Dagblad voor Zeeland ING i Auto's. HH. Adverteerders De kerk en het volksonderwijs. :heel n wij g- en voor at met e zaak liefde en plicht. MEI 1920 iMurnmer 67 Woensdag 5 Mei 1920 Zestiende Jaargang es. Inrichting. dringend verzoek van Riet. G 136, G6ES. FEUILLETON BUITENLAND. duitschland. bélgie Ldeff. (id, v. Dissel en 3e Neeling, lip. Ikusse. |L Aanvoer 7800 100 stuks, lie veiling werden zen besteed: rt Pendu 27 c., Huis- |oen 2029 c., Erm- 20 c., zoete Belle- 32 c., Karoten 1 c., beien (bonte) 11 in 5—8 c., Kropsla c., alles per stuk c., Molsla fl.30, J12—23 c., alles per I c. per klein mandje 814 c., Rhabarber li e., Rammenas 41/, elderij 12 e.. Peter- lios. 'markt van 3 Meij |12 vette runderen, leren, 206 schapen; lieien le kw.f2.10— j5f 2.05, 3e kw, [2.05—f2.15, 2ekws Jf 1.70f 1.80stie, kw. f 1.50—f l.soj |ren f 2.60f 2.80, 3e kw. f 1.80- f 1.60—f 1.70, 2e kw. f 1.20—f 1.30; varkens le kw. f 1.60—f 1.70, 3e fccht soort f 1.30, i willig dan vorige prijshoudend; ruime liw 2805 steen prijs 2500 steen f6f8; lo steen f .6f .8-25; 5, D. R. 1200 steen Is eieren f 9.50f IR let genoteerd; bruin 5, geel mosterdzaad f 30f 36, koolzaad Iwsche eigenheimers ligenheimers f5.75— f.50, Poters f 4f 4.50, Blauwe eigenheimère bings-zandaardappelen een deel der vorige re. I w m mmmmmmmmamnmmmm 347-63 Nieuwe Zeeuwsche Courant lunnfdredacteur: J. W. VI EN I NGS. Telefoon 97 lo Lux van Redactie en Administratie: Westsingel, GOES Koren: MIDDELBURG, Markt 1 en 2VLISSINGEN. pLgram-Adres: Nizeco. [Kasteelstraat 85. Directeur: JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f2.50 per drie maanden; f0.20 per week» Advertentiën van 1 tot 6 regels f1,50, elke regel meer f 0,25; bij contract beduidende korting. Klachten omtrent ongeregelde [of niet-tijdige bezorging gelieve |men terstond te onzer kennis te [brengen de directie worden verzocht, de advertentiën voor I het Zaterdagnummer des Vrijdags reeds I in te zenden, met het oog op den [vrijen Zaterdagnamiddag. Voor de annonces, ingekomen na 9 uur des I Zaterdagsochtends,kunnen wij geen plaatsing garandeeren. De DIRECTEUR II tM isnbevelend, ishoudelijke Artikelen, en ZcCmen, Brood-, en,Schoppen, Spaden, rfc. 44-20 Rij de debatten over de Lager .Onder- njswet in de Tweede Kamer meende on-, ,angs de sociaal-democratische heer Van Zadtdhoff een Katholieken spreker heel snedig te onderbreken met den uitroep ,denk aan de 75 procent analphabeten (menschen die lezen noch schrijven kun nen) in Vlaanderen, dank zij den invloed van de Kath. Kerk". Maar de man be- I leefde niet veel vreugde Van zijn inter ruptie. Vooreerst moest hij reeds den vol- venden dag zijn eigen woorden inslikken: hij had zich vergist nu vergissen is mensckelijk, dat hebben wij bij Troelstra »ezien vervolgens werd hein door den heer Van Wijnbergen een -vergelijkende staat van analphabetie over de verschil lende Nederlandsche provinciën voorgelegd waaruit bleek, dat het niet-Katholieke Drenthe bovenaan staat met 1.5 pCt. en het Katholieke Limburg eerst op de zevende plaats komt met 0.7 procent. ,Wel trachtte het socialistisch Kamerlid zich aan den ijzeren greep der eonse^uem tic te onttrekken door een uitvlucht, maar feitelijk zat hij in den put en leelijk ook. Ook riep men hem van rechts toe: „Kijk naar de duizenden Roomsche scholen". Volkomen juist. Jaren en jaren lang hebben de Katholieken hier te lande met groots opofferingen en ten koste-leg. ging van tonnen gouds scholen gebouwd, waar naar hun inzicht en overtuiging onderwijs wordt gegeven. Stel daar eens tegenover wat liberalen en socialisten de den. De Staatsschool, die door alle be lasting-betalende burgers wordt betaald, naar hun ideeën inrichten, dat konden zij. In woord en geschrift afgeven op de „seeteschool" van Katholieken en ge- loovige Protestanten, dat konden zij, maar zelf iets offeren voor scholen van hunne richting, halt maar. En als de Katholieken wèl offerden en veel offerden, bewijst dat dan niet, dat de Katholieken veel voelden voor het onderwijs Jawel, zegt men dan, maar dat komt, omdat zij gedwongen werden voor het onderwijs te voelen. De belangstelling van het liberalisme in het onderwijs noodzaakte de christelijke partijen in hetzelfde gareel mee te draven. Deze laatste tegenwerping, welke eigen lijk niets anders is als de oude beschul diging: „Rome, aan zich zelf overgelaten, houdt de menschen dom" wenschen wij in de volgende regelen te weerleggen, niët met beweringen maar met bewijzen. „Een leven zonder verstandelijke ont wikkeling, zonder kennis der letteren, is als een graf en een levend begraven zijn", zegt Socrates. Dit woord heeft de Katho lieke Kerk tot het hare gemaakt en zich van den aanvang af beijverd, de jeugd ün de profane wetenschappen te onder wijzen. In het standaardwerk „Histoire littéraire de la France", door geleerde Benedictijnen samengesteld, lezen wij over den staat der letteren in het oude Gallic: „Er werden evenveel christelijke scholen opgericht als er bijzondere kerken ge bouwd werden Nog beter worden wij onderricht door de verslagen en besluiten Een verhaal uit het eerste Keizerrijk, 7) -o- Eensklaps, alsof een lichtstraal door zijn duister brein was geschoten, stond dat verband hem duidelijk voor oogen: i© vader geëmployeerde aan het de partement van Oorlog, de dochter in ver binding met den Russischen kolonel, was dat alles niet zoo duidelijk mogelijk? Villa- tët, aan wien het overschrijven der ver trouwelijke stukken, ware staatsgehei men, was toevertrouwd, deelde deze door middel van Suzanna mee aan Prètoff. Hoe was het mogelijk, dat hij dit niet eerder begrepen had? Deze ontdekking, weliswaar nog niet door bewijzen gestaafd, maar niettemin voor de hand liggend, bracht hem buiten öch zeiven. Hij passeerde op dat 00gen- blik de pont des arts, die op den weg «tg naar zijn woning. Zijn ontroering was zoo hevig, dat hij op de plaats bleef ctaan. Onzeker hield hij zich vast aan ue brugleuning, onverschillig voor de der Kerkvergaderingen, zoo algemeene als provinciale. Welnu, die vergaderingen van eerwaardige en geleerde mann-en hebben zich altijd met voorliefde beziggehouden met het volksonderwijs. Zoo de kerk vergadering van Vaison in de 6e eeuw zoo die van Aken in 789, van Thionville in 805, van Mainz in 813, van Rome in 826, van Parijs 829, van Valencia in 855. In alle deelen van het gekerstend Europa klonk één en hetzelfde geluid „legt u met hart en ziel toe op het volksonderwijs". En het dan te willen doen voorkomen alsof „Rome" de men schen dom houdt en zijn liefde voor het onderwijs aan liberalen en socialisten dankt! Maar, gaan wij voort, want onze bewijsbron is nog op verre na niet .uitge put. We weten uit de Vaderlandsche Ge schiedenis hoe 'n machtig voorstander kei zer Karei de Groote zich betoonde voor het volksonderwijs. „Karei wilde" zoo luidt een kroniek van die dagen „dat er scholen zouden zijn in alle kloosters en bisdommen, opdat de kinderen der vrije mannen evengoed als die der lijf eigenen er de spraakkunst, de muziek en het rekenen konden leeren". Een van keizer Karel's vrienden, bisschop Theodolf van Orleans, vaardig-de het navolgende voorschrift uit, dat door de Engelsche -kerkprovincie in hare verordeningen werd opgenomen: „De priesters moeten scholen houden in de gehuchten en op het plat teland en als iemand der geloovigen hun zijn kleine kinderen wil toevertrouwen om hen de letteren te doen bestudeeren, dat zij dan niet weigeren hen aan te nemen en te onderwijzen, maar hun in tegendeel met een volmaakte liefde onder richt geven. Ook mogen zij (de pries ters-onderwijzers) voor het onderwijs der kinderen geen betaling eischen, behalve wat de ouders hun vrijwillig, uit gene genheid of dankbaarheid aanbieden". Men heeft tegenwoordig den mond vol over democratie, over liefde voor het volk, over wat over hebben voor het volk enz. Maar kan men zich efen meer democra tische houding denken aan d'e boven ge schetste Luister nog naar hetgeen de algemeene Kerkvergadering van Latora- nen, gehouden in het jaar 1179, dus meer dan .8 eeuwen geleden voorschreef: „De Kerk van God is als' eene, gods vruchtige moeder verplicht te zorgen, dat de armen, die in het vermogen hunner ouders geen voldoende middelen vinden, toch niet verstoken blijven van de gelegen heid om te leeren en vorderingen in de letteren en wetenschappen te makendaar om hevelen wij dat in alle kathedrale kerken een behoorlijke prebende verleend worde aan een meester, die verplicht zal zijn de toekomstige geestelijken dier kerk en alle arme scholieren kosteloos te on derwijzen". In zijn doorwrochte studie over het het lager onderwijs in Frankrijk verklaart Alain, dat de geschiedenis van het geheele onderwijs in het eerste gedeelte en het midden der middeleeuwen niets anders is dan de. geschiedenis der pogingen dooi de Kerk aangewend, om de wetenschappen in stand te houden en -de bedreigde be schaving te redden. En Rendu, g-eneraal-inspeeteur van het openbaar onderwijs in Frankrijk en schrijs van een werk .getiteld: "„L'instruction populaire dans l'AÏlemagne du Nord" (het volksonderwijs in Noord-Duitsehland) aar zelt niet daarin te verklaren: „De Katholieke Kerk had (tot aan de Hervorming) Duitsehland, evenals het ove rige Europa, mei Volksscholen overdekt; zij had voorgeschreven, dat de geestelijk heid de kinderen zoowel dér lijfeigenen als der vrije mannen die scholen zou doen bezoekendat iedere priester, met de leiding der zielen belast, zelf onder wijs zou geven of het door een geestelijk persoon zou laten doen; dat de bisschoppen op hun rondreis zouden zorgen, dat er scholen opgericht werden in alle plaatsen, waar er geen bestonden; dat de pastoor van iedere gemeente aan de armen koste loos onderwijs zou geven. Diezelfde Kerk had nog meer gedaan, want ia de leerlingen van Geert Groote gaf koude van dien winteravond, die hem als ijs beving. Zij! bereikte niet de koorts achtige warmte, welke, door geheel zijn wezen straalde, terwijl zijn hersenen de verzamelplaats werden van allerlei tegen strijdige gedachten, welke hem eenerzijds de volle vreugde deden smaken van de waarheid ontdekt te hebben en ander zijds hem pijn deden b ijhet vaststellen der onwaardigheid van Suzanne Yillaret Zij, zij, als tusschenpersoion voor dat verfoeilijk verraad! Een afgod, die ir zijn tempel van zijtn. voetstuk stort, kan niet meer ontsteltenis verwekken, dan in die oog.enblikketi in ffiet hart van Robert Lindal de val van zijn, ideaal, het voor werp, dat zoo lang zijn toegenegenheid had gehad. -Maar misschien zijn dit alles slechts hersenschimmen, onderbrak hij plotseling zijn gedachtengang, ik- heb immers geen bewijzen. Gij 'hebt ze daar bij je, in die snip pers van brieven, antwoordden hem zijn gedachten. Welnu, hernam' hij, terwijl hij vooi't- gïog met zijn alleenspraak, ik wil weten, wat er van waar is. zij aan de armen ijverige en bekwame onderwijzers. Van de Nederlanden, waar zij ingesteld waren, hadden deze klooster lingen de kennis van hun liefdevollen geest langs de beide oevers van den Rijn, in Westfalen, Saksen, Pommeren, Pruisen en Silezië verspreid. Tegelijkertijd had den de vrouwenkloosters aan de meisjes van het volk onderwijzeressen gegeven, die haar door de Hervorming ontnomen werden". Over zijn eigen vaderland met betrek king. tot het onderwijs zegt Alain het volgende in het 7e hoofdstuk van zijn geciteerd werk, tot titel voerende: „do Kerk en het Lager Onderwijs": Een ieder, die. zonder vooringenomenheid deze (in het werk aangehaalde) uittrek sels van de verordeningen onzer vroe gere Kerkvergaderingen leest, zal naar liopen, overtuigd zijn van den ijver, dien de Kerk van Frankrijk aan de uitbrei ding- van het lager onderwijs besteedde, alsmede van de diepe wijsheid der voor schriften ,die zij aan de leermeesters en de scholieren gaf. De verzameling der voorschriften in de verschillende bisdom men gedurende de twee laatste eeuwen zijn een onvergankelijk gedenktecken van den ijver, waarmede de Kerk de belangen van het onderwijs behartigde; zij tooneir, hoezeer zij zich met het gewichtig werk bezighield en welke' verstandige zorgen zij daaraan besteedde. Zij, die durven beweren, dat, als er in Frankrijk iets voor het L. O. gedaan is, dit zonder de Kerk en geheel buiten haar om heeft plaats gehad, toonen duidelijk dat zijvol strekt onbekend zijn mot haar wetgeving en instelling." Ons dunkt, dat wat wij hier aanhaalden, keel wat anders is dan hetgeen domme of kwaadwillige anticlericale schreeuwers in. het parlement of in boeken en brochures uitgalmen tegen de Roomsche Kerk, het „verdommingsinstituut", de vijandin van het onderwijs enz. En dan moet men weten, dat de vader van het anticleriea- lisme, Voltaire, meepmalen zijn groote ver achting voor de volksontwikkeling hitte, en o.a. zeide: „de arbeider verdient niet onderwezen te worden.Het is voor hem genoeg- het houweel, do..schaaf of de vijl te hanteeren"dat doA voorvaderen van onze huidige cpmpiunis.ien en socialisten, de revolutionairen van 1789 een wetsbe paling uitvaardig-den in 1792, icLie al de toen bestaande, lagere scholen. 562 colleges en zoo goed als alle universiteiten ophief en daarvoor zo» goed als niets in 'de plaats stelde***). Leve de demo cratie Leve de roode liefde voor de volks ontwikkeling 1 En toch diezelfde roode lieeren van '92, die dat prachtige op heffingsdecreet uitvaardig-den, moesten in de inleiding van het wetsvoorstel erken nen, dat „de Broeders der Christelijke scholen zieh jegens het vaderland zeer verdienstelijk hebben gemaakt". Zoo'n loftuiting uit zulke monden spreekt boekdoelen. Waarlijk, als het gaat over volksonderwijs, hoeft de Roomsch-Ka- tholieke Kerk niet verlegen te staan, maar mag zij fier ^het hoofd verheffen. „Alleen oppervlakkige geesten" zoo schreef -eens de beroemde historicus Hurter „die de oorkonden niet hebben bestudeerd, of door de voorgewende lioogere ontwikke ling- van hun tijd verblind zijn, of wel doof een stelselmatigen haat beheerscht worden, kunnen beweren, dat de Kerk de onwetendheid bevorderd heeft". iWij hebben hier en daar iets met vette letter gedrukt, speciaal wat be trekking heeft op het kosteloos onderwijs, door de Kerk verstrekt. In de „Apologie, des Christendoms" van Devivier, waaraan wij onze aanhalingen ontleenden, maakt de bewerker Dr. R. van Oppenraay S. J. deze bemerkingen: „Dat het onderwijs in de voorgaande eeu wen kosteloos werd verstrekt, was een gevolg van vrijwillige schenkingen. Ge heel anders is het in onzen tijd, daar thans die kosteloosheid slechts schijnbaar is en alleen bestaat door de belastingen, d.i. door het geld' van allen." Geert of Gerrit Groot is de stich- Met knellen pas zette hij zijn weg voort, en kwam binnen tien minuten aan zijn woning. -Ofschoon het nog vroeg was-, was de deur toch gesloten, daar men haar volgens gewoonte, tegen den avond had gesloten. Hij rammelde met de klink welk geluid docor de stilte weerklonk. Toen men de deur opende en hij wilde binnentreden, stond eensklaps een vrouw naast hem; die ook binnentrad. Het was M.elle Villaret. Waar hij; reeds zoo lang de gelegenheid zocht om' haar te spreken, was het nu wel een der meest geschikte, omdat zij somengingen tot -op die eerste verdieping, waar zijn vertrekken lagen. Maar het was- nu niet meer dezelfde beweegreden, welke hem naar een gesprek met haar deed verlangen. Zij boezemde hem momenteel nog slechts verachting? in, een verach ting, welke ternauwernood getemperd werd door het medelijden', dat in zijn hart ontstond bij de zekerheid van te weten, dat dit tot nu toe door hem zoo bewonderde meisje, morgen voor hem zon verschijnen als beschuldigde en dat het hem verboden was om tegenover haar een andere rol te spelen dan dien van aanklager. ter van de vereeniging van de Zusteren, en Broederen des Gemeen-en (maatschappe- lijken) Levens, werd in Oct. 13'40 te De venter geboren, studeerde te Parijs, leidde eerst een wereldseh leven, gaf later zijn bezittingen aan dé armen, begon te pre diken en stichtte met Floris Radewins bovengenoemde Congregatie. Hij stierf te Deventer op 20 Aug. 1384 besmet door de pestlijders, die hij met zelfopoffering verpleegd had. Negen jaren later verklaarde mi nister Chaptal in een rapport over het onderwijs in Frankrijk: „Het openbaar on derwijs is bijna van geen beteekenishet geslacht, dat zijn twintigste jaar heeft bereikt, is onherroepelijk aan de onwe tendheid prijsgegeveniagere scholen be staan bijna nergens." DE VREDESCONFERENTIE Dei conferentie be Spa,. Het- gemeentebestuur van Spa is reeds- druk aan het 'maken van toebereidselen voor de groote conferentie, en in dé vreugde over hei vooruitzicht dezer aan het bekende badplaatsje te beurti gevalïen, onderscheiding konden er een paar gei lukwénseh-telegrammetjes, bestemd voor Millerand en maarschalk Foch, best af. Waarmede dezen heiden heeren geluk werd gewenscht? Met hun besluit tot het doen van een verstandige daad, waardoor men den vrede in het Westen allic-h.it een stap naderbij komt, 'terwijl daar voor in het Oosten Japanners en Polen met Oekrajieners trachten te zorgen? In elk geval het wordt voor Spa '11 soort lentefeest en „het 'seizoen'1- zal reeds', op '22 Mei worden geopend. Millerand zal nu een bewijs kunnen leveren voor dei juistheid van de verzekeringen de»1 Fransche pers dat er in Frankrijk niet gedacht wordt aan het voeren van een imperialistische politiek; welke beschul diging aan de „Times" reeds aanleiding heeft gegeven tot een vinnigen uitval tegen Lloyd George, hierop neerkomend^ „wied in uw eigen tuin het imperialis tisch onkruid maar, dan hebt ge werk genoeg." (De Tijd.) De toestand in het \Roergebied.i Maandag j.l. is te Dnsseldorp een re-' giment van ,'de rijksweerbaarhei binnen gerukt, dat tot dusver te Duisburg en) Mulheim had gelegen. Dit regiment blijft aldaar in garnizoen. Voorts, is een afdee- ling van 1000 man van 'de veiligheidspo-! litie aldaar aangekomen. De bezetting: van Dusseldorp met rijksweertroepen draagt slechts een plaatselijk karakter én is niet het begin van een opmarseh in de spartaciërsstreek ten Zuiden van de Roer. H'et aarzelen deT regeering om ook in het Bergsche land en het 'Wupperdalj d-'e rijkstroepen binnen te laten rüklieö om de inlevering der wapens af te dwin-i gen, ontmoet bij de bevolking steeds meer kritiek. De mémoires van Hindenburg zijn Maan dag bij S. Hirkel te Leipzig verschenen en dragen den titel „Aus ineinen Leben". Duitsche delegatie naar Londen. BF.RLIJNI, 3 'Mei. V. D.- Een Duitsche, scheepvaart-delegatie zal zieh binnen eeni-. gé dagen naar Londen begeven, om dei onderhandelingen over de uitlevering van Duitsche schepen aan de Entente voort te zetten. Troepen in liet Saargebied. - BERLIJN, 3 V.D. Iri het bezette Rijnland en Saargebied bevinden zich aan gekleurde troepen: 14 Algerijnsch'ei, 2 tMa'7 rokkaansche en koloniale infanterie regi menten, 2 Senegaleesche regimenten, 1 Madagascar jagerregiment; in het pas bezette gebied 5 gekleurds regimenten, uit omtrent 10.000 man bestaande. Als naar gewoonte groette hij haar, en wilde haar gelijker tijd laten pas- seeren. Zij beantwoordde zijln groet met een hoofdknik, liep- de gang door en klom langzaam de trap op. Hij' volgde haar op een afstand, haar volg.ende inet eon onderzoekenden en gestrengen blik, welke zij gelukkig niet bemerkte. Zijl zag ook niet, dat die blik geleidelijk aan zachter werd. Had zij het gezien, dan zou zij gewis niet geweten hebben, waar om die uitdrukking van toorn verdween voor die van genegenheid. Zij wist niets van de macht, die zij uitoefend-e op dien jongen man, die'reeds drie jaren ondeï den indruk verkeerde van haar aanvallig heid, en wier aanblik alleen reeds van haar welgevormdheid, haar ongedwongen houding, haar blanke huid, welke zod prachtig aandeed bij haar zwarte zijde achtig haar, bij hem; ondanks zich zeiven, gevoelens opwekte, welke hij wilde ver geten. Die gevoelens kwamen weder met zulke hevigheid bij' hem op, dat nog vóór zi den overloop bereik thad, waar zij; uil zijn 'gezicht zou verdwijnen, er een ge heelen ommekeer in hem had plaats ge had §n hij weer was overgeleverd aaa Troepen naar Dnsscldorf. BERLIJN, 3 Mei V.D. Naar Dussel- dorf is een regiment rijksweer terugge keerd en eene afdccling der staatspolitie, met het oog op de ernstige toestanden in bet district Dusseldorf en omgeving. BERLIJN, 3 Mei. V.D, De. staat van beleg in het bruggehoofd Mainzl as opge heven. Duitsehland cm heti Vatieaan. BERLIJN, 3 Mei. (N. T. A. Draad loos). De Duitsche gezant hij het Vati eaan, Von Bergen, heeft den Paus zijn geloofsbrieven overhandigd. Namens de Duitsche regeering beloofde, hij dén Paus loyale ondersteuning' van da pogingen, van Z. H. om' in de wereld den gëmeenschappelijk'en arbeid en het prin ciep van het relit ingang te verschaffen. Freiherr von 'Wcstcrhol door commu nisten vermoord. MUNSTER, 3 Mei. Volgens een be richt aan den „Munsterischen Anzeiger'' uit Haltern is Freiherr von Westerhol-, Geyssenburg, die hedenmiddag voor den krijgsraad zou getuigen in de zaak tegen den rooden' gardist Susan, wegens plun dering van zijn slot Sytten, hedenmorgen van zijn slot wéggehaald en in het open- veld vermoord. Benige ntijd geleden was hem reeds aangekondigd, dat er een prijs van 20.000 mark op zijn' hoofd was gezet. BERLIJN, 3 Mei. Den lsten Mei ia Kief door de Polen ingenomen. Voor, Duitsehland zal dit tengevolge hebben, dat een bolsjewistische aanval op Duitseh land voorloopig althans niet behoeft ge vreesd te worden. Naar verluidt, is tegen, einde Mei of begin Juni een groot offen-: sief der Russen te verwachten, waarvan, zal afhangen, of; de Polen de thans behaal de winst, zullen kunnen handhaven. Havas seint uit Antwerpen, dat daar dé internationale bloemententoonstelling, waaraan door Nederland, Frankrijk, Enge-T laDd, Italië en België wordt deelgeno men, in tegenwoordigheid van koning Al- bert geopend is. De koningzeide in zijn- openingswoord, dat het noodig was, dat 'dé Belgische tuinbouw ziah wederom' kon ontwikkelen en tot den uitvoer 'kan kó men, evenals vóór den oorlog, zonder belemmering door douane- of administra tieve bepalingen. Dc. processie van het ÏT. Bloed te Brugge. BRUSSEL. Té Brugge heeft Maandag 3 Mei, na een onde'rhreking van 5 jaar, de beroemde processie van het H. Bloejd weer plaats gehad. De geheele stad was in, feesttooi, overal- wapperden de vlaggen en de straten wa ren met duizenden vreemdelingen gevuld. Na een pontificale H. Mis' in de kathe draal werd de processie opgesteld. Voorp op trokken liniesoldaten en militaire mu ziekkorpsen, daarna de parochiale afdee- lingen en de vereenigingen met ontplooi de vaandels, glinsterend van goud in de heerlijke voorjaarszon. Dé Bijbelsche proëpen, vooral de in tocht van Jesus in Jeruzalem, waren schitterend. Dan kwamen groote scharen biddenden en vervolgeüs de. schrijn inet het H. Bloed, gevolgd door den nuntius, mgr. Nicotra en de bisschoppen van Gent, Dooroick en Brugge, de pastoor der parochie en bur gerlijke en militaire autoriteiten. Van den burcht, waar het altaar was opgeslagen, gaf mgr.. Nicotra den zegen. (Maasbode!.)1, Het Katholiek Vtaamsch Verbond Heeft een groot' 'Katholiek Vlaamseh Congres op touw gezet, dat tijdens de Pinkster dagen te Antwerp'en zal worden gehóu den, zijn oude bewondering, zonder dat zijn wil tot dien ommekeer had meegewerkt. Hij was geen baas meer over zich zeiven. Mei een hartstocht, welke hijl niet kan bedwingen, kwam- het verlangen in hem op„ om die zwaar schuldige te redden. Hij kon niet meer .nadenken noch over leggen. Hij was ten ptroo-i aan een hoogere macht en ongetwijfeld beminde hij Sn zanna, in dat kritieke ©ogenblik, waarin zijn geheime liefde hem bewust werd, meer dan ooit daarvoor. Mademoiselle, riep! hij uit, ik moet u noodzakelijk spheken. Verrast door dien kreet op' het oogen- bük, dat zij naar de tweede verdieping zou gaan, keerde zij- zich omt. En waarover dan wel, mijnheer? vroeg zij. Over een zaak, die voor u van groot belang is, en .waarvoor ik u een kort onderhoud verzoek. Ik zal u ontvangen, mijnheer, in dien u zoo goed wilt zijn, om naar ons toe te komen. Als u uw tijd wilt be- pialen, zal ik het mijn vader meedeelent. JISI'':. - (Wordt vervolgd.}

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 1