Dagblad voor Zeeland iING ;en Eerste Blad R. Zaterdag 8 Mei 1920 Zestiende Jaargang EHEEL "i- :N WIJ s a )ES. NG :ving. uwsche „AZEM" van de uwsche vert alle oor het schrif- groote MGEVING, 'nistrateur der. LIEFDE EN PLICHT. BUITENLAND. BINNENLAND. 7 MEI i92o| Nummer 70 26 j. jm. en 1 Dam, 25 j. !jd,| Alphonsus Maris I en Stephania. Maria I j. jd'.; 5, Francisco I Maria Camilla Bol-1 Stephanie, d. v. Fj0, 1 en Amada Phil0. 2, Góstavus Wilbej. |aus Cornells Zagejj Josephus' Ludovicus |l van Puyvelde; 3 .ria Vermeirssen; 4' z. v. Petrus Fran! len en Stephania Ma- Florentina Maria, 1, 1 Maria [Antonia Boo- Iphonsus Jacobus, 2, itinus Pauwels enFl0'. Iharles, z. v. Domiea n Maria Louisa Bot pella, d. v. Johannes Bruggeman9, Le0, z. v. Eduard van tte Petronella Mario iette, d. v. Theophilij le Maria Melsen; 11 v. Pieter Johannes i de Theije; 12, Si. dmond Marie Josepi Margaretha Marie ;anna Ignatius, 76 j,; fcr, 6 mnd. VTS LOTERIJ pist. Trekking van Bag 5 Mei. van f 65. 14008 14030 14089 14014 14050 14091 a a a a a a a a a m m Jammmmaammmaaama an te melden met bij den Voor- et Bestuur, IE, Vaorzitter. i-, Secretaris. *■3 ddelburé latiewerken nafleiders. ïstatleerd de Elec- MBURG. 13-42 ame verstrekt. dkoop ~öên dichtend. Sollicitan- ïelden met opgaaf len Voorzitter, die het BeBtuur, 'NSE, Voorzitter. Jz., Secretaris. Nieuwe Zeeuwsche Courant Hoofdredacteurt J. W. VI E N I N GS. Telefoon 97 Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, GOES BijkantorenMIDDELBURG, Markt 1 en 2VLISSINGEN, Telegram-Adres: Nizeco. [Kasteelstraat 85, 'Tlrecteur: JOS. VAN DE GRIENDT, Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden f 0.20 per week, Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1,50, eJke regel meer fO,25; bij contract beduidende korting. Dit nummer bestaat uit drie bladen, waaronder het „Geïllu- streerd Zondagsblad" Gebrek aan plaatsruimte noodzaakt ons voor heden verschillende berichten en ver slagen tot ons volgend nummer .te moe ten laten rusten of aanzienlijk te hekör-' fon. Red. De Katholieke Zeeuwsche Landdag te Goes. De Hoogeerwaarde heer J. M. -J. Baede, deken van Middelburg en pastoor te Goes, heeft welwillend het beschermheerschap over den Landdag aanvaard. Het eere-comité is thans gevormd. Het bestaat uit de heeren: R, G. van Nieuwkujjb, Vlissingen, oud- voorzitter van den Diocesanen Haarlem- schen Katholiekendag, in 1913 te Vlis singen gehouden, lid van tie Provinciale Staten van Zeeland.; A. JE. Hcndrikse, IJzendijke, oud-voor zitter v. d. Katholieken West-Zeeuwsch- Vlaamschen Landdag, in 1919 te Oost- burg gehouden, lid van de Provinciale' Staten van Zeeland, burgemeester van IJzendijke en Waterlandkerkje. Mr. J. W. A. M. Baron Van Lams- weerde, officier van Justitie te Zierikzee. Men kan den Landdag financiëel steu nen door te betalen f. 10.f2.50 of f 0.50 naar gelang men kapitaalkrachtig is en belangstelling gevoelt voor den Landdag. Men ontvangt voor het gestorte bedrag een toeg-angskaart voor de verga deringen en een programma,"dat eeniga dagen vóór den Landdag zal worden ver- krijgbaar gesteld.. De optocht belooft *-grootsch te wor den. Tal van vanen zullen daarin worden meegedragen en verschillende muziekkorp sen zullen al spelende meemarcheeren. De vergaderingen voor arbeiders (spre ker de heer Lobel), voor middenstand en landbouwers (sprekers de heeren Stule- meijer en Win termans) zullen worden ge houden in de Sociëteit V.O.V, De vergadering voor de vrouwen (spreekster mevr. BronsveldVitringa) zal worden gehouden in het Slot Oostende. De Landdag heeft plaats op den 3en Pinksterdag, den 25eu Mei. Die dag is niet willekeurig gekozen. Eerst was de dag bepaald op .24 Mei (2en Pinksterdag). Maar wijl op dien dag velen uit zijn en verschillende andere feestelijkheden, zooals muziekfestivals, op andere plaatsen worden gehouden, kon die dag niet gehandhaafd worden en werd op de vergadering van het voorbereidend comité met vertegenwoordigers der ver schillende parochies van het dekenaat na lang en breed praten Dinsdag 25 Mei gekozen, omdat die dag op vele plaatsen nog als een halve feestdag geldt. Wel werd erkend, dat die dag als drukke Goesche marktdag den middenstanders on gelegen kwam om te vergaderen, maar als het op dien dag niet geschiedde, was da kans groot, dat er dit jaar heelemaal geen Landdag zou worden gehouden en dat gaf den doorslag. Laten wij dus hopen, dat de middenstanders althans op de plechtige slotvergadering blijken zullen geven van hun goeden wil. De hier medegedeelde verdere schik kingen zijn het resultaat van de verga dering van het algemeen comité, Vrijdag 7 Mei gehouden, welke een geanimeerd verloop had. Alle parochiën waren ver tegenwoordigd, behalve Ovezand, Hein- kenszand, Tholen en Oud-Vossemeer. Zie rikzee had bericht van verhindering ge zonden. N.B. Wij herinneren er aan, dat de gelden voor steun aan den Landdag uiter- hjk 15 Mei "moeten zijn ingeleverd bij den penningmeester, den Weledelen heer' P. van Hest, Goes. FEUILLETON Een verhaal uit heft eerste Keizerrijk. 9.) o Waarom? antwoordde hij. Enkel en alleen uit belangstelling, voor u, omdat ih reeds sedert drie jaren stilzwijgen^ maar niettemin oplettend getuige ben vad uw zoo waardevol en zoo eerlijk bestaan, ik heb 't gedaan omdat ik .wilde trachten tei red-den. Q Et dank u Wel, mijnheer, heraami Suzanne op drogen toon, maar men redt slechts menschen, die zich in gevaar be vinden, en dat ben ik, Goddank, nog met. Hetzij u mij nu hier of *wel morgen m uw werkkamer ondervraagt, ik zal u vrij antwoorden, want ik heb niets te verbergen noch te vreezen. Door dit betoog hevig ontroerd, zou kindal ten volle aan de onschuld van, mademoiselle Villaret geloofd hebben, feda de betrekkingen, waarin het meisje tot "retoff stond, slechts opgehelderd wa ren. Ofschoon het geheim daarmee niet zou opgelost zijn, zoo bleef toch nu nog de verdenking en al was het dan ook slechts zwak, toch hielden zij hem op ^jn hoede. Door een langdurige onder vinding wist hij, dat schuldigen dikwijls! DUITSCHLAND Z. H. de Paus heeft nu reeds 5 mil- lioen lire geschonken ten behoeve van de noi^llijdende kinderen van Duitsch land. 'Wat jDuitschland wil betalen. De diplomatieke medewerker van do „Evening Standard" heeft uit Berlijn, ver nomen, dat Muller, de Duitsche rijkskan selier. te Spa zal voorstéllen, dat Duitseh- land gedurende dé eerste tien jaar '50 millioen p. st. jaarlijks zal betalen.; De vertegenwoordigers van de Eritsehe erf de Fransche schatkist winden dat .een belachelijke som- Toen. Duitschland ver leden jaar op het vredesverdrag amende menten voorstelde, werd een soin Van, 5000 millioen p. st. als "het totaal voo^ dé schadevergoeding genoemd. Op deze basis zou Duitschland dus een eeuw doen over de afbetaling van zijn schuld. BERLIJN, 6 Mei (W.B.) Op de con ferentie der socialistenvoerde beden de rijkskanselier Miiller het woord. Hij zeide o.a.: Wij moeten tegen rechts en tegen links de democratie en de republiek ver dedigen. Wij hopen, .dat in Spa eindelijk een politiek van verzoening en van tegc- moedlioming zal worden ingeluid. Iedere coalitie-partij zaï den verkie zingsstrijd zelfstandig voeren. Wij zullen trachten in de coalitie een nog sterkers factor te worden. Na den Kapp-,,Putsch" heR~ ik voor- gestéld, de onalhankelijken in de coalitie- regeermg op te 'nemen* Dit zou iu hét buitenland een voortreffelijken indruk ge maakt hebben, want dan hadden wij in de regeering een republikeinsch bloc. Maar de onafhankelijkeh zijn op mijn voorstel niet ingegaan. Zij willen nog' steeds naar Moskou. De communisten dra gen een ernstige verantwoordelijkheid, zoo ten varen. ze niet eindelijk hun Relletjes-politiek la- Al hebben we thans een nog zoo demo cratische grondwet, dan is daarmede nog niet gezegd, dat wij nu in zeer korten tijd het socialisme kunnen 'doorvoeren. De economische ontwikkeling tot het so cialisme moet thans langzaam gaan, ook al "hebben We in Duitschland de meer derheid. Conferentie onafhankelijken. BERLIJN, 6 Mei V.D. "Op een con ferentie van onafhankelijke gedelegeerden uit het bezette gebied werd met alge;- meene stemmen besloten, zich tegen alle afscheiding van Rijnland van het Rijk te verzetten en tegenstanders van dit besluit uit de partij uit te sluiten. lïe bladen uit het Saargebied melden, dat een Fransche verordening is afgekon digd, waarbij het gebruik der Fransche taal wordt bepaald voor schriftelijk en mondeling verkeer, in- en uitvoer van waren in het Saargebied, hoewel het vre desverdrag bepaalt, dat de Duitsche taal de officiëele zal zijn- BELGIË Het standbeeld van Kardinaal Merrier. BRUSSEL, 6 Mei. ('Part. Msb.) De zer dagen werd gemeld, dat het nationale comité, bestaande uit vertegewoordigers van alle partijen en gezindten ter huldi ging van kardinaal Mercier een aanzien lijke som 'had bijeengezameld om een standbeeld voor den kardinaal te Brussel op te richten. Zijne Eminentie publiceert vandaag een schrijV&E' in de bladen, waarin hij dankt voor de hulde, maar zich geen oogenhlik vereenigen kan met de idee om een standbeeld voor hem ,op te richten. De standbeelden zijn voor 'de dooden, schrijft de kardinaal, en ik zou [nog wenschen niet uitgesloten 'te worden van de le venden. in staat zijn om te (doen gelooven, da,t fmeit hen valschelijk beschuldigt, en misschien waren de protesten van zijn buurvrouw slechts de bewijzen van haSr geslepen heid en durf. Wél wilde hij haar redden, en met de gevoelens, die hij haar in zijn hart had toegedragen, te laten varen, een laatste uiting van de oprechtheid dierl gevoelens geven, maar haar slachtoffer worden wilde hij niet. Om haar te kunnen beminnen, lief te hebben zonder er latei- berouw van te hebben, ihoest alle duis ternis tworden opgelost. Laat ons niet tót morgen uitstellen, wat wij dezen avond nog doen kunnen, sprak hij vastbesloten. Tracht een beetje kalmer te worden, mademoiselle, en luis ter u eens naar mij. Ik spreek nu niet als rechter, ik spreek u als als een vriend, voegde hijer aarzelend aan toe; n hebt niets van mij fe Iduchten Na een korte pauze vervolgde hij: Kolonel Prétoff was een spion .Mij was opgedragen hem te a.rresteeren, maar toen ik aan zijn verblijf kwam, kon ik slechts zijn afwezigheid constateerenhij- was juist gevlucht. Toen ik zijn vertrek ken onderzocht, vond ik de verscheurde brieven, die u (daar ziet liggen. Zooals u aan de kleur van het papier ziet, moes ten het er verschillende zijn, minstens twee ,de eene op rose papier, de andere op gewoon wit. Ik heb m ijnog niet kun- "De verdediging van Antwerpen. BRUSSEL (Part. Msb.) De „Etoile" schrijft: „Het is een idee fixe bij vele Belgen, dat de herziening van 'de ver dragen van 1839 onvolledig is, omdat zij aan "België niet de waarborgen geeft, dat, 'in geval van een aanval, een be vriende vloot aan Antwerpen hulp kan Bijbrengen. De groote meerderheid onzer burgers schijnt niet te kunnen begrijpen, dat onze groote bondsgenooten: niéts gedaan hebben om ons te helpen en een zekere verdedi ging van Antwerpen te verzekeren. Deze geestestoestand spruït voort uit de vast- ingekankerde idee, dat de verdeging van Antwerpen is verbonden aan de inter ventie van een machtige vfoot. Wij mee- nen echter uit goéde bron te weten, be sluit het blad. dat alle militaire exper- ten zonder uitzondering zlïh verklaard he6ben tegen een dergelijke interventie. Het vrouwenkiesrecht iu België. BRUSSEL. 6 Mei (H. N.) De commis' sie tot herziening van de grondwet uit ,de Kamer heeft geweigerd hot kiesrecht aan de vrouwen toë 'te staan, maar zich verklaard voor de verkiesbaarheid; - FRANKRIJK. Een Frausehe vertegenwoordiger jdcr Russische Sovjet gearresteerd. PARIJS, 6 Mei. "Lofiot, lid van de socialistische federatie van het Seine-d-e- partement, die door - Lenin benoemd was tot vertegenwoordiger in het Westen- van de Sovjet-republiek, is heden gearresteerd wegens een complot .tegen de binnenland- sche veiligheid van den iftaat. (ïteutei*). AMERIKA. Een Amerikaaiisch protest. WASHINGTON. 'Tachtig leden van het Huis van Afgevaardigden zonden een telegram aan Lloyd George, waarin wordt geprotesteerd tegen -het gevangen zetten zonder verhoor van .personen, die in Ier land om politieke redenen zijn gearres teerd. (Reutef). CHINA Het bolsjewisme in Chiua. LONDEN, 6 Mei. Sir John Jordan de aftredende Britsehe gezant te Peking, is in Engeland aangekomen. In een inter-. vieuw met de „Daily Mail" zeide hij, dat het bolsjewisme niet veel opgang- in China heeft gemaakt. Slechts in de buurt van den Chineeschen Ooster-spoor- weg bespeurt men er iets Van, maar van de massa van het Chineesohe ^olk is geen gevaar te duchten. Wel ïs er ■reel onrust in China, maar bolsjewisme ligt geheel buiten de gedacht en wereld van den Chinees. (Reuter). DE VREDESCONFERENTIE De Raad van den Volkenbond. PARIJS, 6 Mei V.D. De vijfde zitting van den raad van den volkenbond zal op 14 Mei te Rome plaats"vinden. Tittoni zal Italië vertegenwoordigen, Balfour En geland, Bourgois Frankrijk, Matsui Ja pan, Quinones Deleon Spanje, Dacunha Brazilië en "Destrée België. De voornaamste kwesties, die zullen worden 'Behandel^ zÜn de öi-ganisatie/van de eerste vergadering van alle leden van den volkenbond; ten tweede de begrootfng van Jen Bond 'en dè bevestiging van dé benöeming dér leden Van het Beci'éta- 'rïaatten derde de benoeming van"* een permanente commissi voor de bewape ning, zooaTs-" bepaald -bij art. *9 van <Üe Bepalingen van (fen bond; ten vierde de betrekkingen met den internationalen bond van Roode Kruisvereenigingen en ten vijfde de terugkeer van de gevan genen uit Siberië., nen overtuigen of alle stukken er zijn, noch of zij leesbaar zijn. Maar wel heb, ik op dép der snippers uwe handteekei ning gezien, mademoiselle, en daaruit moest ik besluiten, 'dat, u -met dien man iit betrekking stond. - Ik heb u daar het mijne reejs over gezegd, mijnheer, antwoordde Su-i zanne -. it - Dus u jfiad hem toch geschreven .Wat schreef u? Een plotselinge bleekheid overtoog heft U vraagt mij dus een bekentenis mompelde zij; Juist, eén 'bekentenis, dat is (het waft ik van u verlang; maar evenals alle bekentenissen, zal ook deze niet verdfer bekend worden. Spreekt n 'gerust -vrij tuit en oprecht, al moest u mij bekennen, dat tusschen Prétoff en u betrekkingen bestonden, die zedelijk niet geoorloofd, zijn Hij was niet in staat om "verder te gaan. De ontroering' overstelpte hem, als of van het antwoord d;at hij zou krijgen, zijn -toekomst afhing. Maar M.elle Vil laret hief trotsch het hoofd op en meft haar blik vast op hem gericht, verklaar de (zij Ik kan 'gerust alles vertellen. Kolo nel Prétoff maakte mij het hof, en om mij heter te kunnen naderen en door middelen welke ik' niet kén,'knoopte hij TWEEDE KAMER. Zitting van 7 Mei. De lager onderwijswet. De amendementen van de heeren De Buisonjé en Ossendorp betreffende de leer plicht voor het vervolgonderwijs zijn inge trokken omdat die kwestie behoort bij de herziening der leerplichtwet. Het amendement Otto om het huisonder wijs bij gebrek aan voldoende geleg-enheid tot het ontvangen van onderwijs eener be paalde richting toe te laten, voor kinderen van meer dan drie gezinnen, mits aan niet meer 'dan 8 kinderen wordt overgenomen, nadat de heer Otto heeft afgezien van het verlangen om het onderwijs geheel door het Rijk te doen betalen. Het amendement van den heer van Rave steijn om de reiskosten vergoeding voor een bezoek van scholen op meer dan 4 K.M. afstand alleen voor openbaar onderwijs toe- te staan wordt verworpen met 75 tegen 11 stemmen. Ouderdomsrente. Door het bestuur der Rijksverzekerings bank is een aanschrijving gericht aan de tusschenpersonen voor de ouderdomswet, waarvan de inhoud van groot belang is ter algemeene kennis te worden gebracht. Wij laten den zakelijken inhoud daarvan hier volgen Het kan voorkomen, dat door de Rijks verzekeringsbank afwijzende beslissingen worden genomen op een aanvraag krach tens de ouderdomswet gedaan op grond dat de betrokkene voor een bedrag van f1200 of meer in de Rijksinkomstenbelasting of in dé vermogensbelasting was aangeslagen, terwijl toch de financieele omstandigheden van den. aanvrager op het moment van de beslissing zou zijn, dat hij wel in aanmer king voor de rente kan komen. Zoo znlien er ook personen zijn, die geen aanvraag in dienen, omdat zij 3 December meendeu, niet in aanmerking te kunnen komen, doch nu wel in aanmerking gebracht kunnen worden. In al die gevallen kan door (le betrokkenen alsnog een aanvraag worden toegewezen indien aangetoond kan worden, dat geen aanslag in de vermogensbelasting meer bestaat of in de Rijksinkomstenbelas ting- naar f 1200 of meer. Het is dan echjfljf 'n h.et belang van de betrokkenen, de aanvraag zoo spoedig mo gelijk te doen, dus op den dag, waarop zijn vermogenstoestand of zijn inkomsten ver anderingen ondergingen. De rente toch gaat dan in op den dag van de indiening dor op de veranderde omstandigheden gegronde "aanvraag. Academie en revolutie. Het aanbod ven verschillende studen ten, om, wanneer de voedselvoorziening ooit gevaar mocht loopen, persoonlijk de regeering bij te staah met handarbeid, is door den Bond van Revolutionair Socia listische Studenten in een manifest be antwoord. Groote woorden over proleta- tariaat en kapitalisme doen daarbij gewil lig diensten wat bewijzen niet kunnen leveren, moet de verbeelding bewerken. „Weenen, de millioenenstad, stervende,! economisch en cultureel, zij ons een waar schuwend voorbeeld". Is Weenen soms de belichaming van het kapitalisme waarom Moskou dan niet van het prole tariaat? De revolutie heeft zich trouwens: ook over Boedapest ontfermd en over Weenen zelf.! Het gevolg is in beide ste den chaos. Maar! revolutionnairen overschreeuwen alle klachten met verwijten; zij voor spellen juist verwarring, wanneer zij den boel niet in de war kunnen sturen. Dan „gaan wij onverbiddellijk naar den cha os, naar den ondergang". Heeft ooit een vos schijnheiliger de passie gepreekt Nog krasser durven zij de feiten miskennen-, „Stralend is het voorbeeld van Rusland, het eerste land, waar de productie wer- nauwe betrekkingen aan met mijn vaderj Zijn vervolgingen mishaagden mij, en ik' schreef hem toen, om hem te verzoeA ken er mee op te liornden. Lee.s u mijn- brief maar, mijnhee^, u 'kunt, u jan over tuigen, dat ik u niet bedrieg. Een onuitsprekelijke vreugde vervul de het hart van Lindal. De vrouw, die hijl reeds beminde voordat hij haar had ge sproken, -én die hem op dat oogenblikj nog dierbaarder was, had zich niets te verwijten. De liefde van Prétof had haar koud gelaten, en zij had die* niet beant woord. Om zijn gevoelens te verbergen, trad hij op (zijn schrijftafel toe, en trachtte met bevende handen de geschroeide over blijfselen van den rose brief bij elkaar te voegen, maar het lukte hem niet; hij /ag niet helder meer. Door tranen werden zijn oogen als omfloersd. Waarom ook zou ik ze, lezen? spTak hij. Ik gelo,of u op' uw woprd. Neen, neen, mijnheer! Leëslu ze ge rust, drong Suzanne aan. Maar Wacht, Ihet was ©en moeilijke taak om dien brief te schrijven; wel trwintig maal ben ik opnieuw begonnen en het kladschrift heb ik er nog van bewaard; ik geloof zelfs dat ik -hét hij me heb. Zij zocht in een kleine portefeuille, welke zij hij zich droeg en haalde er den brief uit, waarna- zij dien aan Lindal overreikte. kelijk eene is voor de gemeenschap, waar winst en rente afgeschaft zijn". Ja, stralen doet Rusland als een land,- dat in laaien brand staat; de productie is.er werkelijk voor de gemeenschap, want algemeen zijn de producten van de revo lutie: ellende verwildering, verdrukking; en winst en rente werden inderdaad af geschaft, sinds het volk niets meer te winnen heeft en de talenten er zonder rente begraven blijven. Geen leer zoo blind, geen bijgeloof zoo dweepziek als het bolsjewisme. Na een bloedige ondervinding van twee jaren be lijden deze revolutionnairen nog: „Zoo moet gij het alternatief zien: óf onveïi biddeiijk afglijden naar den chaos en weg-: zinken in volslagen ondergang, óf machts- grijping van het proletariaat, met vóór ons een ontwikkeling, economisch en cul-: tureel, als nooit te voren". Hopen wij, dat weinig studenten zich verder laten meeslepen door Ideze ver achting voor de werkelijkheid, en wen schen wij de universitaire jeugd een beetje eriüek op zulke krachttermen in de ruimte! Maar te vreezen valt, dat het voorbeeld van zoo'n Bond van Re volutionaire Studenten ten minste op on gevormde geesten onder de arbeiders verbijsterend werkt. Tijdig heeft de Unie van È.-K. Studentenvereenigingen dan ook haar organisatie sterk genoeg gecentrali-f seerd om een eigen secretariaat te stich ten, waaraan dr. Gerard Brom en mr. C. Prinzen naast den moderator prof, Groenen ook den socialen geest helpen vormen. Do oriëntatie van onze intel- lectueele krachten verdient allen steun, omdat bij academische leiding in de goede richting hét heele vol'k is gebaat. Met St.et. no. 88 zijn verzonden af drukken van de Coöperatieve Vereeni- ging tot verkoop van Philippiensohe mos selen „Phimos" te Philippine De Communistische internationale. Naar „Het Volk" van bevoegde zijde verneemt, komt voor. leidende kringen heb draadloos bericht uit Moskou, dat het bolsjewistisch uitvoerend comité te Am sterdam uit zijn bevoegdheden is ont zet, niet onverwacht. Men. vreesde wel,, dat vandaag of morgen een dergelijk de creet zou afkomen. Ër was immers reeds geruimen tijd een ernstig verschil van meening tusschen Moskou en Amsterdam, Dit meeningsverschil loopt als „Hetj Volk" wel ingelicht is niet bepaald' over principieele punten, maar men moet te Moskou allerminst [tevreden zijn over del wijze' waarop de zoo nu en dan naa^- Amsterdam gezonden geldsommen, juwee- len, gouden en zilveren werken zijn besteed. h» -i Toen de aandrang uit Moskou tot een generale afrekening niet het gewenschte resultaat had, volgde het de creet tot afzetting, dat dadelijk werelds- kundig gemaakt werd, om de bolsjewisti sche agenten in [West-Europa, te tvaarschu- wen. Onze lanidgenooten in Rusland. In een dezer dagen gehouden zitting der Tweede Kanier heeft ministejr Van Karnebeek medegedeeld, dat de secretaris^ generaal in algemeenen dienst een tele gram heeft ontvangen uit Rusland, waar-, uit blijkt, dat éen honderdtal Nederlaan ders (vermoedelijk allen) zich op de „Lin-" ges'troom heeft ingescheept om naar heft vaderland terug te keeren. Ongevallen op de spoorwegen. Dé R.-K. Vereeniging van Spoor- en en Tramwegpersoneel „St. Raphael", heeft zich met een verzoek tot de directies vali de Nederlandsche Spoorwegen gewend, om, wanneer aa niemand van het personeel, in dienst een zoodanig ernstig ongeval lijke nchef geestelijken bijstand te doen in- te. verwachten, om dan door den onmiddel-' lijken chef geestelijken hijstand te doen in Lees u hem zelf voor, verzocjhft hij haar. Zij aarzelde een oogenblik, maar laa toen met luider stemme den geheel en brieü voor en eindigde met te verklaren: - U zult wel op mijn woord willeul gelooven, mijnheer, dat de eigenlijke briéfl precies 'overeenkomt met 'dit kladschrift:; U kunt het toonen aan mijn aankla-j gexs. In tegendeel, ze moeten beide ver nietigd worden. Ze vernietigen?. En waarom? -Omdat zij weliswaar van den eenen kant uwe aigeheele onschuld bewijzen, maar van den anderen kant ook het be wijs leveren, dat uw vader de mede plichtige is van Prétoff. Zijn medeplichtige! riep Suzanne (verschrikt uit. Hij nam den brief op, doorliep hem met vluchtigén blik tot aan de volgende pas sage, welke hij luid op voorlas: „H bent teruggekomen en deze maal geleid doon mijn vader, met wien gij: u ::i verbinding! gesteld hebt door middelen en om "beweeg redenen, welke ik niet ken. En daar ijk jnijl niet kan voorstellen, dat zulke, klaarblij kelijk vertrouwelijke en vriendschappe lijke! betrekkingen bestaan tusschen de hoogé persoonlijkheid, die u bent en een eenvoudig geëmployeerde aan het Depar tement van Oorlog... (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 1