r,<> f*. ^yy fyyy 1 Fa. Belderok Yai Boo, i 'Uf/l No. 146. Zaterdag 20 December 1919. Vijftiende Jaargang h/ ikei f0ïj. s Verschijnt eiken MAANDAG-.JtfOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Reclames, ^f// estedmgen en?. od Klaverblad jne Kaas Aan het Arbeidende Volk van Nederland. Hel Vredesverdrag. BUITENLAND. BINNENLAND. MIDDELBURG. i Afdaeling Sttffeerderij grondregel is: materialen en goede bewerking, gevoegd bij levering 8 tegen billijken prijs, vormen 2 een tevreden cliöntele. soort f sn matig. Rede- n overstaan vaii de Beste, publiek erf te Goes, tus- B no. 149, groot l dhf. Job. van 1120. verstaan van no- Foudraine, publiek en erven in de wijk. A nos. 200, aan dhr. J. C. or f7160. heden aan het ia al bestuur aan- enwerken tot uit- aadplaats te Ter- werken. Raming khoven, Nijmegen, aten, Hansweerd, sterdam, f 529.900 524.000M. J. van W. Blankenvoort, Stuy en C. Pj iht, f497.600; D. Jtrecht, f494.000; f489.980; G. \V. >00; R. de Vries, f468.000; firma inchem, f467.489; van Balen, Oude Utrecht, f462.400; 61.470; J. B. te Aib. van Hees, erdiepen van den maken van een ïidingslcanaal naar uis te Wemeldinge >ehoorende bij de derde schutsluizen land te Hansweerd 00.000. lappij „Nederland", Amerstol en W. f 545.000firma Ujmegen, f 525.000. de tramweghavens 20. Raming f 6500. mans, Middelburg, f7447; L. v. d. L. Klos, Sclier- baggerwerk in de e gedurende 1920. Sliedrecht, f 13500 f 11600. JZr -w> -<> O® ■x H. van Aken's Balsem- pillen zijn ral verkrijgbaar js per deos f0.90. epótvoor Holland SCHULTE Co., g. Verder te Goes Mulder, W. F. den BiggekerkeH. P. VaderAagte- Maljers/^2V per half pond. nt per pond. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuiten f 1.60. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbsla bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v.d. Administratie: BoudewIJn de Wlffesfraaf A 135", Goes. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. JiReclaineberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. -g' ;iS Advertentiën van 1—5 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. I Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. II Kameraden I s De laatste weken zijn onze besturen voortdurend! bezig geweest met heil overleg om 'te komen tot een gezamen lijke steunbeweging voor de nood lijdende Oostennjksche kinderen; ter wijl in onze besturen nog zal worden overwogen, ook de kinderen in andere noodlijdende steden in Oostenrijk-Hoa- garije te helpen. Dit de berichten in de pers kent ge den ontzettenden nood, die daar heerscht, weet ge hoe heel dat volk svordt bedreigd met den hongerdood. Onze besturen meenden, dat men- scheiijke plicht gebood, hier. te helpen zoo snel als het kan en zoo, goed als het kan. Wij wenden ons daarom nu tot U, die ten getale van meer dan 500.000 mannen en vrouwen bij onze Vak central en zijt aangesloten. Na gezette overweging meenden wij, dat een steunbeweging nimmer zoo veel kou kunnen opbrengen ate nwodig en gewenscht is en als menschehjke plicht voorschrijft en dat, om lot een nooger bedrag te kuimen komen, de georganiseerde arbeiders niets beters zouden kunnen doen dan de opbrengst van eenige uren arbeid disponibel te stellen. Wij noodigen u idaarom uit in de maand. December 8, uren arbeid te verrichten ten behoeve van de noodlij dende Oostenrijksche kinderen. De vorm, waarin zulks zou kunnen geschieden, kan en lmoet voor ieder bedrijf afzonderlijk worden vastge steld. Naar den aard der bedrijven zal kunnen worden overgewerkt, twee Zaterdagmiddagen worden doorge werkt, of wei den tweeden Kerstdag kunnen worden gearbeid. Daarover is overleg met Uwen werk gever noodzakelijk. In iedere "plaats zullen uit de verschillende stroomin gen in de vakbeweging plaatselijke co- mi té's worden gevormd. Treedt met deze in overleg, benoem uit Uw mid den een .commissie, die met Uwen werkgever gaa toverleggen, op welke wijze onze oproep kan worden uitge voerd. Makkers, wij vertrouwen op, Uw so lidariteit, op Uw ernstigen wil er voor te zorgen dat de georganiseerde Ne- derlandsche arbeiders nun kameraden in Oostenrijk op schitterende wijze te hulp komen. Met onderscheidene werkgeversver- eenigingen is overleg gepleegd, met anderen heeft dat overleg nog plaats. Zij zullen hun leden opwekken, met de werklieden, beambten en ambtenaren mede te werken en bij het loonbedrag der werknemers een éven groot be drag te storten voor hetzelfde doell Daardoor staat dus vast dat niet eenig werkgeversbelang wordt ge diend, doch uitsluitend en alleen wordt gewerkt ten bate van de hongerende kinderen. Kameraden, Groot is de nood van onze maats, die met vrouw en kinderen verkomme ren! Daaraan moet onze wil, hen te hel pen, evenredig zijn. Overwin alle be zwaren en moeilijkheden. Slaat Uwe handen ineen en verleen hulpj tVoor het Ned. Verb, van Vakvereen, R. STERNHUIS. [Voor het R. K. Vakbureau, J. TH. NIJKAMR. Voor het Chr. Nat. Vakverbond, J. S, RUERERT Jr. Voor het N. A. S. B. LANS1NK Jr. .Voor het A. N;. V. F,. C, v. INGEN SCHEAU. De Opperste Raad. PARIJS, 17 Dec. De opperste raad kwam vanochtend bijeen op het ministerie van buitenlandsche zaken, onder voorzit terschap van Jules Camhon. Gezant Wal lace vertegenwoordigde de Vereenigde Staten. Loucheur gaf een lang exposé van zijn besprekingen met staatskanselier Renner over een financieel program op langen termijn. Vólgens den ia.ad moeten voor het herstel van den toéstand in Oos tenrijk die Vereenigde Staten huil me dewerking verleenen, waarvoor men de toestemming van de Amerikaansche re geering afwacht. Lonchenr heeft vervolgen;? een uiteen zetting gegeven .van de voorloopige resul taten van zijn besprekingen me: de Duit- sche deskundigen, over de uitlevering van het haivenmateriaal. Daarop1 is Leygues geroepen, om advies over dezé kwestie uit te brengen. (Msbode) DUITSCHLAND. De voorgeschiedenis van den oorlog. De pacifist graaf Max Montgelas be spreekt in de kwaliteit van mede -uitgever van het Duitsche aktenmateriaal over de voorgeschiedenis van den oorlog in het „Berliner Tageblatt" de grondbeginselen, volgens welke de Duitsche oorkondenver- zameiing werd samengesteld- Montgelas wijst er op, dat Duitschland 1125 docu menten met meer dan 3000 aanteekenin- gen publiceerde, terwijl het Russische oranjeboek slechts 79, het Fransche geel- boek zonder de uit andere publicaties overgenomen stukken slechts 159, het Engelsche blauwboek met inbegrip van 5 parlementsredevoeringen slechts 166 nummers bevat. Montgelas wenscht, dat ook de Ententelanden volgens het voor beeld van Duitschland de geheime ar chieven spoedig geheel zullen opendoen, opdat de waarheid van den oorlog aan het licht kome. Betreffende de kantteekenin- gen van den keizer legt Montgelas er den na-druk op, dat een ernstige onder zoeking moet beslissen tusschen ingevin gen van het oogenblik en werkelijke in structies. Ook van deze instructies kwa men er vele te laat bij de Duitsche auto riteiten, om nog gebruikt te kunnen wor den, terwijl andere ondanks het stipte binnenkomen niet tot uitvoering kwamen- N. B. Tot -het meest tredende, uit Kautsky's onthullingen behaoren dertjgen- aardige aanteekeningen van den Duitschen keizer naast den tekst der rapporten en telegrammen, die hem voorgelegd wer den. Deze opmerkingen van den keizer loopen van het „nu of nooit", waarmee hij op 30 Juni de noodzakelijkheid be toogde van hardhandig afrekenen met Servië tot de merkwaardig.© uitbarsting vain verwenschingen, waarmee hij- op 30 Juli aan dien rijkskanselier z^jn vrees uit drukte, dat de Britsche. interventie zioo- wei zijn plannen als hemzelf Zou ver nietigen. Deze eigenhandige notities toonen aan, hoe nauwkeurig d© keizer dag bij dag de gebeurtenissen volgde eti zij geven treffend aan, weiken loop hij er agn trachtte te geven. Met de openharing dier kanteekeningen is aan het prestige van den ex-keizer een doodeiijke slag toegebracht. Red. OOSTENRIJK. De nood in Oostenrijk. Binnenkort gaan de eerste 5000 Weensche kinderen naar Italië. De bur gemeester van Milaan zal ze met een aantal doktoren te Weenen afhalen. De regeering heeft gratis vervoer op, de ltaliaansche spoorwegen aangebo den. Weensche onderwijzerossen zul len de kinderen vergezellen, die tij dens hun verblijf in Italië, dat vier maanden zal duren, van Jrun eigen onderwijzeressen les zullen mtvangen. In Baden zullen eind December on geveer 700 Weensche kinderen worden ondergebracht. FRANKRIJK. De „Telegraaf" meldt nog, dat Zater dagmiddag de aartsbisschop v-an Meche- len, Z-Em. Kardinaal Mercier, a Js lid van de Académie des Sciences n mrales et politiques is geïnstalleerd- De voorzitter, Moriot Thihault, heette hem wel kom- Kar dinaal Mercier hield daarop een treffende toespraak, waarin hij het vaderlandslie vend élan in herinnering bracht, waarmee België en zijn bondgenooten weerstand boden aan het onrecht- Op welsprekende wijze bracht de Kardinaal hulde aan het Fransche volk, waarbij hij de woorden herhaalde, welke Clemenceau bij de ope ning van de Kamer hééft gesproken: „Wij hebben de noodzakelijkheid ingezien, ons te vereenigen om in de eerste plaats de levensbelangen van ons vaderland te be veiligen". Met eene opwekking deze gulden woorden steeds voor oogen te houden, besloot de Kardinaal zijne indrukwekkende rede. De „Gaulois' 'van Zaterdag bevat ter gelegenheid van het bezoek een hoogge stemd artikel: „Un grand Evêque", waarin vooral de verdiensten van zijn „Mémoi res", die onlangs zijn verschenen, worden geprezen. AMERIKA. Amerika en het vredesverdrag. WASHINGTON, 18 Dec. Senator Knox .heeft bij den. senaat twee resoluties ter onmiddellijke behandeling ingediend, ten einde den vredestoestand tusschen de Ver. Staten en Duitschland te herstellen. De Senaat verwees, de resoluties naar de commissie voor buitenlandsche aange legenheden. Senator Hokesmith verklaarde overtuigd te wezen, dat er 64 senaatsleden zijn, die tot overeenstemming wenschen te komen omtrent de reserves ter voldoe ning van president Wilson. Eerste Kamer. In de Eerste Kamer werden gekozen tot voorzitters der sfdeelingen resp. de hoe ren De Waal Malefijt, Franssen, Van. Niarqpi, Michieils van Kesseinich en 't Hooft en tot ondervoorzitter-resp. de heeren Ver- heijen, Bergsma, v. d. Feltz, Staal en van der Does de Willebois. Besloten werd heden 11 uur in de afdeehngen te onderzoekan verschillende daarvoor in aanmerking komende wets ontwerpen en Vrijdag 11 uur in open bare. vergadering te behandelen de wets ontwerpen, die dan in staat van wijzen zullen zijn. Tweede Kamer. In de Woensdag gehouden vergadering bij de behandeling der begrooting van oorlog, werd een motie Mar- chant, om de oorlogsbegrooting tot on misbare uitgaven te beperken, verwor pen met 59 tegen 23 stemmen en eene motie Dresselhuys, strekkende tot vermindering van het contingent in 1920, verworpen met 45 tegen 37 stemmen- Minister Alting von Geusau had beide moties voor onaannemelijk verklaard- De rechterzijde schaarde zich trouw aan den kant des ministers. Een begrootingspost voor vliegtuigen ad f2.227.000 nam de minister op aandrang der Kamer terug- Daarna werd voortgegaan met de artikels- gewjjze behandeling- In de vergadering van Donderdag wer den verschillende posten geschrapt- In de avondvergadering, aan de Water - staatsbegrooting gewijd, diende de heer De Muralt eene motie in om overname van den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde door den Staat. Na de verzekering van minister König, dat deze aan den veerdienst op de Westerschelde zijn volle aandacht heeft en hij dienaan gaande overleg zal plegen met Gedepu teerde Staten van Zieeland, trok De Muralt zijn motie in- Generaal B. R. F. van Vlijmen f. Donderdag overleed te Schjjndel gene raal B- R. F. van Vlijmen, oud-lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal- De overledene werd geboren 2 Mei 1843. Hij was als Kamerlid afgevaardigde voor het district Veghel- De overledene was kamerheer in bui tengewonen dienst met kap en degen van Z- H. den Paus en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw- Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Groningen, ter standplaats de gemeente Groningen, de heer T. II. HummeJen, candidaat-notaris te 's Gravemhage, vroeger ook werkzaam geweest te Goes. (Z.) Marine-crisis. Betreffende ook door ons aan de „Avondpost" ontleende besprekingen van de Koningin en den minister-president met vice-admiraal Smit verneemt het „Ned- Corr. Bur." uit zeer goede bron, dat die besprekingen reeds plaats hadden ©enigen tijd vóór de verwerping door de Tweede Kamer van de marinebegrooting, welke minister Bijleveld tot aftreden noopte- Zjj staat dus tot de daarna uitgebroken crisis of de oplossing daarvan in geen verband- Wethouder Stulemeijer neemt ontslag. De heer H- Stulemeijer heeft, gevolg ge vende aan zijn lang gekoesterd voornemen, zijn ontslag als wethouder van Rotterdam ingediend- Uitvoer peulvruchten. De Minister van Landbouw maakt be kend, dat de termijnen binnen welke peul vruchten welke met recht van uitvoer zjjn verkocht, kunnen worden uitgevoerd tot een nader te bepalen datum worden verlengd. De extra-goederentrein van het R.-K. Huisvestings-Comité. De extra-goederenitrein, die door het Centraal Bureau van het R. K. Huisves tings-Comité naar Weenen is gezonden en 13 dezer van Zevenaar daarheen ver trok, bestond uit 53 wagens van 10 en 15 ton. De hoofdleiding was in handen van Graaf H. Wolff-Metternich, Commissaris- Generaal en algemeen vertegenwoordi ger bij Z.Em. Kardinaal Piffl en de R. K. Organisaties te Weenen. Van de 53 wagons waren er 39 gela den met aardappelen, en anderhalve met witte kool, welke, dank de goede zorgen van Dr. G. Kusters te Tilburg, door den Noordbrab.. Chr. Boerenbond voor het noodlijdende Weenen waren bijeenge bracht. Verder vervoerde de trein o.a.104 zakken boonen en erwten, 20 zakken lairwe en roiglge 18 vaten gedroogde en ingemaakte groenten, 1000 K.G. vet, 1000 K.G versch en gerookt spek, 800 K,G. hammen, 200 K.G. gerookt vleeseh, 30j0 K.G. boter, 300 K.G. kaas, 200 K.G. cacao, 5 kisten melkpoeder, 6000 busjes gecon denseerde melk, 1500 K.G. honing en jam, 600 K.G. maizemameel, 15000 K.G. bouil lonblokjes en kruidenierswaren, 200 K.G. zeep, 500 K.G. diversen en 500 pakjes versnaperingen. Ten slotte nog kleeding stukken, dekens, beddegoed enz. De volgende extra-goederentrein van bet Centraal Bureau van het R. K. Huis vestings-Comité zal over drie weken ver bekken. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, voorzitter van het Centraal Bureau van het R. K. Huisvestings-Comité te 's-Bosch, ontving Donderdag van Graaf Wolff Metternich, den hoofdgeleider van den Zaterdag j.i. vertrokken levensmiddelentrein, bericht uit Passau, dat de trein daar Dinsdag in goede oirde was aangekomen, behalve één wagen, waarvan een as gebroken was. Die wagen wordt echter nagezonden. Van Passau uit vertrok de trein Dinsdagavond onder militair geleide en bewaking naar Weenen. Weensche kinderen. A.s. Zaterdagmorgen om 7 uur wordt Onze 2 prima Welk weder zuilen wij lubben? Verwachting tot den avond van 20 Dec.: Stormachtige, westelijke tot noordelijken, later tijdelijk afnemlemdie en krimpende wind, meiest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien Weinig verandering ,van tem peratuur. te Arnhem verwacht een trein met 550 kinderen uit Weenen, die door het Cen traal Bureau van het R. K. Huisvestings- Comité over verschillende plaatsen zul.en verdeeld worden. Fusie van kleine gemeenten. Naar het orgaan, de R. K. Gemeente politiek verneemt, zullen op uitnoodiging van Ged. Staten van Noord-Brabant de raden van gemeenten met minder dan 3000 inwoners binnenkort de mogelijkheid en de wenscheiijkheid in overweging ne men twee of meer van die gemeenten te vereenigen. Houten woningen. De commissie van deskundigen, welke in opdracht van de regeeriug een onderi zoek heeft ingjesteM omtrent den bouw van houten woningen in Enge,and, is, volgens de „N. R. Ct." in haar rapport, dat overigens belangrijke wenken oveï den houten bouw in net algemeen en zijn toepasselijkheid hier te ianue bevat, tot de conclusie gekomen, dal in Engeland wel vele, soms zeer omvangrijke plian. nen in deze richdng bestaan, doch zelfs van een begin van verwezenlijking daar» van geen sprake is. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. In de heden gehouden vergadering van. de Provincial© Staten waren aanwezig 40 leden. Afwezig waren met kennisge ving de heeren Timmerman en "tan de Putte. Aan de orde was de behandeling der motie van dien heer Verhorst om op te heffen, pet stelsel der rentekjoze voorschotten. De heter Dieleman zette uiteen, dat het systeem reeds jaren bestaat en Ged. Staten' willen het niet wijzigen. De heer Verhorst trekt zijn motie in Aan de aide is tliaus het vuo.stel tot verhooging van de subsidie aan Philip pine en de kosten van verloskundige hulp. Het voorstel wordt zonder discussie of stemming aangenomen. Dit geschiedt ook met dat tot afwij1- zing van het ver-zoek van Het Nederl Kankerinstituut te Ams.erdam om sub sidie. Thans komt ter tafel het voorstel om over 1920 aan ds Provinciale Zeeuwsche

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1