het jaar 1618 werd ze deerlijk geha vend door brand. „Ende in den jare 1621 g-eheel wederom, tot groote koste der inwoonderen, als hebbende gekost een of :wee en twintig dusend ponden Vlaems, lyt der ghemeenter burse, veel gröotei' jende heerlijcker opghebonwt". „Grooter", dat kan men zien, als men oplet hoeveel er nog ontbreekt van wat oeger stond. „Heerlijcker", neen, dat is niet de juiste term, juister is „opge lapt". Schoon en indrukwekkend is nog de Magdalenakerk in haar vervallen staat. Maar, ik moet zeggen, dat ajp ik haai zie, het mij voor komt, alsof ze schreit om erbarming.- Haar machtige lijnen en dei-zelver harmonie zijn nog wèl een ac- loord, maar mineur. Vele rampen zijn over Goes heen ge varen, In 1539 woedde er een pest, die loovelen ten grave sleepte, dat vele inwo ners van angst de stad verlieten. Kórts nadien, waren de inwoners, zóo arm uithoofde der overstroomingen, dat. [ze de lasten niet meer konden 'betalen. In 1554 legde het vuur drie vierde der stad in aseh. Ook bet klooster der kruisheeren brandde toen af. In hoofdzaak vonden de inwoners van Goes hun bestaan in „landtbouwerije", «outneringe, en koophandelinghe van gra nen Het ligt voor de hand, dat de Stad al vroeg haar markten had. Zoo mach tigde Jacoba van Beieren in 1417 de stad, een vrije jaarmarkt te houden op den eersten Dinsdag na 23 Augstttus. Reeds van te voren bestonden er de wekelijk- sohe marktdagen, toen ook op Dinsdag, .„die Beyersche Heeren, die voormaels Graven van Zeelandt souden gheweesfc hebben, aan dese Stadt seeckere Privile giën ende vrijheden van jaer-marekten, ende weecke-marckten ghegont ende ghc gheven hebben, midts datse alle de dor pen van den lande ontrent haer hebben, °m aldaar ter merekt te komen". Ook werd groote zorg besteed aan dijken en wegen, om de communicatie met Goes te vergemakkelijken, „want deze Stede ge- kgen was in 't platte landt van Zuvdt- hevelandt ende anders gbeen Stede daer hij of omtrent en was, ende dat die omleggende Dorpen aldaer haer weeck- ®arckten houden mosten, ende alsoo seer vui noode waren sommige oude wegen, mjeken, heulen ende waterganghen her stelt te worden, opdat de landluyden te ghevoechlijcker, ende tot minderen kos ten heui- goedt souden moghen te merekt bringen". Op vele plaatsen lees ik in de ehro- ni.joke, dat de maiikten altijd druk bezocht werden, en verder, (lat de luyden gaerni naer de merekt gingen-. Misschien is dat nu nog zoo. Ik reed eens op een Dinsdag namiddag van 's-Heerenhoek naar Goes, en was verbaasd over het groot getal marktbezoekers en bezoeksters. Op alle dijken en wegen zag mon ze per fiets huiswaarts vliegen.; Toen ik van „Toondagen'! hoorde spre ken, meende ik met iets nieuws te doen te hebben,- Echter is dit niet zóo, want ik vind de „thoondagen" reeds vermeld in 1522. Bij die gelegenheid werd er te Goes vertoond het lijden Christi. Waarschijnlijk heeft "Vrou Jacoba" een grooten stoot er aan gegeven, om het vrouwvolk naar Goes te lokken. Op den vierden Mei 1428, was er te Goes „een groote opscliote van den Crnysboghe, daer mede present ende tegenwoordich was Vrou Jacoba, met meer andere. Daer Vrou Jacoba den Pa pegay afschoot ende Koninginne wert, waer af groote vreucht ende triumphe binnen der stadt van der Goes ghebeurde, soo dat die Vroukens uyt den Lande van veel dorpen quamen om die Koninginno te beschenken, die sij veel presentkens heb ben geschonken". Hiervoor was Vrouwe Jacoba zeer dankbaar ,want zij schonk „den Vroukens" ten eeuwigen dage de vrjje vlastiend in sommige „quartieren" van Zuidbeveland. Of zulks nü nog bestaat weet ik niet, en hier kan ik het niemand vragen, latei- hoor ik 't wel eens bij u. Geachte lezers, tot later dus. St. A. 27-4-'20. Joh. W. V. Zoo men weet, werden de werkmenschen die uit Zeeland naar R'dam gingen om de stakers te vervangen, daar betiteld met den naam van „onderkruipers". Dat die stakers op die lui gebeten waren, is te begrijpen. Toch deden die menschen niets anders dan van de hun door onze grond wet gewaarborgde vrijheid gebruik maken. Maar 'n Rotterdamsche bewuste „arrebeier" vat de vrijheid zoo op, dat iemand die, zooals hij, modern georganiseerd is, die vrijheid moet prijsgeven en maar doen wat de oi-ganisatieleiders kommandeeren. Ofschoon de Rotterdamsche havenarbei ders over 't algemeen niet erg moedig zijn, en wanneer het gaat om man tegen man op te komen, niet gauw zullen aanvallen, had de Directeur van de Holl. Amerikalijn, waar de Zeeuwen gelegerd en gevoed wer den, deze toch verboden om de afgezette terreinen te verlaten, om gevaar voor moles tatie of mishandeling te voorkomen. Zoodra ik bericht kreeg dat er onder de onderkruipers zich eenigen mijner oude kennissen bevonden, zelfs een tweetal fa milieleden, heb ik hen bezocht op de ba- gageloods der Holl. Am.lijn, waai- er een 1400-tal logeerden. Dat bezoek 'k wil zeggen de toegang tot het terrein en de loods dankte ik aan de omstandigheid, dat mijn ambtenaarsuniformpet diende als vrijkaart daar Rijksambtenaren ten allen tijde vrijen toegang hebben op alle handels- terreinen. Ik had geen spijt van mijn uitstapjehet bezoek viel mij inderdaad mee. De heeren „onderkruipers" deden juist een aanval op de erwtensoep, en te oordeelen naar den geur die er uit op steeg, was het goede kost. Daarachter volgde stampot, die er al even smakelijk uit zag. Het viel mij op, dat het werkvolk zoo opgewekt was. Trouwens in zoo'n voor- deelige conditie waren ze mogelijk nog nooit geweest. Gratis kost en logies en f7.50 per dag loon is geen kleinigheid. Vóór den oorlog verdiende een veldarbeider nauwlijks zoo veel in 'n week. De slaapplaatsen waren geregeld evenals aan boord der passagiersbootenn.l. drie kribben boven elkander en de lui van de zelfde plaats zoo veel mogelijk bijeen. Het boot- of havenwerk viel hen meealthans wat de zwaarte betreft, en dat verwonderde mij niet, daar ik weet, dat do landarbeid over 't algemeen meer lichaamskracht vordert, dan het sjouwen aan de schepen. De jongeren hadden wel eens graag 'n uitstapje in de stad gemaakt, waarvoor bij den 8-urigen werkdag dan ook gelegenheid genoeg was, maar ze waagden er zich niet aan. De ouderen vergenoegden zich met n P'jpje en hun gemak. Opmerkelijk dat er verscheidene boeren onder hen waren. Doch ook zij verklaarde», niet tegen het gevorderde werk op te zien. De meesten hunner deden het op hun klompjes af, wat op 'n stedeling een eenigs- zins zonderlingen indruk maakt. Daar ze wel eenigszins opzagen tegen de verveling van den Zondag en zelfs geen H. Mis konden hooren, heb ik met eenigen hunner een onderzoek ingesteld naar de kapel, waarin door Pater Maznrowski in normalen tijd Mis wordt gelezen voor Russische en Poolsche landverhuizers. De kapel was voorloopig gesloten. Op een door mij tot hen gericht verzoek werd geant woord, dat de Pater zelf verhinderd was om aan 't verlangen der werklui te voldoen, maar gezorgd zou worden, dat een andere priester die taak op zich nam, wat dan ook gebeurd is en waarmee de Roomsche Zeeuwen zeer in hun schik waren, blijkens éen schriftelijk mij toegezonden bedankje na hun terugkeer in Zeeland. Overigens was er voor gezorgd, dat ette lijke couranten ter lezing lagen, waarvan natuurlijk druk gebruik werd gemaakt. Dat er fel op de onderkruipers werd af gegeven en gescholden is waar, maar waar is ook hoezeer de stakers zulks ont kennen dat de mislukking van de staking voor een groot deel het gevolg was van den aanvoer van werkwilligen van buiten. Rn wie, zooals schrijver dezes, zich dagelijks onder de arbeiders beweegt, kan haast ieder uur hooren, dat .ze blij zijn weer te kunnen aanpakken en zich niet meer zoo gemakke lijk door de leiders zullen laten beetnemen, om vreemden met de arbeidsloonen Ie laten gaan strijken. Het ziet er inderdaad wel naar uit, dat de hulp der Zeeuwsche onderkruipers voor eerst niet meer noodig zal zijn. Wat bij de staking zeer in't oog liep, was van 't begin tot liet einde de weinige sym pathie der arbeiders zelf voor de staking. Meer dan 80 percent der arbeiders kwamen er rond voor uit, dat ze veel liever hadden blijven werken en dat ze eenvoudig waren bezweken voor den aandrang der organi satieleiders. En nu ze eenmaal bet werk hadden neergelegd, waren ze bevreesd voor terrorisme en de wraak van heethoofdige kameraden. Duidelijk bleek hier weer de macht van organisatie, maar ook het groote gevaar wanneer die organisatie in verkeerde richting- gaat en de gewone leden niets meer hebben in te brengen, maar worden voortgestuwd als 'n kudde redeloos vee. Onbegrijpelijk dat er in Rotterdam nog arbeiders zijn, die als lid der havenorganisatie bij de bestuur ders hun beklag gingen doen over tekort komst in hun gezin, met 'n beet en snauw werden toegesproken en die toch den moed misten om hun lidmaatschap op te zeggen. Meer en meer wordt echter merkbaar, dat hier en daar de oogen open gaan eu de macht der organisatie-despoten met hun hoog salaris aan 't dalen is. Moge het hiermee gaan als met do Duitsche Marken. tiek Centraal Bureau gewenscht of zelfs noodzakelijk is bij den tegenwoordigen om vang eu beteekettis onzer partij, dan moet, hoe dan ook, het kostenbezwaar worden overwonnen". Een Politiek Centraal Bureau. De beteekenis onzer staatspartij is in de laatste twintig- jaar aanzienlijk toegenomen en met voldoening mogen wij op den poli- tieken arbeid der laatste twee decemiina terugzien. De katholieke staatspartij is de grootste politieke partij in den lande ge worden en dit legt haar bijzondere ver plichtingen tegenover zich en liet land op, om haar gezag te handhaven in den moei lijken tijd, welken wij tegemoet gaan. Naai de meening van het kath, weekblad ,,De Nieuwe Eeuw" is daartoe niet langer vol doende, dat bekwame personen door onze partij worden afgevaardigd. Wij móeten onze afgevaardigden ook in de gelegenheid stellen zich voldoende toe te rusten. En daarom pleit het blad voor instelling van een Politiek Centraal Bureau. Uit het be langrijk artikel eiteeren wij het volgende Wij moeten onze afgevaardigden ook in de gelegenheid stellen kennis te nemen van hetgeen er in binnen- en buitenland op politiek gebied verschijnt, zij moeten zich geregeld op de hoogte kunnen houden van het ontstaan en de ontwikkeling der moderne problemen, zich spoedig en gemakkelijk en zonder kosten kunnen oriënteerenin één woordhet is, dunkt ons, voor een krach tige katholieke politiek noodzakelijk, dat onze afgevaardigden heter geoutilleerd worden. Van de katholieke Kamerleden kan niet gevergd worden, dat zij ieder per soonlijk de lasten in tijd en geld daarvoor dragende katholieke staatspartij zelve richtte in haar eigen belang een Politiek Centraal Bureau op, dat in de hierboven geschetste behoefte voorziet. Zij heeft daar immers zelve het grootste belang bijWant zulk een Centraal Bureau zal niet alleen de vraagbaak zijn van de Kamerleden, niet hun alleen voorzien van al hetgeen zij voor een ernstige vervulling van hun taak noodig hebben, het zou ook ten dienste staan van ieder, die inlichting of voorlichting over eenig politiek onderwerp vraagthet zou connecties kunnen aanknoopen met buiten landsche politieke lichamen en personen en aldus een werkzame factor kunnen zijn in ons aller ideaalde katholieke internationale heit zou verder een bureau van inlichting kunnen zijn voor onze katholieke pers en. waarnaar reeds zoo dikwijls Is gpvraagd, de verbinding kunnen tot stand brengen tneschen kiezers en gekozenen. „Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk Politiek Centraal Bureau dp bestaande poli tieke organisatie geheel intact iaat. Er is geen enkele reden om daarin wijziging te bfengenhet gedecentraliseerde stelsel van kiesvereenigingen, kieskriiigbesturen en Al- geraeene Bond van rijkskieskringorganisa- ties werkt gunstigmet inachtneming Van zooveel mogelijk belangen voert het niette min een krachtig beleid. „Toéh zou bijv. het Secretariaat van den Algemeenen Boud in het Politiek Centraal Bureau kunnen worden ondergebracht, ten einde ook dat secretariaat te doen profiteeren van de inlichtingen welke het Centraal Bu reau zal kunnen verschaffen en het den leden van den Bond gemakkelijk te maken met bet secretariaat in verbinding te komen. Voor een uitgöfil-eid kiezerscorps als het onze, is een vast secretariaat zeer gewenscht, het vergemakkelijkt liet verkeer tusschen de kieevereenigingeti en komt zelf beter op de hoogte van wat er leeft in de partij. „Ten slotte zou ook de politieke Propa ganda hij het Centraal Bureau kunnen wor den Ondergebracht. Afgezien van de vraag, of het in (le toekomst niet noodig zal blijken, de politieke propaganda ook op andere meer doeltreffende wijze te voeren dan door de redevoeringen en nog eens redevoeringen is 't toch noodig, dat zij zich niet alleen met den tegenwoordigen maar ook met den toe- komstig-en tijd bezig boude en dit vereischt weer meer kennis van en meer inzicht in de politieke vraagstukken, waarhij het Centraal Bureau den noodigen steun zou kunnen ver schaffen. Ook het verband met de katholieke Kamerleden kan voor de politieke propa ganda van veel nut geacht worden. „De instelling van een Politiek Centraal Bureau zou naar onze meening voor de katholieke staatspartij vele voordeeleu op leveren. Er is echter één groot bezwaarhet kostenbezwaar en wij hebben bij de oprich ting van bet. Propagandabure.au ervareil dat het voor den Algemeenen Bond niet gemak kelijk is aan de noodige finantiën te komen. Toch lijkt, het ons op den weg van den Alge meenen Bond te liggen, om hier het initiatief te nemen. Al staat dit punt niet op de agenda van 29 Mei a.s., het zou nochtans kunnen besproken worden en misschien vindt men het denkbeeld van een Politiek Centraal Bu reau als door ons in grove trekken beschre ven, de moeite waard voor een nader onder zoek. Is men het er over eens, dat een Poli Jessonda, het dochterje van Jaïrus, Mysteriespel in drie bedrijvon, door Felix Rutten, verlucht met teeke- ningen van G. Westermann. In 1918 verschoen bij de N.V. de R.-K. Boekencentrale Amsterdam een hoogst smaak volle, in wijden kring zeer geapprecieerde uitgave van. hot ontroerende mysteriespel „Beatrijs" van Felix Rutten. Thans ligt voor ons een door dezelfde uitgeversfirma in het licht gegeven editie van „Jessonda", het dochtertje van Jaïrus, het mysteriespel, door denzelfden Felix Rutten met even vaardige pen geschreven en in den jong-sten tijd met schitterend succes in de schouwburgen onzer groote steden opgevoerd, onder grooten bij val van het opgetogen publiek en de hooggestemde lofredenen, ook van niet Katholieke recen senten. Voor hem of haar, die „Jessonda" zag ten tooneele voeren, is de lezing van dit bij uitstek fraaie boekwerk, verlucht met teeke- ningen van G. Westermann, een hernieuwd genot. Voor degenen, die nog geen kennis maakten met het voortreffelijk letterproduct van den begaafden schrijver, zal de lezing een aansporing zijn, met de opvoering van dit werk eens kennis te maken. De personen zijn getrouw naar het Evan gelieverhaal weergegeven, mét ais culmi- neerend lichtpunt de figuur van den Godde- lijken Wonderdoener, die aan liet dochtertje van Jaïrus het leven terug geeft. Kortom, een juweeltje van stijl en taal, dat Feiix Rutten alle eer aandoet. Voor (le typografische uitvoering en de uitwendige aankleeding van liet boelc, hebben wij niets dan lof. De meest luxueus ingerichte saloiileestafel zal dit keurige boek tot sieraad strekken. Mogki een ruim debiet de uitgeversfirma voornoemd voor hare zorgen in deze be- looneu. Droge rijst koken. A Kopjes rijst op 12 kopjes water met een weiuig- zout, droog en korrelig koken, dan in een rijstrand druk ken. Den gevulden rijstrand even in kokend water zetten en vlug omstulpen op een ronde schaal. In het midden de poulet met de saus gieten eu wat saus alleen over de rijst. Aspergesoep. De aspergeeinden van een bos asperges, -die men daags te voren ge bruikte worden gewassen en met 1 L. wa ter goed gaar gekookt. Dan door een zeef fijnwrüven. Bij dit gezeefde-aspergenat voegt men s/* L. kalfsbouillon en 3/j L. melk. In oen pannetje roert men V» ons boter met drie a vief eetlepels bloem op liet vuur glad en voegt daarbij steeds roerende de kokende soep. Zout naar smaak. In de soepterrine klopt men een ei met een weinig geraspte nootmuskaat en giet daarbij heel voorzichtig roerende, de kokende soep. Kalfspoulet mot kerrysaus. 1 pond kalspoulet afwasBchen en opzetten met D/s L. water, een stukje foelie en een weinig zout en daarin zachtjes gaar laten koken ongeveer een uur. Dun neemt men L. bouillon voor de soep el-af en roert door de overge bleven bouillon '20 gram met water aange mengde maïzena, (doov de maizena roeren een a U/s theelepel kei'l'y) 40 gram boter. De saus dooi- een zeef gieten en de poulcj: er nog even in laten stoven. Een ei kloppen en daarbij, voorzichtig- roerende het warme vleesch met de saus gieten. Een belangrijke uitvinding. Een jong visehkooper en zouter uit Grims by, tnr. Frank Croft, 55 Eleanorstreet, heeft een uitvinding- gedaan die zegt hij - in de lieele visscherij-iudustrie een geweldigen ommekeer zal kunnen brengen,hij beweert dool- een tot dusver geheim procédé, zonder het gebruik van zout, van chemische prae- paraten of van eenig aiidër kunstmiddel alle soorten van visch zóó te kfinuen prepareeren, dat ze gedurende een onbepaald aantal jaren goed blijft, zonder door eeiiig- klimaat aan getast te worden en dat ze. den vollen smaak, de volle voedingswaarde enz. behoudt zon der dat het noodig is ze in eenige verpak king te conserveeren. Dat wil wat zéggen Een Engelsch vakblad, dat van deze uit vinding melding maakt, vertelt, dat de heer Croft een man is van veel kennis, die al merkwaardige proeven heeft gedaan. Als bewijs voor de deugdelijkheid van zijn uitvinding heeft hij in zijn bezit visch, die zeven jaar lang versch en goed is be waard en waarvan hij gavandeert dat hij ze in den natuurlijken staat waarin ze ver keerde, toen ze te Grimsby aankwam, aan de markt, weer kan terugbrengen door ze eenvoudig te weeken gedurende een dag of drie in versch water Eu niet alleen versche visch, maar ook en vooral overgebleven visch en visch- afval („glut") kan op deze wijze geprepa reerd worden en levert dan voor den land bouw een meststof, die onliepaalden tijd kan worden bewaard en die een ongeëvenaarde bemestingwaarde heeft. De analyse hiervan wyst aan 10.05 vocht, 9.10 nitrogeen, 11.05 ammoniac eu 29.47 oplosbare kalkphosphaten Een ton van dit praeparaat heeft een uit zettingsvermogen in voehtigen grond tot 250 ton, en het grootste voordeel van al (en ook gevaar, zoo het niet met zorg wordt toegepast) is, dat slechts kleine hoeveelheden noodig zijn om op den akker de heilzame uitwerking ervan te bewerken. De bewerking van de visch volgens dit systeem is uiterst eenvoudig. Om later ge geten te worden wordt de visch schoonge maakt en geheel van been, kop, graat in- gewanden enz. ontdaan. Dan wordt de ge" lieime behandeling toegepast, waaruit de visch droog en stijf, maar overigens juist als versch te voorschijn komt. Dan wordt ze kunstmatig gedurende drie dagen ge droogd en is dan zóó hard, dat ze met een hamer zelfs niet kan worden stukgeslagen. Als men de visch dan maar droog lioudt, kan ze niet meer bederven. Voor handelsdoeleinden wordt de harde visch in molens met sterke drukking fijn gemalen als meel, en ook dit kan droog onbepaald lang bewaard blijven. In water geweekt, herneemt de visch haar natuurlijken vorm en is dan direct gereed voor het gebruik 0111 te koken of te bakken. Een kabeljauw van 8 pond, aldus behan deld levert twee pond gedroogde visch, en deze methode is zóó goedkoop, dat het visch- meel kan worden geleverd in den handel met behoorlijke winst voor 8 stuivers het Engelsclie pond, wat dan zooveel is als 4 pond visch tegen '2 stuivers het pond. De uitvinder, mr. Croft heeft op zijn vin ding- patent genomen in alle landen en weusclit vooral de Engelsclie markt, Grims by het allereerst ervan te laten profiteeren. Wij zijn benieuwd zoo schrijft de Vis- scherijcourant, waaraan liet bovenstaande ontleend is om van deze vinding, die, als alles wat hierboven is beschreven, in de practijk wordt vervuld, inderdaad een omwenteling in de vissclierij-industrie kan brengen, nader te hooren. In de „Nieuwe Eeuw" vonden wij onlangs het volgende ondeugende gedicht, getiteld: Zijne Majesteit de werkman. Hij verdient drie duizend gulden, Maar hij eischt er strakjes vier, Want, als-ie zes uur gaat „werken", Moet er geld zijn voor plezier. Vroeger vondt je 't ongezellig Met 'n werkman op den vloer, Tegenwbordig groet j'm vriendelijk, En hij antwoordt kort „bezjoer". Als-ie iets heeft „nagekeken", Kost het handenvol met geld, En, als-ie z'u pijp moet stoppen, Wordt dat voor 'n uur geteld. Moet-ie buitenwerk verrichten, En het regent 'm te fel, Dan laat-ie de boel maar waaien, Hij krijgt toch z'n centen wei. Sehi-.i t't-ie even van 'n stoepje, Dadelijk loopt-ie hevig mank En hij strompelt als gekwetste Naar de Rijksverzekeringsbank. 's Zaterdags na twaalf uren Stapt-ie naar 'n chique coiffeur Laat er fijn zich "champooneeren En bespuiten met odeur. Buiten loert-ie in de ruiten, Hoe z'n boord en frontje staat Eu hij presenteert sigaren Aan 'n kameraad op straat. Hare Hoogheid- met de kindereu Slentert dan van stoep naar stoep, Koopt het beste van het beste En d'r hengselmand vol „snoep". Als de centen zijn gevlogen, Lijkt het leven hem 'n hoon, Eu hij eischt voor de verandering „Minder werk en hooger loon". FOEZEL. Het vetgehalte der visschen. Het vetgehalte van visch is niet alleen afhankelijk van de vischsoort. maar ook van de toebereiding en andere omstandigheden. De grootste tegenstellingen bestaan bij versche visschen. Het minste vet heeft de om zijn smake lijkheid graag- gègeten zeetong, die slechts voor t/i pCt. uit vet en voor 86 pCt. uit water bestaat. Over het algemeen gaat trou wens hij versche visch gering vet- en hoog watergehalte steeds samen. De grootste vet- rijkdom bezit zalm, die zelfs versch voor meer dan een tiende, uit vet bestaat en slechts 67 pCt. water heeft. Zeer vetarme visschen zijn selielvisch, dorsch, snoek en baars, Do schol heeft eveneens weinig vet. Tot de vetrijke visschen erkent men na den zalm in neerg-aande lijn de haring, de ma kreel en verder de heilbot. Vooral de ha ring- heeft een hoog- vetgehalte van 35 pCt. Daarenteg-én is van alle genoemde visschen behalve de zeetong de haring het armst aan eiwitstoffen. Zeer gering- is het vetge halte van gedroogde visschen, b.v. bij den stokvisch, maar toch altijd nog grooter dan bij versche selielvisch en zelfs bij zeetong. Bovendien bestaat de zeetong- voor meer dan 4/5 van zijn droge stof uit eiwitstoffen. Van de gezouten visschen wint het de ha ring met bijna 17 pCt. vetgehalte en maar 46 pCt. waterg-ehalte. De gerookte sprot heeft 16 pCt. vetgehalte, terwijl de zalm in gerookte» toestand maar weinig meer vet heeft dan in verschen. Gerookte haring of bokking' beeft 8 A 9 pCt. vet. Sardines in olie bezitten, hoewel ze in olie zwemmen, zelf minder vet dan de ge rookte zalm, de sprot of zelfs de gezouten haring. Interessant is het pas sinds korten tijd wetenschappelijk vastgestelde feit, dat het vetgehalte van den haring en ook van an dere visschen veel afhankelijk is van het jaargetijde, waarin de visch gevangen is. Een in Mei gevangen haring had slechts het zeer geringe vetgehalte van 25 pCt. terwijl een in begin September gevangen haring 33 pCt. bezat. Daarna schijnt devet- rijkdom dan weer tot het begin van den zomer af te nemen. De gastronoom wist intusschen allang, dat de haring in Mei het lekkerst is en daarom vormt dit nationale zeebanket in dien tijd de grootste delicatesse. De dikste vrouw. Een ander nieuwtje uit Amerika is, dat daar de dikste vrouw woont, naar men beweert. Zij weegt 322 pond. Zij ie machineschvijfster en heet Nelly- Leonard. Zij vindt het niets erg om dik te zijn, ofschoon ze, op medisch voorschrift,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 5