UIT ZEELAND. SPORT EN SPEL. Laatste Berichten. DELFZIJL'. Een lichter met 10 man en een motor met 4 man, beide sche pen van Dirkzwager te Maassluis, zijn op drift geraakt. Tevergeefs heeft mén getracht ze op te sporen. Men vreest het ergste. Men meldde uit Oss, d.d. 19 19 December: Heden omstreeks den middag is onder een hevige onweersbui na twéé zeer felle windstoo-ten het nieu we gedeelte der gasfabriek ingestort. Van da openbare school is een muiur omge vallen, waardoor veel schade werd aan gericht. Van de boutloodsen der firma Jurgems is het dak bijna geheel1 afgierukt. De stukken hout werden honderd meter ver weggeslingerd. Tengevolge van den hevigen storm, die over het geheele land gewoed heeft, is het telegrafisch verkeer over een groot deel1 van het net gestoord. Zoowat het geheele Noorden was gis termorgen van de hoofdstad afgesneden, alleen Leeuwarden kon zeer gebrekkig bediend worden. Geheel Noord-Brabant en Zeeland waien afgesneden. Goes. De Raad der Gemeente1 komt Maandagavond 29 Dec., as. in openbare vergadering bijeen ter hehandeling der navolgende agenda Vaststelling der notulen van de vorige vergadering. 1. Ingekomen stokken. 2. Adres van het bestuur der vereeni- ging „De Ambachtsschool" te Gces, be treffende een te verlemen subsidie tot vermeerdering van het bedrag der uit te keeren verhoogde jaarwedden van het personeel over 1919, waarvoor een som van f 6000 noodig is. 3. Verzoek van den Goeschen Bestuur- dersbond om teschikbaarstelling van een schoollokaal voor het geven van onder wijs aan leden dier organisatie. 4. Verzoek van Gedeputeerde! Staten om advies betreffende het eventueel toe kennen van een extra-uitkeering aan den Commissaris van Politie. f). Voorloopige vaststelling der pen sioensgrondslagen van verschillende ge meente-ambtenaren -„Het Groene1 Kruis" afdeeling Goes, vergadert Dinsdag '23 December a..s. Gisterenavond hield de R.-K. Kies- vereeniging „Recht, en Orde" in ,,'tSlot Oostende" een drukbezochte vergadering. Aanwezig, waren pl.m. 80 personen, zoo zoo vrouwen als mannen. Ter tafel wordt gebracht de bekende motie-Arnhem. Na eenige bespreking wordt de volgende motie met overgroot® meerderheid aangenomen De R.-K. Kiesvereeniiging „Recht en Orde." te Goes in algemeen® vergadering bijeen enz., 'keurt af, dat de R.-K. Kiesvereeni-gm-g te Arnhem aan de R.-K. Kamerfractie verzoekt de Oorlogsbegroot.ing af Ie stem men en gaat over tot de orde van den dag. Het cardinaal punt der agenda was: Voorstel van 't Bestuur om een Uitspraak der leden over 't al of niet afschaffen van de kermis. Hierover wordt, e»n geanimeerd debat gevoerd, waarna men zich met 62 tegen 12 st.em.meu en 3 blanco voor het voort bestaan der kermis verklaarde. In verband met het genomen besluit wordt op voorstel van den WelEerw. heer Bangert, kapelaan onzer parochie, bij ac clamatie aangenomen, dat de kiesvereeni ging als haai- wensch te kennen geeft, dat maatregelen zullen worden genomen om uitspattingen tegen te gaan en te kee- ren en hiervoor in overleg te treden mat de R.-K. raadsleden. Onze stadgenoot, de. heer K. An derson, is tot directeur van verschillende muziekinrichtingen te Almelo benoemd en mag in deze eervolle benoeming eenè- bekroning zien van zijn muzikale talenten en verdiensten. Voor het muzikaal leven van onze stad zal zijn heengaan een ver lies zijn. Hedenavond vergadert het plaatselijk Comité der K. S. Actie. Wij ontvingen van de Courant-, Boek- en Handelsdrukkerij Oosterbaan en Le Cointre alhier een memo randum-kalender voor 1920, die wat uit voering betreft aan de hoogste eischein voldoet welke men aan modern drukwerk bij eene eerste klasse firma mag stellen. Deze kalender is een sieraad voor kantoor en huiskamer en stempelt de firma.-ver- vaardigsteir tot eene der beste op typo grafisch gebied van geheel Zeeland.. Ook hier wordt, bewaarheid: „het werk kroont den meester". Evenals andere jaren zullen de wer kende leden van de Harmonie „Euphonia." op den Tweeden Kerstdag een soiree ge>- ven in de groots zaal van het, „Slot Oostende". Eindrepetitie Woensdag 24 Dec. Bij akte op heden 22 Dec. 1919, ten overstaan van Notaris II. W. Neer voort te 's Gravenpolder verleden, is op gericht de Naamloozp Vennootschap „Bank voor Zeeland", gevestigd te Goes, op welke akte van oprichting de Konink iijke Bewilliging is aangevraagd Het ligt in de bedoeling om 2 Februari 1920, het kantoor, tijdelijk Groote Kade B 27, te openen en zoo spoedig moge lijk een bijkantoor te Breskens te ves tigen en te Oostburg des Woensdags zit ting le houden. Tot. Directeur is benoemd Mr. A. van Beick'el to Amsterdam. In de vacature J. A. yati Heel is benoemd tot. lid van de Com missie voor Oefi, Spijsuitdeeling de lieer T .van Heel. (Z) Middelburg. In de vergadering van den Raad te houden op Woensdag 24 Dec., des namiddags ie 2 uur, zullen worden behandeld: 1. Onderzoek geloofsbrief c. a. L. K. van der Harst. 2. Beëediging L. K- van der Harst als raadslid. 3. Notulen. 4. Stukken. 5. Benoeming lid Commissie van Financiën. 6. Benoeming lid commis sie voor de oude gevestigde schuld. 7. Benoeming 2 leden jjestuur der Godshui zen. 8. Benoeming leden Commissie van toezicht Lager Onderwijs. 9. Benoeming Hoofd-Boekhouder gemeente-bedrijven, en regeling zijner jaarwedde. 10. Definitieve inrichting Arbeidsbeurs. 11. 'Aansluiting perceele» Veersche weg op rioleering. 12. Afvoer grondwater perceelen Wal. 13. Rooiing van hoornen. 14. Primitief kohier No. 5 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 19191920. Met de bijvoegsels der St. Crt. van Woensdag is verzonden de akte van op richting der naamlooze vennootschap Be- tonfabriek, Steenhandel en Steenhouwerij Louis R&nguet en Co., te Middelburg. Tot directeur der vennootschap wordt benoemd de heer S. J. Sanders en tot commissaris de heer W. Bosman. Door B. en W wordt voorge steld t,e benoemen tol hoofdboekhou der der gem.bedrijven dhr. J. Muller, thans boekhouder bijtde 'gem.-bedrijven te Schoonhoven, op een aanvangs- jaarwedde van f3400 met 3 twee- jaarlijksche verhoogingen van f '200 op klimmende tot f 400.0. -- Dond ei-dagavond heeft le dezer stede in eene vergadering van Leden van de afdeeling Walcheren der N. R. V. (Neder landse!» Reisvereenigmg) de heer J. Zietse uit Vlissingen, bestuurslid, eene lezing ge houden over Zwitserland. Voor de pauze behandelde die heer Zietse den Engaden, en na de pauze het Berner Oberland. Ook werd de gunstige ligging van Davos, waar een Nederlander het eerste herstellingsoord voor longlijders oprichtte, besproken. In de pauze werd door den secretaris, den heer H, C. Reijers, het do-el der N. R. V. geschetst en werden de niet- leden tot toetreding opgewekt. De interessante beelden waren door den heer J. Nierse uit zijne rjjke verzameling afgestaan en hij bracht, die zelf op het doek. De voorzitter der afdeeling, de heer A. C. Hildernisse, bracht dank aan den inleider en de aanwezigen en hoopte, dat de lieer Zietse nog meermalen voor de afdeeling zal willen spreken. Door de1 Rotterdamschei politie is aangehouden en naar hier overgebracht P. J. B., die zich hier aan diefstal1 van een jas schuldig maaktci De man is ter beschikking der justitie gesteld. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van konijnen; een onderhoek wordt ingesteld. Op velrzoek deelen wij mie de, dat voor havenarbeiders op het politiebureau de nieuwe stuwadoo-rskaaTten verkrijg baar zijn. Do Vereen iging tot. Sp-rj-suitdeeling aan iezken en herstellenden ontving onder letter E i 100. Suiker. Da directeur van het ge meentelijk Distributiebedrijf maakt be kend, dat -vanaf Maandag 22 December tot en met Zaterdag 27 December e k. op- hon no-. 12 (twaalf) der Rijkssui- kerkaarl verkrijgbaar za,l z'ijh 250 gram (een half pond) suiker. Nadat Woensdagavond de bestu ren der „K. S. A." en „R. K. Vrou wenbond" een vergadering hadden ge-hou den, werd Zaterdag een afdeeling van het 11. K. Huisvestingscomité ge sticht, bestaande uit den Zeiereerw. Heer Pastoor J. Brügemann, voorzitter, G. M. Meis, vice-voorzitter, Mevr. Wed. E. Mes Haubrich, secretaresse, Mevr. G. Klun- ha,arPolk, penningmeesteresse, Mevr. .1. Ohms van Eij'cke-ren, J. V. Remmer, L. P. Gemier. Ter vergadering bleek, dat reeds 25 Katholieken zich bereid ver klaard hadden gedurende- 10 weken een kind op- te nemen, terwijl ook reeds eenige giften waren ingekomen Vlissingen. De heer H. J. Tichelman, rijksontvanger te Vlissingen, 'heeft thans van iaën minister van financiën een schrijven 'ontvangen, -dat hij zijn functie van wethouder van Vlissingen moet neerleggen. In de zgn. Slikhaven alhier is Zondagmorgen -een hoogaarts uit Bres kens gestrand. De bemanning moest het schip verlaten en al-Fes werd van boord gehaald; men vreest, dat, het, verloren is. Door de sleepboot Cret.ebbou li-s te dezer stede binnengebracht da bij den Bangaard g'estranden l'ichter Oelemour, die heidei ankers met kettingen verloren heeft c-n da voo-rplek vol1 water had; hij is in hef Verbreed Kanaal' bijl het ejland gemeerd Krabbsndijke. Tijdens het stormweer van Vrijdag stond de Schelde ruw, het water was zwart van kleur en werd hoog opgezweept, zoodat de kade alhier spoedig onder water liep en wel zoo. hoog, dat. liet laden en lossen van sche pen onmogelijk bleek. D;e vrachtrijders moesten met hun ledige wagens terug- keeren. Schade werd dop-r den zeer hoo- gein waterstand niet veroorzaakt, dank zij de- zware stevige dijken, welke, de laatste jaren gelegd zijn. Dhr. M. W. alhier is in handfen, ge-vallen van een minder eerlijk perso nage-, die hem naar men z'egl, oen scha depost heeft berokkend vain 1' 20 00-0. D,e za-ak is in handen, der politie en de persoon in kwestie gearresteerd' Baarland. Zaterdag waren alle leden bij de.- raadszitting aanwezig. Do heer Maat van Kloetinge neemt zijn benoeming tot onderwijzer aan; kas en boeken zijn door B. en W-. in orde bevonden, M. Huijlzen Ld. heeft voor 1920 de lia.ven gepacht ad f812, terwij-l li. Koole het straat.vuil hae.t gekocht vo-o-r f22.226. De .aftredende leden van hét Burgerl. Armbestuur en van de Commissie tot we-rmg va-n schoolverzuim worden her benoemd. Van de leening 1897 wordt uit geloot obligatie no. 15; van de leening i9ü9 de nos. 9-—1049 en 25 en van de leening 1913, no 1. De rijksveld wachter en de gemeente-veldwachter krij gen resp f5 en f 10 gratificatie; de schoonmaakster van de school krijgt in 1920 f 25 meer en alzoo f 125 's jaars. Op voorstel van B. en W. krijgt de veld wachter t'300 meer salaris en wordt dit nu f 1100 plus vrije bove-nkleediivg, schoeisel en rijwiel, terwijl hij boven dien voor huishuur, bode, deurwaarder, enz. nog' f 272 ontvangt. De belasting op de losloo-pende honden wordt met ft verhoogd' en op f3 gebracht. Aan den kantonnier zal in Januari en Fe bruari f 2.25 per dag worden betaald. Een af- etf overschrijving in de be groeting 1919 wordt goedgekeurd, terwijl in verband hiermee wordt besloten om de aflossing van drie leerlingen niet te doen plaats hebben, doch die, voor ou- hepaalden tijd uit te stellen. 's Heer Arendslierke. Vrijdagavond hield dhr. S. Bedel, buieuiicb'ei' bij- den Raad van Arbeid t.e Goes, alhier, een openbare lezing, voor een talrijke schare lot nadere uiteenzetting van de verzekeringswetten. De vergadering werd geopend door dhr. D.' W. Lindenbeirg-li, die- een korte toespraak tot de aanwe zigen hield, en gaj-l daarna het woord aan dhr. Bedet, die een zeer boeiende en leerzame lezing, o-ver deze wetten hield', bracht voornamelijk op- den voor grond hoe- ep wie de 'zegels za-1 plakken. De-ze lezing werd door alle aanwezigen me-t aandacht gevolgd en na de lezing werd er gelegenheid gesteld tot bet stel len va.n vragen, die door dhr. Bedot met -helderheid werden beantwoord. Na- dal ieder zijn opinie er had over uit gesproken sloot d-hr. Lindenbelrgh met een woord van dank aan alle aanwezigen, cn inzonderheid aan dhr. Bedet, voor zijn leerzame lezing, de vergadering. Zaterdag had de Wed. van der- Meer, alhier, het ongeluk van den zol der ti .'allen, en zich zoo inwendig te kneuzen, dat geneeskundige hulp- inge roepen moest worden. Door het zegelp-lakkenis hier aan ver schillende werkvrouwen hun wtrk ont zegd. walt niet ten voordeele is voor hun gezin. Meinkenszand. 'Donderdagnacht werd een -onlangs gebouwd houten wagenhuis bij den landbouwer de W. alhier ten gevolge van den storm omvergeworpen, wat voor lretn geen geringe schade be- teekent. Vrijdag kwant: vrouw v. d. D-. al hier zoodanig le vallen, dat zij haar arm brak waarom heelkundige liulp moest worden ingeroepen. lerseke. Donderdagnacht is alhier e--n onbekend geladen scheepj-e gezonken. De mast is hier zichtbaar. Een roeiboot is drijvende gevonden. De bemanning is ver moedelijk omgekomen. (G. C.) Hel, gezonken scliip op de ü-os- terschelue moet een tsteenkol-en vaarluie zijn. Er is een roeiboot opgepikt. (Z.) Wolphaartsdijk. In de Vrijdagavond' ge houden bijeenkomst van werknemers en werkgevers, onder leiding van den burge meester, heeft de h-eer Dirks, controleur bij den Raad van Arbeid te Goes, een uiteenzetting gedaan van de Invaliditeits- en Ouderdomswet. De burgemeester wees er in zijn inleiding op, dat het niet de bedoeling was critiek te oefenen op de wet als zoodanig, noch ook over het al of niet nuttige of noodige, doch alleen inlichtingen werden gegeven over de prac- tische uitvoering der wetten. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd ruim gebruik gemaakt. De vergadering werd door een 150-tal belanghebbenden bezocht. (Z.) Driewegen. Zaterdagavond trad alhier op voor -een 60 personen, waaronder enkele dames, Ds. J. H. Bujnink van1 's-Hëie-renhoek met het onderwerp: „De sociale kwe-stie." Do begaafde- spreker, -di-e -zijn onderwerp breedvoerig toelichtte, werd met groote aandacht aangehoord. Wissenkerke. Donderdagavond was boven de-ze gemeente omstreeks 10.45 u. een zware windhoos, die veel vernieling aan bracht. VeJe gebouwen moesten het ont gelden. Vooral bij de landbouwers v. d. Maas en De Rijke is de schade aan de - schuren -zeer aanzienlijk; bij laatstgenoem de is de schuur geheel uit elkaar gerukt en hoewel de haas en de knecht op dat oogenblik in de schuur waren kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor. (Z.) Stoppeldijk. De heer F. J. van Campen alhier, is benoemd tot lid van bet Hoofd bestuur van de Provinciale Commissie voor de Varkensfokkerij in Zeeland. Hulst. Er is zoo weinig belangstelling meer voor de hier te stichten groente en fruitveiling, dat er hoogstwaarschijnlijk niets van de zaak zal komen. (Z.) Biggekerke. Vrijdagavond is -door den plotseling opkomenden storm een in aan bouw zijnde- steen-en schuur, waarop- he den het dak zo-u worden aangebracht, ge-heel omver .gewaaid. Er is niets over eind gebleven, wat voor -den eigenaar, d-en klfcinlandbouwer H. Cij'vat, in d-ezlen duren tijd een -groote schadepost is. Westdorpe. DonderJa.gavon.® circa elf uur is do oir den hevigen storm1 liet nieuw gebouwde woonhuis van Petrus V-ervaet in dei Molenvc-rkortiiig alhier omvelge- waa-i-d. Het gebouw sto-rttei geheel! ineen en vormt thans een volslagen ruina Niets van -de woning is aaneen g-ebfevein, alles werd, al-s het ware uiteen genor men en als een ruw-e 'massa weierge- smakt. Het hui-s was éérst den dag tevoren, door Vêfcvaiet en fijn zuster betrokken: zoo-dat het de eerste nacht was, dat zij erin sliepen. Dat -de schok Jrevig aan kwam, behoeft nauwelijks gezegd. Vervaet werd uit 'het bed gelicht en kwam- her neden tusschen balken -en steen-en te recht, -en zat zóó beklemd, da.t drie uren heengingen alvorens Lij uit z'ijin ne-teligjen toestand kon worden veirl-ost De mjanl klaagt over inwendige pijnen aan rug en schouders. De zuster van Verva-et werd met het bed op .straat geworpen; Zij bleef vrijwel ongedeerd. Als een bewijs van de razende kracht, -die de wind moot gehad: hébben, zij ver meld, dat meerdere dakpannen van het huii-s 50 a 100 meter liet land in zijn ge slingerd. Opmferkelijk js -Hat, terwijl- al les van het huj-s een ruwe chaos eii ware ruïne vormt, een boven in de wo ning staand kloxje en een St Francis- cusbeield, geheel onbeschadigd tusschen dé puiinen werden gevonden. Het ld'o-kje lag onder alterlei gebroken voorwerpen rustig dool' te tikken. (Z. Koer.) St-Jansteen. De eene -diefstal volgt de! andere-. Bij d-en landbouwer namlan langvrngeis een 20-tal duiven en eenige kippen mew. Bij de wed. Bonn werd getracht ©en varken af te, maken en liet daarna meie te nemen. D-e die-ven weiden gelukkig in hun werk -gestoord Bij-,de wed F. de Rechter werd tweemaal in de-nzelfde-n nacht getracht de kippen te ste-l-en Door -de waakzaamheid der be woners werden de di-ev-en telkens verjaagdl Bij den landbouwer J de Maat waren de dieven bezig het kippenhok te ruimen, doch sol-daat-koniimieizen, toevallig daar dienst doende-, dreven de dieven op de vlucht. Al deze diefstallen o-f po-gingen daartoe- geschiedden in een paar ïiach- ten, zoo-dat de veiligheid dezer gemeente eovr veel- te wenschen overlaat. Üzendijke. Donderdag j.l. werd door de rijksambtenaren van hier bekeuring ingesteld te-gen twee B-elgen, wegens iiau- dulauze-n invoer van 32 IC.g. suiker. Groede. De- storm' van verleden Don derdagavond heeft li-et dak van de schuur van den landbouwer de- Kok gehee-l ver nield 'en de- schuur ontwricht.. De schade wordt géraam-d o-p f3000. Aardenburg. De komm-iezlen J. Cl v. Beiek alhier en M. C-. H. v. Rooien te Breskens zijn verplaatst naar Amsterdam, v. Beiefc ingang 16 Jan. en v. Rooien ingang 1 Maart, en ingang ,1 Jan. ,W. 'G oef-hals van Wormieirveer naalr AarcLen,- 'bur'g. Sas van Gent Zekere Alf. Wa-llemls, bakker to Zel-zaete (B.) is, toen hij ralet paard en wagen van Sas naar Gent huiswaarts keerde, 'doc-r het donker mis leid en in 't kanaal gereden. Ilij1 ei zijn paard zijn verdronken. D-e ongelukkige laat een vrnuw rn-et 7 kinderen na. Oostburg. Met ingang1 van 1 Jan. a.s. zijn d-e m-i-l. kom-miezen G. .1. Huisman, Pi. d« W-il-d-e, J. .1. op de-n Bro-uw en P. Oppeneer aangesteld tot lco-mimies op dag geld; te Aardenburg: dh-rn. W. Kievit, S|. Visser, J. C. Tïersen, J. A. v. Dorst, A. Berkenpas en J. C-. Scheel'; te Bier vliet: .1. Verschoor, .1. J. Dootjes en C. v. d. Bulk; te Breskens; D. J. DirSjx en G. \V. Schouwenaar; te Heilïe: M. M-ertens en -I. de Sil-va; te Cadzandi K. Luckee-en; te Hoofdplaat.: J. L. van Gastel; te Sl. Kruis: M. de- Oude, CI de Koning -c-n J. H. -de. Groene; te Sluis: J. Hermans, C. J. Verhaert, C. de Groot en I. Taverne-; te IJziendijke: G. den Rooij-en, H. Meervos, C. J. Luijk, G. Ba- ï-en-dsen, P. J. -de Laat en J. -Cl v. dt Lavoir'. Dei heer E. Cuelenaere, oud-burge meester van Philippine heeft de Leo poldsorde van den koning van België ontvangen j Tengevolge- van den hevdgen storm' is Vrijda.gmoTge-n aan den kleinen Nol aain dén Suzaniiapolde-r tei St. Annalaind gezoin- ken een ijzeren fjalkschi-p, geladen mjfl aardappelen e-n toehehoorende aan Jacob- van Zanten, schipper te Beuachem De -opvarenden, man, vrouw en 3 kind-eren, kondén behouden aan wal komen Het vaartuig is laag verzekerd -en ligt in d-ie-p water (M. Ct.) Voetbal. Goes. Donderdagmiddag 2 uur, 1ste Kerstdag, zal alhier op het terrein aan den Poldersch-en weg de „G. V. V I" ©en vriendschappelijken w-edstrijd spelen tegen „U. D. 1." uit Rotterdam (1ste kl. R. V. B.j. Vrijdagmiddag, 2de Kerstdag, speelt „G. V. II" op haar terrein aan den Polderschen weg -een vriendsehappelijken wedstrijd tegen „V. O. V." uit Vlissingen. Tengevolge van d-e stoornis in het tele fonisch verkeer als gevolg van den stornl, heden geen berichten voor deze rubriek. Red. NAJAARSVERGADERING DER PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. (Viervolg.) Hierna kwam Vrijdag aan -de orde hét v-oorst-el inzake de s a-l fi r i s li e r z i o - n i ai g. De heer Lindeijer meent, dat het over leg inet de vakorganisaties iets nieuws was voor Ged. Staten en dat het daarom onvolledig is geweest. Spr. vergelijkt de jaarwedden van bet bootpersoneel met die va.il het personeel op andere diensten. Hij dringt aan op verbetering der rechts positie van de ambtenaren. Het heeft spr. getroffen, da.t alleen voor wat den grif fier eli den hoofdingenieur betreft, ge reageerd is op den aandrang om den opklimmingstermijn to verkleinen. De li-eer van Ni-euwkuijk bespreekt liet thans van d-e ongunstige verhouding tus schen d-e inkomsten -en uitgaven dot' provincie. Steeds wordt het moeilijker uil d-e impasse te komen, die een gevolg is van d-en oorlogstoestand. Er zijn veelal onnoodige uitgaven gedaan, maar de Pro vincie als zoodanig treft daarvoor geen verwijt. Maar er is een onged-ekt tekort van f 230.000. Bovendien staan nog zeer belangrijke uitgaven te wachten, o. a. voor de haven te Vlissingen, maar spr. .gelooft niet dat Vlissingen ten deze zijn ver plichtingen zal kunnen voldoen. Vlissin gen, dat zijn crediet verloor, dat leeningen ziet mislukken, dat f200.000 op zijn be grooting moet uittrekken als een gefingeer de bijdrage van het rijk. De voorzitter verzoekt den heer van Nieuwkuijk niet over de financiën van Vlissingen uit te wijden, dat heeft in deze vergedering geen zin. De heer van Nieuwkuijk wilde al-leen aantoonen, dat Vlissingen niet aan zijn verplichtingen zal kunnen voldoen. Men moet niet te veel van de regeering ver wachten, ook niet ten opzichte van de sloomhootdiensten. Er wordt te Vlissingen gemord en geklaagd, niet het minst dooi de nieuwe armen, de middenstanders en daarbij zal het niet blijven, die eenigs- zins kan zal de provincie gaan veralten. Tot zijn grooten spijt zal spr. niet aan verdere verhoogingen mede kunnen wer ken, tenzij Gcd. Stalen nog zouden kun nen modedeelen, dat -er een weg zal kun nen worden gevonden. In den geest dezer beschouwingen dient spr. een motie in. Hierna werd gepauzeerd. In de mid dag-zitting constateerde de heer Ond-er- dijk, dat Ged. Staten ook voor de hoogere salarissen verhooging noodzakelijk achten. Spr. acht het aannemen van de motie gevaarlijk, omdat de Provinciale Staten dan het recht tot zelfstandig beslissen verliezen. De ambtenaren mogen niet. lij den onder de slechte financiën. Men moet het de betrokkenen beter geven dan zij het vóór 1914 hadden. De voorstellen van Ged. Staten blijven be neden billijke eischen. De heer Welleman wil niet in her halingen treden, maar constateert met vreugde, dat ook Ged. Staten de sala rissen te gering achten. Georganiseerd overleg is een noodzakelijke maatregel, die Ged. Staten niet voldoende hebben toegepast. Het vervallen van duurtetoeslag en kinderbijslag juicht spr. toe, het sala ris moet op zich zelf voldoende zijn. Ook spr. meent, dat de salarissen vóór 1914 reeds te laag waren. Spr. zag gaarne ook het weduwenpensioen premievrij zien. De heer Vienings vindt ook dat verschil lende posten verhoogd zouden moeten worden, maar hier waarschuwt het ver stand het hart. Men moet vragen wat kun nen de financiën dragen- Het spijt hem dat Ged. Staten, die ondanks hun stand punt: wij kunnen niet meer toestaan, toch nog -een verhooging meenden t-e moeten toestaan aan de hoogere ambtenaren het -eerst hebben gedacht. Hiermede gaven zij -d-e S. D. A. P. een wap-en in de hand- Spr. zou zich wat kindertoeslag betreft willen plaatsen op het standpunt, dat het gezin de kern is der maatschappij en hij

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 2