Dagblad voor Zeeland HH. Adverteerders jsjummer 68 Donderdag 6 Mei 1920 Zestiende Jaargang dringend verzoek BUITENLAND. duitschland frankrijk belgie engeland amerika. rusland. polen BINNENLAND. Nieuwe Zeeuwsche Courant J W VI E N I N GS Telefoon 97 H H H UBBP H I Directeur: JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 meenteraad de bevoegdheid voorbehouden bij verordening uitzonderingen toe te staan voor de uren na 'den middag. Arti-f kei 7 beoogt rustverstoring door arbeid en beroep of bedrijf te Veren van dejt openbaren weg en van de plaatsen die van' den openbaren weg zichtbaar zijn of van waaruit geruis de rust kan verstoren. Ar beid die niet' binneshuis kan geschieden valt huiten het verbod. Met het oog op plaatselijke toestanden is den gemeantje- raad voorbehouden uitzonderingen bij ver ordeningen te regelen. 1 Volgens art. 7 zal venten in den och tend verboden zijn, luidkeels venten en venten met gebruikmaking van geraasma kende middelen den geheelen dag. De ge meenteraad blijft bevoegd het venten ook in de namiddaguren te Verbieden of fe b'ed perken. Artikel 8 verbiedt op Zondag markt, openbare verkooping of beurs te houj den; met bevoegdheid van den gemeente raad om met betrekking tot. de uren vóór1 9 uur voormiddag uitsluitend met hei) oog op aan bederf onderhevige waren uitzonderingen toe te staan. Artikel 9 luidt: Het is verboden op Zondag eenige openbare vermakelijkheid te houden, daaraan deel 'te nemen of daar voor gelegenheid te verschaffen. Onder openbare vermakelijkheden be grijpt deze wet mede. alle tentoonstellin gen ,vertoouinge'n, opvoeringen, uitvoe-' ringen, wedstrijden en spelen, waartoe, al dan niet tegen betaling, toeschouwers worden toegelaten. Spelen in de opept lucht, die het karakter dragen Van jwed-l strijd, en wanneer er van de toeschouwers! ook geen betaling wordt gevorderd, zijn geen openbare vermakelijkheden in' den zin der !wet. De gemeenteraad kan "hij verordening voor de uren na den middag op hef ver bod van dit artikel uitzonderingen toe staan. De bedoeling zit hierbij niet voor, da deelnemers aan openbare vermakelijkhe den door - wetsdwang op te voeden tot hooger levensopvatting. De wetgever al leen is daartoe ompachtig. Wanneer des niettemin dwang wordt geoefend, zoo ge schiedt zulks vooral terwille van ben, die krachtens ambtsplicht of om den b'roo- de aan datgene 'wat anderen vermaakt moeten -deelnemen, dikwerf-met -persoon! lijken tegenzin. De Memorie van Toelichting vertrouwt, dat de gemeentebesturen bij ev.entueeló uitzonderingen ten deze rekening zul len houden met de belangen van het bei- trokken personeel, waaronder gemeente lijke politie, hulpdienst, brandweerwaehts, enz., te wier behoeve de wet (het beginsel heeft uitgesproken, dat alleen in geval van volstrekte noodzakelijkheid of van wege de overheid burgerlijke of militaire dienst op Zondag zal worden verricht'. Op hulp van de rijksveldwaoht tot hand having der openbare orde zal als regel niet gerekend kunnen worden. M. De Ras. f Het lid der Rekenkamer de heer M. de Ras is, naar de Res.bode meldt, gis ternacht geheel onverwacht overleden. De heer De Ras, in 1847 te Nijmegen geboren, is eerst officier geweest, lat'ef burgemeester van Pannerden en van 1892 tot 1902 heeft hij' het district Maastricht in de Tweede Kamer vertegenwoordigd: Zijn stoffelijk overschot wordt Vrij) dag hegraven op het R.-K. kerkhof to Den Haag. cholerasmetstoffen bevatten of verdacht worden dit te doen. Heit Koninklijk 'gezin naar Het Loo. Met den gewonen Staatsspoortrein van 12 uur 34 min., waarin zich de konink lijke rijtuigen bevonden, zijn koningin-, prins en prinses Dinsdag naar Het Loo vertrokken om aldaar het zomerverblijf te vestigen. 1 De oorlogswinstbelas ting. Het advies van de Commissie uit GeJ deputeerde Staten der verschillende pro-, vinciën, onder voorzitterschap van mr. Kolkman, voor de voorbereiding van da tweede uitkeering uit de Oorlogswinst belasting aan de gemeenten is thans bin nen zeer korten tijd te verwachten, waar na de onverwijlde indiening van het daar toe strekkend wetsontwerp lean worden tegemoetgezien. (Corr. Bur.) Passen voor België. I Men schrijft .aan de Msb. uit Axel Door de vereenigde vlashandelaren uit Z.-Vlaanderen is een adres gezonden aan1 den Belgischen gezant te Den Haag, in houdende een verzoek, om bij de Belgiscbjs regeering stappen te willen doen, 'ten einde machtiging ie verkrijgen voor de Belg. consuls om visa te verleenen voor het- gaan naar cn keeren uit België voor een geldigheidsduur van minstens drie' maanden en voor een onbepaald aantal reizen heen en terug in 'dat tijdvak. Zijl gronden dit verzoek' hierop, dat zij als vlashandelaren steeds eenige keeren per week naar Neuzen moeten gaan om nieuw visum daar zij voor den vlashandel gere geld verkeeren moeten in en door België. Dispensatie uitvoerverboden. De Minister van Landbouw heeft be-' sloten met ingang van 10 Mei a.'s. tot nadere aankondiging dispensatie te ver leenen van het verbod van uitvoer vaif kopervitriool en kopero^yde en van het verbod van uitvoer van zeep.en zeepsur- rogaten in eiken vorm, met uitzondering van zachte zeep en zeeppoeder. Uitvoer eendeneieren. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat de aanbieding voor uitvoer van eendeneieren uitsluitend zal kunnen plaats hebben op Maandag en Donderdag van elke week. Vereenigingen. Staatscourant no. 87 bevat p.m. af drukken der statuten van de vereeni- ging Won ingbouwvereeniging „Voor uit", gsWestigd te Sas van Gent. Bij Kon. besluit van 21 April is het bij Kon. besluit van 29 Augustus 1918 aan de gemeente Kruiningen, igevolga de bepalingen der Woningwet, toegekende! voorschot uit 's Rijks kas ten behoeve van den houw van 20 arbeiderswoningen aldaar, door de Vereeniging tot verbe tering van de volkshuisvesting, aldaar, verhoogd tot den hoogste f 87.113.07 en zijn de aan die gemeente toegekende bui tengewone jaarlijksche bijdragen in de betaling van annuïteit van het bouw- voorsehot nader bepaald op ten hoogste f 127.84 en f 1178.79. Klachten omtrent ongeregelde of niet-tijdige bezorging gelieve men terstond te onzer kennis te brengen de directie worden verzocht, de advertentiën voor hetZsterdagnummer des Vrijdags reeds jn ie zenden, met het oog op den vrjjen Zaterdagnamiddag. Voor de annonces, ingekomen na 9 uur des Zaterdagsochtends, kunnen wij geen plaatsing garandeeren. De DIRECTEUR Een Duitsch-Deensch incident. BERLIJN, 4 Mei (H.N.) Tueschen Duitsch- land en Denemarken is het tot een betreu renswaardig conflict gekomen. Volgens art. 100 van het vredesverdrag' heeft Denemarken het recht de geheele eerste zone van Noord-Sleeswijk te bezetten en Denemarken zal van dit recht gebruik maken. De Deensehe regeering maakt er nu echter aanspraak op reeds nu in de te bezetten zone de rechten der souvereiniteit te hebben en wil de rechtspraak door Deensehe rechters doen plaats hebben, zoodat den Duitschen ambtenaren nog slechts het administratief bestuur zou blijven. Daartoe is Denemarken echter volgens de bepalingen van het vredesverdrag niet gerechtigd. Zoolang deze aangelegenheid niet in het reinê is gebracht tusscheu de beide be trokken lauden, zullen de Duitsehe ambte naren in de eerste zone, met uitzondering van de douanebeambten en rechters, op aanwijzing van de Duitsehe rijksregeering hun werkzaamheden staken. au morgen af zal dus in de geheele eerste zone het post- en spoorwegverkeer worden stilgelegd. BERLIJN, 4 Mei (H.N.) De Denen zijn reeds begonnen met de bezetting van de ■eerste zone. Deensehe ruiterij is heden bij Roldin 'de Duitsehe rijksgrens ov ergetrokken. Erzberger. De Duitsehe pers deelt blijkens een N. T. A. telegram mede, dat de rijkscommissie van het centrum met 47 tegen 11 stemmen Erzberger buiten de centrumsfractie van-den rijksdag gesloten heeft. Mgr. Pacelli. BERLIJN, 4 Mei (H.N.) Mgr. Pacelli, die tot dusver pauselijk nuntius in Mftuchen was, is thans tot gezant van den Heiligen Stoei in Berlijn benoemd. Wie zijn opvolger in Miinchen zal zijn, staat nog niet vast, doch het is zeker, dat deze post wordt ge handhaafd. Diefstal ten nadeele van een koerier. BERLIJN, 3 Mei. De alhier vertoe vende Oekrainsehe diplomatische koerier is gisteren in zijn hotel bestolen voor een waarde van verscheidene millioenen kronen .De schade komt ten nadeele van den Oekrainschen staat. De daders zijn voorvluchtig. Von Trotha van rechtsvervolging ontslagen. BERLIJN, '4 Mei. Het door het rijks gerecht tegen admiraal Van Trotha in gestelde onderzoek beeft bewezen, dat hij inderdaad op geen enkele wijze met de Kapp-revolutie in verbinding heeft ge staan. Het voorarrest is daarom opgehe ven en de vervolging gestaakt. 'De aanstaande reis van Millerand. PARIJS, 4 Mei. V.D. De eerste minis ters van Frankrijk en Engeland zullen elkaar ontmoeten voor de conferentie 'te Spa, om het eens te worden over verschil lende kwesties, die op deze bijeenkomst tö berde gebracht zullen worden. Het' is inderdaad noodzakelijk, dat zij zich) met naar deze conferentie begeven, waar, zi) Duitsehe gedelegeerden zullen ontmoe ten, alvorens het over alle punten volko men eens te zijn geworden. Het wordt bevestigd, zegt het Journal des Debats, dat de heeren Millerand en- Lloyd George elkaar zeer spoedig zullen ontmoeten. De president van den Raad ts voornemens zich de volgende week naar Londen te begeven; de juiste datum zij ner reis is nog niet vastgesteld. Hevige dynamiet-ontploffing. PARIJS, 3 Mei. Twee visschers wa ren in de Vesne aan het visschen met dynamiet pa tronen. Het schijnt, dat er ach jn de rivier een door de Duitschers verborgen munitieopslagplaats bevond, welke door een dynamietpatroon tot ont ploffing werd gebracht. Beide visschers verdwenen spoorloos. In het nabijzijnde wad werd een tiental koeien gedood en een groot aantal gewond. Vijf-en-twintig A.M. m den omtrek nam men de ontplof- nng waar, (Crt.) De 1 Mei-onlusten te Parijs. PARIJS, 3 Mei. Vandaag zijn te Parijs door drie correctioneele rechtbanken een 60-tal personen, w.o. drie vrouwen, welke waren gearresteerd in verband met do ongeregeldheden op de Place de la Répu- blique en er van beschuldigd werden, te hebben deelgenomen aan de mishandeling van agenten, veroordeeld tot straffen, af wisselend van vijftien maanden tot acht jaar gevangenisstraf. In sommige geval len zijn deze straffen verhoogd met geld boeten en met het verbod om in zekere gedeelten van Parijs te vertoeven voor den duur van 6 maanden tot 2 jaar. Maandag is door Desch;mel, president der Fransche republiek, aan kardinaal Du bois, het ouderscheidingsteeken van het legioen van eer overhandigd. De kardinaal is daarna naar Rome vertrokken. Naar de „Croix" verneemt zal een groot aantal kamerafgeva-erdigden en Senatoren zich dezer dagen naar Rome begeven, om bij de plechtigheden der heiligverklaring van Jeanne d'Arc tegenwoordig te zijn. De stakingen. PARIJS, 4 Mei. (Havas). Bij botsingen tusscheu stakers en werkwilligen uit de rubberindustrie te Clermont Ferrand zijn 50 menschen gekwetst. PARIJS, 4 Mei. (R. O.) De staking der zeelieden en dokwerkers is te Marseille, Bordeaux en Havre algemeen. De spoorwegstaking neemt af, de anti- stakingsbeweging neemt in geheel Frank rijk grooten omvang aan. Op last van de regeering zijn de voor naamste agitators gearresteerd. Van de mijnwerkers hebben alleen die van Zuid-Frankrijk het stakingsbevel der C. G. T. opgevolgd. SAINT ETIENNE. 4 Mei. (H. R.). De mijnwerkers hebben hedenochtend het werk neergelegd. PARIJS, 4 Mei. (H. R.) Het spoorverkeer in het Zuiden schijnt zich te herstellen dank vooral het steeds toenemend aantal vrijwilligers. Ingevolge een oproep van de C. G. T. aan de dokwerkers hebben deze het werk neergelegd te Cette, Marseille, Saint Servan, Saint Malo, Lorient en Duinkerken. Het proces Jamar. BRUSSEL, 4 Mei. (Particulier Maasbode.) Dinsdag is te Antwerpen onder groote be langstelling het proces begonnen tegen den socialisti8cheii volksvertegenwoordiger Ja- mar en de partijgenooten Luys Longeville, Naaman (Ned.) en Splingard, die tijdens den oorlog in den Haag de „Belgische socialist" uitgaven en zich aan verklikking van Bel gische agenten zouden hebben schuldig ge maakt en anti-Belgische artikelen zouden hebben geschreven. De verdediger van laatstgenoemde vroeg dat het proces in twee talen zou gevoerd worden. De advocaten der anderen eiscliten de Vlaamsche taal en de rechtbank besloot tot het laatste. De voorlezing van de acten van beschul dig nam 21/s uur in beslag. Daarna werd begonnen met het verhoor van Jamar. Een Bisschop over do lersche kwestie. Mgr. Grimes bisschop van Syracuse bij New-York heeft onlangs opnieuw een in krachtige bewoordingen vervat herderlijk schrijven uitgevaardigd over de lersche kwestie. Hij zegt daarin, dat Ierland, uit al zijn poriën bloedt en protesteert tegen het militarisme en de slavernij, welke onder de Engelsehe wetgeving tot uiting komen. Het is een schande voor de menschheid, dat mannen, die door hun karakter of talenten niet voor zoodanige functies geschikt zijn, een Christelijk volk besturen. Vooral valt mgr. Grimes echter de onderwijswet van Macpherson aan, die, zoo|zegt h(j, de vrij heid van de opvoeding in Ierland zal weg nemen en God rrit de scholen zal verbannen. Dublin erkent het Sinn-Fein „Parlement". DUBLIN, 4 Mei. Het gemeentebestuur heeft hedenavond met 35 liegen 5 stemmen een motie aangenomen, waarin het gezag van het Dail Elrean, het zoogenaamde Sinn Fein-garlement, als wettig .gekozen vertegenwoordiging van het lersche volk erkend wordt en de verplichting aanvaard wordt tot naleving van elk van ,zijn decreten, waarbij het gemeentebestuur be trokken is. (Reuter). LONDEN, 4 Mei. Uit Dublin wordt aan de „Westminster Gazette" gemeld, dat gisteravond een sergeant en twee constabels van de lersche politie, die naar hun posthuis in het graafschap Kerry fietsten, door een gewapende bende aan gevallen en beschoten. De sergeant werd op slag gedood. Een der constabels werd levensgevaarlijk, de ander minder era- gewond. Na bet drietal politiemannen te hebben geveld, nam de bende hen de wapens en munitie af en liet zij de slachtoffers aan hun lot over. De vrede met Duitschland. Uit Washington wordt gemeld, dat het wet son twerp -Knox over de verklaring van den vredestoestand met Duitschland mor gen zonder lang debat door den senaat zal worden aangenomen, daar de meer derheid der republikeinen benevens een aantal democraten er voor zullen stem men. De democraten zijn van meening, dat de president zijn veto zal uitspre ken en de gelegenheid zal benutten om het vredesverdrag iet een begeleidend interpreteerend commentaar opnieuw bij den senaat in te dienen. Jini Larkin tot dwangarbeid veroordeeld. NEW YORK, 3 Mei. De bekende ler sche agitator Jim Larkin, die kort gele den met eenige andere extremisten werd gearresteerd, 'is heden tot dwangarbeid veroordeeld voor onbepaalden tijd variee- rend tusschen vijf en tien jaar. Larkin is de leider van ide groote staking en van de onlusten, welke in 1913 te Dublin plaats vonden. (Reuter). ITALIË. Stalringsonluste.il. ROME, 4 Mei. (Havas). Volgens de „Giornale d'Italia" fcijn er bïj de betoogin» gen te Bagnara Piolo verscheidene doo- den en gewonden gevallen. In de pro vincie Padua heef? de staking van de landarbeiders ernstige onlusten tengevolge gehad te Piacenza aan de. Etsch, waarbij een doode en verscheidene gewondem zijn gevallen. Te San d'Agosta hebben 35 so cialisten zich. meester gemaakt van de kerk, waarbij verscheidene gewonden zijn gevallen. t Nitti. Het „Giornale d'Italia" heeft een heftig artikel over de politiek van Nitti. Het blad zfegt, dat Nit'ti over de geheele linie de nederlaag leed. Geen enkel van de de vraagstukken, voor Italië van belang, is te San Remo opgelost overeenkomstig de desiderata van het Italiaansche volk. Intusschen spreekt men in politieke kringen, vooral sinds het besluit van de partito populare, geen enkele regeering. te steunen, die niet het minimum-progïam der partij erkent V- we maakten van dit besluit reeds melding van een aan staande regeering 'LuzzattiMeda. Meda is, zoo§s men weet, een dei- leiders. van- de NSlholieke .partij... De Russische handelsmissie, KOPENHAGEN, 4 Mei (H.N.) De sovjettistisehe handelsmissie is naar Lon den vertrokken. Ze bestaat uit 7 leden Lit- winoff, noch Krassin, die hij de regeering van Moskou verdacht is, maken er deel van uit. Petrograd herdoopt in Leningrad? Volgens de „Journal des Débats" heeft Lenin pas zijn vijftigste verjaardag ge vierd. De Sovjet te Petrograd heeft bij deze gelegenheid den wenseh te kennen gegeven, dat de stad voortaan Leningrad genoemd zal worden. LONDEN, 2 Mei. De correspondent van de „Times" te Warschau meldt in een hedenavond laat ontvange telegram, dat hij zijn eerste bericht moet tegen spreken. Kief was op Ihet tijdstip van afzending van dit laatste telegram nog niet ingenomen. Poolsche troepen veroverden echter Fas- tow en naderen Kief zeer snel van de westelijke zijde. De correspondent ver nam, dat de Poolsche troepen ten noorden van Kief ook de Dnjepper zijn overge stoken en ook aan den oostelijken oever opereeren. De generale staf meldt, dat sedert het begin van den tegenaanval het Poolsche leger 25.000 krijgsgevangenen maakte, 105 kanonnen veroverden, 818 machine geweren, 2 gepantserde tremen, 2 tanks en verder een groote hoeveelheid oorlogs materiaal. Zondagswet. Ingediend is een ontwerp Zondagswet; Artikel 1 erkent den Zondag- als al4 tgemeenen rustdag. Art. 2 schrijft voor, dat de Overheid alleen in geval van volstrekte noodzake lijkheid op Zondag burgerlijken of mi litairen dienst doet verrichten en dat do Zondagsdienst op zoodanige wijzd wordt geregeld, d,at zooveel mogelijk gelegjenheid worde geboden de openbare godsdienst, oecfningen hij te wonen of Re godsdienst, plichten te vervullen. Vrijwillige oefe ningen in den wapenhandel worden op: Zondag toegelaten, Wanneer het ondoenlijk! is deze op andere dagen te houden. Artikel 4 luidt: Het is verboden op Zondag in de nabijheid van kerken of sun dere [gehouwen voor den openbaren ejere-f dienst geraas te veroorzaken, waardoor de godsdienstoefening 'kan worden gehin derd. Dit verbod is niet van toepassing indien onvermijdelijk geraas veroorzaakt wordt door middelen van vervoer. Het Volgende artikel behelst eejn verbcwj van optochten, ter plpatse waar zulks vol f gens de Grondwet geoorloofd is. Met het oog op plaatselijke toestanden is den ge, Intern, hulpverleening aan Ccntraal- Europa. Volgens het „Hbld." zouden de voor stellen van de te Parijs gehouden interna tionale conferentie inhouden, dat in het erediet ten behoeve van de voedselvoorzie ning van Oostenrijk Nederland, zal deel nemen voor vijf miilioen dollar. Het onderzoek der crisis-enquéte- commissie. Naar de „Tel.", in aansluiting op het bericht, dat oud-minister Posthuma bin nenkort door de crisis-enquête-oommissie, in zake zijn crisis-beleid zou worden ge hoord, verneemt, is genoemde commissie voornemens ook den tegenwoordigen mi nister van Landbouw, den heer Van IJs- selstein, te hooren,. ten einde inlichtingen in te winnen omtrent de maatregelen, door hem persoonlijk genomen, in afwij king van de. adviezen zijner adviseurs. Bestrijding 'besmettelijke ziekten. Bij beschikking van den Minister van Arbeid van 27 April 1920, opgenomen in btaatscourant no. 86 zijn wijzigingen ge bracht in do voorschriften betreffende lo. onderzoek van personen en goede ren- op de aanwezigheid van pestsmet- stoffen door middel van proefnemingen op dieren 2o. het verrichten van lijk'opnemingen op lijken van personen, overleden aan da pest of verdacht van aan de pest lijdende te zijn geweest 3o. het verrichten van lijkopnemingen, op lijken van dieren gestorven aan de pest of verdacht van aan de pest' lijdends ta zijn geweest; do. het vervoer van stoffen 'die pest of Nederland en België. Men seint ons uit Brussel: De volgende terechtwijzing met ver zoek tot opname heeft de Nederlandsehe gezant aan den hoofdredacteur van de Action Nationale te Antwerpen toe gestuurd In het nummer van 30 April is door u een artikel gepubliceerd onder dein titel De Huichelarij der Hollanders, betref fende den doortocht over de Schelde van het Engelsehe oorlogsschip Dragon. Onder meer wordt daarin beweerd, dat de HoL landers deden, alsof zij. het niet zagen en dat van zijn (kant kapitein Hawke zich kon gedrag-en, alsof Holland niet bestond. Ik heb de eer u mede te deelen, dat 'de Britsche gezant in Den Haag de toelating en den doortocht van het Britsche oorlogsschip gevraagd heeft en dat de toestemming verleend is hij brief van den minister van buitenlandsche zaken der Koningin, datum '21 April jongst leden, nummer 10094. (N. St. C.) DEN HAAG, 5 Mei.' Met 't oog op aans houdende geruchten omtrent een verplaat-, sing van Ide Stoom vaart-Mij. „Zeeland"! te Vlissingcn naar Hoek' van Holland!, hebben 55 (g root-indushri celen te 'a Herto- genboseh, Eindhoven en Waalwijk ziek bij request 'gewend tot den minister van, hinnenlandsehe zaken, [Waarin zij op lie daarin aangevoerde gronden, dringend verzoeken, dat (bovengenoemde Stoomv.-. Hij. in Ylissinpetn zal gevestigd blijven. Be Kamers Van Koophandel te 's Her. tógenbosch en van vele andere plaatsen in de 'drie zuidelijke provinciën hebben! aan dat request adhaesie betuigd. Reeds geplaatst in een deel der vorige oplage.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 1