Dagblad voor Zeeland Advertentie UllIiUS rOFFEN, HH. Adverteerders I-MAGAZIJN DLSKY TIKELEN i co Donderdag; 29 April 1920 liimmer o2 Zestiende Jaargang j U koopen en int dus MEER GELD Het rapport der Defensiecommissie. QUIST. MiDDELBURG arfeering en EFFEN ssins en kleuren. - VOILE NINON in LINNEN en Costumes. FEUILLETON LIEFDE EN PLICHT. BUITENLAND. Nieuwe Zeeuwsche Courant mand. Postelein 18J/222l/s mandje. IJ/.iken f 18.80—22, pe- Goudreinetten f 27,90, Stoofperen f 22,90^ Iers) f 4,20—5,alles per ril. Nieuwe Tarwe f3940, tin met weinig handel. Che- Haver f2223, Kroon- Bruine Boonen f20f27, [stuks f8.—, Boter per kilo [ren middenprijs per 25 stuks per halve kilo f 1. verkocht f 0.09, lulieren verkocht f 1.10. Aan- hiond, Eieren 575 stuks, Eend f30 stuks. t in cc* deel der vorige oplage.1' (.M, 27 April. Veemarkt, 1)7 paarden, 11 veulens, 2 kgere runderen, 632 "vette vette en graskalveren, 152? eren, 73 schapen, 81 var-j ïgen, 7 bokken of- geiten; varen: vette koeien le kw; 2e ikw. f 1.85f 1.45, 3e 1.75; ossen 1c kw. f2—1 1.80—f 1.90, 3ekw.-fl.ffij le kw. f 1.65—f 1.75,' -f 1.55, 3e kw. f 1.35 Kal-; 2.60—f2.80; 2e kw. f2.20 v. f 1.80—f2. prima-kwaliteiten redelijk; ;e handelprijzen iets vasv aanvoer. t mager vee: Overloopers f53 kkoeien f 300—625 kalf) J-f 650; fokstieren f 150 I f 125f 185vaarzen f 150 ipaarden f 175—f 650; slacht) f 225; hitten f 125—f 275} ■eren f 15f 25fokkalverei liggen f 30f 50. er het algemeen redelijk. Be-! t ®aurxdvan9URedactil' I' Administrate: WestsiTgèfGols antorenMiDDELBURG, Mark. 1 en 2: VUSSINGEN. Directeur: JOS. VAN DE GRIEN DT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f2.50 per drie maanden; f0.20 per week, Advertentiën van 1 tot 6 regels f1,50, elke regel meer f 0,25i bij contract beduidende korting. jWE ZEEUWSCHE COURANT" aak en Uw naam meer bekend |ER BEMIND. Men zal dan GT ÏARIEVEN.j rden verzocht, de advertentiën voor t Zaterdagnummer des Vrijdags reeds te zenden, met het oog op den lier, Zaterdagnamiddag. Voor de nnonces, ingekomen na 9 uur des Lterdagsochtends, kunnen wij geen laatsing garandeeren. De DIRECTEUR IV „^«organisatie. 1. Hot Kazerne,- aagstuk. Nadat de Commissie tot het Licht was gekomen, dat eeue voor onze ist-andigheden dragelijke bewapening mo. Lijk en noodig is, heeft zij nagegaan, e die bewapening dient te worden inge- [hfc. Daarbij kwam zij onmiddellijk m aan- king met een vraagstuk, waarvan het Dote gewicht zich vanzelf aan de Com- ;ssie opdrong en dat in den laatsten p. veelvuldig ter sprake kwam in onze Ls, omdat een goede oplossing van zoo bot belang is, voor geheel ons volk. jdoeld wordt het kazernevraagstuk, dat et slechts een militair-technische kwestie j doch tevens een even gewichtige mo- ele. zijde vertoont. De nadeelen, die daaraan, van Katholiek andpunt besthouwd, verbonden zijn, wor- m voldoende bekend geacht. In de dagbla- b is breedvoerig uiteengezet aan welke dsdienstige en zedelijke gevaren de jeug- ge, onervaren milicien, wiens karakter g niet geheel gevormd is, in de hem eemde omgeving is blootgesteld. Ge rende zijn vrije uren is hij aan elk ge beld toezicht onttrokkenhij verkeert aandenlang met lieden in wier gezelschap I niet thuis behoort. De Commissie acht ch daarom ontslagen van den plicht, hier in den breede op in te gaan, par heeft het als een hoogst belangrijk sel van haar taak beschouwd, te onder- ieken of het verblijf in kazernes kan wor- den afgeschaft, en, zoo dit voor het oogen- blik niet mogelijk is, op welke wijze de daaraan verbonden gevaren zooveel Hl^enlijk kunnen worden beperkt. ijj meent echter, dat de kazerne niet kweekplaats van luiheid en arbeids- uwheid is, waarvoor men haar som- heeft uitgekreten. Voor een deel kan grief waarheid hebben bevat tijdens mobilisatie. Er zij nadrukkelijk op gewezen, dat niet de kazerne als zoodanig de oorzaak van dit kwaad is, doch dat het ieeleer zijn oorsprong vindt in het feit, Jkt het leger gemobiliseerd was. Hetzelfde «rschijnsel deed zich evenzeer voor op andere plaatsen, waar veel militairen voor leinig intensieve bezigheid werden bijeen febraeht, als kampementen en grensdor- :n. De fouten, die in deze willieht ge- .aakt zijn, wil de Commissie allerminst ügbexgoelijken, maar zij vestigt de aan- ^^Teht op' het feit, dat niets zoo moeilijk i, als het handhaven van een goeden pest in een leger, dat gedurende zoo ngen tijd gemobiliseerd is en geen an- Ijc-dere taak heeft, dan te wachten op dingen, die men hoopt, dat uit zullen blijven. In het buitenland is men hiervoor niet S blindmen is dan ook vol lof voor de ^•genschappen van een volk, dat dezen I toestand meerdere jaren kon verdragen. In I Denemarken deden zich reeds in September 1914 moeilijkheden van ernstigen aard 1 tonni. -r««-4- J 1 .11 1 r 83-60 voor met troependeelen, die wenschten huiswaarts te worden gezonden. Toch wa ren ook in ons land de omstandigheden niet gunstig. Om er slechts één te noemen": officieren en kader werden voortdurend verwisseld Veel bexoepspersoneel werd rkzaam gesteld in de diepots, een buiten- ,r'g groote aanvoer van nog onervaren lofaanvoerders naar de troepen was dig, om de ouderen, die reeds lang hun burgerpositie onttrokken waren, met verlof te kunnen laten vertrekken. In een leger, waarin de lagere aanvoering goeddeels in handen van verlofspersoneel ligt, kan hieraan wel niet worden ont-' komen. Al moge dan de kazernff gedurende 'den tijd dat het leger op voet van oorlog was, van meer verderfelijken invloed zijn geweest dan in andere, meer gewone^ om standigheden, waarhij tijdens de opleiding de maanden in gezonden, afwisselenden arbeid voorbij vliegen, en al moge de te genzin tegen het voortbestaan van het instituut zijn versterkt door ondervindin gen, die een zoo groot deel der bevolking er gedurende den jongsten tijd van op deed, toch zijn de bezwaren, die er ook in vredestijd aan verbonden zijn, van dien aard, dat 'de Commissie ernstig heeft ge zocht naar een systeem, waarbij zij zou kunnen worden ontbeerd. De Commissie kan zich niet vereenigen met een stelsel als wordt aanbevolen door den reserve-kolonel van den Generalen Staf, J- C. van den Belt, waarbij het verblijf in de kazerne wordt vervangen door verplichte oefeningen van de jon gens van 17, 18 en 19 jaar nabij do haardsteden, gedurende 8 uur 'per wc-ek en wel in den zomer op den- vrijen Zater- middag en op een avond in de week, in den winter op twee middagen per week. De Commissie meent dit als een ver plicht en de kazerne geheel uitsluitend stelsel niet te mogen overnemen om de volgende redenen le. Het stelsel zal zeer impopulair wor den, doordat men gedwongen wordt ge durende 3 lange jaren de vrije Zaterdag middagen, nadat deze met veel moeite veroverd zijn, alle te geven voor militaire, oefeningen, waaronder inspannende mar- sclien en andere vermoeiende gevechts- excertiën, enz. 2e. Die oefeningen zouden worden op gelegd aan personeel, dat een heele werk week achter den rug heeft en wellicht slecht is gevoed. 3e. Het stelsel is niet anders dan een verkapte schutterij, waarmede meer lach succes dan goede geoefendheid werd ver kregen. 4e. Wegblijven van oefeningen onder allerlei voorwendsels zal aan de orde van den dag zijn, terwijl het zeer moeilijk is daartegen met kracht op te treden. De z.g/ dienstkloppers zullen allerlei on aangenaamheden ondervinden evenals in de dagen van de schutterij. 5e. Vooral in de grootere steden, waar een groot deel van het personeel uit een anti-militaire omgeving komt, zal het on doenlijk zijn met dit stelsel een goede tucht te handhaven- 6e. Op het platteland met zijn groote afstanden zal groot gebrek aan instructief verlofspersoneel zijn; ook daar zullen al lerlei misstanden voorkomen, doordat ver lofsinstructeurs in afhankelijke burgerpo sitie vrijstelling van oefeningen geven, allerlei redenen van verhindering zullen erkennen, enz. Het is nu eenmaal een een feit, dat goede controle in deze noo dig is, terwijl zij bij dit stolsel onmoge- gelijk is. 7e. Groote bezwaren zal men onder. vinden bij het aanwijzen van oefenterrein; schietbanen, magazijnen enz., in de ruim 1,600 gemeenten. Deze bedenking' is niet te onderschatten, vooral om de groote kosten. 8e. Voor bereden wapens, genie, ponton niers, torpodisten en vestingartillerie zal het stelsel niet uitvoerbaar zijn, eener- zijds, omdat daarvoor personen uit alle gemeenten moeten worden bestemd, b.v, zij die zich vrijwillig aanmelden voor do bereden wapens; zij, die bepaalde tech. nische eigenschappen bezitten, als vak lieden voor de genie, schippers voor do torpedisten en pontonniers, terwijl ander zijds voor de vestingartillerie veelal per soneel moet worden bestemd, dat niet geschikt is voor de infanterie, dus oolc dienstplichtigen uit buitenprovinciën waai? geen geschut enz. aanwezig is.; Ken verhaal uit het eerste Keizerrijk. 3 ■Na dezen brief gelezen te hebben, bleef te kolonel eenige oogenblikken onbeweeg-' lijk met half gesloten oogen. In gedachte ■ag hij weer het bekoorlijke meisje, dat pm den brief geschreven had, terug: vijf - twintig jaar, bnjin getint, van schoone jstalte, vlug van begrip, en een blik vol hartstocht, welke aan een droombeeld B^eed denken. Zij zal eender van mij Most zijn, dan zij dacht, mompelde hij- Hij stond op en verfrommelde in zijn panden de brieven van vader en dochter, Wijl hij zich afvroeg, wat hij er miee ou aanvangen. Op hetzelfde oogenblik ?«rd er aan de deur geklopt- Alvorens ipen te doen, verscheurde hij ze en wierp snippers in den schoorsteen, waar een atste glimpje vuur smeulde onder do teh. Zonder te weten of het vuur het -pier zou verteeren, ging hij naar do "ur, waar de hotelier bedrukt zijn reke- "1 aanbood- De kolonel betaalde, zonder te overtuigen of de cijfers klopten- alleen gebleven mot zijn kozak, verwisselde hij zijn burgerlijk pak tegen de klein tenue der grenadiers van de keizerlijke Russische garde; die uniform alleen zou hem een aanbeveling zijn bij de autoriteiten en postmeesters d-er plaatsen, welke hij moest passe&ren, om het Fran- sche grondgebied te veriaten. Vijf minu ten later waren zijn koffers gepakt en werden ze weggehaald; zijn kozak volgde om bij de verhuizing te wak-en- Weldra verscheen de kolonel zelf bui ten het hotel, terwijl hij op zijn door gang nog enkele napoléons (goudstuk ken) aan de bedienden uitdeelde- Hij glim lachte, zichzelven volkomen meester, en een toonbeeld van de grootste koelbloedig heid, ondertusschen nog minzaam ant woordende op de afscheidsgroeten en de wenschen voor een spoedigen en behou den terugkeer, welke men hem eerbie- diglijk toevoegde. Vóór het hotel wachtte het postrijtuig met ontstoken lantaarns en den postillon op den bok, geheel gereed voor het ver trek- Het was reeds nacht en de straat was geheel verlaten- Prétoff zette zich in het rjjtuig, terwijl zijn kozak achter op den wagen klom- Een forsche zweep slag zette de paarden aan; zij draafden weg en namen de richting der boulevards, De Commissie heeft zelve gezocht naar een oplossing, die wellicht' bevrediging kan geven en die door medewerking der belanghebbenden tot stand kan komen. Er is h.i. geen overwegend bezwaar tegen om, bijaldien de ouders zulks ver zoeken, aan alle militairen, die in een bepaald garnizoen, hetzij hij ouders of familie, hetzij in militaire vereenigingen, convicten of soortgelijke instellingen, huis vesting kunnen krijgen, vergunning te geven om buiten de kazerne te eten eif te legeren. Daardoor kunnen dus R.-K* militairen, ook zij die geen familie in het garnizoen hebben, worden gehuisvest in dé door hun ouders aangewezen omge ving, waarop wellicht door de geestelijk heid een bijzonder toezicht zou kunnen worden uitgeoefend, doc-h met de overige militairen de oefeningen bijwonen. Men krijgt dan per garnizoen een soort kost huis, er kan worden bepaald, dat de le vensmiddelen en het nachtleger uit mili taire magazijnen gratis worden verstrakt. In garnizoenen met overwegend Katho lieke bevolking zouden wellicht militaire gebouwen aan het Rijk in bruikleen kun nen worden gevraagd. Het spreekt vanzelf, dat de Katholieken, behoorende tot gemeenten, welke voor een bepaald garnizoen moeten leveren, eenige kosten moeten over hebben voor de le gering, voedselbereiding enz. der dienst plichtigen, maar de zaak, waarom het gaat, is dit offer alleszins, waard. Men krijgt dan een toestand, zooals die ook in de particuliere fabrieken, bedrijven, diensten, kantoren enz. bestaat. Me werkt- te zamen, doch gaat m den vrijen tijd ieder zijns weegs. Herhaaldelijk is de vraag besproken, of het niet beter is den eersten oefentijd door te brengen in groote kampen in plaats van in garnizoenen. Deze vraag moet ont kennend worden beantwoord, omdat men' daardoor vanzelf het gezinsleven buiten sluit en omdat de man dan buiten de diensturen zeer weinig afleiding heeft, te veel in de cantine blijft, uit verveling te vroeg naar bed gaat, enz. Het beste acht de Commissie de - niet groote steden met goede oefenterreinen en niet te groote garnizoenen. Ook is hut een bekend ver schijnsel, dat langdurig verblijf in een kamp weinig opwekkend is voor het in structief kader, terwijl '.juist opgewektheid een lioofdvereischte is, van.r militaire oefe ningen. Zoolang het kazernevraagstuk nog niet in den boven voorgestelden zin is opge lost, moeten wij met nadrukkelijken ernst eischen, dat de toestanden in de kazernes zoo goed zijn, vooral in zedelijk opzicht, als mogelijk is in een dergelijke omgeving. Orde, tuclït en hygiëne moeten met kracht worden bevorderd. Gestreng moet opgetre den worden tegen ruwen toon, onzedige taal en vloeken, met onverbiddelijke ge strengheid waar het meerderen geldt. De Katholieke opvoeding' en de militaire ver eenigingen moeten het hare er toe bij dragen, om geloof en godsdienstzin leven dig te houden. De inwerking der ouders op hun dienstplichtige zoons moet voorts zoo groot mogelijk zijn; zij moeten hun invloed op de garnizoenskeuze kunnen doen gelden, voor zoover het dienstbelang 'zulks toelaat. De miliciens moeten in de gelegenheid worden gesteld den Zaterdag namiddag en den Zondag in het gezin door te brengen. Éénmaal per kwartaal zou den ouders gelegenheid kunnen worden gegeven, gezamenlijk hun wenschen ken baar te maken aan de commandanten der onderdéelen, waarbij hun kinderen dienen. In de eantines moeten uitsluitend alcohol vrije dranken worden verkrijgbaar gesteld. Daarenboven moet de tijd, die in deze gevaarlijke omgeving moet worden door gebracht, zooveel mogelijk worden bekort, waartoe oefeningen buiten de kazerne moe ten worden bevorderd en aangemoedigd. V Op, naar den Hanzedag. Nog een laatste klaroenstoot naar da vier hoeken van ,de Zeeuwsche eilanden) welke leidden naar den weg van Straats burg. De hötelier bleef op den drempel der deur slaan, tot hij het rijtuig bij de kromming van de straat had zien ver dwijnen. Toen ging hij terug naar zijn bureau, met het hart vol spijt dat zijn beste klant vertrokken was- Hij bleef nog langer dan een uur bezig met rekeningboeken te regelen, toen er zich twee personen aanmeldden, die hem totaal onbekend waren: de een nog jeug dig en met 'n opeifhartig en beminnelijk gelaat en bekoorlijke stem en manieren, met alle uiterlijke kenteekenen van vast beradenheid en gezagde andere van meer gevorderden leeftijd, met een streng uiter lijk en. ernstigen blik, en die scheen te gehoorzamen aan zijn gezel- Reide waren gekleed in die eigenaardige Meeding, welke in de mode gekomen was sinds de klee ding van het oude koninkrijk en der re volutie was verouderd geworden- Is kolonel Prétoff thuis? vroeg de jongste der twee bezoekers- Hij is vertrokken, antwoordde de hötelier, zonder zijn werk te onder breken- Watl vertrokken! maar niet voor toch zieker? Ik hoop, dat hij nog terugkomt, maar wanneer weet ik niet. Hij is met een die de Katholieke middenstanders toe* roept: Op, als één man, Vrijdag, ter heen te gaan en het is in uw belang. Uw Hanze-meeting te Goes! 'tlsl uw plicht e® plicht. Wfar uwe leiders met zooveel moei te en zorg den Hanzedag hebben.' voorbereid, daar behoort gij te toonen,' dat gij voor hun werk', ten slotrte nul werk, niet onverschillig moogt zijn. Geen voorwendsel van zake-ndrukte, tijdgebrek! enz. enz. Geen Jan Saliegeest, geen muf en duf conservatisme, geen vit en knib-l belzucht mogen hier eenig vat op u heb? ben, maar een frisch verlangen om met uw tijd te willen meeleven, uw schouders te wiilen zetten onder het werk van derf opbouw uwer organisatie, moet u met één sprong over alle bezwaren heenzetten. Dan zal uw massaal verschijnen op derf Hanzedag ook een massaal getuigenis zijd van uw Roomscha durf, van uw Room? scha kracht, van uw Roomsche trouw; En een bewijs, dat gij uw belang begrijpt, dat gij de teekenen des tijds vergaat, dat gij de bakens' weet te verzetten waar liet getij verloopt, dat gij beseft: wil de middenstand heden ten dage niet worden weggedrukt van het openbare erf, dan moet hij worden flink georganiseerd en stevig toegerust met al wat strekken kan om hem zegevierend uit den bestaansstrijd naar naar voren te doen treden. Die middelen, die wapenen vindt gij, Roomsche Middenstanders, alleen in het tuighuis onzer Roomsche organisatie. 30 April zal voor U zijn een ont- wiKKelingsdag, een 'propagandadag, een collegiale feestdag. Niet de geest van con-, currentienijd die verdeelt, maar de geest der ware Katholieke, solidariteit, .die ver- eenigt, Worde vaardig over den Roomsehen Middenstand in Zeeland. Dat versterkfei en bevestige tot in lengte van dagen Hanze-dagi te Goes. DUITSCHLAND De Domdielstal te Hildesheim. BERLIJN, 27 April. (Parte Msb.) In den nacht van 12 op 13 April is er te Hildesheim in de schatkamer van den dom ingebroken. Van den domschat werd een groot deel gestolen. De Berlijnsche politie heeft thans de diéven gearresteerd en heeft de kostbare stukken, die gestolen zijn, weten te ont dekken. Weliswaar zijn bijna alle stukken zwaar beseliadigd, zelfs voor een deel geheel vernield. Van het groote Moeder Godsbeeld is het gouden kleed geheel af genomen ï- Als de daders zijn twee mannen gearres teerd, waarvan de één vroeger in den dom als kostershelper dienst deed. Hij kende eiken lioek van den dom en de domschatten nauwkeurig en wist ook de waarde der afzonderlijke stuiken. Het was hem ook bekend, dat er stuk ken onder waren ter waarde van 1 mill lioeu en ook stukken van niet te schatten waarde. Toen de diefstal ontdekt werd, werd Hildesheim onmiddellijk door militairen afgezet en werden alle personen, die Hil desheim wilden verlaten, 'gefouilleerd. De dieven bleven echter in Hildesheim achter, tot de opwinding over hun brutale daad wat bedaard was. Thans zijn ze, zooals gezegd, in Berlijn gearresteerd. De geroofde stukken, 18 in getal, be staan uit zuiver goud en zilver. Door des kundigen werd o.a. een gestolen bocaal van het jaar 1721 op 1 millioen getaxeerd. De zware kelk is in stukken geslagen. De monstransen zijn met haar stralen kransen tot ballen ter grootte van -een vuist samengedrukt. Het Moeder Godsbeeld, waarvan boven sprake is, behoort reeds sinds 1438 tot den domschat. Het is uit lindenhout ver. vaardigd en werd totaal vernield. Het kleed is aan stukken gesneden evenals de ketting met edelgesteenten. Het beeld werd ieder jaar bij processies voorop gedragen. postrijtuig weggereden ,om 6 uur, zonder te zeggen, waai' hij heenging, noch wan neer hij terug zou komen; ik ben tot de overtuiging gekomen, dat hij een lange reis beeft ondernomen, want hij heeft zijn koffers meegenomen. Dit onverwachte vertrek heeft mij overigens zeier verrast, vervolgde de hötelier, daar ik het in 't ge heel niet had kunnen vermoeden. De vogel is gevlogen, sprak met zachte stem degene die tot nu toe ge zwegen had, tot zijn gezel. Ik had u wel gezegd, mijnheer de onderzoeksrechter, dat we te laat zouden komen. Ja, maar het. is toch niet onze schuld, wij hebben ons best gedaan, mijn beer de .commissaris, e nik heb u ont boden bij het ontvangen van de bevelen van bet gerecht. Maar wie denkt u, dat den kolonel gewaarschuwd heeft? Natuurlijk de prinses! Zij vertoefde aan het hof en zal het ©en of ander van de plamme-n des keizers vernomen hebben, waarna zij zich gehaast zal heb ben, om -die aan haar beminde over te brengen. Door zulk een titel aan dien spion te geven beleedigt gij ook den keizer merk te de onderzoeksrechter van uit de hoogte op; n vrouw, die tot de keizerlijke familie behoort!... BERLIJN, 27 April. (H.N.) Officieel wordt medegedeeld, dat de nota van den oppersten raad over de resultaten de* onderhandelingen te San Remo nog niet is overhandigd. Het voorstel tot het hou den van mondelinge besprekingen is ge daan overeenkomstig den eisch van Duitschland bij het begin der vredeson derhandelingen. Van een niet opvolgen van eenige afzonderlijke bepalingen van het vredesverdrag kan volgens Duitsche opvatting geen sprake zijn. De bedreiging dat nog meer Duitsche streken bezet zul len worden wegens het niet nakomen van het vredesverdrag kan opgeen enkele bepaling' van dit verdrag gegrond worden. Kculsche Katholiekendag. Den 9en en 10e Mei zal te Kefulfcn een groote Katholiekendag gehouden wor den voor Keulen en omgeving. In een oproep, welken de commissi^ ter voorbereiding van den Keulschen Ka; tholiekendagg epublioeerd heeft, wordt er, op gewezen, dat deze geen politieke doelj einden nastreeft, en zich ook Van elke beïnvloeding van den confessioneelen vre de zal onthouden. Hij' zal er zich toe be perken de zegenrijke werkingen der Ka? tholieke kerk op godsdienstig, zedelijk en sociaal gebied -duidelijk te doen uitkomen? Tegenover de gevaren van het oogenblik eoi de hevige aanvallen van anti-kerke lijke kringen zullen wij onze godsdienstige plichten in het particuliere, en openbars leven nauwkeurig overwogen en in de ge meenschappelijke, erkenning van ons ge loof nieuwen moed en fjissch'e kracjrl (scheppen, De ex-koning van Beieren. BERLIJN, 27 April. (Part. Msb.) Vol? gens bericht' nit Munchen is de ex-koning van Beieren op hét slot van .Wittelsb'ach! aangekomen, waar hij zich definitief zal vestgen. i De Putsch-geruchten. BERLIJN, 27 April. (Part. Msb.) Geen da ggaat voorhij of er komen nit een ofi ander deel des lands geruchten over van een nieuwe,, dreigende, putschpoging. Van daag is Halle' aan de beurt. Gewapende arbeiders zouden daar voornemens zijn; morgen of den lsten Mei tegen het regee- ringsgarnizoen en vooral tegen de reactio naire ambtenaren te, velde te trekken) Na de.laatste algemeene staking zijn in Halle en omliggende steden bijna geerf wapens afgegeven- Naar gemeld wordt? zouden de troepen dan ook aanmerkelijke versterkingen ontvangen hebben. Herhaaldelijk gaat het gerucht, dat de arbeiders van de chemische fabrieken bij Merseburg de fabrieken in 'de lucht willen doen springen. Van andere zijde wordt verklaard, dat niets te Halle en omstreken er op wijst? dat onlusten ophanden zouden zijn. Duitschland, Griekenland en Portugal? BERLIJN, 27 April. (W.B.) Het vre desverdrag is tusschen Duitschland! eener? zijds en Griekenland en Portugal anders zijds van kracht geworden3 De memoires van Bismarck. De uitgeversfirma Cotten deelt mede? dat het derde deel van de „Gedanken undl Erinnerungen'-'v an Bismarck' tengevolge van de beslissing van de rechtbank' te Stuttgart niet verschijnen zal. Het po litieke testament van den stichter van het rijk kan het Duitsohel volk slechts onver kort en on verminkt bekend' gemaakt wor den. De brieven van den keizer echter zijn met den tekst van het geheele werk! organisch verbonden. Del schadevergoeding. BERLIJN, |26 April.- Volgens berichten uit Parijs zal Frankrijk van Duitschland/ een bedrag van 90.000 millioen mark eischen, te betalen in 30 jaar. Engeland! zou 50.000 millioen voorgesteld hebben.. Öe commissaris van politie verontschul digde zich- i Ik herhaal slechts, wat iedereen ver telt. Er is geen twijfel aan, dat er intieme! betrekkingen bestonden tusschen de prin ses en den kolonel. Dat was een publiek geheim en zoolang het tegendeel niet wordt bewezen, zoolang houd ik vast aan mijne meening, dat de kolonel door haar kennis heeft gekregen van de verdenking, waaraan hij bloot stond en van de beslis sing des keizers om hem te arresteeren, niettegenstaande zijn waardigheid van di plomaat Voor het overige, mijnheer de onderzoeksrechter, is de kwestie om hel weten, wify hem heeft gewaarschuwd van ondergeschikt belang. Het zou meer van belang zijn om eenig bewijs te vinden van de daden, waarvan men hem verdenkt erf om zijn medeplichtigen te vinden- -Hoe wil u dat aanleggen, nu hij vertrokken is? vroeg de onderzoeksrech ter. Het is wei zeker, dat hij niets heeft achtergelaten- Men kan zich daar altijd nog van overtuigen, door het vertrek, dat hij zoo juist verlaten heeft, eens te onderzoeken, gaf de commissaris van politie ten ant woord. I J 1 (Wordt vervolgd-)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 1