VRAAG EN AANBOD I VRAAG EN AANBOD 1 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANTI IM NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT ZATERDAG 1 WSEï 1 GOES Ingezonden Stukken. Zoekt ge een woning? Zoekt ge een dienstbode? Zoekt ge een knecht? Zoekt ge een betrekking? Heeft U iets te koop? Wilt U iets verkoopen? Plaatst dan een KLEINE ADVERTENTIE in Dat kost U slechts V li FT IG CENTS, mits niet grooter dan 5 regels, elke regel meer tien cents. - CONTANT BETALEN FONDSEN EN KO| Gemerigd Nieuws. GETlil'TAFElJ HANSWEERD. v K tt 3 I !s Land- en Tuinbc Ingezonden Mededeelingen. 6 uur Maria-Congregatie. Woensdag. 8 uur repetitie van liet zang koor Cant. Dom. in het Patronaatslokaal Hellebardierstraat. Donderdag. 8 uur vergadering van de bestuursleden der verschillende R.-K. ver- eenigingen op uitnoodiging van het PI. Com. voor den a.s. Katholiekendag te Does. Vrijdag. Conferentie der St. Vincentius- vereeniging. Maandag 10 Mei. Propagandavergade- ring van de R.-K. Kiesvereeniging in ,,De oude Vriendschap". Dc Hanzedag. II.: i Aan het diner, waaraan een vijftigtal personen deelnamen, werden toosten uit gebracht op de jarige Prinses, op de Koningin en op den Bisschop van Haar lem. Aan H. lv. Hoogheid Prinses Ju liana en Z. D. H. Monseigneur Callier .werden telegrammen van hulde gezonden. Daarna had de groote propagandaverga- dering plaats onder presidium van den heer L. Verwer. De heeren Chris Jansen en J. Th. Peters uit Amsterdam hielden ieder een zeer degelijke, overtuigende fen gloedvolle propagandarede ter versterking van't organisatiebesef in de Hanze. Beide sprekers oogstten dankbaar applaus. De voorzitter dankte de beide sprekers voor hetgeen zij gezegd hadden en spoorde de talrijke aanwezigen aan het gesprokene practisch toe te passen. Na een korte pauze had een zeer geannimeerde on tspannings -bij eenkomst plaats, die opgeluisterd werd door de- pres laties van het duo Kelleman en Van Leeuwen, beiden humoristen eerste klas. De geestelijke adviseur, kapelaan Ban- gert, sprak, nog een kort maar krachtig w-oord ter opwekking en spoorde allen aan de „Nieuwe Zeeuwsche Courant", ons nieuwe dagblad, dat door den heer Jansen om zijn flinke propaganda voor de Hanze .was geprezen en ten voorbeeld gesteld, met abonnementen en advertentiën te steu nen zooveel zij maar kunnen. Een vlotte, vaardige pianist hield er de vroolijkheid in, terwijl een tombola met mooie en leuke prijzen de vreugde ten top deed rijzen. Eenige prijzen wer den ten voordeele van S.A.N.T.O.S, weer verkocht, zoodat voor deze nuttige in stelling in totaal f 28.05 bijeen werd ge bracht. Hoogst voldaan keerde men huis waarts. Uit de omliggende plaatsen wa ren de bezoekers zoo lang mogelijk ge bleven, wel een bewijs dat het gezellig toeging op de ontspanningsbijeenkomst. (Wij moeten ons voor heden mot 'toog op den vrijen Zaterdagmiddag bekorten, doch komen in ons volgend nummer nog op een en ander terug. Red.) -Donderdagavond hield de werklie- denvereeniging „Eigen Hulp" haar drie- maandelijkschv erslag. In deze vergade ring bracht de penningmeester zijn 3- maandelijkseh verslag uit, waaruit bleek dat was ontvangen f 883.13 en uitgegeven f ,845.17, een nadeelig saldo dus van f J57.64, waardoor het bezit der kas te rugging tot f 4353.2,6'- Aan ziekengeld was in de afgeloopen 3 maanden uitge keerd f .687.75. Voor de reservekas wa ren de ontvangsten f 110.99 cn dc uitga waardoor deze kas steeg tot f 1115.2. ven .66.dus een goed slot van f 44.99, He.t aantal leden bedraagt thans 378. Waar „Eigen Hulp" dit jaar haar 40;- jarig bestaan viert, stelde het bestuur aan -de leden de vraag of zij dit feit al dan niet feestelijk zal vieren. Met algemeene stemmen werd besloten dit feit feestelijk te gedenken en zal in -een vol gende vergadering aan het bestuur een commissie worden toegevoegd, die. dan gezamenlijk zal beraadslagen hoe en op welke wijze deze dag zal worden gevierd. Waar de Zeeuwsche Bond van Zieken- vereenigingen, waarbij ook „Eigen Hulp" is aangesloten, einde Mei of begin Juni te Goes, haar algemeene vergadering zal houden en een afgevaardigde daarvoor moest worden benoemd, werd het bestuur gemachtigd daarvoor een lid aan te wijzen. Het kinderkoor der kleine West-kap-, pc-laars heeft zich Vrijdagavond in dö Sociëteit „Van Ongenuchten Vrij" doen hooren. Dat had reeds eenige weken gele den moeten geschieden, maar toen was ongesteldheid onder de kinderen oorzaak, dat er niets van kon komen. Van hoog artistiek gehalte was de zang niet, maar juist het ongekunstelde ip de voordracht en de frischheid der stem men oefende een ongemcene bekoorlijkheid- uit. De dirigent had de koristen goed onder bedwang, zoodat er mooie eenheid was in hun zang De liederen werden afgewisseld met voordrachi jes: alleen- en tweespraken, wat allerliefst ten uitvoer werd gebracht. Wij noemen b.v. de tweespraak tusschen twee meisjes waarvan de een de koffie voor stelde en de andere de thee. Het koor maakte met zijn meisjes in Walchersch kostuum een schilderachtigen indruk. Het was hoogst interessant. Do zaal was goed bezet. Krabbendijke. Vrijdagvoormiddag omstreeks 10 uren werd het lijk van den jammerlijk te Rotterdam verdronken J. Sinlre alhier per trein aangevoerd, in een afzonderlijke bagagewagen, welke werd afgehaakt en voor het perron geduwd. De zware eikenhouten lllagen kist werd gedekt door een prachtige krans van de Scheepvaartvereenig'ing Zuid en werd door gemeentewerklieden in den gereedstaande rouwkoets geschoven, welke het lijk nog voor een paar uren naar de ouderlijke woning zou voeren, om vandaar uit dan verder naar de begraafplaats te worden gebracht. Het lijk was vergezeld door twee heeren uit Rotterdam. Op het perron waren burgemeester Welle- man en zeer vele nieuwsgierigen aanwezig. Op het kerkhof werd het woord gevoerd door Ds. Nieboer, welke vooral op de ver gankelijkheid des levens wees. Het meest tragische van dit ongeluk is, dat hij de kostwinnende zoon eener weduwe was, welke thans ziek te bed ligt, wat in deze omstandigheden niet te verwonderen is. Ook in deze gemeente sterven nog al enkele geiten, wat voor de eigenaars, meestal arbeiders, een groote schadepost is, want wanneer men berekent dat deze dieren, welke men een jaar lang de kost moet geven en dan bij of na het lammeren sterven en men dan toch nog melk moet gaan koopen van 18 cent de liter, dan is dit een dubbele schadepost. Toeu Vrijdagmorgen de arbeider v. V. in deu stal kwam lag zijn beste varkeu dood in het hok. Verzekering dekt eenigszins de schade Donderdagmiddag vergaderde de Raad der Gemeente, Voorzitter de burgemeester. Afwezig met kennisgeving- wethouder Hirdis. Na opening op gebruikelijke wijze deelt de voorz. mede, dat is goedgekeurd het raads besluit tot aangaan vau een geldleening van flOÜO voor gedeeltelijke vernieuwing van de havenbesclioeiing. De bekende circulaire inzake vereeniging vau gemeenten wordt op voorstel van li. en W. aangehouden tot een volgende vergadering. Vastgesteld wordt het supietoir kohier schoolgeld, dienst 1919/ 1920. De hegrooting van inkomsten en uit gaven der gemeente, dienstjaar 1919 wordt gewijzigd, evenzooo de hegrooting, dienst jaar 1920. Art. 11 der „bouwverordening" wordt in dien zin gewijzigd, dat oortaan slechts één vertrek aan üe m dat artikel gesteiden in houd zal hebben te voldoen in plaats van 4, zooals tot dusver. De voorzitter licht dit voorstel toe. Hij betreurt liet, dat de veror dening- terug' gebracht moet worden, maar is overtuigd, dat de noodtoestand dat vergt. Zonder deze wijziging is bouwen met rijks- geld absoluut uitgesloten. De heer Krijger sluit zich hierbij aan, maar legt zich neer bij het voorstel, dat met algemeene stem men wordt aangenomen. De rekening van het burgerlijk armbestuur wordt goedge keurd met een batig saldo van fob.(9. Dan is aan de orde de herziening- van de jaarwedde van den gemeente-veldwachter in verband met ingekomen circulaire van deu commissaris der Koningin. De voorz. zegt, dat 11. en VV. geen bezwaar hebben aau het verzoek vau uen Commissaris te voldoen en mitsdien liet salaris te brengen op f 1350.Het cijfer vau f 1400 is 111 net college genoemd, maar B. en VV. hopen, dat spoedig de algemeene regeling vau amb tenaren komt en rekenen erop, dat dan liet salaris met ingang vail 1 Jan, 1920 tocii nel aan dat bedrag zal komen. De lieer Haverbock wil de 4% die van de jaarwedde aan pensioen moet worden betaald door de gemeente doen betalen. De voorzitter zegt, dat dit een onbillijkheid en ongelijkheid zou scheppen tegenover andere ambtenaren. Dat kan ter sprake komen, als algelieele herziening- aau de orde is. De heer Haver- hoek legt zich daarbij neer. Dc beer Vau Gorsel stelt thans voor om de jaarwedde te brengen op f 14Ü0.De voorzitter zegt, dat bet bij B. en W. absoluut niet een kwestie is van f 50.meer of minder. Zij staan vol strekt niet vijandig- tegenover dat voorstel. Dit wordt daarop aangenomen met één stem tegen, die van den beer Krijger, die de al gemeene regeling- wil afwachten. De vergadering gaat daarna over in een geheime zitting- ter vaststelling van liet kohier van den Hoofdelijken Omslag. In openbare vergadering wordt dit vast gesteld inet 475 aanslagen tot een bedrag van f33420. De laagste inkomens betalen hier 1.2%, de hoogste ongeveer 4%% van bet belast baar inkomen. s'-Neer Arendskerke. Vrijdagavond maakte het fanfaren korps „Excelsior" alhier, een muzikale wandeling door het dorp, wegens den jaardag van hare K. H. Prinses Juliana, en na de wandeling gaf het nog verschil lende nummers ten gekoore op de muziek tent, ondanks het koude weder kwam toch het warme Oranje bloed uaar boven, daar het een en ander veel volk op de been bracht. De prijs der melk is hier van 18 cent per Liter, tot 14 cent. 's Heerenhoek. De raad besloot het ge vraagde subsidie ten behoeve van de Lo kaalspoorwegen toe te staan. Heinksnszand. Woensdag j.l. nam de heer J. v.d. Zouweu als hoofd der bijz. school alhier afscheid. Als blijken van waardee ring werden hem door het bestuur 6 eiken houten stoeleu aangeboden en namens het personeel en de leerlingen een muziekbak. Kruiningen. In den nacht van Woensdag op Donderdag sloeg de bliksem in den kerk toren. Er is eenige schade aangericht. Nieuwdorp. Woensdagavondjreed de rijwiel handelaar Moerman met zijn rnoterfiets door het dorp, toen plotseling een jongentje voor de fiets liep uitwijkende voor deze, reed hij een ander jongentje van'P. Kole omver, die kwam zoo le vallen dat zijn beentje brak. Dr. Gelderblom verleende de eerste hulp. Kapelle. De voerman Nijsse had het onge luk, dat van zijn zwaar beladen wagen, met cementtegels, de as brak, waardoor de wa gen omver sloeg, gelukkig dat hij voor de wagen liep anders had hij zeker de zware vracht op zieh gekregen, nu liep het onge val af met materieele schade, die nog al groot was, daar de tegels veel stuk waren, ook de wagen was veel beschadigd. Alhoewel er in het afgeloopen seizoen veel geld verloren is, door de fruithandelaars, zijn er nog die nog niet bang zijn want nu reeds is hier een kersenboomgaard verkocht aan hoogen prijs. Philippine. Met ingang van J Juli a.s. is tot kommies-ontvanger alhier benoemd dhr. M. van der Plasse van Koewacht, inplaats van dhr. P. Dreve, wien tegen dien datum op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Clinge. Door den aanhoudenden regen dei- laatste weken heeft het jonge vlas, voornl dat op den zwaren kleigrond, zoodanig ge leden, dat vele landbouwers genoodzaakt zijn, dit gewas onder te ploegen. Met ingang Van 1 Mei e.k. worden hier, met het oog op de verscherpte passen- controle, twee rijksveldwachters tijdelijk gestationeerd. Boschkapelle. De heer P. de Gier is te Amsterdam tot arts bevorderd. Hulst. In „Het Wapen van Zeeland" hielden de leenbanken vau Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, aangesloten hij de Utrechtsehe Centrale, eene vergadering om te komen tot een „Ring" voor deze streek. Door den heer Hoofd-Inspeeteur der Cen trale werd het groote nut van zoo'n Ring overtuigend aangetoond. Statuten zullen worden ontworpen, die in eene spoedige volgende bijeenkomst zullen worden be handeld gelijktijdig wordt dan de Ring definitief gesticht en een Bestuur gekozen. IJzendijke. Evenals alle andere jaren is hier weer een begin gemaakt met bet wieden van liet vlas. De mannen krijgen f3 tot f3.50. De vrouwen f2.50. De jongens, waaronder ook die pas hun plechtige com munie gedaan hebben, fl,25 tot fl.50. Militair gezag. De Commandant der stelling van tie Monden der Maas en der Schelde (Com mando Zeeland) heeft bepaald: Artikel 1. De staat van beleg voor de gemeenten Vlissingen en Kruiningen cn alle gemeenten in O.- en W.- Zeeuwsch- Vlaanderen, wordt bij deze opgeheven. Artikel 2. Dit besluit tre dbin werking op den len Mei 1920. Besmettelijke ziekten. In de week' van 18—24 April werden voor Zeeland de volgende gevallen van besmettelijke ziekten ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gebracht: 1 geval van roodvonk te Kerkwerve; acht gevallen van diphteritis, n.l. 1 te Aardenburg, Ellemeet, Kruiningen en Middelburg, en twee te Stavenisse en te St- Philipsland. Door Gad. Staten is met ingang van 1 dezer benoemd lot ontvanger der rech ten van het gebruik van den Provincia len Steiger te Stavenisse de heer Mj Boomsluiter, aldaar, ter vervanging van den beer W. P. Kramer, aan wien met dien datum eervol ontslag is verleend. Aan den beer W. P. Verplanke .te Biervliet is met ingang-van 1 dezer eer vol ontslag verleend als lid der commissie van aanslag van de inkomstenbelasting standplaats te Oostburg. Tot gemeente-veldwachter te Eikerzee en Ellemeet is benoemd) M. de Jonge, ma réchaussee te 's Hertogenbosch. Uit het 4de District. We zijn weer in Mei, en in Mei worden telken jare in Z. VI. W. D. gehouden, die vermaarde belangrijke Meikoopdagen. We zitten er weer dik in, alleen nog en kele data's op het achtereind der maand staan onbezet. Ik heb er altijd een pleizier in om in de advertentiebladen na te gaan die schoone, nieuwmodische namen aau paarden en vee g-egeven. Allerlei roemzuch tige helden uit romans, alle staatshoofden van naam, enfin, als 't maar groot doet, dan is dat iets voor een dieren-doopnaam om de uitstalling luister bij te zetten. Toen ik nog een aankomende jongen was, hadden we thuis onder de paardenamen een Jan, 'n Pier, 'n Bram, 'n Klaas, 'n Bette, 'n Knoffel. 'k Wou laatst eene 2-jarige zwarte Moor doopen. De vlieger ging niet opkun je hegrijpen. Zoo'n alledaagsche ouderwet- scho naam, neen, asjeblieftMinerva. In alle geval het dragen van die groote on sterfelijke namen iieeft zijn voor en tegen, want ik heb een jaarling en die heeft tot geschutspatroon Willem Teil, en waarachies de appelnegotie zit 'ra ook al in 't lijf, want hij trok ze al van de boomen verleden jaar. Ook in den koestal van vroeger ging het eenvoudiger met de namen. De stier heette vast Keesmaar nu isBismarck, Paul Kruger, Napoleon. En met de koeien ging 't zooals ze twee jaar werden ging men liet reportoire der militaire graden eens na en ais er dan geen Kolonel, Majoor, Officier, Korporaal, Tamboer vertegenwoordigd was kon het vrouwelijk dier op zoo'n niantien- titel rekenen. Wel wat naïef toegedacht. Tocli veel onschuldiger dan het weggeven van namen van bekende, beroemde, door lachte personaliteiten. En wat zal het straks worden met die op komende varkens en pluimvee stamboek- fegisters. Vroeger werd vader varken steeds „den bakker" genoemd. Nu zullen het wel Bilderdijks, Van Speiks, Van Dijlcs worden, want Jacob zoude te gemeen klinken en dan de dames en de mam'sels der krulstaarten- familie weeral allerlaatste chique namen Madamme Angot, Dollarprinses, Marsella. Coriua, enz. En waar nu de vliegkunst uitgevonden is kan men nu met alle gemak adelijke brie ven aan het pluimvee uit reiken. Ze liggen maar voor het grijpenBiériot, Olieslager, enz. enz. Konden we nu nog eenige befaamde aviatrices verkrijgen om hunne namen te vereeuwigen in een Minorca of Leghornhen. Weekpraatje 4. Waarom jubelt de natuur bij het aanbre ken van de schoone Meimaand? Zij ont waakt tot een nieuw leven. Velden en wei den tooien zich met nieuwe gewassen, de boomen prijken weder met een kleed van jeugdig groen en liefelijke bloemen ver spreiden de verkwikkeudste geurende vogels der lucht zingen den Schepper lof in sinds lang ongehoorde liederen en de mensch, de koning der natuur, hij ontwaakt eveueens als uit een slaap en voelt verjongde krachten zijn aderen door stroomen. Gods dienst en kunst verheerlijken de Meimaand. De vroolijke, bloeiende, zingende natuur geeft geestdrift aan dichters en kleuren pracht aan schilders. Het Meilied wordt in alle talen gezongen en in de zoete melodie der tonen heeft men den iiefelijken adem der natuur doen spelen. De kerk koos de schoonste der maanden om de schoonste der maagden op een meer dan gewone wijze te verheerlijken. Wat de natuur het schoonste heeft, het rijkste in verscheidenheid van kleur en geur en vorm, de bloemen worden in de kerk overgebracht en rondom het beeld geplaatst van de H. Maagd dan wordt er liclit ontstoken en gezongen in opgewekten toon, vroolijker dan op andere tijden „Magnificat" en armen en rijken en jongen en grijzen en geleerden en een- voudigen komen bij dat beeld bidden en zij bidden hartelijker en vuriger dan gewoon lijk „Wees gegroet Maria". De menschheid jubelt en zingt bij de Glorie zijner nooit volprezen MoederGelukkige kinderen van Maria, met recht moogt gij U verblijden want uwe moeder is de Moeder van God. Haar gebed bij Jezus verkrijgt U, de schat ten des hemels en hare bescherming brengt U ten eeuwigen leven. Daarom - Maria's Kinderschaar Bidt vee! in deze dagen, Die Moeder schenkt voorwaar Al wat gij Haar komt vragen. Leiden. VICTOR VERDONCK. lie en dan zelie we werken tot noods doodvalle, maar eerst mot kapitalistische maatschappij ondersq ven en dan zelle die groote Hanze' 'n toontje lager zinge. Wat jij C0]j teur V jullie lui worde ook liet afgetapt me' die lage lootte en dan foioieveTlies op de tram, dat molj, niet uitflakke, want die kapitalisten ben zoo de pest in vanwege de actie, den bewusten arrebeier, dat Ze gee3, food meer geve. Hoe druk de condn- het ook .heeft met kaartjes afgeven, hij is in Rotterdam bekend als ieu, die 't wel weet, en die graag 'n, in 't zakje, gooit. Hij beantwoordt dronken staker op zijn manier, en er p.m. bijvan d© Russische diani;; gesprokén, dat is allemaal kemedie „Saar" is niet dood mensche, maai al lang met z'n waif en de heek; lante kraam in Amsterdam. Die dias ten beeft ie maar in handen vat joden gegeven, om de menschen j in de: ooge te strooie. Allemaal ké® Ze zelle die dingen nie verkoope; je begrijpen 1 Interessant in zijn betoog is ooi wagenvoerder, die ondanks de wan?, wing aan het publiek, om de van 'het trampersoneel niet door ken a ft© leiden, vooral in de zich '11 'heele baas waant en z'n j nine niet onder de bank steekt. D'ie staking Mhr. zegt de man I vuile rotzooi. Do kapitalisten laclitj bun vuistje, in de hoop Jan Boeze toch op den duur vau honger ere;! zal. Maar 't zal hen niet meevalla] bocrek'affers uit Zeeland, die lage (J kruipers ze moeste ze hun do] bocrekoppen afslaan zullen king weinig afbreuk doen. Je daar zien aankomme met die" pelisi-l zijn te stom om voor den duivel fél sen;-en dat mot daar havenarbeid richten. Daar komt natuurlijk geen van terecht. Ik wil d'r boeregeziclilJ eens zien, als 't er straks eens vanll Voetbal. A.s. Zondag zal voor de serie de veelgenoemde wedstrijd K.I plaats hebben. Beide clubs z sterkste ploegen in 't veld brei veel hangt van dezen wedstrijd winnende vereeniging heeft in hans om in de finale te komen. De spanning zal er dus wel i een mooie misschien eenigszins f. strijd zal te zien-zijn. De leidinj den bekenden bondsscheidsrecht Geers uit Middelburg, die daa wij niet aan dezen moeilijkei goed teneinde zal brengen, en streng zal optreden tegen als h( te woest spel. De meeste stedelijke ontmoeti beide clubs Waren nooit erg v pelijk, waaraan de. meeste schub bij zoo'n wedstrijd in groote gi komen toeschouwers, die in bi Siasme zoo vlug overgaan tot 1 pen en schelden op sommige elftal. Wij hopen dat deze weds; uitzondering zal maken en dat en fair spel de afloop schitteren! Aanvang half drie precies. BBBBBEEBBBBHBe52BEBE5BflBBflBafiB8BBBaEBBBBBEBBBBaBBBBBBSB9BBBIlSBBDQaBBEnBSaaBBBBM|||t Toezenden aan het Hoofdkantoor: Westsingel, GOES of Bijkantoor: Markt 1 en 2, MIDDELBURG of Bijkantoor: Kasteelstraat 85, VLISSINGEN of aan de Agenten in de verschillende plaatsen Beurs van 30 April, f 1000 5 Nederland 1918 1000 4% 19W - 1000 4% 1916 - 1000 4 1916 j- 1000 6 Ned. Indië 1919 1 1000 5 1917 t - 1000 5 1916 f - 1000 5 1915 Aand. Ned.-Ind. Handelsb. 306 Nederl.' Handelsmij. 238 Vorstenlanden 349V" Campania Handelsvereenig-ing 8841/2 Dordrechtsche Petrol. 695 Kon. Petroleum 915% Amsterdam Rubber 240J Holl. Amerikalijn 4921| Holl. Boot 2051/2 Java-Ghina-Japanlijn 343—: Nederl. Schee,psunie 283—S Intern. Mere. Marine Deli Batavia 529 Deli Maatschappij 523- Senembak Tabak 528 Deli Spoor 205 Holl. Spoor Staatsspoor 61 Union Pacific Prolongatiekoers 4%— Valutakoers 30 April. Cheque koers Berlijn Weenen Franken (België) Chèque koers Bankpapier Franken (Frankrijk) (Chèque koers Bankpapier Marken (Rood stempel) Marken (groen stempel) Kronen Valutakoers 30 April Chèque koers Berlijn Chèque koers Weenen Franken (België) Chèque Koers Bankpapier Franken (Frankrijk) I Chèque koers 16.654 Bankpapier 16.80-f Marken (Rood stempel) 5.00- (Groen stempel) 4.90- iKronen 1.001 175.0— 4.90 4.82% 1.35 (voormil 4.80—1 1.2C 17.651 17.70- iets over de Rotteïdamsche tram en wat men op zoo'n tramrit zoo- al hooi I vei tell n ilet is voor sommige lezers van het Dagblad misschien wel van belang eens ieits te hooren van de Rotte :d Electri- sche tram, die in onze wereldstaxi zoo'n belangrijke rol speelt. De trammen rijden af om de 6 minuten. Voor 10 cent lijdt men een afstand van 6 a 8 kilometer. roeger kostte een rit 7Va cent, 'n re tour lïtyj et. Zelfs de kortste rit kost nu 10 et., terwijl retours niet meer wor den afgegeven. Natuurlijk is er onderweg wel eens averij of oponthoud, b.v. door 't breken van 'n wagenas of 't vallen van '11 iknoi op de rails, welk laatste vooral in de hongeiperiode, die ook voor de paarden goldt. nogal eens voorkwam. Bij zoo'n tramrit kan mem velerlei in drukken opdoen. Daar er in den tram- maar een klasse is, zit de dame in een kostbaren bontmantel gemoedelijk naast het loopmeisje met de hoedendoos, die voor 'n rijksdaalder per week er dage lijks op uit moet om Instellingen aan huis te bezoigen Verschil van stand is in de tram liet best merkbaar door hot veel of weinig praten der passagiers. Hoe voornamer lui, hoe minder praats Ze hebben. 'Ierwijl de wissel- of kantooïlooper zit te vertellen van z'n pe-h, hoeveel slib hij vandaag heeft gevangen, en hoe be- roeert het is, dat hij op- tal van plaatsen nog maar eens moet terugkomen, klaagt 'n waschrouw met 'n mand waschgoed hij zich, over de duurte, en lult 'nkran- tonjuffrouw gaten in je sokken, over haar weggeloopcn dochter, die er met een koloniaal van door ging. '11 Halte ver dei komt er 'n half aangeschoten, sta ker in de tram lioe 't mogelijk is, dat er nog dronken lui hier loopen is onbegrijpelijk die op hoogen en schor ren toon vertelt, dat ze 't beslist „win nen" zullen; „winnen" meheertje, m'ii kop eraf; de kapitalisten motten d'r onder, voorgoed; en dan gaan we soclaliseeren, wat ik je zeg. Onderwijl hij 'n keesje achter z'n kiezen duwt. vervolgt hij: ik Zeg maar met Sneevliet: we molte win- gaat. En Wijnkoop en Troelstra wetil wat ze doen. Troelstra zal ziet' meer vergissen, maar laat den aan z"n vriend Wijnkoop over. 1>| herrie aan den, gang, dan neemt ij stra de leiding; want die is goefced nog wat. En ze moge kletsen ral rooien wat ze willen ik zeg liet to-h maar de lui, die durve aanpik Kijk maar is naar den gemeenteraad pc Heijkoop en de Zeeuw, de rooie f houder, daar al gedaan hebben. 1 reusachtig, 't Zijn andere kerels a i Stulemedjer met z'n vette pastoor» j nie. Nauwelijks was Die in enz®] meentoraad, of je kreeg de .vertol van den gedistilleerd-accijns en toe] van den wei,houderszetel verdween den Heijk'oop en de Zeeuw aanstond»! de ouderdomsrente van den G5-jar| Dat noem 5k iets kunnen. En wethouder de Zeeuw, geef dieI maar de ruimte. Die zal nu de stj meesters, die luilakken, eens oppokfl ze 'n uur of wat meer los late '11 reuze maatregel. Ook onze Suze newe-g is wat mans. Pas is ze uit iika terug van 't congres, waar sproke- en gedebatteeiti heeft; 'nr succes voor de Partij. En ook M Kamer zit ze niet voor spek en boo? Ja, zegt 'n heel klein vrouwtje 1® 1 pak vuil linnengoed achter op 't ball Suze heeft toch ook maar lekker vooi 'het vrouwenkiesrecht; en n»1)' wij is late zien, dat we d'r 00S bennewant we hebbe lang genoeg1 zwijg©. As je dat zwijgen noem' jullie vrouwen doat zegt 'n havenbate niet een anker op z'n pet, dan benieuwd wat er los komt, als beginnen te praten'k' Mag lijen, dj! Schoonmoeder, die altijd klaagt van h* voeten, dan maar 'n warmer gewesti zoekt, b.v. de Congo, waar haar Claes de Vries! roep1 de condnc" vaart op jp sleepboot, waar ik moeit afstappen, en dus afe"! nemen van de leerzame tram onrari!f Dagen Hoogwater Lt Vm. Nm. Vn 1 Mei. 1.20 1.54 7.51 2 2.02 2.32 8.3 3 «5 2.43 3.12 9.1< 4 n 3.21 3.52 9.4* 5 3.57 4.19 10.1* 6 4.32 4.52 10.41 7 5.02 5.23 11.11 8 n 5.37 5.53 11.41 9 6.13 6.29 0.0! 10 6.56 7.08 0.4; 11 (7.46 8.02 1.2 12 8.52 9.13 2.2, 13 n 10.05 10.27 3.41 14 1? 11.18 11.31 4.51 15 0.19 6.01 TERNEUZEN. Dageu 1 Mei. 2 14 [15 N.B. In bovenstaande getijtafel! vermoedelijken hoog- en laagv, aangeven op de voornaamste pla| Zeeuwsche stroomen, geeft een str< dat in een tijdsruimte van 12 uur g of laag water wordt verwacht. Ai c zijn gerekend volgens den ou<J Hoogwater Li Vm. Nm. Vn] 0.49 1.13 7.1) 1.26 1.48 7.5' 2.01 2.23 8.3 2.36 3.— 9.1! 3.07 3.31 9.4 3.42 4.05 10.1 4.16 4.39 10.4 4.52 5.12 11.1 5.32 5.50 11.5* 6.16 6.33 0.1! 7.09 7.31 0.5* 8.17 8.46 1.51 9.33 10.02 3.11 10 46 11.08 4.3! 11.41 11.59 5.31 Edelachtbare veldwachters. Twee vs' zeven raadsleden der gemeente UbacMi Worms solliciteerden naar de betre^i van gemeente-veldwachter aldaar. 'N® l Men meldt uit het eiland Th Voor zoover uitgezaaid, staan gewassen er goed bij, o.m. ook l^'a:D dit artikel is veel groote

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 2