jwiel. s Dagblad voor Zeeland Nummer 42 Dinsdag 6 April 1920 Zestiende Jaargang 'ing FEN, E NINON -IN „EN I. SVÜNET. o m n r 2 O N. i r «t 11 Viior liefhebbers(van oudheden. Een Paaschei. BUITENLAND. DUITSCHLAND. i APRIL 1920 LBURG ■N i kleuren. jimes. 83-60 .BURG vielen, lia ten andere TING. e O n ■205 S m 2 O o E. a» o a i* CO I o 5. a o n O 9 3" 3 t O 0 1 2 3 2 O. 2 <D 3 Nieuwe Zeeuwsche Courant Hoofdredacteur: J, W. VI E N 1 N G S. Telefoon 97 Bureaux van Bijkantoor Redactie en Administratie: Westsingel, GOES Markt 1 en 2, MIDDELBURG Directeur: JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f2.50 per drie maanden; f 0.20 per week, Advertentiën van 1 tot 6 regels f1,50, elke regel meer f 0,25. Onbekend maakt, onbemind" daar- on"-vrr>.aseh"te ik de aandacht te trekken op de'zeer interessante provincie „Zeeland". Vaak boert men gewagen van 't.natuur- sclio m uér andere provincies, denk slechts 'aan Limburg Grld-'rland, Brabant, Dren the Over het rijke en van [vruchtbaarheid glanzende Zeeland wordt slechts zelden lerept. Ook de plaatsen waar de archeo loog geniet zijn welbekned, b.v. Maas tricht. Nijmegen Utrecht. Zeldzaam wordt er gesproken over Veere, Goes en het zoo fraaie Middelburg, het Noordsche Brugge. Het is me niet mogelijk, dat alles te behandelen, ik wilde alleen maar eere geven aan Zeeland en de menigvuldige producten onzer oud-Delftsche kunst, die men hier, en vooral in Zuid-Beveland, vindt, meer doen kennen. Delft is een oude stad in de provincie Zuid-Holland, gelegen aan de lijn Rotter dam—,s Hage. Men vindt ze vermeld m de 11e eeuw, want toen reeds werd Delft van muren voorzien door Hertog God fried, 1072. Tot de merkwaardigste ge bouwen behooren de Oude- of Hippolitus- kerk, waarvan de stichting opklimt, tot 1240. Hierin prijken de praalgraven van Maarten Harpersz. Tromp; Piet Hjm; en Elisabeth van Mannin. Verder da Nieu we of St. Ursulakerk in 1381 aangevan gen, met het praalgraf van Willem I, en den grafkelder1 der Vorstelijke Familie van Oranje. Onder het beroemde beeld werk munt uit .„De Faam een zwaar me talen gevaarte, dat slechts op een enkel .punt, één teen rust. Sedert eeuwen is' is Delft beroemd we gens het vervaardigen van aardewerk en porselein. Wanneer deze kunstnijverheid er werd begonnen, weet men niet juist,. De Paiijsche oudheidkundige. Demmin, dip. een werk schreef' over Aardewerk en 'por selein, en daarin een ruime plaats gunt aan 'Delft, heeft in zijne verzameling een Delftsch paardje dat het jaartal 1400 draagt- De geleerde, Havard echter in zijn hoek „la Faience de Delft" noemt Herman Pietersz., die omstreeks 1600 leefde, den eersten Delftschen plateelhakker. W at er van zij, zeken; is het, dat in de eerste helft der 17e eeuw het bloeitijdperk aanbrak. Helt is te begrijpen, dat de eerste voort brengselen niet zoo'''Volmaakt en kuiïsfcig wjaren als de latere- Li het begin ge bruikte men slechts ééne kleur voor de schildering der plateelen, n.l. blauw. La ter mengde, men tusschen het blauw hier en daar waf rood, voor de variatie. De Delftsche kunst bereikte haar top punt na den 80-jarigen oorlog. Men diene te weten, dat aardewerk en porselein niet alleen met de hand werden gevormd, maar ook beschilderd. Schilders als: Jan Steen, Filip Wouwerman, Jan Asselijn, de Delftsche van der. Meer, leen den hun penseel tot versiering van alle haiwerk, zooals potten, vazen, schotels, borden en tegels. De roem van -t Delftsch aardewerk was zooi groot, dat zelfs schil ders uit andere landen kwamen, om zich aan de fabrieken te verbinden. Als meesters in het porselein-schilderen mogen niet vergeten wordenAbraham de Hooge, wiens werken door Havard zeer geroemd worden, en als „kunst-handwerk" niet pvertroffen zijn". Eerst was hij kunst schilder in olieverf, later Meester Plateel hakker. I Niet minder bekend is ook de kunste naar Aelbregt de Keijzer, om zijne uitste kende navolgingen van Japansch porse lein. Wat dé schildering aangaat, deze is niet van de oorspronkelijke te onder scheiden. Wat den vorm der voorwerpen betreft, schikte hij' zich meestal naar den toenmaals heersclienden smaak. Te 's Heerenhoek en in de omstreken, vindt men nog zeer vele groote kommen van dien tijd. Ze staan meestal te pronk op de zeldzaam schoone „Kabinetten", die men hier in menigte kan bewonderen. De derde beroemdheid is: Fredeïik Frij- Het was in de ontzettende dagen der Commune. De, revolutie, wreed en lafhartig, had de gijzelaars en de geestelijkheid, on gewapende, niemand bedreigende personen, ter dood veroordeeld. Mgr. Darboy, de aarts bisschop van Parijs, behoorde ook tot de gevangenen van de bitadel La Roquette. In eene der hoofdwachten van Parijs zaten leden der Commune en officieren van het leger der oproerlingen te praten en te schertsen. Onder hen bevond zich ook kolonel Arpentini. Hij zeide niet veel en bepaalde zich tot luisteren. Maar eensklaps stond hij op en sprak: Och kom, ik moet u ook eens een aardig voorvalletje verhalen. Ge weet, we zijn in den Paaschvtijd, en raadt eens wat ik van morgea op de griffie van La Ro quette gevonden hebge raadt het in geen twintig keer. Nu zeg het maar, riepen verscheiden luidruchtige stemmen, wij geven het al op. Een Paaschei. Ben je ma), een Paaschei! Wis en zeker, een Paaschei, dat een dwaze oude vrouw zelf is komen brengen, met de boodschap dat het voor citoyen Daifan/ was. Daar de officier aan den spotlach om de torn. Wie te 's Hage het koninklijk Ka binet van zeldzaamheden bezoekt, kan o.m. een prachtige blauwe tegelplaat van zijn hand bewonderen, voorstellend een landschap. Ik heb eens gelezen: „schilderijen van verschillende tegels zijn zeldzaam." De aandacht werd daarbij ook getrokken op een schilderij te Rotterdam, in den gevel van het hoekhuis op de groote Marktj, Ze beslaat uit: twintig tegels en stelt een schaap voor, omringd van wolveen. Het onderschrift luidt: „1594. In duysent vreesen". 'tls mogelijk, dat dergelijke stukliep buiten de provincie Zeeland zeldzaam zijn. Hier en vooral te- en rond 's Heerenhoeik zijn ze 'tniet. 'kZal slechts eenige bewij zen aanhalen uiti de volgende oude en zeer typische boerderijen „De Witte Pauw", verschillende groote groote en kleine vertrekken, geheel ver sierd, niet alleen met de. schoonste 'tegels, maar met vele schilderijen, voorstellende: dieren en landschappen. J „De Drie Klauwen", dito tegels en schilderijen. „De Beelden Hoeve", schat' van ver schillende tegels en schilderijen, blauw en wijnkleur. „Vleugelhof 1714", zeer interessant, vooral blauw. „Ossevaten", tegels en prachtig „veld dicht". „Weduwe Lauw Rijk", schoone varia tie, tegels, schilderijen en figuren, klok, vazen en bloemstukken. „Hoefje"; tegels, schilderijen, voorstel lende, dierenfiguren ea personen van 't Vorstelijk Huis. „De Groene Hofstede"een echt mu seum, met het schoonste veelkleurig schouwstuk uit deze streek, voorstellend een boerderij tijdens den oogst. Bij de Weduwe M. de Jonge, onder Helinkenszand: zeldzaam schoone blauwe tegels, voorstellendemiddeleeuwschei rid ders. „Hoeve Koningspolder"in den voor gevel prijkt een gedenksteen, waarin 't volgend opschrift is 'uitgebeiteld: Op dé- 9 Yuni 1757 Heeft de Heer; Adolf Ossewaarde o pversoek van Sijn Exc. Jonkz Jan van Borssele Aan Dit ge bouw den eersten steen gelegt. Binnen treft 'n zware, schoone, marmeren schouw- omlijstinj: -van dim tijd, en tevens een prachtig schouwstuk, n.l. een echt Hol- landsch Landschap. P. v. d. Dries: een schat .van veelkleu rige tegels en schilderijen. H. v. d. Dries: overblijfsels van keu rige blauwe tegels. Hier is, jammer ge noeg, voor eenigen tijd, een schilderij uit gebroken; „een Zeeslag", blauw, van cir ca twee meter bij drie. Me dunkt, dat de liefhebbers onzer „Oude Vaderlandsche Kunst" hieraan voorloopig genoeg hebben.; Tegenwoordig wordt de liefde voor te- gelversiering weder groot). In sommige kunstmagazijnen vindt men moderne te- gelprenten. Ook in sommige kerken kan men kunstschatten vinden van onze te genwoordige Meesters, b.v. te Oud-Gas tel. Te Uden, hoven de groote poort der Abdij der Birgittinessen, op den Vorsten- burcht, heeft de groote Cuypers een zeer kunstige tegelversiering aangebracht. Ze heeft betrekking op de geschiedenis der Abdij. Van den goeden smaak der Hollandsche vrouwen, om schoorsteenen en pronk- kastea op te smukken, getui gen in de vorige eeuwen de zeeT ge zochte kunstproducten in Delftsch aar dewerk en porselein, zooals: kandelaars, flesschen, karaffen, koetjes, paardjes, pot ten en vazen. De paardjes en koetjes ,die men tegen woordig om zoo te zeggen tegen goud opweegt, vindt men nog slechts in mu seums en particuliere verzamelingen. Voor een paar jaar: zijn er nog onder den hamer gebracht te Oorschotf (collectie A. So- mers). Eenige zeldzame exemplaren zijD lippen zijner toehoorders bespeurde, dat zij aan zijne woorden sterk twijfelden, haalde hij het ei uit zijn zak, en liet het over de tafel vau het wachthuis rollen. Een der aanzittenden ving het op, om het niet op den grond te laten vallen. Wij moeten weten, wat daar wei, in zit, riep een hunner uit. Als het een gewoon ei is, doen wij het op de salade; het kan in alle geval geen kwaad zoo'n Paaschei. Ik wed, riep een andere stem, dat er een rozenkransje in zit. Ik wed, schreeuwde een ander, dat er medailles in zitten. Om aan de onzekerheid eeu einde te maken, tikte degene, die het in de hand hield, het ei op de tafel stuk, begon het af te pellen en haalde er een in vieren ge vouwen hriefje uit. Wel, wel, riep een basstem, daar behoeft ge nu zoo hard niet mee te lachen; dat is een zamenzwering van de koninklijken, die wij daar op het spoor zijn. Lees gij het dan maar eens hardop voor, riepen verscheiden der aanwezigen, als gij nu al weet wat er in staat. De aangesprokene voldeed aan het verzoek, en las met luider stem den inhoud van het volgende briefje: „Monseigneur! „Daar ik geen kans zag om in de ge vangenis van Uwe Doorluchtige Hoogwaar- in het bezit van ïnevrciuw 'de Wed. Stans,- te Dongen. Ook bewonderde men weleer een eenig keurige verzameling, rijker dan die van 't Rijksmuseum, te Amsterdam, in het jammerlijk uit elkaar geslagen ka steel van Heeswijk'. Ongelooflijk zal hei sommigen voorko men, als ik zeg"' dat de kunst te Delft zoover was gevorderd, dat er zelfs vio len werden gebakken.Toch is het zóó Wilt ge u van de waarheid overtuigen, ga dan eens naar 'sSage en tracht de buitengewone interessants Delftsche Col lectie te zien bij de .Familie I.Loudon. Daar zult ge schatten vinden en onder de Vaderlandsche i kunstvoortbrengse len zult ge dan een 'oud-Dclftschc steé- nen viool kunnen bewonderen. Ze is: met blauw schilderwerk vprsierd, dat op het klankbord, dus op. de voorzijde, eene dans partij voorstelt. Van* hoven ziet men, terzijde van een venster, eeh met gordij nen behangen estrade; waarop twee mu zikanten, één met viool, de andere met een bas. Daaronder danst een paar in 17e.eéuwsehe kleedeïdracht. Een ander zit te kaarten en linies eenige andere: personen, saam in géÉprek. Op 'den ach tergrond een bediende, die de1 dansenden ga.cïe slaaf. De rugjj van dit zeldzaam instrument prijkt, met de voorstelling een co; danspartij in <Je open lucht. Aan de deur ee.ner herhergf die door hoog ge boomte overschaduwd'; wordt, houden vijf paartjes een rondedatts om den speelman, die op een ton geklonAnen is. De kastelein staat met een' glas iif de eene en een bier kan in de andere harijl op'kie l.oer, om den dorst der dansenden |fce lesschen. Uit een bovenvenster, waaronder een uithangbord bengelt, ziet een rei4ger, onder 'trooken eener lange Goudschï} pijp, de grap aan. De hals van, dit instrument is (met keurige arabesken versierd en eindigt in een fraai gebeeldhouwclen narrèkop. Men kent, voor zoover ik weet, tot nij toe maar vijf dergelijke violen. Een in het bezit der familie -Loudon, één, in het conservatoire te Parijs, één in 't museum te Ronaan, één' in dé" verzameling Evene- poel en één in de verzameling Fetis, heide te Brussel. Jammer, dat' de fDelftsehe kunst óp 't einde der 18e eeuw door concurrentie van het buitenland z'o ohegon te. kwijnen. Vooral het EngelseV-i aardewerk, dat om streeks dien tijd ontstond, hoeft het Delft sche veel kwaad gedaan. Zoo vindt men hier en in de omgeving vele Engelsche! kommen en vaatwerk. Dat baksel week zeer veel af van het Delftsche, vooral wat vorm en voorstelling en kleur aangaat. Vrij -algemeen kan men het gebronsde aardewerk a's Engelsch fabrikaat be schouwen. Ook het! grovere porselein, met breede, dof-blauwe randen. Echter moet men onderscheid maken tusschen de va zen. Vazen, bekervorm, met ooren of wel dierenkoppen, met goude randen, verder blauw, met vignetten in kleuren, worden geelasseerd als „Sêvre", indien de voet stukken los zijn en met een schroef wor den vastgehouden of aan de vazen ver honden. Deze zijn hier niet zeldzaam, evenmin als- het fijne Brusselsohe por selein, met de schoon geïniteerde bloe men. 'tlLaatste, is gewoonlijk verborgen in een kast. I' Door concurrentie van 't buitenland kwijnde de Delftsche kunst. Gedurende het bloeitijdperk bestonden te Delft ze ventig groote plateelbakkerijen. Havard heeft eeue lijst opgemaakt va.n meer dan 700 plateelhakkers, en Gerrit Paape schreef in 1794, dat sedert dertig jaar, hij de 500 gezinnen in die kunst hun be staan vonden. Helaas, in 1808 telde men te Delft nog slechts acht ovens, en in 1850 staakten de twee laatste telgen Van een roemrijk geslacht) „De Drie Klokken" en „De Porseleine Fles". Omtrent 1875 verrees de laatstgenoemde. De- heer 't Hooft, voorgelicht, door den ouden Tulk. lid van het Gilde der plateelbakkers en bekwaam schilder, ontstak wederom het vuur in de beroemde fabriek zijner voor- digheid te komen, neem ik deze kleine list te baat om de diepe dankbaarheid te be tuigen, die ik U voor uwe weldaden ver schuldigd ben. Zonder U, zonder de aal moezen, die ik dagelijks van U ontving, zouden mijne beide klein-kinderen, sedert zoo langen tijd reeds ziek, al gestorven zijn. De bittere armoede, die na het beleg' dei- stad ontstaan is, zouden, wij niet zijn door gekomen. Ent ha.ns zijn zij beiden weer gezond en frislch, en vragen uw zegen. Alle dagen, 's middags om twee uur, zal ik met de kinderen dicht langs Ide gevan genis wandelen; och, Monseigneur, strek dan uwe handen zegenend over hen uit. en ik twijfel! niet of zij izullen wel gezond blijven, en diti zal ook hunne grootmoeder krachten geven". Dit aandoenlijk schrijven maakte niet den minsten indruk' op de hier vergaderde lieden, die zich door afgunst, nijd en on godsdienstigheid tot de lafste wreedheden zooals het fusilléeren van krijgsgevange nen en weerlooze personen, lieten vervoe ren. Nu eit dan werd het voorlezen onder broken door een' ruwen, schorren schater lach. Maar dat is wezenlijk kluchtig, riep een hunner, die niet meend-e wat ibij zeide, In alle geval is de samenzwering niet gevaarlijk, hernam een andere mees muilend en zag den officier, die daaT 't zaten. Men leest nog op den gevel da oude inscriptie: i Hier backt men potten en profiele) En 'k prijs ze 'die er veel verniel®. I Dat voorbeeld vond navolging. Thans rooken weer de schoorsteenen der Delft sche plateelfabrieken. Delft heeft door schitterenden vooruitgang, op 't gebied van aardewerk- en porseleinfabrikatie een nieuwen parel gestoken aan zijn reéd's zoo rijke kroon. In alle opzichten zijn de kunstvoortbrengselen vau Delft zóó vol maakt, dat ze de, oude overtreffen. In alle landen is onze kunstnijverheid zeer gewaardeerd, nergens wordt ze overtrof fen. Geachte lezers, hebt ge soms nog eeu of auder voorwerp van onze oud-vader- landsche kunst,, stel het op prijs en laat het u niet' ontfutselen. Wat de tegels be treft, laat ze niet uitbreken, ze behoo ren thuis, daar waar ze zijn. 'sHeerenhoek, 27 Maart '20. Joh. W. V. Spartacistische woalingan. De alge meens toestand- BERLIJN, 2 April. (V D.}. Rijkskanselier Hermann Muller heeft zich voor vertegen woordigers van de pers over den toestand in het Roergebied uitgelaten. Hij zeide ongeveer het volgende De Rijksregearing heeft sedert 8 dagen alle mogelijke moeite gedaan tot een be vredigende oplossing met de leiders in het Roergebied te komen. Besprekingen na besprekingen hebben plaats gehad met de daarvoor in aanmerking komende per soonlijkheden. Men hoopt, dat het ten slotte toch gelukken zal tot een overeen komst te geraken. Wij mogen niet ver helen, dat thans de toestand in het Roer district ernstig geworden is. De enkele verdragen, die men afgesloten had wer den van de zijde der personen in het Roergebied niet nagekomen. Het is ook voorgekomen, dat de personen met wie wij onderhandelden, intusschen de macht over de massa verloren hadden. In de laatste dagen zijn voortdurend deputaties uit het Roergebied naar de Rijkskanse larij gekomen. Zij verklaarden, dat zij zelf de macht niet hadden zich te helpen. De toestand in Muhlheim en Duisburg is ernslig. In andere deelen is hij be denkelijk. De meest sensationeele berich ten komen echter van de zijde der bur gerlijken en der Christelijke arbeiders. Hedenmorgen zijn vertegenwoordigers der Essnex meerderheidssocialisten ter Rwks- kanselarij geweest en hebben uitdrukke lijk verklaard, dat tegen hun wil de al- gemeene staking te Essen werd gepro clameerd. Het is zoover gekomen, dat roode troepen aldaar de fabrieken hebben bezet en in de straten op de arbeiders, die naar het werk gingen hebben gescho ten. Tengevolge van dezen terreur hebben de kooplieden hun zaken gesloten. Toen de socialistische Arbeifer Zeitung een ver klaring tegen de algemeen® staking wilde publiceeren, werden door de roode troe pen de bureaux betreden en was het blad genoodzaakt dezen dag te verschij nen met een groote witte vlek op de voorpagina. De sociaal-democraten ver klaarden, dat een binnenrukken derrijks- weertroepen. slechts een oplossing zou kunnen brengen. Uit andere mededeelingen, welke aan de Rijksregeering gedaan werden, kan aan een afgeven der wapens door de rooden nauwelijks gedacht worden. Ook Severing ziet den toestand donker in. Te Muhlheim hebben de roode troepen van de geheele bevolking geëischt, dat zij naar de wapens moet grijpen. In Duis burg wordt geplunderd. Te Hamboniwerd de stadskas beroofd. Daar hebben alle partijen, met uitzondering der radicalen eerst van gesproken had, spotlachend aan. Staat er een naam onder De naam van die burgeres: djent in de dagorder op- geteekend te worden. 1 Een naam?. Ja tóch, zei de voorlezen-, het is onderteekend. 'tls geen duidelijke hand. Wacht eens even! Clémence Clé- mence ArpenArpentini. Aller oogen wendden' zich nu naar den kolonel, die het ei had meegebracht, om van hem opheldering' te vragen. Hij werd wit als een muur, voor zijne oogen trok een floers, zweetdroppels parelden op zijn voorhoofd; hij moest zich aan de tafel vasthouden. i Wat beteeken 11 dat nu, bromden Ver scheidene stemmen, en men zag hem ach terdochtig aan. Eindelijk kreeg de kolonel de spraak terug. Clémence Arpentini, stamelde hij,. Clémence Arpentini! dat is mijn moeder. Mijne moeder, die na den dood van mijne vrouw de heide kinderen tot zich genomen heeft', en die ik aan haar lot overliet. Ik wist niet dat! zij 'tzoo armoedig hadden. Zij hadden niet' eens brood in huisen hij sloeg zich dit zeggende 'voor jhet hoofd. Ellendeling die ik pen! t Deze woorden sprekende vloog hij op, greep zijn gegaloppeerde pet en liep idriftig het vertrek uit, -zonder te groeten. voor het binnenrukken der rijkswesr ge stemd. Recklinghausen is door de troepen bezet. Daar is men tot overeenstemming met de partijen geraakt. Overigens heb ben de Rijkstroepen de strengste aan wijzing gekregen, .dat zij het Roergebied niet mog n binnenrukken, teneinde niet in strijd te komen met het afgesloten ver drag. Door geen enkele der geallieerde mogendheden werd toestemming gegeven het Roergebied binnen te nikken, dat vol gens het vredesverdrag militair neutraal terrein is. De uitwerking van een en ander op het hinnenlandsche economische leven is verstrekkend. Wanneer het niet gelukt, dat overal den arbeid wordt hervat, zal ook de vervulling van het vredesverdrag met zijn economische clausules in gevaar worden gebracht. Wanneer geen kolen wor den geproduceerd, wordt de toestand bin- neknort onhoudbaar. Men heeft slechts geringe hoop. Tengevolge daarvan houdt men er rekening meda. dat de rijkstroepen binnen 48 uur genoodzaakt zullen zijn in te grijpen om de rust en orde te herstellen. Er moeit gewezen worden op het feit, dat het hier niet Om een militaire, doch om oen politieke actie gaat, teneinde ©en buu geroorlog te vermijden. Severing heeft de bijzondere volmachten verkregen om de noodzakelijkste maat regelen te nemen. Men wil voorkomen, dat, indien de troepen binnenrukken, zich bloedige gevechten zullen ontwikkelen. lu ien de rijkswesr eventueel zal ingrijpen, is de actie niet tegen die arbeiders, doch tegen de opstandelingen gericht. De toestand in het Industriegebied- MUNSTER, 3 April (H.N.) Over dien militairen toestand wordt vandaag o.a. bericht: Teil Zuiden van Wezel bood de vijand gisteren verbitterden tegenstand bij heb bosch van Walsum, welke echter door artillerievuur weid gebroken. Dö verlie zen van den tegenstander beliepen, naar schatting ongeveer 200 docdan. Den re- gecringstroepen viel een belangrijke buit in handen, o;a. te DCnslatóen -alken 220 pïcjtcUelen voor kanonnen. 1 stuk zwaar geschut en een aantal machinegeweren. Volgens berichten van patrouilles zijn West' Hemmerden en Stuckem van vijian- den gezuiverd. Ahlen is op dringend ver- vcizoek van den burgemeester door een bataljon rijksweer- bezet. (Msbode.) MUNSTER, 3 April (H.N.). Vanmiddag ontving rijkscommissaris Seve ing verte genwoordigers van de pers voor een be spreking van den toestand. In een lange lede rechtvaardigde hij1 de- houding van de regeering en van zich persoonlijk -ten opzichte van de laatste gebeurtenissen. Aan het slot zijner rede verzekerde hij, dat de militaire machtsmiddelen der regee ring, die eerst onvoldoende waren, thans Volgens zijn opvatting zoodanig zijn, dat aangepakt kan wordon,. Langs de geheele lijn zal thans het terrein worden gezui verd. De kring moet van alle kanten zoo dicht worden toegehaald, dat nie mand meer door de mazen kan glip pen. Dit is het operatkjplan der mili tairen en dit plan zal ook' ten uitvoer worden "gebracht, daarvan k'an men zeker zijn. (Msbodie.) PARIJS, 3 April. (V.D.) Gistermor gen heeft de Duitsche zaakgelastigde Mayer, toen hij door Miilerand ontvan gen werd, dezen medegedeeld, dat eenige aldeelingen der rijkswee-r Donderrdagoch- tend waren voorruit gerrukt tot de lijn WezelDuimen. Miilerand heeft in ant woord daarrop Mayer een nota doen tce- kemen, waarin de Deutsche regeering wedrt uilgemoodigd deze troepen terug te- loepen. BERLIJN, 3 April. V.D. Volgens een medcdeeling van de rijktsweertrocpen uit Wezel, werd Vrijdag de linie Walsum: WoltenKönighall bereikt. Er werd een aanzienlijke buit gemaakt. Ddnslaken heeft door plunderingen ern slig geleden. De stad lag Vrijdag nog on der 't artillerievuur van het roode leger. Do troepen aan de Lipjpe zijn over Alle gelach was verstompt. Men zag el kander verlegen en treurig aanniet één van de aanwezigen, of hij verkeerde onder den indruk van de ontzettende wanhoop van zijn kameraad. Er werd geen woord meer gesproken, dé een na. den ander ver liet zoo spoedig mogelijk de zoo sombere kamer. Wat is er van den kolonel Arpentini geworden, nadat hij de hoofdwacht ver liet? Niemand weeti. znlks met stelligheid te zeggen. Er wordt verondersteld, dat hij in een gevecht tegen de geregelde troe pen van Mac Mahon doodelijk gewond werd, en zijn lijk in de verwarring, met dat van de mindere soldaten in een kuil hegraven is. Zijn' naam komt althans niet voor op de| doodenlijsten van het leger 'der Commune, noch op de staten der vluchte lingen die, na. den val der Commune, naar het buitenland uitweken. t i Men verhaalt alleen, dat op het' Qogen- blik, waarop mgr.- Dai-hoy zou vallen on der de kogeld der communards, een hoofd officier, met een in flarden gescheurd uniform, waarlangs bloed stroomde, naar den aartsbisschop toeliep, voor hem 'op de knieën viel' en smeekte„Monseigneur, ik ben doodelijk! gekwetst; geef mij uwen zegen, zooals gij die aan mijne familie ge geven hebt." i i

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1920 | | pagina 1