iING rabriel OEDERS. AZIJN He Artikelen, 'weede Blad buitenland. muziek. onderwijs. iUWE ZEEUWSCHE COURANT iG 1 MEI 192Q 3EHEEL WIJ /koorts. ezingen door eprezen ERENHOEK. ZONEN, J. Qi J. Quist MIDDELBURG. T - FESTONS ZIJDEN- EN CORSETTEN. 3NITUREN. het nieuwste. Effecten. Ehting. te Goes, BILLIJK, duitschland. Een merkwaardig museum. Voor de Keuken. Landbouw en Veeteelt. ZATERDAG 1 MEI 1920 Gemengd Nieuws. hevige hoofdpijn, iza, gejaagdheid, n, migraine, moe- tosheid, tandpijn', en lijdende zijt, ervaardiger zeer inijn sluitetiquet. r post f0.80. oemde Borstpillen f 0.70, St. Jacob at hooger. or Nederland: HeinkenszandMeJ. H. Hendriksk.straat, v. 'T WESTEINDE, in wederverkooper 92-76 DELBURG. nbeer, VLISSINGEN. 141. 'lantenversieringen. lanten van graven, enz. 219-20 ÏR ALLE 352-46 e de markturen zitting in het or alle voorkomende izaken. De fout der Duitschers. n. ziin onlangs verschenen Gedenk- njften beklaagt Hindenburg er zioh ter dat terwijl het leger al zijn kracJi- moest inspannen, binnenslands lor politieke twisten 's lands krach- werden ondermijnd» De eendnicht aan het front nooclig was, werd ijs verstoord. Kindenburg kwam zoo jn strijd mei Iriiksregeering en bood in Juli IJl' L ontslag aan. De Keizer iiain het It aan maar de rijkskanselier Beth- L. Hollweg ging na een ^erkla- i van de partijleiders m den Riiks- heen. Daarmiee was It voor den nd duidelijk geworden, dat het met burgervrede in Duitschland uit iui Er went aan de regeering con- 6sie op concessie in parlementaire Siting afgedwongen en de inwendige stheid verzwakte er door. In steeds Ier partijstrijd vergat men, hoe ha- llijk Duitschland er voor stond. De Tid juichte er openlijk voor. Micha- i kwam, een man van goeden wil, X- ging spoedig heen. Hertlmg klitte met steviger nand te regeeren. Jar slaagde slechts ten deele. Bo- hdien bleef een zeker wantrouwen h de regeering tegenover da leger- fling bestaan misschien een over- jfsei nog van vroeger en dit hm- jrde de samenwerking. Daarbij kwam 'de druk, dien een 3 oorlog op1 een volk moet oete- i, vooral opi een volk flat zooveel yest. ontberen. De ondervoeding ver- Ede op den duur de geestdrift en fkte onverschilligheid. De revoluti- kiren vonden in die stemming een mstigen bodem. De soldaten, die met srlof waTen geweest, brachten allengs stemming in het leger over. De and werkte mee met een propa- bda aan alle Centrale fronten, die luw in de geschiedenis is. Het was vergiftiging van het moreel van u Vijand, waar de Entente alles op jte. In siroom-en daalden steeds uit lucht de vliegende blaadjes lieer. Dat. de Entente van geen vrede wil- weten en volhield dikwijls tot fee verbazing ondanks 't uitval- van Rusland, ondanks de neder- Jjen, die zij "leed, ondanks den ha- lelijken toestand, waarin dé duik- fcotoorlog haar bracht, lag a'lleen ■eraan, dat zij rekende op dé inzin- g van het Duitsche volk.'-Van den nenlandschen toestand in Duitscji- ,d werd .de vijand niet alleen goed de hoogte gehouden door zijn uit- jntenden inlichtingsdienst, maar het Etsche volk en zijn politieke lei- ïs deden nieLs om 's lands zwakheid jol' hem verborgen te houden. «Hier is Hindenburg tfoch wel wai 3 naïef. De duikbootoorlog voldeed uet aan de verwachtingen der mili- iire leiders. Het deelnemen van Ame- .jka aan den ooi-log was voor Duitsch land een geweldige tegenvaller, terwijl Hghet den terugtocht aan cle Manie in 1914 de veldtocht, voor de Duitschers -•(eigenlijk al verloren was, daar het ^jategisch doel: in 4 weken tijds iikrijk verslaan, om zich dan met Jle macht op Rusland te werpen, |et was bereikt. Red.) gHdndenburg. vertrouwt ook, dat het cizerschap; zal worden hersteld. Is aar eens zegt hij de nationale Jdachtengang, net nationale bewust.- ijn weer tot zijn recht gekomen, dan Ellen er uit oen grooten oorlog jaarop geen volk <niet rechtmatiger lots en. zuiverder geweten kan terug- dan het onze, zoolang het aan trouw bleef, en uit den hitteren nst van de dagen die we beleven, .ostbare geestelijke vruchten voor ons Sjpen. Dan zullen zijl, die .vielen in vertrouwen op; Duits ell lands grootheid, ihun bloed niet vergeefs hebben geof ferd.. Met die vertroosting leg ik de pen neer en houw ik vast op u, gij' Duitsche jeugd! Hoo dr. Kapp werd aangehouden ferhaalt een briefschrijver van de N.R,C. Christiania als volgt: [Dr. Kapp zat inderdaad verleden Don- ,drdag 15 April in 'den eontinentalen trein naar Stockholm, waarheen hij zich ^Ijnvankelijk begeven wilde, doch onder- fcVoor menig vreemdeling, vooral wan-' eer hij van buite-n komt, is Amsterdam- jij uitstek de stad van veel trams en véél' ukte, de stad van Artis en Rijksmu- n, van Panorama, Vondelpark en bios- Bopen, van groote winkels en restaurants. I En toch zou de' Katholiek, die bij zijn e'zoek aan Amsterdam, daaraan alleen due. aandacht wijdde, eene merkwaardige lizonderheid vergeten, een bizonderlieid. Welke hem niet slechts voor oogen stelt brok Roomsah oud-Amsterdamsch ie- doch hem ook leert, welke offers, nze voorvaderen hebben gebracht, onil nnne godsdienstplichten te kunnen ver uiten. Met deze bijzonderheid bedoel ik het Voormalige kerkgebouw „Het Haantje" op Pen O.Z. Voorburgwal, sinds- April 1888 bekend als Museum Amstelkring. I Zeker is dit museum) aan geen Amster dam rner onbekend, maar of iedere kafaho- ke vreemdeling, die uit het verre Zee eens kennis komt maken met Neer- nd's Hoofdstad, ook hét Museum Am- elkring op zijn lijstje van bezienswaar digheden heeft staan, mag betwijfeld wor- weg schijnt hij van idee veranderd te zijn en was hij aan het station Saltskog uitgestapt, vanwaar hij met een lokaal- trein naar Södertelje was gereisd, en zoo- als gezegd, zijn intrek in het badhotel aldaar genomen had. Dr. Kapp (die zijn snor had afgeschoren en zijn lorgnet door een bril met groote brilleglazen had ver vangen) had daar in den loop van den avond met eenige Duitsche ingenieurs ken nis gemaakt, die in Södertelje in betrek king" zijn, en bracht een vroolijlcen avond met hen door, waaronder de Zweedsche punch druk aangesproken werd. De heeren bleven den geheelen avond en tot laat in den nacht bijeen; dr. Kapp bleek zeer gezellig en onderhoudend te zijn, cn het gezelschap kreeg den indruk, dat men met een voornaam Duitseher te doen had, die goed op de hoogte was van alles wat in Duitschland voorviel; over politiek sprak hij echter niet. Daarentegen vertelde hij veel van het optreden van prins Joa chim in het hotel Adlon, en bij die ge legenheid bracht het gezelschap een „hoch" en „lebe'f voor den prins uit. Tegen vijf uur brak het gezelschap op en dr. Kapp, alias Kanitz, kon nu de gevolgen van een Zw-eedsch punchavondje aan den lijve ondervinden. Dr. Kapp sliep tenslotte als een os, zoo vast, dat de portier van het hotel hem niet wakker kon krijgen, om hem te onderrichten, dat er belangstellend naar hem geïnformeerd werd en nog wel door politieautoriteiten van Södertelje en Stockholm. Een mede werker van „Svenska Dagbladet" gelukte het in den loop van den dag hem een; bezoek te brengen en hem als vreemdeling over den toestand in Duitschland te in terviewen, maar ook met het doel om er achter te komen wie hij was. Het por tret, dat „Svenska Dagbladet" van dr.. Kapp gepubliceerd had, had in Södertelje het vermoeden doen ontstaan, dat dr. Ka nitz en dr. Kapp één en dezelfde persoon waren. Tijdens het interview werd op de deur geklopt, en een man der politie van Södertelje meldde zich aan, teneinde den pas van den dokter even te cont.ro- leeren. Na van den pas inzage genomen te hebben, verklaarde de politie, dat zij deze voor valsch hield, en haalde het portret te voorschijn, dat in „Svenska Dagbladet stond en vroeg nu op den man af, of de dokter daarmede niet iden tiek was. Deze trachtte dit niet te ont kennen, waarna de politie zich verwijderde en de correspondent zijn afgebroken in- tervieuw voortzette. Kort nadat de correspondent dr. Kapp verlaten had, kwamen Stockholmsche re chercheurs, die den dokter aanhielden, en hem j>er auto naar Stockholm brachten. Hij werd daar onmiddellijk in verhoor ge nomen en bleef voorloopig in bewaring', tot de politie haar onderzoek over de vlucht ten einde gebracht had. Eerst had de politie geen geloof gehecht, aan de opgave van dr. Kapp, dat hij per vliegtuig in Zweden gekomen was; doch men heeft nu kunnen vaststellen, dat inderdaad een vliegtuig op Malmö geland is en op het oogenblik in eea loods bij Segeveld bij Malmö is onder gebracht. Gedurende zijn verblijf in. Malmö heeft Dr. Kapp in levendig contact ge staan met zijn landslieden en ontving' hij vele telegrammen en brieven uit Duitschland. Mengelberg als kunstenaar. Bij de huldiging van Mengelberg schetste minister De Visser, beheer der der portefeuille van onderwijs, d-e verdiensten yan den grooten toonkun stenaar in een toespraak als volgt: De buitengewone elasticiteit van uw rijken, ïmizikalen geest, die Uwe in zichzelf stil geworden hoorders het genot der kunstwerken, zoowel in hun geheel als in al hunne onderdeelen doet smaken; de spontaniteit en be zieling, die jiiet ophouden van u uit te gaan, zoodat in de- meest verschil lende geledingen der „maatschappij Uw invloed merkbaar is; de macht van. Uwe artistieke wilskracht, waarmede gij '.Uwe opvatting der uit te voeren kunstwerken, onverschillig of het oude ren afs'Beethoven en Bach of moder nen als Mahler en Strauss geldt, op allen, zoowel uitvoerders als hoor ders, weet over te brengen; Uwe vol komen beheersching van de muzikale elementen „melodie, harmonie en rylht- me", in één woorcl: de universali teit van Uw talent op dit terrein van kunst, doen het Nederlandsche volk met liefde en eerbied tot U opzien als zijn grootmeester op; muzikaal gebied. En toch is het eeu bezoek- ten volle; waard. Wie midden op den dag een tijd lang door Amsterdam's straten heeft geloopen, en zijn oogen heeft gewend aan mot derne w.inkels, met dito uitstalkasten en dito voertuigen, en een stroom van men- schen langs zich heen heeft zien gaan in „dames- en heerenkleeding volgens den alleTlaatsten smaak", hij voelt, „AmsteD kring" binnengetreden, plots een invloed op zich inwerken, waarop hij niet gere kend had. Zijne verbeelding plaatst hem' eeuwen terug. Laat ik voor den onbekende in het Hollandsch Jerusalem eerst eens zeggen, wat het Museum Amstelkring, ook wel; genoemd Ons LieVe Heer op Solder, eigen lijk' is. Het Museum Amstelkring is uitwendig' niets anders dan een voornaam, zeventien de-eeuwsch huis op den O. Z. Voorburg wal, hetwelk, zooals een geschiedschrijver zeigt, in 1663 vertimmerd, werd tot een Roomsche: schuilkerk',waarin de Amster damsche Katholieken in den tijchder strem gei plakkaten, de heilige Geheimen ditj woord is hier wel op z'n plaats ik het verborgen vierden. Ja zelfs een oude overlevering verhaalt, hoe reeds 83 jaar Door U is het Amsterdaiiisch Concert gebouw. een centraal punt van natio naal verlangen naar verdeling en ver heffing van zang en muziek geworden door U golft van hier uit een machtige stroom van kunstzin en kunstgenot te midden yam ons volk; door U is de Nederlandsche cultuur op een hoo ger en breeder peil gebracht. In zoo verre staat Uw naam niet alleen met onuitwisehbare letteren in het boek der kunsthistorie, maar 'F 1 vaderlandsche geschiedenis geschre ven En te meer waardeeren wij heit, dat gij Uw machtige gaven ten dienste van ons volk bleeft stellen, nu her haaldelijk het buitenland pogingen deed en doet en in 'de toekomst zal blijven doen, om onzen Mengelberg tot zich te trekken. Want yvat Rem brandt voor het buitenland is op het gebied der schilderkunst, zijt gij voor Europa en Amerika als orkestleider. Even beroemd, even gewild. Maaywij weten gelukkig, dat gij u met sterke banden aan uw vaderland gebonden gevoelt, ook om! de roeping, die voor u hier kennelijk om kunstgebied weg: gelegd was en is. Dubbel beseffen wij dit in dezen, in zoo menig opzicht rriaterialistischen tijd. Ieder, wien ta lenten zijn geschonken op ideëel gé- bied endoor deze gaven ons volk geestelijk'vo-rmt, ja hervormt; allen, die in ons 'volkswezen krachten doen invloeien, waardoor wat goed en schoon en waar is, wordt aangewak kerd, is zijn volksleider in den besten en hoogsten .pin van het woord, en in onzen tijd tot een dubbelen zegen. Mgr. H. J. H. Wouters, Directeur van' heit Bisschoppelijk College te Wcertj. Den 2en April mocht de HoogEerw. ZeerGel. heer Mgr. H. J. H. Wouters, Directeur van het Bisschoppelijk College' „St. Joseph"- te Weert, den dag herden ken, waarop hij vóór 50 jaren de H. Priesterwijding ontving. Geheel dien tijd wijdde Z.H.E. zijne beste krachten aan het Katholiek onder wijs, als leeraar en directeur van het gymnasium en de handelsschool. Bereikte onder zijne directie deze bekende onder wijsinrichting een ongekenden bloei; met het minst ook aan zijne leiding hebben tal van priesters en leeken in en buiten het vaderland een eervoll-éi positie te dan- kén. Bij zijn 40-jarig priesterfeest is Z.H.E. schitterend gehuldigd. Door zijn oud-leer lingen werd hij, mede dank hunne milde bijdragen, in staat gesteld zijn harte- wensch, den houw van een nieuwe kapel aan het Ooilege, te -vervullen.^ Ook thans bij zijn gouden jubelfeest, heeft zich een huldigingscomité gevormd, bestaande uit oud-leerlingen van1 het Bis schoppelijk College, oud-leerlingen tevens van den jubilaris. Öfei' comité, gesplitst in een Eere-Comité, waarvan Eore-Voor- zitti.r is Mgr. Prof. Mr. Dr, W. H, No lens, Lid van dé Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal en buitengewoon Hoogleer- aar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, en in een Plaatselijk Comité, onder voorzitterschap van Mr. M. Vran- cSen, geneeslieev te Weert, is overtuigd dat alle oud-leerlingen der onderwijsin richting gaarne ook bij deze gelegenheid den hoogst verdienstelijken jubileerenden Priester-Leeraar, als bewijs van hunne hoogachting en erkentelijkheid, een pas send hulde-blijk wenschen aan te bieden. Het Comité meent, dat ook thans de oud-leerlingen den HoogEerw. Jubilaris bij de plechtige viering van het jubel feest, dat medio Juni zal plaats hebben, geen waardiger en aangenamer blijk van hulde kunnen aanbieden, dan in den vorm van een flinke bijdrage voor de versie ring van de kapel, in het bjj zonder voor derzelver beschildering, welke een, kunste- naar-oud-student van het College op zich genomen heeft. i Met het oog hierop heeft bedoeld Co mité eene circulaire gelanceerd, welke is toegezonden aan alle oud-leerlingen van het Weertsehe College, voor zoover hunne adressen bekend zijn. Aangezien evenwel niet minder dan 2500 oud-leerlingen van den HoogEerw. jubilaris over alle doelen der wereld ver spreid zijn en het comité de adressen van ongeveer 1000 oud-leerlingen nog niet tent, ziet. hetzelve zich genoodzaakt de medewerking' van de Nederlandsche Roomseh-Katholieke pers in te roepen, en een oproep te richten tot alle oud-leer lingen, die geen 'circulaire mochten (hébben ontvangen, om hunne bijdragen te willen vroeger, dus al in 1580, hetzelfde huis of het voorafgaande, dienst deed als zolder kerkje, kort dus, nadat de oude St. Nico- laaskerk door de nieuwgezinden aan de Katholieken was ontroofd. Dit verklaart dan, waarom het schuil- kérkje eveneens aan den H. Nicolaas was toegewijd. Dit zoldgrkerkje heeft dienst gedaan^ tot 1888 en werd toen ingericht tot museum' voor kerkelijke' kunst en oudheden, bi- zonder van Amsterdam, echter zóó, dat het gebouw geenszins zijn karakter verlo ren heeft. I Vóór alles toch werd hij de inrichting van het kleine museumi in het oog gehou den, dat juist het gebouw zelf een der, grootste merkwaardigheden is van het heele museum. Daarom is het kerkje dan ook gebleven het type van de oude huis kerkjes, waarin de vroegere Amsferdam- sche Katholieken hunne „paepsche st'ou- tichheden" uitoefenden. Na deze korte inleiding, kan ieder lezpr, wiens hart ontvankelijk is voor indruk ken, mede-voelen de gewaarwordingen, welke den bezoeker doorstroomen bijl hétj betreden van dit merkwaardig huis, en voelt hij zijn eerbied groeien voor de vaderen, wien het Roomsche geloof zóó zenden aan den .Weleerw. heer W. Lins- sen, Aalmoezenier voor Soeialei Werken te Weert, Secretaris-penningmeester van het Plaatselijk Comité, die zeer gaarne bei reid is desverlangd nadere inlichtingen te (verstrekken. Oud-leerlingen van het Bisschoppelijk College te Weert, denkt terug aan de schoon edageti van uw* studentenleven, en onwillekeurig zal voor uw geest oprijzen de sympathieke figuur van onzen leeraar, onzen directeur Wouters. Aan hem dankt gij voor een groot gedeelte de eervollje positie, die gij inneemt1 in Kerk' en Maat schappij Welaan, ^ihajis hebt! u een pyacihtj gelegenheid om aan uw dankbaarheid uiting te' geven! Steunt met gulle hand de versiering! van de sehoone kapel van Uw College) en j;ij bereidt den HoogEerwaarden ju-i bilaris het schoonste feest, dat hem kan! aangeboden worden, Kalfsoesters in witte saus. 500 gr. kalfsoesters, 50 gr. boter, 3 d.L. witte, pikante saus, gemaakt van 5 d.L. bouil lon, 40 gr. bloem en 45 gr. boter, èen klein blikje champignons. Schrap de kalfsoesters af, klop en zout ze, Bak ze gaar, maar jiiet bruin, in 50 gr. boter stoof ze daar/ia nog een paar minuten in de saus, voordat deze is afgemaakt met eier dooiers en wijn. Leg dan de oesters op een ver warmden schotel, maak de saus af met eier dooier, room, <Ffij;ngehakte peterselie, doorge-- sneden champignons en een gedeelte chain- pignomat; naar smaak ook een" weinig rijnwijn. Bordeauxsche pap. Meermalen heeft men in de bladen van de laatste wekiein gelezen over da aan wending van de Bordeauxsche pap bij de fmitboonien ter bestrijding van ziek ten. Daarom wil ik over de samenstelling en het gebruik iets vermelden. Bordeauxsche pap of Bouillie Borde laise (B. B.) is een mengsel van koper vitriool en kalk. dat men, iry water op gelost, over de boomem spuit. Om ze te 'bereiden, heeft men noodig een houten vat van §0 L„ een dito van 100 L. en een houten of geemaileaiden emmeir. IJzei- ireri of vertind ijizeren vaten zijn niet ge schikt, omdat ze door het kopervitriool worden aangetast. Men neemt IV2 K.G. kopervitriool (blau we vitriool) en 1 K.G. zuivere kluitkalk (of 3 L. gebluschte kalk als droog poe der). Daar het kopervitriool in grootere stukken langzaam in water oplost, neme men het liever in fijne kristallen'; of men slaat de stukken met 'een hamer fijn. Men lost dit op in water in het kleinste) vat en vuile dit met water aan, tot de inhoud 50 L. bedraagt. Dan wordt de kalk i.11 den emmer met water gedaan en omge roerd, tot men geen opbruising meer be speurt. De kalkmelk schudt men voor zichtig, .zonder het bezinksel, in het vat van 100 L. Het bezinksel wordt weer met water verdund, men roert goed om en 'de vloeibare inhoud wordt weer in het groote vat gegoten. Z001 gaat men door tot in den eimmer alleen de onop losbare stukken overblijven. Tot meerdere zekerheid kan men de kalkmelk door een teems in het groote vat schudden. Daarna wordt dit tot 50 L. mét water aange vuld. 1 Don wordt de oplossing van kopervi triool onder voortdurend omroeren bij de kalkmelk gegoten. Zoo heeft men een vloeistof verkregen van een lichtblauwe kleur, waarin fijne vlokjes ztveven, en (Jat is de bekende B. B. Nu probeert men met een blank mes of een blanken spijker, of deze in de vloeistof met èen roode laag: koper be dekt wondt. Is dit het geval, dan wordt zooveel kalkmelk toegevoegd tot het ijzer niet meer 'rood gekleurd wordt. E'chtöS wachte men zich er voor, meer kalk dan noodig is te gebruiken, daar dit de werk zaamheid der vloeistof belemmert. Moet de pap langer bewaard worden, dan voege men V2 ons suiker toe. Bordeauxsche piap moet. als een stof- fijnen regen over de boomen gespoten worden. Dit doet men met een sprenk'er laar pulverisator. Wie zich de moeite wil besparen van de bereiding, kan evengoed gebruik ma ken van Normaal pappoeder. Dit is een mengsel van 2 dc-elen fijn gekristalliseerd kopervitriool en 1 deel sodex (watervrije soda). Dit mengsel vfordt in poedervorm in den handel gebracht. ingeroest was, dat zij gaarne, met gevaar voor strenge straffen, van uit de Heintje- Eoek-steeg de duistere trap naar de twlpe- de verdieping bestegen, om daar, ver borgen voor de wereld, aan hunne plich ten te voldoen. Reeds aanstonds komt men in de stem ming, wanneer men, rechts, de regentpn- tenkamer betreedt, zuiver en' keurig .toon beeld van een zeven tiencfe-eeuwsch binnen vertrek. 1 Op de eerste verdieping vindt men een kleine boekerij, waar ieder zich op dei hoogte kan stellen van de geschie-, denis van het museum en van Roomsch oud-Amsterdam. Ten slotte op de tweede verdieping ziet men de eigenlijke zolderkerk. De bezoeker ziet zich hier geplaatst in een sfeer, waaraan wij, die gewoon zijn vrij en frank' onze bedehuizen in en uit té gaan, al zouden we nog wel méér wenschen, geheel en al vreemd zijn. Het Roomsche bloed kruipt waar hel( niet gaan kan. Hoe vormen de velen^ die hier, niet zonder levensgevaar en als) martelaars van begeerte, hebben neerge knield, eene scherpe tegenstelling met zoo- vélen van thans, die gekomen zijn toil een ander uiterste: geen Paschen houden, Het gebrek aan steenkool. Alle lalden hebben tegenwoordig in meerdere of mindere mate gebrek aan verschillende din gen, doch het kolengebrek is welhaast algemeen en chronisch. De gewezen Amerikaansche food- controller Hoover heeft indertjjd al de vermin derde kole^iproductie aangewezen als een der meest remmende oorzaken voor Europa's eco- njomisch herstel. Van de hand van Philips Gee, directeur vau de Emgelsche ,,CoaI Association", is onlangs een artikel verschenen over het kolen-tekort pn daarin ontvouwt deze deskundige als voor naamste oorzaken van dit euvelverminderde productiviteit der arbeidskracht, de vernieling der Fransche mijnen en het gebrek aan goede arbeidskrachten. Hij wijst in dit verband op de statistische gegevens, welke de Opperste Raad der Geallieerden in Maart heeft gepu bliceerd. Engeland b.v. produceerde in 18(13 ongeveer 292 millioen ton steenkolen, tegen 234 in 19(19. Frankrijk (met inbegrip van Lotharingen) le verde in 19il3 44 .millioen ton, tegen 22 in 1919. Voor Duitschland (zonder het Saargebied) be droegen deze cjjfers respectievelijk 173 en ;109 millioen ton. De productie der Vereenigde Sta ten tenslotte daalde in denzelfden tijd van 517 tot 495 millioen ton, m. a. w. de productie is met ongeveer 166 millioen ton of 16V2 pCt. achteruitgegaan ,,De steenkoolproductie is de basis voor de Europeesche industrie, en dus van het econo mische herstel", zegt Gee verder, „en er zal hard gewerkt moeten worden, om de vier- a vijfhonderd millioen bewoners van Europa weer normaal tè kunnen huisvesten, voeden en kleeden." Pas nog vestigde een Parijsch orgaan in. het bijzonder de aandacht op den ernstigen toe stand van Frankrijks kolenpositie. De kolen- aanvoeren bedragen niet meer den 39 pCt. van de industrieele behoefte. De Commissie van herstel heeft nog niet beslist of aan het ver zoek van Nederland, om Duitsche kolen te mo gen ontvangen, zal worden voldaan, maar wel is zeker, dat alle middelen zuilen worden aan gewend om Duitschland zjjn Verplichtingen te doen nakomen. Het vastgestelde kwantum, dat Frankrijk dagelijks moet ontvangen, bedraagt 45.000t ot 50.000 tons, terwijl in werkelijkheid slechts 20.000 tot 25.000 worden ontvangen. Oók de Engelsche aanvoeren blijven beneden de gecontracteerde hoeveelheden. Lange weg. Een postkaart, in Aug. 19(17 uit Emmen verzonden naar een klein plaatsje in Overijssel, is eerst Maandag aan het be stemde adres bezorgd. Een broedei van f37.50Avicultura'f bevat deze week de mededeeling, dat Mr. Parker te Altoom in de Ver. Staten, de bekende nutfokker van koekoek-plymouth-rocks exem plaren heeft, die 325 eieren in 365 dagen leg:- den. Hij biedt thans broedeieren van die record- legsters aan a f 37.50 per stuk. Als alle eieren bevrucht zijn en. de helft zijn hennetjes, dan kost één henkuiken dus bij: de geboorte al f 75 per stuk. Natuurlijk worden die dure broed eieren alleen gekocht door -liefhebbers, die er zelf weer een record-winst uit zullen trachten te halen, door van de hennen, daaruit voort gekomen, ook weer broedeieren te verkoopen. Graaf Taaffe. Graaf Taafte, president vajn den Weenschen -Hoogen Raad, was 70 jaar geleden de deftigste en gewichtigste man. in Weenen, deftig en streng. En hij was dat tegenover den man in do straat, doch ook te genover zijns gelijken. H\j was beleefd, bij- zonder hoffelijk, maar een gedachte aan fami liariteit verstijfde bij zooveel deftigheid. Hij was in .dat levenslustige milieu de wet ge-' worden mensch. E;n toch, zelfs met dezen deftigst-strengsten der stretngen heeft eens een spotvogel het ge waagd een reeks grapjes uit te halen. Immers, op een goeien morgen komt excel lentie Taaffe van zijn plechtige, vaste mid dagwandeling, precies tusschen 2 en 3 uur, thuis, e,n vindt voor de deur van zjjn paleis bi de Löwelstrasse een aantal wagens, waar uit meubels, tapijten, papier-guirlandes, kan- delabres enz. gelost worden in zijn huis. Wat of dat te beduiden heeft? Ze zijjn voor de soirée van morgenavond. Wat, morgenavond is er geen soirée! Laat ze naar den duivel loopen. Inpakken ejn weg, verstaan Met graaf Taaffe viel (niet te spotten en zoo geschiedde aldus. i Doch hoe ontzettend waren de bedienden deja volgenden dag geschrokken, toen 12 wa gens met badkuipen voor het paleis stilhielden. Uit alle deelen der stad waren zij samenge,- komen. Men durfde het den graaf nauwelijks zeggen. Natuurlijk was hij woedend. Den volgenden dag waren het 12 pedicures, die in de wachtkamer verschenen, ieder met een brief, "die hun diensten besteld had. Nu werd het Taaffe te machtig' Hij deed de en dat nog wel in een tijd, dat we onze Roomsche overtuiging volstrekt niet in eene schuilkerk steken. En ^en gevoel van dankbaarheid laat me niet los jegens zoovele Christenen, jdie^ hier zoowel als elders, in bange dagen jtóstj geloof hebben bewaard. 7 Zij toch hebben de onmisbare schakel gevormd, die de Roomsche bloeiende mid deleeuwen vereenigde met het - opluiken-, de' Christendom van 1853, toen de kerke lijke hiërarchie werd hersteld. Dit zijn de! gewaarwordingen, welke, menig bezoeker zullen tref Ten, wanneer; hij op zijn onderzoekingstocht naar „be-; zienswaardigheden'' ook ,,Het Haantje'1* niet vergeet. De bijzonderheden, welke men daar vindt, zijn tet veel' om op te ïuoemen. Di)t' artikel bedoelt geen cataloog te zijn, doch! slechts een herinnering aan een werkwaar-. dig muse'um. En ditj is zeker: bij het ver laten van hét stille museum moge men' de drukte in Amsterdam's straten verdub beld en het aantal voertuigen verdrievou digd vinden, lang nogj draagt men de heu genis mede van hetgeen men gezien heeft op dat dierbaar plekje van Amsterdam* Middelburg, H. ULLEMAN. pr.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 5