OGING I DELBI Dagblad voor Zeeland EN. HH. Adverteerders J 29 j. IN GEHEEL j )RGEN WIJ 1 'apierhandel angen in stoffen. e cadeau, 9 APRIL 192Q Nummer 63 Vrijdag 30 April 1920 Zestiende Jaargang rnlijke Stand. IT, GOES. reerende prijzen. liker, ontvangt dringend verzoek Prinses Ju!iana-Dag. V „Goed voorgaan doet goed volgen". FEUILLETON BUITENLAND. duitschland LIEFDE EN PLICHT. belgie frankrijk. engeland. amerika g\mw mogelijk te doea t er hartelijk mee eeas la overweging neme.a. AFEL8. ERSHAVEN. gwater Laagwater Nm. Vm. Nm. 1.29 6.46 7.06 2.16 7.22 7.40 2.44 7.57 8.13 3.23 8.34 8.47 1 3.54 9.08 9.24 1 4.30 9.44 10.- 5.05 10.23 10.38 5.39 11.04 11.20 1 6.17 11.56 3 6.59 0.12 0.53 4 7.55 1.10 1.54 0 9.08 2.12 2.57 4 10.22 3.17 4.01 -5 11.26 4.26 5.04 |4 5.20 5.48 ERIKZEE. jogwater Laagwatet Nm. Vm. Nm. ■13 2.04 7.12 7.27 46 2.44 7.51 8.04 '.7 3.23 8.28 8.40 fes 4.02 9.05 9.16 .10 4.31 9.38 9.53 .44 5.04 10.12 10.30 .16 5.37 10.49 11.09 .51 6.06 11.27 11.49 -24 6.39 0.15 .04 7.19 0.39 1.08 .53 8.11 1.32 2.05, 1.57 9.21 2.29 3.06 ).10 10.34 3.30 4.12 1.22 11.41 4.38 5.16 0.26 5.40 6.01 ^staande getijtafels, die dei I hoog- en iaagwaterstand I voornaamste plaatsen der I Jmen, geeft een streepje aan, I uimte van 12 uur geen hoog-1 !;ordt verwacht. Al deze tijden I volgens den ouden tijd.1 .renMaatje Cornelia, d.v. hten en Jannetje Fraanje. In 2728 April. Ito. BevallenT. N. M. Nu ij tel I z., F. M. Biesen, geb. Meijler, ■manse, geb. van Herenlis, i de Graaf, jm. 26 j. met D, Ie. Smallegange, wed. van I, I j., C. A. Janssen, wedn. van j., A. Eigenman, 47 j. (M. Crt.) I a 1 m m GOES. I.EES- en DEVOTIEBOEKEN, EFTEN. - Levering van alle ieboeken worden spoedig ileefd aanbevelend, G. van Riet. gas***"' 321-57 FELS Nieuwe Zeeuwsche Courant B^aux^van^RedaOtle en Ad—a fa Weet I Bijkantoren: M.DDHLBURQ. Markt 1 en Z^ISSINGE^. Telegram-AdresNizeco. Directeur: JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden f 0.20 per week, Advertentiën van 1 tot 6 regels f1,50, elke regel meer f 0,25; bij contract beduidende korting. t: worden verzocht, de advertentiën voor het Zaterdagnummer des Vrijdags reeds in te zenden, met het oog op den vrijen Zaterdagnamiddag. Voor de annonces, ingekomen na 9 uur des Zaterdagsochtends, kunnen wij geen plaatsing garandeeren. De DIRECTEUR Klachten omtrent ongeregelde of niet-tijdige bezorging gelieve men terstond te onzer kennis te brengen DE DIRECTIE Een Koningskind behoort niet alleen aan zijn ouders, maar ook aan de natie en vooral wanneer het eenmaal geroepen wordt, de teugels der regeering. in han- den te nemen. Dies is er heden niet alleen in het hart deï Koninklijke ouders ,maar ook in het hart van eiken oprechten vaderlander vreugde over den elïden verjaardag van Prinses Juliana. Deze Koninklijke telg uit het edele stamhuis van Orahje's, begint zachtjes aan den kinderschoenen te ontgroeien E en de jaren te naderen waarin haar meer, en meer het besef zal worden bijgebracht van de taak die eerlang op haar schou- j ders kan komen te rusten. Voorwaar, f geen benijdenswaardige! Het Pontificale Romanum", waarin de kroningsplechtig- I heden eener koningin nauwkeurig slaan omschreven, noemt de plaats die een vorstin bekleedt ,,een onder de sterve- lingen verhevene, maar vol van zorgen en gevaren". In 't hijzonder in onze dagen, nu het overheidsgezag niet meer -.beschouwd wordt als komende van God, maar als teen aanmatgiing waaTtegen met alle mid- 'delen behoort geageerd te worden en de formule'. „Bij de gratie Gods Koningin" als een dwaasheid wordt uitgekreten. Wél mag dus hij den heilwensch, dien het Nederlandsche volk heden der jarige K Prinses brengt, een bede gevoegd worden, dat reeds nu de; liefde en aanhankelijkheid der natie het komende levenspad voor Hare Koninklijke Hoogheid effene, opdat, wanneer de dag aanbreekt dat apjl Prinses Juliana den scepter des rijksgezag in ham e den wordt gegeven, die haar niet als J een looden last moge toeschijnen. Moge I da hand der Voorzienigheid haar leiden langs zonnige paden en de ongunst tder tij den van haar afweren, dio reeds zoo B menige vorstelijke diadeem veranderde in een doornenkroon. Dit schreven wij vorige week Vrijdag m onze driestar „Een wijs besluit", ge wijd aan de beslissing van de vergadering van het Waterschap „De Breede Wate ring bewestep Ierseke", omtrent/ de te ge ven subsidie aan den lokaalspoorweg door Zuid-Beveland. En ziet, vijf dagen na die vergadering 'Rein 26en j.l., heeft het waterschap Baar land met een prachtige meerderheid van .30 tegmi 5 stemmen besloten de subsidie voor den Lokaalspoorweg te Verleenen volgens het hem toegewezen paTt, tegen een grondhedrag van f 3.40 per H.A Een eeresaluut aan dit waterschap voor dit bloek besluit, datj getuigt van gemeen- schapszin. Immers, een boer staat niet al leen in de -wereld met zijn hofstede en zijn landerijen. Hij is een sociaal wezen en maakt deel uit van het grooto, huisgezin dat maatschappij heet, welks belangen ook de zijne zijn omdat de vooruitgang en de achteruitgang, de stijgende en de dalende welvaart van het geheel voelbaar zijn tot in alle deelen van dat geheel., Dit geldt zeer zeker nog meer voor do maatschappij in engeren zin, n.l. de landstreek i waar de hoer woont, met aparte zeden en gebruiken. Voor wat tot vermin dering der welvaart van zijn streek geldt mag hij niet blind zijn, ook niet al komt zijn eigen belang min- oj| meer in het^ ge drang. Die aparte nadeelen verdwijnen tegen de voordeelen welke hij ontwijfel baar zal putten uit den steun die hij aan de bevordering zijner streekhelangen geeft, voordeelen die zoo hij ze zelf niet direct aan den lijve voelt, zeer zeker zijn kinderen en kleinkinderen ten goede zul len komen. Welnu de tot standkoming van eene gecde spoorverbinding tussehen de dorpen op Zuid-Beveland is een zaak van het allergrootst belang voor den afzet der* producten en den aanvoer van allerlei- landbouwingrediënten, als meststoffen, enz. De gewestelijke spoorlijnen in den Achterhoek in de Drentsohe veenstreek om maar iets te noemen - hebben ©r niet weinig toe medegewerkt om aan die streken binnen weinige jaren een ge heel ander aanzien te geven en zo tot bloei te brengen. Vergeet dat niet, gij, gezworenen en- ingelanden van de Waterschappen Hcedc- kenskerke en Ovczandc, dio binnenkort, zult vergaderen om in zak'e de te Verleen nen subsidie aan den Lokaalspoorweg eenö beslissing te nemen. Spiegelt u aan het voorbeeld van de Breê Watering en Baar-? land. Toont u ook mannen die hun tijd begrijpen, die voor het algemeen belang; desnoods een offer weten te brengen. Gij1 zult met royaal te subsidiëeren zonder afpingelen, zonder beknibbelen, uw naain en uw stand eer aandoen en mede helpen' een voor uw streek hóbgst nuttig, ja noodzakelijk werk tot stand te brengen, Heel Zuid-Beveland. heeft het oog op u gevestigd. Laait u niet van de sokken praten door lieden, die flink van den tongriem gesneden, u (trachten; te weerhou" den van een loyale modewerking aan da tot standkoming van deü spoorweg, niet omi u te helieven, maar om hun eigen be krompen oogmerken te dienen. Daarom, 'hoofd koel en harten warm en dan wij zijn er zeker van zult gij niet onder doen voor de mannen van de Breê Watering en van Baarland. Elk verstandig mensch zal uV besluit toejui chen en nw nakroost zal er u dankbaar voor zijn. De geallieerde troepen aan den Rijn Minsiter Churchill heeft in antwoord op een vraag in het lagerhuis meege-. deeld, dat de sterkte van de Britsche troepen aan den Rijn ongeveer 14.000 man bedraagt, die der Fransche 95.000, Amerikaansche 16.000 en Belgische 20.000 De aanslag op Erzbcrger. BERLIJN, 28 April. (H. N.) Het ver zoek om gratie van den gewezen vaandrig Otto Hirschfeld, die wegens poging tot moord op Minister Erzbergeir tot 1' jaar gevangenisstraf was veroordeeld, is hoogste instantie afgewezen. Dc uitvoering van het vredesverdrag, BERLIJN, 28 April (H. N.) Op de staatsbegrooting is een bedrag vanj 5 imi'lf liard uitgetrokken voor verschillende be talingen in verband met de uitvoering van het vredesverdrag. Botsingenj in Posen. BERLIJN, 28 April. Volgens een be richt uit Posen is het op den Schop platz tot een ernstig treffen gekomen i. 236-46 Ecu verbaal uit het eerste Keizerrijk !4) —oi— De hotelier nieuwsgierig geworden door de aankomst van die vreemds peirsomien, had "goed toegeluisterd toen zij samen spraken, zoodat hiji er gfinoeg vani ge hoord had, om- te weten, waarover het ging, niettegenstaande zij slechts op ge, dempten toon gesproken hadden. Hij gtond op en wachtte hun bevelen, af. En dit lief hij zoo duidelijk blijken, dat zijniets verwonderd waren, toen, hij een sleutel nam' en hen voorging om hen van dienst te zijn. U weet, wie wijzajn en wat wij komen doen? vroeg de onderzoeksrechter. En óp een bevestigend feefcen, voegde hij er op korten toon aam toe: Welnu, wijs ons den weg en praat er met niemand over, hél Voorafgegaan door den hotelier, die een lamp droeg. Hommen ie op naar de eerste verdieping. Hij opende hun heft vertrek, dat Prètoff had bewoond en trok zich terug na verscheidene kaarsen hebben ontstoken. Nadat de deur ach hein was gesloten, onderwierpen de ma gistraat en zijn gezel de plaats, waal zij zich bevonden, aan een vluchtig on derzoek. Alles .weos op een overhaastig vertrek: openstaande kasten en laden, 'omvergeworpen stoelen, half verscheurde kranten, die nutteloos wallen achterge laten, twee of drie verlepte bloemrui -kers, half ledige flacons, afgedragen das sen en handschoenen, en versleten schoei- nen, maar dat was dan: ook het eenige Er was verder niets bijzonders, geen, fcel bewijsstuk, of verdacht spoor, dat aandacht der politiemannen ton trekken. Gif ziet wel, kameraad, dat hij zijn voorzorgen, heeft genomen, bemerkte- onderzoeksrechter, In plaats van te antwoorden, ze:te commissaris zijn onderzoek voort, met den ijver van een ouden speurhond, die alle handietenstreken kent en zich niet door een eerste mislukking laat ontmoe digen. Zorgvuldig beschouwde hij der haard, waar het vuur nu was .uitgedoofd Vervolgens nam hij een kaars, bukte zi tusschen stakende arbeiders en Poolsche militairen. Demonstrecrende spoorwegmannen wer den door Poolsche militairen aangemaand uiteen te gaan. Deze openden het vuur. Er vielen .6 dooden en een groot aantal rnstig en licht gewonden. Tengevolge van deze botsing heerscht er in de stad de grootste opgewonden heid. Het geheele spoorwegverkeer van en naar Polen is stopgezet, daar ook de spoorwegambtenaren gedwongen werden zich hij de staking aan te sluiten. -ij 1 Mei. BERLIJN, 27 April (W. B.) De na tionale vergadering heeft een voorstel der onafhankelijken oni den len Mei het werk te doen staken en. een voorstel van Auer (soc.-dem.) óm trkm dag tot feestdag te verklaren, verworpen. De voprloopige'. begrooting is met da stemmen der rechterzijde en onafhanke- Djken aangenomen. De Pruisische landsvergadering heeft het voorstel der sociaal-democraten om 1 Mei tot wettelijken feestdag te verkla ren en dat van de onafhankelijken om dien dag tot een algemeene volksfeestdag te maken met 168 tegen 136 stemmen verworpen. Een verordening van het staatsministe- rie bepaalt, dat in Baden 1 Mei zal wor den opgenomen in de reeks van algemeene1 feestdagen. BERLIJN, 27 April. Naar van be voegde zijde wordt medegedeeld, zijn in Oost-Pruisen bijna alle landraden van hun ambt geschorst. (Wolffbreau), Nanen werkt weer/ Sinds eenige dagen zendt het Duitsehe draadlooze station Nauen wederom pers berichten uit. Zooals men weet,bepaalde artikel 197 van het verdrag van Versailles, dat de Duitsehe stations voor draadlooze tele grafie op grooten 'afstand slechts voor handelsdoeleinden móchten worden gebe zigd, en wel onder controle der voor naamste geallieerde 'en geassocieerde mo-, gendheden, gedurende de' eerste drie maan den na de ratificatie van het vredes verdrag. "Deze période^ was'den llen dezer verstreken en de Duitsehe autoriteiten heb ben niet lang gedraald om opnieuw een draadloos telegrafisehen persdienst in te richten en aldus gebruik te maken van dit belangrijke propagandamiddel, welk'1 gebruik hun thans weer is toegestaan. -i De Rechterzijde. BRUSSEL, 28 April. (Part. Msbode). Vandaag vergaderde de rechterzijde ander maal om besprekingen tê houden over de regeeilngspolitiek. -De heer Hijman van de christenvolkspartij bevestigde zijn ver-, klaringen van de vorige vergadering en gaf bevredigende cijfers over den groei der christen-arbeidersbeweging. Er zijn thans 160.000 aangeslotenen bij de christen-vakvereenigingen. De heer v. Cauwelaert wees op do onsamenhangendheid der huitenlandsche politiek en het gemis aan eenheid in de regeering. v De regeering moet de Kamer op de hoogte houden en haar niets verbergen. Spreker vroeg, of het waar was, dat de regeeriug thans een alliantie met Frankrijk in voorbereiding had en of in dit geval de regeering niet van oordeel was, dat zij daarmee de nationale onaf hankelijkheid in gevaar stelde. De heer v. Cauwelaert wees er op, dat talrijke leden van de rechterzijde op een economische toenadering met Neder land aandrongen. Ten slotte vroeg de leider der Vlamin gen, dat er zoo spoedig mogelijk aan de laamschc eischen zou worden voldaan. 1 Mei in België. BRUSSEL, 28 April, (Part. Msbode). De staking van 24 uur op 1 Mei zal grooten omvang krijgen waarschijnlijk. Het .personeel der socialistische ministeries en kon een kreet van vreugde niet on derdrukken, toen 'hij' tusschen de asch pa piersnippers ontwaarde, welke door de vlammen gespaard waren, en slechts lich telijk waren geschroeid. Verscheurde brieven 1 riep hiji uit, 11a! die snippers zullen ons waatschijin lijk van dienst zijn. Verheugd raapte hij ze stuk voor stuk op. en bracht ze bi' den onderzoeksrechter. Deze legde ze met niet minder zorg op de tafel. Maar, vol ongeduld om te weten of ze hem op het spoor der waarheid konden brengen wachtte, hij niet eens af, tot za alk bij elkaar waren, om te trachten het schrift te ontcijferen. Teiwijl hij telkens een stukje las, voelde hij eensklaps als een schok, toen hij op een daarvan den hem welbekenden naam las van: Suzan ne Willaret. Als bij instinct, keeik hij naar den com missaris -om te zien. of deizè ook zijn ont roering had bemerkt, doch gelukkig had deze, nog altijd over den haard gebo gen, niets gezien. Deze snippers zal ik voorloopig mee nemen, sprak bij tot hem. Ik zal trach ten om ze aan elkaar te voegen. en van verscheidene gemeenten zal vrij af hebben. Op de spoorwegen zal er Zon dagsdienst zijn én om twaalf uur 's mid dags zal het geheele treinverkeer gedu rende vijf minuten worden stop gezet, waar de treinen zich ook bevinden. De machinist zal gedurende een halve minuut het fluitsignaal doen werken en in zijn hoek inschrijven; „Vijf minuten gestopt op bevel van het syndicaat". De machinisten zullen hun machines met bloemen versieren. Het Belgisch marine personeel te Vlissingén moet vijf minuten wachten alvorens zee te kiezen en de bel doen luiden, aldus bevolen door het hoogmogend syndicaat te Brussel, om de levensduurte te verminderen. Geldnood in België. België, dat een jaar geleden van een Amerikaansche trust 20 millioen dollar tegen 9 pCt. rente geleend had, moet dit nu terug betalen, daar de Amerikanen geen verlenging van de leening willen toestaan. De Belgische regeering zou ech ter bij den momenteel zoo ongunstigen wisselkoers meer dan het dubbele der lee ning moeten terugbetalen en derhalve zijn vertegenwoordigers naar Amerika gezon den om de bemiddeling van Hoover voor deze aangelegenheid in te roepen. „De Schelde" zegt naar aanleiding daarvoor.- Zie, waartoe de oorlog, die wij gewonnen hebben, ons gebracht heeft. Tot bedelen", Frankrijk en het' Vatioaan. De Romeinsche correspondent van „De Tijd" schrijft: Binnenkort wordt te Rome de heer Jon- nart verwacht, als buitengewoon en voor loopig vertegenwoordiger der Fransche Re publiek bij den H. Stoel. Naar het schijnt wordt later De Margerie, thans gezant van Frankrijk te Brussel, later definitief benoemd als vertegenwoordiger hij den H. Stoel, Reeds sedert eenigen tijd bevond zich hier de heer Doulcet, aan wien was op gedragen zich mét het Vatieaan en den Staatssecretaris in contact te stellen en de hervatting der diplomatieke betrek kingen voor tc bereiden. Naar het schijnt heeft de heer Doulcet zich met groote fact van zijn opdracht gekweten, maar" het was de wensch der Fransche Katho lieken met de feesten der heiligverkla ringen Frankrijk officieel en niet meer officieus bij den H. Stoel ver tegen woors digd té zien. Dezen wensdh heeft Mille- rand willen vervullen en daar de Kamers het wetsontwerp op het herstel der be trekkingen nog niet konden aannemen, een voorloopig en buitengewoon verte, tegenwoordiger gezonden, die officieel Frankrijk bij den H) Stoel zal vertegen-' woordigen. Voor de Fransche Katholieken alle vol doeningen tegelijk PARIJS, 28 April. V.D. De terugkeer; van Millexand naar Frankrijk heeft aan leiding gegeven tot sympathiebetuiging Op alle Italiaansche stations was def Fransche bevolking den speoialen trein, komen begroeten. Millerand sprak eenige woorden Van dank'. - Verklaring van /Millerand in de Kamer. PARIJS, 28 April. V.D. Millerand heeft heden in de Kamer van afgevaar-1 digden een verklaring afgelegd aangaande de resultaten der conferentie van San' Remo. Uit deferentie voor de Kamer, zjei- de Millerand, heeft de regeering haai' reeds hedenw illen mededeelen wat mo gelijk was en toegestaan de resultaten der conferentie van San Remo te publïcee- ren. De Turken blijven gehandhaafd te Constantinopelwaarborgen worden ver strekt aan de minderhedenmen heeft Amerika gevraagd het mandaat over Ar menië te aanvaarden of de grenzen van (lien staat vast te stellen. Engeland heeft een mandaat over Palestina, Frankrijk over Syrië. Een zeker aantal quaestiën die met Duitschland geregeld moeten worden, kwamen op de agenda der conferentie voor. Het ging namelijk om de ontrui Kan. ifc u misschien helpen, mijn liter? vroeg de commissaris, terwijl hij zich meit moeite oprichtte. Neen, dank je, antwoordde de jonge magistraat op drogen toon; ik zal" liet alleen wei af kunnen. De onderzoeksrechter, dien wijl zoojuist in het vertrek van kolonel Prètoff bezig zagen, heette Robert Lindal. Hij was 30 jaar oud, en was d© zoon van een con ventioneel, welk'e eenige- jaren geleden ge- Sterven was en diie door 'zijn moedig, ge- drag tijdens het schrikbewind, de gunst van Bonapart© tijdens het Consulaat had verwerven. Na zijd dood was die gunst op zijn zdon overgegaan), en was nog stegen door zijn reputatie als onderzoeks rechter aan het tribunaal der Seine-, op een leeftijd, waarop men zon verwachten, dat hij vooreerst nog geen uitzicht had op moeilijk© en bijzondere opdractiteril,' waarbij men slechts petoonen van onder rinding en buitengewone bekwaamheid ge bruiken kon. Door dergelijke zaken met" vernuft en vol ijver aan te pakken, had hij bewezen, voor die taak berekend te ming der neutrale zone. De conferentie beeft geantwoord, dat de gebieden van) Frankfurt en Darmstadt znüen worden ontruimd, zoodra de intergeallieerde com missie zal hebben geconstateerd, dat de Duitsehe troepen zijn teruggebracht tot het cijfer, door het verdrag vastgesteld, waarhij deze troepen per eenheid geteld worden. Het handhaven van' het totaal der strijdkrachten, .bepaald in de over-v eenkomstvaii Tjftfug. is geoorloofd tot den: lOön Mei. Den lOden Juni zal dit totaal morden teruggebracht tot de helft; den lOden Juli zullen c^Jrocpcn de neutral© zone moeten hebhei;9a('cruimd, waaneer d|e Duitsehe regeering er de 10.000 man politietroepen zal hebben gevestigd, vanaf den eersten dag in het verdrag bepaald.. Dé geallieerden zijn het' eens geworden over de noodzakelijkheid eene gemeen schappelijke houding tegenover Duitsch land aan te nemen. Elk denkbeeld het verdrag van Versailles te willen herzien, moet worden uitgesloten. Dé regeling der schadeloosstelling' moet zoodra mogelijk worden besprkoen. Ten slotte moesten de geallieerden, al vorens in principe eene ontmoeting met den vertegenwoordiger van Duitschland' vast te stellen, het eens zijn over de dwangmaatregelen, die eventueel zullen worden aangewend, om sommige perso,. nen gerust te stellen aangaande de bedoe lingen van Frankrijk. De president van den Raad verklaarde verder, dat het niet alleen een misdaad, maar ook een dwaasheid zon zijn, aan.' annexatie van Duitsch grondgebied te denken. De entente der geallieerden is nauwer dan ooit. Zij zijn uit San Remo! vertrokken met nog meer vertrouwen op elkaar, nog meer overtuigd van de nood-1 zakelijkheid en de kracht hunner entende.' De conferentie die is afgeloopen, zal niet tevergeefseh zijn geweest. Het spoorwcgconflïct onvermijdelijk. PARIJS, 28 April. De federatieve raad van de spoorwegbeambten beraadslaagde gisteren over de maatregelen die hij nemen zal in verband met de door het natio nale vergadering aangenomen motie, waar in besloten wordt tot afkondiging van de onmiddellijke algemeene staking.' Er wordt vandaag overleg gepleegd met de C. G. T. (Co-mité général du Travail).- Men vreest, dat de staking reeds he denavond zal worden afgekondigd. Het schijnt echter zoo goed als zeker te zijn, dat, men dasugtoe niet vóór den eersten Mei zal owïgaan. Opgewonden betoogingen, LONDEN, 27 April. Sedert eergiste ren demonstreeren de te Londen wonende Sinn Feiners iederen avond voor de ge vangenis te Wormwood Shrubs, waarin een honderdtal Sein Feiners is opgesloten} dat door de betoogende menigte met ge-, zang en gejubel wordt opgevroolijkt. He-* denavond waren de betoogers minder tal rijk dan anders, doch er deed zich een nieuw feit voor, n.l. dat Britsche patri otten tev oorschijn kwamen en het nation nale .volkslied zongen, tegen de Iersche republikeinsche liederen in. Dc burgeroorlog in Mexico. PHIHUAHUA, 28 April. Generaal Ar- inelfo Pomez is in het petroleumgebied van Tampico met een gedeelte van zijn staf in opstand gekomen en heeft zich- bij generaal Al var o Obregnon aangesloten. Brutale bankroof. WASHINGTON, 28 April. Gisteren, laat in den namiddag, reden zeven onge-' maskerde bandieten in een groote auto tot voor een bank te Sandy Springs. Zij gingen het gebouw binnen, schoten den directeur dood en sloten 4 employé s en een jonge, vrouwelijke klerk in een kluis op, waarna zij de plaat' poetsten met een buit van 30.000 dollar; Er werd een belooning van 20.000 dol, lar uitgeloofd en het geheele land werd zijn. Naspeuringen naar misdaden, welke aan zijn zorg waren, toevertrouwd, en tot goede resultaten hadden geleid, had den zijn roem nog meer verbreid. Men beschouwd© hem in het paleis als een toekomstig magistraat, wiens talenten nimmer aan zijn .taak zouden te kort schieten, en die tot de hoogste rangen m de rechtspraak' zou opklimmen. Naar aanleiding van deze reputatie, had da keizerlijke procureur hem, in den na middag, dat wij' hem aan onze lezers voorstelden, belast met het onmiddellijk onderzoek' ,pan een zaak, welke in da hoogste, mate de belangstelling der politie en van keizer Napoleon^ zeiven had gaan de gemaakt. Uit berichtte! uit St. Peters- burg, Was men te weten gekomen, 3at de Russische regeering, minstens voor een gedeelte, een'ge der geheime mili taire plannen, en meer in het bijzonder dé plannen van den veldtocht, welke de keizer in het diepste geheim tegen Rus land smeedde, kende. CZ) (Wordt vervolgd. X i' r' j j i J

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 1