Attentie j. v. p, prima Eierkolen, No. 147. Dinsdag 23 December 1919. Vijftiende Jaargang bdijsiroop Jlfl Mr W. FAASSE leeft U Bronchitis? „Vrij van Distributie. friesche korte TUflF. lil de van ends bekende firandilofieobandelaren Firma I. FOKKE 10 P.K. Petroleum-Motor, Dorschmachinef Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. NiEüWJAARSWENSCHEN. Hef Vredesverdrag. BUITENLAND. F EUILLETO N De Passagiers van de „Meteoor". BINNENLAND. Lijdt U aan asthma, Influenza, griep, hooi- oorts 1 Heeft uw kind ilijm- of kinkhoest Neem dan dadeljjk uw toevlucht tot een vertrouwd in veel geroemd middel als de welke spoedige verlichtin gen en genezing brengen kan. De Abdijsiroop wordt alom geprezen als een heer lijk verzachtend middel dat uw vastzittende slijm spoedig kan doen losko men en U een rustigen nacht bezorgen kan. Koop nog he den een flesch Abdijsiroop. Prijs per fla con van 230 gr. f 1.60; van 550 gr. f3.25; van^ ÏO'JO gr. f5, Alom verkrijg baar. Eischt roeden band met onze bandteekf ning: I. Akker, Rotterdam. Onze is steeds van de beste kwali teit. Het gebruik neemt ieder jaar toe. Per halve flesch f 1.60. Voor de ledige flesch wordt 5 cent terugbetaald. tyfTty w N.V. v/h C. A. SCHULTE Co. j Lange Delft H 2. j| f. aatst dezer week in voorraad f 4.25 per H.L. Tevens ouderwetsche Steeds in voorraad a f 2.75 per 100 K.G Eierkolen en Friesche Turf worden ook door ons per wagon geleverd. Noord-Brabantsche Turf per schip. Aanbevelend, Telef. 142 (Tusschen 2 poorten) TE KOOP: wegens opheffing der dorscherij een weinig gebruikte op wagen geheel in ijzeren kast met marktschoone /->y- compleet, met alle bijbchoorend' riemen en gereedschappen. In wer king te zien. Voor spotprijs. ^Brieven onder ietter K. Burea van dit blad te Goes. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuitsn f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbb«la bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags- Kantoor v. d. Administratie: BoudewIJn de Wlltestraat A 135s, Goes. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Onze adverteerders maken wij er nu reeds op attent, dat de „Nieuwe Zeeuw- sche Courant", Vrijdag a.s. den tweeden Kerstdag, niet zal verschijnen. Gelijk in vorige jaren, bestaat ook thans gelegenheid Nieuwjaars- wenschen in het Nieuwjaarsimm- mer der „Nieuwe Zeeuwsche Courant" te plaatsen en wel a 50 cents voor eene advertentie van hoogstens 5 regels (abusieve lijk stond in voiig nummer 8, dit was een drukfout) en a 20 Cts. voor eene z.g. kleine adver tentie (naam, beroep en woon plaats vermeldende). Opgave dezer advertentiën w®rdt aan ons administratie bureau inge wacht uiterlijk Zaterdag 27 Decem ber te 12 uur 's middags. Wij vestigen de aandacht onzer agenten buiten Goes op deze be kendmaking, opdat zij zoogoed- mogelijk voor het ophalen van advertenties in hun kring zorg dragen. Hun opgaven moeten echter in ons bezit zijn uiterlijk Dinsdag 23 December, met het oog op het tijdig afdrukken. DE ADMINISTRATIE. De onderhandelingen tusschen de Duitschen en geallieerde deskundigen te Parijs over de Scapa-Flow-vergoe. ding zijn afgebroken. Maar slechts tijdelijk. Er heerscht eenig verschil van meening over de cijfers, die de Duitschers gegeven heb ben, en die van de geallieerden, imet name wat de werven en dokken te Dantzig betreft. En men moet nu de cijfers controleeren en bovendien de noodige volmachten afwachten. Een onderbreking dus, die spoedig waarschijnlijk door het tot stand ko men van een overeenkomst gevolgd zal worden. (Msb.) BELGIË. BRUSSEL, 20 Dec. (Part. Maasbo de.) Dank zij; het ingrijpen der regee- 14) -o- De kolonel begreep niets van deze plotselinge verandering, evenmin als de overigen, maar in den geest van Stephens rees een. duister vermoeden op, en hij riep woedend: „O, gij schurk 1 Houd uw mond, ellen dige! Het is duizendmaal beter te ster ven!" Doch het was te laat, en thans zagen allen, door welk laag middel de bloodaard zijn leven trachtte te redden. Hij was op het punt de vrouwen te verraden. Zij zagen het opperhoofd een hooghartig ge baar van toestemming maken, en daarna sprak Mansoor haastig en met ernst, van tijd tot tijd naar den top van den heuvel wijzend. Op een woord van het opperhoofd snelden een dozijn roovers het pad op en bleven eene poos lang voor het oog verborgen. Nu volgde er een luid gegO Cn een oogenblik later kwam het troepje weer te voorschijn, de vrouwen in hun midden medesleurend- Sadie, jong als zij was en vlug ter been, kon hun wel bij houden. Zij wierp over haar schouder een aanmoedigenden blik op hare tante, die er met bare magere leden en open ring en verschillende concessieis aan de mijnwerkers, o.a. loonsverhooging, hebben de stakers van Charleroi be sloten Maandag weer aan het werk te gaan. De treinenloop was vandaag nog slechter dan gisteren. Van acht uur hedenmorgen tot vier uur in den na middag vertrok geen enkele trein.van Brussel naar Antwerpen. Er zijh soldaten gerequireerd om. de orde in de stations te handhaven. DUITSCHLAND. Ministerraad. BERLIJN, 20 Dec. (H.N.) In de rijkskanselarij is heden een streng ver trouwelijke vergadering van het rijks kabinet gehouden. Onderwerp van de besprekingen wa ren de maatregelen, noodig bij het v.an-krafcht-worden van het yredest verdrag. GR00T-BRITTANNIË EN IERLAND. Dreigende havenarbeidersstaking? Naar ide „Daily Chronicle" meldt, bestaat er gevaar" voor een groote ha- venarbeidersstaking. De havenarbei ders eischen een loon van 16 shilling per (dag. De onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers ider tr'ansportarbei- dersfederatie en den nationalen raad van werkgevers in het havenbedrijf, te Londen gevoerd, hebben een. critiek stadium bereikt. De onderhandelingen zijh voorloopig afebroken om het federatiebestuur in staat te stellen ten aanzien vpn ze kere punten zijn houding vast te stel- eln. (Msbode.) Naar de „Reynold's Newspaper" meldt, zullen de koning en de koningin waarschijnlijk begin Januari een of ficieel bezoek aan Frankrijk brengen. Moordaanslag op French. LONDEN, 20 Dec. (R.O.) De bladen melden: Te Dublin is gisteren een scho|t gelost opi lord French, onder koning van Ierland. French werd niet getroffen; een burger werd gedood en een politieagent gewond. Nader meldt men: LONDEN, 20 Dec. (H.N.) De mis daad werd gepleegd door een bende van 5 a 10 man, die met revolvers en handgranaten waren gewapend en zich in een hinderlaag hadden ge posteerd en gedeeltelijk door een kar den weg hadden versperd. Lord French reed gelukkig in een auto, welker zijkanten de revolverko- gels schijnen te hebben doen scham- mond, tusschen de witte gestalten erbar melijk uitzag. Het opperhoofd keek met een onver schillig gezicht naar juffrouw Adams, doch zijne oogen gloeiden van onheilspellend vuur, toen hij de jongere dame aan schouwde. Toen gaf hij een kort bevel en de gevangenen werden als eene hulpe- looze kudde naar de knielende kameelen gedreven. Wat zij bij zich hadden, was hun reeds afgenomen en in een der voe derzakken van de kameelen geworpen, welke Ali Wad Ibrahim thans met eigen handen vastbond- „Zeg eens, Cochrane", fluisterde Bel mont, „ik heb nog een revolver, dien zij niet hebben gevonden. Zal ik dien vervloekten dragoman dood schieten, om dat hij de vrouwen heeft verraden?" De kolonel schudde het hoofd- „Gij doet beter met ze te bewaren", zeide hij. „Zij kan den vrouwen nog wel anders te pas komen, vóór alles ten einde is". HOOFDSTUK IV- De kameelen, sommige bruin, andere wit, lagen neergeknield in eene lange lijn, terwijl hunne kauwende kaken zich regel matig heen en weer bewogen en hunne fijngevormde koppen van links naar rechts gingen op eene bevallige, men zou haast zeggen behaagzieke manier. De meeste waren schoone dieren, echte Arabische dravers, met de slanke ledematen en pen, terwijl haar snelheid hem vlug buiten 't bereik ider granaten bracht. Vier of vijf dezer projectielen werden geworpen'en sprongen, terwijl er nog verscheidene later van den grond moe ten zijn opgeraapt. Het eskorte vuurde op de moor denaars en schoot er éen van dood. De rest kon ontvluchten. Een detec- tivejmjïenjqj^ Eerste Kamer. Vrijdag vergaderde die Eerste Kamer met gesloten deuren over de Belgische kwes tie. Na heropening der openbare zitting feliciteerde men den minister van buiten- landsche zaken. Een hoopvol teeken voor bet goed succes der Parijsche conferentie. Dinsdag 23 December doet minister Hij- mans in de Belgische Kamer mededelin gen over het tractaat van 1839. Tweede Kamer. Bezuiniging op de Oorlogsbegrooting. Dat het èn Kamer èn minister meenens is met de bezuiniging op het oorlogs budget bleek uit de vele bezuinigings amendementen, die door die Kamer wer den aanvaard of door den minister over genomen, op Donderdag 18 December al leen reeds het volgend lijstje: uitbreiding ambtenaren militaire attaché's lichamelijke opvoeding artillerie-beheer muziekkorpsen remoatepaarden manoeuvres Militaire Academie centrale cursus gymnastieklokaal vliegdienst motordienst aankoop terrein f 5,000.- 10.500.- 3,600.- 5,200.- 16,500.- 120.500.- 100,000-- 52,000.- 56,000.- 41,500.- 50,000.- 500,000.- 750.000.- Totaal f 1,170,800— Maar tegen een motie van den beer Oud om kortweg alle herhalingsoefenin gen te schrappen, stond hij schrap. Deze motie werd verworpen en de rechter zijde bleef bij deze motie in haar geheel den Minister steunen. Jammer genoeg, dat bij een volgende beslissing rechts een paar man afvielen. Het gold toen een amendement-Marchant om f 1,820,000 te schrappen voor vernieu wing van in den mobilisatietijd versleten materiaal (wagens, caissons e.d.) en voor aanschaffing van munitie voor de 32 nieu we houwitsers. Men kan niet ontkennen, dat de Minister gelijk had, toen hij dit amendement een afbrekend karakter toe kende. Bij de stemming deden van rechts de beeren Bomans, de Geer en Weitkamp dunne nekken, welk© het ras kenmerken; doch er waren er ook onder van zwaarder bouw, welker slecht gereinigde huid de sporen droeg van vroegere kogels. Deze waren beladen met het voedsel en de lederen waterkruiken der krijgers, slechts enkele minuten waren voldoende om hun last te verdeelen en plaats te maken voor de gevangenen. Geen hunner was gebon den, met uitzondering van den geestelijke, wiens woedende uitval hem deed be schouwen als den gevaarlijkste van het gezelschap- Zijne handen werden daarom aan elkander gesnoerd met een kameel- halster, terwijl de anderen, met inbegrip van den tolk en de beid© gewonde zwar ten, mochten opstijgen, zonder dat er maatregelen genomen werden tegen hunne ontsnapping, wat ook, aangezien de min dere vlugheid hunner rijbeesten, niet noo dig zou geweest zijn- Toen rezen onder het geschreeuw der mannen, de kameelen op en ging het in langen, kronkelenden optocht vooruit, met den rug naar de rivier en het gezicht naar denvioletkleurigen nevel, welke in de wijde verte de verschrikkelijke woe stijn afsloot. Geen der blanke gevangenen, met uitzondering van kolonel Cochrane, had vóór dien tijd op een kameel gezeten- Het scheen hun een schrikwekkende af stand van den grond, wanneer zij naar beneden keken, en de ongemakkelijke zwaaiende beweging op een zadel, dat slechts weinig stevigheid verleende, maak te hen angstig en ziek- Maar hunne licha- mede aan het onverantwoordelijk politieke spel der anti-militairisten. De stemmen staakten: 4141. Was de heer De Muralt, die even weg was, aanwezig geweest; ware de heer Stnlemeyer niet net precies onder de stemming binnengekomen, het misdadig opzet ware gelukt. Er wordt heden Maandag overgestemd. Besprekingen over de Schelde. Volgens een bericht in de „Nieuw© Gazet" zal ingenieur Pierrara, direc teur-generaal van het Belgische zeewe zen, Ideze week naar Den Haag ver trekken om er over de technische kwesties betreffende de Schelde te onderhandelen. De ex-keizer. Volgens de „Daily Express" zou men zich thans in officieele Engelsche kringen bezig honden piet een voorstel, om (het proces tegen ex-keizer Wilhebn aan boord van een oorlogsschip te doen plaats hebben. Men noemt zelfs als het oorlogsschip, :de „Queen-Eli- zabeth". Een amendement en een gift. Op 9 Deo. was ,in de 2e Kamer 'n amendement ingediend door ©enige Katholieken, Anti-revolution., Chr.-Hi- storischen en vrijzinnig-democraten om f 10.0000 subsidie te geven aan bet Bureau, der Kath. Soc. Actie te Leiden in zijn kwaliteit van Bureau voor Sociale Adviezen, evenals het „Centraal Bureau, voor Sociale Ad- vezen" te Amsteridam f 10.000 krjgt. Het bureau, te Leiden geeft aan Katho lieken en niet-Katholieken adviezen en heel wat meer aan het bureau; te Am sterdam. Maar onder aanvoering van Scha per en Troelstra werd een anti-pa- pistisch „heibeltje" tegen dit amende ment opgezet, zoodat het amendement viel. Kleingeestig en Pietluttig, maar zoo zijn de heeren nu eenmaal. Als protest hiertegen ontving het Centraal Bureau; der K. S. A. van een onbekende uit Colsward eene sift van f100. Bravo 1 Men meldde ons heden, dat ten ge volge van het stormweder het buiten- landsch en binnenlandsch telegraaf- verkeer een groote storing ondervindt. Faillissementen in Nederland. Over de afgeloopen week, eindigende 19 Dec. zijn in Nederland uitgesproken 26 faillissementen tegen 23 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 19 Dec- 1919 969 faillissementen tegenover 983 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. melijke smarten gingen verloren in de bittere gedachten, welke hun geest bezig hielden. Welk eenle kloof gaapte er tusschen hun vorig leven en het tegenwoordige! En toch hoe kort was de tijd, hoe klein de afstand, die ze beide scheiddel Nog geen uur geleden hadden zij op den top van die rots gestaan en gelachen en ge praat, of gemord tegen de hitte en de vliegen, in hunne ergernis over de kleine ongemakken des levens. Headingly had aanmerkingen gemaakt op de tinten in de natuur. Zij konden zijn eigen gelaats tint niet vergeten, terwijl hij daar lag met zijne wang op dien zwarten steen- Sadie had gebabbeld over de mode en de kleeding. Nu (klemde Zij zich, half krankzinnig, vast aan den knop van een houten zadel, met den dood in het ver schiet als eenige hoop op redding uit haar ellende. Menschelijkheid, beschaving, rede lijk verstand, dat alles geld niet meer en Werd verdrongen door dierlijke kracht en wreedheid. En daar ginds, bij dat tweede rotsachtige punt, lag hun stoom boot nog steeds op hen te wachten, met haar welingelicht salon, haar wit tafel gereedschap en schitterend glaswerk, den laatst verschenen roman en de Londen- sche dagbladen. De met de minste ver beeldingskracht begaafde onder hen zelfs kon zich alles zoo goed voorstellenhet witte zonnescherm, mevrouw Schlesinger met haar gelen hoed, mevrouw Belmont- Raar lag het, onder hunne oogen bijna, Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 23 Dec.: Matógel tot krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtige zuidwestelijke tot noondwes- telijken wind, mieest zwaarbewolkt met regenbuien. Weinig verandering van tem peratuur. „Beier laat dan nooit". Naar wij vernemen heeft de Britsche Regeering aan de Nederlandsche doen weten, dat een nader onderzoek inzake het werpen van bommen uit vliegmachines op Cadzand (25 Augustus 1917), Sluis (1 October 1917 en 15 Augustus 1918), Axel (7 November 1917), Sas van Gent (7 November 1917 en 20 Mei 1918), Hoek (16 Februari 1918), St. Anna ter Mui- den (17 Februari 1918), Koewacht (20 Mei 1918) en Aardenburg (22 Juni 1918) haar tot de overtuiging heeft gebracht, dat deze aanvallen aan Britsche lucht strijdkrachten zijn toe te schrijven. De Britsche Regeering heeft haar leed wezen over het gebeurde betuigd en ver goeding aangeboden voor de toegebrachte schade. N.B. Hoe staat het met den bomaan val op Goes op 22 December 1917, waar bij ©en doode viel te betreuren? Wij meen den dat die ook aan een noodlottige vergissing van Engelschen werd toe geschreven. Heden juist 2 jaar geleden had dat ontzettend voorval plaats. Red. De storm van voorgaande week. Men seinde ons Vrijdagavond: IJMUIDEN. De sleepboot „Hercules", hedenmorgen van IJmuiden vertrokken, is door een stortzee omgeslagen. De 15 op varenden verdronken. Nader meldt men, dat de opvarenden 10 in getal verdronken zijn. Te Zandvoort en IJmuiden zijn lijken aangespoeld- Het aardappelscheepje „Ambu lant", schipper Jacob van Zanten uit Nieuw-Vossemeer, is in de Mossel-' kreek bij Duiveland gezonken. Vader en dochter zijn gered. Bij een vroeger scheepsongeluk verloor de schipper zijn vrouw. Men seinde uit Harlingen d.d. 19 dezer: Heden rapporteerde de sleepboot „Assis tent" dat er inde „Boontjes" wegens storm 4 schepen in nood verkeerden, ml, de „Ne derland", de „Voorwaarts", de „Maria"' en de „Antilope." De „Maria" was reeds gezonken; de opvarenden werden door dei „Assistent" gered. Oml 11 uur verliet de sleepboot „Pér- nis" met een reddingsboot de haven eni keerde omi 9 uur terug met elf geredden, nil. de bemanning van de „Nederland" en de „Voorwaarts" en den knecht vanl de „Antilope." Dit schip was gezonken. De schipper Jonker, diens vropw cn doch ter verdronken. dat kleine plekje, hetwelk hun sprak van huis, van gezelligheid, van vriendschap, en waarvan zij bij eiken tred hunner ka meelen aj meer en meer werden verwij derd, zonder hoop het ooit terug te -zien. Dien eigen morgen nog, hoe schoon had de aarde hun toegeschenen, hoe genoege- lijk het levenl wat eentonig m.sschien, maar loch zoo rustig en vredig 1 - En nu? De roode hoofdbedekking, de witte bur- no's en het gele schoeisel der Arabie ren hadden den kolonel reeds doen inzien, dat deze mannen geen ongeregelde roo- versbende vormden, doch behoorden tot het leger van den Khalifa. Thans, terwijl zij de woestijn doortrokken, gaven zij'-blij ken aan eene soort van krijgstucht te ge hoorzamen, welke door hun bedrijf nood zakelijk werd gemaakt. Eene mijl vooruit en op een aanzienlijken afstand op iede- ren vleugel reden hunne verspieders, die afwisselend verdwenen en wederom te voorschijn kwamen tusschen de gele zandheuvels. Ali Wad Ibrahim reed aan het hoofd van den troep, en zijn korte, stevige luitenant in de achterhoede. Het gros van de bende strekte zich uit over eene ruimte van een paar honderd éllen en in het midden bevonden Zich de onge lukkige gevangenen. Men deed geen po ging om hen af te zonderen, en mijnheer* Stephens wist al spoedig zijn kameel tusscbcn de rijdieren der beide dames in te brengen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1