Afgepaste Madrasgordijnen No. 143. FIRMA BELDEROK VAN R00, Verschijnt eiken MAANOAG-JTOENSDAG- en VRIiDAGAVONO. Reclames. Het Vredesverdrag. BUITENLAND. BINNENLAND UIT ZEELAND. MIDDELBURG, bericht de ontvangst van UWE ZEEU WSCH E COU Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuitan f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbala bladan 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: BoudewIJn de Wlftestraat A 135*, Goes. Tel. interc.Directie no. 94. Radactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjja, Advertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Roemenië teekent. PARIJS, 10 Dec. (N.T.A.) (Draad loos van Lyon.) Generaal Coanda, voorzitter van de Roemeensche dele- tatie, is van middag om half zes naar et ministerie van buitenlandsche za ken gegaan om er de verschillend© internationale acten te teekenen, waar door Roemenië toetreedt tot het ver drag ,en de bijhehoorende schikkingen van St- Germain en tot hel verdrag van Neuilly. Volgens de „Neue Freie Presse" zal in overeenstemimang met de bepalingen van het vredesverdrag Hongarije uit veertien comita.ten beslaan. Het zal 18 milliard aan schadeloos stelling Imoeten betalen In 25 jaren tijd en het zal een vijfde van de staats schulden der m,onarchie moeten over nemen. Over den staatsvorm zal eene volks stemming beslissen. Voor ,het geval tot herstel van de monarchie mocht worden besloten sluit het vredesver drag den terugkeer der Halts burgers om economische redenen uit. De economische bepalingen van het verdrag staan volgens het blad ge heel in het teeken van de Engelscihe Balkanbelangen. De Engelsehen zou den voornemens zijn Boedapest tot steunpunt van hu» handel op den Bal kan te maken. (Msb.) DUITSCHLAND. De houding van Duitschland. BERLIJN, 11 Dec. (H.N.) Volgens het „Berl. Tageblatt" zajl de Duitsohe regeering vandaag of uiterlijk morgen een nota naar Parijs zenden, waarin vermoedelijk de bereidwilligheid der Duitsche regeering uitgesproken wordt, om een commissie te benoemen, indien de opperste raad tot een bespreking van den eisch betreffende uitlevering van havenmateriaal bereid is. BELGIË. De activist L. Augustijn is wegens verraad veroordeeld tot 3 jaar gevan genisstraf, 500 francs boete en levens lang verlies van burgerlijke rechten. ANTWERPEN. De Raadkamer heeft de aanhoudingsbevelen van de drie socialistisceh leiders bekrachtigd. (Zie vorig nummer.) De uitlevering van den ex-keizer. In ide Dinsdagavond gehouden zit ting van de Tweede Kamer werd door mjr. Sannes het verblijf van den ex- keizer hier te lande ter sprake ge bracht. 1 Kautsky's boek heeft aangetoond zoo zeide het bewuste Kamerlid dat de ex-keizer de aanstichter van den oorlog is geweest. Mocht hij: vroeger geen gevaar voor ons Jand zij» ge weest, thans is hij' dat wel geworden. Spr. vraagt aan de regeering andere maatregelen ten aanzien van het ver blijf van den ex-keizer te overwegen. Spr. meent dat de vraag van de uitle vering ernstig dient te worden over wogen. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. In de hedenmorgen gehouden zitting was bij den aanvang dhr. De Veer af wezig. De notulen der vorige vergadering; die van 2 December werden gelezen en goed gekeurd. Door den heer De Casembroot werd mededeeling gedaan betreffende de uit oefening van den Provincialen Stoom bootdienst, en werd er toegegeven, dat deze gebrekkig is. Op de Westerschelde zou evenals voor den oorlog een dub bele dienst moet worden uitgeoefend, wat echter op de groote kosten afstuit, nu is reeds een tekort van f40.000 geraamd. Ook den dienst op de Oosterschelde te verbeteren in onmogelijk, al geven Ged- Staten toe, dat ook deze dienst thans gebrekkig is. Varen bij nacht blijft nog altijd ge vaarlijk, door de mijnen, die de laatste maanden nog een paar maal in het vaar water der boot werden gepasseerd. Van meer kolen als vroeger is bij den stoombootdienst geen sprake. De heer Lindeijer zegt, dat hij in de vorige vergadering niet heeft bedoeld, dat er meer kolen zijn gegeven, maar dat dit toch te verwachten is. De heer Adriaanse meent, dat de pro vincie verplicht is voor goéde communi catie te zorgen. De heer De Veer kwam ter vergadei- nng. Na goedkeuring van de wijziging in de begrooting vooir 1918, kwam aan de orde het voorstel van de heeren Van Zuijen, Erasmus en Hendriks© om een adres té zenden aan H. "M. de Koningin en aan de Staten-Gemeraal, verzoekende de over name door het Rijk van de Provinciale Stoombo'O'tdiensten op de Westerschelde. Ged. Staten hadden zich naar aanlei ding van het algemeen verslag vereen!gd (met het in een afdeeling aangenomen voorstel om het Rijk zoodanige verhoog de subsidie te vragen, dat het mogelijk zal zijn een dienstregeling in te voeren welke aan billijke eischen voldoet. De heer Van Zuijen zegt, dat er beslist verbetering moet komen, en dus ie;ts ge beuren moet. Er zijn tegenstanders van staatsexploitatie, die wijzen op de re sultaten van de descentralisatie in En geland. Maar in ieder geval moet men Zeeuwsch-Vlaanderen een goede verhou ding geven met het overige Nederland. De heer Onderdijk ,zegt, dat het hier een groot belang is voor de Provinciale geldmiddelen. Als de subsidie van het rijk iets verhoogd wordt zal het nóg niet helpen; het moet de geheeie kosten dek ken, want dan blijft er geld voor andere nuttige zaken. Men kan gerust het adres verzenden, ook al hebben Ged. Staten reeds verhooging der subsidie aange vraagd. De heei' Den Ouden verwacht van staats exploitatie niet veel verbetering en stelt een amendement voor, dat behelst de aan vrage van een zeer belangrijke verhooging der rijkssubsidie. Dé' heer Van Niftrik zegt, dat het veer VlissingenBreskens een deel uitmaakt van een belangrijke verbinding en hij acht het onlogisch, dat dit veer dan niet door het rijk kan worden geëxploiteerd. Hij hoeft daarom met vreugde dit voorstel gezien, dat een onderdeel is van het voor stel van hem en de heeren Adriaanse en "VVelleman inzake een algeimeeine ver- keersvier betering. De heter 'Pterrels bepleitook den dienst van de Oostelr Scheids staatsexploitatie te makten. p" De heer Hensel sluit zich' aan bij deD heier van den Oudien, maar zou toch wel' willen, dat Ged. in dien Haag op de mogelijkheid van staatsexploitatie zul len wijzien. De heler Viieoings stelt voor een armen-1 dement, waarin duidelijker wordt gier vraagd verhoogde! su»sidie om de ülicu sten naar titehooren uit te voeren. Det heier Lindeijer meent) dat del heeren den Ouden en Vienings geen amende menten indienden, dat voorstellen die met dat van de heeren van Zuijen o.s. nietd te maken hebben. De heer van Rompu zégt namens Ged, Staten, dat goede reorganisatie van den dienst wél' f250.000 zal kosten; herhaalt de kwestie van het mijnengevaar. Alls het Rijk dei dienstien overneemt, zal het groote Provinciale! subsidie vragenmieit het voorste® van den heier Vienintgs kan spreker zich vereenjgen. De heter dien Ouden trekt hierop zijn! voorstel in. De heter van Zuijen meent, dat al's men nog niet voor de staatsexploitatie was, men het na de rede van den heer van Rompu wel' zon worden. Hij neeimt uit zijn voorstel weig de woorden „Op de Westerse heide'." De heer van Rompu repliceert. De heer DiiaDeman meende, dat waar men hier tegenstanders heeft van staats-1 exploitatie, het het beste is het voorstel-» Vienings aan te nemen. Het voorstel' van Zuijen c.s. werd verworpen met 30—12 '^tenanten, die van de heeren Welleman, Perrefe, mevr. Duiker, van der Weirj'de, Onderdijk, van Zuijen, Lindeijer, Erasmus, van Dixhoorn, Moelker, Adriaanse en va» Niftrik. Het voorstel-Vienings wteird 'zion|der hoof delijke stemming aangenomen. Aan de orde was het voorstel1 der heeren Adriaanse, Wélïeman en ya» Nif trik, inzake het aanstellen van school artsen. Daar gebleken is, dat de minister déze materie in het vooruitzicht heeft Md, trokken dé heeren hun voorstel bij monde van 'dm heer Wiel'leman in. Na uitvoiering discusisiites ip m'et 27 tegen.15 stemmen .vier- worpe» h'tet voorstel der Vrijlzj. democraten inzake wïjzliging 'der Provinciale! wet. Goes. Zondagssluiting apo thekers. Zondag 14 Dec. is de apo theek van den heer Van Kahnthout rpend. De beide andere zijn da» gesloten. Dhr. G. M. den Herder, oud-leer ling der Ambachtsschool alhier is ge slaagd voor 3e machinist met be stemming voor de Java,ChinaJa,- pan-iijn. Blijkens een bericht aan de anti- revol. „Rotterdammer" zijn in het district van den Raad van Arbeid al hier 1250 rentekaarten teruggezonden door arbeiders die niet verzekerd wil len zijn. l Donderdagavond heeft in de groote kerk eene bijeenkomst plaats gehad, georganiseerd door de Nat. Christen Geheelonthouders ver., waar bij ds. H. Kreulen van Bay City, ML chigan (N.-Amerika) sprak over: Ame rika en het Alcoholvraagstuk en het „Christelijk Gemengd Koor" verschil lende liederen ten gehoore bracht on der leiding van den heer W. 't Hooft. Djhr. R. jden Hollander, die per 1 Januari a.s. ontslag heeft genomen als Hoofdagent van politie is per dien da tum aangesteld Bij' de Kanter en Hor- dijks Bank. 1 Een goed voorbeeld. In zake het overwerken door de arbeiders om daardoor steun 'te verleenen (aan de bevolking van Weenen, is door den heer Directeur van de N. V. Appel- stroopfabriek en Drogerij alhier, op sympathieke wijze zijn medewerking verleend. Niet alleen dat Idoor hem 'de ar beiders in de gelegenheid worden ge steld om over te werken, doch tevens is de toezegging gegeven, dat op het bedrag dat in de 8 uur overwerk door Ide arbeiders in de fabriek ver diend wordt, een toeslag van 150 pet. ten bate van Weenen zal worden ge geven. Onderstaande circulaire werd door het Comité tot verzorging van Weensche kinderen verzonden aan H.Il. Pastoors, Predikanten, Hoofden van Scholen enz. op Noord- en Zuid-Beveland: Mogen we met allen ernst Uwe mede-, werking inroepen voor het plaatsen van Oostenrijksch© en Duitsche kinderen in Uwe omgeving. De nood, vooral in Oos tenrijk, te beschrijven is volkomen over bodig. U kent die1 voldoende. Degenen, die kinderen begeeren, kunnen opgeven van welk geloof, geslacht cn leeftijd, ter wijl wij er voor instaan, dat ze zindelijk en vrij van ziektekiemen zijn. Ondergetekenden zijn onderaMeeling van het Comité waarvan Notaris Pilaar te Goes Districtscommissaris is, die deze zaak zeer aanbeveelt. De duur van heit verblijf is op 10 weken' gesteld. Mogen we Uw antwoord ontvangen vóór Zaterdag 20 December aan een der on- dergeteekenden. Mr. J. H. M. STIEGER. Ds. P. J. STEINZ. H. VISSERS. Mej. C. VAN DER REIT. Wij kunnen niet andei's doen dan het verzoek van het Comité krachtig steunen. Waar toch zoovele jeugdige kinderen ster ven moeten van .zwakte en uitputting wan neer er njet spoedig en deugdelijk geholpen ZICHTZENDING FRANCO. woidt, daar hopen wij, dat elk huisgezin, indien het ook maar eenig&zins mogelijk is, een kind tot zich neemt. Hiermede wordt niet alleen vervuld een heerlijke en edele taak, doch in izekeren zin rust op hen, wier kinderen ruimschoots hun deel krijgen den plicht mede te deden van hun overvloed aan de arme klei nen van Weenen. Dat Noord- en Zuid-Beveland dan ook niet achterblijven in het verrichten van dit goede werk. Donderdagavond waren ten raaid- huiz'e en wel in de raadzaal aanwezig de voorzitters, secretarissen en- penning meesters dér Middenstandsvereenigingen „De Hapze" en „Handelsbelangen", de leden der Federatieve Middenstands-Crisis commissie, waarvan wij in 't bijzonder vermelden de heeren C- J. Meijler, J. J. Koene en .J de Jonge Nz,, als leden deskundigen van den Raad van Be- roep voor Ver bruikers, de leden- nietdeskundigen van dienzelfden raad: J. Dirks, F. L. de Koning en M. G. Zandee, den voorz. van genoemden raad, wethou der rm. J. H. M. 'Stieger eu last not least de edelachtbare heer Hajenius, bur gemeester, die den Raad van Beroep of ficieel zóu installeeren, want voor deze plechtigheid waren allen bijeen, terwijl op de publieke tribune verschillende per sonen aanwezig waren oi» van de plech tigheid getuige te zijn o.a. de 'raads leden Blaas en Vienings. v Na opening door den burgemeester hield de heer P. Oosterbaan, voorzitter van „Handelsbelangen" de navolgende rede M. dé Burgém., Mijne Heeren, Als vrouzitter van de gecombineerde besturen der beide hier ter stede ge vestigde Middenstandsvereenigingen „Han delsbelangen" en „De Hanze", betuig ik U, M. de B., vriendelijk dank voor de medewerking, die U als hoofd der ge meente hebt willen verleenen aan de pogingen der Middenstandsorganisaliën om ook voor deze gemeente te komen tot dta instelling van een Raad van Beroep voor Verbruikers. Ónzen dank ook voor de vriendelijkheid waarmede U onze Bestu ren en de leden van de Federatieve _Mid- denslands-crisis-commissie naast de leden van den R. v. B. voor Verbr., en belang stellenden hier op het Raadhuis gastvrije held wilt verleenen alsmede voor uwe bereidverklaring om als hoofd der ge meente den It. v. B. te willen instal leeren. Wij stellen dit to meer op prijs, om dat daarmede wordt gedemonstreerd, dat het belang, dat de Middenstandsorgani salie in dezen wensckt te behartigen, een belang is voor de geheeie gemeente. En dat U ons streven inderdaad als zoo danig beschouwt, hebben wij ^gemeend te mogen besluiten uit de medewerking, di© U ons bij het tot stand brengen van den Raad van Beroep voor Verbrui kers hebt willen verleenen, aan welke medewerking wij te danken hebben de aanwijzing van drie leden-nietdeskun- Welk weder zullen wij hebben? Zwakke tot matigen Zuidoostelijke tot Zuidelijken vrind. JNfeveljg tot zwaarbewolkt. Weinig of geen neer slag. Lichtte dooi in het Zuidwesten, in het Noordoosten om het vriespunt. digen alsmede van den voorzitter. Het doet ons genoegen, dat de drie door U uitgenooidigde heeren bereid zijn be vonden de burgerij' in den R. v. B. te vertegenwoordigen en niet minder, dat het U is mogen gelukken onzen Wet houder Mr. Stieger bereid te vmden het voorzitterschap van dezen Raad te aan vaarden. Ook voor den steun, dien dePel's ons h«eft geboden, door het opnemen van onze mededeelingen in de kolom men fearer bladen, betuigen we hier gaarne openlijk onzen dank, terwijl we ons voor die medewerking ten zeerste blijven aan bevelen. En nu dei R. v. B. v. V. gereed staat zijn taak te aanvaarden, zij het mij ver gund namens de Middenstandsvereenigin. gen in 'tkort mededeeiing te doen van de wijze waarop wij, hierbij geadviseerd door de Middenstandsbonden, ons dewerk- wijlzte van den 11. v. B. hebben voo|r- Bij' een deel van het publiek is de gedachte gewekt, dat de heerscbende duur te mede een gevolg is van de overmatige winst, welke genomen wordt door de winkeliers. Veelal zonder een.g bewijs, wordt de: winkeliersstand in dezen ge smaad'. Als een tegenmaatregel van de zijde van het publiek richt men in verschil lende plaatsen vereenigingen van consu menten op. Van deze organisation zal wel geen ernstige bestrijding der belan gen van den Handeldr. Middenstand be hoeven gevreesd te worden, gelet op de groot© moeilijkheden en het risico, die handeldrijven toch met zich brengt. Toch njoet het hoogst noodzakelijk wor den geacht, dat de georganiseerde Nederi. Middenstand aan de consumenten toone, dat het hem grooten ernst is om zijn goeden naam ongerept te handhaven en zijnerzijds mee te werken aan de ver lichting van den druk der tijden, voor zoover de nationale en internationale handel hem daartoe de mogelijkheid biedt. Te dien einde hebben de besturen der hier bestaande Middenstandsvereen.gingen in het leven geroepen een Federatieve Middenstands-Crisiscommissie van zes per sonen. Deze Crisiscommissie za.1 tot taak hebben bet bedrijfsleven van den han- deldrijvenden Middenstand in de juiste banen te leiden; vooral ook door, zoowel in woord als geschrift, de winkeliers de gedachte hij te brengen, dat z,ij hun taak naar bekooren moeten vervullen en de bciwijzten moeten leveren, dat zij zich bewust zijn van die verantwoordelijkheid welke fp hen, als distrihuanten rust. Uit de zooeven genoemde Cr.aiscom-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1