Dagblad voor Zeeland HH. Adverteerders Va» Nacht tot Licht. lummer 74 Vrijdag 14 Mei 1920 Zestiende Jaargang Zuid-Beveland" Kruisbessen. de eer U te be- 'iale GROOT- en in AARDAPPE- □ringend verzoek Een waardeerend oordeel. FEUILLETON |i) j Capitolijnschen heuvel. Slechts een enkel I jüonument der keizerlijke stad was ver licht, namelijk de tempel van Jupiter I den Donderaar. De schaduwen van den lüacht omhuldden nog gedeeltelijk de ge* I bouwen, welke aan den voet des heuvels Iprijkten. Home, de koningin en oppermach jtige meesteres der natieën, begon te ont maken, doch slechts een zwak gedruisch JWas het eenige teeken van leven, dat |°J dit vroege morgenuur in de straten ,€fstad te bespeuren was. Dit gedruisch, op de wieken van het ochtendwindje gedragen, vond zijn oor- I sprong noch in een tempel, noch in een [paleis, doch in een dier sombere verblijven, "aar eene tallooze menigte van eiken volksaard, voornamelijk Bretagners, Grie. BUITENLAND. duitschland. frankrijk. engeland rusland. 12 MEI 1920 laager vee waren: melk, 0, kalfkoeien f 350— ]E 150—f 630, fokstieren :en f 125—f 230, werk» |00 slachtpaarden f 125 1)0f 225, nuchtere kal. Ifokkalveren f 18.f 30, I redelijke aanvoer. Imd tot assistent te Arn- aihier. s bi ontslagen op verzoek mej. T. Bos Boes alhier. en Verpachtingen. waak, Hollmann. :bï»jk, Struve. afbraak, Hollmann, ibbel woonhuis, Neervoort lis, meubelen, Blaupot ten en weiland, v. Dissel span, Paap. Bfstede, De Neeling. I van Dissel. Ben boereninspan,Hollmanii. vruchten. Hollmann. broek dir ok looien zwarten van dat beste kt bluif mooi toe en dat kost me wuuf zegge, dan m e'n broek en 438-54 namiddags 1 uur, sen vóór 12 uur In het 'pakkingsmateriaal moet 435—26 ieuwe Zeeuwsche Courant loofdredacteui r: J. W. VI EN I NGS. Telefoon 97 I. ,„v van "Redactie en Administratie: Westsingel, GOES Koren MIDDELBURG. Markt 1 en 2: VLISSINGEN. Nize°°' [Kasteelstraat 85. Directeur: JOS. VAN DE GRIEN DT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden f 0.20 per week, Advertentiën van 1 tot 6 regels f1,50, elke regel meer f 0,25} bij contract beduidende korting. h Klachten omtrent ongeregelde Lf niet-tijdige bezorging gelieve pen terstond te onzer kennis te brengen de DIRECTIE Lorden verzocht, de advertentiën voor jhetZtterdagnummer des Vrijdags reeds L te zenden, met het oog op den vrijen Zaterdagnamiddag. Voor de annonces, ingekomen na 9 uur des ■Zaterdagsochtends, kunnen wij geen fclaatsing garandeeren. De DIRECTEUR Onze Katholieke sociale voormannen, Lick grondend op de uitspraak: van Paus Leo XIII z-g-> dat klassenverzoening, geen klassenstrijd; de" inzet moet zijn van onze bemoeiingen ter oplossing van het netelige Loeiale vraagstuk, zien in de publiekrech- 'telijkc organisatie van het bedrijfsleven, het eenige middel om uit de. engte te Wraken, waarin de aanhoudende conflicy Iten tusschen werkgevers en werknemers, dat bedrijfsleven hebben gedreven, zeer [ten schade voor de hlgemeene rust en Welvaart.; Daarom kwamen zij' op de gedachte ,van de instelling van een R.-K. CcS- [trale Raad van bedrijven. Er is met dit denkbeeld gelachen, voor namelijk omdat het door Roomschen was [uitgedacht. „Kan er uit Nazareth iets Weds komen?" Wat verbeelden zich de Jtoomschen wel? Utopie, dwaasheid, her- Eenschim. Met dergelijke „critiek" werd let radensysteem afgemaakt. Gelukkig zijn er onder de niet-Katho- ieken nog eerlijk voelende en objectief loordeelende menschen, die een nieuw plan, leen frisch denkbeeld niet beoordeelen naar ■de makers, de uitdenkers, maar naar de •verdiensten van het plan zelve. Zoo ook de heer dr. J. A. Schroder, I die in het bekende niet-Katholieke tijd- Ischrift „De Gids" onlangs een waardee- liende, beschouwing wijdde--aan-den R.-K, lOentralen Raad van Bedrijven en dien [zoo maar niet zonder meer naar de rom- I meikamer verwees. Het lust ons het volgende uit zijn be- toog te citeeren De vraag omtrent de levensvatbaarheid Ivan het bedrijfsradensysteem dient dunkt ■mij zóó te worden gesteld: Zijn er ook in 1de huidige maatschappij verschijnselen Iwaar te nemen, die van zelf in de rich- Iting leiden, welke de R.-K. bedrijfsorga nisatie bewust wil inslaan, of niet Tot op zekere hoogte valt dit niet te |ontkennen. De collectieve arbeidsovereen komst, waarop het geheele stelsel berust, heeft zich sedert het jaar 1904, toen zij Ivoor het eerst in ons land toepassing Jvond, met een ongedachte snelheid over Ivrijwel alle bedrijfstakken uitgebreid. In liet buitenland is hetzelfde verschijnsel Iwaar te nemen. Maar naast de quantita- Itieve uitbreiding staat tevens een qualita- 1 tieve, de z.g. „uitbouw" van het eollec- lieve contract. Men neemt bepalingen op, [die de overeenkomst op een meer stevigën [grondslag vestigen. Zoo bijvoorbeeld 'de [clausule van het verplichte lidmaatschap J der wederzijdsche vakvereenigingen. Daar- door kunnen georganiseerde patroons al- lleen georganiseerde arbeiders in (dienst [nemen, en deze alleen bij georganiseerde f patroons in dienst gaan. Omvatten de I vakvereenigingen nu de groote meerder- leid van werkgevers en werknemers, dan' [wordt de kans groot, dat zij langzamer- [hand allen dwingen, zich aan te sluiten [bij het aldus georganiseerde bedrijf, om-' dat het steeds moeilijker wordt, zich daar- [buiten staande te houden. Verder stelt I men ter beslissing van eventueele ge- I schillen tusschen werkgevers en werkue- Jmers arbitrage-commissies en seheidsge- rechten in, welker uitspraken van zelf I een zekere bindende kracht krijgen voor het bedrijf. Ziehier het prototype van den „bedrijfs- raad". Weliswaar is het scheidsgerecht nog lang niet tot zulk een college ont wikkeld, als het R.-K, plan bedoelt, maar het begin is er dan toch. Ook moet worden toegegeven, dat het eene vak zich veel beter voor een dergelijke organisatie leent dan het andere, ja, dat sommige zéér moeilijk tot een min of meer gesloten eenheid te maken zouden zijn. Ten onzent zijn het eigenlijk alleen nog maar hef drukkersbedrijf en de diamantindustrie, waarin dit stelsel een toepassing heeft gevonden. Beide zijn weinig gecompliceerd én bovendien z.g. „eindindustrieën"op geen andere bedrijfstakken hebben zij een invloed, waarmee zij rekening behoeven te houden. De ontwerpers van de statuten hebben getoond deze moeilijkheid te beseffen, door voorloopig alleen in dergelijke bedrijven „werkend voor de nationale en plaat selijke markt" hun systeem geheel tot zijn recht te laten komen. Daarmee verliest het wel aan beteekenis deze bedrijfstakken, waarin de bedrijfsorganisa tie liet verst zou gaan, zijn de belang rijkste niet maar het wint aan prak tische bruikbaarheid. In elk geval: de ontwikkeling was er, eer het theoretisch systeem der „eco nomische bedrijfsorganisatie" werd opge steld. Het theoretische stelsel is opge bouwd naar de praktijk, niet de praktijk- gedwongen naar een theorie, wat een bemoedigend teeken is voor de toekomst. Al volgt hieruit allerminst, dat het ge heel e radeninstituut, zooals dat hierboven uiteengezet is, ook juist in dien vorm te verwezenlijken isliet gaat alleen maar om de vraag, of het een gezonde kern bevat. En dat schijnt mij niet te ont kennen. Men zal zeggen: „in elk geval heeft het R.-K. systeem toch maar de instem ming' van een minderheid van onze be volking, gezwegen nog van het buiten land". Toch geloof ik, dat 'dit meer schijn dan wezen is. Met name de sociaal-demo-' eraten schijnen mij in den grond van de- zaak ten slotte niet zoo heel veel an ders te willen, voor zoover hun een vast doel voor oogen staat. Ontdoet men de leuze- van socialisatie van alle politieke frases, dan blijft er men zie het ,socialisatië-ra(pport van de S. D. A. P. -■ ongeveer dit van den inhoud over: her vorming van het bedrijfsleven zóó, dat elk bedrijf onder staatstoezicht een zekere autonomie verkrijgt, beheerd door verte genwoordigers van arbeiders, de (tech nische) bedrijfsleiding, consumenten en den' Staat. Het stelsel van Walther Rathe-1 nau ongeveer. Ik voor mij kan met den hesten wil hierin principieel weinig an ders zien dan de „publiekrechtelijke or ganisatie van het bedrijfsleven", Idle de Roomsch-Katholieken als einddoel stellen. In Oostenrijk, waar men pogingen doet om bijvoorbeeld de .schoenindustrie te „so- cialiseeren" let wel, piet te nationali- seeren gaat men eveneens in de rich ting van „bedrijfsautonomie". Het En- gelsehe bedrijfsleven kent sinds eenige jaren de Whitley coucils, die wel niet geheel met de R.-K.- „bedrijfsraden" gelijk zijn te stellen, maar toch op eenzelfde gronddenkbeeld berustenoverleg tus schen werkgevers en werknemers op voet van gelijkheid. Waar Ideze (officieel er kende) cousils bestaan, werken ze goed. In Duitschland heeft men aanvankelijk gelijk boven gezegd den arbeiders invloed trachten te geven in het beheer van elke onderneming afzonderlijk, maar met de verzekering, dat 'er lateT distriets- en landarbeidsraden met uitgebreide be voegdheden zouden komen. De collectieve raden zullen dan toch wel met de onder nemersorganisatie van eiken bedrijfstak overleg moeten plegen, zoodat men in groote trekken toch weer tot een soort van „bedrijfsraad" komt. Men zegt: daar blijft in elk geval het groote principieele verschil van den eigendom der productiemiddelen. Maar zoodra men onder „socialisatie" niet meer staat- of gemeente-exploitatie verstaat, zal HOOFDSTUK h De eerste stralen der dagvorstin ver- I nauwelijks den kruin van den men ook 't denkbeeld vannaasting door Staat of gemeente moeten herzien, en voor loopig de ondernemers die men immers voorshands „nog niet missen kan" volgens- de erkenning van eenige economisch ge schoolde socialisten in. 'het genot van hun eigendom laten. Wat later, na een volledig doorgevoerde bedrijfsorganisatie, zou kunnen geschieden, blijft nög geheel onzeker voor iedereen. Tot zoover dr. Schöder. Wij hebben bovenstaand citaat ook daarom vooral hier weergegeven, opdat zij die kopschuw zijn van wat van Room- sche zijde komt, kunnen zien, dat ook uit Nazareth iets goeds kan komen. DE VREDESCONFERENTIE De Conferentie te Spa. Millerand zal Lloyd George Zaterdag te Folkestone ontmoeten om de voornaam ste punten, die op de conferentie te Spa ter tafel zullen komen, te bespreken. Millerand keert Zondag naar Parijs terug. De Keulsche Katholiekendag. De groote Keulsche katholiekendag' is werkelijk een grootsche betooging' voor het- katholicisme geworden. Meet dan 20.000.deel- nemers waren bijeengekomen om van hun geloof getuigenis af te leggen en nieuwe kracht te putten voor den'strijd, welke zij om wille van hun geloofsovertuiging moe ten voeren. Indrukkend vooral was d.e optocht, welke Zondagmiddag in Keulen's straten gehou den werd. Meer dan tweeuur duurde het, vóór de aartsbisschop mgr.-Schulte, vanuit zijn bisschoppelijk paleis dpn geheelen. stoet had zien voorbijtrekken. Geen enkele orga nisatie had zich aan deze demonstratie, welke tegelijkertijd een hulde aan den aartsbis schop wilde zijn, onttrokkenïOntroerd dankte deze voor de eerbiedige hulde. Na den feestelijken optocht hadden in veertien vergaderzalen redevoeringen plaats, welke alle een schitterend -yerlooi) hadden. Onderwerp van alle redevoeringen wasrDe katholieke jterlt.g&Jje nieuwe tijd, en waar om eischen wij vorming en opvoeding op confessioneelen grondslag. (Msb.) Ehrhardt. BERLIJN, 12 Mei. (Partic. Msb.) Tegen den uit het kamp van Miinster gevluchtcn kapitein, den commandant der marinebri- gade, tegen wien een hevel tot arrestatie was uitgevaardigd, is nu ook door de militaire rechtbank een arrestatie-bevel wegens hoog verraad afgekondigd. Volgens hij het rijks- ministerie ingekomen berichten bevindt Ehrhardt zich niet meer op Duitseh grond gebied. Heit Hindenburg-standbeeld. Dr. Heintze en eenige andere afge vaardigden der nationale vergadering, hebben tot den minister van hinnenland- sche zaken de Vraag 'gerielht, o t' het groote standbeeld van Hindenburg te Berlijn aan het buitenland zal verkocht' worden. Deze vraag heeft tot gevolg gehad, dat de politie op het beeld beslag heeft ge legd en den verkoop aan het buitenland heeft verboden. Aldus wordt Duitsch land de schande, bespaard, 'zegt de „Koln. Ztg.", dat het' beeld van den grooteö generaal als brandhout of voor andere doeleinden Verkocht wordt. ken en Egyptenaren, was opgehoopt. Klachten en half onderdrukte verwen- sehingen ontvloden in alle talen aan de lippen der rampzaligen en mengelden zicli met de vloeken der Romeinen, hunne bar- baarsche meesters, die de arme slaven met de zweep in de hand naar de markt dreven.; Helaas binnen enkele uren zouden wel licht ouders van kinderen, broeders van zusters, onmeedoogend en voor immer van elkaar gescheiden worden. Een nog zeer jeugdige knaap en een klein meisje schreden hand aan hand voor waarts in het midden van den treurigen stoet. Reeds bij den eersten aanblik kon men bewerken, dat het geen gewone sla. ven waren. Alhoewel zij den zin van ds vreeselijke woorden, welke zij om zich heen hoorden, niet juist begrepen, deed toch de woeste toon, waarop die ver- wenschingen geuit werden, de arme kin deren bitter weenen,- De plaats, welke zij tusschen de rijen der ongelukkige lijf eigenen innamen, scheen hun met zeker oogmerk te zijn aangewezen en men zoude hebben gezegd, dat de meester, ware het ook slechts om hunne handelswaarde niet Be troepen in liet Roergebied. BERLIJN, 11 Mei. De mededeeling dat de sterkte der Duitsche troepen in bat Roerhekken tot het door de entente' gewenschte getal is teruggebracht, is gis teren van Duitsche zijde aan de Fran- sche militaire missie te Berlijn overhan digd. Generaal Nollet heeft terstond aan majoor de Grave hevel gegeven de in de nota genoemde feiten té onderzoeken. Het verzoek aan de Fransche regeering om nu de Rheingau te ontruimen, zal langs dip te verminderen, hen van de slagen der wreede bewakers had willen vrijwaren. Het meisje was van tengeren liehaams. bonw en zwak van uiterlijk, doch desniet tegenstaande kon men het haar aanzien, dat zij eenmaal schoon zoude worden. De knaap onderscheidde zich van zijne lotgenooten in de slavernij door zeer re gelmatige gelaatstrekken, terwijl zijn 'ge heel voorkomen te kennen, gaf, dat hij vaa haogc afkomst was. Beiden .droegen lan« ge, van lijnwaad vervaardigde tunica's, die hunne nationaliteit verrieden; het was onmogelijk geweest de bevallige, edele •gestalte van den knaap niet op té mel ken, toen hij zich naar de zijde van zijn zusje hoog om haar eenige bemoedigende woorden in het oor te fluisteren. „Ik zal spoedig een man zijn, beste Cecilia, sprak hij op zachten toon, en dan zal ik al mijne krachten in het werk stellen, oin uwe en myne vrijheid te ver werven". Deze troostrijke belofte echter miste hare uitwerking, daar de kleine zper wel begreep, dat zij eerlang van haar broeder gescheiden zoude worden. „In geval men ons te Athene te koop lomatieken weg geschieden door het mini sterie van buitenlandsche zaken. Overigens schijnt de nota reeds gunsti ge gevolgen gehad te hebben, want naar officieel met beslistheid uit MainZ wordt gemeld, zullen de Belgische bezettings troepen Frankfort a.s. Zaterdag verla ten. Daaruit maakt men de gevolgtrek king, dat de Franschen spoedig zullen volgen. Lijst- van Duitsche oorlogsmisdadigers BERLIJN, 11 Mei. V.D. De entente overhandigde volgens hare nota van 16 Febr. de eerste naamlijst van oorlogsmis dadigers, waarin de strafbare daden, die elke schuldige had gepleegd, uitvoerig werden aangécluid. De Rijksregeering gaf de lijst terstond aan den Opperstaatspro- oureur en zal haar publiceeren, zoodra tie veelvuldig onnauwkeurige namen zijn ge ïdentificeerd. Officieel wordt bericht, datj de lijst niet wezenlijk verschilt van 'de vorige, daar zij geen bewijsmateriaal be vat in juridisehen zin; de lijst schil dert slechts uitvoeriger de blijkbaar 'straf bare daden. Nader wordt bericht, dat de lijst 45 namen bevat, waaronder zich' de Kroon prins, Hindenburg en Ludendorff niet bevinden. Het zijn meestal officieren van verschillenden rang, o.a. Verscheidene 'doo-r Engeland opgeëisehte u-boot-commandan- ten. PARIJS, 11 Mei (V.D.) Bij de aanvul lingsverkiezingen voor den Landdag van Warschau in de streken, die pas van West-Pruisen gescheiden zijn, hebben de Duitschers een verpletterende' nederlaag geleden, daar zij slechts drie van d.é' zestien mandaten verkregen en de bei de Poolsehe democratische fracties de meerderheid verwierven. BERLIJN, 11 Mesj. V.D. Officieel wordt gemeld, 'dat de laatste Duitsche vliegerafdeeling thans is ontbonden. Al de Duitsche tot het leger béhoorende vliegercorpsen zijn daarmede gedemobi liseerd. De Jeanne .1'A rc-fcesten te Orleans. De traditioneele Jeanne Id'Arc-feesïen in het rijlr-versierde en met vlaggen getooi de Orleans hebben Zaterdag hun bejkfo- ning gevonden. Om 10 uur 's morgens hadden de plech tigheden in de kathedraal plaats, waar- ónder kanunnik Lhuillier -het woord voer de ter verheerlijking van Jeanne d'Are. Hij huldigde ook maarschalk Foch', mgr.. Herschell en niet het minst' mgr. Touchejl, den bisschop van Orleans, wiens levens werk, de verheerlijking van Jeanne d'Are, deze week zijn voltooiïng gaat vinden in de heiligverklaring der gelukzalige. „De apotheose van Jeanne d'Are, aldus de- ge-- wijde redenaar, zal ook 'de apotheose van uw episcopaat zijn. Niet alleen uw geloo'- vigen, maar geheel Frankrijk, de geheele Katholieke wereld verheugen zich over uw succes en verklaren, dat1 gijl u groote verdiensten tegenover de kerk en het va derland verzameld hebt". Dan had de groote processie plaats, die een triomf was. Onophoudelijk werden de autoriteiten en de hooge gasten toe gejuicht, die als het ware onder aten regen van bloemen voortschreden. Des avonds verlichtte een schitterend vuurwerk de stad. t De heiligverklaring van Jeanne. d'Are. PARIJS, 10 Mei. Naar het „Petit' Journal" uit Rome verneemt, zal het aantal "bisschoppen, dat zich te Rome zal bevinden ter gelegenheid van dei groo te feesten voor 'de canonisatie van Jeanne d'Are, 72 bedragen; bij dit getal komt nog een 16-tal bisschoppen uit de Fran sche missies. Er zullen voorts ongeveer; 75 Fransche politici (Kamerleden,sena toren en gemeenteraadsleden) aanwezig zijn. Het aantal pelgrims zal de 10.000 bereiken. had gesteld, dierbare Lucius, waren wij wellicht aangekocht door een of anderen vriend onzer familie". En het meisje zuchtte diep. „Wellicht zal eenzelfde meester ons koopen", hervatte de knaap. De traan echter, welke in het oog van Lucius parelde, gaf genoegzaam te kennen, dat de gedachte aan de slavernij hem vreeselijk zwaar viel; het kostte den knaap zelfs veel moeite het woord „koo pen" uit te spreken. Cecilia kon zich niet het minste denk beeld vormen van het lot, dat den slaven wachtte, want eerst sedert weinige dagen was zij aan den boezem eener aanzienlijke familie ontrukt. Lucius was haar eenige vriend, dien zij dan ook teeder beminde. Zoodra de stoet op de markt was aan gekomen, werden de slaven naar gelang hunner waarde in verschillende groepen verdeeld en zetten zich onder de zuilen gangen neder, in afwachting, dat er koo- pers kwamen opdagen. Lucius en Cecilia werden niet geseheiden. Men gebood het meisje heur haren los om de schouders te laten golven, terwijl de knaap werd aangemaand, een minder vrijmoedige hou- De stakingen. PARIJS, 11 Mei. De ministerraad heeft! aan den minister van Justitie opgedragen, een gerechtelijk onderzoek in tel stellen naar de handelingen van de C. G. T„ ten' einde vast te stellen,, of er terinen bestaan, voor de ontbinding van deze organisatie op grond van 'de wet van 21 Maart 1884, waarbij aan de vakvereenigiugen en de vakvereenigingsbonden slechts, de verde diging en de bestudeering van economi sche belangen wordt toegestaan. (Havas.) PARIJS, 11 Mei. De federatie van electriciens heeft op een nachtelijke ver gadering de staking gelast- De stakers zijn dus blijkbaar vast besloten tot het einde toe te vechten. Niettemin loopen Be ondergrondsche spoorwegen en de omni bussen nog. Er is ruimschoots electrische stroom beschikbaar. (Reuter.) Eën parlementslid in „Overal". Het Engelsche Lagerhuis-lid majoor Pretyman Newman, afgevaardigde voor den Engelschen middenstandshond, ver scheen een dezer dagen in het Lagerhuis in donkerblauw „overal". Voor het parlementsgebouw werd 'hij gekiekt en zelfs gefilmd. Een dame vond, dat hij „er heel netjes uitzag". In dé „lobby" werd hij een beetje" geplaagd, maar in het Huis heeft niemand het op gelet, want zijn kleermaker had er voor; gezorgd, dat zijn pak van dertig shilling er op een afstand bijna eender als eein gewoon costuum uitzag. i -Het pak bestond uit broek en jas doch had een omgeslagen kraag, in plaats van den gebruikelijken nauwen kraag< en de majoor droeg er bovendien nog een: stevig vest onder, vertelt de „Daily, Mail". De onrust in Ierland. LONDEN, 11 Mei. R.O. Gisteren is een patrouille politie-agenten op rijtvie.- len in Timoleagne in het graafschap CorK (Ierland) door een groote tröep gewapende! mannen laangevallen. Een sergeant en twee agenten werdejn gedood, een agent levensgevaarlijk ge wond. Te Gouldcrose (Tiyperary) is een ser geant dér politie doodgeschoten. Da enquête. BERLIJN, 11 Mei. Uit Stockholm: wordt gemeld: De Volkenbond heeft tot de Sovjet- regeering opnieuw het voorstel gericht, een enquête-commissie in Rusland toe ,te la.ten. In haar antwoord verklaart de Sovjet-regeering, dat zij daartoe bea-eid is, iwanneer de zekérheid bestaat, 'idajj die. in de commissie vertegenwoordigde, landen de verleende gastvrijheid niet zullen mis bruiken. De commissie zal dezelfde vrij heien genieten als de vertegenwoordigers van vreemde landen in een souvereinen staat, slechts onder het voorbehoud, dat de Volkenbondsraad geen personen uit zendt, die aan aanslagen tegen de Sov jet-regeering hebben deelgenomen. Om militaire redenen kan na het Pool-i sche offensief geen vertegenwoordiger worden toegelaten van landen, die door deze hervatting der operaties de neutra liteit hebben geschonden (Crf.), Het Poolsehe offensief. BERLIJN, 11 Mei. (Part. Msb.) Naar uit Washington wordt gemeld, heeft de bezetting van Kieff slechts geringe of fers gekost. De Polen hadden slechts! 100 dooden en 300 gewonden. De buit aan munitie, proviand en spoorweginate- riaal wordt in Warschau op verscheidene honderd millioenen Mk. geschat. Verder verluidt,, dat de bevolking op den linker oever van de Dnjepper zich tegen de Po len hebben verzet en wel met 'n leger van 60.000 man, onder aanvoering van betman Moehod, die aan de grens staat van het gouvernement Kieff en het gouvernement' Cherson ten Oosten van Kieff. Ook in de gouvernementen Smolensk ding aan te nemen. „Kan ik mijn toorn wel bedwingen, sprak Lucius onverschrokken, nu wij da slachtoffers worden van uwe onrechtvaar» dige wetten, welke veroorloven, dat een Romeinseh burger mijn zusje en mij ver: koppen, om daarmede eene schuld te ver effenen, welke onze vader jegens dien barbaar heeft aangegaan De bewaker trok de schouders op en antwoordde „Het ware u veel voordeeliger, Je trach ten, het lot dat u wacht, zoo gelukkig mogelijk te doen zijn. (Welk nut kan het u aanbrengen over de waarde onzer wétten te redekavelen?" „Gelukkig", spotte Lucius; „kan een slaaf wel gelukkig zijn En in weerwil zijner'pogingen slaagde hij er niet in zijn tranen te weerhouden, Cecilia zocht thans op hare beurt den moed haars broeders te verlevendigen. „Onze godin Athéne zal niet gedoogenj dat wij van elkaar gescheiden wórden", sprak zij troostend. „Waar wij ook zijn! mogen, nimmer zal zij ons vergeten. Heb daarom vertrouwen, Lucius", (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 1