ng gevraaf Kinderhoek Dagblad voor Zeeland REN. BUISIN AUTÉ'S in HH. Adverteerders „De vlek aan de Zoldering." APRIL 192 Nummer 55 Woensdag 21 April 1920 Zestiende Jaargang EN KOERS] rreerende prijz! Ruiker, ontvangt e cadeau, VLISSINfii st der laatst ultgekoffl De directeur Wijziging Huurcommissiewet. BU itenTAND7^ BELGIE FEUILLETON DUITSCHLAND. ENGELAND FRANKRIJK OOSTENRIJK. HONGARIJE. ITALIË. POLEN AMERIKA BINNENLAND. c x47' i. Van Ma&tja r •kking van 19 den. 234. 17. m 19 April, prland 1918 1917 763/t, 1916 81 1916 9-23/ Indië 1919 100'/,. 1917 85'/, 1916 85'/, 1915 91'/ Jandelsb. 308'/, Idelsmij. 230'/, In 383—387 emg-ing- tie Petrol, bun Rubber 'kalijn I Japanlijn eepsunie Fe. Marine la chappy Tabak 813—829 700—702 931—937 225—232 495—505 243—247 352—355 308'/,—310 42'/, 482 475 434 202 63 |fic 4'A i:akoers 19 April, erlijn 4.254.40 'eenen 36) ïkrijk) tempel) 4.70 itmpel) 4.20 1.35 Jachtige lezer zal bemeil ide valutakoersen voor ?an 19 April anders luii nummer gisteren. Het kt at de gisteren vermelde b welke in den morgen in id bij het sluiten van tn itgesteld, terwijl de koen orkomend, de namiddag!» omgeving spoedig mogelijk. Brieven, «1 |:U van de „Nieuwe Zeeiwl 241-42 Nieuwe Zeeuwsche Courant Telefoon 97 Westslhgel, GÖÊS VLISSINGEN, Kasteelstraat 85. Directeur: JOS. VAN DE GR1ENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden f 0.20 per week, Advertentiën van 1 tot 6 regels f1,50, elke regel, meer fO,25; bij contract beduidende korting. worden verzocht, de advertentiën voor het Zfterdagnummer des Vrijdags reeds in te zenden, met het oog op den vrijer. Zaterdagnamiddag. Voor de annonces, ingekomen na 9 uur des Zaterdagsochtends, kunnen wij geen plaatsing garandeeren. Minister Aalberse stelt een wijziging Ivoor van bedoelde wet, beoogende om ld© regeling der huurprijzen weer geleidelijk over' te hreugein in het vrije verkeer. Het soc.-democratische "blad „Het Volk'* (fulmineert in woord en beeld tegen diei wijziging, wijl in zijn oog alle huiseigena ren uitzuigers en afzetters zijn. Deze verkeerde voorstelling! wordt (door het blad „De Vrijzinnig Democraat" al dus recht gezet. „Dit wijzigingsvoorstel heeft „Het Volk" de gelegenheid gegeven tot een scheldpartij op den minister en de huis eigenaren, die wel in grofheid van uit drukking, doch niet in kracht van argu menten uitmunt. Het geheele Wetsvoorstel heet natuurlijk een poging om de arbei ders uit te zuigen en de huiseigenaren) vet te mesten. Een plaat in een der num mers van het blad, voorstellende den wel- •gedanen huiseigenaar, die als Shylock dreigt het volle pond vleesch uit hei lichaam te snijden, ademt denzelfden geest. - Nu is het ongetwijfeld juist, dat door aanneming van het wetsvoorstel de inkom sten der huiseigenaren zullen stijgen. Dit is echter volkomen billijk. In de eerste plaats zijn de onderhoudskosten der wo ningen ten zeerste gestegen, zoodat tegen woordig menige noodzakelijke werkzaam heid achterwege blijft, eenvoudig 'omdat de huuropbrengst der woning daartoe on voldoende is. 'In de tweede plaats moet ooki de huiseigenaar alles veel duurder beta len; de kosten van het levensonderhoud zijn voor hem in dezelfde mate gestegen, als voor de overige leden der maatschap pij. Wordt zijn inkomen dus verhoogd in (dezelfde verhouding als de., prijzen der levensbehoeften verhoogd zijn, dan blijft! het zelfde cwic.die:v- Dezelfde re denen dus, die de arbeiders, volkomen te recht in den la-atsten tijd, herhaaldelijk! om loonsverhooging hebben doen Vragen, tmotiveeren ook voor den. huiseigenaar een evenredige verhooging van inkomen. Mocht de verhooging der huren zooveel (bedragen, dat de toeneming van het inko men, van den huiseigenaar meer bedroeg dan die van de kosten van het levenson derhoud, dan is dat meerdere inderdaad winst voor dien eigenaar. Het is dan een winst in den vorm, zooals er ook op, 'allerlei ander gebied gemaakt (wordt, winst, te danken aan een voor den geluk kige bijzonder gunstigen samenloop Van. omstandigheden. Van deze winst, die wij! tegenwoordig gewend zijn met den naam conjunctuurwinst te (bestempelen, moet on getwijfeld de schatkist een belangrijk deel opvorderen. Het vorderen van dit aandeel is echter geen vraag van woningpolitiek, (doch van de belasting."- .Wat „De Vrijzinnig Democraat" bier zegt, is juist. Men moet bij de beoordee ling eener kwestie niet doorslaan en den gulden middenweg weten te bewandelen. Maar de gulden middenweg en „Het Volk"Die staan tegenover elkaar als .,wateT en vuur. De Belgische arbeiders en I Mei. BRUSSEL. De Zondag alhier gehou den buitengewone zitting van het vak- vereenigingscongres heeft eene motie aan genomen, waarin besloten wordt op 1 Mei te staken als protest tegen de duurte der levensmiddelen en tot schraging van Uit het Fransch. 15) 0 Moeilijk klom mijn tante de trap op, deur der werkkamer stond open en er •kwam een.réük van kruitdamp uit. Welk een verschrikkelijk schouwspel vertoon de zich aan de blikken van die zoo schul dige vrouw I Do kolonel lag op den vloer, met stijf lichaam on verbrijzeld hoofd; onkenbaar, te midden van eon plas bloed zijn rechterhand lag op de borst en hield een pistool omkneld. Naast hem was zijn oppasser neergeknield en weende. - Mijn tante zag dit alles bij het licht van een walmende lamp, die op den les senaar stond, en door een blauwachtigen damp, die in de kamer hing. Het was haar, alsof het bloed van haar echtge noot op haar voorhoofd brandde, als een gloeiend ijzer. Zij «tiet een hartverscheu, renden kreet uit en viel bewusteloos neer. Maar dat is afschuwelijk! onderbrak hier de vrouw van Albert. Het is om de nachtmerrie te krijgen, voegde mijn vriend er aan toe. den eisch tot socialisatie van de productie middelen. De afgevaardigden der spoor wegarbeiders deelden op het congres mede, dat hunne organisatie bereid was aan de staking deel te nemen, indien dit door het congres werd verlangd. Het congres nam dankbaar nota van deze bereidwillig heid, doch besloot, dat het onder de hui dige omstandigheden niet noodzakelijk was van het aanbod gebruik te maken. Een Vlaamsche stem ove,r België's positie. „Het Vlaamsclie Land", dat geredi geerd wordt door den heer August van Cauwelaert, oud-luitenant en oorlogsver minkte, schrijft onder den titel: „Belgic naar den ondergang", het volgende: „Wie spreekt daar nog van België's vrijheid en onafhankelijkheid? We ikwa- men vrij van het Duitsche juk, maar zé Idwongen ons in het dwangkleed van het iFransche imperialisme. We zijn Frank rijk achterna geloopen als 'een slaafsche hond en we hebben ons belachelijk gei (maakt voor de wereld. Het gaat nu niet te klagen over de houding van Frankrijk; in de Luxemburgschei kwestiewe hebben ons zoo slaafsch gedragen tegenover dad land, dat het geen respect meer voelea kan voor ons. Intusschen moesten wij te gen de Hollanders worden opgejaagd, op: dat Frankrijk zich des te gemakkelijker langs den Rijn zou kunnen omhoog wer ken'. En wat heeft die lakeien-politiek ons niet gekost op economisch gebied? Frank rijk heeft ons geld mede naar de ramp gesleurd. Wij kunnen ons zelf redden op éene voorwaarde: dat we een zelfstandige politiek voeren. Maar is het niet reedsl te laat? Kan men nog hopen wanneeil een regëering, zonder het Parlement ta Raadplegen, troepen durft te zenden om, met de Franschen vermengd, een nieu we strook van Dnitschland te bezetten? En dat tegen den wenseh van Engeland en 'Amerika. Is er nog kans op redding Een Sniddel is er tn ogdat het Vlaamsche land als Vlaamsche land in verzet kome.' Maar het Vlaamsche Verbond zwijgt, (het Vlaamsche Front zwijgt, de Vlaamsche gemeentebesturen en provincieraden zwij gen; het Parlement zwijgt en de Konin# zwijgt. Straks komt de wanhopende Jkdas pp'net tóohell igestöfmiKal roepend.: „het is te laat, ik heb Hem overgeleverd". Hoelz gearresteerd. BERLIJN, 19 April. De commandant Hoelz is gisteren te Marienbad in Bo-i hemen door de Tsjechische politie her kend en gearresteerd. Vandaag is hij naar de gevangenis te Eger overgebracht. Bij zijn verhoor weigerde hij halsstarrig zich omtrent zijn persoon uit te laten, maar hij werd door eenige andere com munisten van Falkenstein, die zich even eens te Eger bevinden, herkend. Hoelz verklaarde, dat hij slechts voor een Praagsche rechtbank verklaringen zou afleggen. Vermoedelijk wordt hij echter aan Duitschland uitgeleverd. Men vond in zijn bezit een som van 130.000 mark. Bij zijn arrestatie poogde hij een hand granaat te werpen, hetgeen op liet laat ste oogenblik nog verhinderd kon worden. Een samenzwering in Beieren. BERLIJN (W.B.) Het Beiersche ge zantschap alhier deelt mede: In den laat- sten tijd waren er aanwijzingen, dat in de „Festunghaftanstalt" Niedersehoenen- feld (Beieren) een wijdvertakte samenzwe ring werd gesmeed, teneinde de regeering ten val te brengen en de Radenrepubliek in te voeren. Het plan, dat in bijzonder heden was uitgewerkt, zou worden uit gevoerd, na ontwapening der burgerwach ten. De fouilleering der gevangenen heeft de verdenkingen bevestigd. BERLIJN, 19 April V.D. De nieuwe kieswet zal aan de Nationale Verga dering worden voorgelegd. Zij voorziet dat er volgende maal geen verkiezin- Wij richtten onze blikken naar de zol dering. Dc half uitgewischte vlek scheen mij plotseling begiftigd met een betoove- rende kracht. En mevrouw Helena in haar balkleed glimlachte nog altijd op haar por - trel, en naast haar zag de kolonel, met de handen aan zijn sabel, ons somber aan. Den volgenden morgen, vervolgde M. D. op kalmeren toon, kwam Louis Mou- lins bij mijn vader aanloopen. Deze ging haastig mee, maar mocht zelfs den troost niet smaken, om voor de laatste maal de trekken van zijn ongelukkigen broeder te beschouwen, zoo deerlijk had het pistoolschot hem verminkt. Mijn vader was diep gegriefd. Niets is zoo afschuwelijk als het ge zicht vau een zelfmoordenaar; een on noembare afgrijselijkheid hecht zi;h aan het li-haam van iemand, die do eeuwig heid ingaat door een laatste ops'and tegen zijn Schepper. Maar mijn oom doodde zich in een oogenblik van bittere wanhoop. Was bij' neg wel bjj volle kennis? God alleen weel het. Men vond op den lessenaar een brief, geadresseerd aan m'jn vader. Met weinige woorden stond daarin, dat nrju oom aan zijn broeder al z'jn goederen vermaakte, roerende en onroerende, waaronder ook gen zullen plaats hebben, In de gebie den waar een volksstemming moet plaats hebben, maar dat de'- vroegere benoemde vertegenwoordigers irf functie zullen blij-, ven, en bijgevolg in den nieuwen Rijks» dag zitting zullen hebben. Eraher ger, BERLIJN, 20 April. De rijkseommis-f sie van de 'centrumpartij heeft zich met groote meerderheid uitgesproken tegen eert Idijksdageandidatuur van Erzberger. De toestand in Ierland. Aan de „Daily (jronicle" wordt uit Londonderry gemeld,dat deze. plaats in den nacht van Zaterdag op Zondag het toöneet van ernstige ongeregeldheden was, zoöals sedert een halv.e eeuw niet voor kwamen. Gedurendevijf uur heerschte er in de sta4 een formeele opstand. Over al werden geïsoleerd wandelende soldaten aangevallen, terwijl andere Sinn Feiners pogingen aanwendden om de politiebur- reaux te bestormen. Zoowel de soldaten als de politieagenten zagen zich genood zaakt op de menigte; te vuren. Verschei dene soldatsb en agenten werden gewond. In het geheel werden 25 menseben ge; kwetst, van wie één. ernstig. De agenteD wisten echter meestér te blijven van de politieburraux. Vele .winkelruiten werden verbrijzeld. Er zijn 200 man troepen ter assis tentie naar Londonderry onderweg^ KOPENHAGEN, U9 April V.D. De- nikin is te Londen' aangekomen. Hij koestert het voornemen, daar eenige maanden te verblijven. Tengevolge van de ontsporing nabij VernouilletVerneu-J van den sneltrein Parijs-Chei'bourg zijn vier mensehen ge dood en 50 gewond. ,-Briand was onder dei passagiershij is ongedeerd gebleven. Een Europceseke Centrale Vierbond? De „Mittagpost" van Weenen verklaart van bevoegde zijde,%e. vernemen, dat de vorming van een politiek blok tusschen Oostenrijk, Duitschland Fa Italië aan staande j.s en dat de onderhandelingen "Kome, Temp) en Weén'én feedsïh "«en" vergevorderd stadium verkeerea. „Italië", schrijft het blad, „dat bij zulk een economiscji eu later oök militair verbond het grootste belang heeft, heeft zich bereid verklaard, het streven van Oostenrijk, naar aansluiting bij Duitsch land, te steunen, daar het daarmede een gemeenschappelijke grens met Duitschland zou krijgen. Italië is ook bereid, aks dit verbond inderdaad tot stand komt, Zuid-Tirol aan Oostenrijk terug te ge ven". Twee maten! Toen Bela Kun in Hongarije heersohtte., bepaalde de tyran, dat in elk huis (een lid) zijner partij ,als medebewoner moest opge nomen worden, om te zien "wat er gebeurde) en te hooren wat er gesproken werd. De christelijk-soeiale partij zag Ikaar 'kas met 650.000 kronen verdwijnen en ook vele andere kapitalen werden gestolen, bm mee de communisten in Oostenrijk te steu nen. Honderden gijzelaars werden gevangen gezet en tot bloedens toe gegeeseld. Dat alles en nog veel meer gebeurde bn de Weensche pers, behalve tie christelijke! natuurlijk, zweeg. Thans zijn te Boedapest drie commu nisten veroordeeld wegens vreeselijke mis daden. En de roode Weensche pers Schreeuwt moord en brand over die vreeselijke 're actie. Tweeërlei maat. (C.t) De Italiaansöhe regeering heeft het Palazzo Gisini te Rome voor zes mil- Anlneraie beg.epen was. Onder' aan "het testament las men: Mijn vrouw is de s-hu'd van m'jh dood, daarna stond een woord, dat was doorgehaald en geheel onderaan „Ik ver geef haar". Toen mijn tante was hijg kb'.nen, kreeg zij een aanval van delirium, vergereld van een zware koorts, maa1- haar krach tig gastel kwam deze crisis te boven, en na verloop van. vier en twintig u en, was 'zij1 hersteld. Bij het aair-choawen van mjin oom barstte zij In snikken los. Maar wat kon men zeggen of haar troosten? Bij het hooren van het testament eohter droogden haar tranen' als ware zij plots betooverd. Donzelflen dag nog vertrok zij naar de stad en nam haa- intrek' in een hotel. Zij verliet dit niet en na de begrafenis van haar man, pake z'j haar koffers en zonder zelfs maar afscheid te nemen vair ons, vertrok zij naar haar vader in Midden-Frank'ijk'. Een j lar later vernamen wijl, dat zij wee.' gehuwd was; later 'hoorden we niets meer van haar. Ik' ben overtuig!, dat «rij dikwijls b'j on weersbuien, aLs groo'e regendroppels op haar voorhoofd vielen, heeft teruggedacht aan Aulnetraie en aan dien man, wiens bloed haar stempelde met het zegel der ïioeu lire aangekocht en het aan de Duit sche regeering als gezantschapsgebouw ter beschikking gesteld. Polen ea Sovjet-Rusland. Generaal Henrys, het hoofd van de Fransche missie in Polen, heeft in een onderhoud met een redacteur van de „Pe tit Parisien" o.a. gezegd, dat hem hij een inspectie van het Poolsehe front is gebleken, dat het Poolsehe leger in uit stekenden staat is. De geest der troepen is voortreffelijk en ze zijn beter uitgerust en gevoed dan in het begin van den winter. Aan de Duna, de Beresina en de Zbrucz hebben de Polen zich zóó versterkt, dat zij de bolsjewiki gemak' kelijk het hoofd kunnen bieden. Het joode leger op het Poolsehe front heeft sedert de nederlagen van Koltsjak, üenikin en Joedenitsj aanzienlijke verster kingen gekregen en spant zich al een maand lang in om een bres in het front te slaan. De pogingen zijn geheel mislukt. De Polen hebben niet alleen alle aan vallen afgeslagen, maar hebben in Wol- liynië en Podolië de bolsjewiki 20 K.M. achteruitgedreven. Het Poolsehe leger besloot de gene raal is in uitstekenden toestand en onze bondgenooten kunnen de vredeson derhandelingen tegemoet zien met de ze kerheid dat zij in het voordeel zijn. WASHINGTON, 19 April V.D. Na onderzoekingen naar de oorzaak der sta king blijkt, dat er tusschen de commu nistische partij en de Russische interna tionale communicatie bestaat en dat de Amerikaanscli'e communisten en Russi sche bolsjewisten een verdrag hebben af gesloten, volgens hetwelk zij de verbrei ding der bolsjewistische ideëen in Ame rika op zich zullen nemen. De onder zoekingen worden voortgezet. De toestand van Wilson. Het Centraal News meldt, dat Wilson 6poedig weermet de recepties der bui- tenlandsche diplomaten èen aanvang zal maken. Naar verluidt, wacht hij alleen de aankomst van den Engelsehen ge zant, sir Auckland Geddes, af om een reeks rpceptiesè te beginnen^ Dr. Graysón heeft verklaard, dat Wil son phyriek in staat is te doen wat hij wil. De burgerij tegen dc stakers. Een door de „Times" ontvangen tele gram nit New York, dat Vrijdagmorgen werd verzonden, meldt, dat in Amerika de middenstanders zieh organiseeren om dc spoorwegstaking te fnuiken. Leden van die organisatie gaan in sommige plaatsen op het Long Island zelfs zoover, de werkstakers thuis te bezoeken en hqn voor de keuze te stellen, het werk te hervatten of anders de stad te verlaten. Ook hebben veel middenstanders een blauwe kiel aan, om als werkwilligen op de treinen de plaats van de stokers in te nemen. De spoorwegstaking. NEW YORK, 19 April. Het verkeer op de hoofdlijnen, die door de staking getroffen zijn, was gisterenavond dichter bij 't normale dan ooit selert 't uitbreken van de beweging het geval geweest. Door de instelling van den spoorweg-arbeiders raad, te Washington, die de loongesehillen moet bijleggen, is de toestand aanmerken lijk verbeterd. Slechts hier en daar schij nen de arbeiders voornemens den strijd wanhopig voort te zetten. DE VREDESCONFERENTIE De eerste besprekingen, SAN REMO, 18 April. De lamhassadeur jler Vereenigde Staten te Rome, die zieh gisteren te San Remo voor persoonlijke rédenen ophield, zal heden- weer naar IRome vertrekken. Hij' zal niet aan de be- vervloek'ing. Mijn vader' was dus da bczï te gewer den van Autotare, mliac hij wilde niet gaan wonen. Ni©; alleen hiellen hem som bere herinneringen van hier. ve.'wijderd, maar hij had beizwaren aangaande den oorsprong van dec© bea'tting en geens zins deelde mijn vader daarin de mee ning van zijh broeder. Hij' besloot om de sporen van liet d:ama te deen verdwijnen. Een gedeelte der meubelen werd ve.Jfooht en een ander gedeelte naar zijn woning overgebracht. Men legde een nieuwen vloer in de jw'ctk'-' kamer, maar wat mea ook sïhuurdï en veegde, en aanwendde can de vlek te verwijderen, hel hielp allemaal niets, de vlek bleef zichtbaar. Sinds dien tijd werd er een legende aan die vlek verbondenmen beweert dat zij in Augustus steeds rooder wordt, om geheel bloedrood te worden op den verjaringsdag der zelfmoord. Men beweert ook, dat die verschijning op een anderen tijd een familieongeluk aankondigt. Ten slotte werd algemeen geloofd, dat het in dit kasteel spookt.Gij kunt hiervan gè- looven, wat gij wilt, voegde M. D. er aan toe, terwijl hij een nieuwe sigaar opstak. Wat mij betreft, ik 'schrijf "het blijven sprekingen deelnemen. Amerika zal Idus niet teT conferentie zijn vertegenwoordigd.; In een voorbereidende zitting, Welke hedenmorgen werd gehouden, besloten üe drie premiers de besprekingen 'geheim te houden en slechts het onderwerp er (van ;door dagelijksche communiqué's mede ite deelen. Nitti, Millerand en Lloyd George kwa men in den laten namiddag opnieuw bij een. De Belgische ministers Hijmans en Jas pan kwamen hedenavond aan. Havas- Reuter.) Nitti's standpunt. PARIJS. De bladen schrijven over het standpunt, dat Italië te San Remo zal innemen, dat Nitti van plan is een groote rol te spelen. Hij zal een poging doen om zijn politieke en economische opvat tingen, die voldoende bekend zijn, bij zijn bondgenooten ingang te doen vinde.n. Italië zal geen nieuwe koloniale eischen stellen, maar zieh krachtig verzetten te gen iedere poging om Turkije te ver brokkelen. In het algemeen zal het aan dringen op de- eenheid onder de gealli eerden. TWEEDE KAMER. Zitting van 20 April. Behandeling onderwijswet. t De minister betoogt, dat het beginsel van Yan Ravensteijn neerkomt op hef) ■ergste cleriealisme, dat zich denken laat.' Tot dezelfde tyrannie voert het prineipg van den heer Van Laar. De Minister pis| verwonderd, dat de heer Visser van IJzen; 'doorn, die toch voor art. 192 der grond wet stemde, veTzuimde een ander plan voor werking aan te geven, waar hij dit JontweTp toch niet goed acht. De achtjarige leerverplichting hoort "bij; de leerplichtwet thuis, ook om er het vakonderwijs in te betrekken. ÏVan de Verplichting tot g.even van vervolgonder wijs wil spr. niets-weten, omdat dit tot ongewenschte toestanden leidt- Kosteloos lOnderwijs' is principieel verkeerd te ach ten en spr. acht het voor ouders en ver wanten een plicht, dat zij voor hun kin deren offers weten te brengén. Bovendiela pVerlegt de minister met zijn fcollegaj v.an Financiën over het schrappen van hefj artikel in de wet van 1897. De salaris motie van Ossendorp wordt door spr. ont raden. Wel wil spr. overleg plegen mek vertegenwoordigers van onderwijzersorga- jnisaties, en zal hij aan zijn collega's voor stellen om personen dier organisaties op( te nemen in een commissie, om daarmee, 'te (confereeren. Mr. H. J. Patijn, secr. van het depar tement van Buitenlandschef Zaken en Mr,, Everwijn, administrateur, chef der 'afd. Handel aan het departement .Ven Land-; houw, Nijverheid en Handel zijn gis teren naar Parijs Vertrokken", ter bespre king van een steunregeling aan de Mid- Ben-Europeesche staten. Audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen zal op Vrijdag 23 April e.k., die van den Minister van Waterstaat a.s. Donder dag 22 April niet plaats hebben. Staatsbladen. Afgekondigd zijn de Staatsbladen: No. 173. Besluit van den 8sten April 1920, tot vernietiging van het besluit van burgemeester en wethouders van St. Jansteen, van 22 Sept. 1919, waarbij aan C. Naessens aldaar een vergunning is verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop. Wittebroodkaart. De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van Graan en meel maakt bekend, dat als wittebroodkaart voor het van die vlek toe aan het doordringen in het hout en het gips van 'die sterk kleurende stof, het bloed, dat hoofdzakelijk bestaat uit vezelstof en vet. Doktoren heb ben mij dit verklaardDesniettegen staande zou ik u met Hamlet willen zeg gen, vrienden: „Er is meer in den hemel en op aarde, dan filosofen kunnen droo- men". Mijn vader opperde meermalen het denk beeld om Aulneraie in te richten tot een of andere liefdadigheidsinstelling. Als de abt nog geleefd had, geloof ik wel, dat het weer een klooster zou geworden zijn. Terwijl men intusschen afwachtte, onder gingen het park, de tuin en de bijgebou wen de veranderingen, die gij kent. Men zou gezegd hebben, dat mijn vader niet dankbaar was voor de verfraaiing, die door mijn oom was aangebracht. IVopjij een geringe som .had men het kasteel gesloopt. Alles werd tot nut ingericht en geofferd. Als geboren handelsman en van nature zorgvuldig, kon mijn vader er niet toe besluiten om ©en goeden grond en prachtige bosschen te laten verwilderen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 1