rwoonhuis, ken rweede Blad !oosend< iineeren IALTHA. T 250, Middelburg, ouwwerk. -HYPOTHEEKBAM ctie annex Dames- leartikelen. ISTEINER. d-Beveland" üsbessen. te Goes, J van de jeuwsche Ilevert alle joedkoop t voor het tijdschrif- net groote UIT DE PERS. Sociale Berichten. Kunst en Letteren. Kunst en Wetenschap. Voor de Keuken. SPORT. Leger en Vloot. Gemengd Nieuws. G 15 Mpr 1920 SOEK, aim en voorraad i soorten fidres voor GRAF- alle stijlen en rradig. 413-16 LuWE ZEEUWSCHE COURANT ZATERDAG 15 MEI 1520 G. J. VAN 1NIJ H. VAILLAN ilownastjraat 46 Iravenhafle. VERZÉKERDE JBRIEVEN 'x 96 "EN 91-18 [IET-VERZEKERDE ANDBRIEVEN 99% ar ten kantore van GOES. op gevraagd, if later, een onder nummer 253 bureau van de leeuwsche Courant" bij DONDERDAG it 180, Middelburg,:' I, leveren tegen zeer ïu reeds gaarne aan velend, uur, ■óór 12 uur in het lingsmateriaal moet 435—26 in Effe UTIH narkturen zitting in bet ilIe voorkomende |n. SILLIJK. 10526 24 Balans E109, Lanbevelend, De Zondagswet. Lt Huisgezin is verre van geest- Het heeft, na de practijk van de Ivan 1815, u>et veel vertrouwen meer [vordering der Zondagsrust door wette- maatregelen: |t program der katholieke staatspartij dit punt zoo sober en zoo vaag mo- kbevordering der Zondagsrast, vraagt Lt kan een maximum, maar het kan |eon minimum zijn. t nntwerp-R. K. gemeenteprograra[treedt in bijzonderheden, maar durft, afge- van de winkelsluiting, voor de Zon- ist niet verder gaan dan één uur in 'namiddag- let, klaarblijkelijk, omdat het niet meer ■e maar leien 'niet mogelijk achtte. omdat het tegen den stroom regeering gaat principieel verder, verbiedt, als regel, de openbare ver- Hikheden voor den geheeleu Zondag. Ear zij houdt dit sluippoortje open, dat Eemeenteraad bij verordening voor de [na den middag op het verbod uitzon- h gen kan toestaan. ."nu duchten wij, dat de uitzonderingeu [talrijk zullen worden, dat er van den 1 weinig zal overschieten, plaat/ van één regeling staan ons ks honderden en honderden regelingen lachten. regeering schuift in haar memorie toelichting een zeer sterk argument voren: het sociale belang, dat aan (enden arbeiders Zondagsrust wordt ver- Lel, inpiaats van hun zwaarder werk [dan ill de week op te leggen. Jet dit argument zullen de gemeente en rekening hebben te houden, maar ïllen het alleen dan doen, wanneer bij idea een 6terk sociaal inzicht aanwezig is. je Tijd" meent, dat de regeering de Éilijke materie der Zondagswetgeving gelukkig heeft aangevat. Ook dat de [eenteraden de bevoegdheid erlangen de meeste voorschriften hetzij geheel lij gedeeltelijk ontheffing te verleenen, het blad een deugd vau het ontwerp, [wekt de drie christelijke partijen op om geering eendrachtig in dezen te steunen, jet Centrum" vindt een zeer goede s aan het ontwerp ten grondslag liggen en jait de regeering lof toe, dat de regeling [geheel op gericht (is) aan den Zondag rijding te geven, welke dien dag behoort [kenmerken". Nochtans brengt het de iing voor verbeteringen in aanmerking wordt in art. 9 ook gesproken van [toonstellingen'', als begrepen onder pbare vermakelijkheden. men echter wei een kunsttentoon- ng bijv. op één lijn stellen met een (feest of iets van dien aard ■oor velen is de Zondag de eenige dag, irop zij tentoonstellingen kunnen be lten. l bovendien zal daarbij van eenige luid- htigheid wel nimmer sprake wezen, pijl liet aantal personen, die enkele uren leillanee-dienst hebben te verrichten, Bvkt kon blijven. nsttentoonstellingen, of tentoonstellin- j met een charitatief doel zouden daarom van het in art. 9 opgenomen verbod loren te worden uitgesloten. stemming en de wijding van den lag zullen er niet ouder lijden. ook wat het begrip „uitvoeringen" eft, zal het aan de richtige werking ten kunnen komen, indien daarbij een lanig onderscheid wordt gemaakt, dat het verheffende en artistieke met de ie maat worde gemeten als het luid. itige, rustvei-Btorende minderwaardige. ervoeren* De Hanzebank. p den jongsten Hanzedag werden op de ectievergaderingen opmerkingen ge- t over de Hanzebank. Naar aanleiding van, schrijft men ons van bevoegde zijde grootere kwantiteit woorden werd ge- aan de Hanzebank, de voornaamste e'ding der organisatie, waarmede aller- st gezegd mag worden, dat de deugde- eid der gemaakte opmerkingen in over- itemming was met het aantal. Dat door chillende sprekers over dit instituut het 'd zou worden gevoerd was te voorzien. Bankleiding immers moet velen bij de voering van een aanvaard beginsel, tstelling bereiden, eene teleurstelling it, die naar onze meening allerminst worden omgezet in eene grief of be- beschuldiging' van conservatisme, zoo- "i een der voorvergaderingen geschiedde. Bank verleent nu eenmaal geen credie- dan tegen behoorlijk onderpand. En door te zeggen„dan kunnen we overal cht", bewijst men van doel en beteeke der Hanzebank zeer weinig te kennen lichaam immers is niet aangewezen het leven geroepen, om daar te hei naar andere banken te weiger- maar om een gezonden, onafhan Ikon middenstand te vormen, een denstand dus, die geheel in de lijn bet ordelijk zaken drijft en niet avon- Brt. 'J zakenmenschen, wier bedrijfsopzet tot 'oraale kan worden gerekend speelt in regel de kwestie n behoorlijk onder Seeue belangrijke rol e waar zulks wel het geval mocht zijn, de Hanze borgmaatscbappijj aan- end op. 1 do ter tafel gebrachte besprekingen worden afgeleid, dat vele middenstan- hot bestaan der borgmaatschappij niet rni hetgeen in enkele gevallen werd ingeven. De Roomsche mindenstander °!Je echter in zijn oor dat voor iedereen bereikte resultaten kunnen worden gecon cludeerd. Het is merkwaardig, dat sommigen het overdreven en ongemotiveerd van de bank leiding vonden, dat zelfs bij behoorlijk on derpand door de Hanzebank op eene be hoorlijke boekhouding wordt aangedrongen. Deze eisch behoeft echter weinig moti veering. Eene overzichtelijke administratie immers voorkomt het verkoopen met ver lies of te weinig winst, voorkomt dus onge motiveerde concurrentie, om maar te zwij gen van het belang, dat borgen en ook de credietnemer hebben bij eene administratie, die achteruitgang onmiddelijk aangeeft, waardoor groot verlies en onaangenaamhe den kunnen voorkomen worden. Hoe zouden wij overigens tegen het zich afgezet en benadeeld consumentendom met succes kunnen strijden, wanneer aan zijne vertrouwensmannen desgewensoht niet zon kunnen worden aangetoond, dat slechts eene behoorlijke winstmarge, waartegenover risico en deugdelijke warenkennis kunnen worden geplaatst, den prijs der artikelen verhoogt. Alles bijeengenomen mag de leiding der Hanzebank tevreden zijn. Voornamelijk was waardeering haar deel en met de gemoti veerde opmerkingen kan zeker rekening worden gehouden. Het groote voordeel, dat mocht worden geboekt, is dat de bezoekers der Hauzedagen voor zoover noodig tot de wetenschap zijn gekomen, waarom nu eigen lijk dit middenstands instituut in het leven werd geroepen. Het Landarbeidersconflict (e Staiiddaarbniten. De R.-K. Patroonsvereeniging te Stand- daarbuiten heeft in haar laatstgehouden vergadering besloten, niet op het voorstel der arbeiders in te gaan en een loon van 31 cent per uur aan te bieden. Een poging van het bestuur, om wan neer de arbeiders het aanbod niet aan vaarden, het^ geschil aan arbitrage te on derwerpen, had geen succes. Naar aanleiding hiervan hebben de ar beiders besloten met ingang van 25 Maart a.s. den arbeid neer te leggen. Weakpraatje 6. Mijn aanhef heeft doen zien, hoe één en kele giftdruppel voldoende is, om algeheel bederf, volslagen ondergang te weeg te brengen. De eerste smetdruppel kan dus beslissend zijn voor geheel het volgende leven. Wat een kind in zijne jeugdjaren aan schouwt en ziet, hoort en opvangt met zijne teedere zintuigen, ontmoet bij zijne spelen, op marsch naar school en op den terugkeer naar huis, het blijft met ouuitwisehhaar letterschrift in zijn jonge ziel gegrift, in zijn ontvankelijk hart geprent. Elke slechte indruk, verkeerde gewoonte, kwetsende vertooning, die het van buiten waarneemt, verzwaart den strijd van het arme kind en blaast het vuur der nog slui merende hartstochten en driften aan. Wie berekent de gevolgen van den eer sten stap op den weg des verderfs gezet. Werp eens een blik in onze bladen. Bijna dagelijks leest men in de verslagen onzer rechtbanken, hoe de eerste misdaad voor rekening van gewetenlooze en slechte schrijvers komt, die helaas 1 ongestraft, ja dikwijls zelfs bewonderd, vergood en aan gemoedigd, hun zielmoordend gif blijven uitgieten. Eeu zware verantwoording drukt op de zen in de eerste plaats. Doeh in de tweede plaats valt de schuld op hen, die verboden vruchten, slechte boe ken en zedelooze voorstellingen, onder de argelooze jeugd en volwassenen versprei den en zoodoende de booze plannen eeUer rioolpers en eener vunzige romanlectuur in de hand werken. Niét altijd zijn er boos opzet, kwade be doelingen in het spel. Daar zijn lïchtzinni- gen en onnadenkenden die den ernst der zaak niet inzien, niet beseffen hoe licht men van min goede en minder aanbevelings waardige lectuur tot het lezen van bepaald slechte en verboden boeken en bladen over slaat, en hoe gevaarlijk voor kinderen elke onreine uitdrukking, ja reeds elk on voorzichtig woord kan werken en voort woekeren Wat is er aantrekkelijker dan een kind te zien met onsehuidigen vrijmoedigen oogslag Met frissche, blozende wangen, een voor hoofd zonder rimpeltje een glimlach vol schalksehheid, een hart zonder geheimen Zulke kinderen zijn, gelijk de vrucht, waarvan ik sprak, een lust voor hart en oogen. Doch daarbij bedenke men wél Gelijk de vrucht zoo zij wormstekig wordt, haar lachend, blozend, smakelijk aanzien verliest, zoo zal ook elke aanraking de geringste zelfs met hetgeen kwötsend en oneerbaar is, alle bekoorlijkheden der jeugd wegnemen en haar niét zelden voor ge,heel het volgende leven rampzalig maken. Leiden. VICTOR VERDONCK. ut oogeablik crediet is te krijgen, mits Hem eene overzichtelijke administra- wordt gevoerd, waaruit de tot dusverre, Vlaamsch in Fransch-Vlaanderen. Vreemd, dat die Belgen, die zoo roepen om annexatie van Zeeuwsch-Vlaanderen en Limburg, niet spreken over de annexatie van de zuiver Viaamsche streken in Noord- Frankrijk, die ethnologiseh in het geheel niet tot Frankrijk behooïen maar een deel uitmaken van het oude, thans verbrokkelde West/Vlaanderen. Een medewerker van 't „Laatste Nieuws" heeft een bezoek aan Fransch-Vlaanderen gebracht en indrukken opgedaan over de taal, die de bewoners er spreken. Het zijn wel Franschen, zegt hij, maar ze spreken Vlaamsch, heel oud Vlaamsch. ,,'t Is waar, men mengt het wel met enkele Fransche woorden, vooral de nieuwere, voor dingen die de vaderen niet kenden; maar aan den anderen kant welk een schat van oude, kernachtige uitdrukkingen en zins wendingen, van woorden ook, die er nog vrij rondfladderen, ofschoon wijlen De Bo en Guido Gezelle er vele van geboekstaafd heb ben. Soms geniet ik als ik hier de volkstaal afluister." „Welk» jonge taalkundige zet langs de kust van Fransch-Belgisch en Zeeuwsch- Vlaanderen de opzoekingen van De Bo, Gezelle en Van Dale eens voort? Idoticon en Loquela kunnen nog zeer uitgebreid wor den, en niemand zal deze annexatie kwaad opnemen." Te Bray-Danes, Hondsehoote, Zuidschoote, Rozendaal, Bergen, Warhem, kortom in dit deel tusschen Veurne-Amhacht en Duinkerke spreekt men nog algemeen Vlaamsch. Op school leert men uitsluitend Frausch. Het is verboden Vlaamsch te spreken. „Wie het algelijk klapt, krijgt van een die hem' be trapt een babijntje met papier; hij moet daar zijn name op teekenen en het houden tot ie een ander Vlaamsch hoort klappen." De pastoor preekt zijn sermoen in twee deelen, eerst in het Vlaamsch en dan in 'tFransch. „Een Franschman van boven Calais (Kales zeggen ze daar allemaal) noemen ze een „Wale". Tijdens den oorlog hebben ze onze Walen ook leeren kennen. „Deze kun je niet verstaan.", zei iemand tot den corres pondent. Zoo zeggen ze septante-sept voor zeven en zeventig, en als je in huider boeken kijkt, staat het alzoo geschreven ook. De Vlamingen van de Belg'ieke konden we heel goed verstaan. Met die van Antwerpen was 't eerst een beetje lastig, ze kouten heel anders maar 't ging dan toch." Oranje gekleurde menschen. Het Munchener Medizinisclie Woclien- schrift behandelt het eigenaardige geval van oranje gekleurde ménschen, d.w.z. men schel) en kinderen, die voornamelijk aan het gelaat en de knieën een geelbruine oranje-achtige huidkleur vertoonden. De oorzaak moet gezocht worden in de bijna uitsluitende voeding' met peen (wortelen) hij gebrek aan ander voedsel. Macaroni met Poulet en balletjes. 150 gram Macaroni, 200 gram kalfspoulet 100 gram kalfsgehakt, een stukje brood, zout, peper, nootmuskaat, 1 ei. De macaroni gaar kokeii. Men laat de macaroni ongeveer 15 k 20 minuten koken in water, dat flink kookt, met een weinig zout. Het gehakt vermengen met het ge weekte brood, zout, peper en nootmuscaat, er balletjes van maken en deze een kwar tier laten "koken. Dan het ei kloppen en voorzichtig' door de saus roeren. Alles bij de macaroni voegen en van tijd tot tijd om roeren om aanbranden te voorkomen. Macaroni-soep. 30 gr. macari, L. water, 8 gr. zout, 45 gr. bloem, 45 gr. boter, één' ei, plm. Va lepel maggi-aroma. Breng het water met het zout en een stukje foelie aan de kook. Breek de maca roni in stukjes van plm. 3 cM. lengte. Wasch ze en laat ze in het water koken tot ze gaar zijn, gedurende Va uur ii 3 kwartier. Roer er af en toe in om aanzetten te voorkomen. Verwarm, roerende, in een pannetje boter en bloem tot een gladde massa, voeg hier bij langzamerhand, steeds roerende, het macaroni-water. Laat de soep nog 5 h 10 minuten doorkoken. Klop in de soepterrine een ei en giet er langzaam, steeds kloppende de soep bij. Maak ze verder af met maggi- aroma en stukjes macaroni. Oudenbosch. Men verzoekt ons opname van het volgende Het 1e Jaarlijksche bondsfeest van den R.-K. Qymnastiek-Athletiekbond „St. Jozef', zal in navolging der jaarlijksche schouwdagen van den R.-K. Gymnastiekhond Bisdom Roer mond en van België gehouden worden te Oudenbosch op Zondag 25 Juli a.s. Het programma luidt als volgt9 u. v.m. H. Mis met feestpredieatie iu de prachtige basiliek te Oudenbosch. 9 s/i u- opmarsch naar St. Louis, waar de gymnastiek wed strijden in besloten kringen zullen gespeeld worden. 11 Vb u. na de H. Hoogmis feest- marsch door het dorp zoo mogelijk offlcieele receptie op het raadhuis. 1 u. n.m. opmarsch naar het groote veld van 200 M. lang en 90 M. breed, dat bereidwillig is afgestaan door de Eerw. Zusters. Hier wordt de groote demonstratie ge houden. Eerst gymnastische oefeningen der kleinen, daarna der grooten. Vervolgens komen de groote wedstrijden in de lichte athletiekdiscuswerpep, esta fetteloop, cros country enz. enz. Aan deze laatsse wedstrijden kunnen deelnemen alleen die jongelui, die bij een Roomsche sportclub zijn aangesloten, dus ook de ploegen onzer Roomsche voetbal clubs kunnen hun vaardigheid toonen en mededingen om de talrijke prijzen. Tegelijkertijd zullen er demonstratie'» ge geven worden in de acrobatiek, in het ge wicht heffen, spelboksen en in het worstelen. Ten slotte, als er voldoende tijd over blijft zal het Zwaluwen Elftal van onzen Diocesanen Voetbalbond een korten wed strijd spelen tegen het sterkste elftal dat de Oudenbossehe voetballers in het veld kun nen brengen. Reomsch Oudenbosch zal dezen dag maken tot een schitterende dag van Roomsche sport en kracht en tot een onvergetelijke dag voor de deelnemers. Schietoefeningen tot verhooging van 's Landsweerkracht. De Luitenant Kolonel Commandant in het Landweei'district Vlissingen, daartoe ge machtigd door Z.E. den Minister van Oor log, brengt ter kennis dat tot verhooging van 's Landsweerkracht, ook dit jaar gele genheid zal worden opengesteld tot beoefe ning van het schieten met Rijksgeweer of Karabijn. Aan deze oefeningen kunnen deelnemen alle met groot verlof of onbepaald verlof zijnde dienstplichtigen en kaderreservisten, alsmede alle overige mannelijke ingezetenen van 1640 jaar uit de gemeenten Biggekerke, Koudekerke, Meiiskerke, N.- en St. Joostland, Ritthem, Vlissingen, West- kapelle, Zoutelande, O. en W. Souburg, Baarland, Borsselen, Driewegen, Ellewouts- dijk, Goes, 's Gravenpolder, 's Heer Abts- kerke, 's Heerenhoek, Heinkenszand, Hoe- dekenskerke, Kapelle, Kattendijke, Kioetin- ge, Nisse, Oudelande, Ovezande, Aardenburg, Biervliet, Breskens, Cadzand, Eede, Groede, Sleek, Hoofdplaat, IJzendijke, Nieuwvliet, Oostburg, Philippine, Retranchement, Axel, Boschkapelle, Hulst, Koewacht, Neuzen, Overslag, Sas van Gent, St. Jansteen, Stop peldijk, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. De oefeningen zullen gehouden worden in de gemeenten waar zich minstens tien deelnemers aanmelden en aldaar op de een of andere wijze geleg'enheid tot schieten bestaat, zij zullen dit jaar gehouden wor den van 15 Juli e.k. tot omstreeks I Octo ber d.a.v. De oefeuingen zullen zoo mogelijk in elke gemeente worden gehouden eenmaal per week, bij voorkeur op Zaternamiddag op nader te bepalen uren. Zij die aan de vorenbedoelde schietoefe ningen weuscJien deel te nemen worden verzocht zicli daartoe schriftelijk of in per soon aan te melden te Vlissingen op het bureel van den Commandeerenden Officier in andere gemeenten bij den Burgemeester, met duidelijke opgave van naam, voornaam, ouderdom en adres. De aangifte kan het geheele jaar door geschieden. De Luitenant Kolonel Comman dant vau het Landweerdistriet Vlissingen, MUSKEIJN. Da arrastatia der ontvluchte bolsjewisten. Men meldt nog uit Groeulo omtrent de arrestatie van de drie bandieten, die iu den nacht van Maandag op Dinsdag uit de gevangenis te Zutphen waren ontsnapt. De drie vluchtelingen waren Donderdag morgen door iemand in het Ruurlosehe hosch, tusschen Ruurlo en Groenlo opge merkt. Militaire politie, marechaussee, ver sterkt door Rijks- en gemeentepolitie zochten den geheelen Achterhoek af. Alle velden en bosschen werden afgezocht. Om drie uur Donderdagmiddag werdeu de ontsnapten echter opgemerkt Dij een boer derij in de buurtschap Lievelde. De land bouwer, die hen zag, waarschuwde onmid delijk de politie. Een militaire patrouille, welke in de aangegeven richting op onder zoek uitging, ontdekte de drie personen, verscholen in een roggeveld. Zich ontdekt ziende, zetten zij het op eeu loopen. De mili taire politie schoot op de vluchtelingen, doch de eerste schoten misten. De „bolschewiki" zetten hun vlucht voort, achtervolgd door de leden der militaire politie. Het duurde niet lang, of een der vluchtelingen werd getroffen. Hij viel, sprong weer op, doch twintig pas verder stortte hij opnieuw neer en bleef liggen. Hij had een schotwond in den rug. Zijn toestand is zorgwekkend. De tweede moest spoedig zijn poging tot ontvluchting opgeven, daar hij door een kogel in de zij was getroffen. De derde vluchteling wist te ontsnappen in het hosch, doch zijn vrijheid zou nog van korten duur zijn. Van alle kanten daagde de politie op en het bosch werd omsingeld. Ontsnappen was bijna niet mogelijk, te meer daar de man door de achtervolging zeer uitgeput moest zijn. Nog geen twee uur later had men hem dan ook gevonden. Hij had zich verscholen onder bladeren in een droge sloot. Ook hij werd gearresteerd. De drie bandieten waren met dikke knup pels gewapend en droegen gevangeniskle ding. Wegens moord en roof moeten zij in Duitschland nog terecht staan. Hoe de drie bolsjewisten uit de gevangenis te Zutfen ontvluchtten, meldt de Zutfensche Courant ais volgt Toen de hulpbewaarder Verbeek 's avonds de gevangenen in hun nachtverblijf wilde sluiten, vielen twee der Duitschers op hem aan. Bij zulke overvallingen probeeren de gevangenen den bewaarder iu de zaal op te sluiten, waardoor ze natuurlijk vrij zijn. Er is dan ook aan alle sloten een inrichting, waardoor de bewaker door het wegnemen van een stukje uit het slot kau voorkomen, dat de deur achter hem wordt dicht gedaan. Maar toch was Verbeek bang, dat hij inge sloten zou worden en zijn eerste beweging was om op de g'ang te komen. Daar worstelde hij met den eenen Duit- scher. en hoewel hij hem niet over de leuning van de trap kon werken, was hij hem toch haas. Maar nummer twee ontstal hem zijn sleutel, deed de deur op slot, aldus den hulpbewaavder opsluitend en wierp zich toen ook op Verbeek. Het werd een hevige worsteling, want de Duitschers stonden he kend als mannen die voor niets zouden terugdeinzen. Maar op een ongelukkig oogenblik raakte de gevangenbewaarder met zijn knie tus schen de spaken van de trapleuning en zijn been werd zoo gekneusd, dat hij bijna niet meer kon. De boeven waren hem de haas. De een sloeg hem de armen stevig om den hals, zoodat hij bijna niet ademen kon en de ander liep naar heneden een ver dieping lager om daar nummer drie en vier te bevrijden. Nummer vier bedankte voor het genoegen. Maar nummer drie ging mee en liep mee naar boven. Met hun drieën sleepten ze den bewaker Verbeek de trap af en sloten hem op de eerste verdieping op de zaal op. Ze hadden hun vrijheid herwonnen. De bewaker sloeg een ruit stuk en riep om hulp, waardoor spoedig een aantal per sonen voor het gebouw samenschoolden. Om den oploop te verklaren, vertelden de drie boeven, dat er een leeuw van Hagen beek was ontsnapt. Zoo konden zij onge hinderd ontkomen. Van de drie uit Zutfen ontsnapte Duit schers, die bij het station Lichtenvoorde waren aangehouden, zijn twee, O. B. en E. W., aan de gevolgen van de kogels bij de jacht op hen afgevuurd, overleden. De derde, F. G. R., trachtte vergeefs uit het arres tantenlokaal, waar hij de ruiten stuksloeg, te ontsnappen. Hij is naar Zutfen overge bracht. Je moet maar durven. De directie van een groote Engelsche vliegtuigfabriek werd kort geleden verrast inet het schrijven van een gewezen Duitschen militair-vlieger, die hij die vliegtuigfabriek gaarne als vliegtuig- bestuurder werkzaam zou zijn. Hij sloot verschillende aanbevelingen in van com mandanten van bombardementsvliegtuig- eskaders, onder wie hij aan het Westfront had gediend. Ook gaf hij als aanbeveling op, dat hij reeds goed met het vliegen bo ven Engeland bekend was, daar hij gedu rende den oorlog aan menigen boinbarde- mentstocht boven liet Britsche eilandenrijk had deelgenomen. Oplichting. De besturen van den Ver. Ned. Drogistenbond en de Ver. van Drogisten, Apoth. Ads. schrijven ons het volgende over een zeldzaam geval van poging tot oplich ting Over het geheele land zijn aan alle be kende drogisten aangeteekende stukken verzonden afkomstig uit Zittau, met een verrekenbedrag van de eerste brieven 75 ct., thans een gulden. Door sommigen werd die aangeteekende brief afgehaald en bleek hij een waardeloos instrumentje, bedoeld als zeepreservoir te bevatten. Het ingesloten product vertegen woordigt een waarde van hoogstens 10 cent. De oplichtende firma uit Zittan ontvangt daarvoor pl. 15 4 16 Mark. wat naar het schijnt een goed zaakje voor de firma is, daar dergelijke aangeteekende stukken bij massa's aankomen. Daarjwellicht bedoelde firma deze oplich- terspractijken niet alleen bij drogisten zal uitoefenen, doch straks ook hetzelfde zal geprobeerd worden in andere hranche's, meenen bovengenoemde besturen hiervoor te moeten waarschuwen. 126 Jaar oud. Uit Grand Island, in den staat Nobraska komt thans een bericht dat daar zekere Thomas Mohris is overleden, vau wien beweerd werd, dat hij waarschijnlijk de oudste man ter wereld was. Pas verleden jaar was een officieel onderzoek ingesteld naar zijn leeftijd. Uit een aanteekening in een familiebijbel, in zijn bezit, bleek dat hij in Noord Wales geboren was op 16 Januari 1794. Voor het overige zij opgemerkt, dat vele heieerden eenvoudig ontkennen, dat er be hoorlijk bewezen gevallen zijn van lieden die ouder waren geworden dan 107 of 109 Smakelijk eten. In de „Deventer Courant" lezen we, dat op de dezen zomer te Voorst te houden kermesse d'été voor de bezoe kers van „Oud-Holland" te verkrijgen zul len zijn „oud-Hollandsche lekkernijen en een waarzegster uit de 16de eeuw". Een vrek en een domoor. In Arizona is een rijk mijnbezitte, die verscheidene malen millionnair was, William Gerstenberg, van vrekkigheid den hongerdood gestorven. Hij was vroeger bakker en trok later naar Arizona, waar hij door de ontdekking van mijnen in korten tijd millionnair werd. Trots zijn rijkdom leefde hij echter in de goedkoopste logementen en at bijna nooit zijn genoegen, alleen om geld te sparen. Nu erven zijn bloedverwanten het geheele reusachtige vermogen. Ten bat* der huurders. In een stede lijk gerechtshof te New York is dezer dp gen een verrassende verklaring afge legd door een der rechters, Morris. Ook in de groote steden der Unie ként) men den "woningnood. Wie uit zijn huis ge zet wordt vindt geen ander. Een bouw maatschappij had een eiseh aanhangig ge maakt tot uitzetting van een huurder, maar de rechter weigerde het 'daartoe noodjge mandaat te teekenen. Hierop verklaarde de advocaat van éischeres dat hij de zaak zou brengen voor 'het Opperste Gerechtshof van den Staat NeW York1. De rechter stond op, ontdeed zich van zijn ambtsga'waad en zeido tot den ad vocaat:" ,,Ik zég ju, dalt u met déze zaak- kunt gaan naar - het Opperste Gerechts hof van den Staat Ni©w York, naar het Opperste Gerechtshof te Washington, of naar de hel." Deze uitbarsting vond luid applaus hij het publiek, dat voor een groot deel bestond uit huurders, of die uitgezet waren of vreesden het te zullen worden. Réchter Morris zeide ook' nog, dat hij s nachts niét kon slapen wegens1 de vrou wen en kinderen die waren op straat ge zét. Hij dankte er den hemel voor, dat de' wet hem thans de macht gaf, die hij in elk geval zou toepassen, n.l. om voor den duur van een jaar de uitzettingen tegen te houden. Tegen vrouwenarbeid. Te Bristol heb ben ongeregeldheden plaats gehad hij een betooging van 6000 Werklooze gedemor hiliseerden tegen het 'te werk stellen van vrouwen op de trams. De dienst ïs ge durende eenige uren gestaakt wegens het optreden der betoogers. Er werd aan zienlijke schade aan het materiaal toege bracht.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 5