Dagblad voor Middelburg HH. Adverteerders Nummer 72 Dinsdag 11 Mei 1920. Zestiende Jaargang oostenrijk. amerika. turkije. rusland. zweden de vredesconferentie dringend verzoek BUITENLAND. FEUILLETON LIEFDE EN PLICHT. engeland ierland frankrijk. belgië hongarije. Nieuwe Zeeuwsche Courant J W VI E N I N GS Telefoon 97 H H BIK S3Ê Hf H RB Rf RB DirecteurJ O S. VAN DE GRIEN DTT elefoon 207 niet zoo lang1 een papier dit toestaat', maar eeuwig. Het Ilongaarschc correspoudentiebureau wijst er op, dat voor den oorlog 72 pCt. van de grenzen natuurlijke, grenzen wa ren, hiervan was 1920 {K.M. bergland, 749 K.M. rivieren. Slechts '28 pCt. der 1-Iougaarscho grenzen konden als niet na tuurlijke beschouwd wordou. Toch waren ook langs deze lijn de gl'enzen bergachtig. Het Hongarije, waarvan men.de gren zen in het vredesverdrag wil vaststellen; heeft slechts 24 pCt. natuurlijke grenzen en 76 pCt. kunstmatige, grenzen. De oude grenzen worden in het geheel door 23 spoorlijnen en 79 wegen pp oen afstand van ongeveer 36.25 K.M. doorsneden. He nieuwe grenzen bieden dus noch in strategisch noch in economisch opzicht bescherming. Zij maken douanedienst zoo wel als controle door den gezondheids: dienst voor mensehen en vee onmogelijk, afgezien nog daarvan dat naast de gren zen stéden met zuiver Magyaarsche be volking liggen die door hot vredesverdrag aan de nieuwe staten worden -toege wezen. Er is een algemeene protestbeweging gaande tegen het vredesverdrag, dat bin nen vijf dagen uiterlijk 12 Mei moet worden aanvaard. Er worden groene insignes gedragen als toeken van hoop en men wil een be roep op Wilson doen. De opwinding neemt van uur tot uur toe. WKENEN, 9 Mei V.D. De Oostenrijk- sche socialisten hebben geweigerd deel te nemen aan het Internationaal Congres te Genève tot herstel van de tegenstellin gen, die gedurende den oorlog verscherpt zijn. I)e Amerikannschc Landru. LOS .ANGELOS, 8 Mei. -De moderne blauwbaard James Watson eindigde giste ren zijn leven aan 'den galg. (N. t'A. T. draadloos). l)c revolutie in Mexico. NEW YORK, 9 Mei. Uit El PMo wordt gemeld, dat de ye.vointionnairen Mexico-City hebben veroverd. Carranza is naar Vura Cruz gevlucht. Er hebben zich nog vier garnizoenen, alsmede de troepen van Villa, bij -de rovolutionnairen aangesloten. (Reuter). De TurliHchr sultan dreigt met aftreden. LONDEN. 9 Mei. De „Weekly Dis patch" verneemt uit Constuntinopol, kbit de sultan, do kroonprins Ion do regeering met nt'lreding hebben gedreigd, daar het vredesverdrag Thracië oü Smyrna van Turkije afneemt. (Reuter). De Nederlandsehe consul gearresteerd. KOPENHAGEN, 8 Mei. De Neder- lnndsehc consul te Archangel, de heer J. Smith, is door do bolsjewiki gear resteerd. Kroonprinses Margarctha in liet beg-in dezer maaud overleden was als prinses maar meer nog als vrouw en moeder in geheel Scandinavië gteëeixl. Zij voedde haast1 kinderen, 5 jongens en een meisje, eenvoudig enid-egcJijk op en liet ze de gewone seholeji bezoeken. Haar huishouden was eveneens eenvoudig. Aan tafel b.v: werd niets anders dan bron- wa (er gedronken Kroonprinses Margarelha was ook een groot liefhebster van bloemen, en op haar landgoed Sofiero '(Sofia rust,) in Schoonen had zij een prachtigen módeltuin aange legd, waarin zij zélf larbeidde en haar bloemen en planten kweekte. Zij schreef een boek over tuinaanleg, waarin uitste kende wenken en raadgevingen voorkwa men aan de duizenden, die er in Zweden grootere en kleinere tuintjes op na hou den. Die veredelende liefde voor de natuur wist zij ook haar kinderen mede te deelen,- wier ontwikkeling zij overigens met de grootste zorg volgde. Weldadigheid werd ook in ruimen aanvang .door haar beoe fend. Haar rijke warmo gemoed en haar practische blik waar het gold anderen te helpen, kwam vooral onder den oorlog aan den dag, toen zij ten hate van krijgs gevangenen uit alle landen hulp wist te verschaffen, en zij zich aan het hoofd stelde van verschillende comité's, waarbij zij een meer dan gewone arbeidskracht en organisatietalent aan den dag legde. CHINA IHet Bolsjewisme. Gelijk reeds in het kort gemeld, heeft de afgetreden Engelsche gezant te Pe king, Jordan, aan een vertegenwoordi ger van de Daily Mail" eenige verkla ringen afgelegd over de uitbreiding naar het Oosten van het bolsjewisme en spe ciaal over de vraag, of het bolsjewisme in China kans op succes zou hebben. De vraag werd, gelijk men weet, door den ex-gezant ontkennend beantwoord. De Chineesche burger, aldus Jordan, is niet makkelijk tot oproer over te halen. Bijna iedereen heeft een aandeel in het grondbezit, des lauds, daar de landwetten zeer goed zijn. De boeren ontvangen het land direct van den staat. De Chineezen zijn heel tactisch tegen, het bolsjewisme opgetreden. Zij hebben' de bolsjewiki nooit aangevallen, maar zo zorgvuldig op een afstand gehouden. Do Chinees is een vreedzame, hard werkende eenling. Weliswaar hecrscht er veel onrust in China volgens den ex-gezant, en is de toestand niet zonder gevaren, waarvan 1de uitbreiding van den bolsjewist,ischen in vloed er éen is. Maar, indien zij niet door misverstanden en omstandigheden, die hui ten hun controle vallen, zouden worden voortgesleept, hen ik er zeker van, dat de Chineezen niet voor het bolsjewisme te vinden zijn. Zij zion naar Engeland en Amerika uit, opdat, deze landen in deze en andera aangelegenheden de leidende hand zullen lecncn. Wij en Amerika hebben hotzelfdo noodigr een sterk on goed georganiseerd! China, niet voor militaire doeleinden, maar als een handelsbasis voor het wolzijn der hoele wereld en haar handel, zeide Jordan. De publieke opinio in China begint zich' sterk te doen gelden en doze is zeker niet gunstig voor hot bolsjewisme gezind. Veertig jaren geleden was er éen blad- in China, thans zijn er honderden. Er is een groote pergactiviteit in China én de Engelsche pers moet «neer aandacht aan dat, land wijdon. Misschien, zoo verklaarde Jordan nog, is de sterkste man jin China op )het. oogenblik Tuan Clii-jui, eon 'der oud- generaals van Yuan Shikai, die, gelijk men weet, de monarchie heoft pogen te herstellen. Hij zit overal achter. Wel' bekleedt hij geen ambt, maar hij heeft; toch nog de macht (sn trekt aan da touwtjes. De ex-gezant achtte het echter niet Waarschijnlijk, dal de monarchie weer her steld zou worden, ofschoon er pogingen tot dat doel gedaan worden. De conferentie te Sp». BRUSSEL, 10 Mei. (H.R.) Wij ver nemen van bevoegde zijde, (dat hot zoo goed als zeker is, dat do conferentie ta Spa uitgesteld wordt tot in do tweede helft van Juni. De Belgische regeering heoft thans be sloten, dat de conferentie van Spa zal plaats hebben in de villa „la Fresneuse", waar keizer Wilhelm meerdere malen loi geerde. De villa ligt geheel afgezonderd» Klachten omtrent ongeregelde of niet-tijdige bezorging gelieve men terstond te onzer kennis te brengen de directie worden verzocht, de advertentiën voor het Zaterdagnummer des Vrijdags reeds j„ te zenden, met het oog op den vrijer, Zaterdagnamiddag. Voor de annonces, ingekomen na 9 uur des Zaterdagsochtends, kunnen wij geen plaatsing garandeeren. De DIRECTEUR DUITSCHLAND. BERLIJN, 8 Mpi V.D. De Minister van Justitie billijkte in een interview met Duitsche journalisten de staking van ambtenaren bij de Justitie in Opper-Si- lezië op grond dat |de intergeallieerde Commissie aan de rechters en staatsbe sturen aldaar geen waarborg voor de ongestoorde uitoefening van hun ambten biedt. Beïnvloeding van den Duitschen rechter door buitenlaaidsch geweld is on- vereenigbaar met den naam en de eer van den Duitschen reehtersstand. BERLIJN, 8 Mei V.D. Nadat, de Ween- sche regeering herhaaldelijk het Duitsche voorstel tot gemeenschappelijke bescher ming der minderheden in Öleeswijk had geweigerd, hebben 36000 Duitschera uit de tweede zone aan de Duitsche ver tegenwoordigers bij de Internationale Commissie een verklaring gezonden tegen de voorgenomen internationaliseering, wij zende op de Duitsche volksstemming op 14 Maart. De Krnpp-fabrieken. Volgens bericht uit Essen is de firma Krupp voornemens de groote fabriekshal len aan de Krnpp-Strasze, die tot nog toe ter beschikking van de stad waren gesteld, in gebruik te nemen voor nieuwe bedrijfstakken. Dit feit bevestigt, dat de ombouw va», de Krupp-fabriekeu tot vredesbedrijf met groot succes wordt doorgevoerd. Het aan- (aal arbeiders bedraagt thans meer dan in 1914. Het heeft de 48.000 overschre den, terwijl vóór den oorlog 39.000 ar beiders in de Krupp-fabrieken werkzaam waren. Plunderaars gefusilleerd. MUNSTER, 9 Mei. De arbeiders Jo seph Biesemann en Jose.ph Fuchs uit Es sen waren den 13en April door den bui tengewonen krijgsraad ter dood veroor deeld wegens plundering met wapenge weld. I)aar president Ebert geen gebruik heeft gemaakt van zijn recht om genade te verleenen, werd het vonnis Zaterdag' te Munster door fusilleering voltrokken. BERLIJN, 8 -Mei V.D. Bij het afscheid van de Duitsche manschappen van -het vliegereorps herdacht generaal Von Biskt dit wapen en de heldendaden, welke in den octlog zijn verricht. De herinnering aan Böleke en Von Riehthofen zal steeds heilig worden gehouden. Den 8en Mei werd de ontbinding van het vliegereorps volgens den eisch van het vredesverdrag volbracht. De toestand in het Roergebied. BERLIJN, 10 Mei. Over het algemeen is de toestand in het Roergebied rustig, vooral in Hagen en Essen. In Remseheid daarentegen schijnen nog overblijfselen- Een verhaal nit bedt eerste Keizerrijk. 10.) -o- Verder las hij niet, maar met den vin ger die laatste woorden aanwijzende sprak hij: De' betrekkingen, welke gij u niet kondet verklaren, hadden een doel, dat kolonel Prétoff trachtte te verbergen ach ter zijn hofmakerij bij u. Naar Parijs ge zonden, om er spionnagediensten te ver richten, zond hij aan zijn regeering inlich tingen betreffende het. Fransehe leger en die doonmenten Werden hem verstrekt Idoor uw vadeir. Dat is -niet waar, niet waarprotes teerde Suzanne. Vader is op het oogenblik thuis, en wacht op mij1. Al9 u 'het goed vindt, zal ik hem gaan halen, en dan zal hij u zijn onschuld bewijzen, zooals ik dat gedaan heb. -' Doe u het liever niet, want ik zon n graag jhet hooren van zijn schuld bekentenis besparen, en ik' bén overtuigd, dat hij dit tegenover mij: zou moeten doen. Dat weet ik' zeker, en ik behoef daarvoor niet eens die snippers papier ?a te zien. Er zouden nog slechts meerj bewijzen van zijn behuld in te vinden zijn. van het roode leger wandaden te bei drijven. Dreigende algemeene staking Ie Munchen. MUNCHEN, 9 Mei (V.D.) De opwin ding onder de linksche arbeiders tenge volge van het verbod der twee radicale bladen, heeft zich verscherpt. IHet ge vaar voor een algemeene staking neemt toe. Tegon Dinsdagavond hebben de on- afhankelijken een massa-vergadering uit geschreven om te protesteeren tegen het verbod der bladen. De Möwe. BERLIJN, 10 Mei. (Part. Msb.) Do „Möwe", het bekende kaporschip uit den oorlog, heeft gisteren onder Duitsche vlag Brcmerhafen verlaten. Alle averij, die het schip had opgeloopen, is -hersteld. Het zal als bananenschip dienst -doen en wordt naai' Schotland uitgeleverd. Een hevig vuurgevecht. LONDEN, 9 Mei. Volgens een heden uit Ierland ontvangen bericht, vielen er gisteren ernstige tooncelen voor te Cloye ne, alwaar een honderdtal Sinn Feiners met geweren, revolvers en handgranaten een aanval deden op een politiebureau. De bezetting, die slechts uit zes politie agenten bestoud, verweerde zich heftig met revolvers en handgranaten, doch moest zich ten slotte overgeven. Een dor politiemannen werd levensgevaarlijk ge wond en volgens de laatste berichten wer den ook eenige der aanvallers zwaar ge wond. De aanvallers staken het bureau in brand en bliezen het daarna op. Drie naburige huizen gingen eveneens in de vlammen op. lEogelaudl en Frankrijk, De afgevaardigde Salvatorelli geeft in de „Stampa" als zijn meening te kennen, dat slechts kwade trouw Duitschland op het oogenblik nog kan beschouwen als een militair gevaar. i :f j Het is veeleer een feit, dat het Euro» peescho evenwicht te land verplaatst is ten gunste van Engeland. In dezen toe stand heeft het vredelievende Europa slechts één hoop, n.I. dat Engeland dienst zal doen als rem [én tegenwicht voor Frankrijk. Dit is intusschen slechts een schrale troost, omdat dit louter de ver dediging van de eene hegemonie tegen de andere beteekent. Van Italiaansch standpunt uit zijn er slechts twee goede oplossingen mogelijk. Of Duitschland moot het recht krijgen, in voldoende mate voor zijn verdediging 4-'e zorgen, -zooals dit b.v. ook den Franschen in 1815 en 1871 niet is onthouden, of men moet eindelijk de algemeene ontwapening te land ei! ter zee doorvoeren, en dit is de moest wenschelijke oplossing. Een derde moge lijkheid, om den wereldvrede te verzet ren, bestaat niet. Tachtig leden van het Amcrikaanscho Huis van Afgevaardigden hebben een te legram aan Lloyd George gezonden, waar in wordt geprotesteerd tegen het gevan gen zetten zonder verhoor van personen, die in Ierland om politieke redenen zijn gearresteerd. PARIJS, 5 Mei V.D. De Raad van gezanten vergaderde Vrijdag ten einde- Sir Reginald Tower verder te 'hooren niet betrekking tot het toekomstige be stuur van Dantzig. Er is nog geen beslis sing genomen. Besloten werd het uitstel van 5 dagen, gevraagd door de Hongaax- sche gedelegeerden ten einde, kennis te nemen van het antwoord wet betrekking tot de vredesvoorwaarden, goed té keuren. PARIJS. Het „Petit Journal" ve- neemt nit Londen, dat ide EngelscWe open bare meening zich ernstig begint bezig Zonder naar tjje woorden té luisteren, trad Suzanne op' 31 e tafel tóe, en terwijl zij een handvol snippers in de hand nam, bezag zij ze nauwkeurig. Eensklaps week ze een stap terug en zuchtte: Het is zijn schrift, werkelijk U ziet Wel, dat ik mij niet heb ver gist, spiak Lindal. Als door hef- noodlot getroffen en ten prooi aan een hevige wanhoop, schrei de zij bitter en mompelde: De ongelukkige I ach, de (Ongeluk kige I Lindal stond op twee passen van haar, onbeweeglijk en vol eerbied voor harq droefheid. Maar een onbedwingbare aan drang om haar te troosten greep hem aan, en nu hij haar zag overgeleverd aan een- onverdiend noodlot voelde hij zijn genes gekheid voor haar immer sterker aan groeien, en zegende de macht, die hem in staat, stelde, om in dit uur degene, die hij liefhad, ter hulp te komen. En wat detuklt u nu te doen, mijnheer vroeg zij hem, terwijl zij hare betraan de oogen tot hem ophief. Ik heb u reeds gezegd, dat ik, uw: vriend ben, antwoordde hij, en als een vriend zal ik dan ook handtten. Als mijn Ivriend? Eniu tent me nog nauwelijks. Ik keu u genoeg, om u te willen redden. Zelfs toen ik u even schuldig te houden met do Fpansch-Engelsche be spreking, welke zal plaats hebben voor do conferentie te Spa. Tot heden is er niets 'definitiefs vastgespeld wat betreft de op te werpen vraagstukken. Do tech nische gedelegeerden der twee regeërin- gen zullen de belangrijkste quaesties be- studoeron op financieel gebied, waarover een overeenkomst noodzakelijk is voor do vergadering van {len Oppersten Raad in België. Verscheidene hooge ambtena ren uit Frankrijk zijn thans in Enge land. De ontmoeting tusschen Millerand en Lloyd George zou to Folkestone of te Dover plaats hebben. Nederlander gedecoreerd. PARIJS, 9 Mei. Do heer David Ham burger, Nederlander van geboorte, is we gens belangrijke, diensten, bewezen door het gprichtcn van liefdadige instellingen tijdens den oorlog, met het Legioen van Eer begiftigd. De stakingen. PARIJS, 10 Mei. (H.R.) Het syndi- ealo bestuur van de métro en dat van Noord-Zuid. hebben: besloten voor het oogenblik geen gevolg aan het sinkings» bevel te geven. Om half 6 is, als ge woonlijk, de métro, die. over het beurs plein gaat, begonnen, te rijden. Sigrand, een der extremistische leiders van den hond van spoorweg-mannen, is te Chartros in hechtenis genomen. LASEYNE, 10 Mei (H.R.) Alle afge vaardigden van de vakverenigingen der zeelieden hebben tot hervatting van den arbeid besloten. Het ongeluk le Gent. BRUSSEL. 10 Mei. .(Part. Msb.) Over het ontploffingsongeluk te G-ent valt nog te melden Gisteren had, in tegenwoordigheid van den minister van oorlog, te Gent op de Place de St. Denis een groot militair feest plaats. De clou van het feest bo- stond uit een aanval op een versterking gesteund met artillerie. Toen het del'ilé werd (voortgezet, ont plofte er een granaat onder do stoelen der toeschouwers. Drie personen werden ernstig gewond, feryrijl een .twintigtal anderen lichtere kwethuran opliepen. In Hongarije, waar de. publieke opinio zeer is gekant tegen hot vredesverdrag, dat 5.3 millioen Hongaren buiten het aloude staatsverband rukt, wordt een felle perscampagne, gevoerd tegen de ond-ertoo- kening. Zie hier een paar persstemmen De „Pester Lloyd" schrijft: In het vonnis, dat tegen ons is gevold, kan Hongarije zich nimmer schikken. Dit verdrag dat, door geweld de staatseenliêid wil verbreken, zal nu en nimmer werke lijkheid worden, want zijn uitvoering staat buiten menschelijk willen en kunnen. JDe „Uj Nomzedek" schrijft: Wij hebben niets goeds van onze vij anden te wachten, maar er toch op ge rekend dat do overwinnaarsgroepeii, wel ke de fraaiste menschelijke leuzo op hun vaandels hebben geschreven, een vorm van goreehtigheid zouden kiezen, welke ons de mogelijkheid van 'livreedzaamo ontwarring zou bieden. Dit verdrag kan nooit een Hongaar onderteekenen. Indien het geweten der Entente tot dusver niet gesproken heeft, bij de ontzettende veron gelijking. welke èen Europeesclie natie heeft, getroffen, moet nu de beschaving niet slechts in de Entente maar in ge heel Europa zich doeu -hooreli, als zij zien zal dat een dergelijk immoreel ver drag zelfs tot den prijs van ffè uitroeiing' van 10 millioen Hongaren tot den laat- sten man niet kan worden uitgevoerd. De „Magyar Orszag" schrijft: Niet de landkaart is eeuwig maar -de natie. Ons eenig antwoord is, dat wij leven en wel achtte als uw vrder, wilde ik het, en nu wil ik het nog te meer, nu ik weet! dat u onschuldig bent. Wat ik voor u zou gedaan hebben, zal ik nu voor uw vader doen. Maar u belt magistraat; u hebt de bewijzen iu UW handen en die dwingen u tot. het vervulltn van uw vreeselijken plicht. Hij ging naar de tafel, raapte met koortsachtige gejaagdheid de snippers op eïi wierp zo in het vuilr, zeggende: Ziedaar, nu zijn er geen bewijzen meer. Als er nog andere zijn, moet uw vader dat weten en dan moet hij ze eveneens vernietigen. Indien men hem moe.ht ondervragen, moot hij hardnekkig ontkennen. Ik weet niet of de vermoedens, waaraan hij misschien zal blootstaan, sterk zijn, maar bij gcibrek' aan bewijzen zal uien hem niet voor het gerecht kun nen brengen. Hoogstwaarschijnlijk zal hij wel van zijn betrekking ontheven worden, én zoo niet, dan zal h'j wijs doen, om het zelf aan te vragen. 1 Suzanne had zich hersteld. Zij be schouwde hem met eeö blik, waarin ge lijkertijd bewondering en dankbaarheid, maar vooral die stomme verbazing lag uitgedrukt, welk'e ons bevangt, wanneer wij geheel onverwacht een ontdekking doen. Terwijl zij haar geheimen aan Lin dal had bekend, had deze haar het zijne verraden. Zij las de liefde in zijn oogen, en die liefde was als een héilzame dauw, als een troostende balsum voor haar Ver scheurd hart. Ja, zij begfeep, maar zij wilde hem niet laten bemerken, dat zij begrepen had. Zij wilde de stem, die haat- riep, niet hooren. Die bloem van geluk wilde zij niet plukken. "Was het niet genoeg voor haar om er de geur van genoten te hebben? Verdiende- zij wel' meer, zij. de dochter van een verrader Méér en meer kwam zij onder den indruk', en voelde zij zich in staat, om op haar beurt, dien edelmoedigen man te bemin nen, maai- meer ook kwam haar recht-, sehapemheid in verzet tegen de gedachte, -om hem '11 igeschandvlekten naam te moe ten aanbieden) om hem te verbinden aan het droevig bestaan, waartoe zij' voortaan gedoemd was. Dat kon niet, dat mocht niet en in een heldhaftige zelfbeheer- sching besloot zij om te doen alsof zij zijn geheim niet kende. Zij' legde de stem van haar hart tón deele 't zwijgen op 'en sprak slechts: Hot is mij onmogelijk om u te betuigen wat ik gevoel; de woorden ont breken mij daartoe, en ik Vraag mij zeiven af of ik wel ooit [genoeg zal kunnen waardeeren, Wat u Foor mij gedaan hebt* Indien u nochtans eenige waarde hecht aan mijn genegenheid, weet dan, mijnheer, dat die voor ganscli mijn loven aan u, behoort. Wjajt u mij ook moogt vragen -.- Hier onderbrak hij haar, door haar bij de hand te vatten eh naar zich toq te 'trekken, en met een hartsteek tel ijkq beweging, welke door de uitdrukking zij ner oogen nog meer verduidelijkt werd, vroeg hij Meent u dat? Wat ik u ook zal vragen Ach, Vraagt u mij Iniets, Waarover ik zou moeten blozen, smeekte zij nctderig. raagt mij niets, dat mij verlaagt en ver acht- maakt. Ik ben toch reeds zoo diep geVallen Mijn wensehon spruiten feledhte voort) uit het verlangen ons u weer op te he6-' fen, u te troosten, en u gelukkig 'te maken, riep hij uit. Maar het is nu: niet het oogenblik om aan ons zelveo te denken, denken wij slechts aan uw) vader. Gaat u -hem nu waarschuwen» uit het verlangen om u weer op te hdf- niaar noem daarbij mijn naam dat ik hem red. Hierop geleidde hij haar tot aan da deur, langzaam en met een teedere voor komendheid, en na 'zich overtuigd te heb ben, dat niemand op dat oogenblik -in de nabijheid Was, liet hij - haar vertrek- ken. - (Slot Volgft.) 1 •j£S§ Si

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 1